Marianne uit Goes: de ster van de STER KERSTBOUT STROPEN OP BESTELLING Raad Middelburg akkoord met bouw van 136 huizen en wooncentrum bejaarden w hoort NATTE HERFST ZORGDE VOOR VREEMDE NATUURWAARNEMINGEN DINSDAG 24 DECEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Met de feestdagen in het vooruitzicht heelt het kwaad weer de kop opgestoken: de stroperij. Want er zijn nog altijd men sen, die op een slinkse wijze aan een kerstbout willen komen. Die denken goedkoop uit te zijn door inplaats van een paar tientjes neer te tellen voor een mooi konijn de polderwegen op te zoeken om daar te kijken of er nog een konijn onder de koplampen van de auto te lokken is. „En toch weegt het niet op togen wat er gebeurt, als ze een keer gepakt worden", zegt J ach top/, e ner Riemslag uil Biervliet, die vooral in deze dagen meer met de stropers, te maken heeft, ..Ille gaal wapenbezit komt al gauw op drie. vierhonderd gulden boete", rekent hij voor. „En het gebeurt tegenwoordig ook al dat er een gevangenisstraf aan vast zit Dat kan een week zijn of veertien dagen of zelfs nog langer als er veraet bij is". „Maar dat laatste valt nogal moe. Als ze gepakt worden geven ric- stropers zioh meestal zonder meer over. Ze hebben het. .-.pel gespeeld en geven toe dat ze hebben verloren. Maar omdat er goed aan verdient wordt wil men nog wel eens een hoop narigheid riskeren. Ze vangen tegenwoordig zo'n twaalf dertien gulden voor oen volle haas en als je er dan zo'n stuk of waf hebt loopt dat nog aardig op. Dat is dus eigen lijk meer stropen op bestelling, wat men dan doet.. En er is een goed afzetgebied in de buurt: Bel gië. Want daar liggen de wildprij- zen een stuk hoger. Als ze hier voor een fazant zes of zeven gulden krijgen, dan krijgen ze er Maar de stropers verse ten dat de prijs die ze moeten- tietalen wan- mis is. Boetes, mogelijke gevan genisstraffen en mogelijk :n be slagname van de auto. Riemslag: .•ais geconstt vanuit een at V.'ant dan he middel gebn of vier. vijf dubbele grot/ Wat gebeurt er met liet In beslag genomen wild? Maakt Rlemalfut dat zelf allemaal soldaut? „Nou nee", zegt rle Jachtopziener, dj,, eigenlijk liever een stukje rund vlees lust. „Dat wild gaat naar de provinciaal voedsel com Imssaris. En die schenkt dat wild dan aan zieke of gebrekkige mensen, of aan een bejaardentehuis. Hef komt in ieder geval op een goHe plaats te-recht". Marianne van der Does van de Willem Zelleweg in Goes is niet zomaar een Zeeuws meisje. Nee, Marianne is Het Zeeuws Meisje. Sinds enkele weken heeft deze twaalfjarige Goese schone zich geschaard onder het jonge goed dat op de beeldbuis wervende woorden spreekt over produkten, die wij nodig eens in huis moeten halen. Kinderen doen het altijd goed in een tv-reclame. Of dat nou Jantje de Boer is, die besmeurd uit een boom komt en volgens de reactie van zijn moeder, eigenlijk opnieuw weer die boom in zou kunnen als er niet zo'n voortreffelijk wasmiddel was geweest, of Japie, die zoveel 'mitavientjes' in zijn brood kneedt, of het jonge- tje-van-het-kijkdoosie. Dat illustere clubje jeugdige re clamemakers heeft nu bin nen de STER enig vrouwe lijk gezelschap uit Zeeland gekregen. Marianne is niet; zo maar van de ene op de andere dag op het scherm gekomen. Daar ging nogal wat aan vooraf, want de reclame makers zijn streng in de selectie. Per slot van rekening moeten ze voor zo'n minuutje zendtijd nog een knap bedrag neertellen, dus willen ze er wel uithalen wat er in zit. Marianne vertelt: „Op een dag kwam er een mevrouw naar onzfe school (de prinses Beatrixsdhool) om te kijken wie er geschikt was. De kinderen van de vijfde en zes de klas moesten allemaal apart in een kamertje komen en antwoord geven op een paar vragen. Met twee meisjes uit mijn klas en acht uit de vijfde klas zijn we daama naar Rotterdam gegaan om weer te kijken, wie er het beste was. Daar bleven er weer drie van over. En uiteindelijk ben ik het er toen uitgekozen, omdat ik zo leuk Zeeuws sprak. Maar ja dat komt natuurlijk omdat ik zelf in Goes ben geboren. En mijn va der en moeder komen allebei van een dorp, dus wat wil je nog Op het hek van een weiland er gens bij Numansdorp zijn toen de opnamen gemaakt voor Het Zeeuws Meisje. Een paar uur lang beantwoordde Marianne, gekleed in de Zeeuwse dracht, enkele voor de hand liggende vragen en toen stond het er allemaal op. En op vier november verscheen Marianne als levende mascotte van het margarinemerk op het scherm. Inmiddels is die spot al vele -keren herhaald, zodat Mari anne zich- al- enige landelijke be kendheid heeft verworven. De kleine meid is er anders wel een voudig onder gebleven. En zo hoort het ook, „stelt moe der van der Does vast. Dat heb ik haar trouwens ook van tevoren door jacques cats gezegd. Denk er om. zei ik, geen flauwe kul, hoor. Maar Marianne is gebleven zoals ze is." „En toch zeggen ze, nu ineens dat ik verwaand ben," rapporteert de twaalfjarige STER-ster. Nou, dat is dan gewoon afgunst hoor kind", zo stelt moeder Van der Does haar gerust. Ilusies over de toekomst maakt Marianne zich nog niet. Dat zou namelijk best kunnen want uit eindelijk heeft een juffrouw die op het scherm ad tekenend dingen zei over typisch vrouwelijke za ken, die „toch logisch" zijn. aan die spot een aardige carrière te danken. Het enige wat Marianne zou willen is nog eens een keer tje te worden gevraagd voor een spotje, Om de centen hoeft ze het niet te doen of te laren, zo ver neem ik van meneer Van der Does. Want de honorering is niet om over naar huis te schrijven. „We kunnen er net een -f iets voor kopen voor Marianne." Maar daar gaat het ook niet om. Het was voor haar gewoon een leuke er varing." Onvermijdelijk vraag je aan het Zeeuws Meisje. Eet zij nu voort- Marianne van der Does. Het Zeeuws Meisje. Vanavond voor het Nieuws van zeven uur is ze er weer. Op Nederland twee. aan niets anders dan die. bepaalde margarine? Het. woord'is ont hutsend: „Nee. hoor", roept Ma rianne'iiïtj „ik eetlekkere boter". En haar moeder zegt. „Het maakt voor mij niets uit of mijn dochter nu via de tv ergens reclame voor maakt. Ik koop wat ik goed vind. En niet wat de tv voorschrijft MEDEWERKING AAN GROTE BOUWACTIVITEITEN IN DAUWENDAELE GOEDKEURING VOOR UITBREIDING SPORTVELD NIEUWLANO MIDDELBURG De Middelburgse ge- meenteraad is maandagmiddag ak- I koord gegaan met de voorstellen van b. en w. om financiële, medewerking i te verlenen (het aanvragen en uitkeren van rijksleningen en -bijdragen) voor de bouw van 136 eengezinswoningen in Dauwendaele I-B en 14 bejaavdenwo- 1 ningen aan het Bellinkplein door de woningbouwvereniging Middelburg' en voor de bouw van een wooncentrum j voor bejaarden door de humanistische bouwstichting bejaardenhuisvesting in Dauwendaele II. I Ten aanzien van de door de woning- bouwvereniging uit te voeren bouw van de 136 eengezinswoningen in Dauwen- daele stelde de heer W. P. Rentier (sgp) dat de vereniging zelf in verband i met de woningleegstand geruime tijd over dit project had geaarzeld maar hij ging met het voorstel akkoord 'nu i er gebrek aan eengezinswoningen schijnt te bestaan'. Waar het in deze voorstellen ging de .bouw van bejaardenvoorzieningen i de 14 bejaardenwoningen aan Bellinkplein en het wooncentrum voor bejaarden in Dauwendaele (110 wo- 1 ningwetwoningen, 42 zogenaamde ADL- I woningen met 6 ziekeneenheden en I dienst- en recreatieruimten) wees de VVD-fractie hij monde van mr. D. F. Vos en mevrouw M. v. d. Boogert- I Selhorst nog eens met nadruk op de noodzaak van een onderzoek naar een ook eerder door het raadslid M. L. Almekinders (directeur van de Stich ting verpleeg- en rusthuizen Zeeland) gesignaleerde verzadiging in de bouw van bejaardenvoorzieningen. Wethou der drs. M. Beinema antwoordde dat de raad voor het bejaardenwerk zich hiermee reeds bezighoudt. De heer A. J. Peeck (chu) onderschreef namens de CDA-fracties de opmerking van mevrouw v. d. Boogert dat cle ADL- voorzieningen hij het nieuwe wooncen trum voor bejaarden in Middelburg ongetwijfeld in een grote behoefte zul len voorzien. Het gaat hier om een I nieuwe vorm van bejaardenzorg. De ADL (afkorting van het Amerikaanse begrip 'all day-life')-voorzieningen zijn bestemd voor bejaarden die bij het verrichten van de dagelijkse lichame lijke handelingen deskundige hulp no dig hebben. Sportveld Vrijwel zonder op- of aanmerkingen stemde de raad ook in met liet, voor stel om een bedrag van 197.000.- be schikbaar te stellen voor de uitbreiding van het sportveldencomplex in Nieuw en Sint-Joosland mei -asn tweede voet balveld en een half verhard aroda-oe- fenveld. Ook het voorstel om 100.000,- uit te trekken voor het aanbrengen van een sportvloer in de in aanbouw zijnde sporthal op het sportcomplex Voorhorch op de plaats waar twee maal een ballon-sporthal is omgewaaid kreeg de medewerking van de raad, zij het met enkele kritische kantteke ningen van de heer Vos (wd) en L. A. Kodde (sgp), bij wie het 'er niet in wilde dat deze uitgaaf destijds niet voorzien was geweest toen de raad om een krediet voor de bouw van de sporthal werd gevraagd.' Wethouder H. Gillissen wees erop dat liet van liet begin af aan de bedoeling was geweest om cle bestaande asfalt- vloer, waarmee de hallonhal was uit gerust en die weliswaar technisch on geschikt is gebleken, niet zou worden vervangen, tenzij zich een financieel meevallertje zou voordoen. En dat mee vallertje is er gekomen doordat het provinciaal bestuur alsnog heeft beslo ten om voor de bouw van de nieuwe sporthal een subsidie van ;f 100.1 te verlenen. De oude asfaltvloer is te weinig elas tisch waardoor gevaar voor blessures groot is. Bovendien is de vloer bij de houw van de nieuwe sporthal ernstig beschadigd. Er komt nu, aldus de wet houder, een 7 mm dikke rubbervloer, overdekt met een soort pvc. „We moe ten verheugd zijn dat de zaal nu ein delijk optimaal gebruikt kan worden", aldus de wethouder over het voorstel waar overigens de SGP-fractie op prin cipiële redenen gebruik van de hal op zondag tegen stemde. De raad toonde weinig bedenkingen tegen de mededelingen en voorstellen van b. en w. ten aanzien van de ta riefsverhogingen voor water, gas en elektrisch, die grotendeels het gevolg zijn van landelijke ontwikkelingen. De VVD-fractie stond bij monde van de heer J. C. C. Crena Uïterwijk wel even stil bij de aanzienlijke t hoging van de gastarieven, gevolg van de nieuwe wet aardgasprijzen. „Dal komt neer op een gemiddelde procen tuele stijging van 25 procent", zo had de heer Crena uitgerekend: „Onze frac tie is wel bezorgd over deze enorme verhogingen." De heer D. Boogerd (pvda) stond sym pathiek tegenover de in de nieuwe gas tarieven ingebouwde gedachte dat de verhogingen sterker zijn naarmate men meer verbruikt: „Onpopulair blijft het natuurlijk, maar we zullen toch een keer over moeten gaan tot bezuinigings maatregelen", Volgens wethouder Gil lissen komt de kostenstijging voor het gas voor een gemiddeld Middelburgs gezin neer op 195.- per jaar. De gemeenteraad trok in de laatste vergadering van dit jaar waarin bij na een record aantal van 61 agenda punten moest worden afgewerkt nog onder meer een bedrag van 80.800,- uit voor de uitvoering van een aantal verbeteringsplannen voor de openbare verlichting in diverse straten en gaf voorts zijn medewerking aan een aantal subsidieverzoeken van oa. het Middelburgs Muziekkorps (bij drage van 5000,- en lening van 8000,- voor nieuw instrumentarium), de tafel tennisvereniging 'Sint Laurens' 4000,- voor verbetering van houten 'clubge bouwtje) en de stichting Zeeuws die renasiel en -kliniek (een bijdrage van 8000,- ten behoeve van uitbreiding van het poezenverhlijf). Ook werden de benodigde gelden beschikbaar gesteld voor de bouw van een gecombineerde Leden mij tuinbouw en plantkunde Goes maakten kerststukjes GOES De leden van de afdeling Goes van de koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plantkunde hebben dezer dagen onder leiding van me vrouw J. C. Nieuwenhuyze-Zandee uit Kloetinge, kerststukjes gemaakt. On- geveer dertig leden namen aan de creatieve avond deel. kleuter- en lagere school zowel in de Beneluxlaan (Griffioen) als in Vro- moldsland (Dauwendaele), voor de ske letrestauratie van het pand Vlissingse- straat 3 en de bouw van een tuinmuur ten behoeve van de hoekoplossing Vlis- smgsestraat-Hoogstraat en voor de re constructie van de aansluiting Staten- laan-Oude Vlissingseweg. Atelier De raad had een fors aantal voorstel len af te handelen die betrekking had den op door een aantal inwoners in gediende beroepschriften naar aanlei ding van weigeringen van bouwvergun ningen in verband met strijdigheid met geldende bestemmingsplannen. Zo werd een beroep van de heer J. Hiet- brink uit Nieuw- en Sint-Joosland, die een atelier wil bouwen op een perceel aan de rijksweg waarop echter de bestemming 'tuin' rust, op voorstel van b. en w. niet ontvankelijk ver klaard. De vier leden van de VVD- fractie wilden de heer Hietbrink wel tegemoet komen en stemden tegen het voorstel van b. en w. Om die reden stemde de VVD-fracte ook tegen de vaststelling van het bestemmingsplan Hoge Stelle Nieuw- en Sint Joosland waarvan het onderhavige perceel deel uitmaakt. f ADVERTENTIE) Vanaf de gulden middenweg biedt E&L u een fraai uitzicht Kijkt u even mee naar het onderstaande voorbeeld 't Geldt voor een 30-jarige man die deelneemt aan het unieke Verzekerd Groei-projekt 3. Hij betaalt, tot z'n 65e, f 1.000,— per jaar. En stelt zo zichzelf èn zijn gezin deze uitkeringen voor ogen: f 46.274,— gegarandeerd dat hij' dat belastingvrij krijgt op z'n 65e jaar,-hetgeen kan oplopen lot f 126.374,- bij een konstant rendement op de veilige Staats- en Gemeenteleningen van 9?ó. (En dat rendement is haalbaar in deze tijd van hoogrentendg obligaties.) f 46.274,— plus alle bijgeschreven rentewinst belastingvrij bij overlijden voor het 659 levensjaar. Het Verzekerd Groei-projékt 3 Is dus een aantrekkelijke vorm V2n sparen en risico-verzekerd-zijn. En de goede verzekeringadviseur laat u duidelijk zien dat uw gulden van nu ook morgen en na veie jaren zeer waardevol is. Hem nu benaderen lijkt ons voor u de aangewezen weg. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste, Openbaar vervoer oudejaarsavond sterk beperkt MIDDELBURG Het Streekvervoer Walcheren voert op oudejaar een be perkte dienstregeling uit. Na negen uur *s avonds worden de bussen op de meeste lijnen grotendeels stilge legd. Daarentegen voert het Streekver voer evenals voorgaande jaren in de oudejaarsnacht een extra dienst in tussen Middelburg en Missingen. De laatste bussen op oudejaar rijden als volgt: Middelburg - Vlissingen (Paauwenburg) 20.12; Middelburg - Vlissingen Leeuwentrap20.52: Mid delburg - Vlissingen (boot) - Koude- kerke 20.52; Middelburg - Westkapelle (over Domburg 21.18; Middelburg - Westkapelle (over Koudekerke) 21.13; Middelburg - Kamperland 20.57; Vlis singen (station) - Paauwenburg 20.48; Vlissingen (station) - Koudekerke 21.18; Middelburg - Goes 18.49. In andere richting rijden de laatste bussen als volgt-: Vlissingen (Paau wenburg) - Middelburg 20.55: Vlissin gen (Leeuwentrap) - Middelburg 21.20; Paauwenburg - Station - Middel burg 20.16; Koudekerke - Vlissingen - Station-Middelburg 20.52; Westkapelle Middelburg (over Koudekerke) 22.02; Westkapelle - Middelburg (over Domburg) 20.12: Kamperland - Mid delburg 20.20; Lewedorp - Middelburg 19.17. Evenais het busverkeer is ook het treinverkeer op oudejaarsdag sterk beperkt. Voor de stations op Walche ren betekent dit dat er na negen uur 's avonds geen treinen meer aanko men en vertrekken. De laatste trein vanuit Vlissingen vertrekt om 8.17 en i de laatste trein naar Vlissingen komt j daar om 9.14 aan. De dienstregeling van de speciale 'ou- dej aarsbus' die het streekvervoer na twaalf uur tussen Middelburg en Vlis singen inlegt, ziet. er als volgt uit: de bus vertrekt in Middelburg om tien voor één in de Statenlaan rijdt via Dauwendaele naar Plein 1940 (één uur) en vervolgens naar West-Souburg (brug) (1-09) over de brug naar Oost- Souburg met stopplaatsen Oranjeplein (1.11) en 't Zwaantje (1.12). Vandaaruit rijdt de bus naar Vlissin gen via Keersluisbrug over de Presi dent Rooseveltlaan naar Paauwenburg (1.30). In Paauwenburg vertrekt hij om 1.32 weer in dezelfde richting naar Middelburg, waar de laatste hal teplaats de Statenlaan is. Daar komt de bus dan om twee uur 's nachts Benoemd De heer E van Veldhuizen is be noemd tot onderwijzer aan de school met de bijbel te Sint-Annalanö. De heer Van Veldhuizen komt uit Lunte- ren- Afgelopen herfst zijn enkele op vallende waarnemingen in de na tuur gedaan: ondanks, of wellicht juist tengevolge van het bijzon der natte en koude weer werden nog zeer laat zwaluwen opge merkt. Zo zijn op 2 november nog boerenzwaluwen te Biggeker- ke waargenomen en half novem ber nog enkele exemplaren in het waterwingebied 'Oranjezon' tus sen Oostkapelle en Vrouwenpol der- Op 4 november werden bo ven de Boulevard de Ruvter te Vlissingen vijf huiszwaluwen ge zien en op 23 november trokken er langs de Oosterscheldedijk te Wemeldinge drie van deze zomer gasten naar het zuiden. Mogelijk dat de zwaluwen door het bijzon der slechte weer in noord, mid den en west-Europa zeer lang zijn opgehouden en tussen de buien door tenslotte zijn vertrok ken naar wat gerieflijker oorden. Hoe de dieren zich tijdens de 'natte moesson' die medio sep tember begon in leven hebben weten te houden zal we! een raadsel blijven, want er vlogen bijzonder weinig insekten rond. Verder ontvingen wij tientallen waarnemingen van pestvogels, zes waarnemingen van notenkra kers, veel gegevens van ijsvogels en klapeksters. Er is een waarne ming binnengekomen van een in woner van Vrouwenpolder van een zeldzame taigagaai die gezien is in het waterwingebied 'Oranje zon'. Vlaamse gaaien werden het afge lopen najaar vrij algemeen tij dens de doortrek gemeld waaron der tien exemplaren die hoog over het centrum van Middelburg in westelijke richting vlogen. Roofvogels en vinken zijn opval lend weinig gezien. Koperwieken, kramsvogels, spreeuwen, goudple- vieren en kieviten des te meer. In zwermen van honderden trok ken zij over of deden zich tegoed aan de abnormale bessenvoor- raad van meidoorns en duin doorns. En niet te vergeten de regenwormen die door de zeer hoge grondwaterstand omhoog werden gedreven. Met de vele vrije dagen in t verschiet zijn er voor de liefheb bers heel wat te genieten buiten. Bijvoorbeeld het waterwild zoals wintertaingen en watersnippen. Mocht het onverhoopt toch nog gaan vriezen of sneeuwen, dan zal er ongetwijfeld eeri enorme uittocht zijn van honderdduizen den vogels. Want ook de drassige wei- en bouwlanden van Zuid- en Noord-Holland, en Friesland zit ten boordevol. Ook zijn er daar momenteel heel wat ganzen. Door de abnormale regens zijn de ha zen, konijnen, mollen en muizen uit hun gewone doen geraakt. Er zijn, zo is ons verteld, heel wat dieren verdronken, anderen heb ben de hogere, droge gedeelten langs de wegen, dijken en duinen opgezocht. Ook de vliedbergen zijn weer actueel geworden, al thans voor de dieren. Tot slot een woord van dank aan alle waarnemers en wij wensen u prettige dagen en een voorspoe dig nieuw jaar. P. SCHOLLEVAER. Oud-papieractie Zaterdag heeft de Oud-Vossemeerse muziekvereniging zijn laatste oud-pa pieractie gehouden van 1974. De op brengst was ruim vijf en eenhalvel ton. Binnenbrandje in t/ljssinfiren VLISSINGEN - Maandagmorgen rond twee uur is bij een binnenbrand in i een woning op de hoek Flessestraat- Palingstraat te Vlissingen de voorzij de van het huis gedeeltelijk uitge brand. De bewoonster van het pand,; mejuffrouw Van Oorschot was niet aanwezig. Wel zijn in de brand een J Duitse herder en een jong omgeko- J men. De brand ontstond op de eerste ver dieping en sloeg over naar de boven ste verdieping. De Vlïssingse brand-1 weer was snel ter plaatse en bluste; ongeveer twee uur met twee hoge-1 drukstralen. De vermoedelijke oor- zaak van de brand is kortsluiting. De; schade bedraagt ongeveer ƒ20.000. De eigenaar, de heer C. W. Pijl, is tegen' brand verzekerd. Duitse herder van Ovezandenaar eerste in Rotterdam KOEWACHT De hond Marco van Diogenes van de heer W. H. Segboer te Ovezande is eerste geworden in de jeugaklasse reuen, tijdens een kring match in Rotterdam. De kringgroep Rotterdam van óe Vereniging van Duitse Herdershonden tekende voor de organisatie van de match. De beer F. Sturm uit Middelburg bracht de hond tijdens de tentoonstelling uit. Marco van Diogenes is een zoon van vader Quanto von der Wienerau en moeder Betty von der Ganseburg. 'Laurel Canyon Band' in de Walk Inn VLISSINGEN De Vlïssingse Walk Inn-sooos houd! op tweede kerstdag de traditionele "Kerst-Special' die maal veerzorgd door The Lauree! i on Band' uit Vlissingen. Deze a t ry-rockformatie voor de tweede r op in de Vlïssingse Walk-Inn. concert begint om acht uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 27