'Zeldenrustcollege' wordt mammoetschool in Terneuzen Werknemers Meeus richten stichting op Jiu-Jitsu voor 'blijf van m'n Moeilijk jaar voor huishoudonderwijs zeeland inlichtingen aangiftebiljet inkomstenbelasting te Zierikzee DINSDAG 25 FEBRUARI 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 dit jaar begint bouw Voor 4000 gulden gestolen uit huis in Vlissingen VLISSINGEN Bij een inbraak in een woonhuis van de familie W. te Vlissin gen aan de Scheldestraat te Vlissin gen is het afgelopen weekeinde voor ruim 4.000 gulden gestolen. Er werd voor 1300 gulden aan baar geld mee-, genomen en tevens een versterker ter] waarde van ruim ƒ1100 ontvreemd. De daders hebben 'zich toegang tot.) het huis verschaft door een raam vanj de voordeur te forceren. De politie] heeft de zaak in onderzoek. Sassenaren krijgen 'spoorwegles SAS VAN «ENT De basisscho len, leidsters van kleuterscholen en de bewoners van hel bejaar dencentrum 'De Redoute' bi Sas van «ent krijgen 'spoorwegles'. Jan Florijn, medewerker van de afdeling -verkeerstechniek en ste- debouu van de Nederlandse Spoorwegen, gaat ze instrueren over bet gebruik van de nieuwe spoorwegovergang (een aki - ha» ki) die onlangs officieel in ge bruik is genomen. Florijn blijft een week in Sas van Gent. Hij begint zijn instruc tie vanochtend (dinsdag) voor de klassen 1, 2 en 3 van de St- Michaelscnool. Later in de week volgen leerlingen van de Frederik Hendrik- en de Nijverheidschool en woensdagmiddag is de NS medewerker bij de bejaarden. Tijdens het instructieprogramma worden films en geluidsbanden gedraaid en is er een quiz. Fio- rijn geeft zijn 'spoorwegles' voor zo'n 500 scholieren. De instructie wordt gegeven in het centrum De Speye Slot van pagina 1 het personeel slvestand de moeilijkhe-1 den een beetje kunnen oplossen Het grootste probleem bestaat bij de ina*»: opleiding, de opleiding voor kinderver zorgster en de vooropleiding voor ho ger beroepsonderwijs. De inavoplel- ding bestaat uit 1 jaar theorie en één Jaar praktijk, als volgt verdeeld- de eerste negen maanden op school, daarna van 1 april tot 1 april een Jnar| praktijk in een ziekenhuis of inrich- j ting en dan nog drie maanden op school. Voor het cursusjaar 1974-1975 heeft dit Uit gevolg, dat de leerlingen per één april aansaande gewoon stage gaan lopen en volgend jaar op school te rugkomen. Komen er nu in augustus 1975 geen nieuwe leerlingen voor de opleiding, dan ontstaat per 1 april 1976 het probleem, dat de ziekenhui zen en inrichtingen vrijwel geen toe voer hebben van stagtêres. hetgeen lan delijk geschat wordt op een geruggant van 6300 personeelsleden. Het .jaar. daarop echter kunnen deze plaatsen opnieuw worden ingenomen. Er ont-l staat dus een enorm gat. De zieken- huizen hebben dan ook bij de minister SCHOLENGEMEENSCHAP MI PLAATS VOOR ISOO LEERLINGEN TERNEUZEN De Vereniging voor Algemeen Voortgezet christelijk on derwijs denkt in Terneuzen nog dit jar te beginnen met de bouw van één van de grootste (nieuwe) scholen In ons land. Het is liet Zeldenrustcol lege. een scholengemeenschap voor 1500 leerlingen en 100 docenten. Het complex kost 10 a 12 miljoen gulden en zal verrijzen op de hoek van Sloe- en Zcldcnrustlaan in liet Terneuzense bestemmingsplan 'Hof Zeldenrust'. De school is ontworpen door de Am sterdamse architect J. B. Ingwersen en moet noodbehuizingen op vier pun ten ir de stad vervangen. In het. nieuwe Zeldenrustcollege komen 60 lo- hlen, 2 sportzalen en een kleine sport hal. 2 kantines en een complete tv- studio. Rond de school zijn een tuin en een aantal sportvelden geprojec teerd. Architect Ingwersen noemde het schoolcomplex maandagavond, op de algemene vergadering van de "Ver eniging voor algemeen voortgezet christelijk onderwijs' 'een gebouw met toekomstwaarde', dat leerlingen een stuk groeps-beslotenheid biedt. Het nieuwe schoolcomplex wordt ge domineerd door 3x2 'lestorens', waarin respectievelijk brug- en tweede klassen, tweede en derde klassen en "bovenbouw' worden gehuisvest. De 'torens' zijn elk 3 etages hoog. Op de Een maquette van het nieuwe 'Zelden- rustcollege' gemaakt door één van de leraren, Ruud Martens. begane grond, rechts naast de hoofd-1 ingang, bevindt zich een diensten-afde- ling, waarin ruimten voor de docenten en de administratie zijn onderge- j bracht. De kantine voor de "boven- i bouw' is' geschikt toneel- en film-1 voorstellinen. Met de realisering vanj OM BELANGEN HUIDIG PERSONEEL TE DIENEN „BELANGEN TEN ONRECHTE ONDERGESCHIKT GEMAAKT AAN DIE VAN DE 25 ONTSLAGEN STAKERS" de school zal waarschijnlijk dit of ui-: BERGEN OP ZOOM terlijk begin volgend jaar worden be-; gonnen. In de bouwsom zijn de in-j richtdngskosten niet begrepen. Het 'Zei- j denrustcollege', begonnen in 1966 is totl dusver gehuisvest in barakken en een stenen gebouw uit de vorige eeuw. De nieuwe school kan voor diverse doel-' einden (multifunctioneel') worden ge-' bruikt. In het plan is ook ruimte gereserveerd voor toekomstige groei, i Jaarvergadering OBK HOOFDPLAAT De muziekvereniging 'Oefening baart Kunst' uit Hoofdplaat houdt woensdag de algemene jaarver gadering in café De Vriendschap in die plaats- De vergadering begint om 20.00 uur. verslaggever) De ongevei De leerlingen krijgen in 1978 voor het eerst les in het nieuwe complex-j werknemers van het internationale transportbedrijf Meeus Trasport b.v. in Bergen op Zoom die niet deelna-; men aan de staking die in januari i werd uitgeroepen en waardoor het hele! coflict Meeus is ontstaan, richten van-1 daag. dinsdag een stichting np onder de naam 'Stichting Meeus 75'. Deze stichting waarvoor vandaag de nota riële acte al wordt gepasseerd heeft i tot doel de belangen van de 75 werk- nemers die nu bij het bedrijf werken, te behartigen. De 75 personeelsleden willen via de 'Stichting Meeus 75' een eigen stem la- i ten horen, een eigen standpunt, uitöra-j gen en indien nodig voor het huidige j personeel dienstige stappen ondeme-: men. acties voeren en in rechte treden.] Wat dat laatste betreft, kunnen zij te-' rog vallen op een juridisch adviseur.' Zijn naam willen de bestuursleden van de stichting nog niet noemen. Het is in ieder geval niet mr H. Vreijling. de juridisch adviseur van Meeus Trar. spert. De leden van de stichting zijn van me- ning dat ten onrechte de belangen van j de 75 ondergeschikt gemaakt worden aan die van de 25 ontslagten stakers. „Niet de 75 hebben onzorgvuldig ge-j handeld, maar blijkens rechterlijke uit- j spraak is er lichtvaardig gestaakt. Nochtans wordt over de hoofden van' 75 heen een strijd uitgevochten, waar van het resultaat kan zijn dat hun werkgelegenheid tijdelijk of duurzaam I wordt bedreigd", zo stelt de stichting. ffw! n wat te doen als u op een stil weggetje door een ondernemende wandelaar wordt aangevallen? Hoe te handelen met een stuk opgroei, end jeugd die probeert je tasje te pikken'? Ziet u kans los te komen als die lastpak eenmaal beet heeft? En voelt u zich onaantastbaar voor een betrapte inbreker? Dit zijn jam mer genoeg geen loze kreten. Sla de krant er maar eens een paar dagen op na: „Onder bedreiging bandtas gestolen. Vrouw mishandeld, ver- kracht. Betrapte inbreker brengt zware verwondingen toe". Je zult ze maar aantreffen als je onverwacht Ihniskomt. Intussen tonen de cijfers keihard aan dat de portie geweld in ons land een ongezonde groeineiging vertoont. Moeten de vrouwen dan inaar weer net als vroeger op het huis passen? Of zal een meer eigen tijdse oplossing de voorkeurstem men krijgen? Zoals jiu-jitsu, een vrijwel afdoende manier van zelfver dediging voor het zwakke ge slacht? Vrouwen van Nederland gaan steeds meer in de verdediging. Waren vroe ger de gynmastiekclubjes in, nu lo pen de dames daar heel wat minder warm voor dan een jaar of vijf geleden. Hier en daar kun je zelfs van achteruitlopen spreken. Een gloeiend aantal cursussen zelfverde diging brengt de toeloop naar de sportzalen weer in evenwicht. Kara te. jiu-jitsu; in verhoogd tempo stroomt de aanmeldingslijst vol. Met m zijn achterhoofd het toenemende geweld kijkt hij er niet eens ver- teasd naar. Blaas Schroevers uit THSsbigen, budo-leraar. Budo. geen zetfout met die b, maar een verza melnaam voor oosterse geveehtspor- ur'-,Wie in Breskens, Middelburg, vlissingen of Goes op de spovl- raool Felix Janssens komt loopt hem zonder twijfel tegen het lijf. Hij geeft er gymnastiekles, judo. In üssingen komt daar 'ju-jutsu' bij. de schapen zou scheiden, inplaats van mix-lessen. Dan zou ik me nog beter op de zwakke punten kunnen toeleggen, clie voor mannen en vrou wen doodgewoon verschillen. Het is maar een ideaal", stelt Schroevers gerust. „Op mijn gemengde les kom je echt wel aan je trekken. Want of je nu gestompt wordt of 'gepakt', je gebruikt toch ju-jutsu, die voor bei de partijen dezelfde kunst is". VLIEGENSVLUG Kunstgrepen, gebaseerd op een han delwijze waarbij je altijd volgens drie belangrijke hoofdlijnen tegen wicht geeft. Allereerst moet je leren meegeven aan de kracht van je te genstander. uiteraard met de bedoe ling je zelf te bevrijden. Daarvoor zou je aan een schriftelijke cursus niet veel hebben, zoiets moet je voelen. Hoofdzaak twee slaat, op de manier van stoten, slaan en trappen, met de wapens die een mensenli chaam voorhanden heeft: bal van de voet. handkant, knokkels, vuist met vingerfoefjes. En vlak elleboog en knieën niet uit. Bij elke stoot die je toepast moet je met een zo klein mogelijk oppervlak van je 'wapen' kunnen raken. Hoe kleiner raakvlak, des te harder de slag. vandaar. Zon der het derde punt krijg je de twee vorige nooit onder de knie: vliegens vlug reageren. De kunst is er zo vertrouwd mee te raken dat je het als het ware automatisch doet. Geen paniek van wat-moet-ik-nou, maar bliksemsnel op de juiste manier in grijpen. Op een eerlijke manier ook, als iemand alleen maar een kusje wil stelen hoeft hem dat niet de nek te kosten. Schroevers: „Je kunt niet in het algemeen zeggen dat- je maar een mep met elleboog of knie moet plaatsen. Het hangt er maar vanaf hoe je precies klem zit. Vaak wordt het een combinatie van verschillende [kf hij graag op deze moderne ma- ';,r. geschreven ziet. Schroevers: JjUn ervaring is gelijk aan die van Ren HP uit het 'lele land gymles- «MiJ»6? op hetzelfde peil, terwijl vooral ju-jutsu alsmaar meer dames- wreisten ziet. Geen wonder, de ■fa wen voe!en zich 11161 langer vei waarom nu juist ju-jutsu? Geen SSm YechlsP°rt heeft zoveel ver- «auende grepen waarmee speciaal '■nmf uw 21011 kan verweren. Je «nmt er nu eenmaal niet onderuit, miJf. m kracht haast altijd de S van de aanvaller. Ook man,L ,dlkw«ls °P een andere S,, Hlasd dan een man. Die rp nnü/ r,eerdei' een rechtstreek- e optater. Een vrouw wordt gegre- S.ljje Polsen gepakt, om haar Emw °f ,r?nd haar keel- Vandaar 's veel bever mijn bokken van mogelijkheden, terwijl de volgorde vooraf niet te voorspellen is. Moet je je eerst bevrijden of liever met een een worp, een paar stoten? Is je tegenstander gauw uit het veld geslagen? Ook zit er een enorm verschil, tussen een vuistslag zien aankomen en op z'n alleronver wachtst over de grond dweilen. Met alleen maar werpen kom je dan ook niet ver. Ik vind het minstens zo belangrijk dat je je eigen val goed leert opvangen. Zorgen dat je nooit op je rug klapt, wie ademsnakkena op de grond ligt is uitgeteld". De dames willen geen katjes meer zijn die je zonder handschoenen beet kunt pakken. Maar toch aarze len ze in het begin om over de jiu jitsu drempel te stappen Het lokt niet bepaald je een uur lang te laten stompen en blauw siaan. Met het risico in alle opzichten gebroken naar huis te wankelen. En daar tel je dan bovendien nog ƒ3,per les voor neer, denkt- het. vrouwvolk zui nig. ,Js het niet een beetje schreeu wen voor je geslagen wordt?", vindt Blaas Schroevers. „Breekpartijen ko men beslist niet voor. Je leert im mers hoe je bewust kunt vallen? Niet pats-boem, maar geleidelijk aan en in de beste houding. Vanaf de grond kun je wel zeggen. Eerst van uit een zithouding tot 'plat', met je arm als valbreker. Naderhand ge bruik je er een been bij voor het zelfde doel. Als je dan tijdens de val nog op je zij draait kun je je rustig achterwaars laten gooien". Hij laat de muren op de Troelstraweg schud den, komt midden in de kamer met een doffe dreun neer. „Zie je wel?" ik trek kennelijk een bedenkelijk gezicht, dus doet hij het nog maar eens. Uiterst langzaam, zoals ze in studio Sport een doelpunt herhalen. Dezelfde val, op z'n dooie gemakje. Met een goed uitzicht op 'net arm en beenwerk. „Wel een kwestie van je spieren in bedwang hebben", geeft hij toe „Je moet het leren. Evenals bij het slaan komt het op spierbe- heersing aan. Verschrikkelijk moei lijk in het begin, stoten en toch de ander net niet raken. We oefenen het trouwens eerst op afstand, zeker bij het gezicht. Als je later wat dichterbij durft, dan kan het soms weieens mis gaan. Maar nooit zo dat je blauw bent. Juist de vrouwen letten bijzonder goed op dat ze elkaar geen pijn doen. Als het een maal lukt om nét. te missen, dan kun je als het moet ook goed ra ken". BAAS BOVEN BAAS Na hoeveel lessen ben je nu baas boven baas? Duurt dat weken of jaren? Schroevers: .De meeste cur sussen duren een week of tien. maar persoonlijk vind ik dat vee! te wei nig. Natuurlijk kun je je met een beetje ijver heel wat eigen maken in die tijd. Maar niet genoeg om een paar kerels van je lijf te houden. Dat gaat je minstens een half jaar kosten. En dan nog zou ik zeggen, thuis oefenen en het voortdurend bijhou den". Het is de wensdroom van een meester. Zonder fanatiek te zijn. hij wacht rustig af of het op zijn klan ten overslaat. Zo niet, geen pro bleem. Wie enkel een getuigschrift wil halen mag in zijn gewone plunje meedoen. Wel graag iets dat tegen een stootje kan, zoals spijkerbroek plus stevige trui. Alleen wie ermee door wil gaan raadt hij aan een kesa te kopen, de korte kimono en 7/3 broek. En graden te halen, die je herkent aan een applicatie van ker senbloesem op het vechtpak. In de zelfde volgorde van geel naar zwart als bij judobanden. Schroevers: „Doordat wij onze graden met de zelfde kleuren aangeven lijkt het misschien dat judo en ju-jutsu het zelfde is. Niets is minder waar. Ju- jutsu is zondermeer een vechttech- niek. bestemd voor 15 jaar en ou der. Judo heef; al leerMngetjes van 4, maar dat xs dan ook een sport. Een sport met een opvoedkundig doe! waarvan artsen en opvoeders graag gebruik maken. Een paar ver schillen: mag je bij zelfverdediging iemand tegen de vlakte slaan, op judo help je je kameraadje bij de val zodat hij zich niet bezeert. Je leert er spelenderwijs om een ander denken. Bij judo mag je ook aftik ken, het opgeven als je pijn hebt, en zo meer. Zoiets is bij ju-jutsu on denkbaar. Daar is het de kunst om zo snel mogelijk, met zo min moge lijk kracht iemand uit te schakelen". Blaas Schroevers, 28 jaar, een man die door zijn werk gegrepen is. Het doortrekt tot in zijn vrije tijd. Traint zelf karate. Begeleidt Dick Schippers, judokampioen Z-Neder- land aspiranten, die hij in maart hoge ogen wil laten gooien voor de Nederlandse kampioenstitel. In het restant aan vrij wil hij zich op een paar extra cursussen zelfverdediging voor dames werpen. Daar leert hij je dan alle kneepjes van de kunst, behalve met twee vingers door de ogen steken. Afgekeurd wegens wreedheid, is het. commentaar. Als je werkelijk belaagd wordt zijn er genoeg grepen voorhanden. Op de foto kun je zien hoe het echtpaar Schroevers elkaar van het lijf denkt te houden. Uitdrukkelijk steil het bestuur van de, 'Stichting Meeus 75': dat het voortbestaan van de werk- j gelegenheid in de onderneming,] waar 75 personeelsleden werken, voor hen van primair belang is. dat de vakbonden in hun strijd te-, gen Meeus alle zorgvuldigheid te- j genovsr de 75 werknemers in acht] dienen te nemen om te voorkomen dat hun werkgelegenheid bij Meeus tijdelijk of voorgoed wordt be- dreigd; dat een gedwongen collectieve te rugkeer van de 25 stakers in het. bedrijf, naar de vaste overtuiging! en op grond van de opgedane erva ringen van de 75. als een eis wordt beschouwd los van de juridische] merites van de zaak die in het1 huidige stadium van het conflict een onaanvaardbare bedreiging voer de werkgelegenheid van de 75 vormt. Het besluit om te komen to: een stich- tingsvorm is genomen na overleg metj zoveel mogelijk personeelsleden. Allen konden onmogelijk geraadpleegd wor-| den omdat een aantal op weg was. „Je I ^l mee er met klem «P aangedrongen zo *pre- dig mogelijk met een oplossing hier voor te komen. Wat de hele toestand rondom bet huis houd- en nijverheidsonderwijs r.o* in gewikkelder maakt is het feit dat in 1976 een verandering voor het mhno op stapel staat, terwij! in 1980 het hele huishoud- en nijverheidsonderwijs op de helling gaat. Iedereen binnen deze onderwij stichting weet. dat er ft* te gebeuren staat, maar niemand kan nog zeggen wat het gaat worden. Vanuit deze vorm van beroepsonderwijs wordt dan ook bij voortduring bU de minister op spoed aangedrongen voor het geven van richtlijnen. Naast de ina.vopleiding komen ook 6» opleidingen voor kinderrerzorgster en de vooropleiding voor hoger beroeps onderwijs wat de leerkrachten betreft, in net gedrang. Bij deze opleiding wordt mede gebruik gemaakt van part time krachten, zoals artsen, verpleeg - sters en vakleerkrachten met middi-1 bare bevoegdheden. Deze kunnen niet worden ingezet bij het lhno en krijgen dus gedurende een Jaar een groot aan tal uren minder. De vraag die zich nu gaat voordoen Is. of deze mensen na dar jaar weer terug kunnen komen. Ondanks het feit. dat voor hen een zogenaamde 'gunstige regeling* is ont worpen. Voorts rijst de vraag of er van de zijde van het mavo en ovb vol doende belangstelling zal bestaan voor het mhno. zodat bij de voor dit jaar geldende regeling, dat begonnen mag worden met mhno-klassen van twaalf leerlingen (normaal zestien), toch nog mhno-klassen zullen kunnen worden gevormd. De verwachting lijkt gewet tigd. dat het aantal schoolverlaters dit jaar klein zal zijn. gezien de algemcr.e jeugdwerkloosheid. Een groot aantal leerlingen :s namelijk aan het eind van ae derde klas lhno niet meer leer plichtig. Pas per 1 augustus van het komende jaar wordt de leerplicht met een jaar verlengd- Zij kunnen de school dus, zij het zonder diploma, dit jaar verlaten. Hoe groot dit aantal zal zijn is echter op dit moment nog niet te zeggen. Allemaal vragen waar op. betrekkelijk kort voor het begin van een nieuw cursusjaar, nog geen antwoorden zijn te geven. „Van 1975-1930 komen we in ren overgangsfase te zitten, die enorme problemen geeft", zegt de heer L. de Waard, adjunct-directeur van de chris telijke nijverheidsschool voor meisjes De Waaijenburgh te Middelburg. al« woordvoerder van de CBTB-scholen. „Het gebrek aan avo-leerkrachten wordt erg groot. Landelijk wordt hun aantal geschat op 1000. Daarnaast komt er overschot aan praktijkleer- krachten waardoor een grote verschui ving onder de docenten ontstaat en een omscholing van leerkrachten nood zakelijk wordt. Ook de problemen rond het inas worden onoverzichtelijk, vooral omdat de stage in de toekomst zal worden veranderd. Als men daar kunt wel stellen dat. het besluit om dit op te zetten unaniem is genomen", al dus een woordvoerder van de stich ting. Hij vertelde dat er vanaf gezien is om! in verenigingsvorm te gaan functione ren om de indruk te voorkomen da: de 75 een eigen mini-vakvereniging wil den oprichten. ..De stichtingsvorm is' gekozen om als rechtspersoon duide lijk herkenbaar en slagvaardig in en. buiten rechte te kunnen optreden", zol werd gesteld. Mr. H. Vreijling, juridisch adviseur: van Meeus Transport zei, om commen» taar gevraagd- „Daarmee ben ik aange-- naam verrast. Ik kan me voorstellen, dat deze mensen van mening zijn dat ze met- hun groep een eigen leven moe- j ten gaan leiden. Persoonlijk vind ik; dat het zeer nuttig kan zijn". De heer Vreijling was overigens officieel nog: niet op de hoogte van deze nieuwe ontwikkeling. begonnen, zaten KERKELIJKE MUTATIES NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Capelle aan de Ussei: J. C. de Bie te Rijssen; beroepen tei Blokzijl: L. J. van de Brom, kandidaat te Bussum. Aangenomen naar 's Heer-Arends- kerke: R. J Delfos, kandidaat te Hil versum, die bedankte voor Kolder veen c.a. Bedankt voor Olaebroek: T. Lekker- kerker te Leerdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Den Haag-centrum. wijkgemeente 9: are. R. Kranenborg te Gauw-Terzooi: beroepen te Delfzijl- G. H. Schouten te Schagen. die dit! beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Grouw-Imsum: H. van Anóel, kandidaat te Amster dam: aangenomen naar Vlissingen: G. den Heeten te Nieuw-Vennep. CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Alphen aan deRijn: M. C. Tanis te -Sliedreoht. Bedankt, voor Hiiversum-centrum: B. van Smeden te Amersfoort. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen te Gorinchem: J. Koster te Bameveïa. Bedankt voor 's-Gravenzande: J. M. Kleppe te Woerden. VRIJE EVANGELISCHE GEMEEN TEN Beroepen te Wemeldinge: H. P. J. Schormans, kandidaat te Gronin gen. niet in de problemen. Vorig jaar wa ren er landelijk 9:000 1nas-stagières. Thans wordt een teruggang verwacht tot nog geen 1000 alleen voortkomend uit mavo en ovb. „De grote fout", ai- dus de heer De Waard, „is dat alles op het laatste moment moet gebeu ren. Vijf jaar geleden hebben we er bij de minister al op aangedrongen die zaak van de stage te bekijken. Dit :s niet gebeurd en nu zitten we met dn moeilijkheden". Mejuffrouw A. van der Leeden. na mens de acht ZLM-scholen: Over het. algemeen zullen onze scholen door in terne verschuivingen zich wel kunnen redden. Bij ons zijn ook de avo-leer krachten het grote struikelblok door de uitbreiding van de theorie-uren. I> minister bestudeert de mogelijkheid tot het geven van compensatie voor het volgen van bijscholing voor het geherstructureerde onderwijs. Op dit moment hebben we echter te maken met een vacuüm van één jaar, zowel voor de leerlingen, als voor de scholen en de ziekenhuizen en inrichtingen. Ik ben niet zo bang, dat de ziekenhuizen de stagiêres niet meer zulien nemen, als het na dat jaar nodig is. Het zijn immers goedkope werkkrachten. Als echter wordt doorgevoerd, dat ze or. der de regeling van het minimumloon moeien komen, dan zie ik het somber in. we vinden namelijk in het belang van een goede opleiding en van ae fi nanciële gevolgen, die voor de gezin nen voortkomen uit deze minimum loon-regeling. dat wij onze leerlingen kunnen blijven begeleiden, zoals wij dat nodig vinden. Wij willen de leer lingen behouden en in een jaar kan veel gebeuren". Ondanks alle problemen die zien voor doen, ziet het Zeeuwse huishoud- en nijverheidsonderwijs de toekomst niet al te somber in. Over het algemeen kunnen ze door interne verschuivingen het hoofd wel boven water houden. Wel mikken ze dit jaar allemaal meer dan ooit te voren op de mavo-leer! in gen. Het ziet er naar uit. dat alleen zü dit jaar het mhno uit de impasse zul len moeten halen. Een gunstige uit zondering wordt gevormd door de huishoudschool in Hulst, die dit jaar nog een eindexamenklas mag afleve ren. Deze zogenaamde bezemklas be staat uit zittenblijvers, waarvoor af zonderlijk toestemming -o: een exa men is gegeven. De school in Hulst kan dus wel op een doorstroming re kenen. over het invullen van hef ÏÏ97ÏÏ De inspectie der directe belastingen fel. 01110 - 2051/4150 zal voor het verstrekken van inlichtingen geopend zijn van 08.00 - 12.00 uur en van 13.00 - 17.00 uur. Bovendien in de periode van 23 februari tof 19 april 1975 op de don derdagavonden van 7.00 9.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 7