AJAX IN DEN HAAG WEER EEN ILLUSIE ARMER; BEKER ENIGE MOGELIJKHEID FEYEN00RDS MIDDENTRIO SPEELDE TELSTAR VOLLEDIG AAN FLARDEN0-4 FC Amsterdam verdiende meer tegen PSV dan 1-2 Verwende vedetten overigens nauwelijks geschokt Tactisch goede vondst van NAC trainer Jansen leder is fit en dan hebben Rotterdammers een potentieel waar je eng van wordt Nederlaag Barcelona EXCUUS: LANGE LIJST VAN GEBLESSEERDE SPELERS GOED HERSTEL WAGENINGEN Minimaal niveau bij Sparta-AZ'67 DE GRAAFSCHAP MAANDAG 23 DECEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 -pxc DEN HAAG Na afloop van het competitietreffen tussen FC Den Haag en Ajax (1-0) verkeerde het Haagse Zuiderpark in een feeststemming. De zege van de Hagenaars op de Am sterdamse formatie werd begroet als een plotseling geschenk uit de hemel. Waarom eigenlijk? Het enig verrassende aan de overwinning bestond uit het feit, dat zij zo klein was uitge vallen. Als Den Haag het hoofd koel had gehouden vooral in de beginfase zou Ajax naar een vernederende nederlaag zijn gespeeld. Intussen zijn de Amsterdammers weer een illusie armer. Het team van manager Hans Kraay heeft dit seizoen al zoveel tegenslagen moeten incasseren dat de eens door vele succes sen verwende vedetten niet meer geschokt zullen zijn bij vol gende teleurstellingen. Dat is een wrange winst voor Ajax, dat steeds dieper in het moeras wegzakt. Geëlimineerd in het UEFA-Cuptoernooi en uitgeschakeld voor het landskampi oenschap ook al houdt Kraay de schijn op dat zijn ploeg nog steeds kans heeft op de titiel vormen de balans. Tries te gegevens, waarmee Ajax de laatste jaren zo vroeg in het seizoen niet meer werd geconfronteerd. Blijft over de mogelijkheid de nati onale beker te veroveren. Zolang in dat toernooi tegenstanders als Hel mond Sport en Heracles worden ge troffen, is er voor de Amsterdammers nog hoop. Maar wat gebeurt er als de opponent van zwaarder kaliber wordt? Voor de toeschouwers, die Ajax zondagmiddag tegen Den Haag aan het werk hebben gezien, zal ook het antwoord op die vraag niet moei lijk zijn te geven. Dan zal manager Kraay zonder succes zijn derde troef kaart hebben uitgespeeld. Als excuus voor het geleden verlies voerde Ajax' verantwoordelijke man de lange lijst met geblesseerde spelers aan. Kraay: „Week in, week uit moet je met een ander elftal binnen de lijnen verschijnen. Dan kan je niet meer verwachten dat er nog spelers individueel tot grote hoogte komen. Maar een ramp deze nederlaag? Je kunt van alles wel een ramp maken. Ik blijf van mening dat wij kans hebben op het kampioenschap. Dan wordt het echter wel tijd dat wij eens volledig kunnen spelen. Maar zoals de zaken nu staan, zal dat zeker nog wel 14 dagen duren". Het rijtje van geblesseerde, niet fitte en half fitte spelers begint inder daad langzamerhand unieke vormen aan te nemen- Schrijvers, Krol en Brokamp zijn geblesseerd. Suurbier gesehorst voor twee weken- Muehren en Hulshoff mochten van clubarts Bol ink slechts één helft spelen. En tot slot hebben Geels en Blankenburg we gens griep de hele week niet ge traind. Toch zijn dit tegenslagen die in de voetballerij moeten worden ingecalcu leerd, want toen het bij Ajax allemaal nog op rolletjes liep en de ploeg iedere week in dezelfde opstelling kon aantreden, was ook niemand van de leiding die dit als een enorm voordeel aanvoerde. Dat er nu wel wordt ge zeurd over die geblesseerde spelers moet meer worden gezien als een vlucht voor de realiteit. AFWACHTEN Hans Kraay. voor het duel met Den Haag speciaal teruggekeerd van va kantie, liet aanwinst René Notten als linkervleugelverdediger aantreden. Het wej;d een mislukking, want Hagenaar Ling, voor wie Ajax voor het begin van dit seizoen belangstelling toonde, was de nieuwbakken Ajacïed herhaal delijk te vlug af. Notten: „Die Ling is een uitstekende voetballer. Ik heb de fout gemaakt een te afwachtende hou ding aan te nemen. Ik had in het begin direct moeten laten zien wie ik was". Kraay zag zijn fout zelf ook in en stuurde Notten bij het begin van de tweede helft naar het middenveld waar de ex-Twente-speler zich veel meer in zijn element voelde. Een terechte ingreep, want Ling kreeg in de eerste tien minuten van net boeiende, maar kwalitatief arme duel drie kansen op rij om zijn ploeg op voorsprong te zetten. Reeds na 120 seconden voetbal verscheen Ling al leen voor doelman Stuy- De goalie, die als enige Ajacied een ruime "vol doende haalde, kjvam echter op tijd zijn hok uit. In>de achtste minuut kwam de bal via de Joegoslaaf Pera- zie bij Ling terecht- De Hagenaar omspeelde Notten kinderlijk eenvou dig, maar schoot vervolgens onbe suisd hoog over. En twee minuten later kopte Ling, vrij voor doel, in de handen van Stuy. Ajax stelde daar bijzonder weinig tegenover. Vanuit het middenveld, waar Mulder, Haan en Van Dord (de laatste bijzonder zwak en daarom in de rust vervangen door Gerrie Mueh ren) weinig tot niets hadden in te I brengen bij Kila, Jol en Perazic, kwa men praktisch geen effectieve passes naar de drie spitsen. Maar ook al was dit wel gelukt, dan nog is het de vraag of Ajax' voorhoede een vuist had kunnen maken. Gesis won van Van Vliet geen enkel kopduel, Steffen- hagen (voor het begin van het tweede part vervangen door Hulshoff) was ijverig maar kon zijn directe oppo nent Ouwehand toch niet verontrusten en Rep maakte de indruk na zijn goede spel vorige week tegen PSV het nu weer rustig aan te kunnen doén. De enive echte mogelijkheid voor Ajax om te scoren ontstond een mi nuut na de derde misser van Ling. Haan passte met een lob op Van Dord, die oog in oog kwam te staan met Den Haag-doelman Thie. De Aja-~ cied kwam niet verder dan een schot langs de verkeerde kant van de paal. Den Haag kreeg in de 19e minuut zijn vierde kans en benutte deze ook. Dat Blankenburg daarvoor behoorlijk in de fout moest gaan, kon de vreugde in het aagse kamp niet drukken- De Westduitser, achtervolgd door Ling, weigerd- pertinent de bal terug te spelen op zijn doelman. Hij wilde de Hagen ar uitspelen en toen dit lukte, ging hij alsnog de mist in- De ausput- zer speelde de bal namelijk in de voeten van Van Leeuwen, die Stuy passeerde en vervolgens beheerst scoorde. Vanaf dat fatale moment was het met Blankenburg gebeurd. Slecht ingrijpen en talloze verkeerde passes kenmerkten zijn spel. Ook toen Hulshoff in de tweede helft in het hart van de defensie opereerde, viel hij in negatieve zin op. Tn de hveede helft had FC Den Haag zijn kruit verschoten. Ajax was meer aan de bal en begon, hoe verder de strijd vorderde, steeds meer druk uit te oefenen. Maar echt gevaarlijk zijn de Amsterdammers niet geweest. Den Haag, dat de moegestreden Ling in de 84e minuut inwisselde voor Zwanenburg, hield gemakkelijk stand. in uitduels. Daarom zie ik voor wel mogelijkheden op 5 januari w neer wij PSV ontvangen". BREDA NAC-FC Utrecht 3-1 (1-1,14. van Maurik 0-1 32. Bron 1-1, 46. Bouw meester 2-1, 67. Bouwmeesters 3-1- Scheidsrechter; van Gemert. Toeschou wers 60000. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is geworden vecht NAC opnieuw van uit een moeilijke positie hard terug De Bredase club won zondag voor eigen publiek met 3-1 van FC Utrecht, waarhij een taktische vondst van inte rim-coach Jansen zijn waarde bewees. Hij posteerde Bron op het midden veld en deze had een groot aandeel in de snelle counters, waarmee NAC het offensieve FC Utrecht aanpakte. De Utrechtse ploeg kwam'met 1-0 i dankzij een doelpunt van Joop van Maurik, voordat NAC zich werkelijk had losgespeeld. Toen dat eenmaal was gebeurd werd FC Utrecht i grote problemen gesteld, omdat Del- motte en Vermeulen attent reageer den op de voor aVn Maurik en van Veen bedoelde hoge voorzetten. VELSEN Misschien benaderde Willem van Hanegem nog wel het dichtst het kernpunt waardoor Telstar uiteindelijk werd gedeklasseerd en volledig wrerd weggespeeld door Feye- noord. „Ik ben blij dat we vanmiddag gewonnen hebben Dan heb ik tenmin ste rustige kerstdagen", begon de Kromme, een in beginsel nogal on doorzichtig betoog- Om dan te verdui delijken: „Deze hele week lees je interviews: Telstar gaat stunten en Telstar gaat v.oor een verrassing zor gen. Dat pakt dan meestal averechts uit. Ik heb het met die Hughes ook al eens meegemaakt. We wonnen in de Kuip van Haarlem en toen was het ook meteen van: Feycnoord is een rot cluppïe in een mooi stadion". En vervolgens grijnzend: „Nou. toen zijn we daar voor de beker ook even op bezoek geweest. Toen werd het 0-3 omdat FeyCnoord op een afstraffing uit was. Evenals vanmiddag. Anders kan ik niet verklaren dat het elftal zo hard heeft gewerkt als vanmiddag. Iedereen heeft zich ingezet en dan is dat zelfs tegen Telstar voldoende om een ruime overwinning te beha len". Het was inderdaad een facet waaro ver Telstar na afloop van de geflat teerde. maar meer dan verdiende. 4-0- afstraffing nauwelijks over uitgepraat te raken. Trainer Joop Castenmiller bijvoorbeeld: „Er zit veel meer bewe ging in dit elftal dan enkele jaren geleden". En verdediger Fred Bischot: .Je wordt er helemaal doodziek van. Ze trekken weg en bieden zich dan onmiddellijk weer aan. Als je dan mee gaat dan komt er een speler achterom en word je uitgespeeld. Blijf je staan om die opkomende man over te nemen dan volgt een passje en word je ook uitgespeeld, dus het maakt, allemaal niets uit". De voortvarendheid waarmee Feye- noord 90 minuten voetbalde accentu eerde inderdaad duidelijk hoe ver schrikkelijk groot het klasseverschil tussen Feyenoord en Telstar in alle opzichten eigenlijk wel was. Kristen- sen kon in de voorhoede (hij kreeg zeker drie mogelijkheden alleen voor doelman Van der Meeren) nog zo lopen klungelen. Van Daele kon in zijn defensie nog zo risicoloos en nerveus de leiding geven aan zijn verdediging, het maakte allemaal niets uit omdat Feyenoord in alle linies bewoog en gaten trok. Toen de opgekomen Rijsbergen al na een minuut een timingfout van libero Frans van Essen („als Rijsber gen die bal nog een meter bij zich houdt heb ik hem. maar dat doet hij dan niet. Dat is de klasse".) afstrafte en met een lepe pass Van Hanegem bediende, kwam Feyenoord in een ideale uitgangspositie. Niet geplaagd door nervositeit hield de weergaloze Van Hanegem een ogenblikje in. Van der Meeren was het doel al uitge stormd om zijn bal af te stoppen, maar uiterst beheerst verdween de bal nauwelijks een seconde later in de verste hoek van het doel. Ook hierna dwong Feyenoord Tel star tot het spelen van een hoog tempo. Het werkte de onnauwkeurig heid in de Velser acties alleen maar verder in de hand. Kees van Kooten kreeg een scoringskans, maar zijn schot verdween over het doel, Dick Helling wipte de bal na rust een keer over Treytel maar kon hem voor de achterlijn terughalen, maar daarmee waren Telstars voornaamste kansen tijdens dit duel wel geteld. Feyenoord creëerde die eerste helft ook niet al te veel uitgespeelde moge lijkheden, maar het team domineerde in alle linies. In ae achterste linie schoof of een Vos, Schneider of Rijs bergen op. z-odat het middenveldtrio van wereldklasse Van Hanegem, De Jong, Jansen nog meer moge lijkheden kreeg om de toch al aanwe zige klasse nog eens extra uit te buiten. Het was altijd een situatie een vier tegen drie en al draaide de Feyenoord-voorhoede dan helemaal niet zo best. 'net maakte allemaal toch niets uit, want kansen kwamen er zat. Van Essen: „Volgens mij wordt dit Feyenoord zonder slag of stoot kam pioen. Iedereen is fit en dan heeft dit elftal een potentieel waar je eng van wordt". Dat bleek vooral na het tweede doelpunt, dat in feite de beslissing bracht. Telstar had vlak voor rust nog wel een kleine opleving gekend. Scheidsrechter Berrevoets onthield de Velsenaren een strafschop toen Van Kooten tot twee keer toe werd wegge duwd in het strafschopgebied, maar het blijft de vraag of het Telstar wat geholpen had. Dan was het uiteraard geen 4-0 geworden, maar Telstar was gisteren gedoemd te verliezen. Joop Castenmiller: „Daar ben ik het in zoverre niet mee eens, dat wanneer wij een penalty hadden gekregen en de rust. met 1-1 was ingegaan, er een heel andere wedstrijd was ontstaan. We hadden van tevoren onze kansen berekend en wanm tot de conclusie dat we zo lang mogelijk de nul vast hadden moeten houden. Da: lukte niet. Als dat Feyenoord dan op 2-0 komt dan is de klasse bekend en kun je ook duidelijk zien wat dit elftal allemaal in huls heeft". Dat was dan inderdaad niet gering. De motor van het Feyenoord-elftal, het schitterende midden-trio. speelde Telstar helemaal aan flarden- Van Ha negem onderstreepte zijn uitzonderlij ke klasse tijdens deze wedstrijd ook bij het derde en vierde Fey en oord- doel punt. Eerst rondde hij een met een bekeken kopbal een vrije trap van Kristensen af. Later nam hl) een bal op zijn hak zo wonderbaarlijk fraai mee. zodat hij Kreuz in staat stelde om er 4-0 van te maken, dat het voor iedereen duidelijk was dat Feyenoord met een Van Hanegem in topvorm nauwelijks te bespelen valt. Daarvoor had Kreuz ook het tweede doelpunt voor Feyenoord gemaakt, waardoor het grote krachtsverschil misschien iets te duidelijk gestalte kreeg. Te meer daar Telstar het in eerste instantie niet eens zo gek gedaan had. Maar een verrassing a ia PSV, toen deze equipe van Castenmiller de Eind- hovenaren in eerste instantie volledig overspeelde, zat er tegen Feyenoord geen seconde in. Het machtsvertoon regen Telstar toont ook duidelijk aan dat het elftal rijp moet worden ge acht achteloos naar een nieuwe lands titel te voetballen. Coerver echter relativerend: „Ondanks alles speelde onze achterhoede de eerste helft niet goed. Maar zolang er geen blessures zijn kunnen we steeds weer wat beter gaan voetballen". WAGENINGEN Wagcningen Goj Ahead Eagles 1-0 (1-0) 1? Meriting 1-0. scheidsrechter Ram, toeschouwers j 8.000. Wageningen, dat de forse nederlaag tegen Fetjenoord goed bleek te heb ben verwerkt, bewaarde ditmaal ae I I sensatie niet tot in de slotfase. A! in i I de 17e minuut namen de bergbewo- i ners door Menting een voorsprong en I daaraan hebben de Eagles in het ver dere verloop niet meer kunnen tor- j nen. Wel namen de Derventenaren na het oplopen van die achterstand veel-1 vuldig het initiatief en vooral op het middenveld werd Wageningen regel- matig overtroefd. Het ontbrak Go Ahead Eagles aan een af werker. Ook de snelle Joegoslaviër Gluic slaagde er niet in zich als een produktieve spits waar te maken. Hij werd door Vermeer afdoende in bedwang gehou den en daarmee was de gevaarlijkste j tegenstander uitgeschakeld. ROTTERDAM: Sparta - AZ '67 0-0: toeschouwers 6500; scheidsrechter Wellinga. Veel wilde trappen, teveel middenveld- voetbal en te weinig gerichte passes naar de spitsen maakten Sparta - AZ '67 weinig aantrekkelijk. Er werd ge speeld op minimaal niveau. Vooral door AZ, dat met drie middenvelders aantrad. Sparta dat zowel van Stave ren als Meutstege miste, acteerde wel ijverig, doch met een te schaarse variatie. AMSTERDAM De geblesseerde Jan van Beteren hei hoofd in veroand in duel met Nico Jansen, waarmee hij eerder in botsing was gekomen en een hoofdwond opliep. DEN HAAG Na afloop van de wed strijd omhelsden de spelers van FC Den Haag elkaar, blij met de overwin ning. MAASTRICHT: MVV - De Graafschap 1-0 (0-0). 76 Rahja 1-0. Scheidsrechter Van Dijken; toeschouwers 4000. Ondanks een zeer groot overwicht heeft MVV voor slechts 4000 toe schouwers de wedstrijd tegen De Graafschap met 1-0 gewonnen- Het was een zeer matige partij voetbal, die het publiek nauwelijks kon boeien. Dat kwam grotendeels ook doordat de Graafschap sterk verdedigend speelde. Hierdoor kreeg MVV weinig kansen. Toch was deze taktiek van de Doetmchemmers niet voldoende voor een gelijkspel. Veertien minuten voor tijd vond de Finse invaller voor Van Broekhoven Timo Rahja een gat in de verdediging van De Graafschap. Hij scoorce zeer beheerst en bracht metdeze treffer nog een beetje vreug de bij MVV en zijn supporters, die overigens blij waren dat de wedstrijd was afgelopen. AMSTERDAM: FC Amsterdam PSV 1-2 (0-2): 2 Edstroem 0-1: 21 R. Tan den Kerkhof 0-2: 76 Jansen 1-2; scheidsrechter: Derks; toeschouwers: 9000. In een aantrekkelijke wedstrijd heeft PSV met zeer veel moeite gewonnen van een technisch iets minder begaafd FC Amsterdam, maar die dit gebrek compenseerde door een grote disis enthousaisme. Zelfs toen de Liever djes reeds binnen twee minuten op een 0-1 achterstand kwamen, bleven zij feld doorgaan. Het geluk was ech ter niet met hen en vooral met het schieten zat het beslist niet mee. Het werd tenslotte de wedstrijd van de doelverdedigers. Jan Jongbloed in ne gatieve zin beide PSV-treffers wa ren fouten van onze nationale doeman en Van Beveren in bijzonder posi tieve zin. Een gelijkspel had echter bevredigender geweest. Vooral in de tweede helft was FC Amsterdam veel sterker en domineerde vrijwel voort durend. Maar schoten van Van der Ban, Van der Lem en Koopman von den geen genade in ae ogen van Jan van Beveren, die zijn doei schoon hield tot veertien minuten voor net eindsignaal. Toen was het Nico Jan sen die met een simpel hakballetje bijzonder fraai de stand reduceerde tot 3-2. Het bleef erbij, vooral door toedoen van Jan van Beveren die na zijn rentree een meer dan schitteren de wedstrijd speelde en een onneem bare barrière was voor de vurige FC Amsterdam-aanval Iers MADRID (ANP) CF Barcelona, de club van Rinus Michels. Johan Cruvff en Johan Neeskens, heeft zondag voor de Spaanse competitie opnieuw een nederlaag geledenDe Spaanse kam pioen verloor de uitwedstrijd tegen Elche met 1-0. Real Madrid verstevigde zijn positie aan de kop van de ranglijst door op eigen veld met 1-0 te winnen van Zaragoza. De Madrilenen hebben na 13 wedstrijden 21 punten. De tweede plaats is voor El Espanol. dat ln Barcelona met 2-1 van Hercules won. De tweede club uit Barcelona heeft nu 17 punten één meer aan CF Barce lona, dat derde is met 16. De uitslagen van de zondag gespeelde wedstrijden zijn: Real Madrid-Zarago- za 1-0; Murcia-Atletico Bilbao 4-2. El- che-CF Barcelona 1-0; Granada-Malaga 1-0; Celta-Valencia 3-1; El Espanol- Hercules 2-1: Las Paimas-Salamanca 1-1; Real Socieriad-Atieüco Madrid 1- 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 9