Gemeente Reimerswaal moet Zeeuws blijven „Gemeente door financiële beleid in gezonde situatie" Vestiging Neckermann Hulst verhuist naar Sint Jansteen Bietencampagne verlengd De nieuwe wegen van Bergman en Hutyra 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 DECEMBER 1974 RAAD OVER PLANNEN GEWESTVORMING RAAD TWIJFELT AAN HET NUT VAN EEN INSPRAAKPROCEDURE YERSEKE Dc gemeenteraad van Reimei'swnal wil niets weten van de plannen van minister De Gaay Fort man van binnenlandse zaken, om Rei merswaal onder te brengen in een gewest 'Zoomstreek.' Zoals bekend zou dat gewest moeten bestaan uit de Zeeuwse gemeenten Reimerswaal. Tbolen en St-Philipsland en liet meest westelijke deel van Noord-Brabant. De raadsleden waren het er maandag avond roerend over eens, dat de minis ter deze gedachte maar moet laten varen. Verder sprak de raad zich uit voor dc vorming van een Zeeuws gewest. Burgemeester mr. C Pijl Ho- geweg kon de discussie zo samenvat ten: „Ons standpunt is dus duidelijk. Reimerswaal moet Zeeuws blijven, in één gewest Zeeland." De raad trok het overigens sterk in twijfel, of de visie van de gemeente Reimerswaal enige invloed zal hebben op de uiteindelijke beslissing. PvdA-er I. N. Lindenberg: ,,Of je hier loopt of op je hoofd staat, ik geloof niet dat ze er zo veel om geven." SGP-er I. A. M. Koster vreesde, dat de inspraak mogelijkheden niet meer dan een 'schijnvertoning' zullen blijken te zijn. CHU-raadslid De Jong was evenmin erg optimistisch. „Toen de PvdA nog in de oppositie rat, hadden ze de mond vol van inspraak. Daar komt echter niet veel /an terecht." De raad vond liet, onbegrijpelijk, dat de minister met het plan is gekomen om Reimerswaal in te delen in een toekomstige 'Zoomstreek'. KVP-raads- lid E. A. E. M. Suy zei er bijvoorbeeld dit van: „Onze volksaard sluit daar niet bij aan. Walcheren, daar hebben we ook een beetje de pest aan, maar dan dat nog liever." Het meerderheidsvoorstel van b en w (SGP-wethouder H. Cornelisse stond er niet achter) om de bibliobus voor lopig nog voor een jaar door de gemeente Reimerswaal te laten rond toeren kosten 20.00(1 gulden en de plaatselijke particuliere bibliothe ken een subsidie van 11.000 gulden te geven, werd na uitvoerige discussie aangenomen. Alleen de SGP-fractie stemde tegen. Met name de confessionele raadsfrac ties hadden moeite met het voorstel. Zij meenden, da de bibliobus een oneerlijke concurrentie betekent voor de plaatselijke bibliotheken. PvdA en VVD daarentegen zetten vraagtekens achter het nut nog geld in de plaatse lijke bibliotheken te pompen. PvdA- woordvoerder Moerland: „Ik geloof, dat. de subsidiëring van de plaatselijke bibliotheken in een bodemloze put verdwijnen. Ik geloof niet, dat deze bibliotheken kunnen blijven voldoen, aan de eisen die aan het bibliotheek werk gesteld moeten worden." Me vrouw N. G. Kamps-Visser (vvd) was het daar in grote lijnen mee eens. Zij vond wel, dat b en w met het coor- stel 'zowel de geit als de kool wilden sparen.' Burgemeester Pijl Hogeweg legde uit. dat dit min of meer de bedoeling van het college was. Hij vertelde, dat b en w hebben gekozen voor een proefperi ode van een jaar, om vergelijkbare cijfers van het aantal leningen op tafel te kunnen krijgen. De raad zal na beëindiging van die proeftijd een definitieve beslissing moeten nemen, welke kant hel met de bibliotheek voorzieningen in Reimerswaal uit moet. Na die uitleg kon de raad op de fractie van de SGP na uiteinde lijk vrede met bet, voorstel heb ben. Jeugdraad Het voorstel om te komen tot de instelling van een jeugdraad werd maandagavond i'oor de diverse frac tiewoordvoerders met gejuich be groet. Dc raad had alle lof voor de opzet, zoals b en w .die luidden ge dacht. Twee raadsleden zullen in die Kerstviering van N V V-vrouwenbond De NVV-vrouwenbond afdeling Vlissin- gen vierde het kerstfeest in een ver sierde zaal van 't Anker. Men begon met een broodmaaltijd vooraf, waar na de mini-majorettes uit Vlissingen en deel van de avond vulden met een Spaanse show. De rest van de avond werd verzorgd door de leden zelf, met onder meer een kerstverhaal, voor dracht en zang. Mevrouw De Nooijer werd lof toegezwaaid voor de ver ging van de kerstgeschenken. Kerstfeest christelijke nationale basisschool VEERE Dezer dagen vierden de leerlingen van de christelijke nationa le basisschool 'Valerius' te Veere met ouders en belangstellenden het kerst feest in de gereformeerde kerk te Veere- Het programma bestond uit zang, declamatie en samenzang, afge wisseld door blokfluit, en kopermu ziek. De heer R. ITelmholt las een verhaal voor. Het. orgel werd bespeeld door de organist de heer J. Luyk. Sc/iietingen In hun lokaal te Ritthem hielden de leden van Eendracht te Vlissingen een kampioenschap op de liggende wip pen. Dit ging over drie categorieën 1 hoge vogels, kleine vogels en kleppen; op de hoge vogels werden dit 1ste P. Oostdijk, Willem Teil, Ovezande; 2 C. D. Raas, Vooruitgang. Kwadendamme; 3 A. de Jonge-Rijk, Willem Teil, Ove zande; 4 F. Koens, Spes Nostra, Ove zande en P. de Jonge, Vooruitgang, Kwadendamme; 5 A. A, Geense, Zorg vliet, Ellewoutsdijk- C. J. v. Antwer pen van Eendracht, Vlissingen en E. Engels, Eendracht. Vlissingen. Op de kleine vogels waren dit; 1ste A. de Jonge-Rijk, Willem Teil, Ovezande; 2 P. Oostdijk, Willem Teil, Ovezande; 3 A. A. Geense, Zorgvliet, Ellewoutsdijk; A. Dekker, Doel naar hoger. Wolp- haartsdijk; E. Engels, Eendracht, Vlis singen; C. D. Raas- Vooruitgang. Kwa dendamme; J. v. d. Walle, Eendracht. Vlissingen en F. J. Ossewaarde, Doel naar Hoger uit Wolpha.artsdijk; Op de kleppen waren dit: 1ste C. D. Raas. Vooruitgang. Kwadendamme; 2 C. M. v. Antwerpen, Eendracht. Vlissingen; 3 P. Rijk Vios, 's-Heerenhoek en E. Engels, Eendracht, Vlissingen; 4 P. Oostdijk, Willem Teil. Ovezande, A. de Jonge-Rijk, Willem Tell, Ovezande, J. C. v. Antwerpen, Eendracht. Vlissingen en J. v. d. Walle, Vlissingen. Deze kampioenschappen waren een waar succes, jammer dat door het slechte weer de deelnemers werden gehinderd en het aantal tegenviel. raad zitting hebben als adviseur. Bij na alle raadsfracties schoven een ei gen kandidaat naar voren. Het wer den de SGP-er Bniynoge en CHU-er De .long De raad machtigde het college van b. en w. om in 1975 en 1976 over te gaan tot. het ondershands aanbesteden van door de gemeente uit te voeren werken De PvdA-fractie vond dat ver gaan. Raadslid Lindenberg wilde het college duidelijke beperkingen op leggen. Hij vond het niet verstandig om werken, die meer dan een half miljoen gulden gaan kosten, onder hands aan te besteden. Verder wilde hij het college de machtiging voor slechts één jaar verstrekken. Een amendement in die richting werd met zes stemmen voor en elf tegen worpen. Het voorstel om de procedure tot onteigening van een aantal percelen in diverse bestemmingsplannen in Krui- ningen en Yerseke op gang te bren gen, werd van de agenda geschrapt. VVD-raadslid J. Griep vond, dat de behandeling maximaal twee maanden uitgesteld moet worden. Hij was van mening, dat de raadsleden niet vol doende geïnformeerd waren over de hele kwestie. Zijn suggestie vond bij de andere raadsleden gehoor". De raad ging akkoord met het voor stel om de stichting peuterspeelzaal Rilland een bijdrage van 500 gulden te geven. Daarnaast wordt e-ai vergoe ding van huurkosten gegeven. Alleen de SGP stemde tegen. De onderwijsza ken, die de raad maandagavond be handelde, gingen vlot onder de hamer door. Zo besloot de raad medewer king te verlenen aan de uitbreiding van het schoolgebouw aan de Groene- Kruisstraat in Waarde. Het verzoek van de groene kruisvereniging 'Oost- Zuïd-Bevela.nd' de jaarlijkse bijdrage van 1000 gulden per wijgebouw te verhogen tot 1200 gulden werd inge willigd. Kerstavond plattelandsvrouwen De Nederlandse bond van plattelands vrouwen, afdeling Koudekerke, vierde 't kerstfeest in hotel "Walcheren'. Men begon de avond met een liturgisch spel. In de pauze kregen de aanwezi gen koffie met kerstkrans aangebo den. Een viertal dames bracht enkele kerstliederen, waarna mevrouw Mos selman-van Oost een kerstverhaal ver telde. De volgende bijeenkomst, jaarvergadering, is vastgesteld op 15 januari. VRIJE SCHOOL ZEELAND GAF UITVOERINGEN MIDDELBURG Het bestuur van Stichting Vrije School Zeeland heeft een aantak .opvoeringen gegevenvan het middeleeuws spel van Christusge boorte en het herdersspel. Donderdag en vrijdag werd een uitvoering gege ven voor bejaarden in het Schutters hof te Middelburg. Het spel werd ook vertoond voor ouders en leerlingen van de Vrije School Kleuterklas in Middelburg en zaterdag in Vijver vreugd voor de patiënten. Tenslotte was er zondag voor belangstellenden een opvoering in de Kapel van Hooge- lande. Voor alle uitvoeringen bestond grote belangstelling. Het spel werd in de kapel van Hoogelande in verband met de grote belangstelling tweemaal gebracht. BENW DUIVELAND IN BELEIDSNOTA BIJ AANBIEDING BEGROTING 1975: POST .ONVOORZIEN' VAN RUIM 80.000,- NIEUWERKERK „Door het gevoer de financiële beleid in 1974 is voor onze gemeente een gezondere situatie ontstaan. Wij zouden met u dee toe stand willen vortzetten". Aldus be sluiten b. en w. van Duiveland bun be leidsnota, behorende bij de begroting van het jar 1975. De gemeente kan het nieuwe jaar beginnen met een bedrag van onvoorzien van 80.177,65. Dit gunstige saldo, tol stand gekomen on der belastingverhogingen, is toe te schrijven aan hogere uitkeringen uit het gemeentefonds- bijdragen van de kapitaaldienst, meer belastingopbreng sten dor de uitbreiding van bet aantal woningen en tweede woningen en de bijdrage van de ouders in de kosten van het schoolzwemmen. en Nieuwerkerk ter vaststelling aan te bieden. Een bedrag van 90.000 is uit getrokken voor herbestratingen. De achterstand, die hier is ontstaan lean dan worden weggewerkt. Het hoofd stuk openbare werken geeft een aan tal wensen voor het komende jaar een nieuwe begraafplaats in Nieuwerkerk, een uitbreiding van de begraafplaats te Oosterland, verbetering van de Sportweg in Sirjansland en voorzienin gen voor de Baalpapenweg te Ouwer- kerk. Verder zal het noodzakelijk zijn, de dienst gemeentewerken met één perso neelslid uit te breiden, terwijl de aan leg van persleidingen en de bouw van een zuiveringsinstallatie vor de riool waterzuivering als een 'urgente zaakr wordt aangestipt. Onderwijs Vorig jaar stelden b. en w, voor, ten aanzien van de verdere uitgaven 'een pas op de plaats' te maken. Dit beleid zou het college ondanks de gunstige perspectieve wat minder strak willen voortzetten. B en w. hebben in hun nota ook hun gedachten laten gaan over het beleid voor de komende vier jaar. Uitbreiding van liet secretarie- personeel zal nodig ijn. De toename van net aantal inwoners, de invoering van de onroerend goed belasting en uit breiding van de werkzaamheden in het algemeen worden als ooraken ge noemd. Het brandweerkorps zal het komende jaar met vijf man moeten worden versterkt en in de toekomst zal de 20 jaar oude nevelspuit ver nieuwd moeten worden. Het zwembad 'Dolfijn' gat steeds fi nanciële problemen. B. en w. doen nu een beroep op de ouders, een bijdrage. te leveren in de kosten van het school- j _orz^en zwemmen. -,Zo zal 1975 een testcase worden over het in stand houden van het zwembad", aldus het college. Inzake woningbouw heeft de raad zich uitgesproken, niet aan de volgende bouwstroom op Schouwen-Duiveland mee te doen. „Mocht naderhand blij ken, dat er bij de inwoners van de ge meenten een reële behoefte beslaat aan woningwetwoningen, dan kan in overleg met 'Beter Wonen' bezien wor den hoe en wanneer in deze behoefte vorien kan worden Momenteel be weegt de woningbouw in de gemeente zich meer op hel gebied van de bouw in de vrije sector" aldus b. en w. In de loop van het komende jaar hopen ze de bestemmingsplannen Ouwerkerk ren aanzien van liet onderwijs kan Duiveland mede door do verhoogde uitkeringen uit liet gemeentefonds in 1975 in grotere mate tegemoet komen aan de wensen van het onderwijzend personeel. Wat betreft de daties zijn dc meeste wen: vuld. In de komende vier jaar hoopt liet college een belangrijke uitbrei ding van liet sportveld te Nieuwer kerk te kunnen realiseren. In Ooster land wil het een geheel nieuw sport veld aanleggen. Het oude sportveld dient te worden heringericht Verder willen b. en w de mogelijk heden onderzoeken tot bouw. verbouw of uitbreiding, om te komen tot een 'behoorlijk' dorpshuis te Oosterland, Het nadelig slot van het hoofdstuk sociale zorg en maatschappelijk werk is ruim f 27.500 hoger dan in 1974 de bijstandsverlening aan thuiswonenenden en verzorgden ui het bejaardentehuis en verder een oost voor de geraamde kosten van de stichting 'Samenlevingsopbouw'. De verhoging van de opcenten personele belasting bracht 26.300,- meer op. De woonforensenbelasting zal het komen de jaar ook aanzienlijk meer opbren gen. Naar aanleiding van de ontwerp begroting 1975 kan het college niet. anders constateren, dan dat er een groei zit in de gemeentelijke gelden. Deze groei zou zich in de toekomst niet schoksgewijs, maar gelijkmatig voortzetten „Dit houdt, in, dat. de ge meentelijke activiteiten zich gelijkma tig dienen te ontwikkelen. Is dat niet! het geval, dan bestaat het gevaar, dat ze ten koste van andere zaken zullen gaan. Het financieel beleid noopt dus tot keuze. Alle genoemde projecten behoeven nu ook niet direct ter hand genomen te worden. Wanneer dit als gegeven wordt aanvaard, spreekt het vanzelf, dat het financieel beleid zo doorzichtig mogelijk dient te zijn" concludeert b. en w. tenslotte. %ÈSS$:M- STICHTING ZEELAND COÖRDINEERT DISCUSSIE RUIMTELIJKE ORDENING MIDDELBURG Het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland zal optreden als coördinatiepost infor matief en administratief voor een Zeeuwse discussie over de ruimtelijke ordening in Nederland. Deze medede ling staat in liet decembernummer van liet bulletin van de Stichting Zeeland. Eind januari zal, aldus het bulletin, een verslag van de Zeeuwse groe pten) worden gezonden naar de Werk groep 2000, die alle in Nederland vervaardigde discussieverslagen bundeld aan de leden van de tweede kamer zal toesturen. De discussie zal zich toespitsen op de Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening. Blijkens hel bulletin van de Stichting Zeeland is de Raad voor advies van de ruimtelij ke ordening niet ingegaan op een aanbod van de Werkgroep 2000 om gezamenlijk de discussies te organise ren. De raad verwacht wel een in breng van de werkgroep. De werk groep is van mening, dat niet de Raad maar de tweede kamer het kanaal waarlangs de inspraak moet worden ingebracht, aldus het bulletin: „D dus een principieel verschilend gangspunt. De Stichting Zeeland heeft gemeend ook in deze tweede inspraak ronde medewerkin g te geven zonder daarmee een voorkeur voor een van beide inspraakronden uit te spreken." Uiterlijk eind januari zullen de versla gen binnen moeten zijn. Op donderdag 2 januari zal de tweede informatiebij eenkomst worden gehouden in het kantoor van de Stichting Zeeland, aanvang 19,30 uur. Die avond zal onder meer de film "Versnipperde ruimte' worden vertoond. In het bulletin wordt voorts onder meer aandacht besteed aan de door de Stichting Zeeland vervaardigde analyse van de Zeeuwse arbeidsmarkt, het migranten- onderzoek Zeeland, de opbrengst de Zeeuwse collecte, welzijnsstichtin- gen met belangstelling voor ruimtelij ke ordening in Vlissingen, Middelburg en Hulst. De Algemene Basisopleiding (ABO) voor sport via. de televisie heeft 181 Zeeuwse deelnemers. Dit heeft geleid tot het aanwijzen van 8 cursusplaat sen in Zeeland: Middelburg (50), Vlis singen (17), Goes (25), Reimerswaal (19), Zierikzee (16), Tholen (12), Ter- neuzen (25) en Hulst (17). Drs. Th. J, Westerhout opent kerst-inn VLISSINGEN «Burgemeester drs. Th. J. Westerhout van Vlissingen vanmiddag dinsdag om vijf de Kerst-inn in het welzijnscentrum 'Bachtenkomme' te Vlissingen openen. De organisatoren van deze vijfde kerst- irin hebben voor de avond van tweede kerstdag een extra ..program ma-onderdeel ingevoegd. Om half acht begint dat een optreden van een volksdansgroep uit Oostende. ARNEMUIDEN Ds. J. C. Hooykaas te Den Haag overleden ARNEMUIDEN Op de leeftijd va. 61 jaar is in Den Haag ds. J. C Hooykaas te 's-Gravenhage overleden. Ds. Hooykaas werd in 1913 te Robter- dam geboren. In 1936 werd hij predi kant te Dussen. In 1939 aanvaardde hij een functie te Benschop. Van 1942 tot 1949 was hij predikant van de hervormde gemeente te ArnemuJden. In 1951 promoveerde hij aan de uni versiteit te Montpellier (Fr) op een proefschrift over Calvijn en zijn ze denleer. Kerstzangdienst HANS WEERT Zaterdag werd in de rk kerk te Hansweert een interkerke lijke kerstzangdienst gehouden, waar aan de koninklijke harmonie 'Schelde- galm' uit Hansweert medewerking verleende. Pater J. Bierkens kon tij dens zijn kort openingswoord een groot aantal belangstellende welkom heten. Gezamenlijk werden kerstliede ren gezongen. Het eerste gedeelte van het Lucas-evangelie werd gelezen door pater Bierkens, gevolgd door de lezing van het tweede gedeelte door ds. J. R. Kok, hervormd predikant te Hans weert, die ook een kersttoespraak hield. SCHEIDEND DIRECTEUR LANG: 'ALS ALLES MEEZIT...' PERSONEEL SINDS '68 VERVIJFVOUDIGD HULST „Als alles meezit belang rijke factoren zijn onder meer het algemene economische klimaat en de medewerking van dc gemeente Hulst dan is het postorderbedrijf Necker mann Nederland NV volgend jaar op deze tijd in zijn geheel verhuisd van Hulst naar Sint-Janstcen. Het bedrijf zal dan zijn overgebracht naar de voor een deel nog te houwen accom modatie aan de Geslechlendijk in Sint-Jansteen, waar Neckermann nu al magazijnruimte in gebruik heeft. De verhuizing is noodzakelijk geworden door de groei, die Neckermann sinds september 1968 heeft doorgemaakt. Het is van de ontwikkeling van de economische situatie afhankelijk of de werkgelegenheid net zo zal worden uitgebreid als in de afgelopen zes jaar", dat zegt directeur P. Lang, die de verhuizing niet meer zal meema ken als directeur. Met ingang van 1 januari 1975 is de heer Lang belast met de leiding van de afdeling financiën op het hoofdkan toor van Neckermann in Frankfurt. Nog voor het eind van het jaar ver trekt hij uit Hulst, waar hij ruim zes jaar geleden voor het eerst kwam om te zien of een Nederlandse vestiging van het Duitse postorderbedrijf levens vatbaarheid had. Die levensvatbaar heid is zeker gebleken, dat blijkt al leen al uit het feit dat men in 1968 begon met 46 werknemers en dat er nu meer dan 200 personen uit Nederland en België hun dagelijks brood bij Neckermann Nederland aan de Abs- daalseweg in Hulst en aan de Ge- slechtendijk in Sint-Jansteen verdie- De heer Lang kan terugzien op een zestal werkzame jaren: „Voor het eerst was er in 1967 sprake van, dat Neckermann in Hulst met een Neder landse vestiging zou beginnen. Wij waren toen geïnteresseerd in het post orderbedrijf Textielcentrale Hulst dat op de rand van een faillissement ver keerde. Van dat postorderbedrijf na men we al gauw het adressenbestand en het specialistische personeel over. We hebben toen ook het pand aan de overgenomen en sinds dien is het Neckermann voor de wind gegaan. Langzamerhand kon worden gedacht aan uitbreiding. Aanvankelijk aan de Absdaalseweg en later r Sint-Jansteen, waar we nu weer grote plannen hebben", aldus de directeur. Schoon De heer Lang vindt het belangrijk, dat een bedrijf als Neckermann zich in Hulst bevindt: „Het is een schoon be drijf en de werkgelegenheid wordt er door bevorderd. Wij doen iets voor de mensen hier en andersom werken de mensen van de streek eraan mee, dat wij hier graag zitten. De verhoudingen met de plaatselijke bevolking zijn uit stekend'. De heer Lang vertelt, dat de postor ders uit heel Nederland naar Hulst komen en dat steeds wordt gepro beerd om het marktaandeel van Nec kermann in Nederland te vergroten. Hij ziet die groei duidelijk zitten „Er is nog veel te bereiken voor ons", heer Lang denkt (nog) niet aan Belgische markt, die in feite al op enkele kilometers van de Hulstervesti ging begint: „Neckermann is van me ning, dat eerst de Nederlandse markt verder moet worden veroverd. Het heeft in dit stadium nog geen zin om de voelhorens naar België udt te ste ken. Je krijgt dan te maken met een heel ander volk, waar de mentaliteit en de smaak op verschillende plaatsen nogal afwijkt van de Nederlandse. Een ander punt is de landgrens en de douaneformaliteiten waaraan moet worden voldaan. Nee, voorlopig zit België er nog niet in. Misschien ooit in de toekomst". Gemakkelijk De heer Lang vindt het postorderbe drijf een boeiend bedrijf. Het is an ders dan een normaal winkelbedrijf: „Het wordt de mensen gemakkelijk gemaakt. Ze kunnen aan de hand van de catalogus in feite in hun stoel blijven zitten en tegelijk winkelen. Als hun iets aanstaat, kunnen ze het be stellen en als het produkt niet over eenstemt met hun wensen, bestaat de mogelijkheid om het artikel te retour neren. Zowel voor de stedelingen, die ertegen opzien om urenlang te zoeken in overvolle winkels als voor mensen VLISSINGEN Bijeenkomst NCVB Vlissingen VLISSINGEN De Nederlands chris ten vrouwenbond, afdeling Vlissingen, hield dezer dagen de kerstbijeenkomst in het jeugdgebouw van de gerefor meerde kerk te Vlissingen. Na het welkomstwoord van de presidente, werd de kerstliturgie door enkele da mes gelezen. De zang werd begeleid door piano en blokfluit- Kinderen van de leden voerden een kerstspelletje op. Het koor zong onder leiding van mevrouw Stam-Hillebrand enkele lie deren. Tot slot las Connie Prins een kerstverhaal voor. De volgende verga- dering wordt woensdag 29 januari gehouden. GEVONDEN VOORWERPEN In de periode van 11-12-1974 tot en met 20-12-1974 zijn bij het hoofdbu reau van gemeentepolitie te Vlissingen de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: kinderschoentje, kinder- port met inhoud, bedeltje, gymschoe nen, buine lederen tas, huissleutel met rode label, kdnderwant, 2 wieldoppen van een auto, diverse bankbiljetten, donkergroene herenhandschoen, ijs muts, 1 paar bruine dameshandsohoe- nen, herenhorloge, paarse muts en spencer, port met inhoud, sleutel in etui, tv-tafel, groene herenhoed, 1 paar herenhandschoenen, zwart, kin- derwant, dameshorloge, lezerskaart bi bliotheek. Huisdieren: 1 poes. Aan het politiebureau te Oost-Souburg zijn de volgende gevonden voorwer- penaaangegeven: lange deursleutel, zwart lederen herenhandschoen, zilve ren ringetje, parkeerschijf in etui, zwar te dameshandschoen, plastic zak met 1 leding en gebloemde sjaal. Slot van pagina 1 Ook al proberen veel boeren nog een deel van deze aardappelen te bergen die dan nog als veevoer kunnen dienen, zet de heer Van Beekom. Ook a) proberen veel boeren nog een deel van deze aardappelen te bergen die dan nog als veevoer kunnen dienen Want de aardappelen brengen zelfs als veevoer nog meer op dan het oogst- schadebedrag da.t de minister er voor geeft nl zo'n acht cent per kg en de ha-opbrengst is 40 ton. De oprengst voor de boer is dus f 3200,-. Het schadebedrag van de minister is maar op ƒ2000,- gesteld. De 1765 ha uien, de 270 ha gladiolen en de andere nog in de grond staande gewassen moeten volgens de- heer Van Beekorr als verloren worden beschouwd. De minister heeft nu, naast de gladio len de aardappelen en de uien ook voor de bruine honen een schadebe drag vastgesteld en wel 1250,- per ha. De Stichting Uitvoering Land- bouwmaa.tregelen, ook wel de Stïcb ting ULM genoemd, begint in ianuari met het horen van de 4 a 3000 boeren die een aanvraag tot scha devergoeding hebben ingediend. Vol rens de heer Van Beekom is dc- schademaatregel door enkele toevoe gingen van het ministerie van land bouw bijzonder ingewikkeld gewor den. Maar de boeren, mogen er volgens hoofdingenieur-directeur op rekener het geld in februari in huis te hebben Foto: Grote hoeveelheden gerooide- bieten liggen klaar om te worden afgevoerd naar Sas van Gent. Burgemeester Westerhout erelid Vlissingse Oratoriumvereniging VLISSINGEN Dezer dagen hield de Vlissingse Oratoriumvereniging een feestelijke bijeenkomst, waarop burge meester drs. T. J. Westerhout van Vlissingen werd geïnstalleerd als ere voorzitter van het koor. De voorzitter van de vereniging, de heer N. Veld huis- overhandigde de Vlissingse bur gemeester een speciale oorkonde. In zijn toespraak zei de burgemeester, dat hij het ere-voorzitterschap erg waardeerde. De vereniging kan voor de volle 100 pet, op mijn steun en belangstelling rekenen, aldus de burge meester. AFSCHEID ONDERWIJZER SPOOR VAN KONINGIN WILHELMINASCH00L VLISSINGEN Dezer dagen hebben leerlingen, ouders, personeel en be stuur van de Koningin Wilhelmina- sohaal te Vlissingen afscheid genomen van de heer Spoor, die ruim 17 jaar aan de school als onderwijzer is ver bonden geweest. Na de kerstfeestviering, verzorgd door de leerlingen, waren er geschen ken en bloemen voor de scheidende onderwijzer, en zijn vrouw. De heer Spoor heeft een benoeming aanvaard aan de Markiissohool Ce Souburg, WESTKAPELLE Kerstviering plattelandsvrouwen De bond van plattelandsvrouwen, af deling Westkapelle hield een kerst avond in het verenigingsgebouw 'West kapelle Herrijst.' De presidente me vrouw Moermond-Mol sprak een wel komstwoord, waarna een koortje on der leiding van de heer K. van Rooi- jen een drietal liederen zong. Door enkele leden werd een kerstspel opge voerd verluohd met dia's en g dichten. De solozang bracht mevrou- Van de Sande. Na de pauze vertelde mevrouw G. van Rooijen-Postma een verhaal waarna dé avond werd beslo ten met het kerstlied 'Stille nacht, heilige nacht'- Kerstviering NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afdeling Westkapelle hield een kerstavond in het hervormd jeugdge bouw. Na de opening door de presi dente mevrouw P. Willeboordse-Hui- bregtse werd de kerstliturgie, getiteld 'Hoekkans' afgewerkt. Daarna zong een uit leden gevormd koortje enkele liederen. Na de pauze werden geza menlijk kerstliederen gezongen. Een groep leden voerde het kerstspel 'de jeugd van Bethelem' op. Na koorzang samenzang en declamatie besloot me juffrouw J. M. Theune met dankge bed. VEERE Klokken luiden kerstfeest te Veere in Vanavond, dinsdag, zullen de klokken van de stadlhuistoren te Veere de kerstnacht inluiden met de zogenaam de 'Change ringing'; het afwisselend luiden van de acht grootste klokken van het carillon. Dit zal vijf minuten duren, van vijf voor twaalf tot, twaalf uur. Als de uit de 16e eeuw daterende grootste klok het middernachtelijk uur heeft geslagen klinkt traditiege trouw het 'Ere zij God'.Het inluiden van het kerstfeest wordt omlijst met een kerstmuziekprogramma. De bei- I aardier Piet Broerse zal dit van half twaalf tot kwart, over twaalf uitvoe- op het platteland, die ver moeten reizen voordat ze een winkel tegenko men is het postorderbedrijf een uit komst. Het valt op, dat veel van onze klanten inderdaad op het platteland wonen. Een ander voordeel zijn de gemakkelijke betalingsvoorwaarden", aldus de heer Lang. Enerzijds betreurt hij het, dal; zijn periode in Hulst nu wordt afgesloten: „Ik heb er tenslotte al die jaren met veel plezier gewerkt en geleefd. Iic heb veel prettige kennissen in Hulst gekregen, die ik ook in de toekomst zeker nog eens hoop op te zoeken. Anderzijds is het plezierig om weer terug te gaan naar Frankfurt. Mijn gezin stelt natuurlijk ook bepaalde eisen. Behalve plezierige herinneringen heeft de heer Lang aan zijn verblijf in Hulst nog de kennis van de Neder landse taal overgehouden. Hoewel hij zich van tijd tot tijd voor zijn uitspraak verontschuldigt, drukt hij zich in vloeiend Nederlands uit. Hij wordt met ingang van 1 januari 1975 in Hulst opgevolgd door de heer F. K. H. Wol ter, die het financieel-or- ganisatorische deel van hdt eirecteur- schap zal overnemen en door de heer Th. J. A. Schellekens, die tot commer cieel directeur van de dochteronderne ming is benoemd. NIEUWE KERK, MIDDELBURG Het programma dat muziekschooldi recteur W. Bergman (orgel) en Ferenc Hutyra (fluit) gisteravond in de Nieuwe Kerk te Middelburg uitvoer den, kreeg als motief mee "Uit duister nis, verlatenheid naar verlossing, licht'. Meer nog dan deze sfeervolle en naar Kerstmis ruikende zin is dit motief gebaseerd op de terugkeer van de fluitist, die door de Hongaarse autoriteiten ruim vijf weken werd vastgehouden bij het verlengen van zijn paspoort. De organist, die het bureau en de stoel daarachter, zo af en toe graag verruilt voor de orgelbank, had een programma samengesteld van com ponisten uit de 20ste eeuw. Niet zo verwonderlijk voor iemand cüe de nieuwe wegen graag voorstaat en dit ook niet onder stoelen of banken steekt. Ferenc Hutyra sloot zich hierbij aan en zodoende kregen de aanwezigen een niet zo licht verterend muzikaal programma te verorberen, waarbij zij zich wel gesteund zagen door! een uitvoerige beschrijving van de compo sities. Gijs Bergman opende deze avond met 'De profundus' van Jean Langlais uit de bundel 'Neuf Pieces' gebaseerd op Luthers phrygiscbe melodie bij de in het Duits vertaalde tekst van psalm 129. Het komt op de bezoekers (die in een redelijk aantal aanwezig wa ren) neer als een woud van ondoor grondelijke klanken, een opeenstape ling: expressief ten dele, met een dramatisch karakter dat in een ver stilling uitmondt. In dit 'om en om' programma was het vervolgens de beurt aan de fluitist Ferenc Hutyra, die zijn aandeel in dit kerstprogramma begon met 'Mei' van Kazuo Fukushima. De titel betekent duister, vaal ontastbaar, bleek. De componist maakte deze muziek om een gestorven vriend te troosten. Vol gens het oude Japanse geloof bezit de klank van de fluit de macht om de doden te bereiken. De fluitist gaf van deze met dynamische geladenheid ge brachte compositie die weg-ijlende klanken, 'afstervende' tonen met zich meebrengt, een fraaie vertolking, geïn spireerd en genuanceerd. Alain en misschien nog meer Messiaen zijn favoriete componisten bij Gijs Bergman en het was dan ook geen wonder dat de organist een groot aandeel van zijn bespeling aan hen had gewijd- Dat waren van Messiaen uit "Meditations sur le Mystère de la Sainte Trinité' twee gedeelten te we ten 'Dieu est simple' en 'Driekoningen feest'- De organist was hier geheel en al in zijn element en speelde terecht met de ingewikkelds klankencombinaties, waarbij in het wat melancolique en quasi monotone, datzelfde monotone toch weer juist die afwisseling kreeg, die het nodig had. Onder Bergman's hander kreeg deze Messiaen, die niet voor iedereen makkelijk te verteren zal zijn geweest, een gestalte, een uitdrukking, die velen zullen hebben weten te waarderen. Daar tussen in had de fluitist zich 'ge vlochten' met een vijftal 'Asceses' van Andrë Jolivet. Een bijzonderheid is hier dat de com ponist elk onderdeel met een dichtre gel afsloot. Ferenc Hutyra bracht ze met. een élan en tevens met een stoïcijnse kalmte. Stuk voor stuk ver gen deze werkjes opperste concentra tie. I' derde was mijns inziens wel de interessantste met een melodische inbreng die goed te volgen was. De vijfde (de stukken eindigen vaak op een vraag) werd (eigenaardig genoeg) door een stoelpoot, die verplaatst werd precies op tijd tot een oplossing gebracht. Er gebeurden meer bijzondere dingen tijdens deze muzikale avond in de Nieuwe Kerk te Middelburg. In Ton de Leeuw's compositie 'Night Music' (gespeeld door Hutyra) speelde de solist onverdroten door, howel dit werk werd gelardeerd met (te) vroeg afgestoken rotjes buiten de kerk. In 'Zen' van David Porcelijn kreeg de fluitist een compositie voorgeschoteld, waarbij hij alle technieken, mogelijk heden en onmogelijkheden kon botvie ren. Gijs Bergman, die dit concert geopend had, nam ook het sluitstuk voor zijn rekening. Het werd een fantasie-en registratierijk uitgevoerde compositie, met een goede, uitgebalan ceerde opbouw en een verrassend, onverwacht slot. Dat beide heren een verdiend slotapplaus in ontvangst kon den nemen, zal ieder het wel mee eens geweest zijn. Er waren hier twee musici aan het werk, die beiden hun vak volkomen verstaan, waarvan de één geregeld en de ander (te?) spora- disch optreedt. Him 'om en om' pro gramma kan misschien nog wel eens herhaald worden in een paasconcert en wie weet is er dan ook een mogelijkheid om samen een werk uit te voeren- A- L.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 24