JosdeMul en Paul van der Velde maakten theaterstuk over de verveling William Kuik exposeert bij Van Geyt-Hulst bosch optiek ex tl* Vlaamse courant O FOTOPUZZEL 'DE 5 VAN DE VIERDAAGSE' NEDERLANDSE FILM IN LUX0R J'UIT TERNEUZEN BRENGT EXPERIMENT VAN JONGE ZEEUWSVLAMINGEN VRIJDAG 31 JANUARI }7TS De puzzel van de vorige week lever de vijf oplossingen op, die alle goed waren. De foto was gemaakt in het grensdorp Nieuw-Namen en de weg lating was de toren van de parochie kerk. 'De Hulsterloostraat wordt door de inwoners zelf de kouter genoemd.' zo meldt William Michiel- sen uit Clinge. „Onzichtbaar was de mooie pastorie met daarnaast de rk kerk met die mooie boom ervoor. Links het parochiehuis dat hoogno dig aan een opknapbeurt toe is die door medewerking van het gemeen tebestuur van Hulst dit jaar zal gebeuren." Deze inzender is goed op de hoogte van de laatste ontwikke lingen, De prijs gaat ditmaal naar mevrouw M. J. Vercauteren-van de Vijver, Hulsterloostraat 2 In Nieuw- Namen. Ook haar oplossing blonk uit door allerlei bijzonderheden. Ge feliciteerd mevrouw Vercauteren, de waardebon wordt naar u opge stuurd. We gaan nog even door met onze weglating-puzzels. De nieuwe is niet makkelijk, denken we zo. Maar met goed speuren en vergelijken is er zeker achter te komen wat de fotograaf nu weer heeft uitgewist. De oplossingen kunnen worden inge stuurd naar: redactie Provinciale Zeeuwse Courant, Nieuwstraat 22 in Temeuzen, me: vermelding in de linker bovenhoek: Fotopuzsel Kent Zeeuwscó-VIaanderer»? Wagner Operaliefhebbers en Wagner-ver eerders kunnen zondagmiddag 2 fe bruari terecht in de Gentse opera, waar om 14.30 uur het doek opgaat voor Tannauser van Richard Wag ner. Precies 1.30 jaar geleden kwam het werk tot stand, in 1861 kwam de Parijse versie die zo'n bijval ontke tende dat Bayreuth deze verkoos voor haar programma van 1391. Sinsdien is Tannhauser tot alle re pertoires gaan behoren. De titelrol wordt in Gent gezongen door de heldentenor Timo Callio, terwijl Henry Haas de zware partij van Wolfram von Eschenbach zal zingen. Antoinette Tiemessen is Elisabeth en Maria Domya van de New Yorkse opera vertolkt Venus. Regie heeft Arthur Hoogveld, de muzikale lei ding heeft Gerhard Fackler (het Frysk Orkest uit Leeuwarden). Ver- volgvoorstellingen komen op 7 en 9 februari, telkens 20 uur. Britten In de Koninklijke Vlaamse Opera m Antwerpen worden uitvoeringen gegeven van Peter Grimes van de hedendaagse Engelse componist Ben jamin Britten (zaterdag 1 februari en 7 februari 20 uur). Dirigent: L. Martelli, regisseur E. Verbruggen. In Antwerpen zijn verder vervolg-uit- voeringen van Pelléas et Melissanse op zondag 2 februari 14.30 uur en De Brave soldaat Schwejk om 20 uur. De vijf van de vierdaagse.' een Nederlandse rolprent met Johnny Kraaykamp, Jan Blaaser. karateman John Bluming en de Engelse actrice Jessica Benton (bekend van de One- din-Line) is de hoofdschotel van het filmprogramma van het Temeuzen se Luxor-theater. Vijf zwaargestraften worden aangewezen om bij wijze van experiment de vierdaagse mee te lopen. Dit uitlopen wordt uitbre ken, inbreken, versieren, mensen in de luren leggen. Verdere medespe lenden zijn: Renë van Asten, Amie Breeveld, Leen Jongewaard, Josee Ruiter. Voorstellingen vrijdag tot en met dinsdag 20.00 uur, zondagmid dag 16.30 uur. Toegang 14 jaar. Luxor brengt zondagmiddag 14.00 uur de Disney-film De avonturen van Tom en Jerry,' een verhaal over de domme kat en de slimme muis. 'Emanueile'. of de langste stre ling ooit verfilmd, draait komende dagen in het Ledel theater in Oost burg. Onverkort, zonder coupures voor onze zuiderburen, maar wel voor boven de 18 jaar. Voorstellin gen vrijdag tot en met dinsdag 20.00 uur, zondag 16.30 uur. Oorlogshei Batangas' is de titel van de zondag middagfilm (14,00 uur in Ledel). Een handvol mannen en een vrouw voohten zioh door de Japanse vuurli nies. Alle leeftijden. De Hulster Bioscoop in De Ko ning van Engeland presenteert. De Peetvader'. Zaterdag, zondag en maandag 20.00 uur. Toegang' 18 jaar. Zondagmiddag 15.00 uur: Tarzans grootste gevecht', toegang 14 jaar. Schietingen AGENDA SCHIETINGEN: Zaterdag 1 februari: Zuiddorpe: L. Vermue; Hulst: W. Blommaert; Hengstdijk: P. van Dijk; Klooster- zande: Witte Huis. Zondag 2 februari: Lamswaarde: P. Olaessens; Graauw: P. de Caluwé; Koewacht: A. de Kind; Zuiddorpe: koningsschieting L. Verrmie: Klooe- terzande: Witte Huis. ZEEUWSCH-VLAANDEREN gramma van J'uit Temeuzen, de jongerenorganisatie van TJit in Zeeuwsch-Vlaanderen'. Het gebeurt niet 0!ke dag dat twee 19-jarige atheneumleerlingen (De Mul en Van der Velde zitten allebei in atheum 6 van de Terneuzense rijksscholengemeenschap Petrus Hondius) kans zien om drie kwar tier toneel te bedenken. De grote verveling' met de ma kers in de enige twee rollen die deze produktie kent is bij toeval ont staan. Paul van der Velde zorgde voor de oorspronkelijke tekst: twee losse stukken rond het thema 'verve ling,' alom te signaleren meligheid in bus, schoolbank en bed. Hij zegt: „Ik werd eigenlijk geinspireerd dooT wat ik in de bus van Sint-Jansteen naar Temeuzen hoor. Die zinnen en wat ik zelf aan situaties opmerkte rijn de basis van de teksten." Met Jos de Mul mede-redakteur van de schoolkrant bewerkte hij zijn stukken tot een toneelproduktie, die ook als hoorspel kan worden beluisterd. "De grote verveling' staat namelijk volledig op de band. De twee spelers zuilen zwijgend op het podium zit ten naast luidsprekerboxen. In het begin van het stuk wordt er een manifest voorgelezen, waarin het passieve toneelpubliek wordt uitge daagd om los te komen uit die doodsheid. Geleidelijk aan wordt de ze "beginselverklaring' afgewisseld met. voorbeelden van conorete verve lingssituaties: zinnetjes uit de dage lijkse werkelijkheid, die stuk voor stuk de meligheid van menig be staan accentueren. Jos de Mul; „Aan het slot schieten we het publiek symbolisch dood. Dat is tevens een uitnodiging om tot leven te komen. 'N(umber) N(ine)' biedt namelijk ruimte voor stemmen uit de zaal. Na de pauze worden teksten die het publiek moe ten spreken geleidelijk aan ingestu deerd." Licht- en muziekeffecten (te horen zijn ondermeer muziekflarden van 'Pink Floyd' en Mendelssohn) omzomen het gebeuren, dat tech nisch wordt begeleid door de thea tertechnici Henk Koke van het Zuid- landtheater en Harm Geensen. Boodschap Van der Velde en De Mul brengen met hun stuk de boodschap dat het eigenlijk maar een dooie boel is in de Nederlandse theaters. Jos de Mul: „Er wordt wel wat aan toneel vernieuwing gedaan, maar dat con centreert zich in hoofdzaak op vorm eu inhoud van de stukken. Het con tact met het publiek is nog steeds zoek. Daarom vind ik het ook zo knap wat 'Proloog' doel: mensen uitdagen tot reacties en emoties. Ik geloof dal je pas werkelijk van kunst kunt praten als het je lukt mensen die beneden of boven je eigen niveau zitten te bereiken met wat je doet," Hij is van mening, dat toneel als kunstvorm niet op zich zelf moet blijven staan: „Je kunt theater laten samenvallen met ver schillende kunstuitingen, zoals film en schilderkunst. Op die manier bereik je veel mer mensen." De twee auteurs die als toe komstplannen opgeven dat ze res pectievelijk sinologie (Van der Vel de) en filosofie (De Mul) willen studeren mikken van hun premiè re op een gelijkgezind publiek van middelbare scholieren. Jos de Mul: .Het is een kwestie van uitproberen. Het is wat veiliger om te beginnen met mensen waarvan je vermoedt dat ze voor je ideëen gewonnen rijn. In de toekomst kunnen we 't ook voor anderen opvoeren. Het hangt er helemaal vanaf hoe het uitvalt. Wanneer na dertig voorstellingen of zo zou blijken dat de reacties steeds negatief zijn houden we ermee op. Dan is aangetoond dat er geen be hoefte aan dit soort, produkties be staat." Van der Velde en De Mul hebben in dit opzicht hun eerste teleurstelling al te pakken: pogingen om 'De grote verveling' op hun school opgevoerd te krijgen strandden. Jos de Mul; ..Er kwamen enkele leraren kijken, maar die gingen met elkaar ritten kletsen. Toen hebben we maar beslo ten van een opvoering af te zien. De sfeer was er niet naar." TERNEUZEN Twee Zeeuws- vlaamse jongeren, Paul van der Velde uit Sint-Jansteen en Jos de Mul uit Terneuzen, willen met een eigen theaterproduktie de verveling op en rond het to neel te lijf gaan. 'De grote ver veling' heet hun stuk. Het duurt drie kwartier en zal in maart worden opgevoerd in het Temeuzense Zuidlandthea- ter. Dat gebeurt in combinatie met 'N(umber) N(ine)', een muziek- en spreekstuk van di recteur Anton van Prooijen van de Terneuzense Muziekschool, dat ook een rol toekent aan het publiek in de zaal. 'De grote verveling' en 'N (um ber) N(ine)' staan op het pro- William D. Kuik, Wasvrouw Ierland, tekening (36) HULST Tot en met 24 fe bruari exposeert in Galerie Van Geyt, Steenstraat 23 te Hulst, de Nederlandse grafisch kun stenaar William Diedrich Kuik. De titel van deze tentoonstel ling is 'De Held van het Potspel' naar de gelijknamige roman van William Kuik waarvan de tweede druk bij de Arbeiders pers verschijnt. Bij Van Geyt zijn zeventig bla den grafiek te zien: etsen en litho's, aangevuld met tekenin gen. De tentoonstelling is dagelijks open van 9-12 en van 14 tot 18 uur. 's Zondags van 14.30-17.00 uur en op dinsdag gesloten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN OLUB BRUGGE UIT GELDNOOD Club Brugge rit al geruime tijd ernstig in de rats. De geldnood was zo erg, dat zelfs deurwaarders moes ten optreden. Men beschikt er wel over onroerende goederen, die een aardig kapitaal vormen, maar niet over voldoende liquiditeiten. Daarom werd beslist het terrein "De Klokke,' waarop thans gespeeld wordt, van de hand te doen. Westduit.se bouw- promotoren waren dadelijk bereid om ongeveer 50 miljoen fr. neer te tellen en ze boden zelfs een fors voorschot aan, maar dan op voor waarde. dat h un de verzekering werd gegeven, dat ze op dit uitmun tend gelegen terrein flatgebouwen zouden mogen optrekken. Er hadden zelfs op ministerieel vlak besprekin gen plaats, maar niemand kon een dergelijk officieel document onderte kenen, want het Klokkeveld is thans nog in een groene zone gelegen, zodat er helemaal niet op mag ge bouwd worden. Nu is het wel zo, dat er een bijzonder plan van aanleg werd opgemaakt en eveneens een gewestelijk project, waarop gans dit gebied voorbestemd is als woonzo ne, zij het dan met zekere beperkin gen. Deze officiële ontwerpen moe ten echter door alle normale admini stratieve kanalen vloeien, alvorens ze de officiële overheidszegen kun nen bekomen. Dit duurt, net zoals ongetwijfeld ook in Nederland, wel een poosje. Club Brugge had echter héél dringend geld nodig en nu heb ben sportieve Vlaamse zakenlui de koppen bij mekaar gestoken. Belang rijke is nog, dat. ze ook in hun rijkgevulde beurzen hebben getast en op die manier de 55 miljoen fr, die deze voetbalvereniging absoluut in haar bezit moest krijgen voor 1 februari. hebben bijeengebracht. Nogal begrijpelijk dat in Brugge gejuicht wordt! Enkele van deze za kenlui moeten nu in de beheerraad van de club worden opgenomen, want ze willen natuurlijk wel dat er doeltreffend en zuinig met hun geld wordt omgesprongen. OLYMPIASTADION —Uiteinde lijk zullen er natuurlijk op "De Klok ke' flatgebouwen verrijzen. Waar moet Club Brugge dan heen? De oplossing wordt geboden door het stadsbestuur, dat te St-Andries een prachtig Olympia-stadion bouwt. Het zal plaats bieden aan 24-000 toe schouwers en later zelfs aan 30.000. Het moet volledig klaar zijn tegen augustus van dit jaar. Niet alleen Club maar ook Cerkel zal er kunnen optreden. Voor de stad Brugge is dit uiteraard een peperdure aangelegen heid, waarover trouwens al stevig gebekvecht werd. De financiële toe stand van Brugge is immers op verre na niet zo rooskleurig na de fusie van 1970 en de Belgische rege ring houdt het been stijf in verband met het- toekennen van het hulpgeld. DEFICITAIRE BEGROTING Brugse houdt echter ook koppig vol. De stad wil uiteindelijk tenminste op gelijke voet behandeld worden als Gen', dat veel belangrijker staats subsidies ontvangt omdat het vol gens een oud en wellicht ook achter haald reglement in een hogere cate gorie gerangschikt is. Deze toestand gaf reeds aanleiding tot ernstige conflicten tussen het Brugse stads bestuur en de regering. Nu zai de zaak nog meer op de spits gedreven worden, vermits Brugge een fikse deficitaire begroting aan de gemeen- terard wil voorleggen. Als dit docu ment wordt goedgekeurd, wordt dan meteen ook van de Staat verwacht dat het tekort wordt bijgepast. Dit zal echter niet van een leien dakje lopen ZEEBRUGSE VOORHAVEN TOCH UITVOERBAAR Het ge ruchtmakend Marina-project van Knokke-Heist, dat de hele industrie zone van de haven van Zeebrugge wilde gebruiken als een fleurig re creatieoord met brede waterplassen, heeft tal van reacties losgeweekt. Wellicht was dit ook de bedoeling! Zo werd door deze badplaats be weerd, dat volgens in het water bouwkundig laboratorium te Borger- hout uitgevoerde proeven, het tech nisch onmogelijk was om de voorha ven van Zeebrugge te verwezenlij ken. Er werd beweerd, dat hierdoor een te ernstige verstoring zou optre den in de stromingen van de Westen schelde. Dit klopt echter niet hele maal, want dit zou volgens de uitge voerde experimenten Inderdaad hei geval rijn. indien met hooggelegen strekdammen zou bouwen. Dü echter niet noodzakelijk, want man kan ook een andere techniek toepas sen. waarbij deze dammen lage* worden, naarmate ze dieper de »a intrekken- Op die manier is het eveneens mogelijk de vaarroute door de Tas van het Zand' die naar de rede van Zeebrugge voert, góed te beschermen. De netelige vraag is nu echter nog. welke de weerslag zal zijn voor de aanpalende bad- plaatsen. ZORG VOOR BLANKENBERG® EN KNOKKE Er werd uitga- maakt, dat deze strekdammen zeker een aanslibbing zouden teweegbren. gen in het gebied Knokke-Heist. Dit zou dan erg nadelig rijn voor be* strandleven. Daarom heeft men ook gezocht naar een middel om te ver- helpen. In dit gebied moeten voor eerst de strandhoolden verlengd worden en dan zouden er eveneens zanaopspuitingen plaats moeten heb ben. Hiervoor wordt op het rege ringsprogram met betrekking tot de uitbouw van de haven van Zeebrög- ge trouwens een krediet van 2 njil» jard Ir. voorzien. Voor Blankenberg» zijn er helemaal geen moeilijkheden. De proeven in het waterbouwkundig laboratorium te Borgerhout hebben aangetoond, dat men daar zeker mag rekenen op een besaendige zand afzetting. Daar zijn er dus zeker geen problemen voor het toerisme. EN DE ZEESLUIS? In rege ringskringen is het nog steeds volko men windstil in verband met da moeilijkheden betreffende de zee sluis van 125.000 ton te Zeebrugge. Welke nieuwe techniek uiteindelijk zou toegepast worden, is nog hele maal niet bekend. Wel dringt, óe stad Brugge sterk aan op de spoedi ge hervatting van de werken. Er wordt aangevoerd, dat deze sluis er absoluut noodzakelijk is, wil man van Zeebrugge een renderende en degelijke kusthaven maken, gericht op het snelvervoer en de overslag. Knokke-Heist zou in deze zone ech ter liever zeilboten en toeristen zien. Korte Nieuwstraat 3 Hulst, tel 01140 2327 Noordstraat 43 Temeuzen, tel. 01150 4677 De bril gaat tegenwoordig steeds meer met de mode mee. Een goede zaak, want de bril bepaalt mede uw uiterlijk. Maar wat is nu ei genlijk een echte bril? Een rek vol monturen is nog geen rek vol brillen. Alleen de vakkundige opticien is in staat in het door u gekozen montuur op de juiste wijze 2 glazen te slijpen. Daarvoor moet hij grondig zijn opgeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 23