Akkoord in Angola over beëindiging van strijd ZUTPHENSE RECHTER PLEIT ALTERNATIEVE STRAFFEN Militiegroepen in aantal Franse steden Engelandvaarders konden niet mee Japanse politie vreest nieuwe activiteiten rode leger Reorganisatie Rijksmunt kost arbeidsplaatsen Ford tekent wet buitenlandse hulpverlening binnen- en buitenland ZATERDAG 29 MAART 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT II PORTUGAL EN BEVRIJDINGSBEWEGINGEN: LISSABON (UPI, RTR) Por f.ugal en de drie bevrijdingsbe wegingen in Angola hebben vrij dag in Loeanda een overeen komst getekend tot beëindiging van de strijd die tot dusver aan zeker 50 mensen het leven heeft gekost. Bij de gevechten hebben ten minste 100 mensen verwon dingen opgelopen. De ondertekenaars van het akkoord rijn behalve Portugal dat een ministe riële afvaarditring had gestuurd, de marxistische 'Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola' (mpla), het in Zaire gevestigde 'Nationale Front voor de Bevrijding van Angola' (fnla) en de 'Nationale Unie voor de Volledi ge Onafhankelijkheid van Angola' (u- nita). Partij verboden De revolutionaire raad van Portugal heeft gisteren de maoistische partij verboden op grond van het. feit, dat haar symbool hamer en sikkel met. een zwarte ster op een rood fond te veel lijkt, op dat van de officiële communistische partij. Eerder werd de partij al het recht, ontzegd deel te nemen aan de verkiezingen van 25 april. De revolutionaire raad heeft ook zwa re straffen gesteld op politieke ge welddaden en 'verkiezingssabotage' Communisten De leider van de Portugese communis ten, minister zonder portefeuille Al va- ro Cunliall. heeft felle kritiek geuit op Qatar vermindert de olieproduktie: te veel geld BEIROET (RTR) De golfstaat Qatar heeft de olieproduktie sterk verminderd omdat het met weet wat het met al hel geld aanmoet dat het land voor zijn olielëveranties aan het buitenland ontvangt. De heer van Qatar, sjeik Khalifa Bin Hamad El Thani, verklaarde in een interview met het, week blad El Hawadess dat de produc tievermindering mets te maken heeft met de geringere vraag van de geïndustrialiseerde landen. Hij gelooft dat de in reserve gehou den voorraden te zijner tijd zelfs meer zullen opbrengen- Kom naar het Dolfinarium ftmrvw* voor een DrU99e unieke show In het 1600 plaatsen tellende overdekte stadion geven zee leeuwen en dolfijnen 35 minuten lang een unieke show. Sprongen tot 5 meter- hoog uit het water, doldrieste kapriolen, in formatie uitge voerde opdrachten. Dagelijks shows om 10.00,11.30,13.00, 14.30,16.00 en 17.30 uur. (zondags niet om 10.00 uur). DOLFINRRIUm OOI irrz ST.MICHIELS DrvUVJVjE 050/316968 ,&o. Bo.udeVvfjhpark.'niet speel tüin én Uitstékend réstadrant; «le centrumlinkse volksdemocratcn (ppdl, een van de coalitiepartners In de nieuwe Portugese regering. Cunhal beschuldigt de PPD ervan samen te werken met reactionaire krachten en niet te voldoen aan haar verplichtin gen als lid van de regering. De communistische leider sprak tij dens een bijeenkomst in een sportpa- viljoen van Lissabon. Zijn uitlatingen komen nog geen 36 uur nadat nieuwe regering was geïnstalleerd, hetgeen de vrees bevestigt dat deze regering een even grote verdeeldheid kent als de vorige. TOKIO (AFP) De Japanse politie heeft donderdag te. kennen gegeven «lat rij een hervatting «veest van de activiteit van de extremistische groe pering. het rode leger. De leden van het. rode leger die in het buitenland verblijven zouden In geldnood verke ren. De politie heeft bijna veertien dagen lang twee leden van de organisatie ondervraagd die op 13 maart uit Zwe den werden gezet. Op grond daarvan meent, zij dat een campagne is voor bereid voor het. verkrijgen van gelden, die kan resulteren in nieuwe terreur daden. Uit de ondervraging heeft de politie ook zodanige informatie opgedaan dat zij nu enig inzicht heeft in de contou ren van het buitenlands netwerk van het rode leger. Dit netwerk bestaat uit drie groeperingen die verschillende functies hebben. De eerste groepering wordt geleid door een 29-jarige vrouw, genaamd Foesako Sjigenoboe. Ze bestaat, uit een twaalftal 'soldaten' die betrokken zijn bi.l de guerrilla strijd De tweede groepering bestaat uit 'intellectuelen' die in Parijs wonen en die als 'sympathisanten' optreden. De derde groep wordt, gevormd door 'studenten' die met. de ideeën van het rode leger in aanraking kwamen ter wijl ze in Europa studeren. De 'intel lectuelen' en de 'studenten' verstrek ken de 'soldaten' informatie en bieden hun "ook onderdak. De politie kent gedeeltelijk wel de namen van de 'intellectuelen' en de 'studenten' maar over de identiteit var. de 'soldaten' haar niets bekend. Deze laatsten heb ben allen twee tot vier weken training ontvangen in guerrillakampen, waar onder die van Palestijnse verzetsorga nisaties. ARRESTATIE ZANU-LEIDERS IN ZAMBIA STOCKHOLM (RTR) In Loesaka. rle hoofdstad van Zambia, hebben mi litairen op 23 maart vrijwel alle lei ders gearresteerd van de ZA-NU (Zim babwe Afrikaanse Nationale Unie), een nationalistische organisatie iu Rhodesië. Ook veel militaire comman danten van de ZANU werden aange houden. Dit is donderdag in Stockholm meege deeld door de vertegenwoordiger van de ZANU in Scandinavië, Claude Cho- kwenda- Het gaat, om ongeveer 50 man. Het gebeurde een dag na de begrafenis in Loesaka van ZANU-voor- zitter Herbert. Cliitepo, die 18 maart, in Loesaka door een landmijn werd gedood. De vergadering van de ZANU- leiding werd gehouden in de woning van de overledene in Chilenge, een voorstad van Loesaka. Slechts vier ZANU-leiders. onder wie Chokwenda, zijn nog in vrijheid. Chokwenda ont kwam aan arrestatie doordat hij op dat moment niet in de woning aanwe zig was. Hi.i slaagde erin naar Tanza.- nia te komen, vanwaar hij woensdag naar Stockholm vloog- TTNSLEY GREEN. GROOT BRIT- TANN IE: Onder het wakend oog van een lid van het Britse team- probeert de Amerikaan Raymond Jarrell hier de knikker 'in het putje te werken, tijdens het wereldkam pioenschap knikkeren in het Britse Tinsley Green. Door een overwin ning op de Engelsen sleepten de Amerikanen het kampioenschap in de wacht. ..Wat. doet deze partij ln de re ge. ring.voa.lil ie," zo vroeg Cunhal zich af. en hij gaf zelf het antwoord: „De progressieve koers tegenhouden die in de huidige omstandigheden is vereist, profiteren van alle voordelen van een regeringsdeelname zonder de verplich tingen ten uitvoer te brengen die uit deze deelname voortvloeien-" Het is van wezenlijk belang dat de regerings partijen één zijn in een gezamenlijk beleid. De PPD echter werkt tot nu toe in het geheel nitt samen met de democratische krachten tegen de reac tie. Ze werkt daarentegen samen met de reactionaire krachten." tegen de democratie en speciaal tegen onze partij," aldus Cunhal. De communistische bewindsman ont kende dat zijn partij poogt, de verkie zingen van volgende maand voor een grondwetgevende vergadering in dis krediet te brengen. Als echter niet bij voorbaat algemene overeenstemming wordt bereikt zal de verkiezingscam pagne verdeeldheid en conflicten on der het volk teweegbrengen- Cunhal wees erop dat deze verkiezingen "de regering niet zullen wijzigen. Het gaat alleen maar om het kiezen van de mensen die de grondwet schrijven." Desondanks zal zijn partij een krach tige verkiezingscampagne voeren om de kracht van de communistische be weging te tonen. Van onze redactie economie) UTRECHT Van 150 ambtena ren hij Rijksmunt in Utrecht wor den er misschien honderd werkloos, j Dat is dan het gevolg van een reorgn-1 nisatie van «le muntfahrlcage die het ministerie van finanrii-n voornemens Is uit te voeren. Op 9 april begint het formele be-1 raad over de afvloeiing in de bijzon- dere commissie van overleg bij he:. ministerie van financiën, llrt. perso- neelsaspect van de reorganisatie is inmiddels al wel informeel 'ar kennis van de bonden van overheidspersoneel gebracht, Het VVD-Tweede-Kamerlid Koning- heeft over de voorgestelde afvloeiing inmiddels vragen gesteld aan de mi nisters van sociale, economische en binnenlandse zaken Het aantal werk nemers zou worden teruggebracht van 150 tot 53 man- Berenschot is in "73 ln opdracht van financiën begonnen met een onder zoek naar de bezetting, taak en func tie van de Munt. Toen al was er sprake van dat het. smelt.huis van de Munt zou worden gesloten, omdat er geen nikkel kan worden verwerkt. Het kamerlid Koning vraagt de mi nisters of er bij de Rijksmunt geen Nederlandse arbeidsplaatsen worden opgeofferd ten gunste van meer werk gelegenheid in het buitenland. Een van de onderdelen van het organisa tieonderzoek was het nagaan van de mogelijkheid, het. maken van munten uit. te besteden in West-Duit.sland. Koning wil verder weten of de personeelsorganisaties zijn geraad pleegd over de reorganisatieplan nen. Burgemeesters geven toestemming Familie Spoor houdt flink wat kiekjes aan Vi dagtochtje over. Want reken er op dat ze wat zien in Efteling, Flevohof en Auto- tron of op één van die 35 andere dagtochtjes. De prijs? Zonder meer schappelijk. Aanvullend vervoer en entrees inbegrepen. Alles in één kaartje. Handig. Meer informatie over deze uitstapjes staat in de brochure 'NS dagtochten 75'. Verkrijgbaar aan het loket. NS dagtochten Aakanties van een dag. (Van onze correspondent) PARIJS Na enkele bescheide ner Franse gemeenten heeft nu ook de burgemeester van een| grote stad, Nancy, bekendge-j maakt dat hij bereidwillige bur gers toe zal staan zich in mili tiegroepen te verenigen. Langs: die weg zou de bevolking dan te-i gen de steeds groter wordende golf van terreurdaden kunnen worden verdedigd. In tegenstel ling tot een aantal kleinere plaat sen zouden de civiele gardisten in Nancy niet bewapend worden. Wel is het de bedoeling ze van snelle auto's en van gedresseer de politiehonden te voorzien. Het terrorisme neemt in Tarijs andere Franse steden en zelfs op het platteland de laatste maanden inder daad voortdurend ernstiger vormen aan. Overvallen op postkantoren en banken, waarbij soms mensen in gij- zei int: werden genomen, zijn bijna aan de orde van de dag en van de nacht. Niet selden hebben die misdaden ook een racistische inslag doordat ze ciaal op Arabische gastarbeiders zijn gericht. Al enkele malen werden tegen de daders door particulieren zelf re presailles genomen, zonder dat de au toriteiten al te voortvarend reageer den. Dc laatste stap op die weg naar particuliere en parallelle politiebriga- des is nu dus dat die milities door de gemeenten zelf worden opgericht. Tot dusver laat de regering die particuliere of gemeentelijke initiatie ven oogluikend Ine. De minister van binnenlandse zaken Poniatowskl heeft MAN VERDRONKEN IN WATERWINNINGSPUT VEENDAM (ANP) In Veendam is vrijdagmiddag de 51-jarige H. Romp uit die plaats verdronken in een wa- terwinningspul van de dextrinefabriek O. J. Meyer. Het slachtoffer, dat on derhoudsmonteur was bij «lit bedrijf, werd door zijn collega's plotseling ver mist. Toen men een onderzoek instelde! wercl hij gevonden in de sprenkelinstal latie. Bij controlewerkzaamheden aan deze installatie is de man op nog onverklaarbare wijze in de ningsput terecht gekomen. onlangs zelf de mogelijkheid van loka le en civiele veiligheidsgroepen gcop- perd Hij gaf toe «lat de officiële i politiediensten niet altijd meer aan de gevaarlijke situatie konden beant woorden. Maar vele Fransen vragen zich toch wel af of dit middel niet erger dan de kwaal dreigt te worden. Vooral omdat hef, voor verdachte elementen weieens een koud kunstje zou kunnen zijn om die gewapende militiegroepen te infil-i treren zodat dan het officiële gezag het hefi. helemaal uit handen zal zijn genomen. WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse president Ford heeft donder-! dag de wet op de buitenlandse hulp-1 verlening ondertekend. Hi.i liet rijn handtekening echter vergezeld gaan van een scherpe aanval op het con gres voor het aanbrengen van besnoei. I ingen die hij omschrijft als een be dreiging voor de belangen van Ameri- ka en zijn bondgenoten. De wet voorziet in een militaire en economische hulpverlening voor het lopende financiële jaar ten bedrage van 3.674 miljard dollar een ver mindering van 2.27 miljard dollar op zijn aanvraag van 5,94 miljard dollar. De Amerikaanse president zal binnen kort vrijwel zeker worden geconfron teerd met een weigering van het con gres akkoord te gaan met. een afzon derlijk verzoek om 522 miljoen dollar extra hulp voor Zuid-Vietnam en Cam bodja. Ford zei nu dat hij de wet. met eenl grote dosis twijfel had getekend- „Del aanzienlijke besnoeiingen kunnen na delig blijken voor de Amerikaanse! belangen'. Verder uitte hii zijn specia le teleurstelling over de verlaagde! fondsen voor de reconstructie vanj Indo-China. Hij zei: „Op dit CIRCUS LOS IN AMSTERDAM AMSTERDAM (ANP) Negen paar-! den, twee geiten en een lama stonden vrijdagmiddag in Amsterdam plotse ling op straat. Hun transportwagen) was op «ie Hugo de Yrieslaan tegen een verkeerszuil gebotst, omgeslagen en in duigen gevallen. Een van de paarden had een shock en kreeg een kalmerend spuitje van «Ie veearts De'politie bekeek de nederland-re cir cuskaravaan, waartoe de dieren beho-| ren. eens goed en constateerde dat. de wagens zo gammel waren dat zij niet op de openbare weg thuis hoor den. Omdat echter de beer en de olifant van het circus hun geduld dreigden te verliezen, escorteerden motorrijders het. circus naar de stnd- plaats in Purmerend Amerikaan, die documenten over sowjet-onderzeeër stai, in arrest ST-LOUIS (RTR) De handelaar in gebruikte auto's, die ervan wordt ver- dachi de documenten te hebben ont vreemd welke aan het licht brachten dat de CIA 350 miljoen dollar had uitgegeven om een in 1968 bij Hawaii gezonken Russische onderzeeër te lichten teneinde achter atoomgehei men en codes te komen, is vrijdag gearresteerd toen hij rich bij de poli tie in Sl-Louis meldde. De man, Donald Ray Woolbrighf, zou de documenten hebben ontvreemd bi.r een inbraak in een kantoor onderneming die hei voor de CIA bouwde. D is eigendom van de multimiljonair Howard Hughes. Woolbrighf had ge-1 tracht, de documenten voor een mil- staan onze \Tienden in Zuid-Vietnam, joen dollar aan Hughes terug te ver en Cambodja bloot aan zware aanval kopen. Toen dai niet lukte zou bij len op het. slagveld en moeten zij het ze verkocht hebben aan een teievisie- noofd bieden aan een enorm vluc'nte-J medewerker en er 4000 dollar voor lingenprobleem." gekregen hebben. 300 MENSEN OP DE KADE IN HOEK VAN HOLLAND UTRECHT (ANP) De veerboot van Hoek van Holland naar Harwich heeft vrijdag 300 passagiers op de kade van Hoek van Holland moeten achterlaten. Er was geen plaats meer voor ze aan boord. De veerdienst tussen Hoek van Holland en Harwich is gehalveerd door een staking voor hoger loon van de Britse zee lieden. Daardoor varen alleen de veerboten van de maatschappij 'Zeeland' heen en weer tussen Hoek van Holland en Harwich. Ondanks de tiidige waarschuwing voor deze 2 x 24 uursstaking was de be langstelling voor een paasbezoek aan Engeland zo groot, dat velen op de bon nefooi naar Hoek van Holland kwamen. Volgens de Nederlandse Spoorwegen bestaat de -.Tees dat ook vandaag (zaterdag i weer veel kandidaat-passagiers zullen worden teleurgesteld omdat ook de dagboot van vandaag behalve het zgn. vrije dek gisteren al was volgeboekt. Verkeer op de wegen De paasdrukte op de Nederlandse wegen viel gisteren erg mee. Wel kwamen er veel Duitsers ons land binnen om het paasweekeinde door te brengen, maar verkeersopstoppingen deden zich nergens voor. Met name in de middag was er een flink verkeersaanbod, 's avonds na zevenen was het weer rustig. Garuda koopt nog kantoor van del p n J kSSfiSSS zes t ellowshtps DJAKARTA (A NT ARA t De Indone sische luchtvaartmaatschappij Garu-| «la zal zijn vloot dit jaar met zes; Fokker F - 28 Fellowship toestellen en| drie DC 9's uitbreiden, aldus heeft de president-directeur. Wiweko Suparno, meegedeeld. Mr. Asscher wil mogelijkheid strafblad kwijt te raken ZUTPHEN Een strafblad gaatj een leven mee. En kan dat le-1 ven aardig verpesten. Mr. B. J.' Asscher, vice-president van del rechtbank in Zutphen, zouj graag zien dat de mogelijkheid; bestond dat strafblad kwijt te raken. ..Ik zou willen dat je, als rechter kon bepalen dat een boete binnen een bepaalde tijd moet worde nbetaald. Be taal je niet op tijd dan bete-i kent dat bijvoorbeeld twintig I dagen zitten. Maar hou je je wel aan die termijn dan wordt als beloning het strafblad ver-1 wijderd". Dc Zutphense rechter is lid van dr cnmmissie-Enschede. die een half) jaar geleden werd ingesteld om alternatieve straffen te bestuderen.) De commissie riep onlangs de hulp j van de bevolking in- In brieven en advertenties werd gevraagd mee te denken over de «-raag of naast I geldboetes en vrijheidsstraffen an dere vormen van straf kunnen wor den toegepast. Te veel wordt, met negatieve, te wei nig met positieve sancties gewerkt.' vindt mr. Asscher. Je zoontje is stout geweest- Voor straf moet hii naar zijn kamer. Als hij het niet doet krijgt hij een pak slaag. Dat; is het voorbeeld van een negatieve sanctie. Je kunt hem ook belonen! als hij wél naar zijn kamer gaat- Dat is een positieve sanctie. Asscher: .Je kimt met dat strafblad op de meest onverwachte momen ten worden geconfronteerd. De) rechter, die tijdens de behandeling' van een onbetekenende zaak. de- vijftien jaar geleden gepleegde dief stal memoreert. De journalist die stai memoreert- De journalist die! dat met één pennestreek noteert.) Terwijl de vrouw van de verdachte tor dat moment onkundig was van1 die diefstal Ook bij een sollicita tie kan dat strafblad je doen strui kelen. .Ambtenaar kun je dan nau-j welijks worden. Schade vergoeden De Zutphense rechter zou als belo ning ook het strafblad willen ver wijderen als een veroordeelde de door hem aangerichte schade bij- j voorbeeld binnen een half jaar be taalt- .Je zou iemand veertien dagen in een kindertehuis of psychiatrische in richting kunnen laten werken in plaats van hem twee weken in een huis van bewaring te stappen. Maar dat maakt voor het strafblad geen verschil". ..Iemand mer een schoon strafblad vervalt minder snel tot recidive1 (herhaling van het strafbare feit). ..Ik heb besloten de dief te worden die ze van me hebben gemaakt" geldt dan niet meer zo". Asscher: „Het nadeel van de weekend executie is dat een gevangenis straf van veertien dagen over ze ven weken wordt uitgesmeerd. Het voordeel is dat je je baan niet kwijt bent. Dat voordeel moet je houden het nadeel moet .ie wegne men. Waarom niet zitten van 's avonds zeven tol 's ochtends ze ven? Je hebt .ie straf, .ie beperkin gen. Maar je bent niet lange tijd uitgesloten van normale contacten, zoals je werk. je gezin. Waarom geen detentie in vakantietljd? En j wellicht moet ook worden gedacht aan het opleggen van huisar rest" Wat gevangenisstraf Ls. wordt ner-1 gens omschreven. Duidelijk is al leen dat het onprettig is en duur. Een dagje zitten kost de staat 300 gulden. Dat is meer dan een kamer in het Hilton. Alternatieven voor de lange vrijheids straf rle: mr- Asscher nog niet. Al weet hij als lid van de centrale raad van advies voor het gevange niswezen, de psychopatenzorg en de reclassering dat gevangenissen weinig meer zijn dan monumenten van to: steen geworden machte loosheid, Asscher: .Je zou wensen dat er meer) zou kunnen gebeuren. Daar is een- ter politieke durf voor nodig. In de politiek is modernisering van het: gevangeniswezen geen verkoopargu ment. zoals werkgelegenheid en het milieu". Ook daarom kan het geen kwaad dat de bevolking meedenkt- over andere st.rafvormen En daar wordt be- paald niét de doodstraf mee be doeld. Geen witte fietsen voor ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) DEN' HAAG De ambtenaren van binnenlandse zaken krijgen geen „wit te fietsen". Aanvankelijk bestond er «•oor het voormal! ze provo-vervoer- tuig veel belangstelling- Het idee kwam in handen van de Ideeëncom- missie van het departement. Naast- het ludieke aspect zag do commissie er veel voordelen in voor het personeel dai moet koerieren in het over geheel Den Haag verspreide ministerie. De commissie hield een enquête onder de ambtenaren, waar uit bleek dat de belangstelling vrij plotseling gezakt was. „Verdere stap- pen ter uitvoering van dit plan blijken met gerechtvaardigd, 't Is jammer maar helaas waar", stelt het perso neelsblad van binnenlandse zaken treurig. In het Friese dorp Hallum (gem. Ferwerderadeel) is vrijdag de 5-jarige Sake Stapel in de s*raat waar hij woonde onder een auto gelopen er. ter piaatse overleden. Het jon ge-je stak plotseling achter een langzaam rijdende auto de weg over en werd toen aangereden door een tegenligger. Stadhuis van Den Bosch wordt gerestaureerd DEN BOSCH (ANP) De ge meente Den Bosch gaat de res tauratie van zijn historisch stad huis ter hand nemen. Met finan ciële hulp van rijk en provincie begint men binnenkort aan toren en kapconstructie. Met deze eerste fase van de res tauratie is een bedrag gemoeid van ƒ618.500. Da: restauratie dringend nodig :s. blijkt onder andere uit de reeds aangebrachte noodvoorzieningen tegen losge raakte stukken zandsteen in de voorgevel van het ui: 1670 date rende stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 11