PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ja PRINSES CHRISTINA TROUWT BINNEN VIJF MAANDEN IN NEDERLAND PZC Minister vraagt gs aandacht voor problemen rond de woonwagencentra ïhtötick ciltcn uivor Interieur Gisteren verloofd met Jorge Guillermo (28) uit New York GEEN AANVULLENDE STEUN VOOR BOEREN KISSINGER ZEER TEVREDEN Volgende week nola over "'erkcfelegenheid Honden doodden 25 drachtige schapen - bazen aansprakelijk Itiiver water leeawse noodzaak pag. 11 218e jaargang no. 39 Zaterdag 15 februari 1975 ilk iM i Tv:ee foto's van prinses Christina met haar verloofde, Jorge Guiller mo. rechts temidden van de ko ninklijke familie, tijdens de ont moeting met de pers vrijdagmid dag op paleis Soestdijk. (Van onze correspondenten) NEW YORK, SOESTDIJK Prinses Christina heeft zich gisteren verloofd met de 28-ja- rige, op Cuba geboren maar nu statenloze, Jorge Guillermo. De heer Guillermo is even als de prinses werkzaam in New York. De verloofden, die binnen vijf maanden in Neder land hopen te trouwen, hebben elkaar voor het eerst ontmoet in de Newyorkse flat van Ben wederzijdse vriend, die in 1967 getuige was bij het huwelijk van de Luijksgestelse burgemeester F. Houben. De haar huwelijk geen goedkeuring zal vragen aan het parlement. Dat houdt in, dat zij voor zichzelf en voor haar even tuele kinderen afziet van elke aanspraak op de Nederlandse troon. De kerkelijke huwelijks sluiting zal waarschijnlijk plaats vinden in een oecumenische dienst. Jorge Guillermo blijft kar tholiek en de prinses is van plan protestant te blijven. „Wij voelen ons allebei christenen", aldus de prinses gistermiddag op paleis Soestdijk. Prinses Christina toon de vol trots haar verlovingsring: een onyx trassen twee diamantjes. Zij heeft aan Jorge manchetkno pen gegeven. Christina was tot dusver negen de in de lijn voor de troonsopvol ging na prinses Beatrix en haar drie zoons en prinses Margriet en haar (nu nog) drie kinderen. Margriet verwacht over een maand haar vierde. Minister-pre sident Den Uyl heeft meegedeeld, dat op Christina's verzoek ook van de kant van de regering niet om parlementaire goedkeuring van het huwelijk zal worden ge vraagd. Prinses Irene hééft die goedkeuring ook niet gevraagd toen zij indertijd met prins Carel Hugo de Bourbon Parma trouw de. Prinses Christina en haar ver loofde zijn al sinds donderdag middag in Nederland. Het paar reisde mee in het vliegtuig waar mee prins Bemhard van een reis door Zuid-, Midden- en Noord- Amerilca terugkeerde op de vlieg basis Soesterberg. De prins, die op Soesterberg een persconferen tie over zijn reis zou geven, werd opgewacht door een grote schare journalisten. Niemand van hen heeft de prinses en Jorge Guiller mo opgemerkt. De twee bleven achter in het vliegtuig zitten tot iedereen met de prins was verdwenen in i ruimte waar de persconferentie werd gehouden. Pas toen verlie ten zij de machine en vertrokken stiekem per auto naar Soest dijk. Het verloofde paar zal slechts kort in Nederland blijven. Het zal de 27e verjaardag van Christi na (volgende week dinsdag) nog in Nederland vieren, maar daama gaan de twee terug naar New York waar ze elk een werkkring hebben. Jorge is onder meer ver bonden aan een instituut voor de opvang van kinderen van werken de vrouwen, Christina geeft les aan een Montessorischool in New York. Ontmoeting Christina en Jorge in 19(10. toen Castro de macht in Cuba al had overgenomen, met zijn ou ders uit Havana naar de Verenig de Staten getrokken - hebben elk aar ontmoet in de flat van een zekere Ned O'Gorman, die de laatste tijd trouwens een flat aan de West-End Avenue in New York deelde met Guillermo. O'Gorman, een zeer sociaal be wogen schrijver-dichter, ontmoet te Jorge in 1971. O'Gorman had toen al in de Newyorkse wijk Harlem het instituut op poten gezet waar Jorge nu ook aan meewerkt. De twee vronen tegen woordig in hetzelfde flatge bouw. O'Gorman, die vrijdag nog in de flat van Guillermo en hemzelf in New York was maar met zijn kind voor het weekeinde naar Boston ging, kende prinses Chris tina toen al. Hij had haar ont moet, toen hij in 1967 getuige was bij het huwelijk van (nu burgemeester) Frank Houben, die in New York een studiegenoot van hem was geweest en met wie hij in die tijd bevriend was ge raakt. De ontmoeting bij het huwelijk leidde snel tot een afspraak tus sen O'Gorman, die gek is van opera's, en de prinses, die toen tertijd in Montreal muziek (zang) studeerde en ook verzot (Zie slot pagina 3 kolom 2) Landbouwer onder locomotief GRONINGEN (ANP) De 65-jarige landbouwer H. L. Smits uit Ter Laan (vlakbij liét Groningse Bedum) is vrij dagavond met zijn personenauto onder een los rijdende locomotief geraakt. De wagen werd in een nabijgelegen sloot geworpen. De heer Smit is ver moedelijk in de modder gestikt. Zijn vrouw, die naast hem zat. is zwaar gewond overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Groningen. Overval Twee gemaskerde mannen hebben vrijdagmiddag een mislukte roof overval gepleegd op een markt koopman in Renesse. (Pag. 2) Verdwij nen MINISTER van der Stee moet ver dwijnen. was de mening van ZLM- voorzitter ir. D. Luteijn vrijdag avond op een bijeenkomst in Drie wegen. (Pag. 2) Nieuws uit Zeeland op de ,'s 2, 4, 5, 7,9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op pagina 25. Radio en t.v. op pagina 28. Financieel nieuws op pag. 29. En in de zaterdagkrant pag. 17 „Wonen op wielen", de problemen van woonwa genbewoners en de Zeeuwse kampen. pag% 19 Gesprek met effecten commissionair Nugteren over de opleving op de Amsterdamse effecten beurs; Stemmen uit de Kerken, pag. 21 Triple-concert van Da niel Wagenberg Letterkundige kroniek van Hans Warren; Aan de vooravond van het proces tegen Ronald Augustin geeft onze cor respondent te Bonn een terugblik op de gebeur tenissen rond de Baader Meinhof groep; Poppraet; schaken, bridge, dam men, hengelrubriek. EXTRARECHTEN WERKENDE JONGEREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rechten en plich ten die speciaal gelden voor werkende jongeren, zullen binnenkort worden uitgebreid en vastgelegd in een speci aal hoofdstuk van de Arbeidswet van 1919. Minister-presideut Den Uyl ver klaarde vrijdag, dat de werkende jon geren in de voorgestelde wet een aantal extra rechten zullen krij gen. Welke dat zijn wilde hij nog niet zeggen, omdat de Raad van State zich nog over de voorgenomen wijziging van de Arbeidswet moet uitspreken. Er komt onder meer een verbod voor jongeren om in twee ondernemingen werkzaam te zijn. MINISTER VAN DER STEE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stee bestrijdt dat de boeren te kort komen aan de nieuwe EG-prijzen. Hij is het volstrekt oneens met de landbouworganisaties en de kamerleden van het groene front, die zeggen dat de inkomens van de boeren en tuinders dit jaar reëel opnieuw achteruit zullen gaan. De critici zijn van mening dat de kosten in de agrarische sector gemid deld met 14 procent toenemen. De opbrengst van de produkten die de agrariër aflevert, zal daarentegen als gevolg van het Brusselse akkoord met slechts negen procent toenemen. Van der Stee zette daar vrijdag in Den Haag op een persbijeenkomst het vol gende tegenover. In 1974 en '75 nemen de kosten voor de agrarische onderne mers in totaal met 23,5 procent toe. In die twee jaar zijn de Europese prijzen met exact hetzelfde percenta ge verhoogd, namelijk met 14.5 pro cent. in 1974 en met 9 procent nu. Gezien het feit dat de bewindsman zoals hij zegt „dik tevreden" is over het akkoord, ziet hij ook geen enkele noodzaak om voor de boeren en tuin ders aanvullende nationale steunmaat regelen te nemen. Kamerleden van vrijwel alle partijen hebben verklaard dat er wèl aanleiding is voor extra hulp. De minister vreest afzetproblemen Zie slot pagina 3 kolom 7) Na bezoek aan Israël: AQABA. JORDANIë (UPI) Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is 'zeer tevre den' over zijn jongste onderhandelint gen in Israël over een nieuwe schei dingslijn aan het front van Egypte. De minister is vrijdag in Jordanië aange komen voor besprekingen met koning Hoessein. Bij zijn vertrek uit Tel Aviv zei Kis singer, dat het verloop van de bespre kingen in Jeruzalem hem in staat stelt in maart naar Israël terug te gaan voor concrete onderhandelingen. Israels minister van buitenlandse za ken Yigal AUon zei te hopen dat de besprekingen, 'die voornamelijk ven- kennend v/aren', later zouden worden beschouwd als 'een belangrijk element voor nieuwe politieke initiatieven', maar hij waarschuwde tegen voorbari ge conclusies. Premier Rabin zei enkele uren na het vertrek van Kissinger in een tv-ge- sprek dat Israël niets voelde voor een voorlopige regeling tegen iedere prijs en onder alle voorwaarden. Israël is bereid, aldus Rabin, Egypte een interim-regeling aan te bieden die berust op een verdere terugtrekking in Sinaï over een breedte van 30 tot 50 km, maar dan moest Egypte 'aanzien lijke politieke concessies' doen. De premier zei niet wat dat voor conces sies zouden moeten zijn. Onderhandet ien met de Palestijnse bevrijdingsorga nisaties wees hij opnieuw af. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl is niet van plan in de aanstaande donderdag te publiceren werkgelegen- heidsnota extra gelden uit te trekken om de werkloosheid te bestrijden. De lopende projecten beginnen nu pas door te werken, meent de premier, die vrijdag na afloop van het kabi netsberaad ervoor waarschuwde niet al te veel verwachtingen te koesteren van de nota. De nota is volgens Den üyl vooral gericht op de -werkgelegenheid over een lange reeks van jaren en niet bedoeld om de huidige werkloosheid snel te bestrijden. Een belangrijke passage in de nota zal gewijd worden aan de problematiek in de bouw. Zo'n 25 tot 30 meerjarige bouwprojecten zouden versneld moeten worden uitge voerd. Daarbij zou o.a. behoren de bouw van een nieuw stadhuis in Am sterdam. VERPLICHTE AANPASSING VAN CENTRA 1 OKTOBER NIET VAN DE GROND fymttijn .PROVINCIE MOET EVENTUEEL AANWIJZINGEN GEVEN" MIDDELBURG Minister Van Doorn van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft in een brief aan g.s. van Zeeland aandacht gevraagd voor de pro blemen rond de woonwagencen tra in de provincie. Deze centra zullen, naar hij vreest, niet op 1 oktober aan de wettelijke eisen zijn aangepast, zoals dat aanvan kelijk in de bedoeling lag. In zijn brief noemt de minister dit 'niet aanvaardbaar' en doet bij g.s. enkele suggesties aan de hand om tot een verbetering van de bestaande situatie te komen. Vertegenwoordigers van crm. de pro vincie. de gemeenschappelijke regelin gen voor woon wateneen tra, waarbij alle Zeeuwse gemeenten zijn aangeslo ten, en van enkele andere instanties zullen zich binnen korte tijd beraden over de huidige situatie. Al eerder werd duidelijk dat dc meeste bestaan- '.e kampen door allerlei oorzaken niet op 1 oktober kunnen voldoen wettelijke eisen. Gedeputeerde J. Stenvert verklaarde vrijdag desgevraagd, dat de provincie voortduring" bezig is om samen met de betrokken gemeenten iets aan de bestaande situatie te doen. „Ver schillende kampen zullen moeilijk voor 1 oktober kunnen worden aange past", verwacht de heer Stenvert, die de situatie op dit moment 'wat verve lend' noemt. Hij wees er op, dat er regelmatig contact is tussen alle betrokken instel lingen en verwacht niet dat het colle ge van gs gebruik zal maken van zijn bevoegdheid krachtens artikel 3 van de woonwagenwet, waarin het zelf aanwijzingen kan geven aan de ge meenten inzake de centra. „De provin cie kan dat volgens dat artikel inder daad doen, maar dat lijkt me op dit moment niet nodig. Alle gemeenten nemen deel aan de gemeenschappelij ke regeling. Bovendien zit je met de moeilijkheid dat je de spelregels van iinanplaatsen In de brief aan gs vijst de minister er op. dat de huidige plannen wat betreft liet aantal staanplaatsen onvol doende zijn en het tekort aan stand plaatsen in de toekomst niet zullen kunnen opvangen. Hij doet dan ook de suggestie dat nu al plannen in die richting worden voorbereid, vooral om een redelijke opvang in de toe komst te kunnen verzekeren. Naar schatting zal de behoefte aan staan plaatsen over 10 jaar 35 procent gro ter zijn dan nu. De minister stelt in zijn brief verder, dat provinciale bemoeiienis met het woonwagenprobleem noodzakelijk wordt en wijst- gs op de bevoegdheid, desnoods met gebruik van het reeds genoemde artikel 3 van de woonwa genwet aanwijzingen te geven aan de gemeente. Hij deelt verder mee dat wordt bezien, in hoeverre er kan worden gerekend op een rijksbijdrage voor de aanpassing van de kampen. Op korte termijn wordt daarover een beslissing verwacht. Drs. H. W. Hietkamp, hoofd van het bureau Zeeland van het ministerie van crm, deelde vrijdag mee dat de minister ook de andere provinciale besturen aandacht 'neef- gevraagd voor de situatie rond de woonwagen centra. .,Of wij er voor 1 oktober uit zijn, durf ik niet te zeggen. De wat je zou kunnen noemen 'fatale datum' nadert snel. We zijn op zoek naar mogelijkheden voor lijnen waarlangs we de problemen kunnen oplossen. Maar die zijn nog volop in studie en op dit moment kan ik daar nog niets over zeggen". Boodschappen binnen de constitutie prins Bemhard heeft deze f week opheldering ver if I schalt over wat de afgo- lopen weken al was aange- duid als 'ce prinselijke olie- ;;j onderhandelingen'. Uit zijn mededelingen bleek nu dat er geen sprake was van enige officiële onderhandeling: de president van Po- mex de Mexicaanse oliemaat schap pij had de prins er op geattendeerd dat Mexico dit jaar was begonnen met de export van olie. Of Nederland daar voor belangstelling had De prins wist het niet. maar zou de boodschap overbrengen. En dat was het dan. CHer deze zaak was Inmiddels de geijkn- Nederlandse bi.nnenhuisrel ontstaan kamervragen, een antwoord van d' regering, zorgelijke commentaren met menigmaal als ondertoon: 'de prins gaat toch niet buiten zijn boekje?' Zo af en toe lijkt het er wel eens op alsof het jachtseizoen hier constant is geopend: schieten op de prins is toegestaan en wordt gewenst geacht. Op zichzelf is dat niet zo ernstig, maar dan moet er wel reden tot schieten zijn. In een geval als dit is dat twijfel achtig: de k ran te berichten over de Mexicaanse olie waren nog niet goed en wel afgedrukt of de kamervragen la gen bij wijze van spreken al bij de regering. Nu gaat het bij dergelijke kwesties slechts om één belangrijk punt: heeft de prins zich al dan niet inconstitutioneel gedragen. Hij is lid van 'net koninklijk huis en heeft op grond daarvan een uiterst moeilijks- positie: het heeft allemaal te maken met de befaamde zin dat de konin;: onschendbaar is en de ministers ver antwoordelijk. In eerste instantie geldt dit voorschrift weliswaar voor de ko ningin, maar ook de andere leden van het koninklijk huis hebben er mee te maken. Zij moeten er voor zorgen geen handelingen te verrichten of uitlatin gen te doen die ministers niet voor hun verantwoording kunnen nemen. De grote kenner van dit onderdeel van het Nederlandse staatsrecht ar. E. van Raalte heeft destijds als voorbeeld van een eventuele conflict situatie het KLM-commissariaat van prins Bemhard genoemd. De prins was vele jaren commissaris van deze lucht vaartmaatschappij, maar toen er moei lijke jaren voor deze instelling aanbra ken en openbare kritiek op het college van commissarissen verwacht kon worden werd de prins in 1964 buitengewoon commissaris. Als zoda nig kan hij wel aile vergaderingen bij wonen. maar is niet stemgerechtigd - hij blijft buiten spel bij het nemen van beslissingen. Van Raalte concludeerde dat hiér een bijzondere waakzaamheid aan de dag werd gelegd, die het staats belang inderdaad vergt 'gegeven de bij zondere positie die een lid van het ko ninklijk huis in ons bestel inneemt en dient in te nemen". Die waakzaamheid geldt zowel voor de prins als voor de regering. Wat de prins betreft: zo lang zamerhand is hij veertig jaar in Ne derland, een periode waarin is komen vast te staan dat hij nauwkeurig op de hoogte is van zijn constitutionele plaats en de daaraan verbonden eisen. Hij houdt zich daar aan. In dit licht gezien zou een zekere te rughoudendheid ten aanzien van vermeende inconstitutionele hande lingen toch wel aan te bevelen zijn. Er had bijvoorbeeld met kamervragen ge wacht kunnen worden tot de prins zelf informatie had verstrekt zoals nu bij zijn terugkeer is gebeurd. Het was niet de eerste keer dat de prins een derge lijke reis maakte: de afgelopen jaren heeft hij er verschillende gemaakt en de door hem daarbij gevolgde proce dure is bekend. Die procedure is een voudig samen te vatten- hij gebruikt zijn positie ten behoeve van het Neder landse bedrijfsleven. Protocollair gaan er voor hem nu eenmaal allerlei deu ren open die voor anderen moeilijker zijn te passeren en daarvan maakt de prins gebruik om contacten te leggen voor bedrijven in Nederland- "Bood schappenjongen' heeft hij het zelf iro nisch genoemd. In het verleden is ge bleken dat hij iemand is die men om een boodschap kan sturen. Een bood schap binnen de smalle marges van de constitutie. Voor sommigen zijn die blijkbaar nog altijd te breed. -DAM (ANP) In de nacht van donderdag op vrijdag hebben in de gemeente Edam twee honden kans gezien 25 drachtige schapen in een weiland langs de Burg. Versteeghsin- gel dood te bijten- Deze slachting had tevens tot gevolg dat ook de veertig lammetjes die op het punt stonden geboren te worden, zijn omgekomen. De honden, eigendom van twee ver schillende bazen, waren 's avonds laat achter de schapen aangerend, die uit eindelijk in een sloot werden gedre ven. Vrijdagochtend half acht ontdek te men wat er zich 's nachts had afgespeeld. Enige tijd daama zag men twee drijfnatte honden uit het wei land komen, op weg naar htm eige naar. De politie liet de dieren een braakproef ondergaan waarbij wolres- ten te voorschijn kwamen. De eige naars zullen voor de schade, die op ongeveer 13.000 gulden wordt ge raamd, aansprakelijk worden gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1