Laboratoriumschool in Goes wordt half maart actie voor bouw wijkcentrum in gebruik genomen „Discriminatie bedrijfstakken bij schadeloosstellingen oogstramp" Wijkcomité Dubbel-West voert verkeerslichten in voorbereiding ONVREDE OVER DE TAXATIE VAN SCHADE BOUW VLAKETUNNEL DONDERDAG 6 FEBRUARI HVJ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 EERSTE FASE BIJNA GEREED IN MIDDELBURG OP 10, 11 EN 11 FEBRUARI HANDTEKENINGENACTIE IN WEST-SOUBURG EN W1IK WESTERZICHT SCHOOL ÏELT OVER DRIE JAAR 260 LEERLINGEN GOES De eerste fase van de labo ratoriumschool Zeeland te Goes, het opleidingsinstituut voor middelbaar- en hoger laboratoriumpersoneel, kan waarschijnlijk half maart te gebruik genomen worden. Verwacht wordt,: dat nog voor het eind van deze maand de praktijkruimten te het nieu we gebouw aan de Rommerswale- straat klaar wijn. De officiële opening Is in mei. De school wordt in drie fases gebouwd. Binnen drie jaar hoopt men de hele school gereed te hebben. Dan kan de laboratorium- school zo'n 260 leerlingen opleiden. In eerste instantie gaat het om ISO leer lingen. De totale kosten van de school (bouw en inrichting) bedragen onge veer vijf miljoen gulden. De laborato riumschool to Goes is da tweeëntwin tigste te Nederland. De eerste fase van het schoolgebouw omvat onder meer zes laboratoria, Vier theorielokalen, een bibliotheek, docentenkamer, aula, opslagplaatsen, werkplaats en ruimten voor directie en administratie. Dat gedeelte wordt het hart' van het totale complex. De laboratoriumschool mikt op lingen uit heel Zeeland en uit de punt. van West-Brabant. Tot nu toe wajren de dichtstbijzijnde laboratoriumscholen in Rotterdam en Breda. Als het hele gebouw klaar is, heeft de Zeeuwse laboratoriumschool zo'n vijftig perso neelsleden in dienst, waarvan twintig tot vijfentwintig docenten. DiTecteur is dir. ir. C. A. M. Mouwen. Hij is bijzonder gelukkig met de nieuwe school. „We hebben voorzieningen, waar we werkelijk erg trots op krui nen zijn. We hebben het beste van het beste. Ik geloof, dat we op dit gebied de beste school van Nederland krij gen". Voorgeschiedenis De voorgeschiedenis: aan het eind va.n de vijftiger jaren werd in het voorma lige ziekenhuis aan de Oostwal gestart met, een opleiding voor laboratorium assistenten. Later nam het ziekenhuis dat over. Er kwam een stichting ana.- listencursus, die werd gevormd door de ziekenhuizen uit, de regio, de keu ringsdienst van wa.ren en het streekla- boratortum. Het bedrijfsleven mocht ook meedoen maar had weinig in de melk te brokkelen. Het aantal leerlin gen voor die cursus steeg behoorlijk. Dat deed het bestuur van de stichting besluiten in Den Haag een verzoek in te dienen om in Goes een laboratori. umsohoo! te mogen bouwen. Dat zoek werd ingewilligd. In 1974 kwam het bericht, dat het rijk het geld beschikbaar wilde stellen. De stichting laboratoriumschool Zeeland werd in het leven geroepen. In die stichting zitten eveneens de ziekenhuizen, keu ringsdienst van waren en het streekla.- boratorium. Het bedrijfsleven wordt nu als een volwaardige partner be schouwd. Voorzitter van de stichting is de heer M. Loeve uit Goes. Volgens de heer Loeve is het de bedoeling om voortdurend met het bedrijfsleven in contact, te blijven staan. De leerlingen zullen niet alleen te de ziekenhuizen, 'Betekoppen' ontvoerden 'Schepentrekker' SAS VAN GENT De raad van elf van de Sasse 'Betekepperi' heeft dinsdag het beeld van de 'Schepentrekber' verwijderd uit het postkantoor in Sas van Gent en er een 'Betekop' voor te de plaats gezet. Dat alternatieve beeld' zal e.r tot volgende week woensdag blijven slaan, waarmee de carnavalsvereniging wil aange ven dat Sas van Gent tijdens car naval 'Betekoppenstad' moet blij ven- Maar men vindt ook dat er in de kanaalzone-gemeente nu einde lijk eens een groot, beeld van de 'Sohepentrekkèr' moet komen. Zoals bekend streeft een actie comité uit. Sas van Gent daar al geruime tijd naar. Het- comité heeft zelf al 3-000 gulden verza meld om het beeld van de Sasse- naar de Bliek levensgroot te kijk te zetten op een opvallende plaats in de gemeente. Omdat daar in totaal waarschijnlijk zo'n 10.000 gulden voor nodig zal zijn, is bovendien bij de gemeente een subsidie aangevraagd van 5.000 gulden. De voorzitster van het actiecomité, mevrouw Radema kers hoopt wel dat de 'ontvoe ring' van de 'Schepentrekker' niet langer dan een week zal duren. Het comité rekent er stiekem op dat, iemand losgeld zal willen be talen, wat de kas van de actie voerders ten goede zou komen. Benoeming nieuwe penningmeester Stedelijke Raad VLISSINGEN De stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn te Vlis- singen zal tijdens een maandagavond 10februari in- het wélzijnscentrum Bachtenkomme te Vlissingen te hou den openbare vergadering een nieuwe peningmèestsr kiezen. De huidige penningmeester J. H. E. Woltering, die zich bereid heeft verklaard enige be langrijke financiële zaken, zoails een jaarrekening 1974 en de begroting 1975 mede af te ronden. De heer Woltering heeft namens de gezamen lijke Vlissingse sportorganisaties zit ting in de stedelijke raad. Deze orga- nisa hebben de heer L. van Noort in zijn plaats benoemd. Op 10 februari zal de raad voorts afscheid nemen van mevrouw D. Bloos-Steerihuizen., die namens de gezamenlijke vrouwen organisaties zal worden opgevolgd door mevrouw J. Maquelin-Kruizinga. De heer L. van der Jagt zal de heer A. Hoefkens opvolgen namens de geza menlijke kerken. Het bestuur van de stedelijke raad wil maandagavond een open discussie houden over het onderwerp 'accom modaties', waarbij .onder meer gespro ken zal worden over het meervoudig gebruik van schoolgebouwen en over de behoefte aan een bovenwijks ont- moetings- en ontspanningscentrum, Ten aanzien van het buurtwerk in Oost-Souburg stelt het bestuur voor een werkgroepje in te stellen om dit onderwerp te bestuderen. De vergade ring begint om half acht. maar ook bij de bedrijven stage kun nen lopen. In augustus 1974 werd de opleiding van laboratoriummedewerkers voorlo pig gestart in de voormalige Arme Frankschool, in afwachting van het nieuwe gebouw. De school telt mo menteel 140 leerlingen. De heer Loeve verwacht, dat het aantal van 260 mak kelijk gehaald kan worden, omdat er in de medische en technische sfeer nog veel behoefte bestaat aan goed opgeleid laboratoriumpersoneel. De 14.0 leerlingen hebben het in de Anne- Frankschool tot nu toe zonder prak tijk moeten doen. omdat de middelen daarvoor niet aanwezig zijn. Maar over een paa,r weken kunnen zij de schade te het moderne gebouw aan de Rommersjwalestraat ruimschoots inha len. R-K SCHOOLBESTUUR WIL SCHOOL STICHTEN IN LAMMERENBURG VLISSINGENDe Stichting RK Schoolbestuur Vlissingen en omgeving wil binnen één van de plannen in de wijk 'Lammerenburg* te Vlissingen een drie-kiassige school voor gewoon lager onderwijs stichten. B. en w. van Vlissingen willen aan deze stichting, die gebaseerd is op de te verwachten bevolkingstoename te de wijk Lamme renburg, waardoor de behoefte aan rk lager onderwijs zich zal doen gevoe len, -medewerking verlenen. Een voor stel hiertoe wordt woensdagavond be handeld te de vergadering van de vaste commissie van advies en bij stand voor de onderwijszaken van de gemeente Vlissingen. In deze vergade ring, die om 17.05 uur begint, komen verder zaken aan de orde als het verlenen van een krediet voor aanvul ling van het materiaal van de gymnas tiekzalen, het verlenen van een extra krediet voor de inrichting van een documentatiecentrum in de Frans Naereboutsdhool, het verlenen van een krediet voor Douche-ruim te in de Frans Naereboutscbool, het verlenen van een. extra krediet voor het nieuw in te richten lokaal van de Pieter Louwerseschool. het verlenen van eer vol ontslag aan de hoofdleidster van de openbare kleuterschool De Iris', mejuffrouw E. J. Biondina, het verle nen van een krediet voor de bouw van de school Triangel' en het verle nen van een extra krediet voor de keuken-voorziening van de openbare Jan IAgthartsdhool. MIDDELBURG In de gemeente Middelburg wordt op ambtelijk ni veau gewerkt aan een beleidsplan dat aangeeft bij welkp verkeersdrukke of gevaarlijke kruispunten en op welke termijn verkeerslichten moeten ko men. Dit bracht commissaris van poli tie, dr. D. van Ooyen woensdagmiddag naar voren tijdens de vergadering van de gemeentelijke vcrkecrscommissie. De commissaris zei dit in reactie op een verzoek om bij de reconstructie van het Banckertpiein -r- die bij ge meentewerken in voorbereiding is ook verkeerslichten te plaatsen. De heer Van Ooyen deelde mee dat ook dit punt- wordt bekeken. De reconstructie van het Banckert piein kwam nog maar voorlopig aan de orde. De chef weg- en waterbouw van gemeentewerken, ing. H. Minder- houd, hield de commissie een van de mogelijkheden voor reconstructie voor. De heer Minderhoud benadrukte da.t het voor dit, complexe kruispunt moei lijk is tot een bevredigende oplossing te komen. Over het moment van uit voering kon hij nog weinig zeggen. Ook commissievoorzitter, burgemees ter drs. P. A, Wolters, kon daarover weinig concreet zijn. Tegenover de commissieleden stolde de burgemeester dat, de gemeente te weinig financiële middelen heeft om alle noodzakelijke verkeersmaatrege len, die in feite door de toename van het, verkeer nodig zijn, door te voe ren. In dat. licht, plaatste hij ook de suggestie van commissielid D. Koole (cda.) om voor de Dorus Rijkersstraat alvast een parkeerverbod in te stellen. De commissie behandelde verder een reeks kleinere verkeersvraagstukken- Zo verwierp men in meerderheid een advies van mevrouw J. J- van der Wel-Bije (pvda) om het park De Mou- cheron aan de kant van de Vlisstogse- weg af te sluiten voor auto's door middel van paaltjes. Verder ging de commissie ook niet te op "een voorstel van de heer L- A. Kodde (sgp.) om parkeervakken op de Loskade anders te situeren om te voorkomen dat auto's in het water rijden. Volgens het, commissielid is dit al herhaaldelijk gebeurd. Verder kwam mevrouw Van der Wel met de klacht van veelvuldig dubbel parkeren in de Lange Delft van met. na,me vrachtverkeer. Commissaris Van Ooyen stelde daarom dat men bij de politie bezig is met, een advies aan b. en w. voor het aanbrengen van laad- en loszones. In antwoord op vragen van WD- commissielid .1. Griep zei de burge meester dat bet provinciaal bestuur nog geen goedkeuring heeft gegeven voor de aanleg van de Geerebrug. Over deze zaak heeft men binnenkort een gesprek met gedeputeerde staten. "VAART ZETTEN ACHTER PLANNEN' SOUBURG Hel wijkcomité 'Dubbel-, West' voor West-Souburg cn Wester-1 zicht gaat in de heide Vlissingse wij ken een handtekeningenactie houden voor de bouw van een wijkcentrum. Met deze actie, die op 10, 11 en 12 j februari wordt gehouden, hoopt hel wijkcomité. dal wordt begeleid door I de stedelijke raad voor hel maat-1 schappelijk welzijn te Vlissingen, vaart achter de plannen te zetten om j te komen voor een 'dringend gewenst wijkcentrum voor W'esterzicht en West-Suu burg'. De beslissing om een handtekeningen actie te houden is afgelopen maan dag genomen tijdens een openbare vergaderteg van het wijkcomité. Tij dens deze vergadering, die door veel bewoners van beide v,'ijken werd bij gewoond. werd het gesprek met wet houder Ch. J. Gillissen Verschage van Vlissingen doorgenomen. Op 15 janua-' ri heeft het wijkcomité Dubbel-West' een onderhoud gehad met de Vlis singse wethouder over het. in het leven te roepen wijkcentrum. De heer Gillissen Verschage toonde zich toen bereid om de plannen van het wijkcomité binnen de gemeentelij ke mogelijkheden te bezien, maar vroeg daarbij tevens het comité haar wensen en doelstellingen op papier te zetten. Inmiddels is een brief naar de wethouder gestuurd, waarin het comi té de verschillende activiteiten die te het te realiseren wijkcentrum zouden kunnen worden gehouden uiteen zet.. Met de handtekeningenactie wil het wijkcomité Dubbel-West' haar doei ondersteunen. De lijst met handteke ningen wordt spoedig na de actie aan het Vlissingse gemeentebestuur over handigd- Bij het ontstaan van de woonwijk Westerzicht zijn er al plannen ge weest voor de stichting van een wijk- accommodatie waarin vele activitei ten konden worden gehouden. Door de Vlissingse stedelijke raad voor het maatschappelijk welzijn is deze zaak verschillende malen aangekaart en vergaderingen besproken. Meerdere j malen is er ook met he- college van b. en w. over gesproken, waarbij del stedelijke raad met een soort schets- j pï8n kwam aandragen. Ook een noodzakelijke peuterspeelzaal voorl Westerzicht en West-Souburg vormde daarbij onderworp van gesprek, Toch vindt he*, wijkcomité Dubbel- West' het allemaal wat. lang duren.! Momenteel kan gebruik worden ge-1 maakt van de school 'De Startbaan', dat door het college van b. en w. beschikbaar is gesteld 'voor multi functioneel gebruik', voor meerdere activiteiten dus. Ondanks de bercidwi;-| Hgc medewerking van het het houden van deze zol eengezet. noodzakelijke activiteiten, is bet wijk- oomi te van mening dat de school als vr.jkoentrum nv: voldoet. „Ai* de handtekeningenactie spontaan wordt gesteund betekent dat. dat de menv-n behoelte hebben aan een goed wijk centrum", aldus voorzitter R- van Z:v teren van het wijkcomtte Dubb*!- West', dat vanaf april '74 officieel be staat. Dubbel West' wii alle raadsle den van Vliissingen op de hoogte Kt/C- Vandaag, donderdag, «-n vrijdag wor den alle inwoner* van Wi-su-rzicbt m West-Souburg van de actie op de hoog te gesteld, in stencils, die liuis-aan-hui* worden verspreid wordt de actie uit- GRENS VAN BEBOUWDE KOM RILLAND AAN DE VALCKENISSEWEG NAAR NOORDEN VERSCHUIVEN Hoorzitting b en w in Schore RILLAND De vcrkecrscommissie van de gemeente Reimerswaal vindt! dat de grens van de bebouwde kom van Rilland aan de Valckenisseweg In noordelijke richting moet worden ver schoven. De commissie zal b. en w. adviseren hiervoor bij de provincie toestemming te vragen. Een aantal bewoners van het noordelijke gedeelte van de Valckenisseweg heeft zich ern stig bezorgd getoond over de ver keerssituatie op dit weggedeelte. In deze film wordt het. Sinds de openstelling van de nieuwe van financiële kopstuk-rijksweg is de Valckenisseweg de ont- sluitingsweg van Rilland. Het wegdek is er erg slecht, waardoor er gevaar lijke situaties ontstaan. Door het ver schuiven van .de grens van de bebouw de kom kan de maximumsnelheid wor den teruggebracht. FILMHUIS J EN M MET CANADESE FILM MIDDELBURG In. het filmhuls Jeugd en Muziek draait deze en gende week de Canadese film "Rejean- ne Padovini.' corruptielevf ken en staatslieden naast dat van hun omringende arbeiders bedienden, lijfwachten en chauffeurs belicht. De film draait vandaag (donderdag) te De Veste' in Goes, vrijdag te het Kuiperpoorttheater in Middelburg, volgende week dinsdag in het Vestzak theater in Vlissingen en tenslotte 's woensdags in De Zwaan' in Souburg. Allo voorstellingen beginnen om half negen 's avonds. Strafeest van Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE Zaterdag 3 februari gaat Burgh-Haamstede het traditionele stra-feest vieren. Op de Molendijk in Yerseke moet volgens de commissie een wegmake- ring worden aangebracht op hel punt waar fietsers en bromfietsers plegen over te steken. Twens dienen er waarschuwingsborden voor de auto mobilisten worden geplaatst. In de gemeenteraad is al enkele keren gewe zen op de gevaarlijke situatie, die hier bestaat. De commissie bleek van mening dat! het voorlopig nog niet nodig is om| voetgangersoversteekplaatsen Nog onzekerheid over bouw van nieuwe school SCHORE Tijdens rte hoorzitting die de gemeente Kapclle woensdag avond in het verenigingsgebouw te Schore als eerste in een serie van drie hield. Is de schade-afwerking als ge volg van de wateronttrckklne door de bouw van de Vlaketunnel geruime tijd het onderwerp van bespreking geweest. Bij enkelen van de ongeveer dertig aan wezigen bleek er nogal onvrede te zijn over de. wijze waarop wordt getaxeerd. Omdat de heren Purmer en Rus van rijkswaterstaat voor deze zaak speci aal naar hel verenigingsgebouw waren gekomen, vroeg burgemeester H. G. van Suijlekom de aanwezigen zich eerst tot dit onderwerp te bepalen. Zo was men het niet eens met het feit, dat wanneer het schadeformulier wordt getekend, men ook afstand doet van alle verder verhaal. De heer Purmer zei onder meer: „Aan de hand van metin gen wordt gekeken of de grond tot rust is gekomen. Op grond daarvan het is gebleken dat er op een paar millimeter na geen verschil meer is geconstateerd wordt besloten te gaan taxeren. Dit schatten heeft een tweeledig doel. want de eigenaren wil len zo langzamerhand ook weten waar ze aan toe zijn". Een andere opmerking uit de zaal was. dat de Schorenaren niet. de gelegenheid hebben gehad een taxateur te benoemen. „Het, is een Jo denzaak. een handeltje. Als je zegt dat je er niet mee akkoord gaat, doen ze er nog wat bij". Met deze opmerking bleek de burgemeester het helemaal niet eens te zijn. .Er zijn nu veertig gevallen reeds afgehandeld- Ik heb er het volste vertrouwen te." Op de vraag of er zo langzamerhand ook wat aan straten wordt gedaan .bet is verschrikkelijk, je kunt bij regen zon der laarzen niet de straat op" vroeg hij de aanwezigen nog even geduld te hebben, omdat de gemeente over het herstek nog in onderhandeling is met RWS en er alle aandacht aan wordt Aan net begin van dc- samenkomst had de burgemeester gezegd, dat er te Scho re 12 woningen zullen worden gebouwd, maar dal. de deskundigen van kernen als Schore zeggen dat ze geen bestem mingsplannen meer nodig hebben. Op de vraag of de woningen wel bewoond zullen worden en of er geen reclame voor gevoerd kan worden, zei raadslid J. M. Zuldweg dat er voor de woningen voldoende belangstelling is. Op de op merking. dat de bocht bij ae ingang van de Haaimeet, komend van Hans- weert. levensgevaarlijk is. kreeg men de toezegging dal er naar gekeken zal worden. Op de vraag of bij het verbe teren van ae straten de wegen niet geasfalteerd kunnen worden, moest een ontkennend antwoord worden ge geven. omdat door de straten leidingen van nutsbedrijven liggen. Een oud stok paardje werd bereden met de vraag of Schore een voetbalveld kan krijgen. Gezegd werd dat dit onmogelijk is. He*, bestaande sportterrein is erg .verzakt en hiervoor zal een schadeclaim bij RWS worden ingediend. Verder waren er opmerkingen als een te smalle pa rallelweg al breder verkregen na overleg het opknappen van de Haai- meetse wegeling is in onderhoud bij het waterschap alsmede de komen de onroerendgoedDelaslteK. Sprekend over ae mogelijkheden rond de plannen van het sluizencomplex te Hans weert zei de burgemeester, dat deze zaak helemaal in de politieke sfeer wordt getrokken en dat men niet weet. welke kant deze zaak zal opgaan. De burgemeester zei wel blij te zijn dat de gemeente Tholen meer gepor teerd is voor de Wemeldingedam en sprak tenslotte de hoop uit. dat er bii Wemeldinge een poot aan het kanaal door Zuid-Beveland komt. paarden komen omstreeks 12.45 uur| leggen op de Hoofdweg te Rilland en bij hotel Bakker te Burgh bij elkaarbjj de openbare basisschool te Krui en vertrekken om 13.00 uur naarj ningen- Verder kreeg men een aant.ai Westenschouwen waar via het Do-| parkeerverboden te behandelen. Onder mem-ruiterpad het strand wordt be-meer werd b. en w. geadviseerd het, reikt. Na het benen spoelen fdit is 3 j parkeerverbod voor het Kerkplein in uren na hoog water) verlaat men het; Yerseke op zondagen op te heffen strand via de Punt voor de gebruike-| commissie vond dat op de par- lyke route door de Burghse polder keerstroken van de Oosterscheide- via de Meeldijk. Omstreeks drie uur wacht bj het begin van de Weeldeweg de muziekvereniging 'Witte van Haam stede' de paarüensfcoet op, om dan gezamenlijk met bezoek aan diverse cafés en hotels het eindpunt Haamstede te bereiken. straat in Krabbendijke bordjes moe ten worden aangebracht dat hier al leen personenauto's mogen staan. Dit om te voorkomen dat vrachtauto's te veel plaats op de parkeerstroken te beslag nemen. Een directe beantwoording kon nie mand geven op de vraag of de schade loosstelling door de 'belastingdienst als fiscaal inkomen wordt aangemerkt. Be vestigend werd wel geantwoord op de vraag of in het bedrag ook een waarde vermindering is begrepen. Een aanwe-| zige: „Het is gewoon een sigaretten- centj wat je krijgt. Het trekt nergens i op." Tenslotte zei de burgemeester dat het toch mogelijk en waar gemaakt moet worden dat, wanneer er in e later stadium weer schade optreedt en volgens sommigen werken de pan den nog steeds er nog een uitkering moet komen. In elk geval zegde hij toe als gemeente de helpende hand bij deze zaken te willen bieden. Tenslotte verklaarde de heer Rus, dat RWS probeert er een zo bevredigend mogelijke oplossing uit te halen, "maar schades zijn altijd moeilijke zaken." School Op de vraag of er een nieuwe school wordt gebouwd moesten zowel de bur gemeester als wethouder C. M. Dage vos zeggen, dat dit een moeilijk reali seerbare zaak wordt. „Dc oude school is wel afgekeurd, maar we weten niet of de nieuwe school gebouwd zal kun nen worden binnen de van rijkswege gehanteerde investeringsnormen", dus de wethouder. VOORZITTER KRING WALCHEREN ZLM VERGELIJKT MINISTER MET EEN VEELBELOVENDE MAAR WEINIG GEVENDE MELKKOE VEEHOUDERIJ, TUINBOUW EN LOONWERKERIJ MIDDELBURG Tijdens de woens dag te Middelburg gehouden vergade ring van de kring Walcheren van de ZLM heeft de voorzitter, de heer S. de Visser uit Aagtekerke het voor een groot deel buitensluiten van veehoude rij, tuinbouw en loonwerkerij van de schadeloosstellingen voor het natte najaar van 1974 'je reinste discrimina tie' genoemd. De heer De Visser kwam tot die uitspraak, toen hij her innerde aan wat er tenslotte voor de landbouw uit de bus kwam, de rijks groepsregeling kleine zelfstandigen, de verdeling van 115 miljoen voor de bedrijven tot een bepaald aantal stan daars bedrijfseenJieden en de schade loosstelling met allerlei beperkin gen voor niet geoogste gewassen, In dit verband merkte hij op: „Dat de bedrijfstakken veehouderij, tuinbouw en de loonwerkers hier praktisch niet bij betrokken worden, kan rustig ais Je reinste discriminatie aangemerkt worden. We zullen ons hierbij echter moeten beperken en niet alleen nega tieve kritiek leveren, maar ook de pluspunten proberen duidelijk te on, derkennen". Tevoren had de heer De Visser het bezoek van de minister van landbouw aan het door de regens getroffen zuidwesten in herinnering gebracht. „Zeer diep onder de indruk", zo zei de. ZLM-kringvoorzitter, „en zich zwaar bewust van de ontzettende moeilijkhe den beloofde hij niet krenterig te zullen wezen. Ik ben zelf melkveehou der en deze minister doet mij altijd denken aan een mooie en veelbeloven de melkkoe, met een zeer goed exte rieur en prachtige melktekens. Maar als de produktie moet komen laat hij zijn melk niet vallen en blijkt zo taai als lever te zijn, Alleen bij een zeer goede voorbehandeling, waarbij enkel wassen en wrijven onvoldoende is, maar waarbij je gewoon, overigens natuurgetrouw, wat moet duwen, knij pen en stompen heb je dan nog een redelijke kans". De lieer De Visser had verder minder goede herinneringen overgehouden aan liet bezoek van de directeur-gene raal voor de landbouw ir. De Zeeuw, die de gevolgen kwam bezien van het langdurige en abnormaal droge voor jaar van 1974. „Toen ik hem bij ons afscheid zei te hopen dat zijn bezoek voor ons ook nog enig resultaat zou afwerpen zei hij mij dit een ongepaste opmerking te vinden. Daar ik op dat moment geen andere had heb ik hem verzocht de opmerking toch maar mee te ne men naar Den Haag". De heer De Visser dankte alle oogsfc- hulpvrijwilligers en het oogsthulp- coördina-tiecentrum in Goes, 'namens alle Walcherse- bedrijfsgenofen'. Tijdens de in De Brasserie' gehouden vergadering beantwoordden algemeen ZLM-voorzitter ir. D. Luteijn en de stafmedewerkers de heren J. Markus- se. C. Paauwe, C. P. J. van Zwaarden en J. de Lange een groot aantal vragen. ZLM-voorzitter Luteijn zei in een inleidende probleemstelling onder meer dat 1974 een keerpunt betekende de landbouwpolitiek. Het model in ae uuiuuuuwpaiiwciv. net. iuuuci, ae neer wielemaker om zijn rustig en van de onderhandelingen is gewijzigd, zakelijk optreden en noemde het teke- voor het eerst in de geschiedenis is de landbouw beloond met een tus sentijdse prijsverhoging van vijf rocent. Er zal echter, aldus de heer Luteijn. een zodanige beleidsombuiging moe ten komen met aanpassing van de prijzen aan de indexering dat ae middenbedrijven de garantie krijgen van een volwaardig inkomen. In de middaguren nadat men in De Brasserie' had genoten van een voortreffelijke koffiemaaltijd werd afscheid genomen van de heer P. Wielemaker uit Koudekerke, die bijna 22 jaar secretaris-penningmeester van de kring Walcheren van de ZLM is geweest. Voorzitter De Visser roemde de heer wielemaker om zijn rustig en Het blijft nu niet alleen meer bij praten; de argumenten worden met kracht van daden ondersteund. In dit verband zei ir Luteijn. dat de ZLM Hi an s gevormd om eventueel harde acties geldelijk te kunnen ondersteunen. De ZLM-voorzitter ging eveneens na, wal er bereikt is na de acties van het vorig jaar. 9 men weet nu buiten de landbouw dat er een landbouw is; er is tussentijds een uitkering geko men van 115 miljoen gulden: nend dat de heer Wielemaker nimmer op de voorgrond trad. Hij deed, aldus, de kringvooreitter, zijn werk 'zonder enige bombarie', met een onkreukbare weerstandsfonds heeft j rechtschapenheid. De heer De Visser memoreerde het aandeel van de heer Wielemaker in de ZLM-tentoonstelling van 1956 te Domburg, toen de secreta ris de leuze bedacht, die na Inundatie en herverkaveling de sfeer van het nieuwe Walcheren vertolkte: 't' Scheen verloren, 't is herboren'. Na mens het bestuur en de leden van de kring sprak de heer De Visser de VMZ: BOUWVERGUNNING VINYLCHLORIDEFABRIEK ALS DEZE AAN STRENGE VORM VOLDOET VLISSINGEN- De Vereniging Mi- lieuhygiene Zeeland vindt, dat de ge meente Vlissingen pas een bouwver gunning mag geven voor de door Hoechst Holland NV te bouwen vi- nylchioridefabriek als vaststaat, dat aan de normen wordt voldaan, zoals die werden uitgewerkt door een insti tuut van de Amerikaanse regering. In een brief aan b. en w. en aan da raadsleden van Vlissingen wijst de VMZ er op, dat tot nu toe niet duidelijk is. of de door Hoechst te bouwen fabriek aan de Amerikaanse normen kan voldoen. Her. VMZ-be- stuur schrijft in de brief aan het Vlissingse gemeentebestuur, dat- voor arbeiders, werkzaam in dc produktie- processen van vinylchloriae het. go- vaar van leverkanker bestaat, De Amerikaanse normen zijn opgesteld door de Occupational Safety and Health Administration fOSHA.i. Do VMZ meldt, dat. een andere Amerikaan se organisatie midden 1975 verwacht ge reed te komen met normen betref fende de maximaal toegestane uit worp van vinyichioridegas. welke gel den voor de omgeving buiten het fabrieksterrein. De VMZ vindt, dat het sterk aanbeveling zou verdienen om voorafgaand aan de beslissing over een bouwvergunning na te gaan of de nieuwe vinylchloridefabriek kan vol doen aan de nieuwe OSHA-norm. Hierbij stelt de VMZ er zich van bewust te zijn, dat he*, afgeven van een bouwvergunning niet torens in houdt. dat vervolgens ook andere ver gunningen f hinderwet en wet lucht verontreiniging) worden verleend. Ter wille van de duidelijkheid en openheid van bestuur vindt de VMZ het bijzon der belangrijk dat bij het. beoordelen van de aangevraagde bouwvergunning reeds vast komt te staan of "net bedrijf aan de te stellen norm zal voldoen. Hierbij verwijst de VMZ naar het advies van de commissie Borssele ad hoe. Deze commissie had ten aanzien van de kerncentrale ge steld, dat de lozingsnormen reeds bij "net oprichten ervan bekend hadden moeten zijn. Veel publiek open middag Goese chr. nijverheidsschool GOES Op dé christelijke nijver heidsschool voor meisjes aan de. Bes- sestraat in Goes is woensdag een open middag gehouden. Ongeveer zes honderd meisjes, ouders en onderwij zers van de lagere scholen kwamen een kijkje nemen. Men kwam dan ook tot de conclusie dat de open dag zeer geslaagd kan worden genoemd. Gezien het grote aantal opgaven voor leerlingen verwacht men dat men in het nieuwe cursusjaar met acht klas sen kan beginnen. Voor de meisjes, die de lagere school ipzicht niet "te lief zijn, zo werd naar, gaan verlaten, was een aantrekkelijk voren gebracht, een mening, die de programma opgebouwd om ze met. ce bestuurstafel en de talrijke verschillende vakken te laten kennis aanwezige leden deelden. Voorts te- maken. De kinderen namen in de luisterde men nog de mening, dat bij verschillende vaklokalen aan een aan- de landinrichtingswet de landbouw, tai lessen deel en mochten onder geen enkele inspraak zou hebben ge- meer pannekoeken bakken, machine had. een gang van zaken, 'die geen schrijven, stofversieren en lekkere enkele andere bevolkingsgroep zoo ne-| hapjes klaar maken. Ook waren er men", I enkele tentoonstellingen ingericht grote bewondering uit voor het. optre den. de tact en de persoonlijkheid van de heer Wielemaker. .Een bekwaam secretaris, een goed financier en een beste vriend", aldus de kring-voorzit ter. die de scheidende secretaris-pen ningmeester tenslotte een draagbare! radio aanbood. Onder applaus werd de heer Wielemaker tot erelid be noemd. Voordat de heer Wielemaker een dankwoord sprak werd als nieu we secretaris geïntroduceerd de heer P. W. Reijnierse uit Koudekerke, Als lid van de ledenraad werd herkozen de heer A. Lampen uit Biggekerke. Tijdens de discussies in de morgenu ren en het begin van de middag werd rit de vergadering nog gesteld, dat de reorganiseerde landbouw geen genoe gen moet nemen met een verhogings- "actor van negen procent, omdat die :n geen enkele verhouding staat tot de stijging van de kosten. De boeren organisaties moeten in dit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 7