Arjaan den Hamer 40 jaar bestuurslid van PZV in Hoofdplaat bedrijf Klompenfabriek Clinge, een zonder toekomstmuziek Anderlecht weer niet overtuigend in eigen stadion extiA Doe eens wat voor 'n ander Visbeen TERNEUZEN Anderlecht heeft in de topwedstrijd tegen Antwerp voor eigen publiek weer geen overtuigende prestatie kunnen leveren. Tot de rust kon een rustig spelend Antwerp meestal gelijke tred houden met de paars-witten en na rust had de Ant werpse trainer Guy Thijs zijn pupil len ongetwijfeld met de opdracht het veld ingestuurd alles of niets te spe len om tegen dit zwakke Anderlecht de volle winst "binnen te halen. Het bliksemoffcnsief waarmee Ant werp begon leverde al direct een doelpunt op. Good-old Louis Pilot was de maker na voorbereidend werk van de weer subliem spelende Kar) Kodat. Anderlecht moest nog meer kansen toestaan en als Alfred Riedl Iets gelukkiger was geweest in het afronden had Antwerp zeker een gro tere voorsprong genomen. De 0-1 was niet voldoende. Tien minuten voor het einde van" de wedstrijd zette Anderlecht een prach tige aanval op langs Rensenbrink en Dockx. Dockx bediende Gul do Nico- laes en het ongeslagen thuisrecorc' van Anderlecht bleef gehandhaafd (1-1). In de andere topwedstrijd tussei RWD Molenheek en Club Brugge heeft het er lang naar uitgezien dat de leiders ook hun eerste nederlaag zou den oplopen. Club Brugge startte hij zonder goed en het slaagde erin RWDM gedurende de eerste helft con stant onder druk te zetten. Het Klok- kesttadion herleefde bij de twee prachtige doelpunten die Raoul Lam bert op het scorebord bracht. Mét een 2-0 voorsprong hij de rust scheen er voor Club Brugge geen vuiltje meer aan de lucht. RWDM liet echter na rust zien waarom het zo trots de Bel gische competitie aanvoert- Het kreeg meer vat op het spel naarmate de wedstrijd vorderde en doelpunten van Willy Wsllens en Jacq Teugels bogen de stand om naar 2-2. Club Brugge probeerde toen nog wat terug te doen maar RWDM bleef koelbloe dig en gaf geen geschenken meer weg. Standard Luik profiteerde van het gelijk 'spelen van de topclubs. Door een schiterende 0-4 overwin ning bij Charleroi is Standard nu op geklommen naar de derde plaats. Beerschot moest voorlopig afhaken door een teleurstellende 3-4 neder laag in eigen huis tegen Beringen. Beringen speelde echter een verras send goede wedstrijd en scoorde bij- ionder gemakkelijk. Cercle Brugge bleef ondanks een 0-2 nederlaag bij Waregem middenmoot aanvoeren. Op één punt Cercle volgt echter een vooral thuis steeds ge makkelijk winnend Lokeren. Johan de Vrindt is de grote man in de Lo- kerse formatie en ook zondag was hij weer goed voor twee doelpunten. KV Mechelen is duidelijk in betere doen. Door een 2-0 overwinning op Beveren Waas komen de Mechelaars op de 2e plaats. Winterslag en Berchem speelden ge lijk (1-1) en FC Luik maakte een herboren indruk in de thuiswed strijd tegen Olympic Montignies. Door drie doelpunten van Bissot haalde FC Luik eindelijk weer eens een gemakkelijke overwinning bin nen. Oostende stelde teleur tegen Diest- Doelpunten van De Nijs.en Helsen bezorgden Oostende een 2-0 nederlaag. wedstrijden: 1 20 12 8 0 32 51-20 20 9 9 2 27 36-14 20 11 20 10 20 9 20 10 De stand na 21 RDWM Anderlecht Standard Antwerp Club Brugge Beerschot Cercle Brugge Lokeren KC Mechelen Lierse 20 7 20 8 3 11 9 19 26-32 7 18 20-34 8 17 1.9-23 i 17 15-19 16 20-24 6 9 16 22-32 8 8 16 16-21 6 11 12 13-37 1 8 11 10 17-40 AS Oostende Ol. Montignies Waregem Berchem Sport FC Luik Beringen Beveren Diest. Winterslag Het programma voor het volgende weekeinde luidt: RWDM-Waregem; Cercle Brugge Anderlecht; Antwerp- Lokeren; Lierse-FC Luik: AS Oosr.en- Standard-KC Mechelen: Beveren-Win- terslag; Berchem-Club Brugge; O! Montignies-Diest,. Schietingen Agenda schietingen: Zaterdag 18 januari Zuiddorpe: L. Vermue; Hulst: W. Blommaert: Kloosterzande: De Linde: Lamswaar- der P. Claessens. Zondag 19 januari: Graauw: P. de Caluwé; Hengstdijk: P. van Dijk; Koewacht: A. de Kind: Kloosterzan de: De Linde. Ja,doe iets voor onze medemensen in nood, dat is de actie die door ons zoals kleding, schoenen, brillen en wordt gevoerd en waar alle goederen medicamenten voor melaatsen, die door u allen geschonken worden, be stemd zijn- Daarom vragen wij u, blijf onze actie steunen, zodat wij de ze 'Mensen in Nood' kunnen blijven helpen en dat kan door uw steun. Waar u met uw kleding, schoenen, brillen, ja zefs vodden en papier te recht kunt, daarvan zijn diverse adressen bekend. De brillenactie voor melaatsen van Jac. van Voorenberghe heeft dit jaar (1974) weer gen mooi resultaat bereikt. In Terneuzen heeft de kledingactie ruim 20.000 kg en 6000 paar schoenen opgebracht Alle me dewerkers uit Terneuzen en omstre ken en oo kmevr. Rowlands uit Axel danken we hiermede voor de steun in 1974. Wij rekenen op u allen in 1975. Dus onze hartelijke dank en een gelukkig en'gezond 1975. Dhr. Dx-iessen, Budel (N-Br.), dhr Jac. van Voorenberghe, IJzendijke. dhr. Kar remans, Corellistr. 13, Terneuzen- 26 36-19 6 4 26 34-20 7 4 25 38-21 6 4 24 33-21 8 5 22 23-23 5 7 21 31-32 8 6 20 14-16 9 19 26-32 SC Charleroi 20 6 8 6 18 21-34 M Al SON LEGRAND BURCHTSTRAAT 14 TELEFOON 2462 OOSTBURG B)ldL>4«£v£ Nog voordat ik in de bus stapte zag :k hem al bU het raam zitten: Visbeen. „Kijk", zei ik op gedempte toon, „daar zit V:s- been". Mijn man volgde mijn blik en ze:: „Da*. Visbeen niet". „O nee?" Nu goed, dan was het Visbeen met. tenslotte kende ik Visbeen helemaal niet. 't zou dus best kunnen dat hij het niet was. Visbeen was echter zeer nadrukkelijk lijfelijk aan wezig, op nauwelijks twee passen afstand zat hij naast me, op gezag aan te moeten nemen dat hij er niet was, leek me moeilijk. Men is in deze streek gewend elkaar te groeten in bus en op straat, waarom moest die arme Visbeen nu doodgezwegen worden? Anderzijds wat zou ik me druk maken over ene Visbeen die ik op de keper beschouwd helemaal met kende? Hoe kwam ik eigenlijk aan het idee dat de man Visbeen heette? Ha dat was iets nieuws, hoe wist ik dat eigenlijk? Ik doorzopht naarstig mijn geheu gen doch nergens sprong een luikje open waarach ter de heer Visbeen thuishoorde. Ik besloot VLsbeen naar de pomp te laten lopen mijnentwege, die hel wilde ik nog niet eens voor hem aanroepen, ik had geen boodschap aan de man. Toch liet de persoon Visbeen me niet met rust, hij kwelde me, al hoorde hij dan niet in de kring der intimi thuis, hij moest vast en zeker een verre kennis zijn van mijn man. Intussen zat de niets vermoedende Visbeen wat suffig voor zich uit te kijken zonder een zweem van herkenning te tonen. Ik knikte hem vriendelijk van opzij toe maar hij reageerde niet eens. „Loop naar de duivel", dacht ik nu. Dat kwam al war dichter in de buurt van de hel. Wat verbeeldde die Visbeen zich wel? Die indringer in mijn gedach ten... 't Is toch Visbeen", fluisterde ik mijn man toe. Ik hoefde toch waarachtig niet het alleenvertonings recht van Visbeen te bezitten! .Ach nee" weerde mijn echtvriend nu een beetje geïrriteerd af. Ik bedacht bitter hoe er hier weer een staaltje van vervail in menelijke betrekkingen aan de gang was. •Moest deze man, deze heer. Visbeen, zo te zien een welgeslaagde en weldoorvoede Visbeen uit ons ge- ZEEUWSCH-VLAANDEREN WOENSDAG 15 JANUARI 1975 HOOFDPLAAT Na lang zoeken in de polders rond Hoofdplaat zijn we er eindelijk in geslaagd om de woning van de heer Den Hamer te vinden. Het plekje onderaan de dijk wordt bev/oond door de heer Den Hamer en zijn zuster. Naast de noodzakelijke gebouwen die bij een boerderij horen staat ér op het erf ook een duivenhok. De bewoner van de boerderij houdt namefijk niet al leen groter vee om aan een redelijk jaarinkomen te geraken, hij heeft ook een hok met snelle en minder snelle vliegers voor de ontspanning. Arjaan den Hamer beoefent al zo'n halve eeuw lang de duivensport. De sport, bracht hem tevens midden in het verenigingsleven. En dat betekent dat de nu 67-jarige Den Hamer aanstaande zaterdag zijn 40-jarig jubileum als bestuurslid van de duivenvereniging PZV te Hoofdplaat gaat vieren. Een gebeurtenis die niet ongemerkt voorbij zal gaan. Zaterdag van 16,00 tot 18.00 uur wordt er een receptie gehouden ter ere van dit jubileum in het clublokaal bij de heer Mar tens te Hoofdplaat. .Je kan er niet aan voorbijgaan, ook al zou ik er persoonlijk niets op tegen hebben dat het jubileum zonder poespas voorbij ging. Maar andere mensen willen graag dat er een offxciëel tintje aan mijn 40-jarig bestuurs- schap wordt gegeven en daar heb ik me maar bij neergelegd." aldus Den Hamer, die driftig enkele Elizabeth Basjes rookt tijdens het gesprek, In 133 werd hij al bestuurslid van de toen pas één jaar oude vereniging. Zo'n 3 jaar hij vreet niet meer precies hoe lang was hij secreta ris van de vereniging en de laatste twee jaar hanteert hij de voorzit tershamer. Goede vereniging Als voorzitter is hij "best. tevreden met zijn medebestuursleden en het ledenbestand van de club. Ook al trèeat binnen de vereniging een ver grijzing op. „We hebben in totaal zo'n 60 leden, maar erg weinig jonge mensen. Eigenlijk is dat niet ver wonderlijk. Het is voor een jong iemand zonder de financiële steun van een ouder(e) niet goed mogelijk om met de duivensport te begin nen," meent de jubilerende voorzit ter. die ervan overtuigd is dat hij sxiet één van de goedkoopste liefheb berijen heeft uitgekozen. Zo is de prijs van het duivenvoer de laatste jaren flink gestegen en de liefhebber betaalt nu per kilo duivenvoer onge veer 75 cent. „Daarbij komt dan nog de consumpties die je overigens vrijwillig gebruikt bij bijvoor beeld het inkorven van de duiven. Als je net zoals ik ettelijke keren per week in het- clublokaal moet zijn-dan ben je aan die consumpties toch gaüw een tientje kwijt. Voor het poulen van de duiven enzovoorts ben je ook vlug enkele guldens kwijt, zodat je per week een fikse uitgave moet kunnén doen." zegt Den Hamer, die er geen geheim van maakt, dat hij 'geen zuivere sport man' is. „Ik speel wel degelijk voor het gokelement en daarin ben ik heus niet alleen. Binnen onze vereni ging ken ik er eigenlijk maar één die inderdaad louter de duivensport als sport bedrijf." Een uitspraak waar menig duivenliefhebber het niet mee eens zal zijn. Een andere uitspraak die door sommige mensen niet goed begrepen zal worden is het "ik ben geen echte duivenliefheb ber.' Hij baseert dit op het feit dat hij nooit eens rustig de tijd neem: om. gezeten tussen het koerende volk in het hok, de duiven één voor een in de hand te nemen en uitvoe rig met kennersblik te bekijken. Ook het feit dat hij nooit bij collega duivenmelkers op bezoek gaat is in dit verband rajns inziens een aanwij zing, ter,vijl ook het onderhoud van zijn hok niet is wat je van een fanatieke melker verwacht. Toch slaagde hij er in om in de jaren 64 en 65 kampioen vari de club te worden op de vitessei met de oude duiven. Hij ziet dit echter nauwe lijks als een prestatie die deels aan hemzelf te danken meer maat te danken aan als de kwaliteit van de duiven. „Ze kunnen mij niet wijs maken dat er zogenaamde goede melkers bestaan. Of een goede duif nu door een ervaren melker wordt meegegeven of door een jonge knaap die voor het eerst eer. dull beet houdt maakt niks uit. Als de duif kwaliteiten heelt komt hij op 'tijd. Een slechte duif vliegt ook bij een 'goede melker' geen platte prijs." Verstandhouding Al zegt Den Hamer zelf geen rasech te duivenmelker te zijn toch weet hij maar al te goed dat hij geen streep kan zetten onder het beoefe nen" van de sport. Een reden te meer voor hem om voorlopig door te blijven gaan is zeker de goede verstandhouding in het bestuur. Ex- is wel eens iets, maar je moet. ook wat van elkaar kunnen verdragen." het standpunt van Den Hamer, die overigens ook lid is van de duivenvereniging op Sasput. Zater dag wordt dan het jubileum gevierd. Tot. twee keer toe moest het om droevige redenen worden uitgesteld. Allereerst, kwam de brand bij Mar tens „De schade die we leden viel gelukkig nog ai mee" en toen het feest vcor de tweede keer gepland was overleed de toenmalige voorzat ter G. Hamelink, Eigenlijk is Arjaan den Hamer dus al zo'n 42 jaar lid van de vereniging. Maar het ziet het er naar uit dat nu niets meer lussen het uitgestelde jubileumfeest in gaat komen. Wat dat betreft zit. Den Hamer er aan vast. CLINGE Aan de Kerkstraat in Clinge staat nog een van die steeds zeldzamer worden bedrijven waar klompen worden ge maakt. Drie generaties lang gebeurt dat al. Maar het ziet er naar uit, dat Jozef, Charles, Arthur en René, van de Branden behoren tot de laatste generatie van de familie, die wekelijks tussen de 800 en 900 paren afleveren. De klad zit er in. De grondstof (het goeddeels uit België afkomstige populieren- en wilgenhout) wordt steeds duurder en het zit er dik in, dat de" vraag nog ver der zal afnemen. „Wij kunnen er nog net een boterham aan ver dienen. Onze belangrijkste zorg is om dat nog een poosje zo te houden. Veel toekomst zien we d'r niet meer in", zeggen de gebroeders eensgezind. Schietingen Agenda schietingen: Zaterdag 11 ja nuari: Zuiddorpe: L. Vermue: Hulst: W. Blommaert: Ossennisse: Paro chiehuis; Kapellebrug: Cyr. de Kind. Zondag 12 januari: Sluiskil: H. Dal- linga; Hulst: S. Blommaert; Lams- waarde: P. Claessens: Hengstdijk: P. van Dijk; Koewacht: Oude Molen. In het kleine fabriekje jieersen grote bedrijvigheid en hels kabaal. Een van de heren Van de Branden sleept voortdurend stukken hout van het modderige erf en zaagt ze tot be werkbare blolcken. Een ander neemt die blokken op en zet ze twee aan twee op een machine, die er binnen korte tijd ruwe klompvorirten van maakt. Een volgende neemt de vor men over en «et ze op een machine, die ze uitholt volgens een met de hand gemaakt model. Vervolgens worden ze ruw afge werkt zodat ze klaar zijn om vier ol' rijf dagen te worden gedroogd. Klompen, die dat stadium hebben bereikt worden gepolijst, met een stuk touw twee aan twee gebonden en weggezet, Voor de grossier. Er heerst weliswaar hoogspanning in het kleine l'amiliebedrijfje, maar er is altijd wel even tijd vrij te maken voor een praatje. „Je ziet het wel. De blokken gaan heel vaak van hand tot hand voor dat er van klompen mag worden gesproken. Het is een hard bestaan om hier iedere' dag te werken. Ge loof dat maar gerust. We maken iange dagen om het hoofd nog enigs zins' boven water te houden. Mis schien zouden jongere mensen ons tempo makkelijk "kunnen verbeteren, maar er zit geen muziek meer in dè klompenfabi'icage. Wij gaan gewoon onze gang. Maar wij worden ook wat ouder. Het wordt tijd voor kwaaltjes en ziekten, zodat één van ons het weieens moet laten afweten. Maar de produktie moet doorgaan". Het zijn verbitterd klinkende woor den. die Jozef van de Branden do.or het geraas van de machines roept. Hij vergelijkt' de positie van de Mompenfabrikanten met die van kleine zelfstandigen. Middenstanders. Hard werken om in het levensonder houd te kunnen voorzien en weinig perspectieven. Boeren 'IVie koopt die klompen nou'? „Wij imaken veel klompen voor de boe ren. Een grossier koopt ze en brengt ze overal in het land aan de man. Een ander deel gaat weg naar de toeristen. Duitsers, Belgen, Fransen, Amerikanen. Als we alleen klompen zouden moeten maken voor de Zeeuwse markt, hadden we allang niet meer bestaan. Er, worden hier por slot van rekening nauwelijks meer klompen gedragen. Kijk maar eens rond, 's maandags op de markt in Hulst. Wie loopt er nou nog op klompen? Nee, de meeste gaan naar de noordelijke provincies. Daar draagt men ze nog wel", zegt Jozef van de Branden. I Hij doet een treurig verhaal. Hij licht toe, dat de klompenfabriek heel anders is dan een modem be drijf: .,Als een modem bedrijf te klein is, niet meer aan de eisen van de tijd voldoet, wordt er geïnves teerd. Dan worden de gebouwen uit gebreid. De voorzieningen aangepast. Daaraan kan een klompenfabriek niet denkeu. Net zo min als wij er een vertegenwoordiger op na kun nen houden, die de boerderijen of de markten afgaat met het produkt. Dat is er voor ons niet meer bij. Als we straks nog meer mé onze ge zondheid gaan sukkelen, dan wordt de fabriek wel opgeheven. Dat kan misschien nog wel een paar jaar aanlopen, maar veel langer beslist niet. We houden van ons werk. We hebben ons hele leven bovendien niets anders gedaan. Maar straks is het afgelopen. 'Dan is er opnieuw een boeiend ambacht prijsgegeven aan de moderne tijd". Er was even tijd voor een praatje. Maar de taak roept de gebroeders Van de Branden weer. Ze gaan weer aan de slag. De machines worden weer gestart. Aan de muur hangen wel vijf of zes diploma's, die het onbetwiste vakmanschap van de laatste generatie Clingse klompen makers nog eens onderstrepen. Al leen om te zien is het nog een boeiend bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 21