PROVINCIALE ZEEUWSE COURA P2C WERKLOOSHEID NA CORRECTIE LAGER „Vermoeidheidsfactor is argument tegen tenderbeloodsing in Scheldemond" Plan van Clerides voor Cyprus NOS voorwaardelijk akkoord met vierde - klassieke - zender Prijsstijging in januari 0,7 pet nivor Interieur DEN UYL: „VERTRAGING GROEI" ZON EN MIST ONDANKS UITVERKOOP URNENVELD IN HARDENBERG ONTDEKT hlnooirlir atijlrn KORTf Dit/1 2A MIDDELBURG m ion tot '3104 218e jaargang no. 33 Zaterdag 8 februari 1975 NICOSIA (DPA) De voorzit ter van het Cyprische parlement Glavkos Clerides, zal maandag aan zijn Turks-Cyprische ge sprekspartner Rauf Denktash een allesomvattend plan voor oplossing van de kwestie-Cy- prus voorleggen dat door zijn regering is opgesteld. Het plan behelst volgens beschikbare Informatie vorming van een staten bond met talrijke kantons, een krach tige centrale regering en ruime auto nomie voor de Turkse minderheid op Cyprus. Het zal worden voorgelegd aan de Verenigde Naties en de vaste leden van de Veiligheidsraad en het stemt naar de mening van de regering in Nicosia overeen met wat de VN voor ogen staat. Politieke kringen in Nicosia vertrou wen erop dat het plan zal leiden tot het doorbreken van de impasse die ook vrijdag nog heerste in de dialoog tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Clerides en Denktash bespraken de 'heropening van de luchthaven van Ni cosia die sinds de inval van de Turkse troepen op Cyprus is gesloten, zon der dat ze vooruitgang bereikten. AMERIKANEN WEER ACTIEF IN VIETNAM WASHINGTON (RTR) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft vrijdag toegegeven dat deskundigen van de luchtmacht in Zuid-Vietnam zijn om te helpen bij de distributie van vliegtuigonderdelen- De Pentagonwoordvoerder zei dat ze ventien deskundigen van de Ameri kaanse luchtmachtbasis Clarke op de Filippijnen, tijdelijk in Zuid-Vietnam zijn gestationeerd. Omdat zij geen onderhoudswerk aan Zuidvietnamese vliegtuigen doen, is er - geen sprake van schending van de verdragen van Parijs, zei de woordvoerder. Op de vraag of de taak van de Amerikanen het versohaffen van aanwijzingen welk onderdeel waar naar toe moet het verschaffen van aanwijzingen welk onderdeel waar naar toe moet niet neerkwam op 'adviseren/ ant woordde de woordvoerder: „zo wordt het daar door de betrokkenen niet uitgelegd." De Noorse regering heeft vrijdag gratie verleend aan een van de vijf joden die twee jaar geleden waren veroordeeld wegens moord op een Arabische kelner in Lillehammer. De betrokkene, de Deen Dan Earbel, ver liet direct het land. Nieuws uit Zeeland op pagina 2, 4, 5, 6, 7, 9; Binnen- en buitenland op pa gina 3, 11, 25 Sport op pagina 21 Radio en tv op pagina 23 Beurs en economie op pagina 25. En in de zaterdagkrant pag. 15 Voor de interview-serie 'Inter' sprak Kees Cy- souw met ds. H. M. Stra ling, 'een luidruchtig die naar van Onze-Lieve- Heer'. pag. 16 Vastenactie in bisdom Breda: één dag soberheid per week. Ton Huijssoon sprak erover met Frans Oudejans. de perschef van het bisdom: Stemmen uit de kerken: Van en voor de draaitafel. pag. 17 Belangrijke studies over de joden ih Nederland en joodse cultuur de joodse cultuur: van Hans Warren. pag. IS Dertig padvinders hielden in 'den Inkel' te Kruinin- g'en een 'ontberings ham,p'. Willem van Dam. sliep er ook een nachtje onder een plastic zeiltje: „De luchtvaartbedrijven moeten zelf samengaan tegen de Ver. Staten", zegt mr. G. C. Klapwijk, voorzitter van de raad van bestuur van Fokker/ VFW. pag. 10 Interview met. de Portu gese communistische lei der. Alvaro Cunhal: Schaken, dammen, brid ge. URBINO De dieven van de drie renaissance-schilderijen uit het hertogelijk paleis in het Italiaanse Urbino hebben vrijdag een losgeld van 12 miljoen gulden geëist, zo heelt, de openbare aanklager in die stad meegedeeld. De doeken heb ben een gezamenlijke waarde van 30 miljoen gulden. Het gaal om twee doeken van Pie- ro Delia Francesca. waarvan hier 'De geseling van Christus', en een van Raphael, geheten 'Het stomme meisje'. Het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft in middels een beloning van 120.000 gulden uitgeloofd voor inlichtin gen die tot opsporing van de doe ken kunnen leiden. Vrijdag is twee keer telefonisch een groot bedrag geëist voor de teruggave van de schilderijen. De kunstacademie in Urbino kreeg een telefoontje met de mededeling dat er 12 miljoen gulden betaald moet worden wil men de kostbare doeken terugkrijgen. Twee uur la ter werd de burgemeester van Urbino opgebeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de maand januari is het gecorrigeerde werkloosheidscijfer met 1000 gedaald. Het liep terug van 164.000 naar 163.000. Naar aanleiding van deze ontwikkeling heeft premier Den Uyl, die deze cijfers vrijdagavond tijdens een onderbreking van de wekelijkse ministerraad bekendmaakte, zich andermaal gematigd optimistisch over de werkgelegenheid uitgelaten. „Er zijn aanwijzingen dat er sprake is van eén vertraging in de groei van de werkloosheid", aldus de minister-president, die dat overigens nog lang geen reden vond om het kabinet op de borst te kloppen. „Omroepen moeten vrij blijven in programmering" HILVERSUM Het NOS-be- stuur zal minister Van Doorn (crm) het plan voorleggen van een nieuwe klassieke zender, te creëren door ontkoppeling van een der bestaande huisnetten. Aan dat besluit ging vrijdag een bijna vier .uur durende discus sie vooraf. De meningen over het creëren van een klassieke muziekzender waren zeer verdeeld. Zonder meer vóór wa ren de niet-omroepvertegenwoordigers in het bestuur. Zij vonden als tegen standers de omroepen, met uitzonde ring dan van de NCRV en de AVRO. die van mening waren, dat men de geboden kans niet voorbij moest laten gaan. Dat betekende, dat het voorstel voor de klassieke zender er met een (niet al te grote) meerderheid door zou komen. Toch zorgde een motie van VARA-voonzitter André Kloos, dat de spanning er lange tijd in bleef zitten. Kloos was tegen nog een cate gorale zender (Hilversum 3 is er immers ook een), omdat hij vond, dat de omroeporganisaties daarin him identiteit niet kwijt kunnen. Hij was dus duidelijk bang voor een ontwikke ling. die naar steeds meer van dit soort zenders zou leiden, wat een duidelijke afkalving van de taak der zuilen in de toekomst zou kunnen betekenen. Zijn motie kreeg-een royale amen dering van de raad van beheer mee en werd uiteindelijk na veel heen-en- weer-gepraat aangenomen en daarmee was ook het plan voor een klassieke zender er door. In die motie stond voluit: „Het NOS-bestuur spreekt uit, dat het in afwachting van de resulta ten van een nadere studie geen voor stander is van verdere categoralise- ring van de thans bestaande zenders; dat zekerheid dient te bestaan, dat de kosten van een ontkoppeling niet ten laste van de bestaande radioprogram mering mogen komen, dat het plan als start voor .zenderontkoppeling kan worden geaccepteerd onder voorwaar de, dat van meet af aan een luisteron derzoek en behoeftepeiling plaats zal vinden. Op basis van het resultaat (Zie slot pagina 3 kolom 3) (Van onze weerlcundige medewer ker) Een storingsfront is vrijdag met bewolking, mist en vochtige lucht langzaam in zuidelijke rich ting ons land binnengedrongen vanaf de Waddenzee. In de zuide lijke provincies was het tot vrij dagavond nog helder. Toch zijn er voor het komende weekeinde geleidelijk van het noordoosten uit weer opklaringen te verwach ten. doordat via Denemarken weer wat drogere lucht wordt aangevoerd. In zijn geheel blijft hoge druk het februariweerin het carnavalsweekeinde bepa len. Regen of sneeuvis er voorlo pig niet te verwachten, ook geen vorst, van enige betekenis. Aleen 's nachts tijdens opklaringen zal het. een paar graden vriezen, waarbij hier en daar mist kan ontstaan. Overdag komt het kwik bij rustig weer tot vier d zeven graden boven het. vriespunt en vooral als de zon meedoet is het opnieuw fraai winterweer. Depressies gaven vrijdag wel veel regen in Portugal, plaatselijk- meer dan 40 millimeter. Ook in Scandinavië en Ruslandstelt de vorst de laatste dagen weinig voor en is over het algemeen slechts licht tot matig. De pogingen om een nieuwe Deen se regering te vormen zijn voorlopig mislukt. Parlementsvoorzitter en for mateur Karl Skytte maakte vrijdag bekend dat hij geen akkoord heeft kunnen bewerkstelligen tussen de tien politieke partijen over het van een meerderheidsregering. De niet gecorrigeerde cijfers (waar bij geen rekening is gehouden met de seizoensinvloeden) tonen aan dat de werkloosheid nog steeds toeneemt: van 205.000 naar 206.000 in de maand januari. ..De gang van zaken betekent niet dat het door minister Boersma voorspelde aantal van 220.000 werklo zen niet bewaarheid zal worden", al dus Den Uyl. Hij schetste dat ons land in verge lijking met de buurlanden Duitsland en België er tussen eind december en eind januari gunstig van af is geko men. „In januari kende Duitsland een groei van het aantal werklozen van 22 procent tot een totaal van 1.144.300. Dat percentage bedroeg in Nederland in dezelfde periode ruim acht. Den Uyl gaf toe dat ook in januari liet aantal werktijdbekortingen aanzienlijk is gestegen. „Maar in vergelijking met Duitsland komen wij er nog goed vanar. terwijl België er eveneens aan zienlijk minder goed voorstaat", aldus de minister-president. Dit weekeinde zal voor de ministers het ontwerp van de tweede nota over de werkgelegenheid van minister Boersma beschikbaar komen. De be doeling is dat de ministerraad het volgende week 'vrijdag eens wordt over de concept-nota. Als overeen stemming wordt bereikt kan de nota halverwege de daarop volgende week worden gepresenteerd aan de Tweede Kamer. Er zal volgens Den Uyl wel het nodige uit het concept moeten worden geschrapt; het ontwerp telt nu 100 pagina's. I)c weg door het moeras üiu ris# tionale parken VOEREND AAL De heer Van Guilik uit Voerendaal zit in zak en as. Twee dagen lang waande hij zich de bezitter van een klein fortuin, nu is het origineel van zijn priijsvrinnende formulier echter zoek bij de Lotto-administratie in Den Haag. Hier de ongelukkige man met zijn 'prijswinnende' ko pie. DEN HAAG (ANP) De kos ten van het levensonderhoud zijn in januari met 0,7 procent geste gen. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek nam toe van 148,7 medio decem ber tot 149,6 medio januari. Van de goederen en diensten waarvoor hef, CBS geregeld prijsgegevens verza melt, gaf 70 procent een stijging te zien met een invloed op het totaalin- dexcijfer van plus 1,6 pet. Voor 20 pet en diensten daalden HARDENBERG (ANP) Op het ter rein van de landbouwer YV. Timmer man in Marienberg (geinen. Harden- berg) is tijdens ruilverkavelingswerk zaamheden een urnenveld gevonden. Tot nu toe zijn acht urnen geborgen, De provinciaal archeoloog in Overijs- .sel, drs. Verlinden, schat dat het urne- veld 1000 tot 5000 jaar voor Christus is aangelegd- van de goeders de prijzen. Prijsdaling trad voornamelijk op in de sector kleding en schoenen (als gevolg van de uitverkoop) en voor de voeding (verse groenten, vers fruit en eieren). Ook is een daling geconstateerd voor bloemen en planten. De invloed van de dalingen op het totaal indexcijfer bedroeg min 0,9 pet. De belangrijkste stijging trad op bij de gas- en elektriciteitstarieven. Ook zijn prijsverhogingen geregistreerd voor koek en gebak, melk. onderhoud van de woning, huishoudelijke appa raten, water, lessen en cursussen, dag bladen. fietsen en bromfietsen, auto's en auto-onderhoud. In de medische sector zijn ook weer prijsstijgingen opgetreden. Onder an dere voor kraamverzorging en genees middelen. Op het moment dat de in dexcijfers van januari werden vastge steld waren nog niet alle nieuwe tarie ven voor deze sector bekend. BENDIEN-SMITS MET SLUITING BEDREIGD UTRECHT (ANP) De kans Is groot dat het confectie-atelier van Bendien Smits in Emmen (een onderdeel van het Macintosh-concern) zal worden gesloten. Er werken bijna 250 mensen, voor het merendeel DIRECTEUR N. M. BOLLEN VAN LOODSWEZEN IN VLISSINGEN: 'GEEN REDEN VOOR VERONTRUSTING' VLISSINGEN De Schelde mond leent zich niet voor ten derbeloodsing vanuit Vlissingen. Zelfs vanaf Westkapelle of Oost ende levert de afstand tot de bin nenkomende schepen nog teveel bezwaren op. Belangrijkste argument tegen tenderbeloodsing is dat de lang durige vaartochten aan boord van de snelle motorboten voor bemanning en loodsen als te ver moeiend moeten worden be schouwd. Zolang zich geen aantrekkelijker be- loodsingssystemen aandienen zal daar om de vertrouwde wijze van het over zetten of weer aan boord nemen van loodsen aan de ingang van de Wester- schelde worden gehandhaafd. Sinds jaar en dag gebeurt dat met jollen van de buitengaats gestationeerde loods- kotters. De directeur van hef Nederlandse loodswezen in het district van de Scheldemond, kapitein ter zee N. M. Bollen, concludeert dan ook dat er voorshands geen enkele reden is voor verontrusting over eventuele grote veranderingen in zijn district. Verontrusting is er wel onder het personeel van het loodswezen in IJmuiden. Het directoraat-generaal van het loodswezen in Den Haag heeft vergaande plannen om de twee loods- kotters voor de IJmond af te danken en te vervangen door snelle vaartui gen van een nieuw type. Het is de bedoeling dat .deze motorboten de beloodsing zullen verzorgen door de pieren in en uit te varen. De bezwaren van de verontruste lood sen in IJmuiden spitsen zich toe op twee punten: het werken met de snel le motorboten buitengaats is veel ge vaarlijker dan met de jollen terwijl, naar hun mening, bij slechte weers omstandigheden de tenderbeloodsing eerder zal moeten worden gestaakt. Terwijl de motorboot een aanzienlijke afstand door de ruwe zee moet afleg gen kan de vanaf de kotter te water gelaten jol snel de beschutte lijzijde van het schip kiezen. Daardoor kan in het laatste geval de loodsaienst zelfs tot bij windkracht zeven of acht wor den voortgezet. Bij tenderbeloodsing zou de dienstverlening aan de scheep vaart in belangrijke mate kunnen ver minderen omdat het niet is uitgeslo ten. dat de motorboten al hij wind kracht vijf tot zes zouden moeten binnenblijven. Zo is het standpunt van de IJmuidense loodsen. Kolonel Bollen zegt deze bezwaren niet direct te kunnen onderschrijven: „Je kunt- moeilijk staande houden dat jolbelcodsing onder alle omstandighe den veilir is. Achterliggende oorzaak van de geuite bezwaren is misschien wel, dat de zeeman conservatief van aard is. Hij houdt niet van verande ringen. Bovendien is de jolbeloodsing een van oudtijds beproefde methode". De directeur van het loodswezen in Vlissingen realiseert zich overigens wei, dat het hier om een bijzonder gevoelig onderwerp gaat. Overgang van jol- naar tenderbeloodsing bete kent een 'overcompleet' aan personeel doordat met het verdwijnen van de kotters ook de bemanningen overbo dig worden. Ook daardoor verloopt het overleg ovey de mogelijke veranderin gen bepaald moeizaam. Het overleg in de bijzondere commissie loodswezen, waarvan onder meer de directeur- generaal en vertegenwoordigers van de ambtenarenorganisaties deel uitma ken, wordt nog deze maand voortge zet. De heer Bollen, die er op wijst, dat er nog geen definitieve over een andere beloodsingsmethode voor IJmuiden is gevallen, zegt voorts niet aan te nemen dat bij een veran dering het personeel in vaste dienst zou moeten afvloeien. Personeelsver mindering zou wel tot stand kunnen worden gebracht via het natuurlijk verloop. De vermindering van het personeel het vervallen van de noodzaak de dure loodskotters in de vaart te hou den en te zijner tijd te vervanger, zouden in de exploitatiesfeer en niet meer nodige investeringen enkele tien tallen miljoenen guldens opleveren. De loodsen in IJmuiden vallen overi gens huiten de reorganisatieplannen. Tenderbeloodsing is voor Vlissingen intussen niets nieuws. Kolonel Rollen: Op de rede van Vlis singen doen wij met motorboten al sinds jaar en dag niet anders. De te varen afstanden op de rede blijven echter beperkt. Het wordt anders als motorboten ee (Zie slot pagina 6 kolom 4). fiantlijn r het Nederlandse cultuur- landschap vóórdat het go- j heel tuin de verstedelijking ten offer I valt. Een kleine honderd jaar geleden huldigde men ln dit land precies te- I genovergestelde meningen: men maak- te zich zorgen over de vee! open ruim- 1 ten. met name over de onvruchtbare I heidevelden die niets opbrachten. In 1886 werd besloten daaraan een einde te maken: de z.g Markenwet kwam tot I stand waardoor de ontginning woeste gronden werd gestimuleerd. In diezelfde periode werd ook de Neder- landse Heide Maatschappij opgericht: zij begon zich bezig te houden met cul tuurtechnisch werk. dat wil zeggen dat de natuur aan de mens dienstbaar en ondergeschikt werd gemaakt. Rond de eeuwwisseling waren dc ge volgen van deze nieuwe aanpak al merkbaar. De 'verovering van de ruimte' kwam op gang, mede ieri ge volge van de industrialisatie in die ja ren. Toch beschikte Nederland om streeks 1900 nog altijd over een kleine zeshonderdduizend hectare woeste grond en tweehonderdduizend hectare bos. samen zo'n achthonderd duizend hectare die niet in cultuur waren gebracht, althans niet. Jn de gangbare zin van dit woord. Do mens rukte echter op. de mens en zijn stad. In hetzelfde jaar als waarin de Mar- kenwet van kracht werd, vierde Vlis singen om een voorbeeld uit eigen gewest te noemen met veel vertoon de opening van een badhotel op tie duinen het latere Britannia Kei. lag ver buiten de stad: de gemeente had er een weg door onbebouwd ge bied naar aangelegd, onderlangs, de zee dijk: de Badhuisweg. Sinds jaar en dag is diezelfde weg een van de drukste stra ten in het centrum van Vlissingen. In Amsterdam werdiin die periode het .Con certgebouw midden in de weilanden gebouwd, aan de uiterste rand van oe stad, nu een deel van het centrum. Toen al begon hier en daar twijfel te rijzen: waren niet maatregelen nodig om te voorkomen dat de in die tijd nog zo overvloedige ruimte hele maal zou verdwijnen? Een twijfel die in 1906 leidde tot oprichting van tie Vereniging tot behoud van natuurmo numenten. Het nu gepubliceerde plan voor de nationale parken is een onver mijdelijke stap in deze hele ontwikke ling: de staat representante van de Nederlandse gemeenschap gaat op treden als eigenaar van het landschap. '"Tussen dit nieuwe plan en dc Mar- •I kenwet van 1886 ligt bijna ren eeuw. In feite begon de aantasting van de ruimte al eerder. De Amster damse hoogleraar De Froe heel: er in een Gidsartikel in 1971 op gewezen dat de mens zo na 1700 systematisch begon om de natuur naar zijn hand te zetten. Vanaf die tijd gaat hi; van na tuurlijke energie water. wind. trek kracht van mensen en dieren, hout als brandstof over op het gebruik van kool. olie en gas. De mens begon tie natuur te beschouwen als een vijand die moest worden overwonnen. „De gedachte aan een natuur als vriend en bondgenoot, het genieten van een onbedorven, ongeschonden natuur, zijn niet oud", aldus De Froe. Nog weer jonger is het cultiveren van de natuur, waarvan hij als voorbeeld noemt „de parken die de landschapsarchitect Broerse in Amstelveen schiep met ge bruikmaking van uitsluitend inheem se .gewassen". Er moet aan worden toegevoegd dat Broerse destijds de zelfde techniek toepaste bij ce herbe planting van Walcheren. In dit opzicht zijn sommige Middelburgse bolwerken voorbeelden van een 'natuurlijk even wicht': bomen, heesters, de rietkragen, het water in de gracht, ze vormen met elkaar een boeiend geheel, een door mensenhand evenwichtig geschikt landschap. Staatssecretaris Meijer heeft in een recente nota over natuur- en land schapsbeheer een aantal opmerkingen gemaakt over de relatie tussen land bouw en landschapsbehoud: hij wil de landbouwer in dit onzicht bepaalde op drachten geven en hem aan regels bin den. Meer en meer wordt duidelijk dat de moderne landbouwer ook een be hoeder en bewaarder van de ruimte is. In kringen van de landbouw wordt men zich steeds beter van deze functie bewust, al wordt terecht gevraagd naar de consequenties daarvan voor de bestaansmogelijkheden. Niet zon der reden is dé boer bevreesd voor een keurslijf van voorschriften, die een re delijke bedrijfsuitoefening onmogelijk zullen maken. In dit opzicht zal hoi noodzakelijk zijn dat de georganiseer de landbouw met een eigen inbreng komt in de discussie over de nieuwe nota van de staatssecretaris, een in breng waarbij er zeker ook op moet worden gewezen dat een cultuurland schap niet star is, niet star kan zijn. Elke tijd voegt er eigen elementen aan toe. In bet landschapsnummer van het Zeeuws Tijdschrift -'197.21 heeft daarop met name drs. D. H. Franssens van het Landbouwschap de aandacht gevestigd. In dit verband wij zen wij ook nog op een voorlopige reactie in de rubriek Terzake pagi na drie van drs. R. Zijlstra. De overheid heeft deze week haar primaire verantwoorde!jkheic voor het Nederlandse cultuurland schap onderstreept met een reeks op vallende plannen: éénentwintig natio nale parken. Het gesprek daarover gaat de Nederlandse samenleving als geheel aan. Natuurbeheer is nog mo- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1