PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING: FLINK PAKKET 'AANJAAGPREMIES' TEGEN WERKLOOSHEID Begin aanleg vaste oeververbinding wellicht in het eerste kwartaal 1976 Zestigtal maatregelen om arbeidsplaatsen te scheppen en bestaande te behouden WAARDERINGEN FORSE KRITIEK Vaticaan 'maant' theoloog Kueng j Miljoenen merels gedood bij Amerikaanse legerbasis Readies politici en bedrijfsleven: Spaanse studenten in gevecht met de politie Rotterdam wil eroscentra 218e laargang no. 44 Vrijdag 21 februari 1975 (Van onze redactie economie) DEN HAAG De regering wil de werkloosheid in ons land bestrijden met tal van nieuwe „aan- jaagpremies" (term van premier Den Uyl), tot een totaal van 550 miljoen, die meer werkgelegen heid moeten scheppen, vooral in de bouw. Behalve dit extra stimuleringsprogram, dat boven op de 3,5 miljard uit het pakket van enkele maanden geleden komt, worden ook enkele fundamen tele plannen aangekondigd, zoals verlenging van de volledige leerplicht voor 15-jarigen, invoering van de tweede dag partiële leerplicht voor 16-jarigen, overleg met het bedrijfsleven over even tuele mogelijkheden voor vervroegde pensionering en de indiening van een wetsontwerp collec tief ontslag. In de tweede nota over de werkgelegenheid, die donderdag bekend werd gemaakt, staan ook de reeds verwachte ge richte maatregelen om zwakke bedrijven te steunen. Vervanging van investeringsaftrek door subsidie wordt overwo gen. Werkgelegenheidsbevorderend kunnen ook stimuleringsmaatregelen in de loonkostensfeer werken. De regionale ontwikkeling wordt verder gestimuleerd. Snel te starten grote projecten moe.ten de bouwmark opvijzelen. De ar beidsbemiddeling zal verder worden verbeterd en versterkt. Met dit aanvullende complex van maatregelen wordt volgens de pre mier bedoeld meer arbeidsplaatsen te scheppen, bestaande te behouden en een aanzet te geven tot het opsporen en bestrijden van de hardnekkige structurele werkloosheid, die al enkele jaren een feit blijkt. Tevens zijn de maatregelen zo gericht, dat zij bijdra gen tot versterking van de economi sche structuur. De effecten van alle maatregelen moeten dit jaar zichtbaar worden, maar zij zijn niet te vertalen in concrete aantallen nieuwe arbeids plaatsen. De uitstraling van deze effecten zal schter veel groter zijn op de werkge legenheid dan de getallen die in de nota staan, zei Den Uyl. De maatrege len voor het bedrijfsleven zag hij in het algemeen als een tegemoetkoming in de liquiditeitssfeer. Met een zestig tal concrete beleidsmaatregelen heb ben we nu alles aangegrepen om dit ernstige probleem te bestrijden. Ik zou niet meer weten wat we nu nog meer moeten doen, aldus cle pre mier. Steun aan bedrijven Om niet-winstgevende bedrijven te gemoet te komen, wordt de mogelijk heid verlies te verrekenen met winst van het voorafgaande jaar verruimd. Met ingang van 1974 kan verlies reeds worden verrekend met winsten uit de voorafgaande twee jaar. De vervroeg de afschrijving op gebouwen buiten de Randstad wordt versterkt. Het tijdstip waarop mag worden afge schreven, wordt vervroegd tot de da tum waarop de betreffende contractu ele verplichting wordt aangegaan. DEN HAAG (ANP) Zowel de frac tievoorzitter van de KVP, mr. An. driessen, als ARP-fractievoorzitter rar. Aantjes vinden dat de zojuist uitgebrachte werkgelegenheidsnota van het kabinet veel goede zaken bevat. Andriessen zegt in zijn commentaar dat economische zaken meer moge lijkheden krijgt voor in moeilijkhe den verkerende bedrijven, sectoren en regio's, dat er nieuwe maatrege len komen voor de tewerkstelling van langdurig werklozen en dat er geld mag worden verwacht voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde. De enkele belasting maatregelen zijn niet voldoende. Daarover is Andriessen in gesprek met zijn CDA-partners. In de eerst komende bijeenkomst zullen beslui ten vallen over de te nemen initia tieven. Aantjes werpt de vraag op of de concrete maatregelen die de rege- ring nu voorstelt op zich voldoende zijn. Het is de vraag of de voorge stelde stimuleringsmaatregelen de goede aanpak van het werkloos heidsvraagstuk vormen. „Gaan zij niet te veel in de richting van een beleid dat zich te zeer beperkt tot zwakke bedrijven", aldus Aantjes, volgens wie de zwakke positie van mm vandaag in Vervoer DE TWEEDE kamer is verdeeld over de problematiek vervoer en wegenaanleg, zo bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat. (pag. 3) Boycot HET Europarlement dreigt de mi nisterraad te 'boycotten' als deze zch niet doelbewuster inzet voor een Europees energiebeleid. (pag. 11) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6, 7, 8 en 9; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 3 en li; Sport op de pagina's 12 en 13; Radio en televisie op pagina 15; Financieel nieuws op pagina 17. het noorden en het zuiden opvalt, gelet op de tegenover de werkloos heid openstaande vraag naar ar beidskrachten. PPR In het commentaar van de PPR-frac- tie wordt opgemerkt dat de nota de meer dan 200.000 werklozen weinig hoop biedt. De lange voorbereidings tijd die aan deze nota is voorafge gaan heeft de verwachting gewekt dat het kabinet een meer gericht beleid zou gaan voeren ter bestrij ding van de werkloosheid. Die ver wachting is helaas niet bewaarheid geworden. Hoofdpunt voor de PPR blijft een betere bemiddeling en verdeling van de beschikbare ar beidsplaatsen. Algemene stimule ringsmaatregelen voor het bedrijfs leven heeft de PPR-fractie van meet af aan afgewezen, omdat zij onge richt de groei bevorderen. „C voorkeur gaat dan ook eerder uit naar het- oprichten van overheidsbe drijven met name in de bedreigde regio's". Het kabinet zou de bestrij ding van de werkloosheid moeten (Zie slot pagina 3 kolom 4) Voor stimulering en steun aan indi viduele bedrijven wordt f225 miljoen uitgetrokken. Met deze maatregelen meent de regering tegemoet gekomen te zijn aan moties uit de Tweede Kamer, waarin verdere lastenverla ging voor het bedrijfsleven werd vraagd. Waar mogelijk zullen bedrij ven wier continuïteit in acuut gevaar is- bij leveranties aan ontwikkelings landen worden betrokken. De regeling overweegt de investe- ringsaftreE door een subsidie op in vesteringen te vervangen. Ieder be drijf dat investeert, kan daarvan pro fiteren ongeacht het financiële re sultaat. Een alternatief daarbij is de nu met investeringsaftrek gemoeide bedragen in zodanige vorm aan het bedrijfsleven ter beschikking te stel len, dat een bijdrage wordt geleverd tot vermindering van de arbeidskos ten. Met het maken van deze regeling is minister Duisenberg (financiën) druk bezig. De mogelijkheden tot het geven van ontwikkelingskredieten worden ver ruimd. Hel sectorstructuurbeleid wordt verstevigd. Een groot aantal projecten wordt voorbereid, gericht op de versterking van hoogwaardige industrie. Verder komen er plannen voor omvorming van industriële be drijfstakben, de dienstverlenende sec tor en het verzorgend en producerend ambacht. Bouwkundige en structuur- verbeterende voorzieningen voor het midden- en kleinbedrijf worden gesti muleerd. Er komen nieuwe subsidiere gelingen. Bouwprojecten De regering heeft 29 grote bouwpro jecten met een totale investering van ruim f 800 miljoen voor onmiddellijke uitvoering aangewezen. Met de uitvoe ring van deze, over het gehele land verspreide projecten zal gedurende het eerste jaar een subsidie van f 120 miljoen zijn gemoeid. Enkele van de grootste werken: de Hem.tunnel (tota le kosten f350 miljoen) onder het Noordzeekanaal; verlegging Zuid-Wil lemsvaart (kosten 170 miljoen) in Helmond; bouw tweede kantorenflat Frederikskazeme (voor f 16 miljoen) in Den Haag; voltooiing rangeerem placement Kijfhoek van de NS tussen Rotterdam en Dordrecht (totale kos- (Zie slot pag. 3 kol. 1 FORT CAMPBELL Amerikaan se legerjotografen en -filmers te midden van vogelkadavers (zie op de grond) van merels, die door de luchtmacht met een chemisch middel zijn gedood. Zwitser mag drie stellingen niet verkondigen ROME/BONN (DPA, ANP) Na een onderzoek dat zeven jaar geduurd heeft, heeft het Vaticaan donderdag de r.k. Zwitserse hoogleraar in de theologie, prof. dr. Hans Kueng, 'gemaand' drie van zijn omstreden stellingen in de toekomst niet meer te ver kondigen. Een door vele waarnemers verwacht publikatieverbod is echter niet uitgevaardigd. Kueng mag volgens de verklaring van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer die ook door de ln Bad Honnet bij Bonn bijeenzijnde West- duitse bisschoppenconferentie gepubli ceerd is, zijn in twee boeken geuite kritiek op de pauselijke onfeilbaar heid. het leergezag van de kerk en de r-k leer van de eucharistie niet meer als hoogleraar in de theoiogigie ver- dedige. Die twee omstreden boeken zijn De kerk' (1967) en 'Onfeilbaar? een vraag(1970). In dit verband herinnert de Vaticaan se congreratie voor de geloofsleer die het proces tegen Kueng gevoerd heeft, eraan dat de Zwitserse theoloog zich altijd zijn kerkelijke leeropdracht be wust moet blijven. In de op 14 febru ari door paus Paulus ondertekende verklaring wordt gezegd dat het pro ces tegen Kueng hiermee is af ges] o De voorzitter van de Westduitse bïs- schoppenconfereentie, kardinaal Doepf- ner, wees er in Bonn op dat het Vaticaan van Kueg geen herroeping van diens thesen geëist heeft. Hij mag alleen zijn "verkeerde opvattingen' niet meer verkondigen. Kueng heeft al gereageerd op de ver klaring. Hij ziet in het 'vermaan' een 'openlijke bekentenis' dat de geheime) processen tegen hem niet konden wor den doorgezet en daarom beëindigd zijn. Dergelijke processen aldus Kueng. eng, zijn in strijd met het evangelie, de rechten van de mens en de geeest van het voor ]975 door paus Paulus i uitgeroepen "heilig jaar van de verzoe-i ning". De Zwitserse theoloog wees er voorts op dat hij sinds 1968 'steeds weer vergeefs' verzocht heeft om inza- j ge van de processtukken en toelating van een verdediger. Namens de West duitse bisschoppen liet kardinaal Doepfner weten dat de Vaticaanse verklaring een 'eerlijke' afsluiting van het proces is- Het besluit van het Vaticaan is' ondubbelzinnig' en er zijn geen tuchtmaatregelen tegen Kueng genomen, aldus de kardinaal. De vermaning van "net Vaticaan heeft) uitdrukkelijk alleen betrekking op de! twee genoemde boeken van de theo-| loog. MADRID Oproerpolitie waakt een autobus, waarin zich verscheidene studenten bevinden, die zijn gearresteerd tijdens i demonstratiepoging voor het mi nisterie van onderwijs en welen- schappen in Madrid. MADRID (UPI) Aan veel Spaan» universiteiten hebben studenten don derdag de colleges verzuimd. In bet centrum van Madrid, in de buurt van de Plaza de las Clbeles, vochten w met politie. Dit is in recente jaren niet voorgekomen. Het persagentschap Europa Press deelde mee dat in de hoofdstad een twintigtal studenten was aangehouden. De studenten in Madrid riepen leuzen als 'vrijheid' en 'eenheid', in het kader van een door ondergrondse studenten bonden georganiseerde 'dag van strijd'. De studenten willen met hun protest universitaire hervorming, politieke rechten en heropening van de univer siteit van Valladolid afgedwongen. De ze universiteit werd tot oktober geslo ten omdat de onrust op de campus bleef voortduren. De 5 universiteiten in Madrid en Barcelona, die samen 139.000 studenten tellen, werden door de actie van donderdag vrijwel Lamge legd - Spaanse persbureauberichten spraken van een veelal zelfde situatie aan de universiteiten in de provincie. Dieren bespoten met chemische middelen FORD CAMPBELL, KENTU CKY (UPI) Bij de grote Ame rikaanse militaire basis in Fort Campbell in Kentucky lag de grond donderdag bezaaid met kadavers van merels die de luchtmacht woensdag met een chemisch middel heeft gedood BEWINDSLIEDEN IN NOTA INZAKE DE WERKGELEGENHEID: „ALS ONTWIKKELING BOUWMARKT DAARTOE AANLEIDING GEEFT" TERNEUZEN WORDT WFFR FFN ONTWIKKELINGSKERN (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De regering zal gaan of hei verantwoord is op korte termijn mee te werken aan de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. Daarbij wordt gedacht aan een begin van uitvoering van het project in het eerste kwartaal van 1976. Dat wordt meegedeeld in de nota inzake de werkgelegenheid, die donderdag is uit gebracht door de ministers Boersma van sociale zaken. Lubbers van econo mische zaken, Duisenberg van finan ciën, Gruijters van volkshuisvesting en Van Kemenade van onderwijs. Ook tijdens de behandeling donderdag in de Tweede Kamer van de begroting van verkeer en waterstaat is de vaste oeververbinding ter sprake gekomen: De bewindslieden schrijven in hun nota: .Heeds nu wordt aangevangen met een selectie van lang lopende bouwprojecten. Beslissingen daarover zullen zó tijdig worden genomen dat, wanneer de ontwikkeling van de bouwmarkt daartoe aanleiding geeft, deze projecten in het eerste kwartaal van 1976 tot uitvoering zullen worden gebracht. In dit kader zal de regering tevens nagaan of het inderdaad antwoord is om. in het licht van de te verwachten werkgelegenheidsontwik keling, met name in West-Brabant en Zeeland, op korte termijn medewer king te geven aan de uitvoering van een vaste oeververbinding over de Westerschelde". In de nota over de werkgelegenheid maakten de bewindslieden duidelijk dat extra stimulansen zullen worden gegeven aan Terneuzen, Goes en Vlis- singen-Oost en er wordt een opsom ming gegeven van enkele Zeeuwse Terneuzen Terneuzen wordt weer, zoals voor 1971, ontwikkelingskem. In het recen te verleden is al in beperkte mate de mogelijkheid geopend om op inciden tele basis de investeringspremierege- ling toe te passen in een aantal plaat sen, waarbij ook Terneuzen is. Dat gebeurt nu niet meer incidenteel. Er wordt vanuit gegaan dat premies kun nen worden gegeven als door uitvoe ring van een project een concrete bijdrage wordt geleverd aan de oplos sing van de bestaande structurele beidsmarktproblemen. Op die manier wordt, onder bepaalde voorwaarden, in Terneuzen de investerlngspremie- regeling weer van toepassing ver klaard. Incidentele stimulering wordt, t.oege past in Vlissingen-Oost en Goes. In de nota wordt gesteld: „In een aantal plaatsen waaronder vooral ver schillende voormalige ontwikkelings- kemen wordt de mogelijkheid, geo pend bij industriële vestigingsprojec ten met een belangrijke betekenis voor de regionale werkgelegenheid, de investeringspremieregeling toe te pas sen. Deze incidentele stimulering zal gelden voor nieuwe industriële vesti gingen op industrieterreinen die gele gen zijn in Vlissingen-Oost, Goes, Ber gen op Zoom en een aantal andere plaatsen". In Goes zal ook op incidentele basis de investeringspremieregeling worden toegepast voor stuwende dienstverlenende bedrijven. De maat regelen die door minister Lubbers van economische zaken nog nader in een nota zullen worden toegelicht- zullen tot 1 januari 1977 gelden. Daarna zal opnieuw worden bezien hoe de ont wikkeling van de werkgelegenheid er in de regio's uitziet. De premier 'be draagt. 5000 gulden per nieuw te creë ren arbeidsplaats, aanvullend aan de bestaande 15 procent premie. In de nota wordt een verdeling gegeven van enkele programma's voor aanvullende werkgelegenheid. In het programma van 120 miljoen gulden voor grote projecten is opgenomen de uitvoering van een gedeelte van de centrale rioolwaterpersleiding Walche ren. Dat gedeelte van het project kost vijf miljoen gulden en er wordt 3,51 miljoen gulden subsidie voor gege- ven. In het programma van in totaal 80 miljoen gulden ter verbetering van de regionale infrastructuur, is vo.or Zee land opgenomen de voltooiing van de aanleg van de basisweg na3r het in dustrieterrein Vlissingen-Oost. de aan leg van een tweede roll-on-roll-off ha ven in Terneuzen en de eerste fase van de aanleg van een transportlei ding voor de watermaatschappij Zee land vanaf Biezelinge tot Krabbendij- ke. Uit een overzicht in de nota blijkt dat in Zeeland in 1974 en in het begin van 1975 voor 1.440.000 gulden aan vestigingsfaciliteiten voor bedrijven is (Zie slot pagina 9 kolom 3) omdat zij een gevaar voor de ge zondheid zouden hebben opge leverd. De voorlichtingsofficier van de basis, overste John Klose, zei dat een aan zienlijk aantal vogels was gedood, hoewel maar een deel van de hele kolonie van naar schatting 17.5 mil joen van boven was bespoten met tergitol en van onderen met wateT. een combinatie die de olie in het verenpak oplost, waardoor de dieren doodvriezen. Intussen fladderen tientallen gewonde vogeïs hulpeloos rond. Een lezer- woordvoerder zei dat zij ten dode waren opgeschreven. Een van de ziek tes die de merels zouden hebben kun nen overbrengen was volgens de woordvoerder histoplasmosis, een ziekte die de longen aantast en op tbc lijkt. Milieubeschermers hebben de slach ting veroordeeld als een aanslag op de plaatselijke ecologie. Functionaris- sen van he: Amerikaanse nacuurfonds verzamelden gekleed in rubberpakfcen gegevens over de slachting. Soldaten begonnen me: het verzamelen en be graven van de dode dieren. He: leger hoop: er 4 tot 5 miljoen te hebben gedood. ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad heeft donderdagavond ingestemd met het voornemen van burgemeester en wethouders om de prostitutie te gaan verplaatsen naar enkele centra in de stad. De voorkeur gaat hierbij uit naar nieuw aan te leggen vermaakcentra. In ieder geval liggen dc prostitutiekernen dan buiten de sfeer van bestaande woonwij ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1