Schietingen 5T] DERTIG JAAR KRULB0LLEN IN SAS Zeeuwsen- Vlaanderen HULST Aan de schieting bij S.| Blommaert te Hulst deden 32 schut-1 ters mee. De uitslag luidde: hogevo- «el. J. Gocqheyt. Absdale; eerste zljvo-l gel. J. van Dorsselaer. Sint-Janstcen: tweede zij vogel, I'. de- Caluwé. Graauw; grootste aantal '5 stuks). G. Blommaert, Hulst. I-AMSWAARDE Aan de eerste schieting bij P. Claessens te Lams-j wtarde deden 56 schutters mee. De uitslag luidde: hogevogel. E. Pauwels, Kloosterzande; eerste zijvogel. A. Ma- hu, Lamswaarde; tweede zijvogel. P. Pauwels. Kloosterzande; grootste aan tal f4 stuks). P. de Schepper, Lams waarde: extra vogel, C. van Water schoot. Lamswaarde. Aan de tweede schieting bij P. Class- sens deden 56 schutters mee, De uits lag luidde: hogevogel. Th. van Dries- sche, Lams v/aarde; eerste zij vogel. P Stevens, Sint-Jansteen; tweede zijvo gel, F. van Kruyssen. Kloosterzande; grootste aantal '4 stuks), Th. van Goethem. Lamswaarde; extra vogel. C. van Gassen, Hulst. KOEWACHT Aan de schieting in 'De Oude Molen' te Koewacht deden 50 schutters mee. De uitslag luidde: i hogevogel. R. Rottier, eerste zijvogel.) J. Martens; tweede zijvogel. Pv. Davis, grootste aantal (5 stuks), J. van Bel len. allen van Koewacht. OSSENISSE Aan de schieting in het parochiehuis te Os?enisse deden 23 personen mee. De uitslag luidde^ hogevogel E. de Maat. Ossen se; eer ste zijvogel J. Verhoeven, Kloosterzan de; tweede zijvogel G. de Rooy. Vogel waarde; grootste aantal f5 stuks) L. van Goethem, Kloosterzande; extra vogel J. de Kort, Ossenisse. KOEWACHT In café "De Oude Molen' werd de traditionele konings- schietïng van de schuttersmaatschap- pij "De Blauwe Hoek' uit Koewacht gehouden Koning, werd M. de Leeier- eerste minister Fr. Herrewegh en tweede minister W. Fermont sr., allen uit Koewacht. vogel: Fr. Pieters. Klo ste zijvogel: C. Stofl tweede zijvogel: R- v: De KUnge (Bgrot stuks): J. Stxobbt KAPELLEBRUG Aan bij Cyr. de Kind te Kapt 103 schutters mee. De i wip I: hoge vogel: G. d' eerste zij vogel: F Stui ;el: Fr. de Block, Pa ,'ogel: F. Stuer, Si :ede zij vogel: L. Dull de schieting Jlebrug deden iltsiag luidde: es Wit. Ciinge: er. Sint-CiUls de Bin. Paai luidde: hoge :1 (By. eerste ït-Gillis <B): icrt, Sint-Pau- Bridgecompetitie TERNEUZEN - In Terneuzen ls vori ge week donderdag een begin gemaakt met de bridgecompetitie voor 'viertal len van het district Zeeuwsch-Vlaan deren. De uitslagen van deze eerste speeldag zijn als volgt: hcofaklas: Luctor 1 - Oostburg 1 76-47, winstpun ten 16-4; eerste klas: Hulst 1 - Oostburg 3 97-41, winstpun ten 20-0. Hulst 2 - Hulst 3 71-59, winst punten 13-7. Luctor 3 - Oostburg 3 li0-42, winstpunten 20- fmln 2). Er is weer veel om naar uit te kijkèn; de kömende periode. Op woensdag 22 januari komt Jésperina 'de Jong met haar soloshow in het Oostburgse Ledeltheater, vrijdag de 24e cabaret Ivo de Wijs in De Speye' te Sas van Gent en de 31e de Hoofdstadoperette in Terneuzen met 'Grafin Mariza'. Deze week beperken de evenementen zich tot folklore in Axel en film in Westdorpe, Terneuzen, Oostburg en Hulst. FILM Zeeuwsvlaams filmhuis 't Kiekkot draait vandaag woensdag in het voormalig gemeentehuis van Westdorpe, donderdag in het Terneu- zense Zuidlandfneater, vrijdag in hotel "Buiten".ast' in Oostburg en zaterdag in "Den Dullaert' in Hulst 'Goto l'ile a'amour' van Waierian Borowczyk. Goto is het enig overgebleven eiland van een archipel die in 1887 in zee is verdwenen. Het leeft volkomen afgesloten van de buitenwereld onder de dictatuur van Goto III. Wie misdaad bedrijft moet op een toneel op leven en dood vechten. De recidivist Grozo wint zo'n gevecht en mag een eervolle taak voortaan de laarzen van Goto II en diens echtgenote Glossie onderhouden. Hij wordt een assistent voor het onderhouden van des heersers honden en het verjagen- van vliegen. 'Goto l'ile d'amour' brengt in beeld hoe Grozo zich een weg naar de mooie Glossia bevecht. Ze glipt hem tenslotte toch nog door de vingers. De voorstellingen beginnen om 20 uur. FOLKLORE In cultureel centrum "De Halle' te Axel treedt, morgen donderdag om 20 uur het. "Internationaal Folkloristisch Danstheater op. Het programma omvat dansen uit Oost- en West-Europa maar ook uil Israël en Jemen. WOENSDAG 15 JANUARI 1973 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kaart wedstrijd RULST Aan de eerste kaartwed-. strijd bij R. de Vilder te Hulst, deden 40 personen mee. De uitslag luidde: 1 R. van Goethem - G. Block; 2 J. Verheyden - A. Pieters; 3 K. Keyser - L. Blommaert; 4 G. Boddaert - Th. Hiel; 5 W. Zegers - Th. de Wit. Aan de tweede kaartwedstrijd bij R. de Vilder te Hulst deden 20 personen mee. De uitslag luidde: 1 mevrouw Vink - R. van den Branden; 2 H. van Kerckhoven - Fr. Buis; 3 J. de Belie - Th. de Rijk; 4 P. Collet - M. Keyser; 5 mevrouw Baart - De Waal met J. Asselman. KLOOSTERZANDE Aan de kaart wedstrijd van de kaartclub 'Klooster zande' bij Jac. de Waal te Klooster zande deden 28 personen mee. De mtslag luidde: 1 E. Andriessen; 2 L. Baert; 3 mevrouw Van Kruyssen; 4 Jac. de Waal jr.; 5 mevrouw De Waal- Baert; 6 mevrouw Hiel. OUNCE Aan de seriekaartwed- strijd bij C. de Wilde te Ciinge deden 244 personen mee. De uitslag luidde: 1 E. de Clera - R. de Block: 2 E. Steyaert - F. Bauwens; 3 J. Pauwels - G. van VUerberghe; 4 J. Seghers - F. Rottier; 5 R. van Goethem - Th. van Haute. ZAAMSLAG De heren M. Scheele en M. Zegers hielden in 'Het Wapen van Zeeland' te Zaamslag een kaart- I wedstrijd, waarvan de baten ten goe- de kwamen aan de bouw van een kantine voor de voetbalvereniging Zaamslag' te Z aamslag. Er deden 52 personen aan deze wedstrijd mee. De uitslag luidde: 1 M. de Vos; 2 A. Stouthamer; 3 K. den Hamer; 4 J. de Hamer; 5 M. Meyer; 6 F. Stouthamer; 7 M. Allaart; 8 J. Jansen; 9 N. Knol en 10 J. de.Feyter. DAMESBR1DGE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN De vierde ronde van de damesparen- competitie Zeeland-Zuid van de Neder landse Bridgebond heeft op meer dan één punt alle records gebroken. In de hoofdklas werden uitzonderlijke sco res genoteerd en toch wijzigden slechts paren in de tussenstand. Heel anders was het in de eerste klas. Daar bleven slechts twee paren gelijk en wel de nummers 9 en 10. De dames De Bruijne - Bos klommen drie plaat sen. Hetzelfde presteerden de dames Kinr. - De Zeeuw, die daardoor de leiding overnamen van de dames De Jong - Willemstein. Hun voorsprong is zeer miniem, 0,92 procent. De dames Jurriens - v. Fraassen hadden een zeer slechte dag- Zij scoorden 36.11 pro cent wat hen vier plaatsen deed zak ken: van de tweede naar de zesde plaats. Het volgende record is, dat het nonchalante noteren en controleren van het behaalde contract, in de hoöfd-klas aan maar liefst 7 paren een gewijzigde uitslag moest worden toe gekend. Ook in de eerste klas kwa men niet te tolereren fouten voor. Uitslag vierde ronde. Hoofdklas: 1 en 2 dames v. d. Dries - Biesbroeck en Risseeuw - Risseeuw 120; 3 Aronson - Vroome 114; 4 Louwen Nijenhuls 113; 5 Drenth - Ouweneel 111; 6 Hamelink - Wijne 110; 7 Maat - Voorhans 106; 8 Ris seeuw - De Dreu 105; 9 Bakker - Hamelink 98; 10 Meulenerg - Touw 83 punten. Eerste klas: 1 dames Kint - De Zeeuw 149; 2 De Jong - Willemstein 135; 3 De Bruijne - Bos 123; 4 Belder- ok - Faas 115; 5 IJssebaert - De Smidt 106; 6 De Kerf - v. d- Velde 100; 7 Le Grand - v. d. Linde 93; 8 Stolte - v. Esbroeck 91; 9 Den Boer - Smulders 90 en 10 Jurriens - v. Fraassen 78 punten. Stand na vier ronden in procenten: Hoofdklas: 1 Maat - Voorhans 228.69; PHILIPPINE Koningsschieting 'In de Roos PHILIPPINE De hichtdrukbuksver- éniging Tn de Roos' te Philippine hield dezer dagen de koningsschieting in hpt verenigingsgebouw te Philippi ne- Aan de schieting, die precies één uur duurde, namen veertien schutters deel. Na één uur schieten hadden de heren H. Comelis, L. van Hecke en W. Taelman elk vijf vogels geschoten. De beslissingswedstrijd eindigde in het voordeel van de heer Cornelis. De officiële uitslag luidt: 1 H- Cornelis (6 vogels), 2 L. v. H-ecke (6 vogels), 3 W. Taalman (5 vogels). 4 Th. v Rattingen (4 vogels). 5 G Roegïers en M. Ver- meirssen (3 vogels), 6 R. v. d Hemel en W- Neyt f2 vogels). 's-Avonds was er in restaurant Tie Zwaan'.- te -Philippine een maaltijd voor de leden en hun dames. Na de maaltijd volgde een gezellig samen zijn. 2 Biesbroeck - v. d- Dries 217.60; 3 Risseeuw - Risseeuw 216.20; 4 Louwen - Nijenhuls 210.17; 5 Hamelink - Wijne 206.49; 6 Drenth - Ouweneel 205.10; 7 Aronson Vroome 191.20; 8 Meulen- berg - Touw 185.19: 9 Bakker-Hame link 179.16; 10 Risseeuw - De Dreu 160-18. Eerste klas: 1 dames Kint - De Zeeuw 232.87; 2 De Jong - Willemstein 231.95; 3 De Bruijne - Bos; 214.34; 4 Beldei-ok - Faas 213.43; 5 De Kerf - v. d. Velde '212.04; 6 jurriens - Van Fraassen 204.63; 7 Le Grand - v- d. Linde 178.25; 8 Den Boer - Smulders 176.86; 9 Stolte - v. Esbroeck 169.91; 10 IJssebart - De Smidt 165.74. De volgende ronde wordt maandag 3 februari in Terneuzen gespeeld. Prognostiekwedstrijden CLINGE In café "De Landbouw' te Ciinge werd een prognostiekwedstrijd gehouden, waaraan 140 personen deel namen. De uitslag luidde: 1 D. Ver- braeeken; 2 Ch. Burm; 3 H. de Wit; 4 D. van den Berghen; 5 J. Marïman; 6 E. Pauwels. De extraprijs werd ge wonnen door R. Seghers. CLINGE Aan de eerste prognostiek in café-restaurant 'Troubadour' te Ciinge deden 29 personen mee. De prijs werd gewonnen door J. Hage- man. Aan dé tweede prognostiek in café restaurant Troubadour' deden 37 per sonen mee. De uitslag luidde: 1 L. Seghers; 2 A. van de Walle;. 3 R. van Gaever. CLINGE Aan de prognostiekwed strijd bij W. Herdewel deden 189 personen mee. De uitslag luidde: 1 J. Verstraeten; 2 R. de Korte; 3 H. de Caluwé: 4 W. Maes; 5 R. de Cock. CLINGE Bij, M. Megroedt te Ciinge deden '293 personen mee aan de_ prog nostiek wedstrijd. De uitslag luidde: 1 A. van den Berghem; 2 L. van Haute; 3 P. Blommaert; 4 R. Coole; 5 L. Cappaert. SLUIS Uitvoering rederijkers SLUIS Vrijdag 24 januari wordt in hotel 'Central' een uitvoering gehou den van de Rederijkers kamer. Tot Nut e,i G.enoegen uit- Schoondijke. Gebracht wordt dan het toneelspel: „De lokroep van het leven' door R- Feenstra. Deze uitvoering vervangt de gebruikelijke uitvoering van de plaat selijke rederijkerskamer- De Oranje- bloem omdat deze voor een samen loop van omstandigheden geen uitvoe ring kon geven wel zal worden ge tracht om nog in maart een stuk te brengen. Gezinsdag KB LAMSWAARDE De gezinsdag van de plaatselijke afdeling van de NCB uit Lamswaarde wordt niet op 31 januari gehouden, maar op dinsdag 28 januari. De plaatselijke afdeling van de KPJ-Lamswaarde voert dan een toneelstuk op. De heer Joh. Lauxter- man uit 's-Gravenhave houdt dan een voordracht over solotoneeL Biljarlkampioenschap SLUIS Het bestuur van de biljart vereniging 'Confiance' heeft besloten ook dit jaar een persoonlijk biljart kampioenschap Sluis te organiseren. Hiertoe zal overleg worden gepleegd met de plaatselijke biljartclubs 'Krijt op Tijd' en Tegen Moeders Wil.' Als de voorbereidingen rond zijn kaïi in hotel 'Central' worden begonnen met de voorwedstrijden op 3 februari. De ze zouden dan gespèeld kunnen wor den in de periode tussen 3 en 26 februari. Gok wérd besloten tot ruil van enige functies in het bestuur, Voorzitter R. Mhu wordt in verband met werk zaamheden weede secretaris, terwijl de heer T. Jansen voorzitter wordt. De heer A. Boomert jr. zal zich belas ten met de voorbereidingen van het persoonlijk kampioenschap Sluis 1975. Filatelisten bijeen Het werkbestuur van S K W Philippi ne hield dezer dagen een bijeenkomst voor postzegelverzamelaars. De verga dering besloot omstreeks half februa ri een ruïlavond te houden. Collecte De collecte voor de verlichting en de verwarming van de kerk te Hengstr dijk bracht de som van ƒ181,- op. CABARET Hét grote evenement is natuurlijk 'Jasperina Solo', de nieuwe show van Jasperina de Jong. Ze komt volgende week woensdagavond in het Oostburgse Ledeltheater. Jasperina laat zich in deze 'tour de chant' begeleiden door een ensemble bestaande uit Gildo dei Mistro (slag werk), Peter Ni e werf (gïstaar). Henk Eikerbout (piano) en Rob Langereis (bas). Ze zingt oude en nieuwe nummers en kiest uit een repertoire waarop ondermeer voorkomen: Roll'n other one. dc Franse gouvernante, de oudjes, Ons Dorp, Zondagmiddag in de stad, To be or not te Bibeb, de Minutenwals en Beheers je toch 'Jasperina Solo' begint om 20 uur. Foto: Jasperina: solo in Oostburg. SAS VAN GENT De krul-bolvereniging 'Ons Genoegen' in Sas van Gent gaat dit jaar het 30-jarig bestaan vieren. Van de op richters P. de Caluwé, F. Kalle, R. de la Ruelle, J. Renique, R. Neyt, Q. Tak en A. Maenhout zijn de laatste twee nog altijd actief binnen de vereniging, maar overigens heeft de krul-bol- sport in die dertig jaar nogal wat veren moeten laten. Was het vroeger een Zeeuws-Vlaamse topsport, nu is op veel plaatsen de krul-bol verdwenen, tegelijk met veel andere vormen van oude folklore. Alleen dankzij instanties als heemkundige kringen en VW's kon nog iets worden gered en daarom ook krijgt het bollen in Sas van Gent de laatste jaren weer steeds meer aan dacht. In de 'Pub-club' aan het Sasse Stationsplein zijn leden van 'Ons Genoegen' iedere zaterdag en maandagavond enthou siast bezig om de folklore in ere te houden. Jaap Berkhout <lic dc voorzittersha- mcr van 'Ons Genoegen' al tien jaar hanteert, zegt: „Het is tegenwoordig een hele toer om ouwe tradities in ere te houden. Een aantal jaren geleden zag het er naar uit, dat ook wij de pijp aan Maarten konden geven. Ons ledental bestond hoofdza kelijk uit mensen van dc oude-stem- pel'. Ieder jaar verdwenen er enke len door overlijden. En toen er spra ke was dat onze ex-lokaalhouder: wijlen drh. P. Klafsvel de zaak ging verlaten, zakte on de moed helemaal in de schoenen!". „Wij kwamen voor een zware opga ve te staan om onze vereniging dn stand te houden, want in heel Sas van Gent was er praktisch geen enkede lokaliteit te vinden waar men1 ruimte had voor onze bolsport. „Door puur toeval kwamen wij in contact met de directie van het voormalige hotel 'Centraal'- te Sas van Gent. Deze bood 'Ons Genoegen', de gelegenheid aan om eeen oude bestaande ber ging naast het hotel te verbouwen als bolbaan. Met. open armen hebben wij dit aanbod aangenomen. Het werd wel een hele aanpak voor de leden van 'Ons Genoegen' maar met verenigde krachten wist men na ver loop van korte tijd deze oude ber ging om te toveren tot een pracht van een bolbaan." Voorzitter Jaap Berkhout is er trots op dat het aktiebestuur kans heeft gezien, de bolvereniging van de on dergang te redden. „Maar het is jammer dat dit bij veel mensen niet meer leeft, de mensen van tegen woordig hebben te veel ontspan ningsmogelijkheden. Maar wij in on ze vereniging schamen ons er niet voor, zoals ■- zo velen, ons aan die: oude traditionele gewoontes te hou den" GROTE TOEKOMST „Ik ben er voor 100 procent van overtuigd dat de bolsport alsmaar sterker opdringt in Zeeuwsch-Vlaan- deren; in Philippine en Biervliet zijn nog niet zo lang geleden en met groot succes nieuwe bolcubs opge richt; dit bewijst toch dat er een behoefte bestaat aan deze mooie volkssport. De bolsport gaat een grote toekomst tegemoet in Zeewsch-Vlaanderen. Al blijft het in hoofdzaak eeen sport van en voor ouderen, dan nog zal deze bolsport nooit verloren gaan!" De zeer optimistische voorzitter heeft de laatste jaren heel wat nieu we leden kunnen verwelkomen; en niet alleeen ouderen! maar ook jon geren! „Als bestuur hebben wij op tijd ingezien, dat wij als ouderen deze bolsport niet langer meer als een 'onder-onsje" mogen beschou wen, maar dat wij de jongeren er met de haren moeten bijslepen". Het typische van deze sport, zegt Jaap: „eenmaal dat je er mee begon nen bent, kun je er niet meer mee stoppen. Je geraakt er helemaal be zeten, want het boeit de speler gewel dig. Het is ook een sport waar men rich helemaal in kan uitleven." Een eerste vereiste is volgens Jaap Berkhout de goede verstandhouding in een vereniging, en daaraan heeft het bij 'Ons Genoegen' nooit ontbro ken: „ook de gezellige oude humor blijft hier bestaan". Het jaarpro gramma biedt een afwisselende keu ze aan activiteiten, wat de animo van de leden stimuleert. Er zijn clubcompetiities, het clubkampioen schap, de Koningsbolling, de Kei- zersbollingieder Jaar te Oostburg, het Nederlands clubkampioenschap eveneens te Oostburg, de onderlinge wedstrijden, feentavonden, jubileum- bollingen' en vele contacten in Bel gië en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. „Zo trachten wij de bolsport in zijn totaliteit te stimuleren en hoog te houden", aldus Jaap Berkhout. Aan sfeer ontbreekt het op de bol baan niet. De buitenstaander, die het spel volgt krijgt zelfs vlug de nei ging een bol te pakken en mee te doen. De voorzitter zegt: „Nu is de publie ke belangstelling niet zo daverend, omdat het bollen geen specifieke kijkspoit is zoals voetbal bijvoor beeld. Het is meer een individuele sport-" Erg duur ls het oo(k niet. De aanschaf van een nieuwe bol kost zo'n 130,- deze worden in België gemaakt, ook -weer van speciaal ma teriaal. Eri als men er een beetje verstandig mee omgaat gaat de bol vele jaren mee. „Door het geregeld meespelen kan men op vrij korte tdijd dit bolspel aanleren, de fijne technische kneepjes leer je aldoen- de.', zegt Berkhout. „Onze plannen zijn nog een binnenbaan bij te bou wen, omdat één baan voor ons groot aantal deelnemers te klein wordt." SUCCESSEN 'Ons Genoegen' heeft individueel en in clubverband in het recente verle den al veel successen geboekt: een van de oudste, leden, de 83-jarige A. Coone die reeds 70 jaar de bolsport akfcief beoefent presteerde het in '6.9 om in één jaar tijds dertig eerste prijzen in de wacht te slepen en ook nog kampioen Holland-België te worden. Maar de erelijst höüdt nog niet op. Frans Pieters, ook geen onbekende in de bolwereld, behaalde in zijn bolders-loopbaan twaalf keer het Koningsschap: hij werd in Oostburg waar hij de vereniging vertegen woordigde, tot drie maal toe Keizer en twee maal Prins. Dan heeft Theo- door de Caluwé, in zijn 50-jarige loopbaan als bolder zes maal het Koningsschap behaald en in Oost burg wist ook hij voor zijn vereni ging de Keizers-titel in de wadht te slepen. Zijn hpser Oscar de Caluwé wist ook diverse malen het Koning schap te veroveren en hij kwam tweemaal met de Keizers-titel naar Sas van Gent. De vereniging 'Ons Genoegen' behaalde twee maal het Nederlands clubkampioenschap te Oostburg. „Dit is een staat van dienst", zegt Jaap, „waar wij allen zeer trots op zijn!". Voor 1975 staan enkele feestelijke gebeurtenissen op het uitgebreide programma: secreta ris van 'Ons Genoegen' Roger Car- don zal het heugelijk feit vieren dat hij 25 jaar deze functie voor de vereniging uitoefent- Samen met Th. de Caluwé, die zijn 50-jarig jubileum als bolder en Q. Tak die zijn 45-jarig huwelijksfeest viert zullen zij de leden van 'Ons Genoegen' laten mee delen in de feestvreugde, door mid del van een grote prijsbolling, die natuurlijk ook in het teken staat van het 30-jarig b

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 25