PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CD A-INITIATIEF VOOR VERLAGING VENNOOTSCHAPS BELASTING Kunstzinnige vorming Goes krijgt nog dit jaar een nieuw onderdak Sterke terugval in de bouw KVP, ARP en CHU besluiten: Zeven jaar geëist tegen leiders van gijzeling zangkoor de krant van zeeland SER-kroonlid: economen weten niets Dollar naar nieuw laagterecord Officier: hoofddaders Nuri en Jan B. Fransen moeten i' Pagina 3 anders fietsen 218e jaargang no. 4E woensdag 26 februari 1975 DEN HAAG (ANP) De tweede-kamerfracties van de KVP, ARP en CHU hebben besloten een ini tiatief-wetsontwerp in te dienen om de vennootschapsbelasting voor 1975 met een punt te verlagen. Reden hiervoor noemen de fracties de besluiteloosheid van het kabinet inzake de belastingverlich ting voor het bedrijfsleven. Bij de behandeling van het belasting plan voor 1975 hebben de kamerfrac ties van de KVP, ARP en CHU een mo tie-Van Amelsvoort ingediend waarin zij aandrongen op betere belastingfa- ciliteiten voo rhet bedrijfsleven. De ka mer nam de motie aan. Ondanks toe zeggingen van de regering de motie te betrekken bij de belastingnota heeft zij nog niet besloten op welke wijze de belastingverlichting doorgevoerd zou moeten worden, aldus •een woord voerder van de fracties. Afhankelijk van de maatregelen die het kabinet nog zal nemen, zal eind 1975 bekeken worden of verlenging van de voorgestelde belastingverlaging noodzakelijk is. Den Uyl Premier Den Uyl liet jongstleden vrij dagavond na afloop van het kabinets beraad weten dat het kabinet zich hard zou weren als er een initiatief-wetsont werp voor verlaging van de vennoot schapsbelasting zou worden ingediend. „Wij hebben genoeg gedaan en aange kondigd om het bedrijfsleven tege moet te komen en de economie impul sen te geven. Het is verstandiger om 225 miljoen te besteden aan de zwak ke bedrijven en sectoren dan om het hele bedrijfsleven belastingverlaging aan te bieden. Het kabinet voelt er he lemaal niets voor om de vennoot- schapsbelastin gte verlagen en dat zul len we laten merken ook", aldus Den Uyl vrijdag. (Van onze redactie economie) TILBURG Prof. dr. Schou ten, hoogleraar aan de Katholie ke Hogeschool te Tilburg en kroonlid in de Sociaal Economi sche Raad heeft onlangs tijdens een van zijn colleges gezegd, dat de economische wetenschap waardeloos is en dat hij en zijn collega's evenals de studenten niets weten. Hij stelde, dat al zijn en andermans pogingen iets van het economisch gebeuren te begrijpen als goed bedoeld, doch vrij nutteloos dienen te worden aangemerkt. In het hogeschoolblad wordt hierover gezegd, dat prof. Schou ten toch wel zal begrijpen dat hij afgezien van de ironische on dertoon van vele van zijn uitspra ken bij studenten twijfels op roept over het nut van hun en zijn aanwezigheid op de hoge school. Signalen ui de landbouw ii. r\e landbouw blijft de aan- dacht vragen, grimmig en vaaj£ van WRRtrrxiwen fir t AJ vervuld. met name Jegens da politiek. Deze week zijn er in Zeeland weer twee 'rxx.-rcn- vergaderingen gehouden, dia zich uitvoerig bezighielden met de hui dige agrarische problematiek: de ZLM - Noord-Bc-veland besprak een rapjx>rt met harde cijfers, waaruit da slechte inkomenssituatie van de te genwoordige landbouwer zonneklaar bleek, de CBTB Walcheren verdiepte zich naar aanleiding van een landelijk CBTB rapport in de maatschappelijke positie van de boer in deze tijd. In beide bijeenkomsten viel grote veront rusting te constateren over de eigen toekomst" de boer voelt zich in de steek gelaten en menigeen in deze be drijfstak ziet er geen gat meer in. Op pervlakkig lijkt het alsof er na de harde acties van vorig Jaar enige rust Is gekomen in deze bedrijfstak, maar dat is schijn. De onrust is eerder too- dan afgenomen en met name bij de jongeren is sprake van een uiterst kri tische houding. Kritisch ten aanzien van eigen organisatie, kritisch vooral jegens regering en parlement. Er is bij de boeren heel wat meer in het geding dan alleen hun inko menssituatie. Het CBTB-rapport bijvoorbeeld poogt tot een bezinning te komen over de relatie landbouw en de huidige maatschappelijke ontwik keling. De grote moeilijkheid in dit opzicht is evenwel dat die ontwikke ling zo bijzonder snel gaat: er is geen stabiele maatschappij meer. de veran deringen volgen elkaar in een zo haas tig tempo op dat men zelfs aan een rustige bezinning op de maatschappe lijke plaats van de landbouw niet meer toe komt. Om een voorbeeld te noe men: de nota's van staatssecretaris Meijer over de moderne landschaps bescherming gaan naar het oordeel van de hedendaagse landbouwer dwars in tegen eisen van hedendaagse be drijfsvoering. Een conflict derhalve tussen een ontwikkeling in het alge meen-maatschappelijk denken en die in en van een bepaalde bedrijfstak. De eisen in de landbouwtechniek veran deren ook nog steeds: wat dat betreft is de moderne landbouw vergelijkbaar met het industriële bedrijfsleven, waar de produktieprocessen eveneens aan wijzigingen onderhevig zijn, onder meer tengevolge van de verdergaande automatisering. Wil de boer de tijd kunnen bijhouden dan dient hij zijn bedrijfsvoering steeds aan te passen, maar daarin voelt hij zich nu weer be- dreigd door moge- lijke overheidsmaat- I jJdnUljn regelen die het landschap moeten beschermen. Daarnaast is er een psy chologisch effect: de voorstellen van de staatssecretaris komen hier en daar over als een verwijt aan de boer dat hij er landschappelijk gezien een potje van zou hebben gemaakt. Terecht of ten onrechte: men voelt zich er door gekwetst. Zo stapelen zich de problemen op: natuurbeschermende maatregelen, een slechte inkomenssituatie, oogstmoeilijkheden in het afgelopen jaar en onaanvaardbaar geachte resul taten van Brussel. Dit alles gevoegd bij het besef dat men slechts een min derheid in de samenleving vormt, leidt tot een gevoel van neerslachtige moe deloosheid bij vele landbouwers, tot wat dat tegenwoordig heet frustraties. Dit veelgebruikte woord 'frustratie' betekent letterlijk dat men in zijn verwachtingen is bedrogen, er is sprake van diepe teleurstelling. Bij de boeren is dat gevoel daarom zo duidelijk omdat deze groep van nature geneigd is harmonische oplossingen na te streven, het 'harmonie-model' heet dat in het hedendaagse taalgebruik. Dat harmoniemodel echter zo con stateren zij leidt tot weinig of niets, vandaar dat ze mede naar het voor beeld van andere groepen in de sa menleving hun toevlucht in het afgelopen jaar tot het 'conflict-model* namen: men blokkeerde de samenle ving om duidelijk te maken dat he: zo niet langer meer kon. Beide boerenvergaderingen deze week in Wissenkerke en in Mid delburg hebben nog weer eens duidelijk gemaakt dat de landbouwers van moment tot moment bun tactiek zullen overwegen. Tijdens de Noordbe- velandse vergadering werd in dit ver band gesproken over een blokkering van een eindprodukt, zoals suiker. De CBTB in Middelburg liet weten met voortvarendheid de nota's van staats secretaris Meijer te gaan bestuderen om tot een sc'nerp-omlijnde standpunt bepaling te komen. Zo komen er steeds meer signalen uit de agrarische sa menleving, ook in Zeeland, die er op wijzen dat men bereid is om als het niet anders kan tot het uiterste te gaan. Geen plezierig vooruitzicht, niet voor de samenleving maar evenmin voor de direct-betrokkenen. De politici in Nederland zullen er goed aan doen deze signalen niet te negeren. Portugese MFA: vrije verkiezingen gewaarborgd LISSABON (L'PI) De beweging van de strijdkrachten (MFA) heeft de Por tugezen dinsdag de waarborg gegeven dat vrije verkiezingen zullen worden gehouden en dat een democratische re gering zal worden geschapen. In een lang commentaar in het blad van de MFA zeggen de strijdkrachten speculaties te willen onderdrukken dat Portugal op weg is naar een militaire dictatuur en een burgeroorlog. IN VOORMALIG GEBOUW KEURINGSDIENST VAN WAREN PLANNEN IN EERSTE WEEK MAART ROND GOES De stichting kunstzin nige vorming kan vermoedelijk in september van dit jaar haar intrek nemen in het voormalig gebouw van de keuringsdienst van waren in Goes. In nauwe sa menwerking met de stichting 'Ruimte voor de jeugd' zijn plan nen op papier gezet voor de in deling van het gebouw aan de Van der Spiegelstraat. De dienst openbare werken is momenteel bezig met het uitwerken van die plannen en met een begroting van de kosten, die met de ver bouwing gemoeid zijn. In de eer ste week van maart moeten de plannen helemaal rond zijn. Wethouder J. P. Lindenbcrgh van Goes verwacht. (lat begin april de aanbesteding kan plaatsvinden. Het Goese gemeentebestuur zal proberen de werkzaamheden te laten uitvoeren in DACW-verband. Als dat lukt, kan de gemeente Goes rekenen op een subsi die van bijna tachtig procent. De stichting kunstzinnige vorming is nu gehuisvest in de Messchool aan de Vlasmarkt. Dat is echter een tijdelijk onderdak: dc Goese gemeenteraad heeft vorig jaar beslist, dat de Vlas markt een 'winkelfunctie' moet krij gen- De Messchool is te koop. „Nu hopen we maar. dat de school niet voor september verkocht wordt, an ders komt de kunstzinnige vorming voor een paar maanden nog lelijk in de knel." aldus wethouder Linden- bergh. De stichting kunstzinnige vor ming heeft in de Messchool nogal moeten 'schipperen' met de ruimte. Zodra de stichting in het voormalige gebouw van de keuringsdienst kan trekken, zullen de activiteiten behoor lijk uitgebreid kunnen worden. In bet souterrain zijn een drukkerij, donkere] kamer, ontmoetingsruimte en een ve- gaderruimte geprojecteerd. Op de par terre kunnen de balletcursussen ge houden worden. Die ruimte is tevens' geschikt voor film. toneel, muziek en! andere manifestaties. De eerste ver dieping is bestemd voor een jeugdate lier, waar kinderen onder meer kun nen schilderen, tekenen en boetseren De zolder wordt gereserveerd voor de volwassenen. Geprobeerd zal worden het gebouw dusdanig aan te passen, dat ook bejaarden en invaliden er gemakkelijk terecht kunnen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om in het gebouw aan dc Van der Spiegelstraat ook de muziekgezel schappen en de opereltevereniging on der te brengen. Dat blijkt niet te lukken. Het gebouw is te gehorig. De gemeente gaat nu op zoek naar een andere oplossing. Dc muziekgezel schappen huizen nog in de oude Dam- sehool. Die school moet binnenkort verdwijnen, in verband met de uitbrei dingsplannen van het GAK. Het GAK wil daar nog dit jaar mee beginnen. De Goese operetteverenïgine repeteert in de Caspar Bersesehool. De gemeen te Goes zal proberen om de muziekge zelschappen en de operettevereniging een vervangende accommodatie te be zorgen in de voormalige Anne Frank- school. De verbouwing van het gebouw van de keuringsdienst van waren zal be taald worden uit een speciaal 'potje'. (Zie slot pagina 6 kolom 5 CAPELLE A/D IJSSEL De scho lengemeenschap 'Prins Alexander' In Capelle aan de IJssel is maan dagnacht vrijwel geheel uitge brand. Het vuur woedde urenlang. Op vier lokalen na ging alles ver loren. 24 Werden verwoest. De leerlingen is verzocht niet naar school te komen, anaar zich dins dagmiddag te melden bij de scho lengemeenschap in Rotterdam. De verwoeste school is een houten de pendance van de gelijknamige scholengemeenschap in Rotter- öam. De oorzaak van de brand en ae omvang van de schade zijn nog onbekend. Phnom Penh MINISTER Kissinger is van me ning dat de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh zonder aanvul lende Amerikaanse steun spoedig m handen van de Rode Khmer zal vallen (pag. 3). Vietnam VIER linkse partijen in de twee de kamer willen dat de Neder landse regering de voorlopige re volutionaire regering van Zuid- Vietnam erkent (pag. 9). Nixon DE Amerikaanse rabbi Korff, een lervent supporter van ex-presi dent- Nixon, heeft vorig jaar ver- Pogingen gedaan het presi dentschap voor zijn vriend te oenouden, zo heeft hij onthuld (nag. 9). Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 4, 5, 6, 7 en 10. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 10 en 11. Radio en televisie op pagina 13. Financieel nieuws op pagina I Leden van het koor die in de gevangenis gegijzeld waren betre den het gerechtsgebouw. AMSTERDAM (ANP) De Amerikaan se dollar heeft dinsdag in Amsterdam weer enkele dieptepunten laten zien. Na een zwakke opening 's morgens van ongeveer f2,3640 tegen een slot op maandag van f 2,3725, viel de koers terug tot f 2,3580 bij de „fixing" 's middags, hetgeen een nieuw laagte record betekende- Bij een nerveuze handel trok de Amerikaanse munt daarna wat aan. Gesloten werd op f2.3675. (Van onze correspondent) DEN HAAG In totaal 29 jaar 'zitten' heeft dinsdag de Haag se officier van justitie, mr. R. Schimmel geëist tegen de zes ver dachten van het Scheveningse gijzelingsdrama. zeven jaar voor zowel de 27-jarige Bosschenaar Jan B. als voor; de Palestijn Achma Nuri (23); omdat zij in de gehele actie van eind okto ber duidelijk de leidersrollen vervul den; zes jaar tegen de 26-jarige Hage naar Daan D. en vier jaar tegen de Algerijn Mohammed Koudache (22). Zij hadden beiden een minder groot aandeel in het in gijzeling houden van1 de 22 slachtoffers hoofdzakelijk leden van het kerkkoor Ut Captivi' I Gaudeant. Broeder Maltheus (45) en de Bredase bordeelhoudster Tineke B. (32) hoorden beiden twee jaar en zes: maanden tegen zich eisen. Zij zouden j de twee pistolen, waarmee de actie kon worden uitgevoerd, in de gevange nis hebben bezorgd. De rechtzaak tegen de vier uiteinde-, lijke daders in feite drie, omdatj Nuri enkele maanden geleden na een, imping van een vliegtuig door kamera- den vrijkwam en zich nu ergens in het Midden-Oosten bevindt duurde; drie uur. Het was tekenend dat dej rechtbank daarna ruim vier urn- trok om de vraag beantwoord te krijgen wie verantwoordelijk is de aflevering van de pistolen. Maar liefst 22 getuigen hadden door him verklaringen tegenover de recherche bijna een van-minuut-tot-minuut-ver slag geleverd van wat er gebeurde tussen zaterdagavond 26 oktober half acht toen uit de mond van Jan B. de woorden: „Dit is een gijzeling" klonken en vier uur .don derdagmorgen 3! oktober toen~een groep mariniers ae kerkzaa! bestorm de en een bloedloos einde maakte i de gijzeling. Eén jaar waarbij nog geen rekening is gehou den met het effect van de maatrege len ter bevordering van de werkgele genheid. Het extra aantal woningen dat als gevolg van deze maatregelen in 1975 tot uitvoering zal komen is in twee alternatieve ramingen op 2.000 dan wel 5.000 gesteld. Het bouwprogramma 1975 is een prognose van de te verwachten bouw activiteit in dit jaar. Als zodanig kan het. volgens minister Gruijters. worden beschouwd als een herziening en aanpassing van de ramingen die voor 1975 en 1976 zijn opgenomen in de 'verkenning van de bouwproduktie in de periode 1974 tot en met 1978," een nota die de minister medio vorig jaar bij de kamer heeft ingediend. De achterstand betreft alle sectoren van de woningbouw. Als belangrijke ooi-zaken voor de situatie die zich in 1974 voordeed en die naar ver wachting ook in het lopende jaar en in 1976 zal optreden kunnen ge noemd worden de terughoudendheid bij potentiële opdrachtgevers, vertra ging bij de voorbereiding van nieuwe bouwplannen en bestemmingsplannen, stringenter toepassing van het ruimte lijk beleid, knelpunten op bestuurlijk- administratief gebied en de sterke schommelingen van de rente op de kapitaalmarkt. Zowel de aanpassing per 1 oktober 1974 van de subsidietabellen als de eenmalige extra premie voor de eige naar/bewoner van nieuw te bouwen (Zie slot pagina 3 kolom 1 De drie verdedigers van de verdach ten 'eden dan ook geer. moeite om de bewezen geachte vrijheidsberoving aan te vechten. Stuk voor stuk sneden zij het vraagstuk aan welke belangen er gediend worden als hun cliënten weer voor enkele jaren achter de tralies gezet worden. Mr. P. Schmidt van Gelder over zijn verdachte Jan 3.: „De officier van justitie stuurt mijn cliënt nog verder de ver nieling in. Op deze manier wordt de zaak alleen nog maar meer hopelozer gemaakt". B.. die in oktober 1974 nog vijf jaar voor de boeg had in verband met zijn aandeel in de gijzeling van Deil. moest volgens zijn raadsman een symbolische straf krij gen van één jaar voorwaarde lijk. Ook de verdediger van de (Zie slot pagina 3 kolom 2) MASSAAL ONTSLAG BIJ GERO ZEIST UTRECHT (ANP) Bij de Gerofa- briek in Zeist moeten 260 werknemers worden ontslagen. Vijftig man kunnen blijven werken in wat er van Gero overblijft, een expeditie- en distributie centrum. Dit is de kern van het advies van de heren B. Roolvink en H. Oosterhuis aan de regering, die hen half december verzocht de mogejijkheden voor het be drijf te onderzoeken, zo heeft de heer Abbenhues, districtsbestuurder van de Industriebond NVV dinsdagavond des gevraagd meegedeeld. Een plan van de vakbonden en ds overheid om samen werking te zoeken met de bestek!a- briek Sola, ook in Zeist, is door de di rectie van Sola afgewezen, aldus de heer Abbenhues. Brezjnev naar Midden-Oosten BEIROET (DPA) De Russische partijleider Leonid Brezjnev brengt eind maart/begin april bezoeken aan Egypte, Syrië, Irak, Libië en mis schien Algerije, zo heeft het Arabische persbureau dinsdag uit Beiroet meege deeld. Het haalde daarbij 'welingelich te Arabische kringen' aan, volgens welke ook koning Hassan van Marok ko Brezjnev heeft uitgenodigd. MINISTER GRUIJTERS GEEFT TOE: DEN HAAG (ANP) Naar verwachting zal het totale aantal in 1975 in aanbouw te nemen woningen 102.000 of 115.000 be dragen. Dit betekent dat dit jaar en het komende jaar het pro- duktieniveau aanzienlijk zal achterblijven bij de jaren 1972 en 1973. Dit heeft minister Gruijters van volkshuisvesting meege deeld in het dinsdag aan de tweede kamer aangeboden bouw programma 1975. Voor de ongesubsidieerde woning, bouw wordt verwacht dat de daling die in 1974 optrad zich in 1975 nog enigszins zal voortzetten en dat in het komende jaar een stabilisatie op het dan bereikte niveau zal optreden. Van de sinds kort waar te nemen daling van de rentevoet op de hypotheek markt is nog onvoldoende duidelijk welke impuls daarvan te verwachten is. Op grond van bovenstaande overwe gingen zijn zowel voor 1975 als voor 1976 twee alt.emat.ieve ramingen opge steld van het aantal woningen dat in aanbouw zal worden genomen. Deze ramingen belopen voor elk van deze jaren 100.000 of 110.000 woningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1