PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN AGT WIL LANDELIJK TEAM TEGEN NARCOTICA Lucht- en scheepvaartverdrag met China in de maak Vlissingen krijgt maandag 20 januari nieuwe passagiersdienst op Engeland Eerste besprekingen al begonnen STAKING DREIGT BIJ DE VARA Bedrijf bezet de krant van zeeland DIRECTEUR VERDWEEN MET TON 218e jaargang no. 5 Dinsdag 7 januari 1975 ISRAËL WAARSCHUWT LIBANON EN JORDANIË JERUZALEM (DPA, RTR, UPI) Israël heeft maandag: Libanon gewaar schuwd voor 'het binnenrukken van Syrische strijdkrachten'. "Volgens de Israëlische minister van defensie, Sji- mon Peres, zoekt Syrië expansie in Libanon. De Israëlische minister zei m het parlement, dat Israël zich niet in de binnenlandse aangelegenheden ran Libanon wil mengen. Maar Jeru zalem kon toch geen vreemde strijd krachten in Libanon over het hoofd zien, die de soevereinitieit van land en de veiligheid van Israël zijn noordgrens in gevaar brachten. Minister Peres heeft maandag in het Israëlische parlement teveneens ge zegd, dat onlangs Arabische guerrilla strijdkrachten, gewapend met. tanks en luchtdoelraketten uit Syrië in Liba non waren aangekomen. Het had er de schijn van, aldus minister Peres, dat Libanon thans geregeerd werd door 'terroristen die hun activiteit vrij uit ontplooien, zonder zich ook maar iets van de autoriteiten aan te trek- ken" Deze leiden hadden klaarblijke lijk hun eigen gezag in Libanon geves tigd. En aangezien de guerrillatroepen een rechtstreekse bedreiging vormden van Israels bestaan, zou Israël al het nodige doen om zichzelf te beschen men Peres zei, dat Israël ook Jordanië gewaarschuwd had voor het binnen dringen van guerrillatroepen uit Syrië. VS waarschuwen VN officieel voor val Saturnus-trap WASHINGTON (DPA) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren de Verenigde Na ties officieel verwittigd van de ver wachte 'neerstorten' van de tweede trap vaii een Amerikaanse Sartumus- raket, donderdagnacht. Bij wijze van routine heeft men de be- fende afdeling van de VN op de hoogte gesteld. Op grond,van ervaring verwacht men geen schade. De trap vliegt in een baan ongeveer op de hoogte van de vijftigste breedtegraad. Het verbranden wordt, verwacht in het gebied tussen de Stille ên Atlanti sche Oceanen, het zij in de wereldzee ën of ergens langs de grens tussen Canada en de Verenigde Staten. Brezjnev IN diplomatieke kringen in Lon den heerst de overtuiging, dal de Russische partijsecretaris Brezj nev niet ernstig ziek is. (pag. 3) Emigratie NA het bezoek van de Australi sche premier Whitlam aan Neder land heeft premier Den Uyl het vooruitzicht reëel genoemd, dat de Nederlandse emigratie naar Au stralië kan doorgaan, (pag. 8) Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 4, 5, 7 en 10; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 3 en 8; Sport op pagina 6; Radio en televisie op pagina 9; Financieel nieuws op pagina 11. SCHIPHOL (ANP) Minister Van Agt van justitie meent dat de opsporing van narcotica bij uitstek een taak is voor een landelijk recherche-team, dat volgens hem zo snel mogelijk moet worden gevormd. De heer Van Agt zei dit maandagmiddag op Schiphol voor zijn' vertrek naar New York. Hij maakt een reis van negen dagen naar de VS. op uitnodiging van de Amerikaanse regering om zich te informeren over de handel in en het gebruik van 'hard drugs'. zijn Amerikaanse gastheren de straf fen die Nederland voor de handel van hard-drugs oplegt niet te laag zou vinden, antwoordde de minister: „het hele jusj.iële optreden komt ter spra ke. Ik geloof echter dat men zich meer zorgen maakt over de opsporing dan over de bestraffing. Ongetwijfeld wordt maar een l^lein gedeelte achter haald van wat via Amsterdam wordt doorgevoerd naar landen als: Zweden, Italië en Duitsland. Ik ben dan ook van mening dat de opsporingsactivitei ten sterk zullen moeten worden uitge breid". Minister Van Agt noemde in dat ka der het speciale team van de Amster damse recherche dat zich bezighoudt met de opsporing van narcotica, „niet in overeenstemming met de ernst van het probleem". „Er zouden veel meer mensen voor moeten ingezet", was zijn mening. „Het geleidelijk infiltre- Tijdens zijn besprekingen met Ameri kaanse autoriteiten in Washington zul len ook de wetgeving, het justitieel optreden, de opvang en behandeling van verslaafden en de onderzoekme thoden aan de orde komen. Minister Van Agt heeft de uitnodiging voor deze reis begin december ontvangen. Op de vraag of het hier een spoedreis betrof antwoordde hij: „het is inder daad erg snel gegaan. In de eerste plaats vanwege de urgentie van het probleem, in de tweede plaats is het praktisch een dergelijke reis te maken tijdens het reces van tweede kamer. Dit is natuurlijk een ontzetend belang rijke zaak. Ik héb de indruk dat in ons land nog teveel mensen dit zeer ernstige probleem onderschatten. Ook heb ik het angstige gevoel dat veel mensen de gevaren van het heroïine- gebruik nog niet kennen", zo zei hij. Op de vraag of hij verwachtte dat HILVERSUM (ANP) Medewerkers van drie afdelingen van de VARA hebben in een brief aan het bestuur van de omroep ver klaard desnoods het werk neer te leggen als een voorgenomen reorganisatie wordt doorgevoerd. Het betreft medewerkers van de actualiteitenrubriek 'Achter het nieuws', van de informatieve afdeling en van de ombudsman. De reorganisatie houdt in, dat hoofden en chefs plaats moeten maken voor een systeem met kerngroepen, waarin de groepsleider de verantwoordelijke figuur is. VARA-voorzitter André Kloos heeft inmiddels verklaard te hopen, dat de VARA-medewerkers, die de brief hebben opgesteld, op hun besluit zul len terugkomen. Als zij hun eigen belang boven dat van de VARA stellen, zal het bestuur gebruik maken van de cao om hen te dwingen, aldus Kloos. In het nieuwe systeem zou Koos Postema een van de nieuwe groepsleiders worden, die televisiedirecteur Piet te Nuyl jr. bij diens afwezigheid zou ver vangen. ren van deze ondoorgrondelijke han del is een taak bij uitstek van een landelijk recherche-team. Dat zou dan niet de laak van dit Amsterdamse team moeten overnemen, maar dit werk. zoals ook in andere grote ste den, moeten ondersteunen", aldus mi nister Van Agt. De minister van justitie verklaarde dat een dergelijk team uit het korps rijkspolitie geformeerd zou kunnen worden. „De eerste bespreingen daar over zijn al begonnen. Het belangrijk ste is niet de vraag waar je de mensen vandaan haalt, maar de vraag hoe je deze mensen de verzekering van een goede samenwerking met de politiekorpsen van de grote steden geeft. Je wordt dan weer geconfronteerd met. de versnippering van het politie-appa- raat dat het zo moeilijk maakt goed op te treden", aldus minister Van Agt. Hij wordt op zijn reis vergezeld door mr. A. J. Fonteijn, directeur-generaal hoofd van de directie politie van het ministerie van justitie en mr. L. Oran je, hoofd van de afdeling staats- en strafrecht van hetzelfde ministerie. FEDERATIEVOORZITTERS DS'70 SOLIDAIR MET HOOFDBESTUUR DEN HAAG (ANP) De voorzitters van de regionale federaties van DS "70 hebben zich maandag in een verkla ring solidair verklaard met het hoofd bestuur van de partij in zijn steun aan het streven van het DS '70-kamer- lid mevr. Van Veenendaal-Van Megge- len. „Dit streven is," aldus de verkla ring, „het aan de kaak stellen van de onder het mom van vormingstoneel bedreven indoctrinatie van de jeugd door Proloog." Uit de verklaring blijkt, dat de federa tievoorzitters het met het hoofdbe stuur betreuren dat mevr. Van Veen- nendaal haar actie op een weinig zorg vuldige wijze onder de publieke aan dacht heeft gebracht. Toch zijn de voorzitters van mening dat de partij alle steun moet verlenen aan het bestrijden van vormingsmethoden een politiek eenzijdig karakter, w; bij de jeugd weinig of geen ruimte wordt gelaten tot het vormen van een eigen oordeel. DEN BOSCH Ondanks de be zetting bij het bedrijf van de Cros- land Filters NV in Den Bosch wordt de produktie bij dit bedrijf voortgezet. Een woordvoerder van het vijf man sterke actiecomité zegt: „Er is 'nog nooit met zoveel plezier gewerkt als r.u". De Resetting van het bedrijf be gon maandagmorgen direct na het openen van de poort. De bezetting wordt uitgevoerd door ongeveer 50 mensen. Voor 39 van hen dreigt ontslag omdat men de fil- terproduktïe naar het Engelse BESPREKINGEN IN PEKING AFGESLOTEN (Van onze speciale verslaggever) SJANGHAI -De Nederlands-Chinese besprekingen in Peking zijn maandagavond afgesloten met de^aankondiging dat op korte termijn een lucht- en spheepvaartverdrag tussen beide landen zal worden getekend. Vervolgens besloot minister Van der Stoel bet officiële gedeelte van het bezoek door het aanbieden van een diner aan zijn collega Tsjiao Kuan-Hua. Hij' constateerde daarbij dat, de contacten die al eeuwen geleden begonnen, maar toen een land- en zeereis van een vol jaar vergden, nu in een nieuwe fase zijn gekomen waarbij de luchtverbinding minder dan een dag duurt. Bergen, rivieren en woes tijnen, zo zei hij, zijn overwonnen en nieuwe vooruitzichten gescha pen. Het gezelschap is inmiddels van de. Hoewel de handelsbetrekkingen tot hoofdstad naar het haven- en indlante het gebied van de economie-minister triecentrum Sjanghai vertrokken. Lubbers behoren, hoopt Van der Stoel hier een indruk te krijgen hoe de Nederlandse export tot de Chinese opbouw kan bijdragen en zodoende de handelsbalansin evenwicht bren gen. Maandagochtend werd een bezoek gebracht aan de 'besneeuwde Chinese Muur waarvan een deel van de 6000 kilometer ten noorden van Peking is gerestaureerd. Verder werden de gra ven van de Ming-keizers bezocht yaar 15 jaar geleden vele schatten zijn opgedolven waarvan de Chinezen bere kend hebben dat zij, in een tijd dat het land geteisterd werd door hon gersnoden waarbij honderdduizenden omkwamen, ten minste zeseneen half miljoen jaarrantsoenen rijst op soupeerden. Maandagmiddag heeft de minister een lunch gegeven voor de vertegen woordiger van de negen EEG-ianaen in Peking en vervolgens een perscon ferentie voor de Europese correspon denten |Hij maakte daarbij bekend dat hij de Chinezen heeft gesugge- (Zie slot pagina 3 kolom 1 moederbedrijf wil overbrengen De andere personeelsleden hebben zich met de bezetiers solidair ver klaard. Niemand van de meren deels jonge vrouwelijke werk krachten in het bedrijf is georga niseerd. Aan de directie van het bedrijf is door de bezetters meegedeeld dal de bezetting zal doorgaan totdat een redelijk, overleg mogelijk is geweest. Men wil praten, maar eist tegelijkertijd doorbetaling van de actiedagen'en het achten wege blijven van represailles. Vorig jaar besloot het bedrijf de produktie onder te brengen in En geland bij het moederbedrijf om dat in Nederland de produktie van de oliefilters te duur werd. Bovendien was de afzet var. de oliefilters gedaald door het terug- De actievoerders menen echter dat het bedrijf ook in Nederlands zeker nog winstgevend zal kunnen produceren en protesteren tegen ontslag van de 39 werknemers. Het bedrijf in Den Bosch is een onderdeel van de Engelse. Lucas Group, een bedrijf dat groter is clan Philips International. De vak bonden zijn wel over de actie in gelicht maar hebben nog geen standpunt ingenomen omdat er geen leden bij betrokken zijn. De directie van het bedrijf heeft nog niet meegedeeld of ze op de eisen j wil ingaan. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse en Dordtse politie zoeken een zekere A. G. L. van der S„ directeur van een fabriek van relatie geschenken, die er van door is gegaan met on geveer 100.000 gulden ill geld. Dit geld is deels afkomstig van de BV Adveko in Dor drecht, waarvan Van der S. directeur is, en deels van een Rotter dams bedrijf, de BV Genelex. voor geleverde relatie geschenken. Genelux en een mederiirectehr van Van der S. hebben de zaak bij de Rotter damse politie aangege ven. Men vermoedt, dat de voortvluchtige directeur ergens in Zuid-Frankrijk zit. FERRYBOOT 'OLAU WEST' VAART VLISSINGEN-SHEERNESS DAGELIJKSE VAARTEN, ACCOMMODATIE VOOR 800 PASSAGIERS VLISSINGEN Voor het eerst sinds vele jaren krijgt Vlissingen weer een volwaardige passagiersdienst op En geland. Maandag 20 januari wordt de op 21 november van het vorig jaar als vrachtdienst tussen Vlissingen en Slieerness begonnen 'Olaulijn' omgezet in een vracht-passagiersdienst. Het eharterschïp 'Basto 5' wordt die dag uit de vaart genomen en vervangen door de 2300 brt ton metende ferry boot 'Olau West'. Dit schip biedt plaats aan 32 vracht wagencombinaties (overeenkomend met 250 personenauto's) en 800 passa giers. Het ligt in de bedoeling elke dag één vaart te onderhouden vanuit Vlis singen en Sheerness. Begin april van dit jaar zal een zusterschip, de 'Olau East', worden ingelegd, waardoor da gelijks twee vaarten heen en weer kun nen worden gemaakt. De vertrektijden zullen worden vastgesteld op 's mor gens negen uur en 's avonds neger. uur. De .vaartijd bedraagt ongeveer 6,5 uur. Directeur C. Oreel van de N.V. Haven zan Vlissingen, de agent van de 'Olau lijn', is bijzonder tevreden met de uit breiding van de dagelijkse dienst op Sheerness. Sinds 21 november wordt met de "Basto 5' gevaren tussen Vlis singen en Sheerness. Deze dienst is min of meer in de plaats gekomen van de op 21 september vorig jaar gestaakte vrachtlijndienst Vlissingen Ramsgate. Deze dienst onder de naam 'Thanet Shipping Line', waarin de N.V. Haven van Vlissingen een meerder heidsbelang had, moest indertijd wor den stopgezet, omdat de Deense eige naar van het door de Thanetlijn ge charterde dienst het schip had ver kocht. Met de eigenaar, de Olaulijn uit Ko penhagen, is in de daarop volgende weken intensief contact geweest over .en nieuwe vrachtdienst, nu niet op Ramsgate, maar op de veel gemakke lijker te bereiken haven van Sheer ness. Op 22 november van het vorig jaar werd de 'Olaulijn' geïnstalleerd met de N.V. Haven van Vlissingen als agent." Passagiers Vrijwel vanaf het begin hebben de Deense eigenaren van de 'Olaulijn' plannen gehad de lijn uit me.t. een passagiersdienst. Twee sche pen zijn inmiddels aangekocht: de zus terschepen 'Olau West' en 'Olau East.', beide 2300 brt. De 'Olau West' komt 20 januari in de vaart en de 'Olau East' volgt anderhalve maand later. De sche pen zijn ruim honderd meter lang, achttien meter breed; zij hebben een diepgang van 4,5 meter. Er is accom modatie voor achthonderd passagiers, van wie er 157 kunnen worden onder gebracht in hutten." Aan boord zijn twee restaurants en er is een filmzaal Wie zijn auto wil meenemen naar En geland kan dat zonder bezwaar doen: de 'Olau'-tweeling biedt plaats aan 250 personenauto's. Als er trailers aan boord komen is er uiteraard minder ruimte voor personenauto's. Een overtocht tussen Vlissingen en Sheerness zal ongeveer 6 tot 7 uur duren. Op dit moment staat nog niet vast welke tarieven cr zowel voor pas sagiers ais voor personenauto's zullen gelden. Volgens de heer Oreel wil men tegen een 'concurrerende prijs' tus sen Nederland, België en Frankrijk enerzijds en Engeland anderzijds wor den verschillende passagiersdiensten onderhouden passagiers en auto's overzetten. De 'Oiau West', die als eerste in de: vaart komt., zal 's avonds vanuit Sheer ness vertrekken. De verwachting is, dat het schip rond negen uur het ruime sop zal kiezen. Zes tot zeven uur later meert het af in de binnenhaven te Vlissingen. 's Morgens om negen uur vertrekt het weer naar Sheerness. Als in april het tweede schip in de vaart wordt gelegd, worden er twee vaarten per dag gemaakt. Zoals het er nu naar (Zie slot pagina 2 kolom 5) Holland minder smal Hor n fiantlijn Jonderd Jaar geleden be- noemde de toenmalige minister van binnenlands" /aken Heemskerk een nieu- ESïëS we referendaris: Jonkheer PlvJ Victor de Stuers. Hij kwam aan het hoofd te slaan van een pas geslichte afdeling (kunsten en wetenschappen i van het ministerie en trad op 1 juli 1875 in functie. Dat zou men het begin kunnen noemen van het eerste 'monumentenjaar' in Ne derland. Vanaf dat ogenblik namelijk begon men zich hier serieus bezig te houden met de zorg voor de monu menten in dit land, een zaak die voor die tijd vrijwel geen belangstelling van de overheid had Rekregen. Ander half jaar eerder had De Stuers in De Gids een woedend artikel gepubliceerd over de verwaarlozing en de verkwan seling van nationale kunstschatten. „Verwaarlozing der kunst geldt, als normale toestand", schreef hij en hij kwam met. een lange opsomming van cultuurvemietiging in Nederland. „Om de toestand van onze monumenten van kunst en Historie te bestempelen is ze ker het woord 'ellendig' niet onjuist gekozen, zodat, men met recht mag spreken van Holland op zijn smals". Holland op zijn smalst: het werd in die jaren een gevleugeld woord en het leidde er mede toe dat De Stuers toen éénendertig jaar oud zijn werk kon beginnen. Dat was overigens makkelijker gezegd dan gedaan: hij onderzond veel tegenwerking en de beschikbare fondsen waren volstrekt ontoereikend. Soms leidde dat tot vreemde situaties, waarvan er zich één in Zeeland voordeed. Later in 1910 vertelde hij ervan. „Het Schoe- sche Huis te Veere is een hoogst merk waardig Gothisch gebouw" aldus De Stuers „en zulke gebouwen zijn zeldzaam geworden; ik ken er slechts een vijftal. Welnu, de eigenaar besloot het te sloopen: reeds waren de pan nen verwijderd. Ik heb het toen uit mijn particuliere beur? aangekocht om het later aan den Staat te schen ken en zoodoende is dit juweel geluk kig gered, maar men zal toegeven dat het toch niet een behoorlijke toestand is als een ambtenaar met zijn eigen geld doen moet wat de regeering ver zuimt". Nee, een behoorlijke toestand was het allerminst; op dat ogenblik was Holland weliswaar niet meer op zijn smalst, maar veel breder was het toen nog niet geworden. Gelukkig voor Veere dat De Stuers het zich kon per mitteren uit eigen middelen fouten van de regering te corrigeren: het heeft er een indrukwekkend monument aan overgehouden. Er is aanleiding om aan deze ge beurtenissen te herinneren nu 1975 is uitgeroepen tot monumentenjaar. Sinds de pioniersarbeid van De Stuers is er veel veranderd en vooral ook veel verbeterd, al blijven er nog vele wensen over en ife voor al waakzaamheid nog altijd gebo den. Niet iedereen, niet elke overheids instantie is de liefde en de zorg voor het monument aangeboren: er wordt hier en daar nog wel eens slordig mee omgesprongen, niet alleen met het ob ject, maar ook met de omgeving ervan. De laatste jaren echter is er naar het ons voorkomt sprake van een nieuwe vorm van monumentenbesef: meer en meer mensen beginnen te be grijpen dat het monument niet alleen een 'pand' is dat al dan niet toevallig uit het verleden is overgebleven, maar integendeel een belangrijk gegeven is dat deel uitmaakt van onze eigen wer kelijkheid. Monumenten behoren bij ons en zijn deel van ons gewone dage lijks leven: we hoeven ze zeker niet uitsluitend als heiligdommen te be schouwen. Vroeger was die neiging heel sterk. Bij het binnenkomen van een oud gebouw begon menigeen te fluisteren, uit eerbied voor een sacraal geacht verleden. Dat begint te veranderen. Vooral dank zij de vernieuwing van restauratiepanden in een aantal oude stadskernen groeit, het besef dat het monument voortreffelijk bij het heden past en er ook deel van uitmaakt: men kan er in wonen en werken zoals vele generaties tevoren hebben gedaan, de afstand tussen de hedendaagse mens en het monument is kleiner gevzorden. Deze ontwikkeling gaat samen met de herontdekking van wijken en in gro ter verband: van oude stadskernen als woongemeenschappen. Men begrijpt steeds beter dat dergelijke gemeen schappen niet op een middag op een tekentafel zijn ontstaan, maar tot stand kwamen in langdurige groeipro cessen, waarin straten en stegen en woningen hun eigen functies hadden en hebben. Deze bewustwording geeft een nieuwe dimensie aan de monumen tenzorg, namelijk de herkenning van het verleden als belangrijk en kost baar, maar zeker ook kostelijk deel van ons huidig bestaan. Als het monu mentenjaar 1975 tot die bewustwor ding nog weer verder bijdraagt zal Holland opnieuw minder smal zijn ge worden. Vrouw in fauteuil verbrand AMSTERDAM (ANP) De 55-jarige mevrouw B. A. J. Moens-Sinderdinck is maandagavond bij een kleine brand in de huiskamer van haar woning aan de Bos en Lommerweg in Amsterdam- West om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat alleen thuis was, vzerd door de brandweer levenloos aan getroffen in een fel brandende club fauteuil. Het vuur, dat door een bran dende sigaret zou zijn ontstaan, kon met een hoge-druk-straal worden ge blust. De politie vermoedt dat het slachtoffer in de stoel heeft zitten ro ken en daarbij in slaap is gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1