PROVINCIALE ZEEUWSE C0U3CT VLIEGTUIGKAPER IN ENGELAND OVERMEESTERD Dit jaar 250 nieuwe arbeidsplaatsen bij grotere Middenzeeuwse bedrijven Ford 'bezorgd5 over toestand in Vietnam EEG-M1N1STERS EENS OVER DE 'OLIEDOLLARS' 5 gijzelaars ongedeerd vrij de krant van zeeland SYRIË ZEGT LIBANON ALLE STEUN TOE Nederland tegen confrontatie bij. nieuwe olieboycot 218e jaargang no. 6 Woensdag 8 januari 1975 p- ja fe JLJmitsè A LENINGEN VIA HET IMF (Van onze correspondent) LONDEN De ministers van financiën van de negen EEG-landen zijn het er dinsdag in de Britse hoofdstad over eens geworden dat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) vo.or 1975 tien tot twaalf miljard overtollige dollars van de olieproducerende landen moet lenen om de voor de Westerse economie desastreuze gevolgen van de gestegen olieprijzen te bestrijden. Dit wil zeggen, dat de EEG niets voelt voor de plannen van de Amen- kaanse minister van buitenlandse 'zSr keu Henry Kissinger, om de landen die lid ziin van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) zeil' het geld bijeen te laten brengen, waarmee via ten syst eem van leningen en gecontroleerde besteding daarvan, de stagnerende economieën op gang kunnen worden gehouden. TIJDENS GESPREK TWEE PRESIDENTEN SJTAURA (RTR, DPI) President Ha- fez Al-Assad heeft dinsdag de volledige steun van Syrië betuigd aan het grenzende Libanon. Na afloop van besprekingen met zijn Libanese ambtgenoot Soeleiman Frand- jieh in de Libanese plaats Sjtaura werd een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin het Syrische staats hoofd bekendmaakte, dat zijn regering bereid is militaire, economische en po litieke hulp te verlenen aan Libanon om dit land te helpen tegen aanvallen van Israëlische zijde. In het communiqué stond niet of pre sident Frandjieh het Syrische aanbod om 'aan elk verzoek van Libanon te voldoen' -heeft aanvaard. Intussen sprak premier Rasjid Al-Solh berichten van de Israëlische radio tegen, als zou Libanon ermee hebben ingestemd dat Syrische militairen of vliegtuigen zou den gaan patrouilleren langs de grens met Israël. „Deze berichten hebben geen grond van waarheid en zijn be doeld als rechtvaardiging van Israë lische aanvallen op Libanon", aldus de eerste minister. 'Hoewel de staatshoofden van Syrië en Libanon elkaar geregeld ontmoeten op Arabische bijeenkomsten, was het voor het eerst sinds 18 jaar dat een staats hoofd uit Damascus naar Libanon kwam voor overleg. Assad kwam per auto en keerde na enige uren teruj naar de Syrische hoofdstad. In het communiqué werd gezegd dat d twee presidenten met elkaar hadden gesproken in een geest van broeder schap, vertrouwen, hartelijkheid en vriendschap. Over Arabische vraagstuk ken in bet algemeen en dé ontwikke ling van' de Palestijnse kwestie in het bijzonder bleken zij het volledig .eens te zijn. tanden iu kmï Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 4, 5, 6, 7 en 10; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9; Sport op de pagina's 10 en li; Radio en televisie op pagina 12; Financieel nieuws op pagina 13. De plannen van Kissinger, zo ver klaarden de Negen ha afloop van him bijéénkomst, verdienen een welwillen de bestudering. Zij kunnen een vulling vormen op de bedoelingen de EEG, maar zijn geen alternatief daarvoor. Hooguit kunnen ze dienen, zo zei de Britse minister van finan ciën, Dennis Healy, na afloop, als een veiligheidsnet onder andere afspra ken. De zeer grote mate van unanimiteit die de EEG-landen dinsdag aan de dag hebben gelegd, is één belangrijke fac tor, het feit dat de EEG-plamien nog door de leden van het IMF moeten worden aanvaard, is een ander gege ven. Niettemin bestaat er gegronde hoop dat het IMF met de Europese bedoe-' langen zal meegaan, omdat ook buiten de EEG wijdverbreide steun bestaat voor de Europese denkbeelden, terwijl zowel de Nederlandse IMF-directeur Wibteveen als de Britse minister van financiën Healy tijdens recente rond reizen .door Arabische olieproduce rende landen een welwillend oor heb ben gevonden voor deze besteding van de Arabische overschotten. Overschot Volgens de schattingen van het In ternationaal Monetair Fonds hebben de ólieproducenten in 1974 een „onbe- steedbaar" overschot van 60 miljard dollar genoteerd in 1975 zal dit nog tot 70 miljard oplopen. Voor 1975 denkt de EEG met de voorgestelde tien tot twaalf miljard dollar, ai basis voor leningen aan behoeftige landen, te kunnen uitkomen. De lenin gen die bij de Arabische olieproducen ten moeten worden aangegaan, moe ten, naar de EEG-ministers vinden, worden afgesloten tegen een aan de markt gerelateerde rente, teneinde o; (Zie slot pagina 3 kolom 3) I LONDEN De gekaapte BAC-111 i I van British Airways op het eind I I van de landingsbaan van de lucht- I I haven Heathrow bi] Londen. I DEN HAAG Een woordvoerder van liet ministerie van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van een vraag hoe men dacht over Kissinglrs waarschuwing inzake een eventueel Amerikaans militair ingrijpen in de Arabische olielanden, in geval de we reldeconomie door een nieuwe boycot zou worden 'gewurgd', verklaard dat men in Den Haag van oordeel is dat moet worden getracht een confronta tie tussen olieproducerende en oliever- bruikende landen te voorkomen en dat men voorstander is van een dia loog. De woordvoerder achtte het ten enemale onjuist om in te gaan op een „hypothetisch speculatieve situatie", zoals deze door Kissinger was aange^ duid. ■ONDEN: Gezagvoerder Harry Lea en de beide gegijzelde stewardessen Barbara Brindley (links) en Heather Ablard LONDEN (AFP, RTR, GPD) De jonge als Arabier geklede man, die gistermiddag op het Londen- se vliegveld Heathrow een vliegtuig van Britsh Airways kaapte is vannacht na landing op het vliegveld Stansted bij Londen overmeesterd. De vijf gijzelaars de gezagvoerder, de tweede piloot, een steward en twee stewardessen zijn ongedeerd. Er is geen schot gelost. Omstreeks kwart over twaalf vertrok dé BAC-111 van de Londense luchtha ven Heathrow. Men liet de kaper in de waan dat het toestel op weg was naar Frankrijk, zoals de man had ge- eist. In werkelijkheid had de gezag voerder als eindbestemming Stansted opgekregen, een vliegveld op ruim 50 kilometer ten noordoosten van Londen. Volgens mededelingen die via de boord- radio waren ontvangen had de kaper tijdens de vlucht van meer dan een uur in de gaten gekregen dat het vliegtuig helemaal niet op weg naar Frankrijk Bij aankomst op Stansted verscheen de kaper samen met de gegijzelde ste ward in de deur van het vliegtuig. Toen hij het toestel verliet werd hij door de politie overmeesterd. De kaper zou van plan zijn geweest met de 100.000 pond sterling die op Heathrow aan boord waren gebracht en de ste ward als gijzelaar per auto naar de havenstad Dover te vertrekken. Hij had gezegd dat hij zich wilde wreken op de in Parijs wonende moordenaar van zijn broer. De Franse regering had laten weten dat het toestel niet op een Franse lucht haven mocht landen. Zou het wél Frankrijk komen, zo waarschuwde de regering in Parijs, dan zou het door militaire vliegtuigen worden onder schept en gedwongen koers te zetten naar de luchtmachtbasis Evreux op SMALDEEL VS VERLIET FILIPPIJNEN WASHINGTON, SAIGON (AFP, DPA, AP) President Gerald Ford van de Verenigde Staten is 'bezorgd' over de toestand in Zuid-Vietnam na de val van de stad Phuoc Binh. Hij volgt de ge hele toestand in Vietnam 'zeer zorgvuldig', zo heeft dinsdag de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Nessen, verklaard. De Amerikaanse president heeft een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Hen ry Kissinger, over de ontwikkeling van de toestand in Indo-China, aldus Nessen. Later op de dag zou hij een gesprek hebben met de Amerikaanse minister van defensie, James Schlesin- ger. Nessen zei verder, dat Ford even wel geen plan in gedachten heeft voor militaire hulp aan Zuid-Vietnam. Nes sen noemde de mogelijkheid "hypothe tisch', dat Ford het congres za,l ver zoeken de wet te wijzigen, die hem op het ogenblik verbiedt bommenwerpers of troepen te zenden om hulp te bieden aan de strijdkrachten van de regering in Saigon. Robert Anderson, de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, noemde de val van Phuoc Bmh een 'zeer ernstige ontwikkeling'. Hij voegde er evenwel aan toe, dat er naar de mening van Washington geen grond bestaat voor het opzeggen van de Pa- rij.se overeenkomst van januari 1973. Smaldeel Het ministerie van defensie deelde mee dat een smaldeel van zes oorlogs bodems, onder aanvoering van het atoom-vliegkampschip "Enterprise', de Filippijnse wateren heeft verlaten op een missie, 'die geen verhand houdt met de gebeurtenissen in Vietnam'. stoomt naar een bestemming in Zuidvietnamese wateren, nu de strijd krachten van Saigon op het slagveld zware verliezen hebben geïncasseerd. Beecher vertelde dat de "Enterprise', werelds grootste oorlogsbodem, 5 men met de eveneens door atoom kracht voortgestuwde kruiser "Long Beach', twee torpedoboot jagers, een olie-bunkerschip en een bevoorradings vaartuig dinsdag zijn basis Subic Bay op de Filippijnen heeft verlaten. Sub ic Bay is een van de belangrijke thuishavens van de zevende vloot. Beecher zei dat het smaldeel in zuid westelijke richting koerst. De Zuidvietnamese kust ligt pal wes telijk van Subic Bay. .-Het smaldeel is bezig aan een operationele miss' aldus Beecher. Ook de woordvoerder van het Witte Huis, Nessen, ontkende, dat de Ame rikaanse oorlogsschepen op weg zijn naar de Zuidvietnamese wateren. De Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu heeft de val van de provin ciehoofdstad Phuoc Binh bevestigd en een rouw ,van drie dagen voor het gehele land afgekondigd. 100 kilometer ten noordwesten van Parijs. De kaping was begonnen toen de met donkere bril achter in het toestel een stewardess had gegrepen halver wege de dertig minuten durende vlucht van Manchester naar Londen. Op dat ogenblik liet de man zijn wapens een vuurwapen en een granaat zien. maar hij hield ze verborgen toen het toestel eenmaal was geland. De 46 pas sagiers mochten van boord gaan, de bemanning werd gegijzeld. De man voerde de kaping zo onopval lend uit, dat de passagiers het niet eens beseften. Passagier Danny Tarrant uit Toronto zei: „We hoorden pas dat we gekaapt waren nadat het vliegtuig was geland en terugtaxiede naar het eind van de landingsbaan." En de Britse pa.iagier Lawson Clay ton, zei: „Toen we het toestel verlie ten, vertelde de steward ons dat we een kaper aan boord hadden." De eisen van de kaper werden i langzaam duidelijk. Hij wilde in ieder geval 100.000 pond sterling, hij wilde ook naar Parijs gevlogen worden hij wilde een parachute en onderricht in het gebruik daarvan. Men besloot een val op te stellen. Het toestel zou opstijgen en boven het Kanaal rond cirkelen om de indruk te wekken dat het in de richting van Parijs vloog. Daarna zou het lan landen op het Noordlondense Stansted, dat voorna melijk voor chartervluchten wordt ge bruikt. Om half twaalf in de avond steeg het vliegtuig van Heathrow op. Radio luisteraars en tv-kijkers beleefden spannend uur, terwijl het toestel in het donker van de nacht verdween. Een radio-amateur ving de gesprek ken op die de piloot voerde met een piloot van een begeleide Trident. Over de identiteit van de kaper bleek de gezagvoerder ook toen nog niet op de hoogte te zijn, zo had de amateur be grepen. De vraag die zich nu als gevolg van het avontuur voordoet, is, hoe het mo gelijk was dat de man met zijn wa pens door de controle op het vlieg veld van Manchester heeft kunnen ko men. De autoriteiten aldaar zijn na tuurlijk al begonnen elkaar de schuld te geven. In ieder geval staat vast dat er over enige weken een installatie zal worden aangebracht op het vliegveld die iedere smokkel van wapens onmo gelijk zal maken. VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL MIDDEN- EN NOORD-ZEELAND DR. ZIJLMANS IN JAARREDE: 'GROEIENDE WERKLOOSHEID GROOTSTE KWAAL...' INSCHAKELEN VAN DE VROUWELIJKE ARBEIDSRESERVE: VEEL PROBLEMEN VLISSINGEN De vooruitzich ten voor de afzet van vrijwel al le grotere Middenzeeuwse bedrij ven met meer dan honderd werknemers zijn voor 1975 minder gunstig. Toch zal deze ontwikkeling over het algemeen genomen niet leiden tot een ver mindering van het aantal ar beidsplaatsen in deze groep. De behoefte aan arbeidskrachten zal bij de grotere ondernemingen in Midden-Zeeland integendeel nog toenemen met ongeveer 250. Dit deelde dinsdagmorgen de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zee land, dl-. H. A. A. Zijlmans, mee tijdens zijn nieuwjaarsrede tot de kamerverga dering in het Strandhotel in Vlissingen. Over de minder grote bedrijven in het zelfde gebied, met tussen de tien en honderd werknemers, toonde de heer Zijlmans zich pessimistischer. Hij acht te het niet uitgesloten dat zich in deze bedrijven in de loop van 1975 een ver mindering van het personeelsbestand zal voordoen. Vooral de ontwikkelin gen in de confectie- en de textielindu strie zullen daarbij een rol spelen. Ofschoon de groep van de minder grote bedrijven in 1974 hun afzetten en winst marges zagen teruglopen bleef het werknemersbestand vorig jaar toch nog onveranderd. Ook voor de groep detailhandel en ambacht zijn de voor uitzichten voor 1975 minder gunstig. Niet alleen wordt een verdere daling van de afzet en andere economische activiteiten verwacht maar leeft in de ze groep ook de angst, dat de rentabili teit nog verder en zelfs tot een on; vaardbaar peil zal teruglopen, Dr. Zijlmans zei te verwachten, dat zich in de groep detailhandel en am bacht. door rationaliseringsmaatregelen een personeelsvermindering zal voor doen. Deze vermindering zal niet wor den gecompenseerd door de te schep pen nieuwe arbeidsplaatsen bij enkele zich nog wél gunstig ontwikkelende be drijven. Toch blijft ook in deze groep, zo betoogde de kamervoorzitter, het optimisme voor de toekomst gehand haafd. Optimisme Dr. Zijlmans: „Met een gezonde onder nemersmentaliteit worde deze achter uitgang van de economie als een tijde lijk fenomeen beschouwd en treft men maatregelen om de daaraan verbonden moeilijkheden zo goed mogelijk op te vangen Tegelijkertijd bereidt men zich voor op meer gunstiger tijden." Eerder had de heer Zijlmans geconclu deerd: „Aan het feit dat in de eerste tien maanden van 1974 in Midden- en Noord-Zeeland zich vier bedrijfsslui tingen met het verlies van 172 arbeids plaatsen voordeden; dat 44 bedrijven voor 214 arbeiders werktijdverkorting aanvroegen waardoor 12000 arbeids uren verloren gingen, is de boven de arbeidsproduktiviteit uitgaande loon kostenstijging niet onschuldig." In dit verband merkte hij ook op, dat bij loononderhandelingen als eerste uit gangspunt wordt genomen, dat de prijs stijgingen volledig moeten worden ge compenseerd. Daardoor wordt echter het verband tussen arbeidsproduktivi- teits- en loonstijging verbroken. Sprekend over de problematiek waar voor de regering zich ziet gesteld zei de voorzitter van de kamer van koop handel, dat enerzijds een oplossing moet worden' gevonden voor de nog steeds groeiende werkloosheid Ti ij een desondanks stijgende prijs van de arbeid' terwijl anderzijds de inflatie moet worden bedwongen. Dat laatste is echter alleen mogelijk door een sta bilisatie van loonkosten, produktprij- zen en handelsmarges. Kwaal 'Grootste kwaal', ook in de provincie Zeeland, noemde dr. Zijlmans, de groei ende werkloosheid. Toch bleek hij niet pessimistisch gestemd. Zo stelde hij vast, dat de ontwikkeling van de Zeeuwse werkgelegenheid in het afge lopen jaar gunstiger was dan het Ne derlandse gemiddelde. Terwijl in 1973 (Zie slot pagina 7 kolom 5) Jiartlijn. oraal Tops heeft deze week in een nieuwjaarsrede gewezen op het 'sterk gewijzigde maat- schapj>elljk kader' waarin zijn dienst werkt. Het In spelen op deze veranderingen eist oen grote dosis aanpassingsvermogen, maar rijkswaterstaat 'in aJ zijn gelo dingen is volop bezig vertrouwd te raken met een grotere openheid dan men vroeger gewend was', aldus ir, Tops. De directeur-generaal formuleer de die openheid heel kernachtig: „We zijn bezig met de publieke zaak, onze werken zijn, met. recht openbare wer ken en de burgers hebben er recht, op zich daarmee te bemoeien". Dat klinkt plezierig en uitnodigend, zo in de geest van „Beste burgers, we houden een heel jaar lang open dag. van harte wei- kom", In de praktijk van het dagelijk se werk evenwel blijkt dat de open bare werken zelden zo openbaar zijn als hier werd gesuggereerd. Wermoedeliik is dat rijkswaterstaat V niet kwalijk te nemen. Zo wees ir. Tops er in zijn nieuwjaarsrede nog op dat bepaalde belangen zowel in dividuele als algemene soms tegen over elkaar komen te staan en dan zo zei hij „zal er'gekozen moeten worden". En dat is nu precies waar het om gaal. Dat kiezen is namelijk in negenennegentig van de honderd ge vallen een beleidszaak: technische diensten bereiden bepaalde projecten voor. al dan niet voorzien van alter natieven, waarna de bevoegde beleids- instantie beslist. In de meeste kwesties, betreft het een beslissing van een po litieke instantie: een kabinet bijvoor beeld. En nu kan een dienst nog zo open zijn, als het beleid vindt dat op grond van bepaalde politieke overwe gingen openheid niet of nog niet ge wenst is. dan blijft de zaak zo dicht als een pot, ondanks alle nieuwjaar- redes van alle departementale direc teuren-generaal. Het kost weinig moeite om daarvan een voorbeeld te noemen: de Oos- terscheldekwestie. Daarover is vrijwel een jaar lang uiterst geheimzinnig ge daan. Af en toe lekte er wel eens wal. uit, maar dan toch niet .met medewer king van de verantwoordelijke be windsman. In het algemeen speelden de voorbereidende discussies zich af achter gesloten deuren. Daarbij kwarn nog dat in de procedure die aan de kabinetsbehandeling vooraf ging ook de rijksplanologische commissie was ingeschakeld, waarover nog weer aller lei extra-geruchten de ronde deden: de commissie zou zo denken of zus, de staatssecretaris van maatschappelijk werk zou ook een duit in het zakje hebben gedaan en zo bleven de ge ruchten circuleren. De tweede kamer leek soms een ruilbeurs van informa ties: sommige fracties waren redelijk ingelicht. Met name de PvdA bleek over goede verbindingslijnen te be>- schikken met het kabinet, in andere fracties was wel eens wat meer be kend uit de ambtelijke wereld en zo werden bij tijd en wijle de stukjes van de legkaart door parlementariërs en journalisten aan elkaar gelegd. Zo duurde het tot ver in het najaar vóórdat er eindelijk iets over dit zéér publieke werk Oosterschelde naar buiten kwam, althans officieel. „De burgers hebben er recht op zich met openbare werken te bemoeien", zegt nu directeur-generaal Tops plechtig. Ach, dat is aardig. Misschien kan hij dat de minister eens meedelen: die be paalt menigmaal op puur politieke gronden wanneer er van een openbaar werk iets naar buiten mag komen. Bo vendien herinneren we ons nog leven dig dat na het kamerdebat over ae Oosterschelde de rijksv/aterstaatsmen sen het consigne hadden gekregen niets meer los te laten over de uitvoe ring van het regeringsbesluit: geen los se informaties meer, er zou een keurig georganiseerde persconferentie komen. Nu heeft daarentegen de directeur-ge neraal in zijn nieuwjaarsrede ver klaard: „Het consigne blijft voor ons allemaal: laten we niet. moeilijk doen". In voorkomende gevallen zullen we dit woord gaarne citeren. We realiseren ons overigens dal met bovenstaande beschouwing de directeur-generaal van rijkswaterstaat niet helemaal recht is gedaan. Zijn be toog was vermoedelijk minder voor de buitenwereld en meer voor de men sen van de eigen dienst bedoeld. Ken nelijk wilde hij hen nog eens op het hart drukken dat zij bereid moeten zijn steeds alternatieven te overwegen voor projecten die aan het beleid die nen te worden voorgelegd. De huidige maatschappij wil dat nu eenmaal en daarmee behoort rekening te worden gehouden. Ook wil hij proberen rijks waterstaat een betere 'image' fe geven: sommigen denken dat. het hier om zo formuleerde ir. Tops het - „een eigengereid apparaat gaat dat niet dienstvaardig is". In dit verband wees hij er nog op dat het „ons niet koud Iaat hoe men over rijkswater staat denkt". Dat waren sleutelwoor den in zijn betoog en daarop dient met. waardering te worden gewezen. Maar dat neemt niet weg dat juist in het. moderne maatschappelijk kader waar binnen de rijkswaterstaat opereert de voorstellen van deze dienst vooral po litiek worden geïnterpreteerd. En daar door worden alle goede voornemens van een dienst met name als het gaat om openheid nogal eens be perkt. Om een variant te gebruiken op een bekend woord: de dienst is wei gewillig, maar de politiek is zwak. Haar zwakte is namelijk dat zij onder geschikt is aan de ijzeren wetten van de politieke strijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1