PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET: OMBUDSMAN VOLGEND JAAR INVOEREN P2C Meer geld voor militairen „Geen diensten weghalen uit, maar concentreren in Zeeuwsch-Vlaanderen" Wetsontwerp naar Raad yan State ALGERIJE WAARSCHUWT VOOR CONFRONTATIE HELMO BOETIEK Rechtspositie van pleegouders wordt verbeterd Industrielanden moeten samenwerken met olielanden" HUISVESTING AMBTENAREN IS GEEN PROBLEEM Ouderwets en achterhaald 218e jaargang no. 21 Zaterdag 25 januari 1975 OVERHEMDEN (Van onze parlementarie redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft vrijdag besloten om een wets ontwerp, waarin een nationale „commissaris van onderzoek" (om budsman) wordt voorgesteld, naar de Raad van State te sturen. Het ligt in het voornemen om de bevolking vanaf volgend jaar de mogelijkheid te bieden beklag in te dienen over het optreden van overheidsorganen Naar verluidt zijn voor de instelling van een wettelijke ombudsman echter nop zoveel technische en juridische problemen op te lossen, dat het nop wel langer dan een jaar kan duren voordat de zaak geregeld is. De Raad van State, het voorname adviesorgaan van de regering voor juridische kwes ties, gaat het ontwerp van wet nu bestuderen. Premier Den Uyl, die dit vrijdagavond na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad vertelde, wees erop dat de ombudsman een onafhan kelijke figuur zal worden. De andere mogelijkheid, een ombudsman die op treedt als een verlengstuk van het parlement, is dus niet gekozen. De ombudsman krijgt een bureau op of nabij het Binnenhof in Den Haag. Daar kan hij alle mogelijke vertegenwoordigers van de overheid tot en met de ministers, ondervragen. De Kroon benoemt hem op voor dracht van de tweede kamer. Substi- fuut-ombudslieden gaan hem assiste ren, aldus drs. Den Uyl. Overijssel _j minister-president betreurt het t de provincie Overijssel tegen het' DEN HAAG (ANP) De rechtsposi tie van pleegouders wordt verbeterd. Daartoe is een wetsontwerp voorbe reid, dat vrijdag de goedkeuring kreeg van de ministerraad en waarover thans advies gevraagd zal worden aan de Raad van State alvorens liet bij de tweede kamer wordt ingediend. Premier Den Uyl maakte op zijn we kelijkse persconferentie enkele bijzon derheden van het wetsontwerp bekend: in de plaats van de eis bij adoptie, dat de vader en de moeder van een te adopteren kind beiden meerderjarig zijn, komt de voorwaarde dat de moe der van het kind, als ze nog minder jarig is, minstens zestien jaar 'oud is; de eis van de meerderjarigheid van de vader komt te vervallen; e op het ogenblik is voor adoptie no dig dat heide echtgenoten gezamenlijk het-te adopteren kind ten minste een jaar hebben verzorgd en opgevoed; het wetsontwerp wil adoptie mogelijk maken ook als een der echtgenoten binnen dat jaar is overleden; De rechtspositie van de pleegouders wordt in een aantal opzichten verbe terd. Zo kunnen volgens het wetsont werp de pleegouders als ze het kind ten minste een jaar in hun gezin heb ben verzorgd en opgevoed, zich ver zetten egen een terughalen van het kind door de eigen ouders of de voogd, waarbij er een mogelijkheid is de zaak aan de kinderrechter voor te leggen. Nieuws uit Zeeland op pagi na 2,4, 5,6, 7, 9,11; Binnen- en buitenland op pa gina 1,3,13,29; Sport op pagina 24, 25; Radio en tv op pagina 27; Beurs en economie op pagi na 29. En in de zaterdagkrant Pag. 17. Voor de interview-serie 'Inter' sprak Jan Jansen met de antiquair-Ab Ver- liage uit Groede. Pag. 18. Abortus in Groedegeen industrie maar hulpver lening; Stemmen uit de Kerken. Pag. 19. Letterkundige Kroniek van Hans Warren; Het werk van Paul Ci troen. Pag. 21. Met windmolens vechten tegen energietekort; Vlotvaarders zijn weer thuis; Amerikaanse is langst le vende met een ruilhart. Pag. 23. Poppraet; Schaken, dammen, brid ge. advies van de regering in, openbaar heid van bestuur zal invoeren. De regering werkt momenteel nog aan een wetsontwerp dat zulke openbaar heid landelijk wil invoeren. Het is, aldus de premier, echter heslist niet de bedoeling alles openbaar te ma ken. Er komt een. stelsel van „genor meerde uitzonderingen", waarbij het algemeen belang een grote rol zal spelen. De actie van de provincie Overijssel zal bij het bestuur tot moeilijkheden leiden, omdat niet vast staat wat wel en wat niet aan de publiciteit kan worden vrijgegeven. Vooral bij contacten tussen de provin ciale en de centrale overheid („Den Haag") zal dit tot verwarring leiden, aldus de premier, Geldboetes De ministerraad heeft gisteren ook ingestemd met een ontwerp van wet dat het mogelijk maakt om meer vrijheidsstraffen via een geldboete af te doen. Onder meer wordt de beta ling van boetes in termijnen moge lijk. Het kabinet besloot gisteren om het wetsontwerp Stuyt-Van Agt, dat in de tijd van het kabinet-Biesheuvel werd ingediend om het abortusprobleem wettelijk te herzien, in te trekken. Dit op verzoek van de christen-democra ten die deze week het initiatiefvoor stel Van Schalk (kvp)-van Leeuwen bij de tweede kamer indienden, waarin zij een aangepaste visie op de abortus verdediging. CASABLANCA (Marokko): Brand weerlieden en redders zoeken in de puinhopen van een flatgebouw van vier verdiepingen, dat donder dag plotseling instortte. naar slachtoffers. Vrijdag waren reeds 9 doden en elf gewonden uit het puin gehaald; over de kansen dat nog levenden gevonden zouden worden was men pessimistisch. ALGIERS (RTR) Algerije heeft de geïndustrialiseerde landen vrijdag gewaarschuwd niet aan te sturen op een confrontatie met de olie-exporterende landen, maar samen te werken bij de opbouw van een rechtvaardiger wereld. De Algerijnse minister van buiten landse zaken Abdelaziz Bouteflika deed deze oproep tijdens de openingszitting van de Opev in Algiers. Hij verweet de rijke lan den „een ongekend felle campagne te voeren om onze landen alle schuld te geven voor alle kwalen van de wereld van vandaag". Het feit dat voor het eerste niet alleen de ministers van olie-zaken en van fi nanciën, maar ook de ministers van buitenlandse zaken deelnemen aan OPEC-vergadering was volgens hem een teken dat aangeeft hoe groot hoe dringend de problemen zijn. vergadering is belegd op uitnodiging van de Algerijnse president Boume- dienne teneinde een strategie uit stippelen voor het komende overleg met de olieverbruikende landen, die hun olierekening sinds oktober 1973 hebben zien vervijfvoudigen. Vele jaren lang hebben de geïndustri aliseerde landen de 'landen van de derde wereld geplunderd en uitgebuit, en zo verkregen zij een groot deel van hun welvaart. En nu proberen ze de OPEC-landen in diskrediet te brengen, die ze afschilderen als tirannen". Hij keerde zich tegen de dreiging met mi litair ingrijpen in de OPEC-landen. De rijke landen, aldus Bouteflika, 'probe ren de verhoudingen te schoeien op ba sis van militaire macht, wat ze altijd al gedaan hebben in hun betrekkingen met de derde wereld'. Hij bestreed dat de hoge olieprijzen verantwoordelijk zouden zijn voor de economische recessie in de rijke lan den. De stijging van de energieprijzen Zie slot pagina 3 kolom 6) LONDEN Bij een botsing tus sen twee treinen in de buurt van het Britse Bushey (Hertfordshire) niet ver van Londen, is donder dagavond- één persoon om het le ven gekomen, terwijl 30 mensen werden gewond. Eén van de trein stellen op een 15 meter hoog talud hangen, maar het andere WEDDE OP PEIL MINIMUMJEUGDLOON DEN HAAG (ANP) Het kabi net heeft besloten de wedde van dienstplichtigen die voor eerste oefening in dienst zijn in één keer te verhogen tot het peil van het netto-besteedbaar minimum jeugdloon. Aanvankelijk was het de bedoeling de wedde in fasen op dat peil te brengen. De sala rissen voor het gehele overheids personeel worden nu echter per 1 januari 1975 zodanig ver hoogd, dat optrekking van de wedde tot het peil van het be steedbaar minimum-jeugdloon in één stap haalbaar bleek. Daarom is besloten van een gefaseer de optrekking af te zien. Met de op trekking van de wedde is dit jaar voor defensie een bedrag van ongeveer 10 miljoen gulden extra gemoeid. De wedde-verhoging wordt met terug werkende kracht per 1 januari j.l. in gevoerd. De maatregel houdt in, dat elke dienstplichtig soldaat een wedde krijgt van bruto f 737,tegenover f 657,op dit moment. Na aftrek van premie aow en loonbelasting houdt de dienstplichtige soldaat in de nieuwe situatie een netto besteedbaar bedrag over van f 670,Momenteel is dit f 594—, De Vereniging van Dienstplichtige Mi litairen (WDM) is zeer tevreden over het kabinetsbesluit. „Sinds 1966 toen een dienstplichtig soldaat nog met 55 gulden per maand naar huis ging heb ben we steeds op weddeverhoging ge hamerd. En vandaag is de wedde 12 keer zo hoog als negen jaar geleden. Dat betekent dat onze visie dat wed de niet moet worden beschouwd als zakgeld maar als loon ingang heeft gevonden, kennelijk ook bij dit kabi net", aldus de WDM-woordvoerder. WINTER NOG WARM (Van onze weerkundige medewer ker) De pruimebomen in het zuiden van het land zijn gaan bloeien, hetgeen normaal is voor begin april Een wonder is het eigenlijk niet gezien de nog steeds gemid deld zeer hoge temperatuur van deze winter. Het etmaalgemiddelde in De Bilt ligt nog op een niveau waar mee deze winter nog bij de kop groep van de drie warmste win ters over de laatste 250 jaar ligt. Er kan in enkele dagen veel ver anderen, maar vandaag zijn er nog geen aanwijzingen die op een koude laatste januari-week wij- zen. Depressies van formaat blijven snel over de oceaan richting Scandinavië en IVest-Europa trek ken, met als gevolg een onbesten dig weekeinde met regen en op nieuw veel wind. De temperatuur kan later achter een depressie weer iets dalen maar er zit nog geen winterkou in de lucht. VOORZITTER F. DE VOS ZEEUWS-VLAAMSE KVK AAN OVERHEID: TERNEUZEN De voorzitter van de Zeeuws-VIaamse Kamer van Koophandel, de heer F. de Vos, vindt het bevreemdend dat de overheid haar diensten weg haalt uit Zeeuwsch-Vlaanderen en concentreert aan de overzijde van de Westerschelde. „Op deze wijze wordt er geknabbeld aan de werkgelegenheid in de dien stensector. Als er dan toch geconcen treerd moet worden, laat dat dan eens in Zeeuwsch-Vlaanderen gebeu ren; de woningvoorraad lijkt wel vol-, doende om de ambtenaren te kunnen huisvesten. Ik betreur het ook dat de1 overheid op deze manier eraan mee werkt om ons gebied langzaam leeg te zuigen", zei hij vrijdagmorgen in zijn jaarrede. Als voorbeelden van overheidsdiensten die uii/t Zeeuwsch-Vlaanderen naar Midden-Zeeland zijn vertrokken noem de de kamervoorzitter de provinciale waterstaat, die voor een belangrijk deel is verplaatst naar Middelburg, en de inspeotie van de invoerrechten en accijnzen, samengevoegd met die in Vlissingen. „Nu wordt er door rijks waterstaat gestudeerd op plannen om al haar diensten, dus ook die uit ons gebied, samen te trekken in Middel burg", aldus de heer De Vos. Sprekend over de Zeeuwsvlaamse werkgelegenheid, maakte hij melding van een arbeidsreserve voor mannen over '74 van 3,9 procent van de be roepsbevolking, tegen respectievelijk 4,2 en 5,6 procent over de jaren 1973 5n 1972, „De situatie was aan het eind van 1974 voor de mannelijke beroeps bevolking niet ongunstiger dan zulks eind 1973 het geval was. De verwach tingen voor 1975 zijn echter minder gunstig", meende de kamervoorzitter. Hij vindt een 'versteviging van het industriële draagvlak meer dan ooit gewenst': „Uitbreidingen, die bij het bedrijfsleven in plan aanwezig zijn, dreigen te worden vertraagd of stop gezet. Daarom zou ik nogmaals willen pleiten, juist nu, door wederinvoering van de investeringspremieregeling, een stimulans te geven om tot versterking van dat industrieel draagvlak te ko men". De heer De Vos ziet voorts met belangstelling uit naar overheidsmaat regelen om het vestigingsklimaat- in gebieden langs de Belgische grens te verbeteren, zoals de minister V3n eco nomische zaken de tweede kamer on langs heeft beloofd. Als factoren waaraan het bedrijfsle ven 'thans meer dan ooit behoefte heeft om weer moed te putten voor een vruchtbare verdere ontwikkeling' noemde de heer De Vos: een verbete ring van de marges, stimulering aan de investeringszijde, verbetering van het ïnvesterings- en ondernemingskli maat en een acceptabel milieube leid. Hij liet zich kritisch uit ten van het indexeringsmechanisme, zoals dat praktisch in het hele bedrijfsleven is ingeburgerd. „Door dit mechanisme blijft schijnbaar de koopkracht te al- vaar van dit systeem is echter in het feit dat wij door de automati sche aanpassing de inflatie als een normaal verschijnsel accepteren met een geautomatiseerd antwoord. Dat door dit automatisme de inflanespi- raal blijvend gevoed en versterkt wordt is echter onmiskenbaar", aldus de kamervoorzitter, die opriep tot bezinning op het systeem. „Wij kun nen, meen ik, lering trekken int de recente ontwikkelingen bij twee buur landen. Duitsland, waar men geen in dexering kent en ook niet wenst, be hoorde in 1974 tot de landen met de laagste inflatie. Er zijn in Duitsland ook geen prijsmaatregelen. In België daarentegen, waar bij elke 2 procent prijsindexering aangepast- wordt, zijn in 1974 de Ionen met bijna 18 procent- door het index- Volgens de heer De Vos heeft Neder land nade oorlog steeds een actief conjunctuurbeleid gevoerd, maar is een goed inflatiebei eid nog steeds niet van de grond gekomen. „En het staat vast, dat juist de inflatie de grootste bedreiging vormt voor onze economie. Slechts door matiging in het loonbe- leiö. gekoppeld aan verlaging van de belastingdruk, zal inflatie kunnen wor den ingedamd", is zijn standpunt. Als 'tweede ontwikkeling die ons zoi moet baren' noemde de kamervoorzit ter de hoogte van het minimumloon, op zichzelf een onmiskenbaar goed sociaal gegeven. „Met de hoogte ervan kan men echter niet willekeurig om springen. Reeds nu dreigt het niveau der minimumlonen de loonschalen van vooral loonintensieve bedrijfstak ken omhoog te stuwen. Verder teke nen zich in andere bedrijfstakken uit stralingseffecten af naar hogere loon- groepen, die ook een in de hoogte stuwende werking hebben. Dat concur- (Zie slot pagina 7 kolom 5) fjarilijn ;:eworden dat n.L.b-r Van I Doorn bereid is toeatem- I ming te geven om de FM- kanalen van de AM-zendera te ontkoppelen, zodat de mogelijkheid van een nieuwe radiozender ontstaat. Wel wil de minister eerst weten hoe de omroepen deze zender gaan 'Invul len' en pas dan neemt hij zijn defini tieve beslissing. Het NOS-bestuur zou gisteren over dit invullen vergaderen, maar heeft een beslissing uitgesteld omdat de personeelsraad van de NOS inmiddels een reeks bezwaren tegen de ontkoppeling van de zenders heeft ontwikkeld. De gedachten van de om roeporganisaties gaan in de richting van een zender klassieke muziek: een middengolf zou worden vrijgemaakt voor Hilversum IV en die zou dan voor tachtig procent klassieke muziek uitzenden- Voorlopig zou dit Hilver sum IV van zeven uur 's morgens tot vijf uur 's middags in de lucht zijn: de ontvangst op de middengolf 'AM) is 's avonds namelijk slecht. Dit alles klinkt nogal vernieuwend voor Neder landse omroepbegrippen. maar bij nadere overweging is het dat aller minst. Het is een ouderwets en achter haald voorstel. Deze affaire is sinds een klein Jaar aan de orde. In april van het vorig jaar bracht een werkgroep waar van overigens slechts weinigen het be staan kenden een rapport aan de minister uit ter voorbereiding van de internationale conferentie voor de ver deling van de lange- en de middengolf band. In dat rapport werd de ontkop peling van de AM- en FM-zenders voorgesteld, een punt dat strikt geno men niet zo veel had te maken met de bewuste internationale conferentie: het ging meer om een binnenlands omroep-politiek probleem. Een ont koppeling kan na melijk op elk ge wenst tijdstip tot stand worden ge bracht: het kost geen enkel kanaal meer, maar betekent uitsluitend dat de Nederlandse AM- en FM-zenders gescheiden gaan uitzenden. In de loop van de zomer kwam het bewuste rap port naar buiten en vanaf dat moment was de ontkoppeling een openbaar dis cussiepunt. In juli werd het in het NOS-bestuur behandeld en bij die ge legenheid kwam het plan op tafel dat deze week opnieuw de aandacht vroeg, zij het dat het ditmaal meer tot in details was uitgewerkt. Waarom nu moet het voorstel de kwalificatie 'ouderwets' meekrij gen? Omdat het uitgaat van de ouder wetse opvatting, kenmerkend voor de Nederlandse omroepbestuurders, dat de beste zenders dienen te worden ge reserveerd voor htm wat dan heet 'totaalprogramma'. Met andere woorden: de FM-kanalen moeten ter beschikking komen voor dit totaalpro gramma, terwijl de veel moeilijker te ontvangen middengolfzenders als 'af- dankers' dienen voor de klassieke mu ziek en de pop. Objectief gesproken zou het echter precies omgekeerd moe ten zijn: de zenders voor klassiek en pop behoren FM te wezen, FM-kanalen leveren een veel betere geluidskwali teit dan AM en zijn in de avonduren goed te ontvangen. Bovendien maakt 'klassiek' intensief gebruik van gram mofoonplaten en die zijn stereo, een effect dat op AM verloren gaat. Trou wens. een zender klassieke muziek die om vijf uur 's middags sluit heeft voor de gemiddelde liefhebber van de ze categorie muziek weinig zin: hij zal bij voorkeur 's avonds willen luiste ren, in stereo. Maar nee, in de avond uren worden de FM-zenders belegd met totaal-programma's van de om roepen. uitzendingen die echter blij kens de luister-onderzoeken heel laag worden gewaardeerd. De omroepen doen hier voorstellen vanuit een achterhaalde gedach- tengang, ze komen met deelmaatrege- len, die niet zijn gebaseerd op de be langen van de luisteraars. De tijd is namelijk aangebroken voor een gron dige herstructurering van het Hilver- sumse radio-wezen, waarbij voor het publiek een heldere en doorzichtige situatie ontstaat. Destijds heeft de omroepsocioloog Hendriks hij is hoofd van het kijk- en luisteronder zoek van de NOS voor deze her structurering een aantal attractieve en zeker nader te overwegen voorstellen gedaan. Hij wilde een Hilversum I (AM) voor lichte muziek, ook te ont vangen door automobilisten, een Hil versum II (zowel AM als FM) voor een 'familiaal' programma, een Hil versum III eveneens AM en FMvoor informatie en cultuur, tenslotte Hil versum IV (FM) voor klassieke mu ziek. In deze opzet zou de keuzemoge lijkheid voor de luisteraar groot zijn, terwijl de omroeporganisaties toch volledig aan hun trek zouden komen met eigen 'geprofileerde' programma's. Maar zij voelden er niets voor en he ten het rapport-Hendriks in de kast verdwijnen. Ze gaan liever door op de ouderwetse manier, ook al zou me mand meer naar hun programma's luisteren. Dank zij de personeelsraad van de NOS is nu de behandeling van het ontkoppelingsvoorstel nog weer even uitgesteld. Deze raad heeft een reeks verstandige opmerkingen gemaakt en sloeg de spijker op de kop. Hij stelde onder meer dat het huidige program ma-pakket in de radio onoverzichtelijk en zonder enige coördinatie wordt ge presenteerd. Verder betoogde de raad dat aan het ontkoppelingsvoorstel geen behoorlijk 'behoefte'-onderzoek onder de luisteraars is voorafgegaan, even- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1