NEDERLAND KOCHT VOOR CIRCA 35 MILJOEN AAN KAARSEN NOODPROGRAMMA PORTUGAL Sombere stemming heerst in Bethlehem en Nazareth IRA biedt aan het kerstbestand te verlengen Twee miljoen kerstbomen verkocht, ondanks prijsstijging Palimar zit nog muurvast Amsterdam viert jaar lang feest Vragen aan Den Uyl over interview Vrii Nederland Ingrijpende veranderingen op economische en sociaal terrein In hoger beroep 10 jaar met aftrek voor doden zoontje WNSOAO 14 DECEMBER 1974 MOTINC1AU ZIEUWtl COURANT 11 DEN HAAG (ANP) Ondanks de nood die de Nederlandse kaar senindustrie bij de overheid heeft geklaagd vanwege de grote import, van goedkope Oostduitse kaarsen, blijken de achttien fa brikanten (circa 600 werknemers) toch geen slechte zaken te hebben gedaan. De heer H. G. V. Oteman, directeur van de N.V. Kaarsenfabriek gebr. Bolsius in Schijndel, schat dat er ruim 120 miljoen kaarsen zijn verkocht, waarvoor circa 35 miljoen gulden werd uitgegeven. Uit bestaande gegevens blijkt, dat in 1973 per hoofd der bevolking in ons land 625 gram (ongeveer negen ta felkaarsen) werd 'geconsumeerd'. Dat komt neer op een totaal van ruim acht miljoen kilo. „De kaarse nimport bedraagt ongeveer 60 pro cent, waarvan Oost-Duitsland het leeuwenaandeel heeft", aldus de heer Oteman, die opmerkt dat slechts zes procent van de Neder landse gezinnen geen geld aan kaar sen uitgeeft. Per jaar besteedt het gezin ongeveer tien gulden voor de aanschaf van kaarsen, waarvan ruim vijf gulden tijdens kerst en oud en nieuw- Over het algemeen is de kaarsenafzet dit jaar iets achtergebleven bij vorig jaar, maar toen was er als gevolg van de energiecrisis duide lijk sprake van een hamstereffect. De heer Oteman: „er zal een groei in de kaarsenomzet blijven, on danks de sterke prijsstijgingen". Hij rekent voor, dat dit jaar de grondstoffen met gemiddeld 40, de lonen met 17 en de emballage met 40 procent in prijs zijn gestegen, maar desondanks was de kaars in de winkel slechts twintig procent der dan vorig jaar. „De fabrikanten hebben zelf een deel van deze kos tenstijgingen moeten opvangen". Hij verwacht evenwel, dat er in het eerste halfjaar van 1975 geen prijs verhogingen nodig zullen zijn. De heer J. G. Kristen, directeur van de gelijknamige kaarsenfabriek in Delden wil over de problemen met de Oostduitse kaarsen wel iets zeg gen. Hij meent dat er een compro mis kan worden bereikt. „Als er wat wordt gedaan aan het volume van de import en aan de prijs zijn gezamenlijke afspraken niet onover- komenlijk. Maar dat moet wel snel gebeuren, anders is het te laat", zo meent de heer Kristen, omdat de handel nu moet inkopen voor het komende jaar. Alle begrip Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zei, dat het departement over de kwestie op 13 december jongstleden een onder houd heeft gehad met eerste han- delseoretaris Schwonnek van de DDR in Nederland. Hij had alle begrip voor de Nederlandse nood kreet en zegde toe met de betrokke nen in zijn land contact op te nemen- „We hebben vertrouwen ïri een goede afloop van de zaak, voor al ook omdat de opstelling van de Oostduitsers erg positief was", zo deelde een woordvoerder van het ministerie mee. SCHEVENINGEN (ANP) Om 23.15 uur maandagavond werd de zoveelste' poging afgelast om de kustvaarder "Palimar' op het strand van Scheve- nïngen vlot te krijgen. „Het schip zit muurvast," zo liet één van de experts van Wijsmuller weten- Vanmorgen rond tien uur komen de sleepboten "Utrecht' en 'Cycloop' op nieuw in actie. Nog altijd is de wind (zuidoost), ongunstig- „Noordwesten wind zou welkom zijn", aldus de ber- gingsspecialist, AMSTERDAM Op nieuw- jaarsdag begint Amsterdam met muziek, theater en gevlag aan een verjaarsfeest dat 365 dagen zal duren. Het 700-jarig bestaan van de stacl wordt donderdag 1 januari om 13.00 uur op de Dam geopend met een korte poppen kast-voorstelling van André van den Heuvel als Jan Klaassen en Kitty Janssen als Katrijn. Hierna verricht burgemeester San^kalden de als spectaculair aangekondigde openingshandeling. In alle delen van de stad zullen ter begeleiding van het begin van de feestelijkheden klokken wor den geluid, terwijl op diverse ca rillons concerten worden gege ven. Na een openingsplechtigheid 's middags in de Westerkerk, worden 's avonds theater- en feestvoorstellingen gegeven. Hier voor zijn ook de 1000 kiesge rechtigde Amsterdammers, die op 27 oktober tegelijk met de hoofd stad jarig zijn, uitgenodigd. Tijdens een persconferentie heeft de Amsterdamse burge meester de eerste exemplaren van de „Wat is er aan de hand- kramt" die in en rónd Amsterdam huis-aan-huis verspreid wordt, uit gereikt. De toverdoos die men compleet met 12 kaarten en een verrassing voor f3.50 zal kunnen kopen in zogenaamde toverdoos winkels, wordt door de organisa toren als de after-shave van de feestende stad" gezien. Amster dammers en bezoekers kunnen voor tien cent per kaart de in houd van hun toverdoos aanvul len met attracties die zij zelf in deze winkeltjes uitzoeken. In de loop van het volgend jaar zullen affiches van drie kun stenaars, Esc-her, Wijnberg en Op land de stad sieren. Uit de ver schillende wijken van de hoofd stad zijn in totaal 111 suggesties ter verbetering van het leefkli maat naar voren gekomen. In eerste instantie worden hiervan 28 projecten gerealiseerd, de rest wordt nog bestudeerd. Er komen banken, speelterreinen, speelplas- tiieken. vissteigers, kinderbadjes, een dïerenparkje en overdekte podiums, bloembakken en be- schiderde viaductmuren. Bij de NV Koninklijke Stearine Kaar senfabrieken Gouda-Apollo (dochter van Unilever-Emery NV) in Gouda wordt -voor 1975 een groei in de kaarsenafzet verwacht van 5 - 8 procent. Een woordvoerder zei over de verkoop dit jaar niet ontevreden te zijn. Er is veel vraag naar de witte gotische (kandelaar) kaars en de kleuren oranje en paars zijn nog altijd favoriet- De verkoop van dik ke kaarsen 8 - 10 cm) schijnt wat terug te lopen. De firma Peha in Sneek levert- jaar lijks vele miljoenen kerstartikelen. „De omzet vergeleken met vorig jaar is iets minder, maar ontevre den ben ik helemaal niet", zo vertel de directeur H. J. Hoomans. Vol gens hem zijn de flinke prijsstijgin gen oorzaak van de lagere verko pen. Ook dit jaar verkocht Peha weer honderdduizenden zogenaamde WETSONTWERP OPENBAAR LICHAAM RIJNMOND DEN HAAG (ANP) De Kroon kan op een aantal gebieden gemeentelijke bevoegdheden toekennen aan het be stuur van het openbaar lichaam Rijn mond. Het gaat om de taakgebieden, die genoemd zijn in artikel 30 van de wet openbaar lichaam Rijnmond, zo als de aanleg van havens en bedrijf sterreinen, de vestiging van bedrijven daar, recreatie en bestrijding van mi lieuverontreiniging. De Kroon kan deze rechten alleen toekennen als het Rijnmondbestuur daarom heeft gevraagd, aldus het wets ontwerp hiertoe dat minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en zijn staatssecretaris Polak maan dag aan de tweede kamer hebben aangeboden. Volgens de bewindslieden voldoet de bestuurlijke voorziening voor het Rijnmondgebied, zoals sinds negen jaar geregeld in de huidige wet. in verschillende opzichten niet. On danks de activiteiten van het open baar lichaam Rijnmond op het gebied van planning en onderzoek heeft de wet niet geleid tot de noodzakelijke eenheid van bestuur. Om Rijnmond zoveel mogelijk uit deze impase te helpen is er op deze wijze een voorlo pige regeling getroffen, omdat een definitieve bestuurlijke voorziening nog niet verwezenlijkt kan worden, aldus het ministerie van binnenlandse zaken. De taken en bevoegdheden van Rijnmond kunnen niet beperkt blijven tot in feite uitsluitend coördineren en dirigeren. De financiële regeling wordt in het wetsontwerp niet ingrijpend gewijzigd. DEN HAAG (ANP) Het tweede ka merlid dr. Drees, voorzitter van de fractie van DS'70. heeft maandag pre mier Den Uyl schriftelijke vragen ge steld over het intervieuw met hem, dat in 'Vrij Nederland' van vorige week stond. Met name gaan de vra gen over de gepubliceerde uitspraken van drs. Den Uyl: „De leuke dingen voor de linkse mensen, die er ook zijn, en veel naar mijn mening, mag je eigenlijk niet vertellen' en 'wat het kabinet goed doet naar links, kan alleen in stilte gebeuren'. Dr. Drees wil weten of met 'links' gedoeld wordt op de drie partijen PvdA, D'66 en PPR, die "keerpunt' onderschreven hebben, of ook op an dere niet-confessionele partijen zoals CPN, PSP, VVD en DS'70. Voorts vroeg de vragensteller of de premier een tactiek om 'stilte te betrachten inzake besluiten die 'leuk zijn voor links' vindt passen bij de openbaar heid die het kabinet-Den Uyl zegt na te streven. In zijn vragen wees dr. Drees op het feit, dat in het slot van het intervieuw enkele onwettige acties als 'unieke mogelijkheden voor links' werden genoemd en hij informeerde of premier Den Uyl de mening is toegedaan dat het toegeven aan met onwettige middelen uitgeoefende druk een belangrijk streven van 'links' is. Dr. Drees vroeg tenslotte aan de pre mier informaties over genomen be sluiten die leuk zijn voor links' en die niet vermeld werden in het inter vieuw. Daarbij zal er een splitsing moeten zijn tussen hesluiten betref fende onwettige acties en andere be sluiten. ActïeoTiwi brengt irmfiibe tef-uor UTRECHT De uit het depot aai de Provinciale weg tussen Bilthovei en Maartensdijk gestolen munitie terecht. De actiegroep „Veiligheid' heeft de 1.50 9-mm-patronen zaterdag volgens afspraak in een kluis op liet Centraal station in Utrecht gedepo neerd. Tn een kluis op het station Amersfoort lagen de twee gestolen verrekijkers. Twee jonge Utrechtse leden var actiegroep namen de spullen mee aan te tonen hoe slecht munitiedepots zijn beveiligd. „Wat wii kunnen, kun nen extremisten, terroristen en ge stoorden ook", zeiden ze. Ze brachten drie keer een bezoek aan het depot. De eerste maal om poolshoogte te nemen, de tweede keer om en „moe- der Sleutel" te stelen die op a.lle bun kers past. In de nacht van op 7 december pleegden ze de diefstal. Tot de buit. behoorde ook een verbandkist je. Dat werd niet teruggestuure. De inhoud is volgens de actievoerders ondeugdelijk. sneeuwspuitbussen. „Nieuv/e artike len, zoals grote decoratiestukken voor wand of plafond, gaan er ook altijd goed in en zijn prompt uit verkocht.". aldus de heer Hoomans. Kerstbomen Do kerstboom is dit jaar zo'n 20 - 30 procent duurder dan vorig jaar en hier en daar is de klant toch wel geschrokken van de prijzige bomen. Desondanks overtreft de vraag nog altijd het aanbod. Ruw geschat zijn er voor de komende feestdagen ruim twee miljoen kerstbomen in ons land verkocht. De meeste men sen zullen echter 'de Ardennen' in huis hebben, want 80 procent van de kerstbomen wordt geïmporteerd, vooral uit België en Luxemburg. Deze berekeningen zijn van de heer H J, Gerritsen, die als hoofd van de afdeling plantsoen- en boomzaken is verbonden aan de Heidemaat schappij Nederland BV in Arnhem. De meest gevraagdematen van de kerstboom zijn die van 1,5 tot 2 meter, die in prijs variëren van 7,50 tot 10. De teelt van kerstbo men in Nederland zelf is nog altijd gering, hoewel de Heidemaatschap pij er dit jaar ruim 100-000 aan de handel leverde, aldus de heer Ger ritsen. Prijzen te laag Naar het oordeel van de heer L. Koops uit Oosterhesselen (Dr) één van de grootste kerstbomentelers in ons land. zijn de prijzen in de afgelopen jaren dusdanig gedevalu eerd. dat het voor de telers de moeite niet meer loonde. „De teelt van kerstbomen is bijzonder arbeids intensief en men kreeg er vrijwel geen beloning meer voor". Volgens de heer Koops is sinds enkele jaren de kersbbomenteelt door de ho gere prijzen weer attractief. „MaaT het duurt toch drie tot vier Het Zuidkoreaanse ministerie van justitie heeft bekendgemaakt dat circa 3.000 gevangenen vandaag op ere woord vrijgelaten zullen worden. Van deze amnestie ter gelegenheid van Kerstmis zijn echter rond 200 studen ten, politici van de oppositie, leiders van christelijke groeperingen en ande ren uitgesloten die dit jaar door een krijgsraad tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld wegens hun openlijk ver zet tegen de regering en de grondwet. Tekort Hij verwacht, dat er ae eerstkomende jaren nog een flink tekort aan Nc derland.se kerstbomen zal blij vei. beslaan. Wellicht wordt de situatie na 1978 wat beter. De heer Koop: zelf heeft dit jaar vele duizenden bomen afgeleverd en voor de naas te toekomst heeft hij een voorraad van zo'n 30.000 stuks. De heer Koops ziet geen toekomst weggelegd voor de zogenaamde na- maakkerstbomen. ,De interesse voor dit soort artikelen zal uiterst klein blijven. Een kerstboom voor! iemand in de stad is nog altijd een j uniek ding, al is het alleen maar de. dennegeur", zo meent hij. Een woordvoerder van staatsbosbe heer verklaarde, dat de kerstbomen- aanvoer uit eigen land dit jaar kleiner is geweest dan vroeger- Dc stormen en de nachtvorst dit voor jaar hebben in vee! gevallen een aanslag op de jonge aanplant ge pleegd", aldus de heer L. KuipeT. Vooral in Limburg is er thans in navolging van de oosterburen veel vraag naar de grove den als kerstboom in plaats van de fijne spar- ,,De den heeft langere naalden en valt minder snel uit", zo legt de heer Kuiper uit. AMSTERDAM. Het was schraal, maar het was er: Het Zonnetje waarvan we de warme stralen en het licht de laatste tijd gemist hebben. Op de Amsterdamse Jaap Edenkunstijsbaan profiteerden de er naar hartelust i (Van onze correspondent) LISSABON Majoor Melo An- tunes, voorman van de Bewe ging der Strijdkrachten, minis ter zonder portefeuille, heeft van een luxe hotel in Sesimbra, 34 km ten zuiden van Lissabon, de geboorteplaats gemaakt van een plan, dat volgens hem in belang niet onderdoet voor het pro gramma van de Beweging der Strijdkrachten. Oollega-ministers van economische zaken, financiën, en hoge functionaris sen van deze ministeries, werkten daar gedurende tien dagen met hem het plan uit, dat ingrijpende verander ingen zal brengen in Portugals naaste toekomst. Het plan is in óe Minister-1 raad in algemene lijnen goedgekeurd, en de Raad van Twintig, toporgaan van de Beweging der Strijdkrachten, heeft eveneens het plan aangenomen, hoewel de details nog intern bespro ken worden, zodat de officiële publi- katies van dit zogenaamde tweede programma nog even op zich zullen laten wachten. De belangrijkste onderdelen van dit urgente programma dat. beginnend in Hotels leeg, toeristen blijven Weg BETHLEHEM Het stadje Bethlehem, waar bijna twee duizend jaar geleden Jezus werd géboren, is nu, enkele dagen voor Kerstmis, een rustige plaats met lege ho tels en vele sombere mensen. Inwoners zeggen dat Beth lehem het slachtoffer is ge worden van de drievoudige plaag, n.l. de wereldenergie crisis, de politieke en militai re problemen van het Mid den-Oosten en de economi sche moeilijkheden van de Israëlische bezetters. Bethlehem is arm en met deze Kerstmis zal de toestand nog moeilijker zijn dan ooit tevoren, zegt burgemeester Elias Freij, die pas is teruggekeerd van een 35- daagse reis door de Verenigde Staten om daar geld ln te zame len. Ook in Nazareth, de christelijk- Arabische stad waar Jezus een groot deel van zijn leven door bracht, klaagt men over het weg blijven van de toeristen. Restau ranthouder Aboe Nasr, al 30 jaar lang gastheer voor kerstpelgrims, kijkt naar de verlaten tafels in zijn zaak en zegt somber: „Ik heb nog nooit zo'n slechte decem bermaand meegemaakt. Je mag gerust stellen dat wij een zwarte Kerstmis tegemoet gaan". Ondanks de sombere stemming m Bethlehem en Nazareth is het officiële Israëlische toeristenbu reau optimistisch. Michael Gi- dron, woordvoerder van het mi nisterie van toerisme zegt.: „De cijfers van het aantal buitenland se bezoekers zijn dit, jaar vrijwel gelijk aan die van 1973". Twee jaar geleden kwamen er 44.000 toeristen naar het Heilige Land, aldus Gidron. In december 1973, twee maanden na de okto- ber-oorlog, waren het er 41,000 en dit jaar worden er 40.000 verwacht. „Gezien de energiecei- sis en de teruggang in het inten- nationale toerisme (de transat lantische tarieven zijn met 30 procent gestegen) mogen wij niet mopperen". Salem Rizik, beheerder van het Pal ace-hotel aan het Kribbe-plein zed; „De prijs van een kamer hier is met 43 procent gestegen. Voor een tweepersoonskamer, die vo rig jaar 50 Israëlische ponden kostte, moet men nu 70 pond betalen". Door de devaluatie van het Israë lische pond met 43 procent is de prijs voor de buitenlandse bezoe ker ongeveer gelijk gebleven. Maar Rizik wijst op het rek dat vol sleutels hangt. „Wij staan nu leeg. Normaal zou de helft van onze kamers in deze tijd al vol zijn. Voor de eerste kerstdag zijn 15 kamers gereserveerd. In nor male tijden zouden we wel volge boekt zijn". Arabieren De winkeliers in Bethlehem dat in bezet gebied ligt, praten liever niet over politiek. Jongere men sen ln de stad willen hun mening wel geven, maar blijven dan bij voorkeur anoniem. Een Arabische christen van in de twintig zegt: „Ons probleem is economisch. De wereld verkeert in een recessie, maar hier speelt ook de grote kwestie van oorlog of vrede. Wij leven onder een bezetting. Hoe zal dal eindigen in vrede of geweld? Het maakt voor ons geen verschil, wij willen er van af. Maar de toeristen? Sinds 1973 komen de Israëliërs hier ook niet meer zo vaak. Sinds de Arabische overwinningen zijn wij hard ge worden. Wij zijn niet mear nede rig. De oorlog was een keerpunt. Het is duidelijk geworden dat bezetting en vrijheid niet samen kunnen gaan". Een vriend van hem zegt: „Ik ben een christen. Hoe kan ik Kerst.mis vieren als Capucci in de gevangenis zit". (De Grieks-katho lieke aartsbisschop mgr Capucci werd eerder deze maand veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf wegens wapensmokkel voor de Palestijnse guerillastrijders). BETHELEHEM: In Bethlehem, op door Israël bezel Jordaanse gebied, bewaken soldaten van het Israëlische leger de heilige plaat- hulpacties Burgemeester Freij vertelde dat Amerikanen Bethlehem een mil joen dollar aan hulp hebben toe gezegd in de komende zes tot twaalf maanden en dat de voor malige popzanger Pat Boone een geldinzamelingscomité leidt in C.alifornië. Hij toonde brieven waarin steun voor de 'Bethlehem stichting' werd toegezegd door de Amerikaanse vakbond van tran- sportarbeiders en de burgemees ters van Los Angeles. Baltimore en enkele andere steden. Israël maakt moeilijke tijden door en is de vorige maand be gonnen met de uitvoering van een drastisch bezuinigingsplan. De sinds 1967 bezette gebieden hebben daar ook van te lij den. 1975, het economisch en sociaal beeld I ook in volgende jaren zal beïnvloeden, zijn de volgende: De Banco de Portugal heeft met i onmiddellijke ingang haar officiële disconto met een procent verhoogd tot 7.5 procent, dus vooruitlopend op de andere maatregelen. Er zal een controle-commissie van i het bankwezen \vordcn gevormd.) waarin ook de huidige gedelegeerden van de Staatsbank bij de particuliere1 bankinstellingen zitting hebben. Na overname van de Banco Inter- j Continental Portugues, staat ook over-1 name van het Credito Predial Portu-1 gues op het programma, de staat heeft thans al 40 procent van de aandelen van deze kredietinstelling in handen. Verder zal een speciaal gaan de buitenlandse invest) Portugal gaan controleren, i fiscale politiek grondig seerd zal worden, waarbij belastingdruk op naamloze vennoot schappen, op successierechten, op ei gendomsrechten er. een verhoging van ae belastingen op luxe artikelen niet zullen worden vergeten. «ogde Staatscontrole Het- programma voorziet verder in oomplele staatscontrole van alle mijn werken de staalindustrie, de petroleum industrie, de petrochemie, de tabak- kindustrie en de gas- en elektriciteits bedrijven. Deze controle zal worden, uitgeoefend door deelname van de staat in de respectievelijke aandeel ka pitalen, teneinde een minimum van 51 procent staatsbezit te garanderen. Ook zal een overheidsorgaan ge sticht worden om alle visserij-activi teiten te overkoepelen; evenals een officieel staatsexportorgaan. De staat gaat tevens de distributie van eerste levensbehoeften (levensmiddelen) re gelen. De verschillende rederijen zul len in een enkele maatschappij samen gevoegd worden, met de staat ais meerderheidsaandeelhouder. Naamloze vennootschappen zullen door nieuwe wetgeving onder strenge staatscontrole komen, waarbij ook de inspraak van de arbeiders in het ge ding is. Aangezien deze maatregelen onge twijfeld een zekere terughoudendheid bij de particuliere investeerders te weeg zullen brengen, bepaalt het pro- gramma nadrukkelijk, dat. de staat1 niet zal ingrijpen in het beheer van particuliere ondernemingen. Nationali satie zal slechts in uiterste noodzaak geschieden. COLLECTE VOOR PARTIJ SOARES GAAT DOOR HILVERSUM (ANP) Het organisa tiecomité 'Houdt Portugal Vrij' heeft maandag besloten dat een landelijke collecte voor de Portugese socialisti sche partij van dr. Mario Soares op 25 januari aanstaande definitief zal doorgaan. Deze beslissing is genomen omdat, ondanks een aantal weigeringen van diverse gemeenten, de overgrote meerderheid toestemming heeft ver leend, vooral de grote gemeenten. Ge let op de grote nood die er na 50 jaar dictatuur in Portugal heerst, zal het comité nagaan op welke wijze er acties gevoerd kunnen worden in de gemeenten waar de toestemming ont breekt. Op 25 januari zullen VARA- radio en -televisie de acties en collec tes ondersteunen. BEPERKING ROETUITWORP VAN DIESELMOTOREN DEN HAAG (AVP) Minister Vor- rink van volksgezondheid '-n milieuhy giëne heeft een algemene maatregel van bestuur uitgevaardigd, waardoor de roetuitworp van dieselmotoren zal worden beperkt. Deze maatregel, waarbij nu ook motorrijtuigen met dieselmotoren onder het besluit type- keuring motorrijtuigen luchtverontrei niging worden gebracht, zal op 1 januari aanstaande in werking treden. De rijksdienst voor het wegverkeer is aangewezen als instantie roor do te verrichten keuringen, één en ander betekent, dat het na 1 Januari tan- staande verboden is motorrijtuigen met een dieselmotor die op of na die datum in proöuktie worden geno men te vervaardigen of in te voeren, indien zij niet behoren tot een goedgekeurd type. Als aanvulling op de typekeuring is een algemene maatregel van bestuur in voorbereiding, die permanent gel dende eisen ter beperking van de uitworp van luchtverontreinigende stoffen door het wegverkeer zal stel len. DEN BOSCH De 40-jarige T1I- burgse arts D. O., die op 28 juni 1973 ziji, jongste zoontje met een messteek om het leven bracht en daarna pro beerde in de Belgische bossen het stoffelijk overschot van het kind te begraven, heeft ook in hoger beroep een gevangenisstraf gekregen van tien jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege ring. De straf van het gerechtshof in s- Hertogenbosch is dezelfde die door de rechtbank in Breda op 29 juli van cut jaar werd opgelegd. Bij de rechtbank in 's-Hertogenbosch had de psychiater, gehoord als getuige-deskundige, met nadruk verklaard, dat de verdachte zichzelf absoluut niet kende. De ver dachte overschatte regelmatig zijn ziekte en was een bijzonder moeilijk verpleegbaar persoon. De procureur- generaal in 's-Hertogenbosch had dan ook een bijzonder zware detentie ge ëist in de hop dat daardor de ver dachte mede tot zelfinkeer zou kun nen komen. Het gerechtshof in Den Bosch heeft de eis van de procureur- generaal bevestigd en daardoor tege lijkertijd de straf van de rechtbank in Breda. ALS LONDEN AAN DRIE VOORWAARDEN VOLDOET" DUBLIN (UPI) Het Ierse republikeinse leger heeft maandag gezegd bereid te zijn het kerstbestand te verlengen als de Britse regering voldoet aan drie fundamentele voorwaarden. Gaat Lon den niet op het voorstel in dan zal de bommenoorlog worden uit gebreid. Een woordvoerder van ae IRA zei dat de voorwaarden zijn: de Britse mili tairen in Noord-Ierland moeten in hun kazernes blijven, Engeland moet zich bereid verklaren alie Britse troepen uit Noord-Ierland terug te trekken en ten slotte moet een eind worden gemaakt aan internering arrestatie en gevangen houding van verdachten zonder dat er een beschuldiging is ingebracht. „Dit zijn ae voorwaarden", aldus de woordvoerder. alles hangt nu van hen af". Hij zei dat het alternatief is dat het geweld in Noord-Ierland en in Enge land verhevigd zal worden. „De Britse regering heeft elf dagen de tijd om een beslissing te nemen, de volgende stap is aan haar", zo verklaarde de IRA-man Nauwlijks een uur nadat het kerstbestand van de IRA zou ingaan. :s een meisje in Belfast dodelijk door kogels getroffen. De identiteit van he: meisje is niet door de politie onthuld. Ze werd doodgeschoten in een clubhuis van de "Ulster Defence Association', een paramilitaire protestantse organisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 31