PROVINCIALE ZEEUWSE COURA' KLASSIEKE RADIOZENDER OP KOMST: HILVERSUM 4 In Zeeland vroegen 1706 landbouwers tegemoetkoming voor oogstschade aan Kabinet: geen rem op lonen Minister akkoord met ontkoppeling REFERENDUM BRITTEN OVER EEG IN JUNI Regering handhaaft de koppeling van gekozen formateur-districtenstelsel de krant van zeeland Moord bejaarde schilder opgelost 218e jaargang no. 20 Vrijdag 24 januari 1975 Ook geen massale vervroegde pensionering DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl gaat niet in op een recente suggestie om de loonontwikke ling af te remmen. Een van haar belangrijkste adviseurs, prof. Van den Beid, directeur van het Centraal Plan Bureau, had on langs tot loonmatiging geadvi seerd. De suggestie van het. Nederlands Katholiek Vakverbond NKV om oude- Ten massaal vervroegd te pensioneren, zodat jongeren aan de slag kunnen, kost 3.5 miljard voor ieder jaar waar mee de pensioenleeftijd omlaag gaat. Dit lijkt onbetaalbaar veel. Een nieu we injectie voor onze stagnerende economie wordt overwogen, maar er zijn op dit moment nog niet voldoen de gegevens voorhanden om daar defi nitief over te beslissen. Dit hebben de minister-president Den üyl en de bewindsman van finan ciën Duisenberg deze week gezegd een besloten vergadering van PvdA-tweede-kamerfractie. Conclusie van de open gedachtenwisseling was, dat de situatie op de arbeidsmarkt er voorlopig beslist niet beter op zal worden, zodat het voor de ministers weinig zin heeft om volgende week, wanneer oppositieleider Wiegel de re gering aan de tand voelt, de zaken optimistisch voor te stellen. Buitenland De regering zal er volgende week bij de interpellatie-Wiegel op wijzen dat onze welvaart nu eenmaal per definitie in sterke mate afhankelijk is van de situatie in het buitenland, en dan vooral in West-Duitsland Daar heeft men onlangs een injectie van 15 miljard toegediend. Het is nu maar de vraag of die snel effect zal hebben op de werkgelegenheid. Die zelfde vraag ligt er, zo heeft Den Uyl toegegeven, ook nog steeds voor wat het effect van de Nederland se inspuiting ter grootte van 3,5 mil jard betreft. De overheid doet alles om bij het bedrijfsleven, de consu ment en de overheid de bestedingen op peil te houden. Grotere activiteiten van de overheid kunnen echter zeer wel samengaan met vertraging van de bestedingen elders, zodat het effect van een injectie in dat geval per saldo nul is. 1916 Hoewel de regering nu niet ingaat op de suggesties van het Centraal Plan Bureau, overweegt zij voor 1976 wel enige matiging van de lonen. Dit zou dan samen moeten gaan met grotere invloed van de werknemers op de kapitaalvorming door onderne mers. De eerste resultaten van het loonoverleg wijzen er momenteel op dat werkgevers en vakbewegin; jaar binnen aanvaardbare blijven. de komende maanden v stimulerende maatregelen ge nomen moeten worden, dan wil de regering voldoen aan een wens van het CDA en de WD, de vennoot schapsbelasting voor ondernemers (tijdelijk) iets te verlagen. Verder zou de PvdA dan gedaan krijgen dat de overheid meer gaat bijdragen aan de financiering van de AOW, zodat de werkende bevollöng minder kan gaan afdragen. Consument en bedrijfsleven zouden daar profijt van trekken. In de Westafrikaanse staat Dahomey is dinsdag jl. een militaire opstand mislukt, zo heeft donderdag de woord voerder van de regering te Cotonou be kendgemaakt. De aanstichter was kapitein Janvier Assogba, de minister van arbeid in de militaire revolutionaire regering. Hij is inmiddels van zijn post ontheven en veroordeeld tot 60 dagen vestingstraf.. vandaag i<i de kranig Goedkoop AMSTERDAM blijlct de goed koopste toeristenstad in Europa te zijn. (pag. 3) Fiets EEN BRITSE lord heeft een vu rig pleidooi gehouden voor het bevorderen van het fietsen, (pag. Milieu HET MILIEU blijkt nog altijd bepalend te zijn voor school- en beroepskeuze, zo blijkt uit een proefschrift, (pag-11) Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4, 5, 7, 9; Binnen- en buitenland op pa gina 1, 3, 11,17; Sport op pagina 12, 13; Radio en tv op pagina 15; Beurs en economie op pagi na 17. Tweetaligheid HILVERSUM De Nederlandse radio krijgt binnenkort waar schijnlijk zijn klassieke zender, waarvoor de stichting Nederland- Muziek al zolang heeft geijverd. Maar volgens de plannen wordt het voorlopig nog niet een geheel volwaardige zender. Hilversum 4 zou zijn programma slechts moeten brengen tussen 7 uur 's mor gens en 5 uur 's middags; zondags zou het programma om acht uur moeten aanvangen. Minister Van Doorn van CRM heeft op 17 december laten weten akkoord te gaan met de ontkoppeling (FM-AM) van één zender. Vóór 1 februari moet de omroep met een plan voor deze nieuwe zender komen. De programma-commis saris radio van de NOS zal het NOS-bestuur vandaag voorstellen om die nieu we zender aan de klassieke muziek te laten. De werkgroep-muziek van de om roep heeft reeds een indeling voor die zender gemaakt, welke echter alleen voor de vijf werkdagen zal gelden en die als volgt luidt: van 7 tot 9 uur langere werken uit de barok en het klassicisme; tussen 10 en 11 uur orke strale muziek met of zonder solisten, uitgaande van het standaard- of „ijze ren" repertoire; van 11 tot 12 kamer muziek; van 12 tot 13 uur een prome- WILSON NOEMT GEEN PRECIEZE DATUM (Van onze correspondent) LONDEN De Britten zullen uiterlijk in de maand juni per refe rendum beslissen over de vraag of hun land lid van de EEG zal blijven. Premier Wilson, die deze beslissing donderdagmiddag in het.Lagerhuis bekendmaakte, voegde eraan toe dat deze termijn alleen kan worden aangehouden als de heronderhandelingen over de toetredingsvoorwaarden dan zijn beëindigd. Het kabinet zal na afloop van deze onderhandelingen de Britten een aanbeveling doen over de vraag of men voor, dan wel tegen het lidmaatschap van de EEG zal dienen te stemmen. Premier Wilson npemde de omstan digheden waaronder het referendum gehouden zal worden „uniek". De volksstemming zal naar zijn mening een eind moeten maken aan „vijftien jaar van discussie en onderhandelin gen". Omdat de opvattingen over de EEG- kwestie bij voor- en tegenstanders bijzonder diep gaan, bepaalde premier Wil-son dat de leden van zijn regering vrij zullen zijn in de referendumcam pagne opvattingen te verkondigen die eventueel in strijd zijn met de aanhe- Witboek Premier Wiison maakte geen bijzon derheden over de tactiek van het referendum bekend. Hij stelde echter een witboek in uitzicht, dat over enige weken zal verschijnen. Hierin zullen alle mogelijk te volgen procedures worden opgesomd. Ook zullen daar de talloze vragen aan de orde komen die men zich nu al over de consequenties van de referendumcampagne stelt. De premier noemde onder meer de door de regering te volgen informatie- politiek, de financiering van de cam pagne, de verdeling van de zendtijd over voor- en tegenstanders, de vorm waarin de vraag aan het volk moet worden gesteld en onder meer een van de meest omstreden kwesties: hoe de stemmen zullen moeten wor den geteld. De in het witboek ter sprake ge- braohte problemen zullen aan het par lement ter discussie worden voorge legd. Premier Wilson verklaarde nog eens met zoveel wóórden dat de rege ring zich bij de uitspraak van het volk zal neerleggen. Ook het parle ment zou zich hij de uitslag van het referendum dienen aan te sluiten. De korte verklaring van de premier- werd in doodse stilte door de parle mentariërs aangehoord. De medede ling van de premier dat de regerings leden vrij zouden zijn om in de Zie slot pagina 3 kolom 7 nadeconcert: van 1 tot 2 uur nieuwe platen met afwisselend opera, orkest muziek enz.; van 3 tot 4 uur muziek uit de 20e eeuw, met bijzondere aan dacht voor de Nederlandse muziek; van 4 tot 5 uur tenslotte vocale muziek, waaronder valt opera, orato rium, liederen en koren. Op zaterdag zou de amateuristische muziekbeoefening een duidelijker plaats moeten hebben en wat de zon dag betreft, zouden de klassieke pro gramma's van Hilversum 1 en 2, zoals de uitzendingen van het Concertge bouw Orkest, moeten worden overge heveld naar de nieuwe zender. Hoogstwaarschijnlijk zal Hilversum 4 behalve klassieke klanken ook actu aliteiten krijgen. De werkgroep repor tage van de omroep stelt voor één of twee uitzendingen te plaatsen tegen het eind van de ochtend en of de middag. Dat zouden dan uitzendingen moeten zijn van een kwartier tot 20 minuten lengte. Het college van programmaleiders van de omroep zou het schema voor de nieuwe zender voorlopig als een proef willen zien. In principe zou men op Hilversum 4 70 tot 80 procent klassieke muziek -willen uitzenden en twee uur gesproken woord per dag. AMSTERDAM (ANP) De raadsels rond de dood van de 65-jarige Amster damse huisschilder Hendrik Brouwer, wiens stoffelijk overschot op 3 janu ari in de Amstel werd aangetroffen, zijn opgelost. De recherche heeft de 22-jarige magazijnbediende -T. A. H. aangehouden, die ervan wordt verdacht in zijn woning in de Hemonybuurt de man met een houten balk de schedel te hebben ingeslagen. Ook zijn 29-jarige vriendin A. M., met wie hij samenwoont, is gearreste Haar aandeel in de zaak staat nog de daad werd s toen AMSTERDAM: De zich in het Amsterdamse Stedelijk Museum tentoonstellende psycholoog Henk Jurriaans trekt veel be kijks. Tijdens zijn expositie-uren. gebeuren er vaak opmerkelijke dingen, want niet iedereen, heeft over het kunstwerk een onver deeld gunstige mening. Toen ex- miss-Holland Annemarie Brink hem gistermiddag onder vioolmu ziek een glaasje champagne aan bood werd het een der bezoekers teveel: hij griste de champagne- koeler van hst dienblad en keer de de ijsbak boven het hoofd van de nietsvermoedende Jurriaans om. Het is niet bekend of zijn expositiedrift hiermee bekoeld is. ALS EERSTE VOORSTEL WORDT VERWORPEN, WORDT TWEEDE NIET INGEDIEND DEN HAAG De regering zal geen wetsontwerp indienen tot in voering van een beperkt districtenstelsel wanneer de tweede ka mer het voorstel voor een gekozen kabinetsformateur afwijst. Dit bleek uit het antwoord van minister De Gaay Fortman tijdens de donderdag voortgezette behandeling van de nota-grondwetsher ziening. De regering heeft hiermee vastgehouden aan haar opvatting, dat de beide voorstellen onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden. Zonder de koppeling zou een be-i perkt districtenstelsel in de Kamer wellicht een kans hebben gehad, want| de KVP bleek op dit punt als vrijwelj enige partij, buiten de progressieve drie, achter de regering te staan. Maar het was ook de KVP, die bij monde van Van der Sande in een eerder stadium de motie had inge diend waarin de gekozen kabinetsfor mateur werd afgewezen. Zodat de KVP, zoals de communist Bakker op merkte, in feite zelf de door haar gewenste invoering van een districten stelsel blokkeerde. Minister De Gaay Fortman en staatssecretaris Glastra Van Loon zet ten nog eens de argumenten voor de gekozen formateur op een rij: de invloed van de kiezers op de rege ringsvorming wordt vergroot, de kabi netsformaties zullen minder lang gaan duren en er zal meer samenwerking komen tussen de politieke partijen. Zij erkenden dat door het districten stelsel enkele kleinere partijen uit de Kamer zullen verdwijnen, maar dit nadeel weegt naar hun mening niet op tegen de noodzaak ons parlementair stelsel te vernieuwen. Teleurstelling Premier Den Uyl had bij het begin van het debat zijn teleurstelling uitge sproken dat van de wens tot vernieu wing die enkele jaren geleden nog bij vrijwel alle partijen aanwezig was. zo weinig is overgebleven. Hij verwees (Zie slot pagina 3 kolom 2) TE BETALEN SCHADEBEDRAG WORDT OP 10 MILJOEN GESCHAT DR IR VAN BEEKOM: „BOEREN WAREN EERLIJK BIJ SCHADE-OPGAVEN" GOES In Zeeland hebben zich 1706 landbouwers aangemeld voor tege moetkoming in de schade aan de oogst, veroorzaakt door de waterover last. Het bedrag aan uit te keren schadevergoedingen aan landbouwers in deze provincie wordt globaal op 10 miljoen gulden geschat. Dat zijn de gegevens die bekend zijn bij de pro vinciale directie voor de bedrijfsont wikkeling van het directoraat-generaal van de landbouw in Zeeland. Ongeveer 5000 grondgebruikers in de agrarische sector in deze provincie hebben een aanschrijving gehad zich te melden op één van de zitdagen, die tussen 6 en 17 januari werden gehou den, om aldaar op te geven wat er aan produkten ten gevolge van de weersomstandigheden in de grond is blijven zitten. Er zijn in Zeeland in totaal 41 zitdagen gehouden in 38 dorpen. Men verwachtte een opkomst van ongeveer 2500 agrarische grondge bruikers. maar er kwamen er ïn to taal 1706. De -schade, die zij met elkaar 'claimen' wordt geschat op tien miljoen. „Daarbij moeten we wel aantekenen dat het niet gaat om een algehele vergoeding van die schade, maar om een tegemoetkoming door het rijk om een bodemvoorziening, die bij de aar dappelen neerkomt op ƒ2000 per ha, metdien verstande dat er dan ook nog een eigen risico is van 20 pet," zo benadrukte de directeur van de pro vinciale directie voor de bedrijfsont wikkeling, dr. ir. W. C. van Beekom, Hij meende dat er goede hoop be staat voor uitbetaling van de schade bedragen in de loop van de februari. „Maar de EEG-commissie in Brussel moet daarvoor eerst nog groen licht geven aan onze minister." Verloren Uit de aanmeldingen is gebleken dat in Zeeland een 5272 ha aan aardappe len onoogstbaar is gebleken en defini tief verloren is gegaan. Dat komt neer op 40 pet van de in bet voorjaar van 1974 uitgepote aardappelen. Voorts gingen een 1245 ha aan zaai-uien ver loren, terwijl een 311 ba aan bruine bonen en een 92 ha aan gladiolen uiteindelijk onoogstbaar bleken. Op Zmd-Beveland en in Zeeuwsch- Vlaanderen is de klap het hardst aangekomen, (vooral in de zak van Zmd-Beveland). Aan aardappelen het zwaarst getroffen ge-was ging op Zuid-Beveland 1201 ha verloren, in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 1289 ha en in West Zeeuwsch-Vlaanderen 1313 ha. De rest van de oogstschade is min of meer gespreid over de hele provincie, die zoals bekend een totaal akkerbouwareaal heeft van 98.000 Eerlijkheid Dr, ir. Van Beekom noemt de schade 'indrukwekkend', maar stelt onmiddel lijk daarbij diep getroffen te zijn door de eerlijkheid, waarmee de boe ren naar zijn overtuiging te werk zijn gegaan bij het opgeven van him gele den schade. „De dood-eerlijke opgaven zijn naar mijn mening boven alle lof verheven. Zelfs de enkele twijfelgevallen, die wij hadden, bleken achteraf voor het me rendeel toch nog te kloppen." Men heeft als vergelijkmgsbasis voor de schadeclaimen de gegevens van de1 meitelling voor het Centraal Bureau voor de Statistiek genomen. Er waren overigens ook een tweetal maatrege len tegen 'overdrijving' bij de schade- opgaven getroffen. „We moeten hier bij denken aan de regels 'leidt ons niet in verzoeking.' Om te voorkomen, dat men te veel naar boven zou afronden, hebben we toch enkele maatregelen genomen. Zo was plaatselijk bij de zitdagen een ver trouwensman aanwezig, een boer uit de praktijk, die de lokale situatie goed kent. Maar ook hebben we de mensen laten weten dat de algemene inspectiedienst zou controleren. Maar nogmaals: de gevallen waarop de in-j (Zie slot pagina 7 kolom 6) V£ i rel f kfyVl Nou ja een rel: een opgo- ps^ggU klopt incident over een or»- H benul line tekst waaraan wn man genaamd Kart nor haas tig wat wilde verdienen. Een 'carna valshit' heet dat in het hedendaagse taalgebruik. In Nederland is er ln dit opzicht de laatste jaren een vaste ge woonte ontstaan: tegen de tijd dat het carnaval in zicht komt proberen al lerlei populaire figuren een liedje te maken dat dan in die woelige weken een 'topper' moet worden. Zeker, zo heet dat: topper. Wel, de man die zulk een topper maakt, beeft daarvan grote voordelen: hij krijgt een percen tage van de platenverkoop en boven dien incasseert hij via Buma de hem toekomende auteursrechten. Ook de platenmaatschappijen spinnen <-r ga ren bij, vandaar dat ze proberen de bewuste man zoveel mogelijk te 'pro moten'. Jawel, dat Ls de uitdrukking: promoten. Er worden daarbij vlotte methodieken gebruikt, zoals bijvoor beeld 'pluggen': zo wordt op allerlei manieren getracht de plaat via radio en tv uitgezonden te krijgen. Na wal pluggen en promoten kan zo'n topper echt wel de hit van het carnaval wor den en voor alle betrokkenen is dat een fïnancieel-prettige ervaring. Vader Abraham ging echter over de schreef met zijn tekst en uitgerekend de Tros deed hem de das orn. De platenmaat schappij schrok geweldig van de grim mige kritiek en van een inmiddels bij de omroep afgekondigde boycot en besloot alsnog ethisch te worden: ce plaat komt voorlopig niet in de han- Uit opmerkingen van Vader Abra ham zelf is duidelijk geworden dat deze ontstemd is. Zijn verklaring ln Het Parool gisteravond: „Ik vind dat. geen manier. Dit is een commerciële zaak, ik wilde nog even gauw een car navalshit maken en nou breekt er een burgeroorlog uit over een stukje ple zier van drie minuutjes". Er lijkt, ons hier sprake te zijn van tweetaligheid Abraham spreekt uitsluitend de taal der commercie en heeft geen bood schap aan andere overwegingen. Zijn critici daarentegen spreken een andere taal: voor hen gaat het om een ongure en discriminerende tekst die in geen enkele opzicht wordt verontschuldigd door de omstandig heid dat sommigen vinden dat bij het carnaval meer is toegestaan dan in gewone dagen. 'Als ge maar leut hebt' schijnt in die situa tie het grote excuus te zijn, maar juist dat excuus wijzen de critici van de hand. Het verweer van Kartner doet denken aan de man die wegens dron kenschap terecht moet staan en daar over zéér verontwaardigd is: hij was die dag immers jarig. Wie zeurt er over Arabieren? Vader Abraham pro beerde 'lekker' geld te verdienen: wat heeft dat met discriminatie te maken? Inderdaad, twee werelden, twee talen. Overigens heeft hij na het interview ip Het Parool nog wat nagedacht of men heeft hem beter geadviseerd want in de loop van gisteravond verscheen een bericht over een excuus dat hij aan consul Rabani heeft aan geboden: hij probeert kennelijk over te schakelen op de andere taal. Jjantltjn De critici hebben gelijk. Maar laten we oppassen voor te grote ver ontwaardiging over dit ene geval: ze zou op schijnheiligheid kunnen lijken. Wanneer namelijk alle carnavals- en andere hits aan een grondige tekst kritiek zouden worden onderworpen, zou er vermoedelijk heel wat on ethisch gerijmel tevoorschijn komen waarover nu niemand zich dnik maakt. En dan laten we het hele systeem nog buiten beschouwing, dit stelsel van overdreven commercialisering waarbij het helemaal niet om kwaliteit gaat maar om een poging een bepaalde dreun er in gehamerd te krijgen. Het lijkt allerminst uitgesloten dat zonder de kritiek van Rabani menigeen in dit land mét Vader Abraham het lied zou hebben aangeheven over Arabieren die niet zijn te vertrouwen en achter vrou wen aanzitten. Kartners kassa zou rin kelen: het loon van de zonde'. Niet Abraham is in deze zaak de toevallige figuur, maar consul Rabani. We vonden de uitdrukking het loon van de zonde' deze week in de Internationa! Herald Tribune, Ln de rubriek van Russell Baker. Onder de ze titel schreef hij een vrij hittere be schouwing over de geweldige bedra gen die de schuldigen in de Watergate- affaire thans aan publikaties verdie nen, Magruder had zijn boek al in de winkels toen hij de gevangenis in ging, John Dean is er net uit en heeft een contract getekend met zes cijfers, 'meer geld dan Henry James verdien de in een heel leven als auteuri. Nixon zelf heeft een overeenkomst voor een boek waarmee een twee miljoen zou zijn gemoeid. Een nationale ramp le verde de basis voor een bloeiende com mercie, alle droefenis over de zaak ver dween zelfs toen ze werd omgescha keld in een produkt van de consumen tenmaatschappij, zo ongeveer is de teneur van Bakers betoog. Nu zou het buiten proporties zijn om de opge klopte Abraham-affaire te vergelijken met wat zich in de Verenigde Staten rond Nixon afspeelde, maar wel is de opmerking mogelijk dat in de huidige wereld met haar verfijnde verkoop technieken met vrijwel alles geld kan worden verdiend. Als het- maar een hit wordt: een hit over Arabieren of over een regeringsinbraak, hei doet er niet toe. Als de commercie echter doel op zichzelf is geworden gaat men vaak over de grenzen van bet toelaat bare: in Nederland ontdekken de di- rect-betrokkenen dat echter niet zelf, maar komt consul Rabani daar de aandacht via de Tros op vestigen. Zo heeft elk land zijn eigen folklore.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1