PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GESPREK METAAL-CAO GAAT DOOR Weinig animo voor gekozen formateur-districtenstelsel Prins Claus gaf in Middelburg sein begin restauratie Korte Noordstraat NOS-radio boycot carnavalslied Volgende week drie rondes Embargo als in 73 geen reden voor acties de krant van zeeland vartdaay i de krant VEILIG GEVOEL DOOR RUFUS' STERKE TOENAME GRIEPPATIËNTEN „BETERE EIKEN BALKEN DAN OP DRAKENSTEYN" 218e jaargang no. 18 Woensdag 22 januari 1975 Kamerleien vragen vervolging Kartner HILVERSUM (ANP, GPD) De muziekafdeling van de NOS-radio heeft besloten het carnavalslied van 'Vader Abraham' 'Wat doen we met de Arabieren hier?' niet in haar progrogramma uit te zen den. „Een bepaalde groep voelt zich door dit lied terecht bele digd. Daaraan willen wij niet meewerken. Het lied speelt op een bepaald sentiment, dat wij beslist niet willen stimuleren", al dus het hoofd van de muziekafde ling van de NOS-radio drs. E. Verhulst. Op het ministerie van buitenland se zaken heerst ergernis over het lied van Vader Abraham. Dinsdag verklaarde de woord voerder van het ministerie, dat het lied getuigt van wansmaak en dat is zacht uitgedrukt". Overi gens waren er van Arabische zijde geen officiële protesten tegen de tekst van het lied ontvangen. Wel heeft consul M. S. Rabani van Koeweit maandagavond in een te levisie-interview Vader Abrahams nieuwste chanson fel afgekraakt Hij noemde de tekst 'racistisch en fascistisch'. Ook het Palestinaco- mité liet zich in deze zin uit. De tweede-kamerleden Roethof en Kosto van de PvdA vinden, dat Vader Abraham vervolgd moet worden wegens beledigende uitla tingen aan het adres van de Ara bieren. Volgens hen geeft het car navalslied van de populaire zan ger waarin onder meer gezegd wordt dat de Arabieren niet te ver trouwen zijn bij onze vrouwen, blijk geeft van een bedenkelijke racistische mentaliteit. De beide PvdA-ers hebben minis ter Van Agt van justitie dinsdag gevraagd stappen tegen de zanger te ondernemen op grond van arti kel 137 C van het wetboek van strafrecht. Dit artikel luidt: „Hij die zich in het openbaar, mondelijk of bij geschrift of af beelding opzettelijk in beledigende vorm uitlaat over een bevolkings groep of een ten dele tot de be volking behorende groep perso nen, wordt gestraft met gevange nisstraf van maximaal een jaar of een geldboete van maximaal 600 gulden". President Ford: (Van onze correspondent) WASHINGTON President Gerald Ford sloot dinsdag tijdens zijn pers conferentie opnieuw het gebruik van militair geweld niet uit wanneer de nationale economie „gewurgd" dreigt ie worden. Maar, zei hij, wanneer er Amerikaanse troepen aan te pas ko men, zou de door de grondwet voor geschreven procedure gevolgd worden (dat wil zeggen dat het Congres in zo'n geval geraadpleegd zal worden). Ford werd verder gevraagd of een nieuw olie-embargo, zoals dat van 1373, beschouwd zou kunnen worden als een geval van economische „wur ging", waarhij militaire acties nodig zouden kunnen worden. Hij antwoord de: ..Zeker geen embargo dat verge, lijkbaar is met dat van 1973", maar hij gaf opnieuw geen nadere definitie van wat liij onder „wurging" van de nationale economie verstond. „Als een land gewurgd wordt, heeft het het recht zich tegen zijn dood te verdedi gen", zei hij. Ford verdedigde ook zijn voornemen om het Congres ruim 700 miljoen gulden extra te vragen voor hulp aan Zuid-Vietnam en Cambodja (de huidi ge toewijzing bedraagt al 1,5 miljard per jaar). „Het is een wetmatige handeling om een land (Vietnam) bij te staan dat in strijd met de afspraken wordt aangevallen". Gevraagd of hij de mo gelijkheid voorzag dat de Amerikaan se bombardementen op Noord-Viet- nam zouden kunnen worden hervat hield de president een slag om de arm. Hij zei dat hij „actieve deelne ming" niet waarschijnlijk achtte, maar dat het onjuist was op dit ogenblik daarover in details te specu leren. (Rapporten van de laatste we ken hebben gemeld dat Amerikaanse toestellen weer regelmatig observatie- vluchten boven Noord-Vietnam uitvoe ren en de Zuidvietnamse infanterie bijstaan bij het vinden van Noordviet- namese doelwitten). De president zei ook teleurgesteld (Van onze redactie economie) DEN HAAG De onderhandelingen voor een metaal-cao 1975 zul len volgende week worden voortgezet. De tijd is te kort geweest om alle zaken uitvoerig te bespreken, aldus werkgeversvoorzitter A. Prins gisteravond. De vakbeweging, die het hiermee volledig eens was, zei bij monde van W. Wamsteker dat de vakbonden 40 punten op tafel hadden gelegd en dat ook hij niet bij de leden behoefde aan te komen zonder deze zaken met de werkgevers te hebben besproken. Voor volgende week zijn nu drie onderhande- lingsdagen uitgetrokken. Men hoopt echter volgende week vrijdag een definitief standpunt te kunnen innemen, omdat de vakbonden vrijwel alle punten met elkaar hebben gekoppeld en alle voorstel len als een totaal pakket willen blijven zien. De werkgevers hebben dinsdag hun aanvankelijke bod van 1.5 procent cao-loonstijging opgetrokken tot 1.7 procent. De zogenaamde vloer in de prijscompensatie is nog een punt van onderhandeling, doch de standpunten liggen dicht bij elkaar. De vakbewe ging wil f 185 per procent prijsstij ging. De werkgevers hebben f 180 ge boden. De werkgevers willen niet in gaan op bet voorstel van de vakhon den om over het eerste procent prijs stijging een voorschot van f 300 te verstrekken. Problemen Landbouw DE EEG-ministers van landbouw hebben geen resultaten geboekt op hun tweedaagse conferentie over de nieuwe landbouwprijzen (pag. 3). T errorisme DE voorzitter van het Europese parlement, de Nederlander Berlc- houwer bepleit een gezamenlijke EEG-aanpalc van de strijd tegen het terrorisme, (pag. 3). Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 4, 5, 6 en 7; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en Sport op de pagina's 10 en 11; Radio en televisie op pagina 12; Financieel nieuws op pagina 13. te zijn over de Russische beslissing om het handelsakkoord niet te aan vaarden, maar hij duidde op pogingen om samen met minister Henry Kissin ger het Congres tot andere gedachten te brengen over vooral de emigratie- clausule die voor Moskou de reden was het akkoord te verbreken (deze clausule verbond aan het handelsak koord de conditie van vrijere emigra tie van Russische joden naar Israël. Inmiddels heeft minister Kissinger al besprekingen gevoerd met leren van het Congres om te zien wat er van het akkoord te redden valt). Ford achtte de detente tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten niet in gevaar. „De ontspanning zal voortgaan, en verder worden uitge breid", zei hij. „Dat is in ons belang en in dat van de Sowjet-Unie". 'leer ernstig' Over het Midden-Oosten zei de pre sident. dat de situatie er inderdaad „zeer ernstig" was, maar dat Washing ton zijn diplomatieke middelen maxi maal aanwendde in zowel Israël als de Arabische landen om een conflict te voorkomen. Hij verdedigde ook de recente wapenzendingen naar Arabi sche landen (waaronder een groot (Zie slot pagina 3 kolom 1 Problemen liggen er echter nog ge noeg. De uitbreiding van de wer kingssfeer van de cao tot alle werkne mers. De werkgevers willen eerst een gesprek hierover hebben met het ho ger personeel. „We willen geen cao afsluiten voor degenen die geen plaats aan de onderhandelingstafel hebben gekregen", aldus de heer Prins. Werk gevers en vakbonden hadden in geza menlijk overleg besloten dat het ho ger personeel voor de onderhandelin gen contact met de bonden moest opnemen voor een gezamenlijke standpuntbepaling. Voorbijgaande aan dit besluit kwam dinsdagmorgen bij werkgeversvoorzitter Prins een brief met eisen van het hoger personeel binnen, waarop de werkgevers ver klaarden eerst deze zaak te willen bespreken De vakbonden zijn echter van mening dat het hoger personeel de brief aan het verkeerde adres heeft SALINAS (Calif ornië, VS) Me vrouw Mary Miller voelde zich al een tijd niet prettig door de vele inbraken in haar omgeving: ze heeft zich nu een Ierse wolfshond aangeschaft. Ru- fus. acht maanden oud. en verklaarde dat ze zich 'als hij volgroeid zal zijn helemaal veilig zal voelen'. Naar kop zorg van het ogenblik is een omhei ning te vinden, die Rufus niet kan 'nemen'.,.. Een ander moeilijk punt in de on derhandelingen blijkt de positie van de oudere werknemern te zijn. De werkgevers hebben voorgesteld ae werknemers van 60 jaar en ouder geleidelijk aan een aantal vakantieda gen meer te geven. Daarnaast willen de werkgevers deze oudere werkne mers voor eigen rekening een aantal uren per maand extra vrij geven, „ter voorbereiding op de pensionering' Dar. dit voor eigen rekening moet. motiveren de werkgevers met: „Als men met pensioen gaat. krijgt men ook na 40 dienstjaren 70 procent van het laatste loon. Daarom willen wij hun over de vrije uren ook 70 procent betalen. Dan komt de daling van het inkomen niet zo ineens". De vakbeweging is tot nu toe tegen dit, voorstel. „We krijgen grote moei lijkheden met de sociale verzekerin gen en de pensioengrondslagen'!, meende Wim Wamsteker. In ieder geval zal voor het probleem van de oudere werknemers door beide partij, en een gezamenlijke studiecommissie worden ingesteld. UTRECHT (ANP) Het aantal griep gevallen is vorige week opgelopen tot 70 per 10.000 Nederlanders, De week daarvoor bedroeg het nog 48 en in de eerste week van januari en de laatste week van december was het respectie ve! ij 33 en 27. Het getal 70 per 10,000 is gebaseerd op voorlopige cijfers van het ministe rie van volksgezondheid. Of hiermee de top van de griepgolf is bereikt, valt nog niet te zeggen. In 1974 viel de top in de vijfde week van het jaar met 78 influenzapatiënten per 10.000 MOTIES VAN KVP EN ARP DEN HAAG De regeringsvoorstellen tot herziening van de grondwet en kieswet hebben ook in de voltallige zitting van de tweede kamer slechts minieme steun gekregen. De meeste partijen bleken niets te voelen voor het kernpunt van de voorstellen; in voering van een gekozen kabinetsformateur en een beperkt dis trictenstelsel. Alleen betrekkelijk ondergeschikte punten, zoals een vierjarige zittingsduur voor de eerste kamer en vastlegging van sociale grondrechten in de grondwet .zullen ongeschonden de eindstreep halen. Het debat in de Tweede Kamer I merendeel een herhaling van de kri- over de grondwetsherziening, dat dins- tiek die al tijdens de drie openbare dag een aanvang nam, bleek voor het commissievergaderingen over het hoofd van minister De Gaay Fortman en staatssecretaris Glastra van Loon was uitgestort. Enig verschil was dat ditmaal premier Den Uyl als medeon- dertekenaar van de nota er zij het zwijgend bij aanwezig was. Aantasting De plannen van de regering zijn, aldus de nota. bedoeld om de kiezer meer inspraak te geven bij de rege ringsvorming. Om het touwtrekken tijdens de kabinetsformatie te voorko men, wil de regering de formateur door de kiezers laten aanwijzen. Tege lijk wil zij de versnippering in ons partijenstelsel tegengaan door. via een districtenstelsel, twee of drie grote politieke blokken te laten ontstaan. Beide vormen van „sleutelen aan het kiesstelsel" wees de Kamer dinsdag af. Het voorstel van de gekozen kabi netsformateur werd zelfs door de meeste fracties, met uitzondering van de progressieve drie, een aantasting van ae parlementaire democratie ge noemd. De KVP'er Van der Sanden, die al een motie op dit punt heeft ingediend, zei geen wezenlijk verschil te zien met. de gekozen minister-presi dent. een figuur die ook de regering nadrukkelijk van de hand wijst. De VVD'er Wiegel zei van de geko- (Zie slot pagina 3 kolom 2) MIDDELBURG „LICHTEND VOORBEELD" MONUMENTEN JAAR MIDDELBURG Prins Claus heeft gisteren, dinsdagmorgen in Middelburg in zijn functie van ere-voorzitter van het Nationaal Comité Monumentenjaar 1975 het startsein gegeven voor de restauratie van dertien woonhui zen in de oostelijke wand van de Korte Noordstraat. Prins Claus bezichtigde tegen het middaguur tevens het restauratieproject Bellinkstraat-. Hier bezocht hij twee herstelde woonhuizen, die al in gebruik zijn. Bij het bezoek aau de woning van gemeenteraadslid de heer D. Boogerd maakte hij op de zolderverdieping Middelburg een bijzonder compliment. Toen prins Claus de kwaliteit van dit werk zag en de oude, opnieuw gebruik te eiken balken en binten monsterde, stelde hij vast dat hier heel wat beter was gerestaureerd en deugdelijker ma teriaal was gebruikt dan in zijn 'eigen' Drakensteyn. Indruk In de Bellingstraat kreeg prins Claus een indruk van de stand van de restauratiewerkzaamheden, (mede door toelichtingen van adjunct-direc teur van gemeentewerken ir. J. Snoeij en ir. J. Mol, de voorzitter van de woningbouwvereniging), die hier in verschillende stadia te zien is, van geheel gereed en bewoond tot het. eerste breekwerk. Directeur van ge meentewerken ir. C. J. M. van Unen had dit in een korte toespraak toege licht, kort nadat prins Claus tegen elven in de bovenzaal van restaurant De Abdij' door commissaris der ko ningin Boertien, burgemeester en wet houders van Middelburg en het ver dere gezelschap van genodigden was verwelkomd. Met de Bellinkstraat, aldus de heer Van Unen, wordt de hele arbeidsgang van restaureren voorgeschoteld. De Bellinkstraat was 'erger dan slecht', ronduit ruïneus. De heer Van Unen vervolgde zijn toelich ting: „De bulldozer stond om de hoek gereed. Slechts een onwankelbaar ge loof zoals dat wel bij monumenten- zorgers wordt aangetroffen kon stel len: .Middelburg is al gered. De na oorlogse herbouw is geslaagd. Alle grote monumenten zdjn reeds geres taureerd. De Bellinkstraat is al tien tallen jaren een probleem; dat zal best worden opgelost". En dat gebeur de zo snel dat we u vandaag al niet. meer kunnen laten zien hoe slecht het was. De evenzijde is reeds geheel voltooid. De onevenzijde toont u prachtige doorsnede van restauratie- activiteiten. De eerste huizen aan die zijde zijn gereed en reeds bewoond. Het laatste pand is volkomen uitge kleed; ontdaan van alle niet meer bruikbare bouwonderdelen; gestut en gestempeld. Het diepste punt is be reikt; gereed voor de herbouw. En tussen deze twee uitersten elke fase van ruwbouw tot afbouw". Negen/uife Voordat het gezelschap begon aan een wandeling door Middelburg, met ach tereenvolgens de onthulling van een 'negenluik' in de Korte Noordstraat; door prins Claus (hierdoor werden dc vergrote werktekeningen van de te restaureren panden zichtbaar) en de bezichtiging van het Bellinkstraatpro- ject was de heer Van Unen bij zijn Honderdnegentig duizend toespraak in het Abdijrestaurant na der ingegaan op karakter en historie van de Korte Noordstraat, een onder deel van het traject Noordstraat- Noordweg, een van de drie Walcherse bruggen op het kruispunt waarvan Middelburg is gesticht. Een weinig dominerende straat, aldus de gemeentewerkendirecteur. „De hui dige toestand is de bevroren 18e eeuwse vorm. De omschakeling van de trapgevel, die behoort bij de smal lere woning, naar het toenmalige sta tussymbool de lijstgevel heeft nog plaatsgevonden maar is daarna in de algehele teruggang blijven staan". De heer Van Unen herinnerde aan de installatie van de werkgroep 'Vernieu wing Korte Noordstraat' in september 1973. De opdracht was: zo snel moge- lijk. De gemeente had toen al zes panden aangekocht. De andere kwa men in 1974 in eigendom. Er lag Zie slot pagina 4 kolom 1 KOI v Tiuvilijn omen de jaren dertig terug? Het is dc- ang stige vraag die vooral oude- ren zich stellen bij het too- nemend aantal berichten over bedrijfssluitingen, ar- beldstijdvcrkorllng en voor al over de stijgende werkloosheid. Op dit ogenblik zijn er rond honderdne gentigduizend mensen in Nederland zonder werk, een maatschappelijk pro bleem van de hoogste orde. Allerlei trefwoorden van vóór de oorlog dui ken ook nu op: malaise, crisis, bestrij ding werkloosheid. Een vergelijking met toen is echter onmogelijk: de om standigheden waren anders dan die van deze tijd. Zo waren de aantallen werklozen Ln de Jaren dertig nog aan zienlijk hoger dan tegenwoordig: ln mei 1936 telde Nederland ruim vier honderdduizend mensen zonder baan. 'Jong Holland snakt naar werk' was een bekende slagzin in die periode. Een slagzin? Een aanklacht tergen een maatschappij die haar Jeugd liet ver kommeren. In dezelfde tijd versche nen er sociaal-bewogen romans die eenzelfde functie hadden: "Burgers in nood' noemde Van Randwijk zijn ro man waarmee hij op zijn wijze deze aanklacht verwoordde. Een vraag typerend voor de hui dige situatie wordt de laatste tijd bij herhaling gesteld: ls de werk loosheid conjunctureel of Ls zij struc tureel? Gaat het om een verschijnsel dat zijn oorzaak vindt in tijdelijke economische omstandigheden of moet er mee worden gerekend dat er in de huidige maatschappij een constant ge brek aan werk zal zijn? In dit verband wordt voortdurend de uitdrukking 'post-industriële maatschappij' ge bruikt: wij zouden ons langzamer hand in het tijdperk bevinden waarin tengevolge van mechanisering en auto matisering het aan deel van de mense lijke arbeid zo is teruggelopen dat er niet meer voldoen de werk voor ieder kan zijn. Dat zou een aanpassing van de maatschappij als geheel vergen, waarbij de factor arbeid een totaal andere waardering zou behoren te krijgen. Het is een boeiende theorie, die al de aandacht trok toen er nog sprake was van een overspannen ar beidsmarkt. Een kleine tien jaar ge leden werd bijvoorbeeld in allerlei kringen gesproken over het boek van de Fransman Jean Fourastié "Veertig duizend uur' met als ondertitel De mens in het perspectief van een ver korte arbeidstijd'. Ook een werk van Alain Touraine (De post-industriële maatschappij') trok in Nederland sterk de aandacht. Er is echter naar ons gevoel reden om met deze theorieën enige voorzichtigheid te betrachten, althans als het gaat om de problema tiek van de huidige werkloosheid. Het is allerminst zeker dat die een symp toom is van een post-industriële maat schappij. Is het patroon van de huidige werk loosheid wel voldoende geanaly seerd? Het totale werkloosheidscijfer bestaat uit de optelling van regionale gegevens, door de gewestelijke ar beidsbureaus verstrekt. Dat cijfer zonder meer zegt echter niet alles: om het in voldoende mate te kunnen interpreteren zijn allerlei verfijningen nodig. Bijvoorbeeld: hoe verloopt de tijdsduur van de werkloosheid per man of per vrouw, betreft het totaal cijfer een wisselende groep of gaat het om een constant aantal zelfde mensen? In welke bedrijfssectoren doet de werkloosheid zich het duide lijkst voor, zijn ook alle kwalificaties wel voor de volle honderd procent cor rect? In de dagen van een overspan nen arbeidsmarkt werden er in be paalde sectoren van het bedrijfsleven bijvoorbeeld de bouwvakken wel eens mensen aangenomen als vol ledige vakmensen zonder dat die vol ledigheid in het vakmanschap altijd helemaal vaststond. Al deze elementen en er zijn er nog meer moeten een rol spelen bij de bestudering van de werkloosheidscijfers en dan blijkt wellicht dat de problematiek toch wel wat anders ligt dan totaalcijfers sug gereren. We hebben begrepen dat in de nieuwe nota van minister Boersma gepoogd zal worden juist dergelijke verfijningen aan te brengen zodat het patroon van de werkloosheid duidelij ker trekken krijgt dan tot nu toe. Om meer dan ëën reden is dat no dig. In de eerste plaats om ae regering in staat te stellen haar pak ket maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid gerichter te doen zijn. De effecten kunnen veel beter worden bestreden als duidelijk voor ogen staat hoe bet met de oorzaken is gesteld. Overigens valt een deel van deze oor zaken buiten de mogelijkheden van een direct regeringsingrijpen: de ener giecrisis om ëën voorbeeld te noe men is een probleem dat slechts voor een minimaal deel in Nederland zelf wordt beheerst. Terwijl toch juist deze crisis een belangrijk element vormt in het gehele beeld van de hui dige moeilijkheden. In dit opzicht is het zeker voorbarig om over een 'post-industriële maatschappij' te spre ken: er zou eerder geduid moeten wor den op het 'pre-industrieel' tijdperk- de periode waarin de energie nog maar mondjesmaat werd gebruikt. Wellicht dat de komende regeringsno ta ook daarover enig licht kan ver schaffen. De huidige werkloosheid dwingt in ieder geval tot een snel en effectief beleid, gebaseerd op een hel dere analyse. In dit beleid zullen over heid en bedrijfsleven moeten samen werken. Er zal namelijk om een ouderwets geworden term te gebrui ken weer een gunstig industrieel klimaat moeten komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1