Gegronde hoop op een betere conjunctuur in '75 of '76 Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Verbeurdverklaring van zendapparatuur SURINAME STAAT ER IN ECONOMISCH OPZICHT NIET ZO SLECHT VOOR Landbouwer doodde vrouw en zichzelf Lagere winst PTT 3 Secretaris-generaal economische zaken prof. Rutten: Poging dochter te doden mislukte Een goed voornemen dat u niet mag vergeten: VRIJDAG 3 JANUARI 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEVECHTEN IN PHUOC LONG DEN HAAG (ANP) De komende maanden zal de mineurstem ming, waarin de conjunctuur verkeert, mogelijk sterker voelbaar worden, maar er is gegronde hoop, dat de lijn in de loop van 1975 of 1976 weer naar boven zal gaan. Na verloop van tijd zal dat ook in de werkloosheidscijfers doorwerken. De secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, prof. dr. F. W. Rutten, zegt dit in zijn nieuwjaarsartikel in 'Economisch-Statistische Berich ten'. Om een zodanige verdringing van de mens door de machine tegen te gaan, dat structurele werkloosheid ontslaat, zou men van een reële stijging van de voor besteding beschikbare lonen moeten afzien. Men zou op de nul-lijn moeten gaan zitten. Hierop komt een uiteenzetting neer over enkele macro- economische aspecten van de werkge legenheid in ditzelfde artikel. De hui dige werkloosheid, aldus prof. Rutten, is voor een aanzienlijk deel conjunctu reel, terwijl daarnaast specifieke moeilijkheden in de microsfeer, met name in de bouw. een hoge graad van werkgelegenheid in de weg staan. Naar de indruk van prof. Rutten is een tekort aan arbeidsplaatsen thans nog niet op grote schaal zichtbaar in de geregistreerde arbeidsreserve. Prof. i tutten gaat in zijn artikel in op de belangrijke beleidsvraag, of voor de toekomstige werkgelegenheid het accent dient te worden gelegd op een versneld scheppen van nieuwe arbeid splaatsen door meer te investeren, dan wel op extra zorg voor het be houd van arbeidsplaatsen. Volgens hem is het technisch mogelijk bruik bare arbeidsplaatsen langer in stand te ho 1en. De economische veroude ring en afbraak van arbeidsplaatsen kunnen tegengegaan worden door ver traging van de stijging van het reële primaire loon (de loonkosten van de werkgever). Investeringen Vooral met het oog op de zogenaam de diepte-investeringen wordt wel ge steld, dat extra investeringen niet tot meer. maar tot minder werkgelegen heid leiden. De gedachte is, dat zodra additionele machines beschikbaar zijn, voor de produktie van een bepaalde afzet met minder arbeid kan worden volstaan. Dat is wel waar, maar het houdt niet in, dat op lange termijn een verhoogde investeringsquote nade lig voor de werkgelegenheid zou zijn. De groeitheorie, die in de jaren zestig is ontwikkeld, geeft aan, dat de inves teringsquote zich binnen een ruime variatiebreedte kan bewegen zonder gevolgen voor de structurele werkge legenheid. Prof. Rut ten tekent hierbij aan, dat het onderscheid tussen breedte- en diepte-investeringen voor het beleid thans minder vruchtbaar lijkt. De meeste investeringen in outillage heb ben een diepte-aspect. De relatief hoge arbeidsproductiviteit op machines houdt in hoofdzaak verband met de arbeidsbesparende technische ontwik keling, die voor ons land voor een belangrijk deel als een internationaal gegeven te beschouwen is. Prof. Rutten verwerpt in zijn betoog de opvatting, dat een verhoogde inves teringsinspanning onmisbaar is voor het behoud van volledige werkgelegen heid. Hij stelt, dat de keuze omtrent de wenselijke investeringsinspanning op lange termijn niet dient te worden gemaakt met het oog op de werkgele genheid, omdat immers de mogelijk heid bestaat om technisch bruikbare arbeidsplaatsen langer in stand te houden. Als maatstaf voor de wense lijke investeringsinspanning op lange termijn dient te gelden, of de sociaal- economische opbrengst van extra-in- 'S-GRAVENDEEL (ANP) In 's-Gravendeel heeft een land bouwer zijn echtgenote ge wurgd en daarna zich zelf met een dubbelloops geweer doodgeschoten. Hij had ook nog getracht zijn zestien-jarige doch ter om het leven te brengen. Dat was mislukt doordat het meisje zich eerst met de moed der wan hoop verdedigde tegen de po ging van haar vader om haar te wurgen en daarna de loop van het op haar gerichte jachtge weer wegduwde. Een van haar duimen werd afgeschoten. Dit drama gebeurde in de boerderij "Bouwlusfc' aan de Boendersweg te 's- Gravendeel in de nacht van woensdag op donderdag om 24 uur. De landbou wer, de 51-jarige C. P. de Z. die met zijn 46-jarige echtgenote in de huiska mer vertoefde, bracht de vrouw toen door wurging om liet leven. Wat daar aan vooraf was gegaan is niet bekend. De man ging daarna naar de slaapka mer van zijn dochter Janna, die lag te slapen. Hij trachtte ook haar te wur gen. Toen dit door het heftige verzet- van het meisje niet lukte, holde hij weg om zijn jachtgeweer te halen. Hij richtte het wapen op het meisje maar dat duwde het weg. Toen zij naar de loop greep, schoot de vader met als gevolg dat een duim werd afgescho ten. In haar bijzijn schoot De Z. zichzelf boen door het hoofd. In paniek belde het meisje via de huistelefoon haar oom. een broer van haar vader, die naast de boerderij woont en deze met De Z. exploiteerde. Zij vertelde hem dat haar vader zich had dood geschoten. Toen de oom de boerderij binnenkwam ontdekte hij datook zijn schoonzuster om het leven was gebracht. De rijkspolitie tc 's-Gravendeel heeft getracht de oorza ken van deze gebeurtenis te analise- DE BADMEESTER EET GRAS.... LONDEN (UPI-AFP) Een Brit se badmeester, 1,85 meter lang en ruim 100 kilo zwaar, die het bij het stijgen van de voedselprijzen niet meer zag zitten heeft beslo ten over te gaan tot het eten van gras. De 54-jarige Walter Cornelius uit Peterborough is overigens een enthousiast herbivoor. „Ik eet er heel wat per dag van. Gras en klaver hebben een enorme voe dingswaarde en geven mijn spieren wat meer kracht". Als enige luxe permitteert, hij zich wat melk bij zijn dagelijkse quan tum van twee kilo gras. KANTLIJN VERVOLG ma waarin zoveel mogelijk facetten van het leven in de hoofdstad naar bui ten treden", zei burgemeester Samkal- den woensdag. Betekent dat ook bui ten de eigen grenzen? Het zou een goed programma kunnen zijn voor Amsterdam - van - morgen. ren. Het deerlijk geschokte meisje, dat is opgenomen in een ziekenhuis in Dordrecht, kon nauwelijks inlichtin gen geven, maar gaf toch voldoende gegevens om het drama te reconstrue ren. Het kind verklaarde ondermeer dat haar vader op nieuwjaarsdag heel erg stil was geweest Uit andere getuige- verklaringen kwam vast te staan dat de landbouwer al enige tijd depressief was geweest. Sinds september stond hij onder medische behandeling. Voor al de oogstproblemen schenen zwaar op hém te hebben gedrukt, alhoewel hij en zijn broer zelf nagenoeg de gehele oogst uit de grond hadden kunnen halen. Er is in elk geval geen sprake geweest van huwelijks- of ge zinsmoeilijkheden. De familieleden konden geen enkele verklaring geven van deze plotselinge uitbarsting van een man die als 'vrien delijk' bekend stond. Men zag hem vooral de laatste tijd wel ais een 'zwartkijker'. De broer die met hem samenwerkte vertelde dat hij op ver zoek van De Z. na kerst van vakantie was teruggekomen en dat zij nog veel hadden kunnen doen aan het binnen halen van de oogst. Wat dat betreft was er ook geen enkele aanleiding voor de wanhoopsdaad van de vereringen voldoende aantrekkelijk is. Vanuit dit gezichtspunt ligt een aanzienlijke verhoging van de bedrijfs investeringen thans niet voor de hand. vindt prof. Rutten. Loon Het tegengaan van de economische veroudering en afbraak van arbeids plaatsen door vertraging van de stij ging van het reële primaire loon be veelt jrof. Rutten aan als een zeerl goedkope werkgelegenheidspolitiek. Zij komt neer op het in gebruik houden van technische bruikbare kapi-| taalgoederen. Dc vraag, welk groei tempo van de reële Ionen In overeen stemming is met het behoud van voldoende arbeidsplaatsen, laat zich niet met precisie beantwoorden. Uit gaande van de bestaande investerings quote en een vrijwel stationair trend matig arbeidsaanbod in de komende jaren lijkt een reële loonstijging die ligt in de orde van grootte* van dc produktivileitsgroei of daar Iets bij achter blijft, in de eerstkomende ja ren te verenigen met de gewenste ontwikkeling van het aantal arbeids plaatsen. Daarbij tekent prof. Rutten aan. dat de trendmatige stijging van de pro ductiviteit in de komende tijd waar schijnlijk beduidend lager zal liggen dan in de afgelopen tien jaar. De gemiddelde toeneming bedroeg in de periode 1964-1974 ruim vijf procent per jaar, terwijl voor de komende periode op niet meer dan drie tot vier procent valt te rekenen. Voor de mid dellange termijn moet men rekenen op verdere toeneming van de belas ting- tn premiedruk. Bij doortrekking van de lijnen uit de afgelopen tien jaar resulteert in termen van het loon per man een aftrek van 2 tot 3 procent per jaar. Na aftrek van inci dentele verbeteringen komt de 'nul lijn' op de proppen, aldus prof. Rut- tenHij vat ten slotte samen, dat de beleidskeuze omtrent de bedrijfsinves teringen goeddeels los van de werkge- legenheidsproblematiek dient te wor den geformuleerd „Het zou verheMe I rend werken, indien de bedrijfsinveste-! ringen zoveel mogelijk op hun eigen! merites zouden worden beoordeeld. De problematiek van de werkgelegen heid dient grotendeels via andere in gangen dan die van de investeringen t.9 worden benaderd. Ik macro-econo misch opzicht zijn de belangrijkste elementen de stand van de totale bestedingen en op de duur ook het reële primaire loonpeil". in de conjunctuur in 1975 of 1976' besluit prof. Rutten zijn artikel met Ivri volgende: .XX: laatste jaren zijn diverse kwesties aan de orde gekomen zoals de ener giecrisis. het milieubederf, de schaal vergroting enz. Het is echter niet in de eerste plaats de nieuwe problema tiek die in mijn ogen tot zwartgallig heid aanleiding geeft. Verontrustend is vooral dat de macro-economische doelstellingen steeds meer Sn het ge drang komen. Dat geldt voor de volle dige werkgelegenheid. Voorts bieden de posities op de betalingsbalans een beeld van ontreddering- Dat ons land daarbij aan de goede kant zit, is slechts een schrale troost. Het langdu rigst en naar mijn mening het ern stigst is de prijsstijging. De getallen over 1974 zijn ongekend hoog. De prijsverhogingen van olie en van an dere grondstoffen bieden daarvoor slecht: ten dele een verklaring. De voortgang van de prijsstijging, die voor 1975 is te ver A-achten, illustreert de ernst van de blijvende problema tiek. Bedenkelijk is de lijdzaamheid waarmee internationaal de slechte re sul tater, worden geaccepteerd en de doelstellingen worden verlaagd. Daar in zit het perspectief van een geleide lijk verder afglijden". stad Phuoc I.'mg. op 120 kzn noorden van Saigon, binnengedrongen waar zij in felle gevechten gewikkeld zijn met Z.uirlA ictoanKse regering stroepen. Dit heeft het opperbevel in Saigon donderdag bekendgemaakt. Het is de eerste maal sinds de onder tekening van dc Parijse vredesakkoor den van bijna twee jaar «doden, dat' communLsti.vj.Vi troepen een provinci-l ale hoofdstad zijn binnengedrongen. Eerder hadden rij al vier cüstric'.s- hoofdplaatsen veroverd. De aanvallers hebben de steun van tenminste tien tanks, waarvan er. volgens gegevens van Saigon, een reu zijn uitgeschakeld door de Zuid Vietnamese luchtmacht. De pro communistische '.roepen in Camixxlja hebben donderdag hun of- j fensief tegen de hoofdstad Prion Penh, verstrekt. Door zwaar artillerievuur dwongen zij regeringsmiiliuiren een positie op 3 km van de stad prijs te1 geven. De strijd speelt zich niet alleen ten noordoosten, maar ook ten noord en zuidwesten van Pnohm Pehn af.' Het is niet duidelijk of de acties bedoeld zijn als een grootscheepse poging om de hoofdstad te veroveren, i In juli 1973 brachten zware Ameri-i kaanse luchtbombardementen een der gelijk offensief vlakbij do Rad tot! staan. De maand daarop werden de| luchtacties in Cambodja door het Amerikaanse congres opgeschort- Doelstellingen Slot van pagina 1 enigszins vooruitloopt op dc invoering' van beeldtelefoon. Eind maart of be gin april zullen in Amsterdam en Den Haag twee conferentiekamers worden ingericht, van waaruit met behulp van] telefoon- en televlsieverbindingen ge sprekken kunnen worden gevoerd met soortgelijke eonferentiekamers in En geland en Zweden. In Engeland be- staat dit systeem al enkele jaren. Volledig in bedrijf kunnen deze confe rentiekamers voor een bepaalde dag en aantal uren worden gereserveerd- Zakenlieden in Amsterdam en Den Haag kunnen zowel voor een gesprek tussen deze twee steden, als met con ferentiekamers in Zweden en Enge land hun besprekingen voeren. In het proefstadium, waarvan de PTT nu nog niet kan zeggen hoeveel maanden daarmee gemoeid zullen zijn, vrorden de conferentiekamers al leen toegankelijk voor geselecteerde bedrijven, terwijl technici nauwlettend de gang van zaken zullen registreren Ki analyseren. Ten aanzien van de invoering van een landelijk uniform alarmnummer 0011 kan binnenkort een regeringsno ta aan de tweede kamer worden ver wacht. Begin 1975 zullen de eerste straalverbindingen van het vasteland met produktieplatforms voor de win ning -.-an olie en-of gas in het Neder landse deel van het continentale plat op de Noordzee in dienst worden gesteld. Dit betekent voor de plat forms dezelfde faciliteit als voor abon nees op het vaste land. SCHIPHOL Donderdagmiddag is minister Van der Stoel vertrok ken voor zijn reis naar hel Verre Oosten: we zien hem hier voor zijn verirek van de Amsterdamse luchthaven met links de Japanse ambassadeur in ons land. Shigeru Hirota (l.) en rechts de zaak lastïgde van de Chinese Volksre publiek Li Mao- Lai. (Van onze Juridische medewerker! Thom Holterman Do rechtbank :n Rotterdam hoeft onlang» de zendapparatuur van do Mebo 2 (het zendachlp van Radio Noordzooi verbeurd verklaard Do ei genaar krijgt hiervoor oen geldelijke tegemoetkoming van 350.000 guidon; bovendien wordt het schip terugzege ven. De eigenaar van do Mebo 2! beweert dat do waarde van de zender ligt tussen de 500.000 en de een mll-l joen gulden. De vragen die met betrekking tot j de verbeurdverklaring en de financiële] tegemoetkoming spelen, liggen in het vlak van de straftoemeting. Die vol trekt zich voor een deel overeenkom slig oen aantal bepalingen in hot Wet boek van strafvordering en het Wet boek van strafrecht. In het geval van de Mebo 2 draai', he: om het volgende Er bestaat een verbod op he'., zonder ministeriele machtiging, ln bezit hebben van zend apparatuur. Het schip, de Mebo 2, waarin zulke apparatuur was gemon teerd, moest voor een opknapbeurt naar een werf in Ridderkerk. Daar nam op 18 oktober vorig Jaar de officier van justitie <OvJ> in Botter dam het schip met zender In be slag. Een artikel ln het Wetboek van I strafvordering zegt dat voor inbe slagneming vatbaar zijn; alie voorwer pen die kunnen dienen om de waar I held aan de dag te brengen Om die] „waarheid" gaat het. De OvJ is name lijk onder meer belast met het verza melen van gegevens die van belang zijn voor een strafzaak, waarin hij de rechter eventueel om een vonnis gaat vragen De OvJ kan het ln verband daar mee nodig vinden dat bepaalde zaken ln beslag worden genomen. Het gaat daarbij om zaken met behulp waar •ran een (strafbaar) feit Is begaan of voorbereid. O.'er deze bepaalde zaken moet ln oen later stadium bes!is: worden wat ermee zal gebeuren. Zo zendapparatuur Het vwwcbti :n b»*ide u dat. wanneer de rechter verbeurd verklaart, hij een geldeUJkf ''icwnoet- koming kan verlenen Zo krijgt de eigenaar van de Mebo 2 350.0:<0 guJ- dere goederen de Staat der verschillend# worden onttrokk» vrorden elgend-ei wijzen kopen). nietlgtsj, ln onderbrengen, woer WS, schijn* Terzake i de zaken weer gegeven aan de eigenaar, als het be-1 lang van de strafvordering zich daar n:e'. tegen verzet. He'. duidelijk dat. wanneer het inbeslaggenomen voor werp eer, revolver betreft waarmee een moord is gepleegd, dit wapen in deze fase van het onderzoek me*, za! worden teruggegeven. De OvJ hoef*, niet tot teruggave te te besluiten; hij kan bijv. vinden da', de rechter moet uitmaken wat er me: die voorwerpen gebeurt. Hij draagt dan de straf Jzsaak voor aan de rech ter, en legt een lijst van de inbeslag genomen en niet teruggegeven voor werpen over. De rechtbank kan dan alsnog tot teruggave besluiten. Zo be sloot hij het schip, de Mebo 2. terug te geven. De rechtbank kan ook besluiten de goederen verbeurd te verklaren of re onttrekken aan het verkc-er. In beide gevallen komt het er op neer dat de eigenaar zijn goed niet meer terug krijgt, zoals in het Mebo 2-gevaI de EGYPTISCH PARLEMENT DOET BEROEP OP REGERING CAIRO (DPA) Een dag na de ernstige arbeidsonrust in Cairo heeft het EgyptLsche parlement donderdag de regering opgeroepen dringende maatregelen te nemen lot 'oplossing van de problemen van de massa' Tot de "problemen der massa' beho ren in de eerste plaats stijgende prij zen Lij gelijk blijvende inkomsten, gebrek aan belangrijke levensmidde len er. gebruiksgoederen en verder overvolle openbaar-vervoersmiddelen. Al dagenlang zijn in Cairo de voorra den thee en suiker uitverkocht. Ook goedkope sigaretten worden schaars. Op de speciale bijeenkomst van het parlement was ook premier Higazi aanwezig wiens aftreden de demon stranten geëist hadden. Het parlement zal maandag plannen en voorstellen van de regering ter oplossing van de problemen behandelen. (Van onze correspondent) PARAMARIBO De jaarwisseling in Suriname had dit keer een bijzon der karakter: in de officiële toespra ken die werden gehouden, kwam telkens weer de naderende onafhankelijkheid van het land ter sprake. Het viel daar bij op dat de nadruk niet alleen gelegd werd op de politieke aspecten van deze onafhankelijkheid, maar dat ook de toe komstige economische constellatie van Suriname de aandacht kreeg. Uit de verstrekte informatie bleek duidelijk dat Suriname er economisch niet slecht voor staat, vooral als men daarbij een vergelijking maalct met andere landen die in een soortgelij ke fase van ontwikkeling verkeren. Het was voor de Surinaamse regering een grote meevaller dat de onderhandelingen met de twee grote bauxietmaatschappijen die in Paramaribo gevestigd zijn, gunstig zijn verlo pen. Hierdoor zal de bauxiet, de belangrijkste grondstof van dit land. een meeropbrengst van ongeveer 200 miljoen Surinaamse guldens over de jaren 1974 en 1975 in de regeringskas doen vloeien. Een land met een bevolking van nog geen 400000 zielen kan met dit geld wel het een en ander doen, vooropgesteld dat de Suri naamse regering erin slaagt de inflatie te beperken. Te ineer omdat de lonen in Surina me de laatste jaren wel gestegen zijn, maar dat er in feite een reële daling van koopkracht is opgetreden, omdat de inflatie de loonstijgin gen overtrof. Suriname worstelt al jaren met het pro bleem dat het te veel afhankelijk is van een belangrijk exportprodukt (bauxiet), waar door de internationale handelspositie van het land zwak is. Een tiental jaren geleden heeft men getracht om hierin verbetering te brengen door het oprichten van een stichting ter bevor dering van de investeringen in Suriname. Deze stichting kreeg enkele miljoenen uit de bedra gen voor ontwikkelingshulp ter beschikking om potentiële investeerders voor Suriname aan te trekken. Doordat de lonen in Suriname, vergeleken met vele Wesieuropese landen nogal laag zijn, had men na de oprichting van de stichting gedacht dat enkele grote maatschappijen in West-Europa een deel van haar werkzaamheden naar Suriname zouden overplaatsen. Ook trachtte men kleine industriëlen in Nederland en elders voor Suriname te interesseren. De stichting zou mede participeren in het werkka pitaal dat in Suriname geïnvesteerd zou wor den, zodat het risico enigszins verdeeld werd. Op deze wijze wilde men de ontwikkelings hulp dienstbaar maken aan de werkgelegenheid in Suriname. Thans is bekend gemaakt dat de stichting haar kantoor in Nederland zal sluiten, omdat zij, ondanks de vele miljoenen die door haar besteed zijn, geen succes heeft gehad. In de nieuwjaarsredevceringen van de Sari- naam se ministers werd ook meegedeeld dat de Surinaamse regering veel meer dan in het verleden activiteiten in de landbouwsector zal ontplooien. Dit voornemen van de Surinaamse regering werd al eerder bekendgemaakt op de Wereldvoedselconferentie van de Verenigde Na ties die in november van het vorig jaar in Rome werd gehouden. Daar ontvouwde de de Surinaamse minister van landbouw een plan om een belangrijk gedeelte van de kuststrook van het land, waar voor nog geen bestemming is gevonden, te besteden voor een grootscheeps rijstproject. Indien de Surinaamse regering erin slaagt dit plan met internationale hulp te verwezenlijken, werkt zij, overeenkomstig de doelstellingen van de Wereldvoedselconferentie, in de eerste plaats mee aan de verbetering van de voedsel situatie in de wereld. Maar daarnaast heeft het plan enkele neven aspecten, die zowel de werkgelegenheid ais de internationale handelspositie van Suriname ten goede zouden kunnen komen. Intussen heeft men in Suriname ook aange kondigd dat de gecombineerde Nederlands-Suri naamse commissie die de toekomstige econo mische structuur van Suriname moet voorbe reden, binnenkort een schets voor de toekom stige omwikkeling van Suriname zal bekenöma- ktn. Dit raamwerk zal de basis vormen voor een integraal meerjarig ontwikkelingsprogram ma voor Suriname. Het is overigens we! merkwaardig dat men in Suriname bij het begin van het nieuwe jaar nog steeds niet weet welke staatsvorm het land na de onafhankelijkheid zal krijgen. Vast staat dat de soevereiniteitsoverdracht nog dit Jaar zal plaatsvinden. Er is al enkele malen door de regering aangekondigd dat er een commissie in het leven geroepen zal worden om een grondwet voor toekomstig Suriname voor te bereiden. Tot nu toe rijn er echter weinig activiteiten op dit terrein ontplooid. Indien men in het nieruwe jaar niet alle zeilen bijzet, zou het nog kunnen gebeuren dat Suriname zonder een grondwet zijn intrede zal moeten doen in de kring van zelfstandige naties. Hierdoor zou de weerstand van de oppositie tegen de komende veranderingen in de staatkundige positie van Suriname alleen maar vergroot worden. Overigens eindigde bet afgelopen Jaar In een grote eensgezindheid tussen de coalitie en de] oppositie in de staten van Suriname Het door de regering ingediende wetsontwerp om de gewijzigde belastingheffing op dc bauxietop- brengsten van het land mogelijk te maken.; werd op de laatste werkdag van 1974 met algemene stemmen door de staten van Surina-i me aangenomen. Dit was een 'ran de weinige malen ln het! afgelopen jaar dat de oppositie zich volmondig met het uitgestippelde regeringsbeleid kon ver enigen. Voor minister-president Arron was dit aanleiding om te nopen dat de opposite op deze weg zal voortgaan. Van haar kant beloofde de huidige Surinaam se regering op de eerste dag van het nieuwe jaar dat rij alles in het werk zal stellen om de komende soevereiniteitsoverdracht op te heffen boven de etnische verdeeldheid van het Suri naamse volk. die ook in de structuur van de politieke partijen duidelijk weerspiegeld wordt r ADVERTENTIE) zich rond de McV> 5 beeft 'CMPOetd. Is geen nieuw rer- WJ de Hose Raad. crw br*J rd vert Urinf rvdrr; Zo wow de Hove Raad ia 1947 bet sogersaam- de bontmantelarrest. Daar was sprake van de vertseunJverkle ring van een bontmantel, die Indirect door misdrijf was verkregen Het frauduleus ver handelen van dl«tribut.telx)iineo had iemand enige duizenden guldma op geleverd. Van dat geld had de persoon in kwestie een bontjas gekocht. De Hoge Raad accepteerde de verbeurd verklaring van de bontjas, omdat daarvan gezegd kon worden, dat he* een voorwerp was da: door middel van een strafbaar feit verkre gen. Enige Jaren later wees de Hoge Raad bet vrachtauto arrest. In dtt *.<- val ging het om de inbeslagneming var. een vrachtauto van iemand do- ervan werd verdacht dat hij zich had schuldig gemaakt aan heling. Het geld. afkomstig van dc heling, btocfc aangewend te zijn voor de gedeeltelij ke financiering van de aanvüsaf van de vrachtauto. Ook hier ruun dc Hoge Raad aan dat de rechtbank kon be-vt*- sen dat de vrachtwagen voor rer beurdverfclanng in aanmerking kwam Voor een goed begrip na de rech eerlijke beUiv.ngcr. het van belang te welen dat verbeurdverkla ring" een „straf" is. Het wetboek van strafrecht maakt onderscheid tussen hoofdstraffen gevangenisstraf, boete) en bijkomende straffen (w.o. ver- beurdverklaring» Vaak worden de bij- de hoofdstraf De strafrecritedjke lite ratuur potent de verbeurdverklaring ook een vermogensstraf. omdat ze een ingreep is tn bet vermogen van de veroordeelde. Hieruit volgt tevens dat de geldelij ke tegemoetkoming veen volledige vergooding van het verbeurd verklaar de behoeft te beogen. Wanneer de eigenaar van de Mebo 2 constateert dat de waarde van de verbeurd ver klaarde zender veel hozer is dan de geldelijke tegemoetkoming, dan be merkt hij daarmee beboet te rijn voor de overtreding van een bepa- ir; naar bespreking van het f de vrachttuioarrest zegt prof. mr. D. Hazewinkel Suringa, dat in deze wijze van straffen iets van het typische oude spiegelende strafrecht is te her kennen. Het bedoelde de dader t# treffen in hetgeen hij misbruikte, zo als het uitrukken van de tong bij meineed, het afkappen van de hand bij diefstal. „He: is een sprekende ntraf én voor de dader én voor het publiek; doorda: het daarbij niet gaat om het ontnemen van geld. maar van zaken, de delinquent dierbaar of dien stig. die met rijn euvele daad een relatie onderhouden", aldus Hazewin kel-Suringa. (ADVERTENTIE) ■n METZLER- bril: ieders oogmerk! Directie: F de Velde, K. Scherphuis en W. r. de Pcgler. Hoofdredacteur: G. A. de Kolc. Adjunct-hoofdredocleuren: M. P. Dïelemon en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolsfraol 56-60, lel. (01184) 5144. Middelburg: Moricf 51, lel. (01180) 27651 Goes: Grote Morkt 2, tel. (01100) 6140. Terneuzen: Nieirwstraot 22, fel. (01150) 4457. Hulst: Sfeensfroot 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet ven zondag i.'rr. vrijdag vonaf 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-ofdeling: (01186) 1584. Zcterdogs (01184) 5144 van 9.00-1130 uur. Voor klachten bezorging op zo terdog: de plaatselijke kontoren van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 4799. Expeditie: '01184) 2751. Overi. adv. moondog- t/m vrij dagavond ven 20.30 tot 22.00 uur (01184) 5144. Zondagavond von 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 34,25; franco per post 3775; per meend 11,60; losse nummers 0,50 (inclusief 4 btw). Advertentietarieven: 73 cent per mm, minimumprijs per advertentie 10,95; ingezon den mededelingen 27: x tcrief. Brieven bureau von drt blad 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aonvraog. Alle advertentieprijzen exclusief 4®/o btw. Giro: 359300, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 3