De kerk in het afgelopen jaar TERUGKIJKEN OP 1974 Partijpolitieke conflicten in gemeenteraad Arnemuiden Scheldemond-havo voor derde keer winnaar kerstdamtoernooi Minder verkeersdoden Zeeland 7 EINDAFREKENING GAS KAN ZOWEL FINANCIEEL VOOR- ALS NADEEL VOOR VERBRUIKERS OPLEVEREN DINSDAG 31 DECEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WETHOUDER THEUNE TOT CHU-FRACT1ELEIDER VAN DUKE: „HOE DURFT U NOG IEMAND RECHT IN DE OGEN TE KIJKEN" ARNEMUIDEN In de gemeente raad van Arnemuiden is het maandag bij dc behandeling van de begroting tot scherpe partijpolitieke botsingen gekomen. Het kwam daarbij zover dat wethouder J. Theune (algemeen be lang) zich na de beschouwing van de CHU-fractie openlijk afvroeg hoe CHU-fracticvoorzitter W. J. van Dijke "nog de moed had om iemand recht In de ogen te kijken'. Aanleiding tot de partijpolitieke con flicten vormde het déél van de CH- beschouwing waarin de vorming het huidige college van b. en w herinnering werd gehaald en waarbij CH-woordvoerder Van Dijke tegelij kertijd scherpe kritiek uitte aan adres van de fracties van Algemeen Belang en ARP. Over de collegevorming zei hij dat Ar nemuiden een links college heeft, ter wijl de raad naar zijn mening in meer derheid rechts is. De heer Van Dijke noemde dat een vreemde zaak, maar vond dat dit met de benoeming van de nieuwe burgemeester die lid is van de SGP wordt rechtgetrokken. Over de fractie van Algemeen Belang zei hij: „Groot bezwaar hebben wij te gen de fractie van Algemeen Belang. Dit is eigenlijk geen partij. Vanuil. welk beginsel werken zij? Dat is onbe kend. Wat- is hun program? Eveneens onbekend. In feite zitten zij altijd aan de kant van de PvdA. Politieke duide lijkheid is dan ver zoek", aldus de CH- woordvoerder. Hij vervolgde: „Politiek gezien zitten zij dus in de linkerhoek, wat ons bij zonder verbaast, daar in Algemeen Belang allen goede kerkgaande men sen zijn en van u dus anders verwacht had mogen worden". Ten aanzien van de AR zei de heer Van Dijke: „Hetzelfde geldt dus voor de ARP, die wel vanuit een beginsel werkt en toch in deze geen vast stand punt heeft ingenomen". Applaus Deze passage zorgde voor felle repliek van de aangeklaagde partijen, n ook de niet- beschuldigde PvdA- fractie mengde zich in de zaak. Fractievoorzitter H. J. Balk stel de als eerste vast, dat de CI-IU in Ar nemuiden de meest onduidelijke partij is geweest door bij de laatste verkie zingen oud-wethouder C. van Hemert na de verkiezingen terug te trekken. Datzelfde stelde AR-raadslid G. den TIartog. Zijn verklaring dat dc CI-IU voor de meeste onduidelijkheid heeft gezorgd, leidde tot applaus van de zij de van de raadsleden van de Alge- meen-Belangfractie. Van deze laatste fractie gaf als eerste raadslid P. Koppejan een reactie op de CH-beschuldigingen. Daartoe aan gespoord door wethouder Theune zei hij: „Ik wil eigenlijk niet, want ik maak me veel te kwaad", om vervol gens vast te stellen dat zijn fractie 'niet rood, niet blauw én niet wit is. maar een politiek van recht" door zee voert'. Algemeen- Belangwethouder Theune kwam na hem en daarbij duidelijk gemotiveerd tot zeer felle uitspra ken aan het adres van CH-woordvoer- def Van Dijke. „Ik snap niet Waar u de moed vandaan haalt om nog iemand recht in de ogen te kijken. „U weet drommels goed hoe de wethou dersverkiezing tot stand is gekomen." In zijn betoog gaf de heer Theune ope ning van zaken van wat er aan de tot standkoming van het college vooraf was gegaan: „Kwam u niet bij mij met het idee om wethouder te worden. Ik en u", zo stelde de heer Theune. Reactie van de heer Van Dijke: „Dat heb ik niet zo gesteld." Wethouder Theune: „Dat hebt u wel zo gezegd. Ik vind dat onfair. Zeker van een notabel van de hei-vormde kerk." Over de ker kelijke kritiek zei de heer Theune: .JYlijn christendom geef ik voor geen miljoen ter wereld prijs." Raadsvoorzitter en waarnemend bur gemeester Jac. van Belzen 'pvdai toon de zich weinig gelukkig met deze vei koeling in de verstandhouding in de' raad, maar stelde tegelijkertijd ook vast dat ook hij geen waardering had voor de manier waarop de CHU tij- dens de verkiezing had gemanoeu vreerd, Voorzitter Van Belzen was in ieder ge val dankbaar dat de raad 'de zaak nogl in het behoorlijke had gehouden Tot CHU woordvoerder Van Dijke zei hij' .Als je kaatst kun je de bal terug ver wachten." Tijdens de begrotingsbehandeling kwam de partijpolitiek ook sterk om de hoek kijken bij de verschillende be schouwingen over de burgemeesters benoeming De PvdA stelde daarover bij monde van fractievoorzitter Balk dat er bij haar los van de benoemde persoon onvrede was over de gevolgde gang van zaken. „Inspraak van deze nieuw gekozen raad is er totaal niet geweest." Overigens zegde hli de nieu we burgemeester wel alle steun tpe om zijn taak naar behoren te vervullen. De fracties van ARP. CHU en SGP toon den zich ieder wel gelukkig met de be noeming van de SGP-burgemeester. Daarbij had AR-woordvoerder Den Hartog echter ook sterke kritiek op de benoemingsprocedure en dan met na me op de lange tijd die de benoeming! heeft geduurd. „Daar heb ik geen enkel respect voor", zei hij. Van de zijde van de SGP toonde meni zich het meest verheugd met de benoe ming. Woordvoerder P. W. van Leer dam stelde dat deze overeenkwam met de weasen die de raad (in oude samen stelling) bij de - hoorzitting met com missaris Van Aartsen bad geuit. „Hier is 100 procent rekening gehouden met de geaardheid van de bevolking en de protestants-kerkelijke inslag", aldus de heer Van Leerdam. Van de zijde van het college beaamde waarnemend burgemeester Van Belzen de kritiek op het gebrek aan inspraak. Temeer daar er na het vertrek van commissaris Van Aartsen nog geen gesprek tussen de waarnemendcom missaris Kaland en de minister was geweest. Overigens had hij er wel ver trouwen in dat de nieuwe burgemees ter straks boven de partijen zal slaah. AR-statenlid C. Balkenende praat op Arjos- bijeenkomst Goes GOES Vrijdag houdt de Arjos Zeeland e-en bijeenkomst in Terminus te Goe». De heer C. Balkenende, frac tievoorzltïer van de AR in de provin ctale staten van Zeeland, praat met dei aanwezigen over dc politieke gang' van zaken in het Zeeuwse De bijeen komst begint 's avonds om acht uur. Eerste openbare commissie vergadering in Goes GOES - Donderdagavond wordt in Goes voor hel eerst ©en openbare commissievergadering gehouden De commissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en openbare -.verken heelt de primeur. Het i.s een extra vergadering van de commissie, die belegd ls om het beroep-.-.ciirlfi van de heer H Meeuwsen te behandelen. Het 'oeroepsschrlft was ingediend te gen het weigeren van een vergunning voor de bouw van een binnenmanege aan de Populierens!raat in Goes-Zuld. De vergadering van de commi&slc wordt gehouden ln het stadhuis en begint om half negen. Door tarief verhoging PZEM per 1 januari K. DE VRIES TE MIDDELBURG OVERLEDEN MIDDELBURG In zijn huis te Middelburg is in de nacht van 24 op 25 december nog vrij onverwacht overleden de beer K. de Vries, oud leraar gymnastiek aan de rijks peda gogische academie te Middelburg. De heer De Vries zou op 26 december de leeftijd van 80 jaar hebben bereikt. Tijdens de crematie te Rotterdam afgelopen zaterdag memoreerde de heer F. Maandag, adjunct-directeur van de rpa de levensloop van de heer De Vries. Het kenschetste de overlede ne als een rustig man, die al de ontwikkelingen in het -.onderwijs steeds goed' heeft kunnen volgen. In 1924 kwam de heer De Vries als vakleerkracht gymnastiek op de rijks kweekschool en de rijksleerschool. De laatste vijf jaar voor zijn pensione ring in 1960 was hij eveneens als leraar verbonden aan de opleiding voor kleuterleidsters. Als leerkracht maakte de heer De Vries de overgang mee van de jongenskweekschool naar een gemengde kweekschool- Ook tij dens de crisistijd en gedurende de oorlog, toen de school als hospitaal was ingericht, bleef de thans overlede ne zijn lessen, geven. Zelfs de over gang. naar de ongedeelde opleiding heeft de heer De Vries in het jaar van zijnpensionering met liet examen nieuwe stijl kunnen afsluiten. Tijdens de crematie, die in besloten kring plaatsvond, was de heer F. Maandag de enige spreker. Namens de rpa was voorts aanwezig de heer J. J. de Kok. Een zoon van de overle dene, de heer K, H. 'de Vries, dankte voor de belangstelling. SPANNENDE WEDSTRIJDEN IN VLISSINGSE SPORTHAL P. LOUWERSESCHOOL KAMPIOEN VAN BASISSCHOLEN MIDDELBURG IK- verhoging van dr gastarleven per 1 januari kan dr (Metn) ver bruiker» in Zeeland even als riders In hel lamJ bij bun i-indalrrkenlng In dr loop van 1973 financieel zowel enig voor- als nadeel opleveren dal minimaal enkele centen en maximaal tientallen guldei» kan bedragen. Dat komt doordat bij dr eindafrekening per computer een theoretische melerxland fier 1 Januari 1973 moet worden gehanteerd om te kunnen berekenen welk deel van hel jaarverbruik In 1974 (tegen bet oude tarief) en wrik deel in 1973 (tegen liet aanzienlijk hogere tarief per 1 januari I ia afgenomen. Ook de NV PZEM. die daarbij geheel te werk gaat volgens de landelijke richtlijnen van de VEGIN, zal een dergelijke min of meer theoretische 'splitsing' moeten maken aangezien de stand van de gasmeter.» niet meer: al.» vroeger bij alle verbruikers een exacte reken:ng zal krijgen, waar door - veel*', minimaal te noemen verachiUon zullen optreden die zowel ln het voor- al» in het nadeel van de verbruiker 'en voor de gasbedrijven) kunnen zijn. Evenwel ;s getracht om voor da doorsnee-vert>ruiker ©en zo billijk mo gelijk systeem te hanteren en d© gas bedrijven werken dan ook met zo maar met de natte vinger Maar er ia niet aan te ontkomen dat sommige gegevens globaal moeten worden ge nomen. ..Me moeten wel werken mei de wet van de grote getallen", aldu» PZEM- directeur Ir. M. D. Dalebout: ..Het la ondoenlijk om verfijningen aan l© brengen, die zouden de to taal konten enorm verbogen en daar zouden de verbruiker* niet mre geholpen zijn'. Bij de PZEM wijst mcr. er ook op dat het ondoenlijk zou zijn om terwfl- rekening van de rond Januari wordt opgenomen. De, 'splitsing' tu&sentijds rond 1 Januari' VLISSINGEN Dc afdeling havo van de Vlissingse rijksscholengemeen schap 'Scheldemond' is maandag kam- oioen geworden van bet kerstdamtoer nooi 1974. In de finale klopten dc havoleerlingen de Pieter Louwerse school met 8-2. Omdat de havo-afde ling nu voor de derde achtereenvol gende keer de wisselbeker van dc gemeente Vlissingcn in de wacht sleepte blijft deze definitief in banden van 'Scheldemond'. De gemeente Vlis-I singen zal volgend jaar voor een nieu we beker moeten zorgen. Zowel 's morgens als 's middags zijn maandag in de Vlissingse sporthal spannende partijen gespeeld. Vrijdag waren de voorrondes al afgewerkt. De daaruit geformeerde finalegroepen i speelden maandag om het- eremetaal. I In de groep waar om de gouden plak werd gespeeld sleepte de Martinus- school de overwinning in de wacht. De Martinusschool deed dat na een herkansing tegen de Julianasehool, omdat beide scholen in eerste instan tie. met hetzelfde aantal punten (5) waren geëindigd. In de herkansing zette de Martinusschool de Juliana sehool met 7-3 aan de kant. Derde inj deze poule werd de Jacob Catsschooli en vierde de Prins Willemschool. Ook in de groep waar om zilver werd i gestreden moest een herkansing de] tien mensen uiteindelijke winnaar aanwijzen, om- land zeven, dat na de eerste ronde De Louise dej Colignyschool. de Stemerdingschool en de Vlissingse schoolvereniging met j vier punten waren geëindigd- Na de herkansing kwam de Vlissingse: schoolvereniging als kampioen uit de bus. Tweede werd in de totaalstand! de L. de Colignyschool. derde werd de1 Stemerdingschool en vierde de J. H.1 van Daleschool. havo-scholieren enkele keren zeer dicht bij de overwinning. Winst op twee borden werd door de lts'ers niet goed uitgebuit, waardoor toch nog remise werd beklonken. De uitslag tussen Scheldemond-havo en de mr. ir. N. Gooteschool werd 5-5. De uitein delijke stand in de groep voor voort gezet onderwijs was: 1 Scheldemond- havo 15 punten), 2 Mr. ir.' N. Goote school '4 punten): 3 Prins Willem Alexanderschool (2 punten) en 4 Scheldemondmavo met 1 punt. Doordat de P. Louwerseschool in de finale tegen de Seheldemondhavo het sl.riid'oijltje er bij neer moest leggen veroverde deze basisschool 'voor de rijfde keer nu) de Goedbloedbeker- Zowel de Seheldemondhavo als de P. Louwerseschool stonden ook al in 1973 tegenover elkaar in de finale. Ook toen moest de P. Louwerseschool zijn meerdere erkennen in de havo- afdeling van Scheldemond. De heer I. J. de Bert. die samen met de heren A. Kammeraat en H. Haars- ma de wedstrijdleiding maandagmiddag als zUn indruk te kennen dat het spelpeil ten opzichte van voorgaande jaren in stijgende lijn' is. Wethouder dl. J. Gillissen Verscha-, ge. ale de wisselbeker van de gemeen te Vlissingen uitreikte, verklaarde dat steeds meer scholen aan het kerst damtoernooi meedoen: vorig jaar wa-| ren het 17 scholen, nu waren het er al 23. Hij bracht in herinnering dat dit toernooi nu voor de zeventiende keer' is gehouden en bracht zijn dankwoor den over aan de organisatie. Dank-! woorden kwamen er ook van de heren A. Francke namens de drie Vlissingse damverenigingen en de heer L. Goedbloed. die in 1958 het toernooi op poten zette. De heren Kammeraat en Goedbloed reikten de medailles uit aan de verschillende scholen. De organisatie van net kerst damtoernooi 1974 was in handen van de damclubs 'Aris de Heer' uit Sou burg. "Damen is Denken' uit Vlissin- gen en de damclub Lammeren burg. PZEM heeft namelijk een teem ingevoerd waarbij de meterop .1 name niet meer is gebonden aan he*. '0.rT2' l 1 kalenderjaar, maar verspreid wordt er he*, gehele ja; Door allerlei factorer men dat iemand, bij i het irtieeld :dt opgenomen, in 1974 in werkelijkheid méér en ln het eerste deel yan 1975 minder gas heeft verbruikt dan dc computer, aan de hand van algemene grondslagen. heeft verondersteld. Dat zou beteke nen dat bij de eindafrekening over april 1974 tot april 1975 teveel van het in dat jaar afgenomen gas tegen het hogere tarief van na I januari is berekend. Een dergelijke M'jatie denkbaar als iemand bijvoorbeeld dej hele maand Januari '.975 nie* thuis is of in januari aanzienlijk gaat bezuin) gen tr, z'n aardgasverbruik. Maar evengoed is de situatie andersom denkbaar. Het zat erop neerkomen dat geen van de circa 3 miljoen 'klein)gasverbrui- kers in Nederland waarvan ruim 80.000 van de NV PZEM in Zeeland I fSlol van pagina 1 ongevallen ter kennis van de gemeen- i 33 bromfietsers en rijf duopassagiers. 21 fietsers, elf voetgangers. In Goes) den tien mensen in het verkeer ge- gS," m dood. He tverkeer op Noord-Beveland1 eiste vijf slachtoffers (inclusief de drie doden op de Zeelandbrug), twee doden op Tholen-St, Philipsland. Op Zuid-Beveland kwamen tot nu toe zes op Schouwen-Duive- den- In 149 gevallen Spmding De om de bronzen medaille strijdende scholen hadden geen herkansing no dig. De uitslag in deze. groep luidde: 1 Paauwenburgschool. 2 St-Jozefschool. 3 Jul. van Stolbérgsehool en 4 Oranje- school. In de groep waar om het kampioenschap van scholen voor basis onderwijs werd gespeeld had de Pie ter Louwerseschool weinig moeite om de tegenstanders duidelijk te maken wie de sterkste was. Met zes overwin- ningspunten zette de P. Louwerse school de Theo Thijssenschool '4 pun ten), de Bouwen Ewoutschool (2 pun ten) en de Markusschool (nul pun ten) aan de kant. De havo-afdeling van de rijksscholen gemeenschap Scheldemond kwam, zo als verwacht, in de finale om de beker van de gemeente Vlissingen. Het. bereiken van deze finale ging echter niet zo gemakkelijk als in voorgaande jaren. De mr. ir. N. Goot-1 esohool was in de wedstrijd tegen de1 Het aantal ongelukken met dodelijke afloop op de Zeeuwse wegen voor zover nu bekend was in 1974 als volgt over de provincie gespreid: Zeeuwscli-Vlaanderen (32): Hulst 7: Koewacht 1: Clinge 1; Vogelwaarde 4; Terhole 3; Zuiddorpe 1: Axel 3; Sas van Gent 1; Philippine 1: Sluiskil 2; Terneuzen 3; Biervliet 1: IJzendijke 2: Hoofdplaat 3; Breskens 1: Schoondij ke 1; Sluis 1. Zuid-Beveland (16): Kruiningen 4. Goes 2; Kloetinge 2; Kapelle 1: We- meldinge 1; Borssele 2; 's-Heerenhoek 2; Heinkenszana i: Lewedorp 1. Noord-Beveland (5): Kortgene 2: Co-/ lijnsplaat (Zeelandbrug) 3. Walcheren (10): Westkapelle 4: Kou- dekerke 1: Zoutelande 1: Vlissingen 1: Serooskerke 2: Middelburg 1. Tholen en St-Philipsland (2): Sint- Philipsland 1; Poortvliet 1. Schouwen-Duiveland (7): Zierikzee 2: Nieuwerkerk 1; Oosterland 1; Bruinis se 1; Haamstede 2. De gemeentepolitie van Middelburg registreerde tot nu toe in 1974 in totaal 488 verkeersongelukken tegen 430 in 1973. Het aantal gewonden daarbij bedroeg 102 tegen 93 vorig jaar. Gewond werden 10 autobestuur ders, 19 inzittenden. 3 motorrijders. t Wemeldmge v /Serooskerke Westkapelle ^X^Zoutelondc G(ws /WetoW Middelburg Wissmaent yZ tt 's HeerenhoekKrumtngen Borssele J +Sres tens v. Schoondijke^-f-Hoofdploot J /-vrT Terhole n. Sluis BiervlietN ruzendijkev Sluiskil Philippine'? i Axel t Sas von Cent Zuidderpe Ty^-Tkoewacht I 111 M I Huls fClinge alle meterstandem op te nemen, bet ontbreken van mankracht en do sterke kostenverhogende werking dl» een dergelijke 'extra ronde' zou ver oorzaken. Overigens worden wel d» gasmeters van de 'grotere kletnver-' bruikers' rond 1 januari opgenomen Da: is de categorie die uis»cn 10 000', en 170.000 kubieke meter per jaar verbruikt. Deze verbruikers kannen dus wei een exacte rekening verwach ter.. omdat anders de verschillen te groot zouden kunnen worden. De andere kleinverbruikers worden in twee tarieven ingedeeld: tarief I voor verbruikers die minder dan 600 kubie ke meter per jaar afnemen en tarief II als men tussen 600 en 170.000 kubieke meter verbruikt. Vooral voor de verbruikers :n het eerste tarief. die doorgaans alleen ga» verbruiken voor koken en geiser, zal eer, eventuele onbillijkheid als gevolg van de theore tische splitsing '?4-'75 zeer gering zijn omdat dit gasverbruik niet aan bui tentemperaturen gebonden, word? he: tijdsevenredlg" vastgesteld, dus steeds op eenzelfde hoeveelheid per maand Voor dc tweede categorie, dia ook aardgas verbruikt voor verwar ming. kunnen de verschillen groter zijn. De gasafname van deze verbrui kers is we! gebonden aan de buiten temperaturen en daarmee wordt bij de computerberekeningen voor de splitsing dan ook rekening gehouden door 'net hanteren van zogenaamde "historische graaddagen'. Daarmee is vast te stellen hoc warm of koud een maand gemiddeld Ls en aan de hand daarvan wordt dan het verbruik van die maand geschat Wordt op die grondslag het verbruik voor de maand Januari nu bijvoor beeld geschat op 450 kubieke meter en zou de temperatuur ln die maand uiteindelijk ver boven normaal komen te liggen, dan zou de betreffende verbruiker kunnen aanvoeren dat bij de eindafrekening teveel van het tota le jaarverbruik tegen het nieuwe ta rief is berekend en te -weinig tegen bet oude van vóór 1 Januari. He' prijsverschil zou dan meerdere tien tallen gulden» kunnen bedragen. Pro bleem dan wel dat men moet kunnen bewijzen dat de gasmeter tana per 1 januari hoger is geweest dan ac computer heeft aangenomen Dat bewijs is niet te leveren: „Want hoe weten vrij dat de mensen de juiste stand opgeven", zo stelt ir. Dalebout die echter het. optreden van veel grote verschillen door eer. derge lijke sitautie hoogst onwaarschijnlijk achr ..Dan zou iemand bijvoorbeeld moeten aanvoeren dat hij bijna alle* in de maand december heeft opge stookt en niets in januari omdat bii toen de hele maand naar de winter sport vakantie is geweest De PZEM directeur stelt tot slot: .als zich een dergelijk geval nu werkelijk zou voor doen dan zijn we natuurlijk altijd nog wel bereid daarover te praten" Over gens speelt de problematiek niet ln Middelburg dat nog een eigen gasbe drijf heeft e» waar de gasmeter nog wel rond 1 januari wordt opgenomen. De KRO heeft gejubileerd in verband met de nieuwsuitzendingen en het commentaar daarop- Kardinaal Alfrink was daarbij ook aanwezig. Als man van de kerk belichtte hij vooral de kerkelijke berichten en de commentaren daarbij en in zijn toespraak zei hij ongeveer dit. Nieuwsuitzendingen houden zich vooral bezig met datgene wat er extra nitspringt. Wanneer er ergens in de kerk moeilijkheden zijn. dan halen die de nieuwsme dia en er wordt in de commentaren soms heel wat aandacht aan besteed. Maar men ver geet dat dit soms slechts onderdeeltjes kunnen zijn van hetgeen er in de kerk gebeurt. Aan al het werk dat regelmatig gewoon doorgaat, wordt weinig of geen aandacht besteed. Hij kon dit natuurlijk wel begrijpen, want datgene wat regelmatig doorgaat, is geen nieuws, maar hij wilde hierop toch wijzen. Tot zover de kardinaal. Dit heeft de KRO ge meen met alle nieuwsmedia. Hetzelfde doet zich ook voor in deze ru briek- Wanneer wordt er over iets geschre ven? Wanneer er iets is gebeurd of een uitspraak is gedaan die wat viel uit de normale toon. Met ditzelfde vraagstuk komen we ook in aanraking wanneer we aan het eind van een jaar een overzicht.' geven van wal. er in de kerken isge schied. Dan komen we ook weer terecht bij datgene wat, er op de een of andere manier is uitgesprongen, meerdere "aan dacht heeft gétrokken en dikkere koppen in de krant heef, gehaald. Dat, kan "naast niet anders. Maar laten we. na de waar schuwing van de kardinaal, niet vergeten dat er in de kerken week ih weck uit, een heleboel in stilte is geschied en dat er een heleboel dingen zijn gedaan waarvan alleen ingewijden weten. Het gaat hier tenslotte om pastoraal werk. eHt is reeds enige jaren geleden dat iemand ons opbelde en vertelde dat er van de kleinere kerken nooit iets in deze rubriek te bemerken viel en die waren er toch ook. Hij bleek vooral te doelen op de Christelijk Gereformeerde Kerken. We heb ben toen gevraagd of er van deze kerken dan iets bijzonders te vermelden was, wat de man aan de andere kant van de lijn ook niet wist- Laten we dan dit" jaar met deze kerk beginnen, die ontstaan is toen in 1892 de kerken van de Afscheiding (1834) en van de Doleantie (1886) samen verder gingen. E-en gedeelte van de Afgescheide nen was het' hiermee niet eens en zij schiepen de Chr- Ger. Kerk. Deze kerk heeft de laatste jaren een groei gekénd, doordat er een geleidelijke toevloeiing kwam uit de Gerëf. Kerken, de Vrijgem. Ger. Kerken, de Vrijgemaakte Ger. Kerken buiten verband, de N-H Kerk en misschien uit nog wel meer andere. Dit jaar is de synode van deze Chr. Geref. Kerken dan bijeen gewëest en die synode heeft toch wel; meer aandacht getrokekn dan andere keren het geval" was. Dat er verschillende stromingen in deze kerken zijn. is alge meen bekend. In welke kerk zijn ze trou wens niet. Dat dit op de synode tot uiting moest komen, stond van tevoren reeds vast. Een hele scala van zaken (precies zoals ook andere.- kerken die kennen) is de revue gepasseerd en evenals elders was het ook tiièr soms moeilijk tot een besluitte kómen. Daarbij kunnen we niet rekenen het' lidmaatschap van de I C.C.C. (Interna tionale Raad van Christelijke Kerken), want de Chr- Geref. Kerken zijn de enige in ons. land die daarbij zijn aangesloten De buitenwacht had eigenlijk gedacht dat ze uit deze organisatie, die een felle bestrij der is van de Wereldraad van Kerken, Zouden stappen. Voorlopig is de beslissing drie jaar uitgesteld. Maar verder; men heeft, het, gehad over: hoé lezen we de bijbel? Dit naar aanlei ding van een geschrift van een van hun eigen hoogleraren over Genesis 2 en 3. Men heeft gesproken over eigen zendings- arbeid, waar precies dezelfde moeilijkhe den liggen als ook andere kerken tegenko men. Men heeft, het gehad over bijbelliede ren om te gebruiken in de eredienst. Zeventien zijn er dan aanvaard, maar dui delijk bleek dat er bij een gedeelte van de synode een verlangen was naar meer. Een commissie zal het nu nader bezien. Zal het niet precies zo lopen als eenmaal in de Geref. Kerken waar telkens weer een meerdere uitbreiding is gekomen? Men heeft' gesproken over de plaats van de kerk van de christen in de samenleving, een onderwerp dat wel meer aan de orde zal komen, zoals dat ook in andere kerken is geschied. Hoe moet he* heil van Chris tus gestalte krijgen ir. dc samenlevings verbanden van deze wereld? In andere kerken lopen ?ulke besprekingen weer pa rallel. Men heeft gesproken over toene mende verwijdering binnen eigen kerken. In andere kerken heeft men het over polari satie maar het is dezelfde zaak. Men heeft een oproep tot verootmoediging en gebed in verband met die verwijdering villen laten uitgaan, maar de synode heeft daarvan moeten afzien, want 'de verdeeldheid bleek te groot'- Wanneer zal er nu eens een kerk komen waar men het voor honderd pro cent met elkaar eens is? De Chr, Geref Kerken zijn op hun synode een beeld geweest van alle kerken in dit jaar, Te begrijpen is dat we in 1974 verschillende keren hebben kunnen lezen van 'discussie moeheid'. Er hebben zich in de kerken dit, jaar geen opzienbarende dingen voorgedaan. De aan sporing van de Raad van Kerken voor een vastendag kunnen we toch meoilijk daaronder rekenen. Soberheid is altijd als een christelijke deugd erkend. Eind augus tus werd door de R-K Kerk weer en pastoraal overleg gehouden. Wanneer we vergelijkingen maken met het pastoraal concilie, dan moeten we zeggen dat. "net nu een volkomen getemde zaak is geworden, waarmee we niet willen beweren' dat het daarmee zinloos is zo bijeen te komen. De bisschop van Roermond is dit jaar niet zonder conflicten geweest en dat zal wel zo blijven ook. Zijn vriend en lotgenoot in Rotterdam bleef ook niet zonder moeilijk heden die voortkwamen uit zijn hele in stelling ten opzichte van de kerk zoals hij die ziet. Dat ook hij schroom heeft met oecumenische toenadering, bleek uit zijn gesprek met dr. v. d. Heuvel, later distan tieerde hij zich enigszins van eigen uit spraken. Gezien het gesprek op de kerken- conferentie. waar ook werd aangesneden de gezamenlijke avondmaal-eucharistieviè- ring. liggen hier ook bij andere bisschop pen knelpunten. Men begint zich in de R-K Kerk van ons land zo langzamerhand zor gen te maken over een dreigend priester tekort en dat is hier erger dan wanneer er in de p.otestantse kerken een gebrek aan predikanten zou zijn, want een r-k paro chie is niet denkbaar zonder priester, ter wijl een protestantse gemeente, als het goed is tenminste, kan doorgaan wanneer zij het moet doen met een consulent De Herv- en Geref. Kerken zijn dit jaar weer bezig geweest met 'Samen op weg'. Dat deze heel veel verder is gevorderd is, tenminste op synodaal niveau, kunnen wé niet zeggen. De behandeling in de her vormde synode van de 'proeve van eenpa rige geloofsgetuigenis', van geref. afkomst welke door de geref. synode was aanvaard als uitgangspunt voor een bespreking, werd in de herv. synode nogal hardhandig buitengeworpen. Later is men daarvan toch geschrokken en vanuit de herv. clas ses is tegen die behandeling terecht gepro testeerd. Op het lager vlak van de gemeen ten ging het wat vlotter, natuurlijk niet. overal. Maar hier zijn er contacten gegroeid die men niet meer kan missen. -Het abor tusvraagstuk vormde op de synode van beide kerken een en andermaal een agen dapunt, zoals dat ook het geval was bij de r-k bisschoppen. Hel komende jaar is uitgeroepen tot monumentenjaar. De herv. kerk heeft daarvan dit jaar reeds een voor proefje gehad. Op de jaarvergadering van de Vereniging van Kerkvoogdijen is er indringend over gesproken- Met de R-K Kerk bezit de herv. kerk de meeste kerk gebouwen die staan op de lijst van monu menten en het is niet te zeggen hoevee' die per jaar kosten aan de kerkvoogdijen- Een monumentale kerk mag dan een mooit gezicht zijn. maar vraag niet hoe veel ze aan onderhoud kost. Alleen het steigerwerk reeds, wanneer er een kleinig heid moet worden gerepareerd, loopt dat soms in de duizenden. En hoeveel "is er niet .nodig voor verwarming om deze kerken, nü wij aan koude ontwend zijn, bruikbaar te houden. In de Geref. Kerkepi heeft men heel het jaar door geworsteld met de kwestie van dr. Wiersinga. Door de verontrusten van "Waarheid en Eenheid' zijn er nogal driegende woorden geschreven, die eigen lijk regelrecht, op een scheiding zouden moeten uitlopen, al zeiden zij dan ook dit niet te willen. Maar zo iets is wel meer gezegd en men heeft dit wel echt gemeend ook. maar als men een ultimatum gaat stellen, zit men later gevangen in eigen woorden en dan is het moeilijk te retire ren zonder zijn gezicht te verhezen. En het gaat hier om een proefschrift da: door dr. W. verdedigd is aan de Vrije Universi teit. De Geref. Kerken zijn voortgekomen uit het verlangen naar een betere, een zuivere kerk. Wie en zuivere kerk wil stichten, zal altijd op teleurstellingen moe ten rekenen en na anderhalve en één eeuw sinds de Afscheiding en Doleantie plaats vond. heef* men het hier langzamerhand wel verstaan dat dit met gestrenge leer- tucht niet te halen is. We geloven dan ook dat de synode een verstandige middenweg heeft gekozen- „Veroordeel nooit iemand voor wie je r.ooit bidt", is een wijs gezegde en wie bidt. kan niet tegelijk met leeruich* dreigen. Laten we dit jaarover zicht eindigenmet een woord van Kohl- orugge. die in zijn jonge jaren meende dat de banvloek meer geslingerd moest wor den en daarvan heil voor de kerk verwacht te- Later schreef hij: „God heeft geen zuivere kerk op aarde gewild, maar eer. kerk van zondaren." Dit lijkt ons echt een goed woord voor een oudeiaarsoverpem- zing voor mensen die net lot van hun kerk ter harte gaat Geef mij thans wijsheid en kennis 2 Kronieken 1:10. De schrijver van het kro- niekenboek leefde meer dan 500 jaar later dan ko ning Salomo. En u begrijpt wat er gebeurt: het verle den wordt in de herinne ring steeds mooier. Moei u ons later eens horen over 197i! Dat was hel jaar dat we zo gezellig met z'n allen in de aardappels en de uien zaten. Toen was er nog gemeenschapszin, m'n jon gen! Ja ja.'. Teruglcijken laten we vana vond maar over aan de beroepsgrapjurken. geluk kig dat er ook nog heel wal te lachen valt! We kunnen beter met koning Salomo naar de toekomst kijken. Salomo heeft nog het een en ander te vragen. En nog wel aan God. Dat is heel wot: heel wat mensen den ken dat ze nog wel genoeg aan zichzélf hebben, dat er niets meer te vragen valt. Salomo vraagt aan het be gin van een nieuwe periode in zijn leven om wijsheid zn kennis. Ais wij al wat vragen dan valt ons meer in 'gezondheid en geluk' Wijsheid en kennis doen wel erg schommelstoel-achtig 'jan. Zo van zilveren dra den tussen het goud. Het is iammer als het ons zo in de oren zou klinken want in het hebreeuws klinkt het heel anderswijsheid is daar: gogma. goochem-zijn. hel vermogen om in alle situaties waarin je verzeild raakt juist ie handelen en dan 'juist' in de zin van- rechtvaardig. Dat is niet gemakkelijk, als je daar mee bezig bent op school, in je werk. in je contacten in de 'ouurl. in de huishou ding. En kennis: waarom doe men dan voor ons op in de allereerste plaats diploma's en dat soort dingenVan Salomo is békend dat hij inderdaad veel wist, maar dal is toch niet de achter grond van hel bijbelse woord 'kennis'. We komen het al tegen bij Adam die Eva 'kende' en dat hield heel wat anders in dan een encyclopedie voor lezen' Kennis is het vermogen om relaties te leggen, doorzicht te krijgen in de verhoudin gen tussen mensen onder ling. tussen mens en dier om op eikaar betrokken te zijn. Salomo vraagt om wijsheid en kennis terwüle tan de gemeenschap waarin hij gaat leven Hij vraagt niet om ik-gerichte dingen in de allereerste plaats. Mis schien om een voorbeeld aan te nemen vanavond. B'. Barnard maakte een lied over Salomo. de koning heeft gebeden de koning heeft gevraagd om wijsheid en om vrede en niet om grote macht niet om langdurig leven en niet om zegepraal heeft salomo gebeden maar om een nieuwe taal. Veere, R. Hoogenkamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 7