PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERVELSTORM TEISTERT AUSTRALISCHE STAD - MASSALE EVACUATIE Storm richt schade aan Buitenlandse belegger koopt voor 17 miljoen 328 lege flats in Terneuzen VLIEGTUIGKAPER OVERMEESTERD de krant van zeeland OVER AANTAL SLACHTOFFERS NIETS MET ZEKERHEID BEKEND Warmterecord met kerst Rustige kerstnacht in Bethlehem vandaag de krant Ford kreeg rapport over de CIA Student doodde zes medestudenten in Sofia 217e jaargang - no. 303 Vrijdag 27 december 1974 (Van onze weerkundige medewer ker) In de ochtend van Tweede Kerstdag noteerde De Bilt een temperatuur van ruim 10 graden: vanaf het begin van de waarne mingen in 1849 is dat op 26 'december nimmer voorgekomen. De temperatuursom van beide kerstdagen kwam voor deze eeuw op de tweede plaats, vlak achter de warme kerstdagen van 1920. Voor een stille nacht was veel fantasie nodig, want vooral langs de kust was het overwegend stormachtig, terwijl er veel regen is gevallen; van kerstavond tot he den plaatselijk meer dan 30 mm regen, waardoor december in het grootste deel van ons land al weer boven de 100 mm neerslag is gekomen, tegen 60 mm nor maal. Ook voor het weekeinde zijn nog een paar actieve depressies met regen onderweg, waarvan er een vandaag al de Noordzee en ons land met regen en wind zal bereiken, zondag gevolgd door een derde. Het wordt een zeer onstuimige laatste week van de cember, met voorlopig nog steeds opvallend zacht winterweer. BETHLEHEM (RTR, AFP) Bethle hem, de plaats waar bijna 2000 jaar geleden het christendom zijn oor sprong vond heeft een rustige kerst- nacht gehad. Mede onder invloed van de uiterst strenge veiligheidsmaatrege len die waren getroffen hebben zich rond de kerstplechtigheid geen inci denten voorgedaan. Desondanks hing over het kerstgebeuren in de stad gedeeltelijk een schaduw van de gespannen situa tie in het Midden-Oosten en van het gevaar van een vijfde oorlog waar voor zowel Israëlische als Arabische staatslieden de laatste tijd hebben gewaarschuwd. Op het plein voor de grot waar Jezus werd geboren bevon den zich rond middernacht ongeveer 5000 pelgrims, hetgeen behoorlijk min der was dan in voorgaande jaren. Inwoners van Bethlehem, die hadden gerekend op ongeveeer 15.000 mensen, weten het lage cijfer zowel aan de situatie van geweld in het Midden- Oosten als aan de algehele economi sche recessie in de wereld, Het heilig jaar werd in Bethlehem formeel gelanceerd door de Latijns patriarch, monseigneur Giuseppe Bel- tritti, die 1800 kerkgangers voorging dn de kerk van de heilige Catherina. De mis werd via een gesloten tv- oircuit overgebracht naar de menigte op het plein van de geboorte. De lezers van 't Westduitse pro grammablad 'Bild und Funk' "nebben de Nederlander Rudi Car relt tot de bes te spelleider in het afgelopen jaar uit geroepen, zo is donderdag in München bekendgemaakt. Hij kreeg 28 procent van de stemmen en de Westduitser Hans Rosenthal 24,48 procent. Woningbouw HET ministerie van volkshuisves ting heeft het 'kerstpakket' met maatregelen voor de verbetering van de woonomstandigheden ge publiceerd. (pag. 3) Gelijke rechten ALLE RUSSEN boven de 16 jaar krijgen in de toekomst een bin nenlands paspoort, waarmee voor ieder gelijke rechten worden ge schapen voor verplaatsingen bin nen de Sowjet-Unie. (pag. V) Augustin NEDERLAND heeft tot nog toe meer dan gebruikelijke activitei ten ontplooid in verband met de behandeling in West-Duitsland van het lid van de Baader-Mein- hof-groep Augustin. (pag. 15). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4 en 5 Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 3 en 7 Sport op de pagina's 11 en 12 Radio en televisie op pagina 13 Financieel nieuws op pagina 15 CANBERRA (RTR, UPI, AP)) Een grootscheepse luchtbrug is donderdag op gang gekomen om ten minste 10.000 daklozen te evacueren uit de woensdag door de wervelstorm Tracy getroffen havenstad Darwin aan de noordkust van Australië. Naar schatting is de helft van de bevolking van 40.000 mensen dakloos geworden door de cycloon die met een snelheid van 200 km per uur door de stad raasde, waardoor deze voor negentig procent zou zijn verwoest. Over het aantal slachtoffers is nog niets met zekerheid bekend. Volgens voorlopige berichten zijn vijftig mensen omgekomen maar men vreest dat dit aantal zal stijgen naarmate de reddings werkzaamheden vorderen en de verbindingen met de van de buitenwereld afgesloten stad worden hersteld. De hulpverlening wordt door slecht weer bemoeilijkt. Onder de doden be vinden zich veel automobilisten die naar buis reden na kerstpartijtjes. Men vreest dat ook op zee mensen levens verloren zijn gegaan. Er wor den zeker vijf treilers vermist. Hon derden mensen zijn volgens voorlopige schattingen zwaar gewond. Donderdagochtend vertrokken per vliegtuig de eerste groepen vrouwen, kinderen en zwaargewonden uit de stad, die van water en elektriciteit ver stoken is. Het grootste gevaar dat thans de stad bedreigd is het uitbreken van besmet telijke ziekten, aldus is donderdag meegedeeld door aan het ziekenhuis van de stad verbonden geneesheren. Er is geen drinkwater in de stad, de riolen functioneren niet meer en ook de stroomvoorziening heeft het hege ven, en dit alles draagt bij tot de mo gelijkheid van het uitbreken van ziek ten als cholera en tetanus. Er zijn in het ziekenhuis meer kinde ren opgenomen als gevolg van het drinken van vervuild water dan ge wonde kinderen die het slachtoffer waren van de natuurramp. Omdat er geen stroom is kunnen geen levensmiddelen koel of bevroren wor den gehouden. Met het inenten tegen de genoemde ziekten is donderdag begonnen. Vernomen werd dat de stadswijken Fanniebay, Nightcliffe en Rapid Creek het zwaarst zijn getroffen. Zij liggen in de buurt van de haven. In Fanniebay zijn onder meer de his torische Chinese tempel die bekend stond als 'Joss house', de gevangenis ANGSTIG AVONTUUR BOVEN ROME ROME (RTR) Een in Tsjecho- slowakije geboren Canadees die woensdag de gezagvoerder van een Jumbojet van de luchtvaartmaatschap pij Air India dwong twee uur lang bo ven Rome rond te vliegen, is ten slot te door de bemanning overmeesterd nadat lii,j de gezagvoerder bevolen had het toestel in het centrum van de stad te laten neerstorten. De 30-jarige Canadees Jozef Homolov die sinds 1968 te Hamilton in de Ca nadese provincie Ontario woont, kaap te het toestel toen het van Beiroet op weg was naar Rome. Zwaaiend met een mes drong hij de stuurhut binnen waar hij tegen de gezagvoerder zei dat hij bommen in het vliegtuig had geplaatst. Hij eiste dat er radiocon tact werd opgenomen met het vliegveld van Rome en vroeg om een revolver die hem overhandigd moest worden zodra het toestel geland was. Homolov die kennelijk geestelijk gestoord is, ge loofde niet dat de Jumbojet die 151 passagiers en 19 bemanningsleden aan boord had, zich boven Rome bevond en vroeg de gezagvoerder darom over het Sint-Pieterplein te vliegen. Direct daarop beval hij de gezagvoerder 't. toe stel te laten neerduiken in het centrum van de stad. Dit was voor de beman ningsleden het sein om in te grijpen. Vier mannen wierpen zich op hem en ontwapende hem. Homolov is in Bom bay aan boord gegaan. Tegen 'n verslag gever zei hij: „Ik heb het vliegtuig gekaapt omdat mensen in Bombay mij geld hebben- zien wisselen. Zij hebben gezien dat ik heel wat geld bij mij had". Homolov is naar de Romeinse gevan genis Regina Coeli overgebracht. Hij is beschuldigd van luchtpiraterij en het in bezit hebben van vals geld. De gezagvoerder zei later dat Homo lov duidelijk van plan was het toestel te pletter te laten vallen. „Hij dreig de de machine stop te zetten en de in-, strumenten stuk. te slaan". en een nieuw motel van elf verdiepin gen verwoest. Bij het bouwen van dit laatste was indertijd rekening gehouden met het bestand zijn tegen zeer sterke wind. Dat heeft niet mogen baten. Er zijn tijdens de storm windstoten geconsta teerd van meer dan 200 kilometer per uur en van het gebouw is niet veel meer over dan een puinhoop. Een verslaggever van de Australian Broadcasting Commission heeft Dar win vergeleken met een 'door een bom bardement getroffen stad'. Premier Gough Whitlam van Australië heeft donderdag in Londen besloten zijn wereldreis af te breken en naar zijn land terug te keren. JOZIF HOMOLOY WASHINGTON (AP) Donderdag is president Ford een geheim rapport toe gezonden waarin gevallen staan van het buiten haar bevoegdheden treden van de centrale inlichtingendienst, de CIA aldus is te Washington bekendge maakt. Het stuk was de president in diens va kantieverblijf te Vail, in Colorado, toe gestuurd door de directeur van de CIA, William Colby. Er zouden veel feiten in staan die niet bekend waren aan! minister van buitenlandse zaken, Hen ry Kissinger. De president had het rap port opgevraagd nadat de New York Times afgelopen zondag had bekendge maakt dat de CIA burgers in de VS had bespioneerd in verhand met de oorlogvoering van dat land in zuidoost- Azië. De voormalige directeur van de dienst, Richard Helms (thans ambassa deur in Teheran) had die beschuldigin gen officieel van de hand gewezen. Muitende gevangenen in VS lieten hun gijzelaars vrij LORTON, VIRGINIA (AP) En oproer in de gevangenis van Lorton in de Amerikaanse staat Virginia is donderdag na 20 uur zonder bloedver gieten geëindigd met de overgave van de gedetineerden en de vrijlating van hun zeven resterende gijzelaars. Woordvoerders voor het oproerige zeischap beweerden dat de autoritei ten hen vrijheid van strafvervolging voor het incident hebben toegezegd. De plaatselijke officier van justitie heeft dit echter ontkend en gezegd dat niemand toezeggingen van deze aard heeft gedaan. In de loop van donderdagochtend hadden de opstan dige gevangenen reeds drie gijzelaars, twee bewakers en een keukenhulp, vrijgelaten om him bereidheid tot on derhandelen te tonen. stad Darwin getroffen. Dit lichtte vliegtuigje werd een kleine 50 me ter meegevoerd door de wind, die MUUR VAN FLATGEBOUW ZAKTE IN ROTTERDAM (ANP) Dooi de storm is in de nacht van woensdag op donderdag een ge deelte van de balustrade van het balkon aan de voorgevel van het stadhuis in Rotterdam vernield. De zware stenen en pilaren, waaruit de balustrade was op gebouwd, vielen in stukken neer op de straat. Er werd niemand gewond. Voor het stadhuis staat de vele meters hoge Noorse kerstboom, die om weer en wind te kunnen trotseren met tou wen aan de robuste balustrade was vastgemaakt. Hoge bomen vangen ech ter veel wind. In de storm zwiepte de ranke kerstboom heen en weer en ruk ten de touwen aan het zware gesteen te. Door het langdurig gewrik liet het tussenvoegsel ten slotte los en de se-' nen stortten omlaag. De boom bleef fier overeind. Muur Aan de Olivierplaats te Amersfoort, zakte donderdagmiddag rond twee uur de bakstenen buitenmuur van een gen verdiepingen hoog flatgebouw in een- Daarbij hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De muur, met een breedte van twaalf meier, is terecht gekomen op grasveld. De brandweer in Amers foort ruimde de puinhopen op. De oorzaak is vooralsnog niet bekend. Volgens de politie is het niet zeker, dat de harde wind schuldig is. De be woners van het flatgebouw zitten overigens niet in de kou. Achter de bakstenen buitenmuur bevond zich nog een betonnen binnenwand. In het oude havenstadje Blokzijl is in de nacht van woensdag op donderdag „GOKKEN OP TOEKOMSTIGE ONTWIKKELINGEN" VOORWAARDEN: NIET AAN DE BESTEMMING ONTTREKKEN, HUREN IN OVERLEG MET B EN W TERNEUZEN Een buitenlandse be legger is voor 17 miljoen gulden eige naar geworden van de 328 leegstaande flats in de Terneuzense Katspolder. De nieuwe eigenaar mag de woningen zon der toestemming van b- en w. niet aan hun bestemming onttrekken en boven dien moeten de huurprijzen worden vastgesteld in overleg met b. en w. om te voorkomen dat deze flats concurre rend zullen werken ten opzichte van de overige 150 leegstaande flats in Terneu- zen-Zuid. Over deze voorwaarden- is dinsdag een akkoord bereikt tussen b. en w.- van Terneuzen en staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting. De voor waarden zijn aanvaardbaar voor alle partijen, zo werd dinsdag hekend ge maakt. tijdens een persconferentie in Terneuzen. De 328 flats zijn gebouwd als woningwet-woningen en krijgen nu de status van premie-woningen (gesub sidieerde woningbouw)- De nieuwe ei genaar zal de premie ontvangen. Het overleg dinsdag spitste zich met name toe op de hoogte van de premie. Het precieze bedrag werd niet onthuld. Ook de identiteit van de belegger is nog steeds niet heleend. Het Terneuzen se makelaarskantoor J. F. Rouw treedt in elk geval op als bemiddelaar. De heer Rouw wilde alleen loslaten dat het gaat om een buitenlandse koper. „Maar het zijn geen olie-dollars'. De gemeente Terneuzen heeft bedon gen dat de koopsom van 17 miljoen zal worden betaald in Nederlandse valuta. Het college van b. en w. verklaarde dinsdag ook niet op de hoogte te zijn van de identiteit van de belegger. „Dat; is voor ons minder belangrijk', aldus wethouder P- J. Huijbrecht. "Hoofd zaak is dat wij er gezegend van afko men- De aanvankelijke strop, een ver lies van 1.9 miljoen op de begroting voor 1976, is nu teruggebracht tot een aanvaardbaar bedrag. De belangen van de gemeente, de financiële positie en de normale bewoning van de flats met permanente huur, zijn gewaarborgd'. Gok Wethouder Huijbrecht nam aan dat de nieuwe eigenaar de zaak goed heeft overwogen, al is in het overleg niet duidelijk geworden waarom hij de flats wilde kopen. 'Het lijkt dat men gokt op de toekomst'- Makalaar Rouw gaf desgevraagd toe dat inderdaad wordt gegokt op toekomstige ontwikkelingen in Zeeuwsch-VIaanderen, zoals onder meer de uitbreiding van Dow Chemi cal. Verder is de woonomgeving vol gens de makelaar een positieve factor: „Ik heb er vertrouwen in, al kan bet misschien .jaren duren voordat ze alle 328 verhuurd zijn. Maar ik hoop in bet voorjaar van '75 al een eerste aanzet I te kunnen maken". Het ministerie van volkshuisvesting j gaat nu de zaak op papier zetten, zo is j dinsdag meegedeeld. B. en w. van T°.r-| neuzen verwachten omstreeks half ja nuari een brief uit Den Haag. waarna de overdracht van de woningen zal plaatshebben. De administratieve af wikkeling van de transactie bij ge meente en rijk zal nog wel enkele maanden in beslag nemen. Wethouder Huijbrecht sprak dinsdag van het 'ont warren van een administratieve knoop'. Meteen nadat wethouder Huijbrecht dinsdagmiddag uit Den Haag was te ruggekeerd, hebben b. en w. het senio renconvent- uit de gemeenteraad bijeen geroepen. De fractieleiders kregen ope-j ning van zaken en na afloop deelde j burgemeester J- C. Aschoff mee, dat! het bijeenroepen van een spoedeisende raadsvergadering niet ter sprake was gekomen. De VVD-xractie had maan dag laten weten deze mogelijkheid ach ter de hand te houden voor het geval 'o. en w. onvoldoende opheldering zou den geven. „We hadden beloofd dat we de raad zouden inlichten. Dat is nu ge beurd en kennelijk tot tevredenheid", aldus burgemeester Aschoff. VVD-fractieleider H. de Jonge toonde zich inderdaad tevreden maar bleef de handelwijze van wethouder Huijbrecht onjuist vinden. (De wethouder gaf vrij dag slechts summiere informatie en verzweeg bovendien dat de staatsse cretaris niet bij het eerste gesprek aanwezig was geweest). De heer De Jonge: „We zijn er nu ook al achter gekomen dat gedeputeerde J. Stenvert vrijdag mee is gegaan naar Den Haag en het gesprek heeft bijgewoond. Dat heeft de wethouder ook niet gezegd. We zullen in de toekomst alle uitspra- Zie slot pagina 2 kolom 7 omstreeks twee uur een authentieke gevel van een leegstaande woning aan de Bierkade door de harde wind voor meer dan de helft omgewaaid. Don derdag heeft men geprobeerd de restan ten te stutten om verder gevaar te voorkomen. Ongelukken deden zich niet voor. In het pand was nog enke le weken geleden een schoenmakerij gevestigd. Et bestonden al plannen om binnen niet al te lange tijd deze straat, die onder monumentenzorg valt, te restaureren. Blokzijl is een zoge naamd beschermd stadsgezicht. SOFIA (UPI) Een 17-Jarige scho lier beeft op eerste kerstd3g in een voorstadje van Sofia zes studenten doodgeschoten en tien anderen ge wond. Het bureau van de officier van justi tie in Sofia maakte donderdag bekend dat de waarschijnlijk krankzinnige jon geman de slaapzaal '.-an een studenten verblijf was binnengedrongen en daar in het wilde weg op de hem onbekende studenten had geschoten. Hij werd door een aantal jongelieden overmees terd toen hij trachtte zijn pistool op nieuw te laden. Twee veertienjarige jongens pleegden 21 aanrandingen DEN HAAG (ANP) De Haagse zedenpolitie heeft twee veertienjarige knaapjes uit Den Haag aangehouden wegens het plegen van 21 aanrandin gen. Volgens de zedenpolitie had het tweetal vrouwen en jonge meisjes wat ze noemden onverhoeds en plotse ling onzedelijk benaderd. Beiden voor geleid aan de officier van justitie. Vorige week werd een van de twee jochies al gepakt. Hij bekende acht aanrandingen op zijn geweten te heb ben. Bij het onderzoek kwam vast te staan dat hij met een leeftijdgenoot op pad was geweest. Zijn metgezel werd op 23 december aangehouden en de volgende dag voorgeleid. Hij bleek 13 aanrandingen te hebben gepleegd 'drie in Rijswijk en 10 in Den Haag), maar van dit totale aantal was slechts in drie gevallen aangifte ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 1