E COURANT CONFLICT OVER ARTSEN PENSIOENEN OPGELOST „Industriële bedrijven namen mensen uit de Zeeuwse bouwnijverheid over" PLAN BOERSMA: WERK AANBIEDEN VIA RADIO Meer mogelijkheden dienstweigering Kabinet wil hogere inkomensgrens voor huursubsidie iiiin INFLATIEDEKKING PENSIOEN BLIJFT AFTREKBAAR Dienst en HOOFDINSPECTEUR-DIRECTEUR ARBEIDSVOORZIENING Vakantiewerk pagina - 218e jaargang no. 32 Vrijdag 7 februari 1975 ^■^..neciaUsten UTRECHT Een vijftigtal Utrechtse huisartsen demon streerde donderdagochtend voor het museum voor moderne Icunst aan de Maliebaan tegen de gistermiddag afgewende drei ging van een aantasting van de artsenpensioenen. Op de foto ac tieleider dr. B. G. Bruinsma met achter zich de betogers voor het museum. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De regering is gevoelig gebleken voor het artsenprotest tegen plannen, waardoor hun pensioenregeling werd aangetast. Zij zal het betreffende wetsontwerp, dat al bij de tweede ka mer is, wijzigen. De pensioenpremie van artsen en andere vrije beroepsbeoefenaars blijft dus ar- trekbaar. Tevens worden bepalingen gemaakt, opdat ook het gehele bedrijfsleven blijft beschikken over bescherming tegen de inflatie in pensioenregelingen. Minister Duisenberg heeft dit don derdag meegedeeld na overleg tussen, hem en andere kabinetsleden met ver tegenwoordigers van de Landelijke] Huisartsen Vereniging, de Landelijke Specialisten Vereniging en de apothe-] kersorganisatie KN1VTP. Het waren j vooral de huisartsen die in de afgelo pen maanden op felle wijze tegen de l oorspronkelijke plannen hebben ge-! protesteerd en daarbij harde acties aankondigden. Binnen nader te bepalen grenzen blijft nu de mogelijkheid bestaan voor fiscale aftrek van het zogenaam- de inflatiedekkingselement in pensi oenpremies- Gezien de protesten en de' vele bezwaren, die ook van alle kan ten uit het bedrijfsleven zijn geko men, meent de regering dat het niet onredelijk is de bestaande praktijk te handhaven. Er zullen daardoor boven dien nauwelijks verliezen voor de fis cus ontstaan. Daarbij speelt voor de artsen in het bijzonder ook het argument dat de omvang van him beroepsgroep af neemt, gezien de groeiende voorkeur om in vast dienstverband 'te gaan. De verplichte beroepspensioenregeling, die als unicum heeft dat elke arts in de praktijk premie voor eigen pensi oen betaalt, dreigt anders in gevaar te komen. Ten aanzien van het percenta ge der inflatiedekking zullen richtlij nen worden gegeven. Voor de artsen is dat 3,75 procent per jaar, DAGELIJKS TIEN MINUTEN ZENDTIJD (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister Boers- xna van sociale zaken zou graag een radiorubriek voor het aan bieden van werk willen. Het mi nisterie van sociale zaken heeft daartoe een plan ontworpen. Aan de omroepverenigingen zal worden verzocht dagelijks een minuut of tien beschikbaar te stellen, liefst op een vaste zen der en op een vast tijdstip. Of dit spoedig zou kunnen, is nog niet bekend. Er Worden nu contacten gelegd met de programmastaven in Hilversum om te zien of die bereid zijn zo' vacaturerubriek in te passen in hun zendtijden. Het plan komt voort uit een suggestie, die NKV-voorzitter Wim Spit enige tijd geleden opperde. In het vorige week gehouden tweede kamerdebat over de werkloosheid, kwam nogal wat bijval. Minister Boersma bleek toen positief tegenover het idee te staan. In België bestaat sedert korte tijd een dergelijke radiouitzending. De be doeling is, dat de gewestelijke ar beidsbureaus hun vacatures voortdu rend aan het ministerie opgeven. Uit al die opgaven wordt dan een keuze gemaakt voor de uitzending. De lijs ten van aanbiedingen zouden dagelijks kunnen variëren. De belangstellenden worden vo,or verdere inlichtingen naar de arbeidsbureaus verwezen. Het hangt nu van de omroepen af of, en zo ja wanneer, een vacatureru briek kan worden gestart, In de over heidszendtijd bestaat daarvoor geen mogelijkheid. Ten eerste is die over allerlei ministeries verdeeld, ten twee de vallen deze rubrieken niet dage lijks en bovendien op zeer wisselende tijdstippen. Geen tv Aan zendtijd op de televisie wordt niet gedacht. De druk op die program ma's is veel groter dan op die van dê radio. Bovendien zou het moeilijk zijn een vast tijdstip te bewerkstelligen, gesteld al dat de omroepen zouden willen. En verder is een opsomming van vacatures voor de kijker niet vandaag in de ktanl Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 7, 10. Binnen- en buitenland op pagina 3, 9, 15. Sport op pagina 10, 11. Radio en tv op pagina 13. Beurs en economie op pa gina 15. iepend bijster interessant. Er zijn wel goede ervaringen met tv-reportageactualitei- ten, waarin over aanbod van werk wordt gesproken. Bij het ministerie van sociale zaken, dat niets onbeproefd wil laten om het arbeidsaanlbod zo dicht mogelijk bij de mensen te brengen, is onlangs de zogenaamde Scholingskrant versche nen. Voor deze uitgave blijkt grote belangstelling te bestaan. De opl van 100.000 is voor een groot verspreid over de gewestelijke ar beidsbureaus, waar ieder deze krant kan halen. Het ministerie krijgt zelf ook veel aanvragen van bedrijven, ondernemingsraden en particulie- VANDAAG BESLISSING MINISTERRAAD VERWACHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mogelijkhe den om op politieke gronden militaire dienst te weigeren, worden verruimd. Waarschijn lijk beslist de ministerraad van daag om hiervoor een wetsvoor stel in te dienen. De kansen dat dit door de kamer wordt aan vaard, zijn aanzienlijk gestegen nu ARP- en CHU-leden voor een aanzienlijke verruiming blijken te zijn. Volgens artikel 2 van de huidige Wet Gewetensbezwaarden kan men al leen op godsdienstige en zedelijke mo tieven dienst weigeren en zodoende voor vervangende dienstplicht in aan merking komen. De ministerraad be studeerde enkele weken geleden een ontwerp wetswijziging van Zie slot paginr 3 kolom 4) Strak omlijnd De voorwaarden, die gelden voor inflatiebescherming in pensioenregelin gen zullen strak worden omlijnd. In de wijzigingen van het wetsontwerp zal worden voorgeschreven dat stor tingen in pensioenfondsen met het oog op deze „indekking" onherroepe lijk zijn. Een onderneming mag dus niet zonder meer zelf voor dit doel reserveren. Zij moet stortingen in hei pensioenfonds doen. De percentages voor de jaarlijkse inflatiedekking zul. len worden voorgeschreven, evenals de omvang der stortingen. Het wetsontwerp was onder andere ingediend om te voorkomen dat te veel geld aan de belasting zou worden onttrokken met het oog op allerlei reserveringen, die in verband met toe komstige wijzigingen in lonen of prij zen zouden worden gedaan. Staatsse cretaris Van Rooijen wil hiermee een jaarlijks verlies van driekwart tot één miljard voorkomen. Dit doel blijft onverminderd gehandhaafd. zei hij. In het gesprek heeft het LHV-be- stuur zich opnieuw uitdrukkelijk ge distantieerd van de wilde acties, die huisartsen donderdag en eerder op diverse plaatsen voerden. Deze acties waren in strijd met gemaakte afspra ken. Afgesproken is dat het overleg tussen de regering en de artsenwereld weer normaal op gang komt. Dit geldt met name voor de gesprekken, die staatssecretaris Hendriks (volks gezondheid) voert met de medici over zijn structuurnota gezondheids zorg. Tevreden De vertegenwoordigers van LHV, LSV en KNMP toonden zich tevreden met dit resultaat. „Het is bereikt mede dank zij onze campagne, die helaas veel tijd en energie heeft ge vergd", aldus LHV-voorzitter S. van Randen. „Maar er is nu een duidelijke afspraak gekomen". Hij vond overi- Zie slot pagina 3 kolom 4) BRUSSEL Ca. 50 Belgische rijkswachters zijn in een kazerne onder invloed van alcohol ge bracht, waarbij de een meer kreeg dan de ander. De rijks wachters dienden als proefkonij nen voor het testen van een ap paraatje met wijzerplaat, waarop rechtstreeks het alcoholpromilla ge in het bloed wordt, aangege ven. De ballonnetjes acht men te onnauwkeurig. Minister Chaberl bovenvan Verkeer is benieuwd naar het resultaat. Op de foto onder doet een lid van de rijks wacht de blaasproef. WIJZIGING SUBSIDIES DEN HAAG De regering is van plan om de inkomensgrens voor de per 1 juli aanstaande ingaande huursubsidie te ver hogen van 25 naar ongeveer 30.000 gulden belastbaar inko men. Verder wil men hen die subsidie ontvangen en in een extra duur huis wonen, wat meer laten betalen dan zij die een goedkopere woning betrek ken. Deze door staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting in een besloten commissievergadering van de Tweede Kamer gepresenteerde plannen, wor den door de meeste partijen met instemming ontvangen. De D'66'er Ny- pels had in december bij de openbare behandeling van de betreffende nota's gedreigd met moties hierover. Hij overweegt die nu in te trekken. De oorspronkelijke plannen kwa men erop neer dat de huurder die voor subsidie in aanmerking komt, voor hetzelfde geld in een goedkoper dan wel in een duurder huis kan gaan wonen. Daartegen is met name door de christen-democraten, de liberalen en D'66 bezwaar gemaakt. De Partij van de Arbeid zal, nu partijgenoot Van Dam overstag lijkt te gaan. daar geen bezwaar tegen maken. De regering wil ook ingaan op de wens van kamerleden om de afbouw van subsidies boven 13 mille inkomen geleidelijker te doen verlopen. Met bovenstaande wijzigingen komt zij ook tegemoet aan de wensen van gemeenten en woningcorporaties. Die voorzagen bij een ongewijzigde rege ling grote problemen bij de verdeling van woningen. WERKLOZE BOUWVAKKERS TONEN WEINIG LUST TOT BIJSCHOLING MIDDELBURG De werkloos heid in de bouwnijverheid in Zeeland is weliswaar teruggelo pen, maar niet in diezelfde ster ke mate als in het gehele land. De grote industriële bedrijven hebben naar verhouding nogal wat personeel uit de bouwsec tor opgenomen. Bij ingeschre ven werkloze bouwvakkers be staat weinig neiging zich ter ver betering van hun vakmanschap te laten bij-scholen. Dat verklaarde de hoofdinspecteur-di recteur voor de arbeidsvoorziening ïi Zeeland, de heer J. van der Gijp, gevraagd naar een aantal achtergron den van de werkloosheid in deze pro vincie. Vorig jaar werd verwacht dat ook in Zeeland de activiteit en daarmee de werkgelegenheid in de bouwsector zou terugzakken. In de periode december 1973 - december 1974 is dan ook het aantal arbeidsplaatsen in de sector burgerlijke en utiliteitsbouw met- geveer 1000 verminderd. „Dat zou moeien betekenen, dat het aantal werk lozen daar me honderden vermeer derd zou moeten zijn, maar dat is niet zo", zegt de heer Van der Gijp. In januari 1974 stonden 412 werkne mers uit de burgerlijke en utiliteits bouw als werkzoekend geregistreerd. Januari dit jaar waren dat er 413. In de sector grond-, water- en wegen bouw staan er januari van dit jaar zelfs minder werklozen geregistreerd dan vorig jaar januari, namelijk 487 (jan. '75) tegen 547 (jan. '74). En dit terwijl er toch belangrijke werken als Schelde-Rijnverbinding en nu ook de Vlake-tunnel of zo goed als klaar, of aan het aflopen zijn. Er is overi gens in deze sector wel sprake van enige stijging ten opzichte van de vorige maanden: november '74: 313, de- cemberm'74: 433 en januari '75: 487. Maar dat staat niet in verhouding tot de landelijke stijging in de bouw, die van november tot december vorig jaar bijna verdubbelde van 5537 tot 10161. Verschuiving ,3Ü de werken voor de Schelde-Rijn verbinding is men geleidelijk aan het verminderen gegaan. Bovendien werk ten daar veel mensen van huiten Zee land. Maar een ander aspect is dat een niet onbelangrijk aantal mensen uit de Zeeuwse bouw is overgegaan naar de Zeeuwse industrie. Bedrijven als Dow Chemical, Vitrite, De Schelde en Pechiney hebben met elkaar zeker een 1000 arbeidsplaatsen aan het to taal toegevoegd, en voor een deel mensen uit de bouw opgenomen", al dus de heer Van der Gijp. „Dat is ook het geval geweest met werknemers uit de toeleveringsbedrij ven van de bouw, zoals loodgieters, elektriciens en dergelijke. Er is dus sprake van een verschuiving". Volgens de HID voor de arbeidsvoor ziening is er overigens in de bouwnij verheid in Zeeland altijd nog vraag naar geschoolde vaklieden zoals tim merlui en metselaars: „Naar dit vak manschap wordt nog altijd gekeken, is nog aïtijd vraag". Men heeft daar om de bij de GAB's ingeschreven werkloze metselaars en timmerlieden benaderd, en meegedeeld dat de mo gelijkheid tot verhoging van het vak manschap wordt geboden via een bij scholingscursus op de centra voor vakopleiding. „Zelfs als men maar halve dagen aan deze cursus deelneemt, stijgt de ver dienste toch nog enige tientjes per week boven die van de werkloosheids uitkering. Het is een bijzonder te leurstellende ervaring, dat zich maar één persoon voor deze bijscholings cursus heeft gemeld. Enkele anderen hebben geïnformeerd, maar daar is het bij gebleven", aldus de heer Van der Gijp. Hij beschikt nog over te weinig bruik bare gegevens om de oorzaak van deze geringe belangstelling te kunnen noemen: „Ik vermoed dat men zijn vakkennis zelf wel op een voldoende peil vindt" Scholing Bij het districtsbureau voor de beidsvoorzïenïng gaat men overigens onvermoeid door met het scheppen van scholings- en herscholingsmoge lijkheden. Binnenkort zal zelfs een aparte scholingsdeskundige aan het bureau worden verbonden. Samen met de werkgevers van de haven Temeuzen wordt een bijscho lingscursus voor havenwerkers opge zet. en met Hoechst is men bezig een scholingsproject voor 30 operators van de grond te krijgen. Ook met de KMS in Vlissingen zijn besprekingen gaande over een bijscholingscursus voor mensen in de scheepsbouw. De (Zie slot pagina 4 kolom 1 Jjantltjn fet ziet er naar uit dat ln de loop van dit Jaar in de tweede kamer oen meerderheid zal zijn te vin den voor een belangrijke verruiming van de nonnen op grond waarvan aan ge wetensbezwaarden ontheffing van mili taire dienst kan worden verleend. Deze week is namelijk bekend geworden dat nu ook de AR zich voor een verruiming heeft uitgesproken, zodat een eventueel voorstel in deze richting het zeker zal halen. Een vrij grote groep kamerleden is thans bereid om aan alle gewetens bezwaarden het recht van dienstweige ring te geven, ook aan diegenen die zich om politieke redenen tegen de dienstplicht keren. Tot nu toe !s de factor 'geweld' nog altijd het belang rijke criterium: de dienstweigeraar kan globaal aangeduid op dit ogen blik alleen worden erkend als hij prin cipieel elke vorm van geweld afwijst. Zou er nu een verruiming komen, zoals sommige kamerleden blijken voor te staan, dan geldt de erkenning als dienstweigeraar tevens voor die dienst plichtigen die bijvoorbeeld tegen de NAVO zijn. Als de ontwikkeling in die richting gaat, zou dat een opvallende wijziging van het beleid betekenen. De AR-kamerfractie heeft laten weten dat zij wel het onderzoek voor de speciale commissie wil laten bestaan. Daarop moet de aandacht worden ge vestigd, want in sommige politieke groeperingen vindt men de commissie namelijk helemaal niet nodig. De dienstweigeraar zou ln die opvatting alleen maar een verklaring moeten tekenen, waarmee de kous dan af zou zijn. Het lijkt ons dat het AR-stand- punt beter afgewogen is. Indien inder daad in de toekomst politieke bezwa ren een grond voor dienstweigering zijn blijft toetsing aan een aantal cri teria dringend nodig. Zo kan men zich voorstellen dat die genen die zich fel verzetten tegen Ne derlandse deelne ming aan de NAVO we noemden dit voorbeeld al eerder een erkenning als dienstweigeraar zouden kunnen krijgen: in hun politieke opvatting is de NAVO een organisatie die eerder een sta-in-de-weg is ten aanzien van een duurzame vrede dan omgekeerd. Maar wat doet men met een dienst plichtige voor wie de politieke grond van zijn weigering is gelegen ln de omstandigheid dat deze of gene partij in het kabinet is vertegenwoordigd? Bij een redelijke toetsing zal deze op vatting niet als een geldige reden voor dienstweigering kunnen worden be schouwd. Een onafhankelijke commi- sie zal daartoe nodig blijven. De discussie van de laatste jaren over dit onderwerp zij wordt niet alleen in Nederland gevoerd, maar is typerend voor de westerse wereld als geheel duidt er op dat het menselijk 'geweten' aan veranderingen onderhe vig is. We zijn ons er overigens van bewust dat het hier om een delicaat onderwerp gaat waarover allerlei op vattingen en theorieën worden gehoord. Sommigen wensen over het 'geweten' uitsluitend te spreken vanuit een chris telijke geloofsovertuiging en betogen dat het wordt bepaald door de inhoud van het Evangelie. Andere opvattingen houden daarentegen staande dat de menselijke consciëntie datgene is wat dit woord letterlijk zegt: 'mede-weten', een gezamenlijk besef van een zedelijk bewustzijn. Vaak ook gaan beide op vattingen samen. In de lijn van het 'gezamenlijk-wet en' is hoe dan ook sprake van opvallende veranderingen: de denkbeelden die nu in de kamer worden gehoord zouden twintig jaar geleden voor een overgrote meerder heid volstrekt taboe zijn geweest. Mis schien moet men in dit opzicht het 'mede-weten' zo letterlijk mogelijk nemen om dit verschijnsel te kunnen begrijpen: diegenen die met elkaar de oorlog hebben meegemaakt weten ook met elkaar wat dit betekende en samen hebben ze daaruit de consequenties ge trokken. Nu is deze generatie echter een minderheid aan het worden en haar opvolgers hebben dit gezamenlijk- weten minder scherp, minder bewust. Zo gezien krijgt het woord 'gewetens bezwaarde' een markante inhoud; het gaat om iemand die bezwaar heeft tegen het 'weten' van een vorige gene ratie. Toch is ook die generatie ver antwoordelijk voor de toekomst, een verantwoordelijkheid waaraan zij zich niet kan onttrekken en waarbij het 'ge-weten' een rol blijft spelen. T os gezien van beschouwingen als L-1 deze: praktisch ligt deze zaak niet zo eenvoudig ais het naar buiten lijkt. Voor alle betrokkenen moet plaatsver vangende dienst worden gezocht: op dit ogenblik gaat het om een vijfhon derd dienstweigeraars per jaar, een aantal dat vermoedelijk onder nieuwe normen nog wat groter zal worden. Deze mensen moeten in het civiele overheidsleven worden ondergebracht voor een vrij lange periode, hetgeen met name moeilijkheden met zich mee brengt in tijden van grote werkloos heid. Vaak ook ontstaan spanningen: sommige overheidsbedrijven voelen na melijk niets voor deze verplichte werk nemers. Al deze aspecten zullen te eni ger tijd ook dj aandacht vragen van de kamer en de besluitvorming er niet vergemakkelijken. En dan laten v.-e de politieke kanten nog maar buiten beschouwing: de verruiming -.-an de normen zal hier en daar ook binnen bepaalde fracties zeker op bezwaren stuiten. Eerst maar eens afwachten met welk voorstel het kabinet voor de draad komt. In zijn hoedanigheid van PvdA- kamerlid zal kamervoorzitter ar. Von deling een bezoek van een week bren gen aan Marokko, Algiers, Tunis en Libië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1