PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TERRORISTEN GIJZELEN MAN, VROUW EN KIND OP ORLY Rijkswaterstaat wil in '76 beginnen met herstel Terneuzense Middensluis Overleg Londen met de IRA Twintig gewonden bij vuurgevecht na mislukte aanslag op toestel van El Al CHINA WORDT VOORBEREID OP MEERHOOFDIG LEIDERSCHAP de krant van zeeland Feyenoori knockout Pagina 9 218e jaargang no. 16 Maandag 20 januari 1975 (Van onze correspondent), PARIJS-JERUZALEM Na de aanslag van vorige week door onbekenden op Orly, hebben zon dagmiddag op diezelfde luchthaven terroristen een aanval op een lijntoestel van El Al gedaan. Deze nieuwe aanslag heeft zijn eigenlijke doel gemist want de Israëlische Boeing-747 kon onge deerd van Orly opstijgen. Bij een op de aanslag volgende schietpartij tussen de Palestijnen en de veiligheidstroepen werd een twintigtal mensen, onder wie een lid van de Franse oproerpolitie, ernstig gewond.. Bovendien wisten twee terroristen van de onbeschrijflijke paniek die onder de duizenden reizigers uitbrak, gebruik te maken door zich met drie gijzelaars een vrouw, een man en een kind in een der toi letten van de luchthaven op te sluiten. De Palestijnen eisten vanuit him schuilplaats, in ruil voor de bevrijding van hun drie gevangenen, een Boeing die hen vanochtend om acht uur naar een onbekend, doch bevriend land zou moeten brengen. Zondagavond werden de onderhandelingen tussen de terroristen en de Franse minister van binnenlandse zaken, Michè-l Poniatowski, die twee uur na de mislukte aanslag al op Orly arri veerde, voortgezet. PARIJS Een van de panische taferelen op de luchthaven Orly, waar mensen die in net vuurge- ,Jk hoorde van de schietpartij pas iri de lucht", zei de gezagvoerder van de El Al-jumbo zondagavond na aan komst op het vliegveld van Tel Aviv. Allen ging normaal. We taxieden naar de startbaan en kregen snel toestem ming om op te stijgen. We waren op dat moment het enige vliegtuig"- Dat de Israëlische Boeing-747 onbe schadigd kon vertrekken, schrijven de Fransen toe aan de beschermings maatregelen die sedert vorige maan dag aanzienlijk werden verscherpt. Onmiddellijk nadat twee of drie terro risten donkere mannen, verklaar den verschillende getuigen zich met hun bazooka in de buurt van het El Al-vliegtuig vertoonden, werd het zo geheten rode alarm geslagen. Van alle kanten schoten gendarmes en leden van de oproerpolitie toe, terwijl de hele luchthaven onmiddel lijk werd afgezet. Binnen een goed kwartier waren 800 zwaarbewapende gendarmes en leden van de oproerpo litie ter plaatse. Tientallen Rode-Kruis- auto's en brandweerwagens verlieten gelijktijdig de garages. Maar die snel le mobilisatie, waardoor de aanslag dun verijdeld werd, had ook een com plete veldslag tot gevolg tussen de politie en de Palestijnse terroristen, van wie het aantal zondagavond nog niet nauwkeurig was vastgesteld. Er werden vele schoten gewisseld en van af een terras ook enkele granaten geworpen, waarbij meerdere gewon den vielen die terstond naar het Parij- se ziekenhuis Cochin konden worden vervoerd. De terroristen maakten deel uit van een commando dat de naam draagt van de Algerijnse militant Mohammed Boudia, die anderhalf jaar geleden bij een aanslag in Frankrijk werd ge dood. Een half uur na de overval maakte in Beiroet het Palestijnse be vrijdingsfront, de PLO van Arafat, al bekend geen enkele verantwoordelijk heid voor deze aanslag in Orly te aan vaarden Inderdaad had Arafat kortge leden verzekerd voortaan van terroris tische acties af te zullen zien om zijn doel, de bevrijding van Palestina, uit- AARDBEVING NEW DELHI (RTR) Een krachtige aardbeving heeft een groot deel van het noorden-van India getroffen. Vol gens de eerste berichten zijn veel mensen levend begraven, met name in districten die grenzen aan Tibet. Radio All India maakte zondag be kend dat veel huizen zijn verwoest in het district Kinnaur in de staat Hima- ohal Pradesj, Tientallen mensen zou den onder de puinhopen zijn be ven. VOLKSCONGRES BENOEMT NIEUWE REGERING (Van onze correspondent) PEKING Geen vervanging van de huidige, hoogbejaarde leiders; wel veiligstelling van hun opvol ging door een niet alleen brede, maar vooral ook rijk geschakeerde groep. Dat is het hoofdken merk van de nieuwe Chinese regering, zoals die is benoemd door het nieuwe Chinese parlement, dat vorige week in Peking in alle stilte bijeen is geweest. Hoewel het vierde nationale volks congres al enkele jaren werd voorbe reid, en al enkele maanden werd aan gekondigd, kwam de zitting toch nog onverwacht. Gezien de ervaringen uit het verleden, leek het uitgesloten dat de vergadering in Pelting zou plaats vinden terwijl de opperste leider Mao Tse-Toeng (naar uit bezoeken van bui tenlandse gasten als Mintoff en Strauss bleek) om gezondheidsrede nen in het gunstiger klimaat van hei zuiden (Shanghai of Changsha) ver bleef. Maar opnieuw bleken de Chinese wegen ondoorgrondelijk. Naar zater dagavond bekend werd gemaakt, von den al tussen 5 en 11 januari (d.w.z. ten dele tijdens het bezoek van de Nederlandse minister Van der Stoel) voorbereidende zittingen plaats. Tus sen 8 en 10 januari vond bovendien de. tweede plenaire zitting van het tiende centrale comité van de commu nistische partij plaats (wellicht niet in de hoofdstad, maar in de verblijf plaats van Mao), om de laatste hand aan de te nemen beslissingen te leg gen. Daar werd ook Teng Hsiao-Ping (tot dan toe slechts een van de vice- premiers) tot een van de vice-voorzit- ters van de partij benoemd, hetgeen een verdere promotie leek aan kondigen. Tussen 13 en 17 januari kwamen vervolgens de bijna 3000 afgevaardt den in het Volkspaleis bijeen. Voor c Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2,4, 5 en 6; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1 en 3; Radio en televisie op pagina 7; Sport op de pagina's 9, 10, 11,12,13 en 14. buitenwacht was daarvan echter niet te merken. Pas bij de begrafenis van vice-premier Li Fu-Cliun, toen collega Teng meldde dat hij eveneens afge vaardigde naar het vierde volkscon gres had zullen zijn, trokken sommi gen de conclusie dat ze voltooid wa ren. Het duurde echter tot vrijdagoch tend voor een Japanse waarnemer als eerste wist te melden dat er een massavergadering in het Volkspaleis plaatsvond. Zaterdag werd de Chinese bevolking vervolgens gezegd zich ge reed te houden voor een belangrijke aankondiging om acht uur 's avonds. Op dat tijdstip werd over de radio een half uur lang durend slotcommu niqué voorgelezen, waarin grote na druk werd gelegd op de victorieuze eenheid, die het congres (na acht jaar van telkèns opnieuw oplaaiende partij strijd) tentoon had gespreid. De radio-uitzending werd door dui zenden luidsprekers over heel Peking uitgeschald, terwijl overal feestver lichting begon te branden. Honderd duizenden mensen stroomden vervol gens naar het centrale plein van de Hemelse Vrede, war vuurwerk werd afgestoken. Het belangrijkste document door het Volkscongres is goedge keurd, is een nieuwe grondwet en het belangrijkste element daaruit is de afschaffing van het presidentschap (dat met de val van Liu Shao-Chi tijdens de culturele revolutie in dis- crediet was geraakt). De (zeer aan zienlijke) bevoegdheden zijn opge splitst en toebedeeld aan meerhoofdi- ge organen. Verder is de tekst aan zienlijk versoepeld en verkort (van 106 tot 30 artikelen). Dit was echter geenszins nieuw, omdat de ontwerp- grondwet al vanaf midden 1970 in het buitenland circuleerde (en een van de aanleidingen vormde voor het conflict met legerleider Lin Piao in het jaar daarop). (Zie slot pagina 3 kolom 1 sluitend langs diplomatieke wegen te bereiken. Frankrijk was het eerste westerse land geweest dat Arafat als officieel vertegenwoordiger van een toekomstig onafhankelijk Palestina er kende. Klaarblijkelijk wensen lang niet alle Palestijnse vrijheidsstrijders Arafat, die momenteel dus de legale weg bewandelen wil, nog als hun leider te erkennen. Net als het Japanse Rode Leger, dat in september de overval op de Franse ambassade in Den Haag| organiseerde, zou ook het commando Mohammed Boudia, dat zondag in Orly opereerde, tot de extremistische groepen behoren die de gehoorzaam heid aan Arafat, die ze veel te gema tigd achten, hebben opgezegd. ,Dit soort aanvallen zullen de lucht- verbindingen van Israël met de bui tenwereld niet verstoren", zei minister van transport Jaakobi als reactie op de aanslag. Geïsoleerd als Isral is, zijn luchtverbindingen essentieel voor Israels contact met de buitenwereld. des te ernstiger voor Israël omdat El Al als de veiligste luchtvaartmaat schappij ter wereld bekend staat. ONTVOERD KIND TERECHT AMSTERDAM (ANP) Dankzij de opmerkzaamh et d van een lokettisle van de Nederlandse Spoorwegen heeft de spoorwegrecherche de ontvoering van de 2-jarige Veronica Fey-Domingu- es door haar Portugese vader kunnen verijdelen- Toen zaterdagmorgen twee buitenlan ders in het gezelschap van een klein meisje in Utrecht kaartjes kochten voor een reis naar Rotterdam, herin nerde de lokettiste zich het verhaal in een ochtendblad over de ontvoering van een kind uit een restaurant aan de Amsterdamse Kalverstraat en waarschuwde de spoorwegrecherche. Die hield het gezelschap in de trein naar Rotterdam aan en toen bleek de lokettiste een goede speurdersneus te hebben gehad. De 22-jarige Portugees Antonio Dos Santos Domingues beken de de tweejarige Veronica, die gebo ren is uit zijn niet door. het huwelijk bezegelde verhouding mét de Amster damse Tineke Fey, naar zijn geboorte land te hebben willen ontvoeren. Hij had daarbij de hulp gekregen van een Portugese vriend, die het kind van hem overnam toen hij het donderdag in het restaurant in Amsterdam even een plasje liet doen. Daar waren de moeder en het kind gekomen op uit drukkelijk verzoek van de vader om dat hij het kind graag wilde zien. Bij het eerste verhoor door de politie liet vader Domingues al weten dat hij het niet bij deze poging zal laten. Gewapende Franse polil voor de toiletruimte op de lucht haven Orly, waar Arabische terro risten na een mislukte aanslag op een toestel van de Ei Al drie gij zelaars vasthouden. KARWEI DUURT DRIE JAAR EN KOST RUIM 20 MILJOEN SCHIPPERS ZIEN LIGPLAATS VERDWIJNEN TERNEUZEN Rijkswater staat denkt eind dit of begin vol gend jaar te beginnen met het herstel van de Middensluis in Terneuzen. Met het werk, dat er toe zal leiden dat de sluis, die al sinds oktober 1970 buiten bruik is ,weer kan worden ge bruikt door de binnenvaart en een deel van de zeevaart, is tus sen de' 20 en 25 miljoen gulden gemoeid. Minister Westerterp trok voor het karwei 4,6 miljoen uit op de waterstaatshegroting '75. Rijkswaterstaat, inmiddels begonnen met de voorbereidende (grond)werk zaamheden, zal de bijna 70 jaar oude sluis voorzien van een nieuw beton nen buitenhoofd met 2 roldeuren (waardoor een dubbele kering ont staat) en het binnenhoofd verbeteren en uitrusten met 4 nieuwe puntdeu- ren- Ook de kolkmuren worden her* steld. Het werk zal worden uitgevoerd in een bouwput. Aan de Scheldekant komt een kistdam, aan de kant van het kanaal Gent;-Terneuzen een grond- dam. Volgens ir. M. J. van der Hoff- hoofd van het arrondissement Terneuzen van rijkswaterstaat, ontstaat na het voltooien van de opknapbeurt niet alleen een grotere efficiency bij het schutten van de binnenvaart en een deel van de zeevaart, tevens worden de spui-mogelijkheden verruimd en verdwijnt zwakke schakel in do water kering. De middensluis, 1 oktober 1908 open gesteld voor de scheepvaart en 15 febaruari 1910 in hijzijn van koningin Wilhelmina officieel in gebruik geno men, heeft een respectabele staat van dienst achter de rug. In de oorlog hijvoorbeeld verwerkte de sluis die daar nauwelijks op was berekend bijvoorbeeld liberty-schepen van zo'n 10,000 ton. Ir. Van der Hoff: „Het onderhoud is er in al die jaren wel eens een beetje bij ingeschoten. Op het laatst was het zo, dat de mensen die waren betrok ken bij het schutbedrijf hun taak met hartkloppingen uitvoerden". De slechte staat waarin de Midden sluis kwam te verkeren en het feit dat er sinds maart '68. toen de nieuwe sluiscomplexen werden opengesteld, vervangende sluiscapaciteit was, leid den ertoe dat rijkswaterstaat de sluis 12 oktober '70 sloot. Nu de dijken "ten oosten en en westen van Terneuzen op deltahoogte zijn gebracht is de Middensluis afgeschermd met schotbalkkeringen bovendien een, Operationeel Bij dit alles bleef rijkswaterstaat het van belang vinden dat de bejaarde sluis weer operationeel werd gemaakt als goede 'eerste reserve'. Ir. Van der Hoff:: „Het komt regel matig voor dat de scheepvaart wordt geblokkeerd doordat er wordt gespuid via de zeevaartsluis. De binnenvaart kan in zo'n geval altijd uitwijken naar de oost-sluis, zeeschepen hebben die mogelijkheid niet: ze moeten wachten. Als straks de middensluis klaar is kan echter ook de zeescheepvaart vrijwel normaal doorgaan: we hebben bere kend dat de sluis in staat is circa 70 procent van de huidige zeeschepen te verwerken en daarnaast natuurlijk al le binnenvaart. Dat betekent een enor me verbetering van de efficiency'. Een verbeterde Middensluis vormt verder een welkome aanvulling van de spuimogelijkheden: bij hoge water standen kan er in de toekomst een VREDESBETOGINGEN IN DUBLIN EN BELFAST (Van onze correspondent) LONDEN De vraag of de IRA haar terreuracties zal hervatten sinds ze het staakt-het-vuren beëindigde bleef het afgelopen weekeinde in de lucht hangen. De minister voor Noord-Ierland, Rees, verklaarde zondagavond dat er 'geen afspraken' waren ge maakt. Hij doelde daarmee op een ontmoeting die de hoge afge vaardigden van zijn ministerie zondag hadden gehad met leden van de provisionele Sinn Fein, dat is de politieke vleugel van de IRA. Terwijl deze gesprekken aan de gang waren, vonden er in Belfast en Dublin optochten plaats waarin om vrede werd ge vraagd. In Belfast liepen 14.000 protestanten en katholieken in de stoet mee in een plotselinge vlaag van saamhorigheid. Een van de deelnemers zei: „Hadden we dat maar vijf jaar eerder gedaan". In Dublin deden naar schatting 15.000 betogers aan de demonstratie mee. y van het 14.000 man sterke BritSeTéger in Ulster, verder zal uitwerken, m lang als de IRA van terreurdaden afziet. De leider van de katholieke minder heidspartij in Ulster, Gerry Fit:, ver klaarde op het congres van zijn partij afgelopen weekeinde, dat de regering hem had gemachtigd te zeggen dat alle gevangenen van Long Kesh zou den worden vrijgelaten zodra het ze ker is dat de vrede permanent zal zijn. In feite had minister Rees iets dergelijks zelf ook al gezegd, toen hij in het Lagerhuis opmerkte dat de vrijlating van de gevangenen gelijke tred zou houden met het uitblijven van geweld. Gerry Fifct deelde zijn gehoor nog mee, dat de regering van plan was geweest deze week 100 gevangenen vrij te laten als het staakt-het-vuren niet afgelopen week door de IRA was opgezegd. De IRA voelt er echter niets voor dat de gevangenen worden vrijgelaten, aldus voegde Fitt eraan toe .Het is immers alleen vanwege de gevangenen dat de katholieke ge meenschap in Ulster de IRA tot nu toe heeft geholpen. Als de gevangenen naar huis zijn gestuurd, is er ook geen hulp voor de IRA meer te ver wachten. Terwijl de conferentie aan de gang was, liep een katholiek jongetje in bet grensgebied met de Republiek op een mijn. Zijn dood betekent het eerste slachtoffer na het begin van de wa penstilstand midden december. De mijn was echter voor de Britse troe pen bedoeld geweest en men mag aannemen dat ze al langere tijd gele gen heeft. De ontmoeting tussen leden van de provisionele Sinn Fein en de afg< ten van minister Rees was tot stand gekomen door bemiddeling van de protestantse geestelijken die ook ver antwoordelijk waren geweest voor het in het leven roepen van het staakt-het- vuren. De vredestoestand had 25 da gen geduurd. Officieel werd het be stand eind vorige week door de IRA opgezegd. Sindsdien vielen er echter geen gewelddadigheden te melden. Men neemt aan dat de IRA de deuren open houdt voor verdere gesprek ken Minister Rees heeft laten weten dat hij zijn plannen voor vrijlating van de gevangenen in het interneringskamp Long Kesh, en voor de inkrimping sluis extra worden ingezet, zodat het kanaal eerder op het normale peil komt. Na het herstel is de waterkering een zwakke schakel kwijt: de dubbele ke ring via 2 roldeuren garandeert een aanzienlijk groter veiligheid dan het. huidige sluishoofd. Overigens houdt de Middensluis na de werkzaamheden een doorvaartbreedte van 18 meter aan het sluishoofd en 24 meter in de sluis. Ligplaats De binnenscheepvaart heeft intussen te kennen gegeven maar matig tevre den te zijn over de komende opknap beurt. Komt de sluis weer in gebruik, dan betekent dat dat enkele tientallen binnenschippers, die nu een comforta bel ligplaatsje vinden in de afgesloten 'sluistrechter' naar elders moeten ver huizen. De schippersvereniging 'Schut- j Zie slot pagina 4 kolom 1 AANSLAG OP LONDENS HOTEL LONDEN (AP) In Londen zijn vijf mensen zondagavond licht gewond ge raakt toen vanuil een passerende auto met machinegeweren werd beschoten op het Portman Hotel aan Porman Square. De politie houdt rekening mee dat de aanslag mogelijk het werk is van een splintergroepering van het Ierse repu blikeinse leger. Op 14 december werd enkele tientallen meters verder een soortgelijke aanslag gepleegd op het Churchill Hotel. Toen liepen drie men sen verwondingen op. De schoten -.va ren voornamelijk gericht op de coffee shop van het hotel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1