PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZESTIEN NEDERLANDERS IN ALGERIJNSE CEL Overleg Nederland-Relgië over lozing van olie op kanaal Gent-Terneuzen MINDER STRAF SPAANSE VAKBONDSLEIDERS Standpunt Israël iets versoepeld Grote actie tegen handel in hasjiesj: Grote vangst voor politie Eindhoven SËasL de krant van zeeland Zelfoverschatting van FC Twente as'na 218e jaargang no. 40 Maandag 17 februari 1975 HOOGGERECHTSHOF DEED UITSPRAAK (Van onze correspondent) MADRID Het Spaanse hooggerechtshof heeft dit weekeinde de straffen van tien gevangen vakbondsleiders drastisch verminderd. Vier van de tien werden onmiddellijk vrijgelaten. Eenen lagere rechtbank had de vakbondsleiders veertien maanden geleden ver oordeeld tot straffen variërend van 12 tot 20 jaar. Het hoogge rechtshof bepaalde dat niet is bewezen dat de tien 'leiders' waren van een illegale groepering. De straffen werden met meer dan tweederde ingekort. De 20 jaar gevangenisstraf van de commu nistische vakbondsman Camacho werd omgezet in zes jaar. Ite vakbondsleiders, die bekend i tean als leden van de ondergrondse „Commisiones Obreras", waren dins dag uit protest tegen de lange veroor- Met de strafvermindering overgang naar het post-Franquisme (het tijdperk dat na Franco zal IK WRIKKEN MET KISSINGER: JERUZALEM (UPI, RTR) Re geringskringen in Israël hebben zondag gezegd dat Israël zijn eis aan Egypte van non-belligeren- tie wat heeft verzacht en alleen erop staat dat Cairo bereid is „af te zien van oorlogshandelin gen". Het verschil bestaat hierin dat de term 'non-belligerentie' een volledig, formeel vredesverdrag zou betekenen, zeiden zij en Is raëlische leiders geven toe dat Egypte niet bereid is tot een der gelijk verdrag. Israël heeft zijn eis verzacht tijdens de besprekingen die vorige week met Kissinger gehouden zijn. Kissinger is van plan volgende maand naar het Midden-Oosten terug te keren om te trachten een overeenkomst tussen bei de landen te doen sluiten. OLIEVELDEN Het blad Haaretz zei uit betrouw bare westerse kringen vernomen te hebben dat Israël zijn standpunt ver anderd heeft en nu bereid zou zijn de olievelden van Aboe Rodeis aan Egyp te terug te geven als onderdeel van een terugtrekking tot de lijn van Nahal Yam aan de Middellandse Zee- rast tot Aboe Rodeis. Egypte zou dan schriftelijk garanderen niet te zullen aanvallen, De VS zouden de olievoor ziening van Israël garanderen. Het -rad krijgt de helft van zijn olie uit dat in 1967 op Egypte is Aboe veroverd. Hi Israëlische regeringskringen noem- Nleuws uit Zeeland op de pa gina's 2 en 5 Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1 en 3 Radio en televisie op pagina 4 Sport op de pagina's 7, 8, 9, 10,11 en 12 de men echter het berich van Haa- rez speculatie. In Cairo waren Egyptische functions, rissen zondag hoopvol gestemd dat Israël spoedig zou instemmen met een nieuwe terugtrekking van treoe- pen in de Sinai. Men hoopte dat tegen juni overeenstemming zou worden be reikt. Het semi-officiële blad Al Akhbar gaf de huidige vredesinspanningen alle kans van slagen, maar herhaalde dat Egypte geen 'non-helligerentieverkla- ring zou geven in ruil voor gedeeltelij ke Israëlische terugtrekkingen. In Londen is uit betrouwbare Arabi sche kringen vernomen dat de Russi sche minister Gromiko tijdens zijn jongste bezoek aan Egypte dit land 36 Mig-23 straaljagers heeft toegezegd, alsmede een onbekend aantal tanks en rakette.. Syrië zou al over Mig-23 straaljagers beschikken. breken) weer een nieuwe crisis over leefd. Het is opvallend hoe het beruchte „proces 1001" tegen de tien vakbonds leiders de hoogtepunten van deze ont wikkeling begeleidt. Op de dag van de opening van dit proces, 20 december 1973, werd de toenmalige minister president Carrero Blanco vermoord: de veel te hoge vonnissen van de rechtbank, het Tribunaal voor Open bare Orde, vielen samen met de be noeming van Arias Navarro tot Blan- opvolger; de behandeling van de „democratiseringspolitiek" van Arias Navarro, die hem in scherpe botsing heeft gebracht met de rechter vleugel van het bewind, en deze ver jaardag kostte de twee topmannen in het propaganda-apparaat van de staat spartij afgelopen week hun baantje, wegens onvoldoende geestdriftige vie ring daarvan. Dreigende woorden En dit weekeinde viel het vonnis van het opperste gerechtshof, met de drastische straf verlagingen voor het geval.1001, samen met dreigende woorden uit de hoek van de top- militairen, die over Spanje's nabije toekomst zullen beslissen. Het vonnis van het hooggerechts hof, dat de straffen van de tien illega le vakbondsleiders inkortte, betekende opnieuw een politieke overwinning voor de Aiias-Navarrolijn. Overigens gingen de opperrechters het ware pro bleem in het „proces-1001", de niet bestaande vakbondsvrijheid in Spanje, geheel uit de weg: meer nog: zij verlaagden de straffen door het enige juiste argument van de officier van justitie (dat de tien leiders zijn van de arbeiderscommissies) te negeren. Op die manier kon het tiental, als „gewone" militante arbeiders lagere straffen krijgen. Vier van hen, die al meer dan tweeëneenhalf jaar in voorarrest za ten, kwamen direct op vrije voeten. Twee anderen (wier straf tot vier In eigen land sloeg de Eindhovensei worden aangehouden, te weten mejuf- i;t;„ -i„- r txr nrii c it v 101 i politie zaterdagavond een grote slag. In samenwerking met enkele andere korpsen en de Belgische rijkswacht werd 40 kg ruwe opium in beslag genomen. In verband daarmee werden zes aanhoudingen verricht. De opium vertegenwoordigt een waarde van 140.000 gulden, Via chemische kan uit de 40 kg vier kilo zuivere heroine worden getrokken. Eenmaal versneden vertegenwoordigt deze her oine een waarde van ruim twee mil joen gulden. De politie verwacht, de komende dagen nog meer aanhoudin gen te verrichten. Ook beschikt de politie over aanwijzingen, dat een nog grotere partij opium in omloop is. De aangehouden verdachten zijn allen be kenden van de politie. De opium werd aangetroffen in de bagageruimte van een volkswagenper sonenauto, die geparkeerd stond in Valkenswaard. Dat gebeurde zaterdag avond omstreeks halfacht tijdens een gerichte actie van de Eindhovense gemeentepolitie. Aan deze actie werk ten ook mee de korpsen uit Valkens-| waard, de rijkspolitie van iict districtI Eindhoven en de Belgische rijkswacht. De opium zat verpakt in 30 plastic zakjes. Vrijwel op hetzelfde moment waarop de partij opium werd ontdekt werden in een café aan de markt in Valkenswaard drie mannen aangehou den: J. van den B. (31), T. van P. (21), beiden uit Eindhoven en P. H. (29) zonder vaste woon- of verblijf plaats. Gelijkertijd werd in Eindhoven in zijn woning de 28-jarige aangehouden. Deze vier zijn allen be kenden van de politie. Een van hen, T. van P., is betrokken geweest bij een bankoverval, terwijl de anderen geruime tijd werden verdacht handel in verdovende middelen, huiszoekingen in Eindhoven vond de politie vier pistolen en een flobert geweer, alsmede munitie. Het viertal maakte bovendien gebruik van elek tronische afluisterapparatuur, waar mee zowel de rijkspolitie als de ge meentepolitie kon worden afgeluis terd. Voor de onderlinge communica tie werd onder meer gebruik gemaakt van walkie-talkies, die voorzien waren van versluieringsapparaten, kennelijk met de bedoeling de politie te mislei den. Alle apparatuur is in beslag geno men. Zondag konden nog twee verdachten frouw E. W. (20en E. de V. (21 beiden uit Waalre. In die gemeente werden in een schuurtje ook twee glazen potten gevonden met 900 gram cocaine ter v/aarde van 8.000. De zaak kwam al in december jl. aan het rollen. Toen werd in België vijf kilo ruwe opium verhandeld. De Belgi sche rijkswacht probeerde daar tever geefs een stokje voor te steken. Bij die gelegenheid werden echter de na men genoemd van de vier verdachten die zaterdag werden aangehouden. Vanaf dat moment heeft de politie de gangen van dit. viertal nauwlettend nagegaan. De acties, zaterdagavond in Valkenswaard en in Eindhoven waren nauwkeurig vastgesteld. De politie wist. aldus een woordvoerder, met vrij grote zekerheid dat er een grote partij opium in beslag kon worden genomen. De politie beschikt over vol doende aanwijzingen om met zeker heid te kunnen stellen dat in de komende dagen nog meer aanhoudin gen zullen worden verricht. Ook ver wacht de politie een nog grotere hoe veelheid opium in beslag te nemen. Naar de herkomst van de ruwe opium wordt een onderzoek ingesteld. De aangehouden verdachten weigeren mee te werken aan dit- onderzoek. Het is niet duidelijk of er sprake is van een al lange tijd lopende opiumaan- voer naar Nederland. Er zijn volgens ae politie nog veel blinde vlekken. Het onderzoek wordt vanuit Eindho ven voortgezet. MAN IN BADKAMER VERMOORD ROTTERDAM (ANP) De 45-jarige boekhouder C. H. Pasman uit Rotter dam is zondagavond door messteken om het leven gebracht. De dader, de Marokaanse monteur M. R. is door de politie aangehouden. De Marokaan belde na zijn daad zelf de politie. Deze trof hem aan in de woning van het slachtoffer, in de, nieuwbouwwijk Ommoord. Over het; motief van de steekpartij is nog niets bekend. Het slachtoffer werd in zijn badkamer aangetrofen. ALGIERS-EINDHOVEN (ANP, AP) De Algerijnse politie heeft zaterdag laten weten een belangrijk resultaat te hebben geboekt in de strijd tegen de verdovende middelen. Tijdens een twee maanden durende actie nam zij 3100 kg hasjiesj in beslag, ont mantelde zij drie netten van handelaars, arresteerde zij 99 per sonen en legde zij beslag op 48 voertuigen en een jacht. De waarde van de buit aan verdovende middelen wordt geschat op 30 mil joen gulden. Onder de gearresteerde personen bevinden zich 16 Nederlanders. Hun identiteit is niet bekendgemaakt. op een geheime plaats de hasj aan boord, meestal verstopt in dubbele vloercompartimenten. en probeerden deze via Algerije en Tunesië per boot naar Italië te brengen. De leeftijd van de gearresteerde personen ligt tussen de 20 en 35 jaar. Naast de 16 Neder landers zijn er 23 Italianen, 30 Denen. 10 Engelsen. 10 Marokkanen. 9 Ameri kanen en Canadezen. 6 Zwitsers. 4 Fransen en 3 Duiters. Van de 99 arrestanten verblijven er nog 90 in de gevangenis. De handelaren waren ac tief in de volgende landen: Algerie, Marokko. Frankrijk. België, Nederland (Rotterdam en Amsterdam! Tunesie, Italië. Zwitserland en Duitsland. Sem- mache wilde geen namen vrijgeven maar zei dat de Algerijnse regering vastbesloten is "hen bijzonder streng te straffen." Hij sloot de doodstraf voor enkele belangrijke figuren niet uit. De hoofdcommissaris van politie van Algiers, Semmache, verleide tijdens een persconferentie dat de handelaren gebruik maakten van ."Marokko en Al gerije om West-Europa en Amerika van hasjiesj te voorzien. De Algerijnse politie kon dc slag slaan in samenwer king met speciale Europese diensten die via bemiddeling van Interpol was ontslaan. Zij vreest wel dat de hande laren nu ook Algiers hebben gekozen als doorvoerstation voor verdovende middelen. De meeste gepakte smokkelaars zijn jonge mensen die in bars en discothe ken werden aangeworven- vertelde Semmache. De koeriers kregen een voorschot en een wagen waarmee zej naar Marokko reden. Daar namen zej Carol Sparwer en Marco Pekker na hun bange avontuur. (Zie slot pagina 3 kolom 2) JONGENS (10) 24 UUR LANG VERDWAALD IN ONDERAARDS NET VAN GANGEN NIJMEGEN Bijna 24 uur lang hebben twee Nijmeegse jongens in een onderaardse gang van een in aanbouw zijnde jlat gezeten. Geheel ver kleumd trof de Nijmeegse politie de jongens zondagmiddag in hun benar de positie aan. Marco Dekker (10) was zaterdagmiddag om half drie met zijn even oude vriend Carol Sparwer gaan spelen en na die tijd had nie mand de kinderen meer gezien. Het tweetal was in de buurt van hun ouderlijke woning onder de vloer van een flat in aanbouw gekropen. Al snel raakten de jongens, die in hun familie als kleine avonturiers be kend staan, de iveg kwijt in het onderaardse 'wegennet'. In het donker konden ze het gat waardoor ze onder de vloeren kwamen, niet meer terug vinden. Zaterdagmiddag en de hele avond en nacht zocht de politie zonder resultaat de omgeving af. Zondagmiddag er was inmiddels al een op roep via de radio uitgegaan had de Nijmeegse politie echter succes. Na een onderzoek in het ziekenhuis, waar bleek dat de jongens ondanks het lange verblijf in de vrieskou geen nadelige gevolgen hadden overge houden. werden beiden bij hun dolgelukkige ouders afgeleverd. TUSSEN RIJKSWATERSTAAT EN DIENST BRUGGEN WEGEN SCHADEVERGOEDING LIGT ERG MOEILIJK TERNEUZEN Rijkswater staat is van plan de kwestie van de grensoverschrijdende oliever vuiling op het kanaal Gent-Ter neuzen aan de orde te stellen tij dens een gesprek dat binnenkort zal worden gevoerd met de dienst van bruggen en wegen in Gent (onderdeel van het Belgi sche ministerie van openbare werken). De recente vervuiling van het Neder landse deel van het kanaal door olie afkomstig van industriële lozingen (met name "Ugine Kuhlmann in Zelza- te-Ertvelde) is voor arrondissements- ingenieur M. J. van der Hoff in Terneuzen aanleiding de zaak bij zijn Belgische collega aan te snijden. Het thema 'olievervuiling' zal niet de hoofdschotel zijn van het komende gesprek, maar wel vindt ir. Van der Hoff de zaak belangrijk genoeg om te bespreken, vooral ook gezien de nood zaak van samenwerking tussen de verwschillende diensten in Nederland en België. „We moeten samenwerken om de olie vervuiling het hoofd te bieden. Daar om moeten we eerst weten hoe alles in België is geregeld, welke instantie met welke taken is belast om zodoen de te kunnen komen tot een zekere coördinatie en afspraken. We willen best in België een slagvaardiger beleid gaan bepleiten, maar onze kennis om trent de regelingen daar schiet daar voor nog ekort. Dat neemt niet weg dat er bij rijkswaterstaat een vreem de indruk is achtergebleven van de gang van zaken in België bij olievervuiling". It. Van der Hoff verheelt niet dat de aanwezigheid van de landsgrens een grote hinderpaal is bij het afhandelen van de processen-verbaal van de re cente olievervuiling. Vooral het feit dat de Belgische rijkswacht, een ver baal heeft moeten opmaken tegen 'on bekende daders' (bij gebrek aan be wijs) zal een bevredigende rechtsgang nauwelijks mogelijk maken. Ook de kwestie van eventuele schadevergoe ding ligt hierdoor moeilijk. De rijks havendienst uit Terneuzen heeft hon derden liters finasol moeten verbrui ken om de olie uit België te bestrij den. Of Nederland de kosten hiervan in België kan terugvorderen is nog een open vraag. „Een erg gecompli ceerde zaak", vindt ir. Van der Hoff. Belastend De rijkspolitie te water in Terneuzen zal binnenkort het proces-verbaal van de olievervuiling afronden en naar de officier van justitie zenden. In het verbaal zijn verklaringen opgenomen van schippers en personeel van de rijkshavendienst die nogal belastend zijn voor Kuhlmann. Kan dit in Bel gië worden gebruikt om vervolging in te stellen tegen de fabriek? Volgens officier van justitie mr. E. Gelderman in Middelburg bestaat er geen algeme ne regel voor het 'uitwisselen' van gegevens over de grens, maar is er in, voorkomende gevallen wel sprake van samenwerking. „Ik neem aan dat de Belgische justitie als ze vindt dat ze bepaalde dingen moet weten die alleen in Nederland bekend zijn, zich dan wel tot ons zal wenden. Het lijkt me dat het initiatief niet van de Neder landse justitie zou moeten uitgaan. Dat gebeurt alleen in gevallen waarin de feiten wel heel duidelijk liggen en België bij voorbeeld nog van niets zou weten". Mr. Gelderman wilde zich over de zaak zelf niet uitlaten omdat hij het proces-verbaal nog moet ontvangen. Bij het parket van de procureur des konings in Gent was gisteren niemand beschikbaar voor het geven van com mentaar. Een woordvoerder ran de dienst van bruggen en wegen, de in stantie die belast is met het beheer van en de controle op het Belgische deel van het kanaal, deelde desge vraagd mee dat. de 'conducteur' op dracht heeft gekregen scherper te let- ten op de industriële lozingen. De conducteur is de verantwoordelijke functionaris belast met de controle op de lozingen, waarvan hij rapporten opstelt. Op de vraag wat de dienst bruggen en wegen heeft gedaan in de zaak-Kuhimann kon men gisteren in Gent geen antwoord geven. Protest De enige instantie die in België daad werkelijk op de ketting is gesprongen is hei gewestelijk actiecomité leefmi lieu in de Gentse kanaalzone. Het comité heeft in een brief aan de inspecteur van de rijksgezondheids- óienst in Gent geprotesteerd tegen de olielozing. „De overheid moet optre den tegen die vervuiling. Wij nemen het niet langer. De verantwoordelijke instanties moeten zich ter plaatse eens gaan overtuigen van de bedrijfs omstandigheden van de industrieën; in de kanaalzone. Daar weet niemand iets van af. Een lachwekkende situa tie". is de mening van een ran de voormannen van het actiecomité, vak- (Zie slot pagina 5 kolom 1) WODEHOUSE OVERLEDEN NEW YORK (RTR, UPI) P. G. Wodehouse. de Britse schrijver en schepper van Bertie Wooster en de perfecte butler Jeeves, is vrijdagavond ten gevolge ran een hartaanval in een ziekenhuis in Southampton. Long Is land, overleden. Hij was 93 jaar. P. G. Wodehouse was een vruchtbaar auteur, hij schreef meer dan 80 ro mans en 500 korte verhalen. Van zijn werken zijn naar schatting meer dan twintig miljoen exemplaren in om loop. Vlak voordat hij 90 jaar werd publiceerde hij nog een roman. De boeken van Wodehouse. die hij vaak "muzikale komedies zonder mu ziek' noemde, beschrijven gewoonlijk de vroegere deftige srand in Engeland met zijn excentrieke figuren die door dik en dun ridderlijk blijven. Een van de bekendste personages die Wodehouse gestalte heeft gegeven is Bertie Wooster, de niet erg snugge re meester van de onverstoorbare butler Jeeves, door wie hij talloze malen uit de moeilijkheden wordt gehaald. Bekende boeken uit de Jee/es- serie zijn :Thank you, Jeeves', Brink- ley Manor", The Return of Jeeves' en 'Stiff upper hp. Jeeves'. Pelham Grenville Wodehouse schreef ook meer dan 300 korte ver halen, was een rubriekschrijver voor de "London Globe', toneelcriticus en schrijver van verscheidene succesrijke toneelstukken en muzikale komedies. Andere boeken van Wodehouse zijn o.a. 'Love among Chickens', 'Joy in the Morning", 'Leave it to Smith", 'Nothing Serious'. 'Cocktail Time", "An gel Cake", "French Leave' en "the Girl in Blue".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1