PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GROOT OVERSCHOT ACADEMICI: OVER VIER JAAR 25000 PZC Medewerkers Richard Nixon veroordeeld Stichting 'Samenwerking Goes' gaat 850 woningen grote opknapbeurt geven Rapport commissie bij kabinet Prinses Christina trouwt 30 juni SEP KOOPT VOORRAAD URANIUM Ook deelname verdere ontwikkeling snelle kweekreactoren Als de tros wordt losgesmeten.„ Pagina 2 218e jaargang no. 45 Zaterdag 22 februari 1975 De vertoouwlnfrwer dwongen one tot tij HELMO BOETIEK I lANceoaiTei v oae" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Veel academici zullen in de toekomst in lagere functies entegen lager salaris moeten gaan werken. Dat vloeit voort uit het grote overschot aa nacademici. Over vier jaar zullen er ongeveer 25.000 academici te veel zijn. Dat blijkt uit een rap port dat een speciale commissie voor het kabinet heeft opgesteld. Na 1980 zal het overschot aan aca- j den ermee rekenen dat zij geen werk demicl sterk toenemen. In dat jaar kunnen vinden in de sector waarvoor moet 15 procent van de afgestudeer- zij zijn opgeleid. In 1990 zullen vol- IN UTRECHTSE DOMKERK DEN HAAG (ANP) Het ligt in het voornemen van prinses Christina en haar verloofde Jorge Guillermo om op maandag 30 juni dit Jaar in het huwelijk te tre den. De kerkelijke huwe lijksbevestiging vindt plaats in de Domkerk te Utrecht. Een en ander heeft premier Den Uyl vrijdagavond meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie. De kerkelijke bijeenkomst zal een oecumenische zijn. Het is de be doeling dat zowel een priester als een predikant de dienst zul len leiden. Wie dit zijn is niet gens het rapport vier van iedere tien aigestuüeeruen niet meer in een haan voor academici terecht kunnen. Minister-president Den Uyl, die deze gegevens vrijdag verstrekte, liet des gevraagd weten dat het kabinet ervan uitgaat dat deze academici me werk loos worden. Het ligt volgens hem de lijn dat de werkloze academici in lagere functies gaan werken en der gaan verdienen. „Een academicus is werkloos, omdat hij te veel verdienen", citeerde hij lachend. Volgens de premier zullen de sala rissen van de academici door grote overschot onder sterke druk komen te staan. De bereidheid van de afgestudeerden om in lagere functies te gaan werken, zal volgens hem toe nemen als de salarissen van de acade misch gevormden lager worden. is opvallend weinig kritiek gekomen op de verlaging van de salarissen van jonge hoogleraren met 37 procent. Dat betekent dat men wel bereid is tot een dergelijke derving", verklaarde de premier. Het grote overschot van academici wordt veroorzaakt door het feit dat de behoefte aan academici achterblijf bij het aantal studenten. Hun aantal groeide de laatste jaren met 10 pro cent per jaar; dat betekent een dubbeling van de stuaentenbevolking om de zeven jaar. In 1965 waren er evenveel academici in opleiding als er in heel Nederland werkzaam waren. De groei van het aantal academici zal de komende jaren ook sterk toene men. namelijk van 108.000 in 1974 tot 160.000 in 1980 en tot 200.000 in WEEKEINDE MET ZON (Van onze weerkundige medewer ker) Een sterk hogedrukgebied met een centrum boven Oost-Duits- land deelt dit weekeinde de la kens uit in de vorm van zonnig, droog en stabiel winterweer, 's Nachts is er een afkoeling tot enkele graden onder het vries punt. vlak aan zee tot rond het vriespunt. Overdag stijgt het kwik tot ongeveer acht graden. Doordat de lucht vrij droog is. blijven de mistkansen klein en de wind uit zuidoostelijke richting zwak tot matig. Een weertype dat dit weekein de uitnodigt om er rond de hoog ste zonnestand met een wandeling al van te profiteren. De handicaps van Den Uyl WASHINGTON: Aankomst van H. R. 'Bob' Haldeman. de voor malige chef van de staf van pre sident Nixon, en zijn raadsman John J. Wilson (l) bij het ge rechtsgebouw in Washington. VN-COMMISSIE VEROORDEELT ISRAËL GENcVE (AFP) De VN-commissie voor dj rechten van de mens. sinds 3 februari in Genève bijeen, heeft vrij dag Israël veroordeeld wegens het schenden van de mensenrechten in de bezette Arabische gebieden. Verder vraagt zij de onmiddellijke vrijlating van mgr. Capucci. De voornaamste beschuldiging die de commissie tegen Israël inbracht is 'de opzettelijke vernietiging van Koenei- tra (Syrië)'. Tevens wordt Israël weten maatregelen te hebben geno men tot wijziging van de status van Jeruzalem. De veroordeling was voor gesteld door 9 landen. Slechts Ameri ka stemde tegen terwijl 9 landen zich van stemming onthielden. De vrijla ting van Capucci. de Griekskatholieke aartsbisschop van Jeruzalem, was voorgesteld door eveneens 9 landen, die de steun kregen van nog eens. 12 gedelegeerden. 5 landen onthielden zich van stemming en 6 stemden tegen. Onder de tegenstemmers was Nederland. De gemeentebesturen van Klundert, Standaarbuiten en Hooge en Lage- Zwaluwe, hebben vrijdagmorgen tij dens de tweede hoorzitting van de vaste kamercommissie van binnen landse zaken inzake het wetsontwerp gemeentelijke herindeling Brabantse riviermonden in Zevenbergen gepleit voor het behoud van hun zelfstandig heid. MITCHELL, EHRLICHMAN EN HALDEMAN (Van onze correspondent) WASHINGTON Ex-president Nixons voormalige topmedewer- kers Bob Haldeman en John Ehrlichmann en ex-minister van justitie John Mitchell zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee en een half jaar met een maximum van acht jaar. De vierde Watergateverdachte, Robert Mardian, eens onderminis ter van justitie, kreeg een straf van tien maanden tot drie jaar. Zij werden gevonnist door rechter John Sirica die het. z.g. Watergate-doofpotproces heeft voorgezeten. Met uitzondering van de oorspronke lijke Watergate-inbrekers zijn dit de hoogste straffen die rechter Si rica heeft opgelegd, maar personen die het proces volgden, waren over het algemeen verrast dat de straf fen niet hoger waren. (Van de Inbrekers zit alleen nog de advo caat Gordon Ldddy achter tralies de anderen zijn geruime tijd geleden in vrijheid gesteld. De veroordeelden werden gevor op grond van het belemmeren van de rechtspraak. Mitchell werd bo vendien veroordeeld wegens mei need zonder dat zijn strafmaat daarmee echter werd verhoogd. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 7, 9, 12 en 13; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 3 en li; Sport op ae pagina's 14 en 15; Radio en televisie op pagina 29; Financieel nieuws op pagina 31. 7- 19 Voor de interview-serie 'Inter' had Kees van der Maas ditmaal een gesprek met dijkgraaf A. M. Geluk in Schuddebeurs. 1- 20 Staatssecretaris Brink horst: „EEG maakte raam werk voor relatie met ont wikkelingslanden"; Stemmen uit de Kerken. I 21 Advieswerk: een belangrij ke hulp voor Zeeuwse kin deren met leermoeilijkhe den; Letterkundige kroniek van Hans Warren: Van en voor de draaitafel. 7 23 Gesprek met mr. dr. C. Berkhouwer bij zijn af treden als voorzitter van het Europeees Parlement in Straatsburg; Anti-abortusgroepen de brievenbus in: Patricia Hearst wordt nog steeds thuis verwacht. ff. 25 Poppraet; schaken, dammen, bridge, hengelrubriek. ARNHEM (ANP) De commissarissen van de SEP (Samenwer kende Elektriciteits-Produktiebedrijven), hebben vrijdagmiddag besloten tweeduizend ton natuurlijk uranium aan te kopen voor de prijs van 250 miljoen gulden en om in principe deel te nemen aan verdere projecten voor de bouw van snelle kweekreactoren. Na afloop van de drieeneenhalf uur durende vergadering deelde SEP-direc- teur Ir. J. H. Bakker mee dat beide besluiten de regering en het parle ment nog alle gelegenheid geven vrij over de ontwikkeling van de kernenergie in ons land te beslissen. Hij bestreed dat de regering in een dwangpositie werd geplaatst door de besluiten van de SEP. De 2000 ton uranium is bestemd voor een centrale van het type Dodewaard of Borssele. Volgens de energienota van minister Lubbers zullen er in ons land in 1985 drie kernenergiecentrales moeten zijn. Een definitief besluit is daarover nog niet gevallen. Eerst wil men de resultaten van een veiligheid sonderzoek weten. Het besluit van de uraniumaankoop dient alleen om de brandstofvoorzie ning van een centrale niet in gevaar te laten komen als tot de bouw mocht worden besloten. Besluit de regering niet tot meer kerncentrales, dan kan de uranium worden verkocht, aldus de heer Bakker. Deelname Commissarissen gingen vrijdag ook akkoord met het voorstel in principe deel te nemen in een project A-an Duitsland, Frankrijk en Italië om Zie slot pagina 3 kolom 4) Rechter Sirica besliste verder dat Ehrüchmanns straf mocht samen vallen met de 20 maanden tot vijf jaar waartoe hij al eerder veroordeeld in een ander proces wegens zijn aandeel in de inbraak bij de psychiater van Daniel Ells- berg die het geheime Pentagon- rapport over Vietnam openbaar maakte. Geen van de veroordeelden had enig commentaar, behalve Mitchell ate zei dat de straf erger had I-runnen uitvallen. „Ik had veroordeeld kun nen worden om samen te moeten leven met Martha-,' zei hij Mar tha is zijn praatzieke echtgenote met wie hij al langer dan een jaar niet meer samenwoont. Een van de advocaten van de gevon- nisten was van mening dat de straffen te hoog waren omdat Nixon alleen gestraft was met het verlies van zijn ambt, terwij: Hal deman en Ehrlichmann van een even grote hoogte waren gevallen en bovendien nog gevangenisstraf fen kregen. Een bizarre noot werd geleverd door de advocaat van Ehrlichmann die. vóórdat vonnis werd gewezen, de rechter vroeg om een alternatieve straf te geven aan Eshrlichmann en hem op zijn verzoek te veroordelen tot ongesalarieerd liefdadigheids werk voor de Pueblo-indianen in New Mexico als juridisch adviseur. Ehrlichmann is door de Orde van (Zie slot pag. 3 kol. 1 RENOVATIEPLANNEN KOSTEN ZO'N TWINTIG MILJOEN GULDEN GEMEENTE GOES VERBETERT WOONOMGEVING GOES De woningbouwstich- ting 'Samenwerking Goes' wil de komende jaren in Goes on geveer achthonderdvijftig oude re woningen een forse opknap beurt geven. Het gaat om zo'n honderd voor-oorlogse en zeven honderdvijftig na-oorlogse wo ningen. Met die renovatieplan nen is een bedrag van naar schatting twintig miljoen gulden gemoeid. De woningen, die de stichting op het oog heeft, lig gen verspreid over de hele stad. Verwacht wordt, dat het meer dan vijf jaar zal duren, voor dat de plannen allemaal gereali seerd zijn. In aansluiting op de verbetering van de diverse woningcomplexen, gaat de gemeente Goes de woonomgeving aan pakken. Het uitgangspunt daarbij is, dat liet karakter van de buurt zoveel mogelijk gehandhaafd wordt, meer green, meer speelruimten en wat min der Tilik' in de straten. Hoeveel dat gaat kosten, is op dit moment nog niet te zeggen. Verder wil de woning- bouwstichting nog eens in duizend woningen een aantal kleinere vooi ningen aanbrengen, zoals bijvoorbeeld een douche en centrale verwarming. Daarnaast ligt het in de bedoeling binnen afzienbare tijd een onderzoek in de kernen in te stellen, om te bekijken welke woningen daar voor renovatie in aanmerking zouden ko men. De gemeente Goes zal daar eveneens op inhaken, door de omge ving wat op te fleuren. De stichting 'Samenwerking Goes' zal eerst, de voor-oorlogse woningen af werken. Over ruim een week maakt de stichting een begin met de uitvoe ring van het eerste renovatieplan: ruim dertig woningen aan de Violen straat. Volgens directeur P. I. Simpe laar van de stichting 'Samenwerking Goes' heeft het heel wat voeten in de aarde gehad, voordat Den Haag 'ja' tegen het plan zei. Het rijk stopt fikse subsidies in de renovatie. Het heeft ongeveer twee jaar geduurd, voordat de betrokken instanties zichi door de papierberg hadden gewor steld. De stichting heeft nog steeds geen officiële toestemming van het ministerie gekregen, om met de reno vatie van de Violenstraat te starten, j Er is alleen nog maar een mondelinge; toezegging. Directeur Simpelaar: „We! kunnen de mensen nu echt niet langer meer laten wachten. Er wordt al zo lang over gepraat, en die straat gaat zo achteruit...". Overigens verwacht hij wel, dat wanneer eenmaal een begin gemaakt is, de goedkeuringen voor de overige renovatieplannen - el Ier afkomen. Betrokken De bewoners worden nauw bij de plan nen betrokken. Met 'hun wensen zal zoveel mogelijk rekening worden ge houden, Directeur Simpelaar: „Wij willen het de mensen alleen maar naar de zin maken. Daarom hechten we veel waarde aan inspraak. Zij moeten er tenslotte wonen". De eerste inspraakavonden zijn inmid dels achter de rug. De bewoners van de Violenstraat, mochten een paar we ken geleden htm kritiek spuien op de plannen, die de stichting en de ge meente voor hun straat op tafel heeft gelegd. De woningen zullen een stuk comfortabeler gemaakt worden. De gemeente wil onder meer de rijweg smaller maken, naast de rijweg zou den parkeer- en speelplakken moeten komen, er moest een stuk van de voortuintjes af en de straat wordt volgens de ideeën van de gemeente 'aangekleed' met bomen. Op de eerste bijeenkomst voor de bewoners van het zuidelijke gedeelte van de Violen straat waren de reacties zonder meer positief. Minder enthousiast waren de bewo ners van het noordelijke gedeelte van' de Violenstraat. Zij wilden hun voor tuintjes houden. Bovendien maakten ze duidelijk dat ze hun auto zo dicht mogelijk voor hun deur wilden parke ren. De gemeente zal dat nu opnieuw bekijken. Ir. A. Hoitema, chef van de afdeling stadsontwikkeling, vindt dat een bewijs, dat er wel degelijk aan dacht geschonken wordt aan de ver langens van de bewoners. Op dat soon bijeenkomsten worden we geconfronteerd met een enorm stuk wantrouwen- Je krijgt opmerkin gen in de geest van: alle staat toch a". vast. Maar dat is helemaal niet waar. We proberen ons voor honderd pro-! cent te richten naar de verlangens van de bewoners".Stadsontwikkelaar Hoitsma ziet de verbetering van de (Zie slot pagina 12 kolom 5 D fimtlijn i werkloosheldsnota van dit kabinet la niet gun- Btig ontvangen: er la veel j kritiek en zij komt van U>- I J taal verschillende kanten. Zo betogen diegenen die conventionele en in de loop der Jaren beproefde en geijkte methoden voor staan. dat de regering niet ver genoeg gaat met haar maatregelen. Daaren tegen stellen radicalen ter andere zij de dat het kabinet weer niet de moed heeft gehad om een principieel andere lijn te volgen. Die andere lijn zou no dig zijn omdat de huidige werkloos heid voor een groot deel een struc tureel karakter heeft, zoals onder meer blijkt uit een analyse van het centraal planbureau. Onder de druk van steeds hoger wordende loonkosten gaan de ondernemingen er steeds meer toe over om machines te ver vangen door apparatuur die aanzien lijk minder mensen vergt. Het aantal arbeidsplaatsen wordt daardoor min der. maar op het stuk van arbeids plaatsen ls geen of te weinig compen satie. Dat nu zou een ombuiging van het sociaal-economische beleid vergen, een ombuiging waarover de nota maar heel weinig zegt, betogen vooral linkse critici. Zo krijgt de regering van twee kanten de wind van voren. De kritiek lijkt ons niet helemaal billijk. In de eerste plaats ls het onmogelijk voor welk kabinet dan ook een pakket maatregelen te ontwerpen, die met elkaar een sluitend en prin cipieel afdoende antwoord geven op de problematiek van vandaag. Daar voor is nog veel meer studie nodig, opdat er een niet voor tweeërlei uitleg vatbare analyse op tafel komt. Zover is men nog niet. Er verandert name lijk nog zo veel en snel dat het niet mogelijk is het hele patroon van de ge wijzigde structuur thans al definitief in kaart te brengen. In dit opzicht kan een vergelijking worden getrok ken met de oliecrisis: wanneer men de beschouwingen daarover van nu vergelijkt met die van ruim een Jaar geleden, dan blijkt een hemelsbreed verschil. Waarom? Omdat de inzich ten inmiddels zijn verdiept en bepaal de patronen duidelijker zijn geworden. Niettemin gaat het bij het huidige energiebeleid nog altijd om een beleid op korte termijn, een aanpassing voor slechts enkele jaren. Met, deze werk loosheidsnota is het precies zo: er wordt een korte termijn-beleid ontwik keld. een reeks maatregelen die in een actuele noodsituatie moeten voorzien. Ir. aie sfeer kan men nog weinig an ders verwachten dan wat er nu op tafel lizt. vooral ook gelet op de gerin ge politieke speelruimte van dit kabi net. Dat is namelijk de tweede handicap van dit kabinet: het kan politiek niet zo erg uit de voeten. Wat de lin kervleugel van de progressieve combi natie wil, is immers vaak niet aan vaardbaar voor KVP en AR. Zelfs al zou het kabinet een scherp inzicht hebber, in wat nodig is om tot een to tale beleidsombuiging te komen, dan nog ontbreekt daarvoor een meerder heid. Dat blijkt nu al: uit de eerste re acties spreekt een verdeelde kamer, ter linkerzijde vindt men het beleid te conventioneel, ter rechterzijde niet. conventioneel genoeg, om het globaal aan te duiden. In zo'n situatie ener zijds onvoldoende inzicht, anderzijds geringe politieke speelruimte kan een kabinet weinig opzienbarends doen. In dit licht gezien lijkt ons veel van de huidige kritiek nogal onbillijk en vrij gemakkelijk. Wanneer men het kabinet-Den Uyl oordeelt op zijn eigen merites, vooral lettend op de plaats van óit kabinet in het politieke span ningsveld van Nederland, dan kan waardering worden opgebracht voor deze nota. Er ligt nu een pakket con crete maatregelen op tafel waarmee ae kwalijkste effecten van de werk loosheid worden bestreden. In de ko mende discussies zowel buiten als bin nen het parlement kunnen wellicht nog correcties worden aangebracht om het. effect nog weer groter te doen zijn. Overigens zullen deze discussies een vrij lange termijn vergen: de thans aangekondigde maatregelen zijn van niet geringe invloed op de komende begroting, zodat de debatten over deze nota een onvermijdelijk gevolg krij gen na de derde dinsdag in septem ber. Dan vooral zal gekozen moeten worden: hoeveel gaat er naar de col lectieve voorzieningen en wat blijft er over in de particuliere inkomens sfeer? Bij dit alles speelt voorts nog de derde handicap van het kabinet de internationale economische ont wikkeling een grote rol. Het gaat hier bij om factoren die het kabinet vol strekt niet in de hand heeft. \A7at de Zeeuwse projecten betreft bevat de nota niet veel nieuws. Ook hier geldt dat wordt aangeknoopt aan een beleid dat in het verleden wera ontworpen en als zodanig belang rijke effecten heeft gehad. De mar- -tantste mededeling betreft de vaste oeververbinding: de aanleg kan wel bent in het eerste kwartaal van het volgende jaar worden begonnen, het belangrijkste infrastructuurwerk voor Zeeland voor de komende jaren, een belangrijk element ook in een verdere ontsluiting. Zo ziet men: het Zeeuwse programma geeft op kleine schaal de proolematiek van dit kabinet keurig weer. Men keert nameitjk terug tot oude en beproefde methodieken, want er :s kennelijk geen alternatief voor handen. Het rijn ook hier weer 'de smalle marges van de politiek'. -'J?1- CM»"» hof van beroep neen. donderdag een rechter opgedra gen na te gaan waar 131 mensen zijn gebleven die na de rechtse staatsgreep van 1973 zajn gearresteerd, maar sindsdien worden vermist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1