Gemeente Reimerswaal moet Zeeuws blijven „Gemeente door financiële beleid in gezonde situatie" Bietencampagne verlengd Feestavond in Renesse De nieuwe wegen van Bergman en Hutyra 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 DECEMBER 1974 RAAD OVER PLANNEN GEWESTVORMING RAAD TWIJFELT AAN HET NUT VAN EEN INSPRAAKPROCEDURE ÏERSBKÈ Oc gemeenteraad Reimerswaal wil niets weten van de plannen van minister De Gaay Fort man van binnenlandse zaken, om Rei mcrswaal onder te brengen In een gewest 'Zoomstrcek.' Zoals bekend, zou dat gewest moeten beslaan uit de Zeeuwse gemeenten Keimersw Tholcn en St-Phillpslaiul en bet meest westelijke deel van Noord-Brabant. De raadsleden waren bet er maandag avond roerend over eens, dat de minis ter deze gedachte maar moet laten varen. Verder sprak de raad zicb uit voor de vorming van één Zeeuws gewest. Burgemeester mr. C Pijl Ho- geweg' Icon de discussie zo samenvat ten: „Ons standpunt is dus duidelijk. Reimerswaal moet Zeeuws blijven, in één gewest Zeeland." De raad trok het overigens sterk in twijfel, of de visie van de gemeente Reimerswaal enige invloed zal hebben op de uiteindelijke beslissing. PvdA-er I. N. Lindenberg: „Of je hier loopt: of op je hoofd staat, ik geloof niet dat ze er zo veel om geven." SGP-er I. A. M. Koster vreesde, dat de inspraak mogelijkheden niet meer dan een 'schijnvertoning' zullen blijken te zijn. CHU-raadslid De Jong was evenmin erg optimistisch. „Toen de PvdA nog in de oppositie nat, hadden ze mond vol van inspraak. Daar komt echter niet veel van terecht." De raad vond het onbegrijpelijk, dal: de minister met het plan is gekomen om Reimerswaal in te delen in een toekomstige 'Zoomstreek'. KVP-raads- lid E. A. E. M. Suy zei er bijvoorbeeld dit van: „Onze volksaard sluit daar niet bij aan. Walcheren, daar hebben we ook een beetje de pest aan, maar dam dat nog liever." Het meerderheidsvoorstel van b en (SGP-wethouder H. Cornelisse stond er niet achter) om de bibliobus voor- Iopig nog voor een jaar door de gemeente Reimerswaal te laten rond toeren kosten 20.000 gulden en de plaatselijke particuliere bibliothe ken een subsidie van 11.000 gulden te geven, werd na uitvoerige discussie aangenomen. Alleen de SGP-fracliê stemde tegen. Met name de confessionele raadsfrac ties hadden moeite met het voorstel. Zij meenden, da de bibliobus een oneerlijke concurrentie betekent voor de plaatselijke bibliotheken. PvdA en VVD daarentegen zetten vraagtekens achter het nut nog geld in de plaatse lijke bibliotheken te pompen. PvdA- woordvoerder Moerland: „Ik geloof, dat de subsidiëring van de plaatselijke bibliotheken in een bodemloze put verdwijnen. Ik geloof niet; dat deze bibliotheken kunnen blijven voldoen, aan de eisen die aan het. bibliotheek werk gesteld moeten worden." Me vrouw N. G. Kamps-Visser (wd) was het daar in grote lijnen mee eens. Zij vond wel. dat b en w met het coor- stel 'zowel de geit als de kool wilden sparen.' Burgemeester Pijl Hogeweg legde uit, dat dit min of meer de bedoeling van het college was. Hij vertelde, dat b en w hebben gekozen voor een proefperi ode van een jaar, om vergelijkbare oijfers van net aantal leningen op tafel te kunnen krijgen. De raad zal na. beëindiging van die proeftijd een definitieve beslissing moeten nemen. welke kant. hel. met de bibliotheek voorzieningen in Reimeiswaal uit moet. Na die uitleg kon de raad op de fractie van de SGP na uiteinde lijk vrede met het voorstel heb ben. leusdraad Het voorstel om te komen tot de Instelling van een jeugdraad werd maandagavond c'oor dc diverse frac tiewoordvoerders niet gejuich be groet De raad had alle lof voor de opzet, zoals I» en w .die hadden ge dacht. Twee raadsleden zullen in die BURGEMEESTER DE KAM IN RAAD DUIVELAND: „Onderzoek naar herbouw toren Nieuwerkerk nog in volle gang" NIEUWERKERK „Het onderzoek naar de mogelijkheid van dc herbouw van de toren te Nieuwerkerk is nog in volle gang". Dit deelde burgemeester J. D. de Kam van Duiveland maandag avond mee tijdens de raadsvergadering op vragen van de heer S. van Klinken (sgp). „Maar de oorlogsschadeclaim van een half miljoen gulden is niet toereikend. We hebben een aanvraag ingediend voor uitvoering van liet werk in DACW-verband. We werken samen met de directeur van de arbeids voorziening in Zeeland en met de pro vincie. Binnen niet al te lange tijd ho pen we met een definitief voorstel te komen." De raad besloot om met terugwerkende kracht tot september 1974 een vergoe ding van 150 gulden per jaar aan de raadsleden toe te kennen. Deze tege moetkoming dient naast het presentie geld voor onkosten zoals reiskosten, telefoonkosten en kosten voor studie materiaal. Wethouders vallen buiten deze regeling. Verder werd een extra krediet van f 12.650,- beschikbaar steld voor aanschaf van inventaris meubilair voor de openbare kleuter school te Oosterland. Door de toename van het aantal kleuters aan deze school is met ingang van januari 1975 een tweede leidster aangesteld. De kleuter school beschikt over twee lokalen, maar de inrichting van het tweede lo kaal is onvoldoende. De raad stelde ook een extra krediet beschikbaar vopr de openbarelagere school te Nieuwerkerk. Voor de Brouwersstraat te Nieuwer kerk werden de verkeersmaatregelen gewijzigd. Het. bestaande inrij-verbod in beide richtingen werd ingetrokken. In plaats daarvan wordt een parkeer verbod aan beide zijden van de straat van kracht. De heer Van Klinken vroeg naar de bevindingen van de stormwaarschu- wingsdienst, die 28 november voor het eerst in werking trad. Burgemeester De Karn kon hem antwoorden, dat de ervaringen over het algemeen positief waren. De heer M. Stouten (sgp) vroeg een eenzijdig parkeerverbod in te stel len in de Molenweg te Oosterland. raad zitting hebben aLs adviseur. Bij na alle raadsfracties schoven een ei gen kandidaat naar voren. Het wer den de SGP-er Bruynoge en GHU- De Jong. De raad machtigde het college van en w. om in 1975 en 1976 over te gaan tot het ondershands aanbesteden van door de gemeente uit te voeren werken. De PvdA fractie vond dat te ver gaan. Raadslid Lindenberg wilde het college duidelijke beperkingen op leggen. Hij vond het niet verstandig om werken, die meer dan een half miljoen gulden gaan kosten, onder hands aan te besteden. Verdei- wilde hij het college de machtiging voor slechts één jaar verstrekken. Een amendement in die richting werd met zes stemmen voor en elf tegen worpen. Het voorstel om de procedure tot onteigening van een aantal percelen in diverse bestemmingsplannen in Krui- ningen en Yerseke op gang te bren gen, werd van de agenda geschrapt. VVD-raadslid J. Griep vond, dat de behandeling maximaal t.wee maanden uitgesteld moet worden. Hij was van mening, dat de raadsleden niet vol doende geïnformeerd waren over de hele kwestie. Zijn suggestie vond bij de andere raadsleden gehoor" De raad ging akkoord met het voor stel om de stichting peuterspeelzaal Rilland een bijdrage van 500 gulden te geven. Daarnaast wordt e--n vergoe ding van huurkosten gegeven. Alleen de SGP stemde tegen. De onderwijsza ken, die de raad maandagavond be handelde, gingen vlot onder de hamer door. Zo besloot de raad medewer king te verlenen aan de uitbreiding van het schoolgebouw aan de Groene- Kruisstraat in Waarde. Het verzoek va,n de groene kruisvereniging 'Oost- Zuid-Beveland' de jaarlijkse bijdrage van 1000 gulden per wijgebouw te verhogen tot 1200 gulden werd inge willigd. Nieuwj aarsreceptie Heinkenszand HEINKENSZAND Donderdag 2 ja nuari houdt het gemeentebestuur van Heinkenszand de nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis te Heinkenszand. De receptie begint 's avonds om zeven 'Heenetrechtschool' bracht musical Zaterdagavond hebben leerlingen van de Óudvossemeerse school voor open baar basisonderwijs de 'Die Heene- trécht.school' in het bejaardencentrum "De Vossemeren' in Nieuw-Vossemeer hun kerstmusical voor het voetlicht gebracht. Tevens zongen de kinderen nóg een aantal kerstliederen Première van Sint-Joseph Vrijdag 27 december zal de Óudvosse meerse r-k toneelvereniging 'Sint-Jo seph' de premdëre geven van zijn blijspel "De rare familie', wat onder regie van de heer G. Uitdewüligen voor het voetlicht zal worden ge bracht. In dit stuk zullen bij de thans 57-jarige vereniging, mevrouw R. Moerland en de heer A. Schoep hun toneeldebuut maken. De aanvang de voorstelling is half acht. BENW DUIVELAND IN BELEIDSNOTA BIJ AANBIEDING BEGROTING 1975: POST .ONVOORZIEN' VAN RUIM 80.000,- NIEUWERKERK „Door het gevoer de financiële beleid in 1974 is voor. onze gemeente een gezondere situatie ontstaan. Wij zouden met u dee toe stand willen vortzetten". Aldus be sluiten b. en w. van Duiveland hun be leidsnota, behorende bij de begroting van het jar 1975. De gemeente kan het nieuwe jaar beginnen met een bedrag van onvoorzien van 80.177,65. Dit gunstige saldo, tot stand gekomen on der belastingverhogingen, is toe te schrijven aan hogere uitkeringen uit het gemeentefonds- bijdragen van de kapitaaldienst, meer belastingopbreng sten dor de uitbreiding van het aantal woningen en tweede woningen en de bijdrage van de ouders in de kosten van het schoolzwemmen. Vorig jaar stelden b. en w. voor, ten aanzien van de verdere uitgaven 'een pas op de plaats' te maken. Dit beleid zou het college ondanks de gunstige perspectieve wat minder strak willen voortzetten. B. en w. hebben in hun nota ook hun gedachten laten gaan over het beleid voor de komende vier jaar. Uitbreiding van het secretarie- personeel zal nodig ijn. De toename van het aantal inwoners, de invoering van de onroerend goed belasting en uit breiding van de werkzaamheden in het algemeen worden als ooraken ge noemd. Het brandweerkorps zal het komende jaar met vijf man moeten worden versterkt en in de toekomst zal de 20 jaar oude nevelspuit ver nieuwd moeten worden. Het zwembad 'Dolfijn' gaf steeds fi nanciële problemen. B. en w. doen nu een beroep op de ouders, een bijdrage te leveren in de kosten van het school zwemmen. -,Zo zal 1975 een testcase worden over het in stand houden van het zwembad", aldus het college. Inzake woningbouw heeft de raad zich uitgesproken, niet aan de volgende bouwstroom op Schouwen-Duiveland mee te doen. „Mocht naderhand blij ken, dat er bij de inwoners van de ge meenten een reële behoefte bestaat aan woningwetwoningen, dan kan in overleg met 'Beter Wonen' bezien wor den hoe en wanneer in deze behoefte vorien kan worden. Momenteel weegt de woningbouw in de gemeente zich meer op het gebied van de bouw in de vrije sector", aldus b. en w. In de loop van het komende jaar hopen ze de bestemmingsplannen Ouwerkerk en Nieuwerkerk ter vaststelling aan te bieden. Een bedrag van 90.000 is uit getrokken voor herbestratingen. De achterstand, die hier is ontstaan kan dan worden weggewerkt. Het hoofd stuk openbare werken geeft een aan tal wensen voor het komende jaar een nieuwe begraafplaats in Nieuwerkerk, een uitbreiding van de begraafplaats te Oosterland, verbetering van de Sportweg in Sirjansland en voorzienin gen voor de Baal papen weg te Ouwer kerk. Verder zal het noodzakelijk zijn, de dienst gemeentewerken met één perso neelslid uit te breiden, terwijl de aan leg van persleidingen en de bouw van een zuiveringsinstallatie vor de riool waterzuivering als een 'urgente zaak' wordt aangestipt. Onderwijs Ten aanzien van het onderwijs kan Duiveland mede door de verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds in 1975 in grotere mate tegemoet komen aan de wensen van het onderwijzend personeel. Wat betreft de accommo daties zijn de meeste wensen al ver vuld. In de komende vier jaar hoopt bet college een belangrijke uitbrei ding van liet sportveld te Nieuwer kerk te kunnen realiseren. In Ooster land wil het een geheel nieuw sport veld aanleggen. Het oude sportveld dient te worden heringericht. Verder willen b. en w. de mogelijk heden onderzoeken tot bouw, verbouw of uitbreiding, om te komen tot een 'behoorlijk' dorpshuis te Oosterland. Het nadelig slot van het hoofdstuk sociale zorg en maatschappelijk werk is ruim 27.500 hoger dan in 1974. Oorzaken zijn: de bijstandsverlening aan thuiswonenenden en verzorgden in het bejaardentehuis en verder post, voor de geraamde kosten van de stichting 'Samenlevingsopbouw', verhoging van de opcenten personele belasting bracht 26.300,- meer op. De woonforensenbelasting zal liet komen de jaar ook aanzienlijk meer opbren gen. Naar aanleiding van de ontwerp begroting 1975 kan t t college niet anders constateren, dan dat er een groei zit in de gemeentelijke gelden. Deze groei zou zich in de toekomst niet schoksgewijs, maar gelijkmatig voortzetten. „Dit houdt in, dat de ge meentelijke activiteiten zich gelijkma tig dienen te ontwikkelen. Is dat niet het geval, dan bestaat het gevaar, dat ze ten koste van andere zaken zullen gaan. Het financieel beleid noopt dus tot keuze. Alle genoemde projecten behoeven nu ook niet direot ter hand genomen te worden. Wanneer dit als gegeven wordt aanvaard, spreekt het vanzelf, dat het financieel beleid zo doorzichtig mogelijk dient te zijn", concludeert b. en w. tenslotte. STICHTING ZEELAND COÖRDINEERT DISCUSSIE RUIMTELIJKE ORDENING MIDDELBURG Het provinciaal op- bouworgaun Stichting Zeeland zal optreden als eoördlnatiepost infor matief cn administratief voor een Zeeuwse discussie over de ruimtelijke ordening in Nederland. Deze medede ling staal in het decembernummer van hel bulletin van de Stichting Zeeland. Eind januari zal, aldus het bulletin, een verslag van de Zeeuwse groe pten) worden gezonden naar de Werk groep 2000, die alle in Nederland vervaardigde discussieverslagen ge bundeld aan de leden van de tweede kamer zal toesturen De discussie zal zich toespitsen op de Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening. Blijkens het. bulletin van de Stichting Zeeland is de Raad voor advies van de ruimtelij ke ordening niet ingegaan op een aanbod van de Werkgroep 2000 om gezamenlijk de discussies te organise ren. De raad verwacht wel een in breng van de werkgroep. De werk groep is van mening, dat niet de Raad maar de tweede kamer het kanaal is waarlangs de inspraak moet worden ingebracht, aldus het bulletin: „Dit is dus een principieel verschilend uit gangspunt. De Stichting Zeeland heeft gemeend ook in deze tweede inspraak ronde medewerkin g te geven zonder daarmee een voorkeur voor een van beide inspraakronden uit te spreken." Uiterlijk eind januari zullen de versla gen binnen moeten zijn. Op donderdag 2 januari zal de tweede informatiebij eenkomst worden gehouden in het kantoor van de Stichting Zeeland, aanvang 19.30 uur. Die avond zal onder meer de film 'Versnipperde ruimte' worden vertoond. In het bulletin wordt voorts onder meer aandacht besteed aan de door de Stichting Zeeland vervaardigde analyse van de Zeeuwse arbeidsmarkt, het migranten- onderzoek Zeeland, de opbrengst de Zeeuwse collecte, welzijnsstichtin- gen met belangstelling voor ruimtelij ke ordening in Vlissingen, Middelburg en Hulst. De Algemene Basisopleiding (ABO) voor sport via de televisie heeft 181 Zeeuwse deelnemers. Dit heeft geleid tot het aanwijzen van 8 cursusplaat sen in Zeeland: Middelburg (50), Vlis singen (17), Goes (25), Reimerswaal (19), Zierikzee (16), Tholen (12), Ter- neuzen (25) en Hulst (17). VRIJE SCHOOL ZEELAND GAF UITVOERINGEN MIDDELBURG Het bestuur van de Stichting Vrije School Zeeland heeft, een aantal opvoeringen gegeven v het middeleeuws spel van Christus!, boorte en het herdersspel. Donderdag en vrijdag werd een, uitvoering gege ven voor bejaarden in het Schutters hof te Middelburg. Het spel werd ook vertoond voor ouders en leerlingen van de. Vrije -Schooi Kleuterklas in Middelburg'en zaterdag in Vijver vreugd voor .de patiënten. Tenslotte was er zondag voor belangstellenden een opvoering in de Kapel van Hooge- lande. Voor alle uitvoeringen bestond grote belangstelling. Het spel werd in de kapel van Hoogelande in verband met de grote belangstelling tweemaal gebracht. Kerstviering van N V V -vrouwenbond De NVV-vrouwenbond afdeling Vlissin gen vierde het kerstfeest in een sierde zaal van 't Anker. Men begon met een broodmaaltijd vooraf, waar na de mini-majorettes uit Vlissingen en deel van de avond vulden met een Spaanse show. De rest van de avond werd verzorgd door de leden zelf, met onder meer een kerstverhaal, voor dracht en zang. Mevrouw De Nooijer werd lof toegezwaaid voor de verzor ging van de kerst-geschenken. Rederij kerskamer Eendracht' gaf uitvoering De toneelvereniging 'Rederijkerskamer Eendracht' gaf de premiere van het blijspel 'Deining om de dorpsdokter' in de zaal van hotel Hof van Holland te Oud-Vossemeer. Voorzitter A. van Engelen ópende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen welkom. Na afloop van de uitvoering overhandigde de heer Van Engelen de vrouwelijke spelers een bloemetje en de heren een presentje aan. Daarna werd de avond met bal gesloten. RENESSE RENESSE lil 'Dc Ark' te Renesse is ter afsluiting van dc winkelweek van de mlddenstandsverenlglng een feestavond gehouden. Voorzitter M. J. Krijnsen Locker van de middenstanders opende de bijeen komst en hij verwelkomde de onge veer 900 aanwezigen. De heer Krijnse Locker vertelde dat men de feesta vond ook moet zien als relatiege schenk van de middenstand aan de bevolking van Renesse. Hij constateer de dat verschillende muzikale evene menten in verband met de slechte weersomstandigheden niet door zijn kunnen gaan. Het college van b. en w. van de gemeente Westerschouwen werd speciaal welkom geheten. Voor zitter Krijnse Locker vertelde dat men in Renesse wel eens verkeerde gedachten heeft over hel: gemeentebe stuur. Zo denkt men bijvoorbeeld, aldus de voorzitter, dat het gemeente bestuur alle nieuwbouw in Haamst.de wil houden, wat echter te maken heeft met maatregelen van de over heid- De oonferencier Frans Vrolijk opende het feestprogramma, bij de sketches geassisteerd door zangeres Lidia Oost hoek. Hierna trad het accordeonduo 'The Carselley's' op. Na dat optreden volgde een van de hoogtepunten van de feestavond, namelijk het optreden van de zanger Ben Cramer- Hij bracht enkele van zijn bekendste lied jes. Het trio Jan Katsen zorgde hier bij voor de muzikale begeleiding. Frans Vrolijk sloot het eersze deel van de feestavond. Na de pauze trad Corrie Konings in 'De Ark' op. De avond werd besloten met een optre den van het zangduo Frank en Mirel- la. Burgemeester H. P, Everwijn kwam ook nog op het podium om mee te zingen. ZIERIKZEE Kerstmuziekavond Stichting Zeeuwse Muziekschool ZIERIKZEE Dezer dagen heeft de Stichting Zeeuwse Muziekschool, afde ling Zierikzee, een kerstmuziekavond gehouden in de christelijke gerefor meerde kerk te Zierikzee. En orkest je opende de avond en begeleidde daarna het kinderkoor onder leiding van mej. E. Jense, Solange Boel (fluit) en Patricia Tanus (cello) speelden samen menuet, gavotte en rondo van James Hook. Daarna speelde het ac cordeonensemble onder leiding van de her G. Blom Kanzone en HAngstiick van H. J. Hummel. Het volltrio Peha von Eugen, Maatje Loubert en Helma Vis brachten vervolgens kerstliederen. De AMV-groep zong, met begeleiding van blokfluiten en silofoons, twee kerstliedjes van J. M. Luykenaar. Het programma vervolgde met orgelspel van.Elly Sohiettekatle. Marjolein Hendriksen, Margaret van Velthoven, Jan Dirk v. d. Hoorn en Juul van den Doel (larinet) voerden het Allegro, M-snuetto .en Menuetto uit Divertimen to van J. Haydn uit. De klarinettisten stonden onder leiding van de heer M. J\ Bildèbrarid: Preludium én fuga in kleine terts van J. S. Bach wérd op het.orgel'gespeeld door' Ernst1 Bin. Daarna zóng het kinderkoor drie kerstliedjes gevolgd door de sar zang "t Is Geboren, het heilig Kind'. Marjan de Wit, Solange Boel en Hans v. d. Post (dwarsfluit) speelden de sonate in G gr. t. opus 7 no Allemande, Légèrement en Lentement en Gigue van J. Bodin de Boismortier. Daarna boden Angélique Boel en Eli sabeth Koopman (cello) o-p en speel den een sonate van W. de Tesch. K. van Dijk (kerkorgel), Henk de Bruy- ne en mevrouw K. v. Dijk-Kruis (vi ool) brachten vervolgens stukken A. Corelli. Een samenzang besloot de ze kerstavond. KERSTVIERING BASISSCHOOL IN OOSTERLAND Vrijdagmiddag werd een kerstfeestvie ring gehouden van de openbare basis school in Oosterland, in de vergaden ruimte van de school aan de Dokter Schutterstraat. Ook ds. M. C. van der Meor was aanwezig. Waarnemend hoofd de heer J. Uil opende het feest, waarna alle kinderen: "Komt allen te samen' zongen. Christina van der Hul- le las het kerstevangelie voor. Klas 1 en 2 kwamen vervolgens met declama tie. De klassen 5 en 6 zongen: Gloria in exelsis Deo' waarna weer declama tie volgde door leerlingen uit de klas sen 3 en 4. De eerste en tweede klasse zongen: 'Nu syt wellecome' en Herdertjes lagen bij naohte'. Uit de vijfde en zesde klasse declameerden vervolgens Dolf Roks, Jea.net Ista, en Connie van der Jest. Slot van pagina 1 Ook a,l proberen veel boeren nog een deel van deze aardappelen te bergen die dan nog als veevoer kunnen dienen, zet de heer Van Beekom. Ook al proberen veel boeren nog een deel van deze aardappelen te bergen die dan nog als veevoer kunnen dienen. Want de aardappelen-brengen zelfs als veevoer nog meer op dan het oogst- schadebedrag dat de minister er voor geeft nl zo'n aoht cent per kg en de ha-opbrengst is 40 ton. De oprengst voor de boer is dus 3200,-. Het schadebedrag van de minister is maar op ƒ2000,- gesteld. De 1765 ha uien, de 270 ha gladiolen en de andere nog in de grond staande gewassen, moeten volgens de heer Van Beekom als verloren worden beschouwd. De minister heeft nu, naast de gladio len de aardappelen en de uien ook voor de bruine bonen een schadebe drag vastgesteld en wel 1250,- pe.r ha. De Stichting Uitvoering Land- bouwmaatregelen, ook wel de Stich ting ULM genoemd, begint in januari met het horen van de 4 a 5000 boeren die een aanvraag tot scha devergoeding hebben ingediend. Vol gens de heer Van Beekom is de schademaatregel door enkele toevoe gingen ,van het ministerie van land bouw bijzonder ingewikkeld gewor den. Maar de boeren, mogen er volgens hoofdingenieur-directeur op rekene- het geld in februari in huis te hebbe- Foto: Grote hoeveelheden gerooide bieten liggen klaar om te worden afgevoerd naar Sas van Gent. Bejaardensociëteit te Oosterland vierde kerstfeest De bezoekers van de bejaardensocië teit te Oosterland vierden het kerst feest in de vergaderzaal van het Neder lands hervormd verenigingsgebouw aan de Sint-Joostdijk. 3ehalve de bejaarden waren aanwe zig ds. v. dé. Meer, het damescomité, de serveersters en enige organisaties. Me vrouw A. Hoekman-Jumelet sprak een welkomstwoord waarna ze de leiding serveersters en enige organistes. Me- Na het gezamenlijk zingen van Gezang 18 las de predikant het bekende kerst evangelie uit Lucas 2 voor, waaruit hij een kerstmeditatie hield. Vervol gens las mevrouw L. H. Boogert-van den Berg een kerstverhaal voor. In de eerste pauze werd thee met gebak geserveerd. Mevrouw H. van der Werf-Nouwen bracht een kerstvertel ling, getiteld: 'De aanrijding'. Na het zingen van Gez. 10 bracht mevrouw K. Nikerk-van der Haven een gedicht: 'Is Hij wel dood', waarna de heer Spier een zelfgemaakt gedicht opvoer de. Er werd weer gepauzeerd en men genoot van een kop chocolademelk met gebak. Hierna declameerde me vrouw F. Hage-Rentier het kerstge dicht: 'Een lied in Bethlehem' en ver telde mevrouw M. van den Berge-van der Maas hoe het kerstfeest in Japan wordt gevierd. Tot slot werd 'Ere zij God' gezongen, mevr. Hoekman dank te ds. Van der Meer voor de leiding van deze kerstviering en allen die op enigerlei wijze er aan hebben meege werkt om deze middag te doen sla gen. Kerstviering van 'Martha' te Oosterland Dezer dagen vierde de christelijke vrouwengroep "Martha' te Oosterland onder leiding van de presidente me vrouw J. Stoutjesdijk-Borst kerstfeestviering in het Nederlandse hervormd verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk. Aan de hand van de kersbliturgie 'De Fakkel' werd deze viering gerealiseerd, afgewisseld met zang, schriftlezing en declamatie. De 'Overdenking' was getiteld "Kerstmis, reden tot blij zijn?'. Bij de kerstliede ren speelde mevrouw J. Capelle-Beije orgel. Bijdragen leverden nog me vrouw A. Rotte-Beije (solozang) e samenwerking met mevrouw M. der Maas-van 't Hoff een duet. In de pauze werd op chocolademelk met gebak getrakteerd. Na het dank gebed werd gezongen Lied 135:1 en BENOEMD Met ingang van 1 januari is mejuf frouw C. van der Plasse uit Nieuw- dorp benoemd tot leidster aan de openbare kleuterschool in Oosterland. Mejuffrouw Van der Plasse wordt de tweede leerkracht. Kerstfeest van kleuterschool in Oosterland De openbare kleuterschool te Ooster land heeft op vrijdagmorgen het kerstfeest gevierd in het lokaal van de school. Nadat de kinderen kaarsjes hadden geplaatst op de tafeltjes draai de de hoofdleidster mevrouw J. van Westen-van Dongen kerstplaten. Zij vertelde hierna een kerstverhaal, ge volgd door traktatie voor de leerlin gen. Kerstmiddagen voor kinderen OOSTERLAND Vrijdag 27 decem ber, maandag 30 december, en donder dag 2 januari houden de gereformeer de jeugdclubs kerstmiddagen in het verenigingsgebouw te Oostkapelle. De kleuters en de leerlingen van de basis scholen kunnen in het verenigingsge bouw tekenen, schilderen, en allerlei spelletjes doen. Donderdag komen de kinderen verkleed naar het gebouw en wordt er tevens een songfestival ge houden. Als het experiment slaagt, dan zullen de jeugdclubs, in samen werking met de gemeente Domburg, een organisatie 'open jeugdwerk' op richten. De kinderen kunnen de drie kerstdagen terecht vanaf 's-middags twee tot vijf uur. Biljarten Oudvossmeerse biljartvereniging 'De Treffers' speelde de halve finale om de clubbeker. Frans Hommel M.zn won van Jos Hommel en Piet de Leeuw van Bart den Hollander. De finale gaat tussen Frans Hommel en' Piet de Leeuw. Tevens werden nog vijf competitiewedstrijden gespeeld. De uitslagen luiden: Jos Hommel - Sjaak Etienne 2-0; Piet de Leeuw Toon Gooseiï 1-1; Sjaak Etienne Henk Hommel 0-2; Piet Hommel J.zn. - Leo van WezeL 2-0; Bart den Hollan der - Peter Schoep 2-0. Kerstfeest in 'De Schutse' te Sint-Annaland Voor het begin van, de kerstvakantie hebben de leerlingen van de school met de bijbel te Sint-Annaland hun jaarlijkse kerstfeest met de bejaarden in "De Schutse' gevierd. Het kerstpro gramma bestond uit het zingen van kerstliederen. Het declamatorium werd afgewisseld met samenzang of door zang van de klassen. Medewer king verleende een blokfluitgroep. on der leiding van onderwijzer E. Tange en een muziekensemble onder leiding van onderwijzer A. P. Kasse. Het hoofd van de school, de heer J. E. Koppejan, los een kerstverhaal. De directie van het bejaardencentrum, mejuffrouw Van Woensdrecht sprak een dankwoord. Concert te Sint-Annaland Vrijdag wordt in het dorpshuis te Sint-Annaland een muziekuitvoering gegeven. De Brabantse Cantorij en het Mirandastrijkorkest zullen een optre den geven. Het concert begint, vrijdag avond om acht uur. VRIJE GIFTEN Voor de hervormde kerkvoogdij in Sint-Annaland kwamen negentien vrije giften binnen voor een totaal bed ra; van 238,50. Kerstfeestviering De Nederlandse hervormde kerk te Oud-Vossemeer was zaterdagavond tot de laatste plaats bezet., toen de her vormde, gereformeerde en rooms-ka- tholieke kerken een gezamelijke kerst zangdienst hielden. De Óudvossemeer se muziekvereniging opende de avond onder leiding van de heer Delhez uit Steenbergen en speelde enkele kerst liederen. Dominee G. J. Voortman opende met. een welkomstwoord en gebed gevolgd door schriftlezing. Na dat 'Midden in de Winternacht' in samenzang was gezongen volgde op treden van het christelijk gemengde zangkoor, het jeugdkoor Polyhymnia, het r-k jongerenkoor 'Con Amore' en het r-k zangkoor, onder leiding van de heer A. Ridderhof een tweetal meer stemmige kerstliederen zongen welke werden begeleid door organist K. Droogers welke werd gevolgd door een declamatie van mevr. Vroege en de samenzang van Komt, verwondert u hier mensen. De meditatie verzorgde ouderling van de gereformeerde kerk, de heer P. Droogers. Met het zingen van 'Hij h^eft ons bidden opgevangen' werd de dienst voortgezet waarna een tweede optreden volgde van de koren en een tweede declamatie van me vrouw Vroege. Pastoor A. Vermeulen van de St-Willibrordusparochie sprak een dankgebed en met de samenzang van Ere zij GGod in onze dagen en Ere zij God werd de dienst afgesloten. NIEUWE KERK, MIDDELBURG Het programma dat muziekschooldi- recteur W. Bergman (orgel) en Ferenc Hutyra (fluit) gisteravond in de Nieuwe Kerk te Middelburg uitvoer den, kreeg als motief mee 'Uit duister nis, verlatenheid naar verlossing, licht'. Meer nog dan deze sfeervolle en naar Kerstmis ruikende zin is dit motief gebaseerd op de terugkeer van de fluitist, die dooT de Hongaarse autoriteiten ruim vijf weken werd vastgehouden bij het verlengen van zijn paspoort. De organist, die het bureau en de stoel daarachter, zo af en toe graag verruilt voor de orgelbank, had een programma samengesteld van com ponisten uit de 20ste eeuw. Niet zo verwonderlijk voor iemand die de nieuwe wegen graag voorstaat en dit ook niet onder stoelen of banken steekt. Ferenc Hutyra sloot zich hierbij aan en zodoende kregen de aanwezigen een niet zo licht verterend muzikaal programma te verorberen, waarbij zij zich wel gesteund zagen door een uitvoerige beschrijving van de compo sities. Gijs Bergman opende deze avond met 'De profundus' van Jean Langlais uit de bundel 'Neuf Pièces' gebaseerd op Luthers phrygische melodie bij de in het Duits vertaalde tekst van psalm 129. Het komt op de bezoekers (die in een redelijk aantal aanwezig wa ren) neer als een woud van ondoor grondelijke klanken, een opeenstape ling; expressief ten dele, met een dramatisch karakter dat in een ver stilling uitmondt. In dit 'om en om' programma was het vervolgens de beurt aan de fluitist Ferenc Hutyra, die zijn aandeel in dit kerstprogramma begon met "Mei' van Kazuo Fukushima. De titel betekent duister, vaal ontastbaar, bleek. De componist maakte deze muziek om een gestorven vriend te troosten. Vol gens het oude Japanse geloof bezit de klank van de fluit de macht om de doden te bereiken. De fluitist gaf van deze met dynamische geladenheid ge brachte compositie die weg-ijlende klanken, 'afstervende' tonen met rich meebrengt, een fraaie vertolking, geïn spireerd en genuanceerd. Alain en misschien nog meer Messiaen zijn favoriete componisten bij Gijs Bergman en het was dan ook geen wonder dat de organist een groot aandeel van rijn bespeling aan hen had gewijd- Dat waren van Messiaen uit "Meditations sur le Mystère de la Sainte Trinité' twee gedeelten te we ten Dieu est simple' en Driekoningen feest'- De organist was hier geheel en al in zijn element en speelde terecht met de ingewikkelde klankencombinaties, waarbij in het wat melancolique en quasi monotone, datzelfde monotone toch weer juist die afwisseling kreeg, die het nodig had. Onder Bergman's hander kreeg deze Messiaen, die niet voor iedereen makkelijk te verteren za.l zijn geweest, een gestalte, een uitdrukking, die velen zullen hebben weten te waarderen. Daar tU33en in had de fluitist zich 'ge vlochten' met een vijftal 'Asceses' van André Jolivet. Een bijzonderheid is hier dat de com ponist elk onderdeel met een dichtre gel afsloot. Ferenc Hutyra bracht ze met een élan en tevens met. een stoicijnse kalmte. Stuk voor stuk ver gen deze werkjes opperste concentra tie. F-) derde was mijns inziens wel de interessantste met een melodische inbreng die goed te volgen was. De vijfde (de stukken eindigen vaak op een vraag) werd (eigenaardig genoeg) door een stoelpoot, die verplaatst, werd precies op tijd tot een oplossing gebracht. Er gebeurden meer bijzondere dingen tijdens deze muzikale avond in de Nieuwe Kerk te Middelburg. In Ton de Leeuw's compositie 'Night Music' (gespeeld door Hutyra) speelde de solist onverdroten door, howel dit werk werd gelardeerd met (te) vroeg afgestoken rotjes buiten de kerk. In 'Zen' van David Porcelijn kreeg de fluitist een compositie voorgeschoteld, waarbij hij alle technieken, mogelijk heden en onmogelijkheden kon botvie ren. Gijs Bergman, die dit concert geopend had, nam ook het sluitstuk voor zijn rekening. Het werd een fantasie-en registratierijk uitgevoerde compositie, met een goede, uitgebalan ceerde opbouw en een verrassend, onverwacht slot. Dat beide heren een verdiend slotapplaus in ontvangst kon den nemen, zal ieder het wel mee eens geweest zijn. Er waren hier twee musici aan het werk, die beiden hun vak volkomen verstaan, waarvan de één geregeld en de ander (te?) spora disch optreedt. Hun 'om en om' pro gramma kan misschien nog wel eens herhaald worden in een paasconcert en wie weet is er dan ook een mogelijkheid om samen een werk,uit. te voeren- A- L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 62