Afdeling De Bevelanden van Schuttevaer blijft bestaan „Het jaar 1974 over geheel veel te nat, vooral in herfst59 'Schuttevaer5 Middelburg zal Bevelanden opheffing ontraden 2 'PATIËNTEN MET DEPRESSIES KOMEN VAAK UIT ORTHODOX- PROTESTANTSE KRINGEN' DE BRIL VAN H ALMANAK zeeland Boei geplaatst bij gezonken binnenvaartschip RADARCIRCUIT BRUGGEN IN mnnvLBURG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 31 DECEMBER 1974 NET GEEN TWEEDERDE MEERDERHEID BESTUURSLEDEN TREDEN AF WEMELDINGE De afdeling De Bevelanden van de koninklij ke schippersvereniging Schutte vaer blijft bestaan. Dit besluit werd maandagavond laat geno men tijdens een roerige jaarver gadering in Wemeldinge. Het bestuur had de afdeling willen opheffen en een aparte vereni ging voor scheepvaartbelangen in het deltagebied willen oprich ten. Van de 29 aanwezige leden waren er 19 voor dat voorstel en tien tegen. Het voorstel moest echter als verworpen worden beschouwd, omdat voor derge lijke voorstellen een tweederde meerderheid wordt vereist. Consequenties van deze uitslag van de stemming is wel dat alle bestuursle den zullen aftreden. Voorzitter mi G. A. Huber had al voor de stemming aangekondigd dat dit erin zou zitten als het voorstel zou worden verwor pen. Nadat de uitslag van de stem ming bekend was gemaakt zei de heer Huber dat het bestuur voorlopig zal blijven zitten om wat zaken af te ron den. Penningmeester J. Griep stak niet on der stoelen of banken dat hij zijn functie meteen zou neerleggen zodra hij zijn zaken had afgehandeld- Zoals bekend had de afdeling 'De Be velanden' al enkele jaren ernstig be- schippersverenigingnxav emfwijp vbg zwaar tegen de manier waarop de schippersvereniging landelijk functio neert. De heer Huber stelde het nog eens duidelijk tijdens de jaarvergade ring: „De vereniging heeft zich tot nu toe eigenlijk vrijwel alleen beziggehou den met nautisch-technische zaken. Wij vinden dat. er me'ér most gebeu ren. De vereniging moet zich bijvoor beeld meer buigen over plannen voor havens en vaarwegen. Ze zou zich daarbij af moeten vragen wat de con sequenties van deze plannen voor de binnenvaart zijn en ze zo nodig bij sturen. Maar dat zijn allemaal zaken, die het. hoofdbestuur nu eenmaal niet in zijn vrije tijd kan doen. Ik heb overigens uitsluitend lof voor de inzet van het hoofdbestuur, want ik weet, dat deze mensen doen wat ze kunnen. Maar ze kunnen op een gegeven mo ment gewoon niet meer doen en bo vendien zijn de middelen te schaars. Wij vinden dan ook' dat de vereniging een fulltime-kracht in dienst moet heb ben. die zich met een klein apparaat over dit soort zaken gaat buigen. Dat moet betaald kunnen worden, dat is logisch. En daarom vindt het. bestuur van deze afdeling en de leden ervan ook dat, de contributie moer. worden verhoogd. Dat moet niet worden be schouwd als een offer, dat de schip pers moeten brengen, want ze zullen het uiteindelijk terugverdienen" De heer Huber had deze visie al uit gebreid naar voren gebracht op de al gemene jaarvergadering 1973 van de schippersvereniging in Arnhem. Daar vond men echter weinig gehoor bij de andere afdelingen en het hoofd bestuur. Hoofdbestuur Dat hoofdbestuur was maandagavond flink vertegenwoordigd in Wemeldin ge' voorzitter mr. J. C. W. van Dam, necret.wresse mevrouw H. E- .T. Muller van vtfet en drie andere leden waren er. De heer Van Dam ontraadde het opheffen van de vereniging sterk. „De basis en de kracht van Schuttevaer zitten hem In het feit dat de vereni ging onverdeeld ais een gesprekspart ner met rijks-, provinciale en gemeen telijke overheden over nautisch-tech nische zaken aan de tafel gaat zitten", zei hij. „Als u deze afdeling opheft, dan maakt u st.uk, waar we met z'n allen aan bezig waren". De heer Van Dam beschouwde de voorstellen van de afdeling De Bevelanden als huis houdelijke zaken. „Als die voorstellen dan niet gehonoreerd worden, dan moet je niet kwaad weglopen en je Jongens stalen in Zoutelande benzine uit auto's ZOUTELANDE De rijkspoltitie te Zoutelande heeft zondagavond vier jongens in de leeftijd van 17 tot 18 jaar aangehouden, die met een jerry can benzine hadden gestolen uit twee auto's te Zoutelande. Bij het verhoor door de politie bleken zij bovendien te hebben ingebroken in een zomei ning. Dit laatste hadden zij overigens alleen gedaan om de nacht van zaterdag op zondag 'een dak boven htm hoofd te hebben'. De vier jongens, R. H. H., M. N.. J. v. d. P. en A. de O., allen afkomstig uit Pemis, bleken voorts in het bezit te zijn van een luchtdrukpistool. Na het verhoor werd het viertal weer op vrije voeten gesteld. Daar hun eigen auto niet meer rij vaardig was, werden de jongens, na overleg met de ouders, per taxi naar Pemis vervoerd. Middelburgse zenuwarts dr., J. D. van Scheyen in artikel in Zeeuws Tijdschrift: Opiiametijfer gevallen 'Endogene depressies' in het Gasthuis opvallend hoog MIDDELBURG Patiënten met ern stige depressies komen op Walcheren opvallend vaak onder psychiatrische behandeling- Het gaat hier om de zogenaamde endogene depressies, waarvan het optreden landelijk gezien veelvuldig voorkomt, maar bijvoor beeld in de psychiatrische afdeling (ADVERTENTIE) OPTICIEN Sint-Jacobsstraat 14, VLISSINGEN - Telefoon 2389 .eeuwse Tevreden Gisteravond stond bij een gere nommeerd hotel in een van de Zeeuwse steden een zéér grote en zéér glimmende automobiel. Een Rolls Royce. Een jongetje van een jaar of twaalf liep er geruime tijd opge wonden omheen, een verrukte uitdrukking op het gezicht, met stralende ogen. Hij liep er nog steeds, toen de eigenaar uit het etablissement kwam en instapte. „Meneer, meneer", schoot het ionaetje toe. „Meneer, is die van u?". „Jawel", bevestigde de man wel willend. Góhwat leuk", riep het jonge tje. „Nu heb ik er eindelijk eens een in het echt gezien." En hij verdween huppelend. Zelden hebben wij iemand met méér tevredenheid het oude jaar zien uitgaan. Hij wordt vast een goeie, voor de moeilijke maatschappij van morgen. van het Gasthuis in Middelburg is het opname-cijfer tweemaal zo hoog, ver geleken met het landelijke gemiddelde van vergelijkbare ziekenhuisafdelin- gen. Dit schrijft dr. J. D. van Scheyen, zenuwarts te Middelburg, in het laat ste nummer in 1974 van het Zeeuws Tijdschrift. Hij concludeert dat bij «lit hoge aantal patiënten direct verband bestaat, tussen depressie, religie en zelfmoord, waarbij met name het aan tal patiënten uit orthodox-protestantse lering opvallend hoog blijkt. In zijn artikel "Bezwaard gemoed Zeeland' heeft dr. Van Scheyen ge tracht de relatie tussen patiënten met endogene depressies en de (orthodox- protestantse) religie met enkele cij fers 'harder te maken'. Uit vorige onderzoeken is dese relatie al min of meer bevestigd, maar dr. Van Schey en heeft thans de verdeling in kerke lijke oriëntatie bij een groep van 54 opgenomen patiënten met endogene depressie, die werden opgenomen in 1972 en in het eerste kwartaal van 1973 onderzocht. Vervolgens werd de ze verdeling vergeleken met. een steek proef, te weten 80 patiënten die op een willekeurige dag waren opgeno men in de interne en de chirurgische afdeling van het Gasthuis te Middel burg en voorts vergeleken met de desbetreffende verdeling van de in 1972 in het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren opgenomen patiënten. Hierbij bleek, aldus dr. Van Scheyen, dat 15 procent van de patiënten met endogene depressies aangesloten was bij bij de gereformeerde gemeente- Dit was beduidend hoger dan de des betreffende percentages bij de groep lichamelijke zieke patiënten en de pa tiënten uit het genoemde psychiatri sche ziekenhuis. Voor wat betreft de kerkelijke oriëntatie Nederlands-her vormd en gereformeerd en het onker kelijk zijn, waren er in genoemde drie groepen geen verschillen van beteke nis. Het percentage zelfmoorden onder patiënten met endogene depressies is betrekkelijk hoog: ongeveer 15. Dr. Van Scheyen: „Uit dit betrekkelijk kleine onderzoek zou dus wel kunnen worden geconcludeerd dat er toch nog steeds een aanwijzing is dat de op de nare reformatie geïnspireerde Calvinistische religieuze oriëntatie, bij voorbeeld in de vorm van de Gerefor meerde Gemeenten, een determinant kan zijn die mede van betekenis voor het ontstaan van endogene depres sies.'' In zijn artikel in het Z.T. schetst de Middelburgse zenuwarts de achter gronden van het orthodox-protestant- se geloofsbeleving en haalt enige cij fers uit eerder gedane onderzoeken aan, die aangeven dat het aantal zelf moorden in de overwegend protes tantse gebieden in de provincie en op de Zuidhollandse eilanden hoger is dan in de roomskatholieke streken, al is er de laatste jaren sprake van een stijging van dit getal bij de rooms- katholieken. In het Zeeuws Tijdschrift verder artikel van M. P. de Bruin over 90e verjaardag van dr. H. C- Ghijsen en gedichten van Hans War ren, Neeltje Zoetje Jobse en Andreas Oosthoek. afdeling gaan opheffen", vond hij. „Het gaat om het werk van de vereniging. En dat moet door blijven gaan". Ook de heer Visser van de afdeling Goeree-Overflakkee pleitte voor het voortbestaan van de afdeling. Daar te genover stond de mening van de lieer Van de Watering uit Bergen op Zoom, „Wij hebben enkele jaren geleden on ze afdeling ook opgeheven", vertelde hij. „We hebben daarop een klein werkgroepje gevormd en dat heeft, bij- voorbeeld met betrekking tot de Theo- dorushaven, al heel wat bereikt. En dat was Schuttevaer in de jaren daar voor niet gelukt". De heer Van de Wa tering verweet het hoofdbestuur van Sühubtevaer in sommige gevallen te laat en niet, doeltreffend genoeg te reageren, Drinkwate'putjes Zoals uil de uitslag van de. stemming bleek toonden de meeste leden zich voor opheffing van de afdeling voelen ons net zo bedonderd als de boeren en de vrachtwagenchauffeurs. We willen alleen maar horen of daar verandering in kan komen," aldus een van hen. En een ander: „We hebben gasboeien en drinkwaterputjes noeg. Het gaat nu om de aanpak van sociale en economische zaken Nadat de kwestie in eerste instantie was doorgepraat stelde voorzitter Hu ber nog eens duidelijk dat het hoofd bestuur er niet in gelooft dat de leden bereid zijn voor een uitbreiding van het takenpakket van Schuttevaer die per in hun portemonnee te duiken. „Wij geloven dat die leden dat wel wil len", aldus de heer Huber. „En geloven ook dat we uiteindelijk de mist in gaan als we op deze weg blij ven doorgaan. Het wegvervoer en de spoorwegen doen ook aan econo en planning en dat moeten de schip pers ook doen. Wij zien dit niet zo zeer als een taak voor de verschillende schippersbonden, die nu eenmaal meer de sociale be langen behartigen, maar ails een zaak voor Schuttevaer", Hij vertelde dait het afdelingsbestuur niet langer gelooft in het beleid van het hoofdbestuur- „Er zijn twee dingen te doen", aldus de heer Huber. „Wij kunnen als bestuur en bloc aftreden of we kunnen u als leden vragen de afdeling op te heffen. U kunt dan lid worden van een andere afdeling in Zeeland of er kan een nieu we vereniging opgericht worden, die net zoals de Limburgse Schippers Ver eniging dat in Limburg doet, de ont wikkeling van de vaarwegen in het del tagebied samen met de verladers en de vissers kan bekijken en erover in over leg kan treden met de overheid". Veel leden bleken daarvoor wel te voe len. „Dat is geen gek plan, vond een van hen. „Schuttevaer is een beetje een traditievereniging geworden. Er mogen best wat andere activiteiten in komen, Ik ben er wel voor om geld te stoppen in een zaak, die uiteindelijk economisch gezien vruchten zal afwer pen. Als ik daarvoor wat dieper in mijn portemonnee moet duiken, dan vind ik dat niet erg". Geen toezeggingen Verscheidene leden vroegen voorzitter Van Dam van het hoofdbestuur of hij geen toezeggingen kon doen dat het hoofdbestuur in deze richting gaat denken- „Ik moet zeggen dat het hoofdbestuur het eigenlijk helemaal eens is met de zienswijze van het afdelingsbestuur. Alleen over de manier waarop verschil len we van mening. Wij als hoofdbe stuur vinden namelijk dat de verschil lende rayons in eerste instantie zelf hun problemen dienen op te vangen. Later kan dat eventueel het hoofdbe stuur worden ingeschakeld. Het plan van de heer Huber is een prachtig plan, maar er is geen geld voor". Toen de heer Van Dam daarop enkele ke ren gevraagd werd of hij bereid was het hoofdbestuur voorstellen te laten doen om aan meer financiële middelen te komen, gaf hij daarop geen direct antwoord, waarop hem werd verweten daft hij om de zaak heen draaide. Even voordat het op stemmen aan kwam vroegen enkele leden de heer Huber het nog even aan te zien, maar hij bleek daarover zeer beslist. „Ik heb dit alles nu al enkele jaren steeds weer met het afdelingsbestuur aange kaart", aldus de heer Huber. „We heb ben er nu weinig geloof meer in". Wegens tijdgebrek kwam men niet meer aan de andere punten van de agenda toe. Daarvoor zal binnenkort nog een vergadering worden belegd. In zijn openingswoord herdacht de heer Huber de vier Belgen, die zater dag ten noorden van Wemeldinge om het leven kwamen toen hun schip zonk. Ook belichtte hij de afsluiting van de Oosterscbelde en de problematiek van de middenstand in Hansweert en We meldinge als in 1975 de Schelde-Rijn- verbinding in gebruik zal worden geno- VLISSINGEN Rijkswaterstaat heeft maandag bij het wrak van het binnenvaartschip Waesland een groene lichtboei (wrakboei) aangebracht om de scheepvaart voor liet onder water liggende schip te waarschuwen. De Belgische binnenvaarder die zoals bekend zaterdag tijdens een storm op de Oosterschelde verging ligt zes tot tien meter onder de waterspiegel in het Brabants vaarwa ter. Wanneer pogingen in het werk zullen worden gesteld om het 1284 ton metende schip te lichten is nog niet bekend. Van de drie nog vermiste opvarenden een vierde spoelde zon dag bij Zierikzee aan is nog geen spoor gevonden. BURGEMEESTER VAN MIDDELBURG PLAATST EERSTE WEGRORD MONUMENTENJAAR MIDDELBURG Burgemeester drs. P. A Wolters van Middelburg zal zaterdagmiddag om twee uur op de Schroeweg tussen het kruispunt Sta- tenlaan/Vrijlandstraat en de Schroe- brug een bord plaatsen met daarop de tekst: „Welkom in Middelburg voorbeeldstad Europees Monumenten- jaar'. Op dat bord staat tevens het vignet van Middelburg (met het sil houet van de stad) dat gebruikt wordt in het kader van het monumen tenjaar 1975. Het bord is bedoeld om bezoekers en inwoners van Middelburg er op te wijzen, dat de Zeeuwse hoofdstad op het gebied van monumentenzorg en de binnenstadsvemieuwing als voor beeld is gesteld. Bovendien geeft het aan dat Middelburg met z'n 1100 mo numenten een bezoek waard is. Behalve aan de Schroeweg zullen bij nog zeven andere invalswegen tot de stad soortgelijke borden worden ge plaatst. De korte plechtigheid zal worden op geluisterd door 'Johan Friso' het juni orenkorps van het trompetterskorps 'Julian'. 'Johan -Friso' zal voorafgaan de aan de plaatsing een kleine mars door de stad maken tijdens welke het te plaatsen bord bij het stadhuis zal worden opgehaald. De mars voert o-a. door de Langeviele en de Gortstraat. Direct na de plaatsing van het bord zullen aan belangstellenden gratis stic kers worden uitgereikt, die speciaal met het oog op het .monumentenjaar zijn vervaardigd. Het ontwerp van de sticker, waarop het silhouet van Mid delburg is uitgebeeld, is van Leonard Maas. Er zijn ruim 10.000 exemplaren van vervaardigd. Jongelui stalen lege flessen TERNEUZEN De Temeuzense poli tie heeft vier jongelui - in de leeftijd van 14 tot 17 jaar aangehouden die bij de melkunie aan de Industrieweg enkele kratten met lege flessen had den gestolen. Na verhoor zijn ze op vrije voeten gesteld. De jongelui wa ren van plan de flessen' weer tegen statiegeld in te leveren. Arrestatie na diefstal camera TERNEUZEN Wegens diefstal van een fototoestel uit de zaak van de firma But in Axel heeft de Temeuzen se politie de 18-jarige Sluiskillenaar G. B. gearresteerd. De camera was vrij dag uit de zaak ontvreemd- Vervroegde enting mond- en klauwzeer in Noord-Brabant DEN HAAG (ANP) In verband met enkele gevallen van mond- en klauw zeer in Noord-Brabant, wordt de jaar- lijkse entingsperiode voor runderen met een maand vervroegd. De komende entingen vallen nu in de periode: 1 januari 1975 - 1 ajpril 1975. Het is de bedoeling dat in januari alleen in Noord-Brabant wordt geënt. De entingen in de overige provincies beginnen in februari. Dit heeft het ministerie van landbouw meegedeeld. Examens HULST Aan het dr. Gehrels-insti- tuut te Amsterdam slaagde voor het muziekexamen MO-Gehrels de heer A. M. Lampo, leraar aan de lts te Hulst en muziekleraar aan de Zeeuwse Mu ziekschool. De heer Lampo is leider van de drumband van de Koninklijke Stedelijke Harmonie. VOLGENS GEGEVENS KNMI-METEO-VLISSINGEN: „BOVENMATIGE NEERSLAG MAAR EENS IN DE 100 JAAR" VLISSINGEN „Het jaar 1974 is over het geheel bezien een veel te nat jaar geweest. Dit komt door de natte tweede helft, en dan vooral door de herfstmaan den, waarin zo'n 500 millimeter neerslag viel." Dat is de conclusie van het KNMT-weerstation, de 'meteo' in Vlissingen. Deze boven matige nattigheid komt gemid deld niet meer dan ééns in de honderd jaar voor. Op 21 oktober van dit jaar viel 45 millimeter, ruim de halve maandsom. Vol gens de klimaatatlas van het KNMI komt dit minder dan ééns per 30 jaar voor. Het KNMI-meteo-station Vlissin gen mat dit jaar tot en met 29 december in totaal 967 millime ter neerslag. Normaal had die hoeveelheid hemelvocht (met in begrip van sneeuw en hagel) 693 millimeter moeten zijn. Er viel dus 274 millimeter te veel. Zoals gezegd viel het meeste daarvan in de drie herfstmaanden septem ber. oktober, november: ruim 500 millimeter of precies uitgedrukt: 495 millimeter, en dat was 277 millimeter boven normaal. Een dergelijke natte herfst heeft zich voor zover bekend in Zee land nog niet eerder voorgedaan, zegt men bij het Vlïssingse KNMI-station. En dat meteo-stati- m bestaat sinds 1850, dus 125 jaar. Bovenmatige natte zomers deden zich al wel eerder voor. Vooral die van 1954 staat als 'berucht' te boek. Het hele jaar is weerkundige bezien' afgevlakt', vinden de KNMI-mensen. Het jaar had wei nig vorstdagen, maar ooi: weinig zomerse dagen met een tempera tuur boven 25 graden. De winter was zacht te zacht en de zomer te koud, terwijl de mari- mum en minimum temperaturen dichter bijeen lagen dan normaal het geval is. Een mooie maand was april. Deze maand telde 232 zonuren, terwijl er volgens het gemiddelde, berekend over de ja ren 1931 tot 1960 een aantal van. 169 zonuren normaal zou zijn Te zacht Belangrijk te zacht waren de wintermaanden januari en febru ari «vat de temperatuur betreft, maar neerslag en zon waren niet ver van normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur waren 7.7 zowel in januari als in februari, gemeten in graden Celcius. Nor maal hadden volgens de gemid delden over 30 jaren die maxi mum temperaturen in de twee wintermaanden 4.8 en 5.0 moeten zijn. In de eerste twee maanden van het jaar waren de minimumtem peraturen 4.3. en 3.4, terwijl nor maal het gemiddelde 0.8 en 0.6 had moeten zijn. De lentemaan den maart, april, mei waren in hun geheel naar verhouding droog. Volgens de gemiddelden over 30 jaar had in maart gemid deld 39.1 mm neerslag moeten vallen, er viel echter 34.7 mm neerslag. In april kwam er slechts 13.4 millimeter hemel vocht naar beneden, terwijl het normale gemiddelde 41.9 millime ter is. Mei leverde gemiddeld 20.3 millimeter, tegen een normaal te verwachten gemiddelde van 44.1 mm. Zon en neerslag in de afge lopen zomermaanden - juni, juli augustus waren ongeveer nor maal. Juli bijvoorbeeld telde 181 zonuren tegen een normaal ge middelde van 210 en augustus overtrof het normaal gemiddelde: er waren in die maand 221 zonu ren tegen 200 normaal gemiddeld. Li november lag de verhouding 116 mm reëel tegen 75,2 mm normaal en in december 82.7 mm werkelijk gevallen neerslag tegen 58.5 normaal. In de laatste maand van dit jaar waren er 25 zonuren tegen een normaal ge middelde van 39. De gemiddelde minimum-temperatuur was te hoog: 5.9 graden tegen normaal 2.5 evenals de gemiddelde maxi mum-temperatuur 9.3 tegen nor maal 6.2 graden. Walcheren leed van alle Zeeuwse gebieden het meest van het vodhtige zachte najaar in vergelijking met overig Zeeland, terwijl het hele zuid westelijke delta.-gebied er weer ongunstig uitsprong tegenover de rest van het land. De zeer zachte, sombere, overma tig regenachtige decembermaand was ook wat windkracht en wa terstanden betreft spectaculair. Gemiddeld komt er in december bij de metingen van meteo-Vlis- singen één dag In de vijf jaar voor, waarop de windkracht tus sen 7 en 8 Beaufort is. Dit jaar is dat echter twee dagen in de cember het geval geweest, het geen uitzonderlijk is. Maar door de vele wind was de mistigheid deze maand beneden normaal. Als uitzonderlijk hoge waterstand werd dit jaar 28 no vember in Vlissingen om 12.30 uur 3.55 meter boven NAP geregi streerd, twrwiji volgens de tafels die stand 1.90 m had moeten zijn, en dus 1.56 meter te hoog was. „Meteorlogisch bezien is 1974 een spectaculair jaar geweest," zegt de heer L. Drijgers, hoofd van het Vlissingse KNMI-meteo-stati on. Over een verandering van klimaat wil hij, noch meteorolo gisch assistent B. van Mourik een uitspraak doen. De heer Van Mourik: „Het is met dit jaar, ails we er vanuit gaan, dat het klimaat zich niet wijzigt, net als met een zaak met 100 witte knikkers, waar ook één ro de tussen zit." Geen voorspellin gen dus vanuit meteo-Vlissir.een over een op handen zijn maat-wisseling. De beide heren wijzen liever op een publdkatie van de Engelse weerkundige Brooks, die heeft berekend dat. tussen 500 vóór Christus en het jaar 1900 na Christus er altijd wel klimmaatsöhommelingen over periodes van 30 jaar zijn geweest, maar die 'schommelin gen' zijn ook altijd weer terugge lopen. Globaal is het klimaat dus vrijwel ongewijzigd gebleven in die lange periode van 2400 jaar. De heer Drijgers maakt van de gelegenheid gebruik te wijzen op een BBC-film over het klimaat, die op 2 januari 's avonds om 20.20 uur over Nederland 2 wordt uitgezonden. Ook Nederlandse meteorologen hebben aan deze film meegewerkt. Weerkundigen noemen deze kleurenfilm uitein delijk 'zeer positief'. Het weerkundige KNMI-station in Vlissingen, in de wandeling 'de meteo' genoemd bestaat daar dus sinds 1855. In volle continudienst verricht een bezetting van vijf deskundigen (in ploegendienst) daar om de twee uur meteorolo gische waarnemingen. Vanuit het torenachtaige gebouw tje op de punt van Tiet Eiland' bij de sluizen registreert men ele menten als de windkracht, de temperatuur, de luchtdruk, de be wolking, de neerslag en het zicht. Elk uur krijgt men een bericht door van het lichtschip Noord- Hinder van het loodswezen, dat tussen de Engelse en Nederlandse kust ligt. Een telexverbinding tus sen het KNMI-hoofdkwartier in De Belt en meteo-Vlissingen maakt de uitwisseling van gege vens en berichten mogelijk. Appa ratuur op een in zee staande paal bij Cadzand geeft automatisch en telefonisch via Oostburg, en de straalzender Goes gegevens over de windkracht door. Binnen vaart en visserij, maar ook tal van andere instellingen maken dankbaar gebruik van. de infor matie die meteo-Vlissingen ver steekt. de herfst De herfst van 1974 in kenmerkte zich dus als "veel te nat, overdag te koud en te weinig zon'. Oktober zou gemiddeld nog op 104 zonuren hebben mogen rekenen, maar het zonnetje scheen in oktober in deze provin cie maar 92 uur, de gemiddelde dagtemperatuur bedroeg 10,7 gra den, terwijl in oktober gemiddeld 13,9 graden normaal zou zijn ge weest. Deze maand spande wat de neerslag beetreft de kroon met een 236 millimeter, terwijl het normale gemiddelde voor ok tober slechts 70.2 millimeter is. De heer L. Drijger, hoofd KNMI meteo Vlissingen bij de piuvio- graaf, één der vele instrumenten, waarover het station beschikt. De pluviograaf is een zelfregistreren de regenmeter. VOORSTELLEN VOOR ALGEMENE VERGADERING MIDDELBURG Het bestuur van de afdeling Middelburg van de konink lijke schippersvereniging 'Schuttevaer' zal de afdeling Bevelanden van deze vereniging in overweging geven nog eens na te gaan of er tegen de ach tergrond van de spanningen in de lan delijke organisatie wel voldoende aanleiding is de afdeling op te heffen en een nieuwe vereniging voor deltagebied op te richten. Aldus de heer F. G. Sprenger bur gemeester van Domburg in zijn kwaliteit van voorzitter van de Mid delburgse afdeling tijdens de maan dagavond in De Eendracht' te Middel burg gehouden ledenvergadering. Het bestuur van de afdeling Middelburg, aldus de heer Sprenger in zijn ope ningswoord, zal de afdeling Bevelan den in overweging geven na te gaan of het geschil nu zo groot is, dat de afdeling moet worden opgeheven. De afdeling Middelburg bepaalde zich gisteravond in het bijzonder tot de voorstellen voor de landelijke jaarver gadering van 'Schuttevaer', op 16 en 17 april in Zwolle. In deze bijeenkomst zal de Middel burgse afdeling onder meer aan de orde stellen: de slechte organisatie bij het schut ten in de sluizen te Hansweert; verbetering van de mcergelegen- lieid aan de binnen- en buitenzijde van de sluis bij Kats; meergelegenheid aan de binnen- en buitenzijde van de grote sluizen bij Vlissingen; het aan de binnenzijde van deze sluizen verwijderen van scheeps wrakken opdat ruimte ontstaat voor de binnenvaart; verbetering van het remmingswerk aan de oostzijde van de Keersluis in Vlissingen; Voorts zal aan de orde worden gesteld, dat bij het schutten in de sluis van Kats de wachttijden van drie tot vijf uur opliepen toen tijdens het afgelo pen natte najaar deze kunstwerken ais spuisluis werden gebruikt. Voor voorzitter Sprenger was dit aan leiding zich tot gedeputeerde A. L. van Geesbergen te richten, die de vergade ring als belangstellende bezocht. Al jaren zijn er klachten over het winter- peil op het Veerse Meer, aldus de heer Sprenger, is er een mogelijkheid een mechanische bemaling in te voeten? Al jarenlang, aldus de heer Van Gees bergen in zijn antwoord, is er door 'de club' van het Veerse Meer gepro beerd tot één peil te komen. De lage waterstand in de winter is echter ook nodig om bepaalde werken uit te voe ren. Een definitieve oplossing zal pas mogelijk zijn als bekend is wat er met de Oosterschelde gebeurt. Tot afgevaardigden naar de algemene ADVERTENTIE vergadering in Zwolle werden geko zen de heren L. M. van der Dussen en P. J. Bulthuis. De heer J. Vermeulen werd als bestuurslid herkozen. Medegedeeld werd nog, dat momen teel wordt gewerkt aan de centrale bediening van de belde bruggen over het Kanaal door Walcheren in Middel burg. Dit zal met behulp van een ra darcircuit gebeuren vanuit het brug wachtershuis bij de Sloebrug. Met dit radarcircuit zal men zowel het scheep vaartverkeer en het wegverkeer kun nen observeren. De verwachting is, dat hierdoor een betere doorsroming zal ontstaan. Het systeem komt mogelijk reeds in 1975 in werking. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtempe raturen omstreeks 8 graden. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag. Af en toe regen, ook opklaringen en temperaturen aanhoudend boven nor maal. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min temp.: omstreeks 6 graden; max.temp.: omstreeks 8 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor donderdag: aantal uren zon. 0 tot 3; min.temp.: omstreeks 5 graden; max-temp.: omstreeks 8 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B, Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 1 januari Zon op 08.48 onder 16.39 Maan op 21.36 onder 10.24 2 januari Zon op 08.48 onder 16.40 Maan op 22.58 onder 10.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 2