De Amro Bank verlaagt de rente op enkele spaarvormen. (§J amro bank Zuid-Chemie in Sas van Gent bouwt nieuwe kunstmestf abriek Radarketen Wester schelde birinenhoffeiijk S^aiiurlijk breig ik met nog veten oncer U eerbezoek aarde maiitest atie in di veiling 'Ie COES S4 Cec. - -IM H. v. Someren: „Helpen bij redden medemensen" NEDERLANDS KOFFIEHUIS DIT MOET ZIJN Indische rijsttafels met groots dessert ZATERDAG 21 DECEMBER 19*74 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 fADVERTENTIE De jubilarissen van 'de Zuid-Chemie. VEERTIG TOT VIJFTIG NIEUWE ARBEIDSPLAATSEN SAS VAN GENT De Zuid- Chemie in Sas van Gent gaat volgend jaar een nieuwe kunst,- mestfabriek bouwen met een ca paciteit van 250.000 ton per jaar. Tegelijkertijd gaat het Sasse be drijf werken aan een uitbreiding van één van de loodsen en van de expeditiemogelijkheden en aan een verdubbeling van de ka de bij het kanaal Gent-Terneu- zen. Dankzij de uitbreiding wor den 40 tot 50 nieuwe arbeids plaatsen gecreëerd. Directeur C. Meresse van de Zuid- Chemie deelde dit vrijdagmiddag: mee tijdens een feestelijke bijeenkomst ii 'De Speye' in Sas van Gent, waar eei aantal .jubilarissen werd gehuldigd. De her Meresse wees erop dat als gevolg van de uitbreiding van de fabriek ook een nieuw kantoor moet worden ge bouwd. Om alle investeringen moge lijk te maken heeft het Franse moe derbedrijf, de Generale des Engrais, het kapitaal van Zuid-Chemie groot. Directeur Meresse maakte duidelijk dat Tiet de investeringen zijn, die de toekomst van óns bedrijf veilig n ten stellen en in deze onzekere perio de tevens de werkgelegenheid van on ze werknemers móeten verzekeren.' Hij kon het in "De Speye' verzamelde personeel eedelen dat de resultaten over het jaar 1974 goed zijn geweest, al waarschuwde hij voor 'valse illu sies': „De aard van onze industrie brengt enorme voorraden grondstof fen en eindprodukten met zich mee en deze grote voorraden moeten wor den gefinancierd. Daaraan wordt een belangrijk deel van onze geldmiddelen besteed, zodat minder over blijft voor investeringen." De heer Meresse meld de dat de grondstofprijzen enorm zijn gestegen. Dat heeft zijn invloed gehad op de prijzen van de eindprodukten, 'rmar gelukkig is het totaal van onze afset hierdoor niet beïnvloed'. Als voorwaarde voor handhaving van de actviteiten noemde de directeur 'dat de vraag naar kunstmest zich enkele jartn op hetzelfde niveau handhaaft.' Algemeen directeur drs. P. Neeteson zei te geloven dat Zeeuwsch-Vlaande- ADVERTENTIE) ZIE ONZE DVERTENTIE VAN ren op het ogenblik een vrij gezond bedrijfsleven heeft. Hij herinnerde er aan dat meekrabcultuur, de klompen makers, de vlas- en textielindustrie praktisch zijn verdwenen en dat de landbouw een enorme structuurveran dering heeft ondergaan. Als belangrij ke peilers voor de Zeeuws-Vlaamse economie zag de heer Neeteson nu de chemische en voedingsmiddelenindus trie, bedrijfstakken die niet direct worden bedreigd. Volgens hem neet de Zuid-Chemie een uitzonderingsposi tie in omdat de voedselvoorziening in de wereld schreeuwt om kunstmest. Het bedrijf kan daardoor goed blijven draaien: „Wij verkeren in de gelukki ge omstandigheid te kunnen investe ren en daardoor niet alleen de be staande arbeidsplaatsen te kunnen be houden, maar tevens in de toekomst nog een aantal nieuwe te kunnen scheppen." Sprekend over de algeme ne economische situatie dacht de heer Neeteson dat 'wij de boog te strak hebben gespannen, voor wat betreft: de materiële kanten van ons bestaan". Hij verweet de Arabieren een 'grove negentiende eeuwse kapitalistische i mentaliteit, die de welvaart in de hele; wereld ernstig bedreigt,' maar geloof-1 de aan de andere kant dat het mo ment om spaarzaam om te gaan met natuurlijke hulpbronnen ook zonder hen dicht was genaderd. De heer Neeteson liet de balans toch door slaan naar een optimistische visie: „Er is in korte tijd ontzaglijk veel ten goede veranderd." Nederland is er volgens hem in vergelijking met ande re landen nog niet zo beroerd aan toe: we zijn dankzij het aardgas min der afhankelijk van olie en 'leunen' bovendien voor een belangrijk deel van onze handel op het economisch sterke Duitsland. Overigens waar schuwde hij dat men zich niet al re veel moet voorstellen van het beschik baar stellen van een enorm bedrag drie miljard door de overheid om de conjunctuur te stimuleren: „Hel is erg moeilijk om dat op de juiste manier uit te geven." De Zuid-CHemie huldigde vrijdag vier jubilarissen, die 25 jaar bij het Sasse bedrijf Werken: de heren J. Bakker, M. Gerres, J. Heye en J. Pluym. Namens de Zuid-Chemie overhandigde de heer Neeteson hen een envelop met inhoud en kregen ze sigaren, terwijl er bloemen waren voor de dames. De jubilarissen kregen een getuigschrift en een draagpenning uit; handen van de heer Scheuerman, die de maatschappij voor nijverheid en; handel vertegenwoordigde. „Een be-1 wijs van waardering voor een lang dienstverhand" zei de heer Scheuer- j man. die daarmee ook het bedrijf! feliciteerde. Tegelijk met de jubilaris-1 sen werden vrijdag vier werknemers nog in het zonnetje gezet die dit jaar zijn gepensioneerd. Burgemeester drs. VV. R. V. Dusar-1 duyn van Sas van Gent zag er vol-' doende aanleiding in voor een geluk wens. Hij noemde de Zuid-Chemie een 'milieu-bewust bedrijf': „U verdub- belt de produktie en beperkt gelijk de vervuiling tot 30 proeent van wat het was. Wij hebben meer last van vervui ling van over de grens." Per 1 januari 1975 wordt de rente op de volgende spaarvormen verlaagd; Rentespaarrekening/Spaarboekje; 5% (was 5V* Spaar-Plus-Rekening/Spaar-Plus-Boekje: 7% (was 71A De rente op de overige spaarvormen is ongewijzigd. Voor spaarrekeningen met opzegtermijn is dat: 3 maanden opzegtermijn: 5V2% 6 maanden opzegtermijn: 53/i% 12 maanden opzegtermijn: 6 24 maanden opzegtermijn: 7 Voor stortingen op spaarrekeningen met vaste looptijd geldt: bij terugbetaling na 2 jaar: 7 bij terugbetaling na 3 jaar: IV.2% bij terugbetaling na 4 jaar: 81/2% bij terugbetaling na 5 jaar: 91/2% De rente op het Amro Eigen Huis Spaarplan: 91/2 Terwijl de ongewijzigde rente op spaarbiljetten is: looptijd 2 jaar: 7% looptijd 5 jaar: 9% KERKELIJKE MUTATIES Slot van pagina 1 loods van dat schip via de radio ontvangst. Voor dat radiocontact wordt de korte-golfzender/ontvanger (VHF) van het schip gebruikt. Ont breekt de VHF-apparatuur. dan krijgt de loods voor het onderhouden van het radiocontact een portofoon r Na de eerste identificatie wordt het schip door de radarschermen gevolgd tot het op de plaats van bestemming is gearriveerd. De heer Hartog wijst erop, dat het gebruik van de radar ke ten. naar twee kanten voordeel ople vert.- Het schip wordt nauwkeurig op de hoogte gehouden van eigen positie en van de scheepsbeweging in het omringende riviergedeelte. Tegelijker tijd kan in de centrale worden vastge steld welke schepen in aantocht zijn. Door de aanwijzingen van de waarne mers kunnen de schepen ondanks mist langer en veiliger blijven varen terwijl men op de sluizen in Antwer pen in staat is tot een hetere 'plan ning' van het doorschutten van de schepen. De heer Hartog, die in juli tot radaradviseur in het district Scheldemond werd benoemd, was daarvoor chef van het wal-radarstati- on in Hoek van Holland. Op grond van zijn ervaringen met de uitgebrei de radarketen op de Nieuwe Water weg is de heer Hartog uitgesproken j voorstander van een zelfde radarbe-l veiliging van de Westerschelde. 'Schotels' De radartorens bij Waarde en voor Saaftingc worden in opdracht van j Philips gebouwd door de Hollandsche| Beton Maatschappij. De radar- en ra-1 dio zend/ontvangstapparatuur wordt: boven in de toren, in een vierkante i ruimte door de bouwers aangeduid j als een 'schotel' ondergebracht. Een tweede 'schotel", aan de voet van de toren herbergt onder meer een oliereservoir, dieselmotoren voor het aandrijven van de generator en ac commodatie voor personeel, dat zich gedurende bepaalde perioden be (Van onze Haagse redacteur A. J. Snel De tweede kamer had deze week, voordat de kwartfinale in de kabinetscrisiscompetitie 1974- om de begroting van sociale za ken te behandelen. En daarbij 1975 werd gespeeld, ook nog tijd werd uitvoerig gesproken over het arbeidsethos. Daar is kenne lijk iets mee, want verschillende algevaardigden wierpen de boei ende vraag op of arbeid nou wel adelt oj niet. Minister Boersma van sociale zaken leverde een aardige bijdrage aan dat onder deel van de discussie. Hij vertel de een verhaal, dat ik met genoe gen oorgeef. Een groep weten schappelijk gevormde Westeuro peanen begaf zich naar Afrikaan se binnenlanden en trof aldaar een autochtoon, die aan de oever van de rivier de kleermakerszit zat voor te doen. Hij staarde in het water. De wetenschappers trokken het woud in en maakten vlijtig notities over wat daar groeide en bloeide. Toen zij na dagen terugkeerden, troffen ze de autochtoon iveer aan. Hij zat nog steeds bij de rivier en staarde in het water. Een onderzoeker ging naar hem toen en vroeg: verveelt u zich niet? De man keek op en antwoordde: ..Hoe zou ik me ver velen. Ik werk toch niet". Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken houdt zich heus niet uitsluitend bezig met het bij verrassing benoemen van personen op belangrijke posten. Ook alledaagse zaken hebben zijn volle aandacht. Zo heeft de be windsman alle colleges van bur gemeester en wethouders in Ne derland onlangs een brief ge stuurd, waarin hij een haarfijne uiteenzetting geeft over „De in vloed van gezichtshaar op de lek van een gelaatstuk bij perslucht- masker dragers". Daar is. zo meldt de minister, een onderzoek naar verricht. En hij schrijft: Berekeningen hebben aange toond dat het. uit een oogpunt van veiligheid, voor perslucht- maskerdragers met baarden en bakkebaarden onverantwoord is in een omgeving te verblijven waar sprake is van onbekende concentraties gassen of dampen, die schadelijk zijn voor de ge zondheid". De persluchtmasker- dragers onder u zijn gewaar schuwd. Het VVD-kamerlid de heer De Beer beschreef minister Gruijters >an volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening van de week als een man. die met een blinddoek voor, zich tastend een weg zoekt over de puinhopen van zijn eigen be leid. De bewindsman, die in som mige politieke kringen doorgaat voor een humoristisch persoon, wilde de opmerking wisselen. Hij deelde mee. dat hij. rondgaand over de puinhopen geen beer als veleidehond zou willen hebben. Een week eerder had de heer De Beer zich al laten ontvallen, dat hij Den Uyl van de lijst van beschermde diersoorten ge schrapt wilde zien. Er wordt wat afgelachen daar in de Kamer. De voorzitter van de tweede kamer, de heer Vondeling, sprak onlangs voor de Friese vereniging „Rjucht en Sljuchtte Den Haag. Hij hield zijn landgenoten daar voor, dat de Friese taal een on vervangbaar goed is en hij vond, dal voor het behoud daarvan maar weinig wordt gedaan. De heer Vondeling trok een vergelij king met de Oosterschelde. voor het behoud waarvan wel zeer grote bedragen worden uitgetrok ken .En hij kwam met een nieu we naam voor de mensen, die miljoenen overhebben voor het milieu. Milieuonairsnoemde hij De kamer is nu met vakantie tot 21 januari. Daarna moet nog een :antdl begrotingen en fond sen worden besproken, waarvoor de fracties met elkaar de be schikking hebben over tweedui zend driehonderdertien minuten spreektijd. U hoort dus na der. De dieselmotoren in de toren van Waarde moeten alleen dienst doen hij het uitvallen van de normale stroom- voorziening- Daar het eilandje voori Saaf tinge is verstoken van deze j stroomleverantie zullen de dieselmto-i ren op deze plaats wel steeds voor| eigen stroomopwekking moeten zor-; gen. Ofschoon het 'Eiland Saaftinge' 175 meter lang en 151 meter breed, is, aangelegd tot eert hoogte van 4.5 me-: ter boven NAP, moet er toch rekening mee worden gehouden dat het hij 'giertijen' wordt overspoeld. Daarom! is de onderste schotel van deze torent acht meter omhoog geschoven. Beide; torens krijgen een lift. Het nu nog ontbreken van die lift betekent, dat, de bouwers dikwijls tot meer dan ;:en keer per dag de rond 210 treden' moeten beklimmen. Menigmaal klinkt; dan ook: „Het is om er hij neer tel vallen," gehoord- Voorman P. Meeuw- se: „Maar we gaan gewoon door. Het| is tenslotte ons werk....." De radartoren achter de '.Veslerschel- j dedijk achter het dorp Waarde op i Zuid-Beveland. (Foto PZC) I Statencommissie behandelt subsidies voor restauraties MIDDELBURG De statencommissie voor de financiën behandelt maandag i 6 januari voorstellen over subsidies in restauratiekosten. Zo wordt er voor gesteld om een subsidie van ƒ10.245 20 procent) te verlenen in de op 51.227,15 vastgestelde subsidiabele restauratiekosten van de korenmolen 'De Hoop' te St-Philipsland. In de meerdere restauratiekosten van de panden Stoofstraat 5 en 7 te Tholen willen gs een subsidie verlenen van 5 procent, ƒ3.411. Het college stelt ver der voor om in de meerdere restaura tiekosten van 21.203,24 van de St- Jacohskerk te Vlissingen een bijdrage te verlenen van tien procent, wat neerkomt op 2.120. De meerdere res tauratiekosten van de voorgevel van het stadhuis te Zierikzee bedragen 3,123,39. Gs willen hierin een bijdra ge leveren van 156 (vijf procent). Verder zijn er voorstellen aangaande restauraties in de Molenstraat te Mid delburg, aan de hervormde kerk te Oos ter land, aan de Oranjemolen te Vlissingen, aan de molen De Haan te Brouwershaven en aan de molen De Jager te Oud-Vossemeer. De vergade ring van de commissie hegint om 16.30 uur. fl- Ruim 2,5 miljoen Geven, voor leven De stand na 13 puzzels voor het Zilveren Koningin Wilhelmina Fonds Ln de Nationale Puzzelactie „Geven voor Leven" is f 2.553.310.94- Het bedrag in de extra prij zen- pot steeg ook- Deze bevat nu f 2131232. Het is van het grootste belang iedere week extra hij te plakken of te storten. Hiervan komt na melijk 30 procent in de extra prijzenpot. Door meer bij te plakken, maken meer mensen kans op zo'n briefje van f 1000. OPLOSSING PUZZEL 13: DE DERTIENDE PUZZEL BRENGT GELUK. (ADVERTENTIE) RECTIFICATIE MARKT 49 - MIDDELBURG WEEKEND 28 EN 29 DECEMBER OUDJAAR: GEOPEND TOT 17.30 UUR. Koude schotels vanaf ƒ6, BIJ AFHALEN 10% KORTING. Kanker, de ziekte die velen nau welijks bij de naam noemen, wordt door een heel volk bestre den. Bij geen andere ziekte ont vangen öe tegen kanker strijden de medici zoveel steun van het Nederlandse volk- De eerste grote Nederlandse die ons voorging was wijlen koningin Wilhelmina die haar jubileumgeschenk geheel ter beschikking stelde voor de kankerbestrijding- Koningin Wil helmina ging ons niet alleen voor in de strijd tegen de bezetter, zij leidde ons later in de strijd tegen de kanker. Veel is er al gedaan met het via acties bijeen gebrachte geld; be staande instituten werden uitge breid. de kankerbestrijding werd op een hoger peil gebracht en daardoor konden veel meer le vens worden gered dan zonder die inspanning mogelijk zou zijn geweest. Van de jongste collec tant tot de knapste professor wa ren bezig om het zwaard door de krab te steken. Iedereen kent dit embleem dat vooral door de Ti aak-in'-acties van ae NCRV in de jaren vijftig bekend werd. Nu moet het zwaard nog dieper in de krab gestoken worden. Dat kan het Koningin Wilhelmina Fonds niet alleen, daarvoor zijn wij met zijn allen nodig. Na 25 jaar Koningin Wilhelmina Fonds is er nog steeds veel werk voor het zover is dat 'de gevreesde ziekte' geheel overwonnen is. Doet u daarom allen mee aan de puzzelactie die op 14 september start in 43 dagbladen. Het kost weinig moeite en u helpt mensen bij het redden van medemensen. Een auto, type Peugeot.: D. Maars, De Appelbooms traat i_5. Westzaan. r-en Philips-kleurentelevisie: Mevrouw W. H- J. M. Joosen- Van Nijnatten. Lage Kant 54, Breda- Een OLGA-springboxcombina- tie: J. Schutte, Raamstraat 37, Deventer. Een Oosthoek-encyclopedie: J. Sleijser, Rijndijkstraat 66, Lei den, Een Bauknecht-vaatwasauto- maat: M. Melenhorst-v.d. Enk, Hagen weg 15, Laag-Zuthem (Zwolle). Een waardebon van f 1000 van Witteveen: J. C- Arts-Arnts. Daalsedwarsweg 21, Nijme gen. Een Peugeot-öamesbromfiets: J- L. S. Musters, Peppelhof 52, Veghel (NB). c-en Petri-fotocamera: Me vrouw W. G. M. Jansen-Lam- mers. M. Stokelaan 1620, Den Haag. Een Singer Srariet-naaimachi ne: Mevrouw Wismans-Tacken, Pas 3. Merselo-Venray (L). Vier Conti TS-autobanrien: Mevrouw Andriessen, Insing- straat 54, Soest- Zeeuwse prijzen ZEEUWSE PRIJZEN: 'n scheep jeswol tapijtknooppakket: J. G. Seme-Schuit, Kerkstraat 75. Koudekerke. Een pakket phonogram langspeel platen: J. M- Blankenburgh. Mast gatstraat 10. Middelburg. Een Birdy-tafelgarnituur: L. Jon- - pier. Vroonstraat 4. Seroosker- ke (W).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 7