PROVINCIALE ZEEUWSE CQU AUT AANTAL WERKLOZEN AL DICHT BIJ DE 200.000 Bezetting van bedrijf voorbij Milieu-afdeling van de Deltadienst wordt in Middelburg geconcentreerd Toename met 16,2 pet in december Sowjet-Unie: geeji crisis in leiding Watergate-veroordeelden Dean, Magruder en Kalmbach vrij de krant van zeeland „PTT-lokettisten overwegen een stiptheidsactie" WIEGEL WIL INTERPELLATIE NIEUWBOUW OP INDUSTRIETERREIN TIJDELIJKE HUISVESTING IN MEANDERFLAT K" VS willen op 27 januari luchtvaart- gesprek hervatten 218e jaargang no. 7 Donderdag 9 januari 1975 (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het aantal werklozen nadert met zeer rasse schre den de 200.000, het door vakbeweging, werkgeversorganisaties en niet in het minst het kabinet-Den Uyl zo gevreesde cijfer. In de cember steeg het aantal werkloze mannen en vrouwen met maar liefst 26.440, waardoor het totale aantal kwam op 189.700. Dit be tekent een toeneming van 16,2 procent sinds eind november. In de laatste week van november waren er tevens nog 560 lopende vergunningen voor werktijdverkorting, waarmee 25.800 werkne mers waren gemoeid, voornamelijk in de textiel- en kledingindus trie, de hout- en meubelindustrie en de metaalnijverheid. De stijging van liet aantal werklo-l zen was het grootst in de provincies Friesland, Drente en Overijssel, maar daarentegen beperkt in Utrecht, Noord- en Zuidholland! In Drente is de arbeidsreserve thans 11,9 procent BURLINGTON (V.S.) Snoep lust speelde dit jonge hondje par ten toen het een potje mayonaise tot op de bodem wilde uittikken: wat te verwachten was, gebeurde: hei diertje kon zijn kop niet meer uit de pot krijgen. Gelukkig was een dierenbeschermer bij de hand, die, na de bodem uit het potje te hebben geslagen uiteindelijk het hondebeest kon bevrijden, Nu heet het voordien naamloze dier 'Pottekop'! SNDHOVEN ANPDe ruim 00 loketambtcnaren en kantoorper soneel van de Nederlandse postkanto ren overwegen stiptlieidsakties, omdat zij ontevreden zijn over het perso neelsbeleid. Dit zegt de heer P. Borst, hoofdbe stuurslid van de vereniging van kan toorpersoneel, Hij was woensdag avond in Eindhoven aanwezig bij een vergadering van het niet-geüniformeer- de PTT-personeel in Zuid-Nederland, waar de aanwezigen zich onomwon- den uitspraken voor stiptlieidsak ties. Het met-geüniformeerde PTT-perso neel eist onder meer, dat het de mogelijkheid wordt geboden te sollici teren naar de functie van hoofdbestel ler, aldus de heer Borst, De PTT heeft dit volgens hem eerder afgewezen- Openluchtslapen IN Amsterdam, zal voortaan het slapen in de open lucht verboden zijn. hiermee hoopt men een eind te maken aan de criminele rand verschijnselen van het 'Vondel- park-toerisme' pag11). Landbouw VOORZITTER Knottnerus van het Landbouwschap denkt aan 1974 terug als een jaar met nare herinneringen op vele gebieden (pag. 11). Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 4, 5, 7 en 8; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1,3 en 11; Sport op pagina 13; Radio en televisie op pagina 14; Financieel nieuws op pagina .15. Brezjnev in openbaar verschenen MOSKOU DPA, RTR) De Sow- j et-Unie heeft woensdag specula ties over 'hangende wijzigingen in de regering' en het bestaan van 'politieke spanningen' in het Kremlin als 'ongegronde ver dichtsels' van de hand gewezen. Het persbureau Tass verklaarde naar aanleiding van de speculaties: 'partij en volk van de Sowjet-Unie zijn een en het Russische volk schenkt zijn leiders, zijn partij en het centrale comité van de partij volledig vertrou wen en volledige steun.' Het commentaar van Tass was een. reactie op speculaties in het Franse dagblad Le Monde. De secretaris-gene raal van de Russische communistische partij, Leonid Brezjnew, wiens ge zondheidstoestand de laatste tijd aan leiding tot tal van geruchten was, woonde woensdag de bijzetting bij van zijn moeder op het exclusieve kerkhof Nowodewitsji. Naar het Moskouse avondblad Izves- t.ia woensdag berichtte, woonde het hele politieke bureau van de Russi sche cp, onder wie president Podgor- ny, minister van buitenlandse zaken Gromyko en minister van defensie maarschalk Gretsjko, de rouwplechtig- heid voorafgaande aan de bijzetting, bij. Van officiële Russische zijde is geen (Zie slot pagina 3 kolom 1 van de overeenkomstige beroepsbevol king. in Friesland 9,4 procent. Het aantal werkloze bouwvakarbei ders was eind- december opgelopen tot 51.100, 18.800 meer dan een jaar daarvoor. Er werden slechts 2800 bouwvakarbeiders gevraagd. Het mi nisterie 'van sociale zaken zegt. dat de ongunstige vraag- en aantaodcijfers in de bouw mede worden beïnvloed door het voor de bouw ongunstige seizoen. Er bijken vanuit de grensprovincies minder bouwvakkers naar Duitsland te pendelen dan vorig jaar. Bovendien waren eind december 8660 schoolver laters beneden de 23 nog steeds werk loos. Vooral de jongeren beneden de 19 jaar 'blijken het moeilijkst aai slag te kunnen komen. Het gemiddelde aantal werklozen bedroeg in 1974 143.200. In 1952. toen ons land ook te kampen had met een sterke stijging van het aantal werklo zen. waren er 139.200 mensen zonder baan. DEN HAAG (ANP) Voorzitter W. gel van de VVD-tweede kamerfractie vindt de woensdag gepubliceerde werk loosheidscijfers van het CBS 'ronduit verschrikkelijk'. Hij zal zijn fractie voorstellen, de regering hierover te interpelleren. De heer Wiegel zei dit in een commentaar op de werkloos heidcijfers. VLIEGTUIG STORT NEER IN COLUMBIA: 22 DODEN BOGOTA (RTR) Een vliegtuig van de Columbiaanse luchtvaartmaat schappij 'Satena' is woensdag bij binnenlandse vlucht in het oerwoud van- het Amazonegebied neergestort. Het toestel, een G47, had 22 mensen aan boord, die allen zijn omgekomen. JEB MAGRUDER JOHN DEAN HERBERT KALMBACH WASHINGTON (AFP,RTR,UPI) Rechter John Sirica heeft woensdag de vrijlating bevolen van John Dean, Jeb Stuart Magruder en Herhert Kalmbach die alle drie veroordeeld zijn voor hun rol in de Watergate-affaire. De drie mannen wer den gisteravond op vrije voeten gesteld. Sirica gaf geen reden'voor zijn besluit. John Dean, voormalig juridisch adviseur van het Witte Huis. werd het vorig jaar veroordeeld tot een gevange nisstraf van een tot vier jaar. Magruder, voormalig on derdirecteur van het comité voor de herverkiezing van president Nixon, kreeg een gevangeni.sst.raf van 10 maan den tot vier jaar en Kambach die Nixons particuliere ad vocaat; is geweest, een gevangenisstraf van zes tot acht tien maanden. Zij hebben alle drie verklaard schuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. Het bevel van rechter Sirica betekent dat de straffen van de drie bekort zijn tot de tijd die ze in de gevangenis hebben doorgebracht. Dean ging op 2 september de gevangenis in. Magruder op 4 juni en Kalmbach op 1 juli. Alle drie hebben ze om strafvermindering verzocht. Dean was de voornaamste getuige a charge in het zogenaamde 'doofpotproces'. en TOKIO: Minister van buiten landse zaken Max van der Stoel is woensdagavond (Japanse tijd) uit Peking in Tokio gearriveerd voor een officieel bezoek van vier dagen. De minister werd op het vliegveld van Tokio verwel komd door de Japanse minister van buitenlandse zaken, Kiichi Miyazawa, en andere hoge rege ringsfunctionarissen. (foto) Vandaag heeft minister Van der Stoel een druk programma, 's Morgens om half tien wordt hij in audiëntie ontvangen op het keizerlijk paleis en twee uur la ter volgt een bespreking met. de Japanse premier. Takeo Mikï. Om drie uur 's middags vindt de belangrijkste ontmoeting plaats. Dan heeft minister Van der Stoet- een twee uur durende conferentie met zijn Japanse ambtgenoot Kii chi Miyazawa. Op de agenda staan besprekingen over Neder landse en Japanse energiepolitiek en de handelsbalans, die nog steeds sterk in het voordeel van Japan is. Woensdagmorgen had minister Van der Stoel bij het afronden van zijn bezoek aan de Chinese havenstad Shanghai ondermeer een klein algemeen ziekenhuis be zocht. waar het ministeriele ge zelschap getuige was van een operatie onder naald-verdoving, een eeuwenoude techniek die sinds enkele jaren in combinatie met westerse geneeskunde wordt toegepast. Twee acupuncturisten pasten de anesthesie toe, terwijl de twee chirurgen een snee ter grootte van een hand in de hals van een zieke vrouw maakten en er een schildkliertumor ter groot te van een duivenei uitsneden. De vrouw bleef de hele lijd bij ken nis en praatte met de artsen, om onmiddellijk na afloop van de operatietafel te stappen en de medische staf te bedanken. De minister, die het gebeuren door een glaswand had kunnen volgen, kreeg ook een hand. Het hele gebeuren had nauwelijks een uur in beslag genomen. ONDERZOEK MOGELIJKHEID BEHOUD DEN BOSCH De bezetting van Crosland Filters Holland BV in 's-Hertogenbosch is voor bij. Vanochtend om kwart voor acht zou de fabriek aan de eigen directie worden overgedragen en hield het actiecomité op te bestaan. Het actiecomité is ak koord gegaan met een aantal toezeggingen van de Nederland se en Engelse directie zoals die woensdagmiddag werden over eengekomen tijdens een vergade ring op het stadhuis van 's-Her- togenhosch. Na langdurige besprekingen, werd men het eens over de volgende uit gangspunten: Er worden geen maatre gelen genomen tegen bezetters en ac tieleiding; salarissen en lonen en de normale bonussen worden doorbe taald over de dagen dat de actie heeft geduurd; de hoofdinspectie voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noord-Brabant gaat een onderzoek in stellen naar de mogelijkheden van behoud van de werkvoorziening voor 's-Hertogenbosch en hangende dit on derzoek worden de aangezegde ontsla gen ongedaan gemaakt; het rapport, dat' wordt uitgebracht, zal bindend zijn voor de beide partijen Tijdens het laatste overleg woens dag heeft ir. A. de Wildt, hoofdinspec teur-directeur voor de arbeidsvoorzie ning in Noord-Brabant,- diverse malen rechtstreeks contact gehad met Den Haag. Volgens ir. De Wildt heeft nister Boersma ingestemd met eer zo kort mogelijke termijn in te stel len diepgaand onderzoek. ..Minister Boersma heeft daarbij gezegd dat het behoud van de werkgelegenheid bij Crosland Filters als belangrijkste uit gangspunt moet worden gehanteerd," aldus ir, De Wildt. Hij noemde deze toezegging een belangrijke bijdrage van de regering om uit de impasse t< raken. DUBLIN (UPI) In een woning ir Foxrock, een voorstad van Dublin. I; woensdag Kevin Mallon (37) aange houden. de tweede man van het Ierse republikeinse leger. Hij wordt beschouwd als de man achter de bomaanslagen in steden. IN TOEKOMST OOK CONCENTRATIE DIRECTIE ZEELAND IN MIDDELBURG DEN HAAG/VLISSINGEN De milieu-afdeling van de Delta dienst van de rijkswaterstaat, die nu is gevestigd in 's-Heer- Arendskerke, Goes en Den Haag, zal geheel naar Middelburg wor den overgeplaatst. De bedoeling is ,dat in de zomer van dit jaar op het groot-industrieterrein van Middelburg wordt begonnen met de bouw van een nieuw kan toor, waar over enkele jaren honderdveertig mensen kunnen werken. lil de tussentijd zal de milieudienst bij uitbreiding van het personeel voor de buisves ting enkele appartementen in de Middelburgse Meanderflat hu ren. De verhuizing van de milieuafdeling van de Deltadienst staat los van de reorganisatieplannen van de rijkswa terstaat. Wel zal ook de directie Zea land van de rijkswaterstaat geheel in Middelburg geconcentreerd worden, maar dat gebeurt in een verdere toe komst. De reorganisatieplannen voor de Zeeuwse directie van de rijkswa terstaat verkeren nog in een stadium van voorbereiding en ze zullen pas over een aantal jaren worden uitge voerd. De verhuizing van de milieuafdeling van de Deltadienst is noodzakelijk, omdat de afdeling nu verspreid is over drie kantoren en omdat in de nabije toekomst een uitbreiding van liet personeelsbestand plaatsvindt. Nu werken in 's Heer Arendskerke ruim 50 mensen, in Den Haag 30 en in Goes zes. De bedoeling is, dat de afdeling wordt uitgebouwd tot circa 140 man. waarvoor op het Middel burgse industrieterrein een nieuw ge bouw wordt gezet. Volgens een woordvoerder van de rijksgebouwen dienst kan, als de procedure vlot verloopt, in juni van dit jaar met de bouw van het nieuwe kantoor worden begonnen. Op dit moment is een schetsplan in voorbereiding. Met de bouw van het nieuwe kan toor zal ongeveer anderhalf jaar ge moeid zijn. Al eerder echter krijgt de milieuafdelïng van de Deltadienst met gebrek aan ruimte te kampen, want bet aantal personeelsleden wordt nu al langzaam uitgebreid. Om de vergro te milieuafdeling, in afwachting van het gereedkomen van het nieuwe kan toor, te huisvesten, zal in Middelburg een gedeelte van de Meanderflat wor den gehuurd. Tijdelijk zal de afdeling dus in vier verschillende plaatsen ge huisvest zijn. „Bij de plannen speelt ruimtegebrek in 's-Heer Arendskerke een rol, maar het belangrijkste motief is toch de concentratie van de milieudienst op één punt," zo zei men bij de diens in 's-Heer Arendskerke desgevraagd. -.Die concentratie is daarom van groot be lang, omdat we in de dienst veel met teamwork te maken hebben." De ver wachting is, dat in de loop van 1975 enkele appartementen van de Mean-! derflat in Middelburg door rijkswater staat in gebruik genomen zullen wor den. Over hoeveel flats men precies de beschikking zal moeten hebben, kon men nog niet zeggen: „Als we wat nodig hebben, huren we wat." Zoals bekend is er in dc Meanderflat sprake van aanzienlijke leegstand. Reorganisatie Over een aantal jaren zal ook de directie Zeeland van de rijkswater staat in Middelburg worden gevestigd. In het hele land wordt gewerkt aan reorganisatie van de rijkswaterstaat, waarbij de arrondissementen verdwij nen. In plaats daarvan komt er een directie met een aantal speciale afde lingen, die op verschillende terreinen Zie slot pagina 4 kolom 3) Kamer efficiency Jiantlijn dtier Vondeling x woek een oud IpCzwl en dierbaar thema aange- Kgtjgd roerd: de weinig cffsciiinte werkwijze van de tweede rJ kamer. Men is namelijk dit jaar ver op het gewone sche ma achter: eind deze maand komt de kamer van haar kerstreces terug en dan wacht haar een uitgebreide agen da. Er moeten nog negen begrotingen of begrotingsonderdelen worden be handeld. terwijl normaal is dat de rijksbegroting Ingediend op de derde dinsdag in september vóór Kerstmis is afgehandeld. Vondeling heeft nu aangekondigd dat hij de openbare com missievergaderingen meer gewicht wil geven, zodat de behandeling in de vol tallige zitting van de kamer kort kan worden afgedaan. Geen nieuw idee: er werd al mee begonnen in het zittings jaar 1962-1963, maar in de loop der jaren verwaterde dit systeem en keer de de kamer terug tot de oneindig lange discussies in plenaire vergade ringen. De opzet destijds was dat een be groting gedetailleerd zou worden behandeld in een vergadering van een kamercommissie, waar dan ook de minister aanwezig was. De kamer als geheel kon daarna kennisnemen van het commissieverslag, zodat aileen in uitzonderingsgevallen in de voltallige zitting behoefde te worden terugge komen op details. Dc begroting kon bij wijze van spreken in een halve middag in de plenaire vergadering worden afgehandeld. Aanvankelijk lukte het vrij rede lijk om zo te wer ken, maar al spoedig begonnen de com missieleden de vol ledige kamerverga dering te gebruiken als een nieuwe termijn van de behandeling. Als ze bijvoorbeeld hun zin niet hadden ge kregen in d commissie over een be paald punt. dan probeerden ze het nog eens in de kamer als geheel. In ieder geval bereikten ze dar. nog wat pu bliciteit. En dat was altijd weer mee genomen. De oorzaak van de misluk king zat derhalve bij de kamerleden zelf: zij maken de plenaire vergadering belangrijker dan ze hoeft te zijn. Vondeling wees er deze week op dat de gTOte waardering van de kamer leden voor de plenaire vergadering op een fictie berust. In feite gaat het helemaal niet om een voltallige ver gadering: slechts vijftien tot twintig kamerleden kunnen er zich op beroe men dat zij alle begrotingsdebatten ln de 'volledige' kamer bijwonen: alle anderen zijn bezig met andere besognes als kamerlid en komen alleen in. de vergaderzaal bij stemmingen. Begrij pelijk: de rp eesten hunner zijn specia list op het een of andere terrein van het regeringsbeleid en hebben daar hun handen vol aan. Een defensie-specialist heeft weinig aan een land'oouwdebat: hij kan zijn tijd beter gebruiken. De kamervoorzitter wii nu het werk in de commissies we6r een zwaarder ac cent geven, zodat de voltallige verga dering niet alles weer hoeft over te doen, maar slechts een globale en af sluitende ronde wordt, van de commis- siebehandeling. Dat zou er op neer komen dat bijvoorbeeld bij verkeer en waterstaat wèl in de commissie, maar niet in de plenaire zitting aandacht wordt gevraagd voor allerlei wegen, weggetjes, bruggen en bruggetjes in het hele land. Deze werkwijze zou inderdaad kun nen leiden tot een beter functio neren van de kamer, al zal dat een ijzeren discipline vergen van vooral de voorzitter en de ondervoorzitters die de commissievergaderingen leiden. De grote moeilijkheid is bovendien dat een dergelijke werkwijze met name de kleine fracties voor grote,' zo niet onoverkomelijke moeilijkheden stelt. De plenaire zitting is voor' een kleine fractie vaak de enige mogelijkheid om een bepaald probleem aan de orde te stellen: zij'beschikt immers niet over voldoende leden om in alle commissie vergaderingen aanwezig te zijn. Een strikte handhaving van het commissie systeem is evenmin zpnder bezwaren voor de media: de parlementsredacties moeten worden uitgebreid of er dient tot een strengere selectie te worden overgegaan van het beschikbare parle mentaire nieuws. Het is een probleem met vele facetten en evenzovele moei lijkheden: hoe kan het parlement zijn taak vervullen in een gecompliceerde en vaak technocratisch bestiiurde sa menleving. Kan dat nog wel met hon derdvijftig mensen, verdeeld over zo vele fracties? Als in het bedrijfsleven twijfel bestaat over de efficiency van een organisatie wordt er een deskun dige hijgehaald: de organisatie wordt doorgelicht. Waarom laat de kamer dat niet eens doen? DEN HAAG (ANP) De Verenigde Staten hebben Nederland voorgesteld de luchtvaartbesprekingen over de transatlantische vluchten van de KLM Op 27 januari in Den Haag voort te zetten. Minister Westerterp ran ver keer en waterstaat heeft dit voorstel woensdag ontvangen, maar er nog geen commentaar op geleverd. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat verklaarde de komende besprekingen te zien als een derde fase in de onderhandelin gen. De Amerikaanse onderminister van vervoer. Raymond Waidmann, zal de delegatie, die naar Den Haag' wil ko men, leiden. Hij was ook 'Amerikaans delegatieleider bij de besprekingen in Washington.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1