PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SOMBERE VISIE VAN FORD OP AMERIKAANSE ECONOMIE PTT zal komende twee jaar nog drie postkantoren in Zeeland opheffen de krant van zeeland „Minimumprijs voor olie garanderen" Voedselvergiftiging in Japans vliegtuig D', KLEINE KANS OP VORST VEEL ZWAVEL IN LUCHT BOVEN NEDERLAND ó-iktém CASSATIEBEROEP IN ZAAK TEGEN LIJSTTREKKER NVU Man omgekomen bij boerderijbrand Waterstatus- gebonw Pagina 2 218e jaargang no. 29 Dinsdag 4 februari 1975 RECORD-BEGROTINGSTEKORT VAN 32 MILJARD 1ACH Jumbo jet van de JAL ziji tandag op weg naar Parijs ten- alge van voedsel vergiftiging o l geworden. Hier wachten zie passagier* m Kopenhagen op ambulances. De zaak-Van Vcenendaal (Van onze weerkundige medewer ker) Eindelijk mag er in deze win ter van een vorstkansje worden gesproken, al is het dan nog erg bescheiden, met niet meer dan wat lichte vorst in de nacht zo dra het gaat opklaren. Op de weerkaart domineert nu duidelijk een groot hogedrukgebied met een centrum bij Zuid-Zweden, waardoor er een oostenwind aan wezig is met aanvoer van iets koudere lucht. In Rusland vriest het streng, in Tolen niet meer dan licht, en s' nachts komt er geleidelijk ook in Duitsland en onze omgeving wat lichte vorst. Een koudegolf van enige betekenis wordt het zeker niet, daarvoor is de oostenwind niet sterk genoeg en de lucht, althans de eerstkomende dagen, niet koud genoeg. Tot maandag is in de herfst en winter de tem peratuur op de waarnemingspos ten in Groningen, Den Helder en Vlissingen nog geen enkele nacht beneden het vriespunt gekomen, maar het is mogelijk dat februari hierin weet te slagen. Overdag blijft de temperatuur rond twee tot vijf graden boven het vriespunt schommelen. Het is ook in de komende dagen hoog stens een wat meer normaal win terweertype voor februari. NIEUWE VS- BOMMEN VOOR CAMBODJA PHNOM PENH (AFP, RTR) Cambodjaanse luchtmacht maakt- dert vorige week gebruik van nieuwe typen Amerikaanse bommen met gro tere dodelijke werking dan de tot nog toe gebruikelijke. Het gaat om de zogenoemde 'cluster bomb unit' (trosbom) waarvan type 55 is gebruikt om de oevers van de Mekong te bomlbarderen om 1 vooien de reis naar Phnom Penh mogelijk te maken. Deze bom, die uit meer bommen bestaat, zuigt ii een straal van 32 meter rond de plaats van inslag alle zuurstof weg, is uit zekere militaire bron in de Cambodjaanse hoofdstad vernomen. Hierdoor wordt onmiddellijk mense lijk leven onmogelijk. De Cambod jaanse luchtmacht heeft voorts de beschikking gekregen over het type 25 van de cbu. Deze stoot bij de inslag drie verschillende typen bommen uit. Het eerste ontploft meteen, het twee de heeft een vertraagde ontsteking en het derde ontploft als men er op trapt of het aanraakt. De regering in Saigon heeft maandag vijf kranten van de oppositie gesloten nadat de politie 14 journalisten had gearresteerd die ei-van werden be schuldigd communistische agenten te zijn. De vijf bladen behoren tot de negen die zondag in beslag waren genomen daar zij van plan waren een 'politieke aanklacht' tegen president Thieu te publiceren die oppositiegroeperingen dit weekeinde op een bijeenkomst hadden uitgegeven. DEN HAAG Het zwavelgelialte in de lucht blijkt in Nederland hoger te zijn dan in andere landen van West- Europa. Dit is geconstateerd door in. genieurs van de Koninklijke Lucht macht, die de laatste tijd een toegeno men corrosie aan de straaljagers, met name de NF-5, hebben waargeno- Tot dusver nam men bij de lucht macht aan dat de corrosiewerking bij de vliegtuigen vooral optrad bij vluch ten boven zee. Nauwkeurige inspectie van de nieuwe NF-5-straaljagers heeft echter aan het licht gebracht dat het zwavelgehalte in de lucht hoven indus triegebieden de voornaamste vijand is van de vliegtuigromp. Dit heeft de chef van de luchtmachtstaf vrijdag bekendgemaakt. Het zwavelgelialte in de lucht boven Nederland zou ongeveer overeenko men met dat boven het Duitse Roer gebied. In de ons omringende landen zou het gehalte aan zwavel echter enkele honderden milligrammen per kubieke meter minder bedragen. Nieuws uit Zeeland op pa gina's 2, 4, 5, 6, 7. Binnen- en buitenland op pa gina 3, 9,13. Sport op pag. 10 en 11. Radio en tv op pagina 12. Beurs en economie op pagi na 13. WASHINGTON (RTR) President Ford heeft maandag zijn nationale begroting voor het op 1 juli a.s. beginnende jaar aan het Amerikaanse congres voorgelegd en daarbij een erg somber beeld ge schetst van de vermoedelijke economische ontwikkelingen in de Verenigde Staten. Hij voorspelde verde re economische achteruitgang, voortschrijdende inflatie en toenemende werkloosheid. Het Amerikaan se bruto nationaal produkt, de totale produktie van goederen en diensten uitgedrukt in geld, zal vol gens Ford in 1975 met 3,3 procent verminderen, de prijzen zullen met 11,5 procent stijgen en de werk loosheid zal tot gemiddeld 8,1 procent toenemen. Voorstel Kissinger aan Internationaal Energiebureau WASHINGTON (RTR, DPA) De Verenigde Staten zullen woens dag op een vergadering van het Internationale Energiebureau in Parijs een gegarandeerde minimumprijs voor olie voorstellen ter bescherming van investeringen in de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, maandag bekendgemaakt. De olie producerende landen kunnen die bodemprijs (die veel lager zal zijn dan de huidige prijs) aanvaarden ofwel het risico nemen van een aanzienlijke daling van de olieprijs zodra kan worden geput uit alternatieve energiebronnen. Volgens Kissinger kan de geïndus trialiseerde wereld alleen voor een volgend olie-embargo worden behoed door zuinig te zijn met olie en andere vormen van energie (kolen, olie uit leisteen en teerzand, vloeibare brand stof uit kolen, kernenergie en zonne- energie) te ontwikkelen. De minister waarschuwde dat de ontginning van nieuwe energiebronnen de vraag naar olie zal doen verminderen met als direct gevolg een prijsdaling. Een lage prijs voor importolie zou echter weer investeringen in alternatieve energie bronnen kunnen afremmen, zei Kissin- r. De olieverbruikende landen zouden derhalve een minimumprijs moeten vaststellen opdat de stimulans om andere energiebronnen te ontginnen niet afneemt. Volgens Kissinger zou er dus een door producerende en verbruikende landen vast te stellen bodemprijs voor olie kunnen komen ofwel een gemeenschappelijke inv prijs binnen het kader van het Inter nationale Energicbureau. Programma Op de komende vergadering van het Internationale Energiebureau zullen de Verenigde Staten een programma voorstellen dat de volgende punten omvat: in samenwerking met de olieprodu cerende landen zoeken naar andere DEN HAAG (ANP) De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag gaat bij de Hoge Raad in cassa tie van het arrest, waarbij het hof de 46-jarige Joop G. van de Nederlandse Volksunie had ontslagen van rechts vervolging. G. had vorig jaar in eeen pamflet voor de gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag geschreven help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Surinamers en Antillianen'. Het hof acht G. niet strafbaar, omdat Surina mers en Antillianen geen rassen zijn. mogelijkheden om hun miljarden aan overtollige oliedollars te beste den; binnenlandse beleggingsmogelijkhe den voor oliedollars onderzoe ken; steun aan olielanden om zelf een industrie op poten te zetten die in de plaats kan komen van de eindi ge oliereserves; een nieuwe regeling voor hulp aan de "armste" landen; garanties scheppen voor de toele vering van olie aan de verbruiken de landen. Volgens Kissinger is het van levens belang dat er voor lange tijd een vaste olieprijs komt die bevredigend is voor zowel de verbruikende als de producerende landen. Dat punt zal centraal staan op d.e conferentie van olieproducerende en -verbruikende lan den, aldus de minister. Een vastbera den energiebeleid zal bijdragen tot het herstel van de internationale eco nomie, terwijl ook de hoop van de mensheid op een welvarende komst daar baat bij heeft, zei hij. De voorgestelde beperking van het ener gieverbruik zal druk uitoefenen op de olieproducerende landen om hun prij zen te verlagen. Sommige olieproduce rende landen zullen in 1977 een tekort op hun betalingsbalans hebben. De concurrentie tussen die landen om hun marktaandeel te behouden zal groter worden. Daardoor zal de macht van het kartel van olieproduce rende landen om een embargo af te kondigen en de olieprijs als wapen te hanteren verminderen." ENSCHEDE (ANP) De 81-jarige J. A. Koetshuis is zondagnacht verbrand in zijn boerderij in De Lutte (gem. Losser) bij Enschede. Zijn 7.9-jarige vrouw kon worden gered. Een inwonende zoon, die evenals zijn ouders lag te slapen, .werd bijtijds wakker en kon zich in veiligheid stel len. De boerderij die niet meer als bedrijf werd gebruikt, is afgebrand. Ook de inventaris gig verloren. De rijkspolitie heeft nog niet kunnen ach terhalen wat de oorzaak van de brand De president raamde de Amerikaan se overheidsuitgaven voor 1975-76 op 349 m.ljard dollar. De inkomsten zul len daar naar zijn schatting 32 mil jard dollar bij achterblijven. Een zo groot tekort is nog nooit voorgeko men. In het lopende begrotingsjaar zullen de uitgaven ongeveer 313 mil- jar 1 dollar bedragen bij een tekort van 34,7 miljard. Volgens Ford zal het tekort in 1975-76 kunnen oplopen tot 70 miljard dollar als het Congres niet akkoord gaat met de bezuinigin gen die hij heeft voorgesteld en met het uitstel dat sommige investeringen naar zijn mening behoeven. Ford is er bij de opstelling van zijn begroting van uitgegaan dat de reces sie moet worden bestreden, de werk gelegenheid moet worden bevorderd en dat een verder voortschrijden van' de inflatie moet worden tegengehou- den. Om de kooplust van de verbrui kers en de investeringen van het be drijfsleven te stimuleren heeft hij be-, sloten tot belastingverlagingen van in totaal 16 miljard dollar. Voor bevor dering van de werkgelegenheid en voor uitkeringen aan werklozen stelt hij 20 miljard beschikbaar. Energie De Amerikaanse president voelt niets voor nieuwe regerings- plannen die veel geld kosten. Hij is van oor deel dat die uitgaven de inflatie zullen aanwakkeren zodra de economische bedrijvigheid op het gewenst peil is gebracht. Hij wil alleen geld beschik baar stellen voor de ontsluiting van: nieuwe energiebronnen. Ford erkende; in zijn begrotingstoespraak dat de Amerikaanse economie zich nu in een recessie bevindt, dat de werkloosheid; veel te groot is en de produkticiteit is verminderd. De regering Ford verwacht dat de inflatie in 1976-77 zal aanhouden op; het iets lagere maar toch nog altijd1 hoge peil van 7,8 procent. De werk loosheid zal dat jaar rond de 7,9 procent schommelen. De enige positie ve verwachting voor 1976-77 is dat het bruto nationaal produkt in dat jaar met 4,8 procent zal toenemen, vergele ken met de daling van 3,3 procent die voor het komende belastingjaar wordt voorspeld. Defensie Zoals gewoonlijk vormt, de defensie een van de grootste uitgavenposten, alleen overtroffen door de uitkeringen van de overheid aan particulieren, staten en gemeenten. Naar de defen sie gaat 92,8 miljard dollar, 27 pro cent. van de uitgaven en 8 miljard dollar meer dan in het lopende begro- t.ings- jaar. Veel geld is onder meer nodig voor de ontwikkeling van jacht vliegtuig F-16. De investeringen in de ontwikkeling van de ultramoderne bommenwerper B-l zullen worden versneld. Grote bedragen vergen ook de nieuwe onderzeeboot Trident en de M-60 tanks. Ford zegt in een begeleidend schrij ven dat de mogelijkheid bestaat om een gedeelte van de Amerikaanse strijd krachten in Europa terug te trekken als de onderhandelingen tussen de NAVO-landen en die van het PACT van Warschau met succes bekroond zouden worden. Maar tot zolang die- nfen de Verenigde Staten en hun bond genoten het huidige peil van hun strijdkrachten handhaven. De Vereni- gigde Staten stellen zich voor hun militaire mankracht van momenteel twee miljoen in stand te houden. Zonder het plafond van 785.000 man bij de grondstrijdkrachten te verho- Zie slot pag. 3 kol. 1 Honderdvierenveertig passagiers naar ziekenhuis KOPENHAGEN Honderdvierentwintig passagiers van een ver keersvliegtuig van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL zijn maandag in Kopenhagen met voedselvergiftiging in ziekenhuizen opgenomen. Toen de Boeing-747 op de route Tokio - Parijs een tussenlanding in Kopenhagen maakte waren al veertig passagiers ziek geworden. Later moesten nog ruim honderd mensen naar ziekenhuizen worden gebracht. De passagiers hebben bun ziekte opge lopen door ham die bij het ontbijt werd geserveerd. De ham was tijdens een tussenlanding in Anchorage, Alas ka, aan boord genomen. In Kopenhagen werden tientallen art sen en verpleegsters opgeroepen om de zieken te behandelen. De meesten zullen vandaag het ziekenhuis mogen verlaten, maar 20 tot 30 oudere passa giers. die er slechter aan toe zijn, moeten waarschijnlijk nog enkele da gen blijven. Het ontbijt was twee uur voor de tussenlanding in Kopenhagen opge diend. De 144 van de in totaal 344 passagiers die last hadden van maag krampen en andere ziekteverschijnse len, kregen op het vliegveld van Ko penhagen eerste hulp en werden ver volgens met ambulances naar het zie kenhuis gebracht. Een woordvoerder van JAL verklaar de dat het toestel werknemers van de Japanse Coca Cola-fabriek voor studiereis naar Parijs vervoerde. Koningin Margrete van Denemarken en haar echtgenoot prins Hendrik zul len van 26' mei tot 2 juni als eerst; Westeuropese koninklijk paar een offi cieel bezoek aan de Sowjet. Unie bren gen. DIENSTVERLENING TER PLAATSE BLIJFT GEHANDHAAFD DOOR EEN AGENTSCHAP OF EEN RIJDEND POSTKANTOOR SEDERT 1970 ZIJN 9 KANTOREN GESLOTEN MIDDELBURG De PTT zal dit jaar in Zeeland nog twee postkantoren sluiten. Volgens dezelfde prognose zal in 1976 nog één kantoor worden ge sloten. Sinds 1970 zijn in totaal negen postinrichtingen gesloten. De laatste hiervan was het kantoor in Terhole, dat per 1 januari van dit jaar dicht ging. „Er is hier geen sprake van een vastomlijnde planning. Wij hebben on ze antennes uitstaan voor de situatie ter plaatse, en handelen dan naar bevinden," zo verklaarde desgevraagd de lieer C. S. Vis, directeur van het postdistrict Zeeland-West-Brabant in Middelburg. De ontwikkelingen in het vervoer, in liet geldverkeer en in bevolkingscon centratie zijn er de oorzaak van dat PTT zich er op bezint welke postkan toren verantwoord gehandhaafd kun nen worden, en welke of gesloten, of gecombineerd kunnen worden met een ander kantoor in de nabijheid. Het betekent niet, dat in die plaatsen, waar een kantoor wordt opgeheven er geen service van 'Tante Pos' meer zal zijn. „In die gevallen gaan we na of er geen postagentschap kan worden gevestigd, bijvoorbeeld bij een winkelier. Als die oplossing kan worden gevonden, houdt het publiek de dienstverlening van de PTT ter plaatse, terwijl de winkelier voor zijn postdiensten een bijverdienste geniet Voor de bevolking ontstaat dan vaak nog het voordeel, dat het postagent schap net zo lang open is als de winkel, terwijl het postkantoor maar enkele uren per dag geopend was." aldus directeur Vis. Hij ziet. nog meer mogelijkheden tot blijvend dienstbe toon aan de bevolking in geval van kantoorsluiting: „Ik denk dan aan een rijdend postkantoor, zoals men dat al kent m de Westbrabantse plaatsen Noordlioek, Heijningen, Oude Molen en Lange Weg. Die plaatsen waren stuk voor stuk te klein in inwonertal om nog een zelfstandig postkantoor te hebben. De service-verlening is nu op die manier opgelost." Ook de post bode kan tot op zekere hoogte het postkantoor gaan vervangen, zoals hij trouwens nu al vaak doet voor bewo ners van afgelegen polders: „Hij kan werden ingeschakeld voor de inning van kasgeld-cheque's de postzegelver koop en meer van dit soort zaken", zegt de heer Vis. Geen program Zoals gezegd heeft men bij de PÏT geen vastomlijnde plannen voor een heel programma van postkautoorslui- tïngen aan de ene kant. Anderzijds houdt men wel de plaatselijke situatie in de -raten. Als het aantal postliande- lingen per hoofd van de bevolking aan de erg lage kant komt, dan gaat men sluiting overwegen. De negen postinrichtingen. die sedert 1970 in deze provincie zijn gesloten, lagen allen in plaatsen, waarvan het inwonertal varieerde van 85 tot 370 inwoners. De gemiddelde geldhande ling per kantoor kwam in die plaats jes neer op 11 per dag. Per. hoofd van de bevolking babies en bejaarden meegerekend. was daar sprake van 6 tot 7 maal per jaar een bezoek aan het postkantoor. „Alleen al gezien de personeelskosten is het niet meer verantwoord er dan nog ten postkantoor op na te hou den," zegt directeur Vis. Als men bij het PTT-district tot de ontdekking komt, dat een bepaald kantoor voor sluiting in aanmerking komt, gaat men niet overhaast te werk: .Meestal koppelen we de opheffing aan het met pensioen gaan van de ambtenaar. En als de ambtenaar-kantoorhouder nog wat te ver van zijn pensioen afstaat, wordt er eerst naar een gelijkwaardi ge functie voor hem in de omgeving uitgekeken." aiöus de heer Vis, die er aan toevoegt: „We slaan dus echt niet in het wilde weg aan het bezuini gen." Geschiedenis Het postdistrict Zeeland en West-Bra bant telt 180 postinrichtingen. Om- si reeks 1852 begon men met de vesti ging van die postinrichtingen. De komst van de spoorwegen in 1839 en de uitvinding van de postzegel in Engeland in 1810 gaven de stoot tot de instelling van postkantoren, die zich bezig gingen houden met Tjrie-| vengaarderij' en 'bestellerij.' „Dat gebeurde zo'n 125 jaar geleden nog maar ééns in de week. Nu is er een bestelling per dag. De servïce- (Zie slot pagina 6 kolom 4) Eantlijn art IJ raad van DS"7D rit za terdag een de- l ftSSSv! flniUevo streep gezet onder r-San de ilIfalre bekend i* ko worden als de "Proloog- kwestie'. Mg. evenveel recht kan echter worden gespro de 'zaak-Van Veenendaal': Dit kamerlid bracht beschuldigingen naar buiten, maar kon - voor de rechtbank gedaagd geen sluitend be wijs leveren. Gevolgen: mevrouw Van Veenendaal verfoor het proces, werd veroordeeld in de kosten ze bedra gen tussen de tien- en twintigduizend gulden en kreeg tenslotte een motie van haar partij mee, waarin de metho diek 'niet de doelstelling) van haar optreden werd afgekeurd. Bovendien bleek dat DS'7Q nogal te lijden heeft gehad van deze zaak. De enige troost die mevrouw Van Veenendaal nog overbleef was een inzamelingsactie: le den van DS'70 zullen bijdragen in de proceskosten. Alles bijeen een weinig florissante gang van zaken, die precies het tegenovergestelde effect had van hetgeen dit kamerlid beoogde. De af faire-Proloog werd daardoor een kwes tie-Van Veenendaal. In de motie van zaterdag werd het kamerlid in gebreke gesteld voor de methodiek, die zij bij haar bestrijding van Proloog heeft toegepast. Waaruit bestond die? Zij uitte een reeks be schuldigingen, naar zij verzekerde ge baseerd op Juiste informatie, maar koos voor het naar bulten brengen een verkeerde weg: ze kwam er mee voor de draad via een interview in De Telegraaf. Aldus maakte ze twee kardi nale fouten. In de eerste plaats een principiële fout vergat ze dat zij als kamerlid is geroepen om de rege ring te controleren, dat wil zeggen dat zij in dit geval de minister van justitie ter verantwoording had behoren te roepen: „Waarom stelt de bewindsman geen vervolging in tegen een organisa tie die zich blijkens bij mij binnenge komen informaties schuldig maakt aan strafbare feiten?". Haar tweede fout was dat zij zich had gebaseerd op zo als later kwam vast te staan onvol doende inlichtingen, eerder geruchten dan feiten. Nu zou dat laatste punt niet tellen indien mevrouw Van Vee nendaal inderdaad de voor haar ge- eigende weg als kamerlid had gekozen, namelijk het interpelleren van of het stellen van vragen aan de verantwoor delijke bewindsman. In dat geval zou zij een controlerende parlementariër zijn geweest., die van een minister in formatie wenste. Toen zij echter een krant koos om beschuldigingen te uiten was zij burger als ieder ander: zij controleerde niets, maar gaf infor matie en daar behoorde zij volledig zeker van te zijn. De rechter oordeel de dat dit laatste niet het geval was. W'e willen dit verschil tussen een controlerend kamerlid en een ge woon burger verduidelijken met een citaat van Thorbecke, gelicht uit een yan diens parlementaire redevoerin gen. In november 1854 deed zich in de tweede kamer een incident voor waar bij een kamerlid aan een minister een nogal forse beschuldiging althans zo vatte die bewindsman dat op had toegevoegd. Thorbecke kwam daar la ter op terug en ging bij die gelegen heid in op wat hij noemde de 'eigen aardigheid' van de parlementaire taal; „In die taal hebben de woorden soms een andere betekenis dan diezelfde woorden zouden hebben in ae gewone samenleving". Als voorbeeld noemde Thorbecke de uitdrukking: „Ik heb geen vertrouwen in de minister". Wan neer men in 'd.e gewone omgang' iemand zou toevoegen 'ik vertrouw u niet' zou dat een belediging kunnen zijn. In het parlement echter houdt deze opmerking in dat men het niet eens is met het bestuur van de bewus te bewindsman. En Thorbecke voegde er aan toe: „Het kan plicht zijn hier (in de kamer) een gerucht te vermel den, dat, zo het waar zou zijn,- een ver wijt jegens een minister vanwege een regeringshandeling zou kunnen na zich slepen". Deze laatste zin nu geeft exact aan wat mevrouw Van Veenendaal bad behoren te doen. Zij had het haar bereikte gerucht moeten vermelden in de kamer en daaraan de vraag moeten verbinden of dat gerucht juist was. Op grond van de informatie die zij aldus van de be windsman zou hebben gekregen had zij al dan niet een verwijt jegens de mi nister of de regering kunnen uiten. In plaats daarvan echter ging zij naar een krant, lanceerde daar be schuldigingen, zeggende dat die op be trouwbare informatie berustten, een mededeling die zij later via de tv her haalde. Zij trad aldus willens en we tens huiten de vergaderzaal van het parlement en zag aldus haar primaire taak als kamerlid over het hoofd. Waarom deed ze dat? Oppervlakkig oordelend zou men zeggen dat ze de publiciteit zocht. Het is echter een pu bliciteit geworden die haar partij scha de heeft berokkend en een averechts effect had. DS'70 heeft nu zaterdag de hier uiteengezette methodiek ver oordeeld. De kern van de zaak op dit ogenblik echter is: wat zegt mevrouw Van Veenendaal zelf? Vindt zij dat ze na dit ailes nog kamerlid kan blijven? Een minister in een vergelijkbare si tuatie zou moeilijk te handhaven zijn. Is het met een kamerlid anders'? ARRESTATIES MADRID, PAMPLONA (AFP, RTR) De Spaanse politie heeft zondag 337 mensen aangehouden voor ondervra ging wegens het bekijken van een film over bedrijfsveiligheid en be scherming van arbeiders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1