PZC KABINETSKWESTIE TERECHT GESTELD Twee doden bij ontploffing op Grieks schip bij Scheveningen Radarketen voor een gehele beveiliging van de Wester schelde volop in studie Provisionele IRA wil kerstbestand NAAR WARME KERSTMIS NIXON KLAAGT REGERING AAN vandaag in dc ktani Afvalstoffenwet op komst EXECUTIE IN SEOEL Uittocht naar de SneeUWPagina 13 PREMIER DEN UYL OVER AFLOOP KAMERDEBAT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl meent, dat het kabinet donderdagnacht alle recht had om met aftreden te dreigen als de kamer akkoord zou gaan met het ARP-voorstel om een huurverhoging van 9 procent toe te staan. De opmerking van ARP-leider Aantjes, dat de regering onverantwoord heeft gehandeld, heeft de premier bijzonder verbaasd. „Ik heb tevoren nog een half uur met Aantjes gesproken en eerder had ik twintig minuten met hem getelefoneerd. Toen was zijn toon heel anders". Den Uyl verklaarde vrijdag na af loop van het kabinetsberaad, dat zijn kabinet zuiniger is met het stellen van de kabinetskwestie dan vorige kabi netten. „Twee keer dreigen met aftre den in een jaar en acht maanden is heel wat minder dan ik zelf ooit van een kabinet heb meegemaakt". Dat de sfeer tussen de christen-democratische partijen en het kabinet door het ge beuren van donderdagnacht is ver stoord, lijkt hem ongelooflijk. „Als het kabinet nu een huurverho ging van 9 procent had toegestaan, dan was daarmee een precedent ge schapen voor volgend jaar als we opnieuw over deze zaak hadden moe ten beslissen. Bovendien was bij de formatie al afgesproken, dat we ernst zouden maken met de huurprijsbe- (Door onze weerkundige mede werker) Rond de kortste dag van het jaar zal de temperatuur ver bo ven normaal liggen: overdag tus sen 9 en 12 graden. Zondagmor gen bereikt de zon de laagste stand, op welk tijdstip bij ons de kalenderwinter begint. Van win terweer is in Europa nauwelijks sprake. Ook in de bovenlucht is het warmer geworden, waardoor de sneeuwgrens in de Harz, Zwarte Woud en in de Alpen enkele hon derden meters gaat stijgen tot 1200 a 1500 meter. Alle autowe gen naar de wintersport zijn sneeuw- en ijsvrij, ook in de Alpenlanden. Er is nog enige vorst te be speuren in Finland, Zweden en Rusland maar elders in Europa is het zacht voor december. Bij ons blijft een krachtige tot harde zuidwesten wind aanwezig met aanvoer van zachte lucht waarbij af en toe wat lichte regen kan vallen. Een ingrijpende verande- 'ing in de komende kerstweek lijkt ons op dit moment nog zeer onwaarschij nlijk. WASHINGTON (DPA) Ex-president Richard Nixon heeft vrijdag met een aanklacht bij de rechter gereageerd op een nieuwe wet waarbij is bepaald dat de geluidsbanden en documenten uit Nixons regeringsperiode onder uitslui tende controle van de Amerikaanse re gering blijven. Nixons advocaten hebben bij een dis- trictsrechter in Washington gestald dat de dinsdag door president Ford or.der tekende wet strijdig is met het grond wettelijke recht op vertrouwelijkheid. Nixon heeft de.documenten nodig voor hot schrijven van zijn memoires waar voor een Newyorkse uitgeverij hern twee miljoen dollar geboden heeft- Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7, 9,11 en 13. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 23. Sport op pagina 25. Radio en t.v. op pagina 26. Financieel nieuws op pag. 27. En in de zaterdagkrant pag. 17: Voor de dorpenserie bracht Ben Jansen deze week een bezoek aan het rustige Oosterland. pag. IS: Jupiter, raadselachtige bastaard tussen ster en planeet; Stemmen uit de Kerken. pag. 19: De echte welvaart is nog ver weg", zo is de mening van de Indonesische pre sident Soeharto. GPD- hoofdredacteur Jan van Beek had een exclusief in terview met hem, pag. 21: Letterkundige kroniek van Hans Warren; Lief deslied van de vogelaar; i 10 de internationale avant-garde en Arthur Muller Lehning. scherming en dat willen we ook doen. Politiek is politiek bij mij en zakelijk heid is bij mij ook politiek. Op zake lijke argumenten is niet duidelijk te maken waarom het kabinet zich voor dit streven niet sterk mocht maken'" aldus Den Uyl. Zie voor kamerveslag pag. 3. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is het vrijdag eens geworden over de inhoud van de Afvalstoffenwet. In deze wet, die tal van strafbepalingen bevat, wor den voorschriften gegeven voor de verwijdering van niet-chemische afval stoffen zoals huisvuil, autowrakken en bedrijfsafval. De wet is een aanvulling van de Wet Chemische Afvalstoffen, die nu bij de tweede kamer in be handeling is. wet. die een grote stap voorwaarts betekent. De wet bevat onder andere voorschriften hoe men zich van afval diient te ontdoen. Aan de provincies zal worden opgedragen om een beleid op te stellen om een verantwoorde verwijdering van afvalstoffen moge lijk te maken. Voor de verwerking van afvalstoffen zal voortaan een ver gunning vereist zijn. De nieuwe wet bevat ook een aantal bepalingen, die het opnieuw verwerken van afvalstof fen moeten bevorderen. SEOEL (RTR) Moen Se-Kwang, de in Japan woonachtige Koreaan die in augustus de vrouw van de Zuidkore- aanse president Park Tsjoeng-hee doodschoot, is vrijdag geëxecuteerd. Drie dagen geleden had het opperste gerechtshof in Seoel de doodstraf te gen hem bevestigd. SCHEVEN1NGEN: De xUOO ton metende Griekse coaster Parimar is vrijdagmorgen na een explosie in de machinekamer brandend voor de Scheveningse kust aan de grond gelopen. Van de 10 beman ningsleden zijn er 8 met een heli kopter van boord gehaald. Op de foto wordt een brandweerman op het brandende schip neergelaten. HELIKOPTERS HAALDEN REST VAN BEMANNING WEG DEN HAAG (ANP) Een explosie aan boord van het Griekse schip Parimar (1086 ton) heeft vrij dagmorgen het leven gekost aan twee 20-jarige matrozen, de Portugees S. Lopez en de van Mauritius afkomstige M. Cassin. De explosie deed zich voor in een ruimte naast de machinekamer van het schip, toen dat zich vrij dagmorgen om half zeven op tien mijl uit de kust bij Scheveningen bevond. ROTTERDAM Na het weghalen van pylons heeft minister Wester terp van verkeer en waterstaat vrijdag de laatste schakel in de Rotterdamse verkeersruit openge steld. Het is de afslag van rijks weg 16 (Rotterdam - Dordrecht - Breda) naar de zuidelijke rand weg. Het verkeer, komende uit het zui den, kan dan op dit knooppunt linksaf slaan en via de zuidelijke randweg onder meer Europoort bereiken. Tevens kan dit verkeer nu een uitweg zoeken over deze randweg om de gebruikelijke file in de ochtendspits voor de Van Brienenoordbrug te ontwijken. Door de explosie werden de hutten van de tien koppen tellende beman ning als bordpapier omver geblazen. Sommigen kwamen door de kracht van de ontploffing, waarvan de oor zaak niet is achterhaald, in de machi nekamer terecht. In de machinekamer ontstond een felle brand. De lichamen van de twee na de explosie vermiste, matrozen zijn niet gevonden, maar volgens de Haagse brandweer, die vrijdag urenlang betrokken was bij een reddingsactie op de Parimar, zijn de twee vermoedelijk al door de ex-' plosie gedood en zijn hun lichamen verkoold. Reddingboot Na dc ontploffing zond de kapitein, de 30-jarige Griek Dimos Panagiotidis, een noodsignaal uit, waarop de red dingsboot uit Scheveningen koers zet te naar de positie van het brandende schip. De kapitein had inmiddels be sloten zijn schip bij het strand aan de grond te zetten, en miste daardoor de reddingsboot. Om kwart voor acht 's morgens strandde de Parimar bij Scheveningen, op 500 meter ten zuid en van de pier en ruim honderd meter van het strand. Helicopters van de marine-luchtvaartdienst haalden de bemanning van boord en zetten die af op de boulevard. Ambulances van de gg en gd brachten de acht mannen, zes Grieken, een Portugees en een Ghanees, voor onderzoek naar zieken huizen. In de loop van de ochtend konden zij die weer verlaten. Hun verwondingen waren onbetekenend. De Haagse brandweer en rechercheurs van de Haagse politie gingen per marinehelicopter naar de Parimar toe. De brandweer nam blusmateriaal mee om een reddingsactie naar de twee vermiste bemanningsleden te kunnen uitvoeren. Op de Parimar hielpen le den van de reddingsmaatschappij uit Scheveningen eveneens een handje mee. Gevaar Toen aan het begin van de middag de kapitein en de eerste machinist de schade aan boord opnamen, wees de machinist op het mogelijke gevaar dat het schip zou exploderen, omdat er nog 50 ton gasolie in de tanks moest zitten. De brandweer trok daar op de brand was toen vrijwel geblust direct de tien op het schip aanwezige brandweerlieden terug en ook het. personeel van de reddings maatschappij verliet de Parimar. Het schip loopt volgens de brandweer niet het gevaar te exploderen. Het heeft het achterste deel van het schip ontzet en de machinekamer vernield, maar uitbreiding van de brand v door de brandweer niet waarschijnlijk geacht. Afgewacht wordt nu tot de Parimar geheel "brandvrij' is. De red dingsactie op en nabij de boulevard trok vrijdag vele honderden toeschou wers. In de middaguren werd deel van de boulevard afgezet om risico te vermijden als de brand op de Parimar niet vanzelf zou uitgaan. Het zag er overigens niet naar uit dat zich nog problemen zouden voordoen. De Parimar was met een lading ruw ijzer onderweg van Noorwegen i Alblasserdam. Het schip is eigendom van Oceanic Maritime Enterprises uit Pireus. Het was gehuurd door de rederij Sana ra in Rotterdam. KERKEN BEMIDDELDEN (Van onze correspondent) LONDEN De provisionele IRA heeft een wapenstilstand van 11 dagen aangekondigd, die zal lopen van 22 december tot 2 januari. Van de zijde van de IRA werd al verkondigd dat tot het staken van de activiteiten was besloten in de duidelijke veronderstelling dat de Britse regering van haar kant bereid zou zijn aan deze wapen stilstand na 2 januari voor onbepaalde tijd mee te werken. De IRA zal haar terreuracties niet hervatten als de Britse regering be reid zou zijn aan de aloude drie eisen van de Ierse terroristen tegemoet te komen. Deze zijn: het einde van de interneringen, het terugtrekken van de Britse troepen in Noord-Ierland in hun kazernes en ten slotte de erken ning door de Britse regering van het recht van het Ierse volk om zichzelf te 'besturen. De Britse minister voor Ulster, Mer- lyn Rees, verklaarde na het bekend worden van het staakt-het-vuren door de IRA dat zijn regering zich op generlei wijze zal binden. Hij voegde er echter aan toe: „Ben oprecht en over een langere periode volgehouden uitblijven van geweld zou een nieuwe situatie in het leven roepen". Minister Rees wees er nog op. dat het optreden van de Britse troepen in Ulster geheel werd bepaald door de mate van geweld waartegen ze zich teweer moeten stellen. Uitblijven van geweld zal vanzelfsprekend ook uit- (Zie slot pagina 3 kolom 6) RADARKETEN ZANDVLIET-KRUININGEN EIND '75 IN GEBRUIK STUDIE KAN IN MAART 1975 GERED ZIJN VLISSINGEN, WAARDE Ter wijl nog wordt gebouwd aan de torens voor een beperkte radar keten op de Westerschelde voor het gedeelte van Antwerpen tot aan Kruiningen is een uit gebreide radarketen, die de gehe le Westerschelde met inbegrip van de monding moet bestrijken, al volop in studie. Doel van de radarketen is het bereiken van een grotere veiligheid voor de scheepvaart, vooral bij slecht zicht. Als voorbeeld dienen de Nieuwe Waterweg en andere drukke vaarwegen, waar met ra- darassistentie vanaf de wal al uitgebreide en jarenlange erva ring is opgedaan. De studie over een uitgebreide radar keten wordt verricht op verzoek van de Belgische regering, die in verband met het scheepsverkeer naar en van de havens van Antwerpen en Gent groot belang hecht aan een zo goed mogelijke beveiliging van dit Neder landse vaarwater. Het onderzoek naar operationele, technische en financiële aspecten van de uitgebreide keten wordt uitgevoerd dc r Philips Nederland, die ook hoofdaannemer is voor de bouw van het beperkte radarnet. De studie zal naar verwacht in maart van het vol gend jaar worden afgerond. Om het gehele Westerscheldegebied vanaf de wal onder radarbereik te brengen zouden er naast de nu in aanbouw zijnde torens bij Waarde en voor Saaftinge, nog een achttal van deze bijna vijftig meter hoge gevaar ten moeten worden bijgebouwd. Vol gens een ideeënschets, die als uitgangs punt dient voor de studie, zouden de torens kunnen worden gesitueerd in of nabij Westkapelle, Dishoek, Cad- zand, Vlissingen, Hoofdplaat, Terneu- zen. Baarland en de Hoek van Osse- nisse- Eveneens volgens de voorlopige plannen zouden deze acht onbemande radartorei s kunnen worden bediend vanuit een centrale in Vlissingen. Wanneer met de bouw van deze uitge breide keten kan worden begonnen, staat nog niet vast. Belangrijke factor vormen de hoge kosten. Omdat met een uitgebreide keten ook Nederlandse scheepvaartbe- langen zijn gemoeid heeft de Belgi sche regering Den Haag verzocht, een deel van deze kosten te willen dragen. Voor wat betreft de beperkte keten is als uitgangspunt genomen, dat alle vaart boven Hansweert een volledig Belgisch belang is. Weliswaar wordt het werk aan de beperkte keten door Philips uitgevoerd in opdracht van het Nederlandse directoraat van het loodswezen omdat het om Neder lands grondgebied gaat doch de financiële lasten worden geheel door de Belgen gedragen. De kosten van deze beperkte keten, rond achttien miljoen gulden vor men intussen al een aanwijzing voor de gTote bedrage die met een radar beveiliging van de gehele Westerschel- le zullen zijn gemoeid Slecht zicht Dc beperkte radarketen wordt, zo is het plan, eind volgend jaar in gebruik genomen. Met de bouw van de twee radartorens, één achter dc zeedijk buiten het dorp Waarde op Zuid- Beveland en één op een speciaal daar voor aangelegd kunstmatig eiland voor Saaftinge, aan de Zeeuwsch- Vlaamse kant is in mei van dit jaar begonnen. Torens en bijbehorende ruimten ko men m april gereed, waarna met de installatie van de radar- en radio apparatuur, voor zowel zenden als ontvangen, wordt begonnen. Bediening van de twee onbemande to rens geschiedt op afstand vanuit de centrale radarpost bij de sluis van het Belgische Zandvliet. In de centrale bevinden zich in totaal zeven beeld- kasten. De'torens bij Waarde en voor Saaftinge geven elk twee "beelden' door van elkaar overlappende gedeel ten van de Westerschelde, terwijl de eigen apparatuur van de Westerschel de de scheepsbewegingen tot aan da sluis op nog eens drie beeldschermen laat zien. Bij slecht zicht door mist of andere weersomstandigheden kan de aparatuur volledig worden bemand met drie waarnemers. Na het gereedkomen van de beperkte radarketen, eind '75, kan worden be gonnen met 'proefdraaien-' De heer A. Hartog. radaradviseur van het Neder landse loodswezen in het district Scheldemond, noemt een inwerkperio- de vooral ook noodzakelijk omdat een geslaagd gebruik van de radarketen op de eerste plaats afhangt van een goede 'wisselwerking' tussen de loods van het betrokken schip en de radar- waarnemer. De radarwaarnemer in Zandvliet be gint trouwens de identificatie van een schip, dat op zijn scherm verschijnt op grond van gegevens, die hij van de (Zie slot pagina 7 kolom 3) fiantlijn Tussen dreigen en flauw-vallcn Toen op 13 oktober 1966 de klok in de tweede kamer een nieuwe dag aan wee» en het duidelijk werd da', er een crisisnacht was Ix.v.ig te ontstaan de 'nacht van Schmelzer' werd aan ka mervoorzitter Van Thiol gevraagd of het niet beter was de vergadering te- verdagen. Van Thiel vond van niet: hij wees er op dat de kamer voordien had bc-sloten de bewuste zaak nog die nacht al te doen. Waarna hij liet be roemd geworden woord sprak: „Ik blijf hier wel zitten. Ik herhaal nog eens het woord van Gorbrandy: wie flauw wil vallen valle flauw". Dat ge beurde dan ook: het kabinet 'viel flauw' en trad af. Bijna was het deze week weer flauw vallen geblazen. Er werd In Seder geval mee gedreigd. Afgelopen donderdagnacht ring het om een amendement van ci<- AR Scholten over de komende huur verhoging: Gruljtere had een meldings plicht voor huurverhogingen boven de acht procent voorgesteld. Scholten wilde de meldingsplicht pas bij negen procent laten Ingaan. Minister Gruij- ters verklaarde namens de regering op een vage en onelegante manier dit amendement, onaanvaardbaar. Aantjes voorkwam daarop een kabinetscrisis: op uiterst kille toon kondigde hij aan dat het amendement zou worden trokken, er aan toevoegend dat zijn fractie niet de verantwoordelijkheid voor een kabinets crisis op zich wen ste te nemen. In scherpe bewoordin gen hekelde hij voorts het stellen van de kabinetskwestie, daarbij In het bijzonder de houding van staatssecce teris Van Dam kritiserend. Het kabi net bleef tenslotte overeind, zij het niet zonder prestigeverlies. Bovendien raakte het de actuele sympathie kwijt van AR en KVP: een zekere verkoeling binnen de coalitie is onmiskenbaar. We willen aan nóg een parlemen taire gebeurtenis herinneren, die gelijke trekken vertoont met het weinig glorieuze evenement van deze week. We bedoelen de behandeling van de begroting van volkshuisvesting kort voor Kerstmis 1960. op woensdag 21 december van dat jaar. Het ging toen om een motie van de AR Van Eiber gen, die daarin van de toenmalige mi nister zijn geestverwant Van Aart' sen vijfduizend woningen meer vroeg voor 1961. Na druk overleg kwam er een compromis uit de bus. een motie van de KVP-er Andriessen de vader van de huidige fractie leider waarin om vijfentwintig honderd werd gevraagd plus een onderzoek in de eerste helft van 1961 om na te gaan of de andere vijfentwin tighonderd ook mogelijk zouden zijn. Van Aartsen ging met dit compromis akkoord, maar de AR hield het been stijf. Waarop Oud de AR-fractie in grote ernst voorhield dat het verschil toch maar heel klein was: hij kon zich niet voorstellen dat de AR om 'een zo klein verschil' de verantwoordelijkheid wilde nemen voor een kabinetscrisis. De AR-fractie van toen handelde an ders dan die van 1974: zij zorgde er voor dat de motie-Van Eibergen werd aan genomen. waardoor een kabinetscrisis een feit werd. Ditmaal koos Aantjes een wijzere partij: het amendement- Scholten werd ingetrokken. We zullen niet verder ingaan op de verschillen tussen toen en nu, maar één daarvan moet wel naar voren worden gebracht nu weigerde de regering door de knieën te gaan, toen was het een regeringsfractie die hals starrig was. In beide gevallen echter was sprake van om een woord van KVP-fractieleider An dri essen te ge bruiken 'schieten met een kanon op een mug'. Een juiste kwalificatie. Een kabinet moet zijn eigen bestaan niet al te snel in de waagschaal gooi en, men moet dat beperken tot werke lijk belangrijke zaken, belangrijker in ieder geval dan de ene procent die nu in het geding was. Aantjes verklaarde gisteravond in AVRO's Televizier er vooral over teleurgesteld te zijn dat het uiterste middel de kabinete kwestie was gehanteerd bij wat hij aanduidde als 'kruimelwerk'. Boven dien was hij geërgerd door de omstan digheid dat met name staatssecretaris Van Dam deze kwestie ook buiten de kamer had opgeblazen tot een politie ke zaak van formaat. Tegen die achter grond gezien was het inderdaad wijs van de AR-fractievoorzitter om te reti reren: één procent in deze zaak was geen kabinetscrisis waard. Veertien jaar geleden werd er terecht kritiek uitgeoefend op de toenmalige AR-frac tie die wel een kabinetscrisis veroor zaakte om een betrekkelijk geringe aanleiding. Eenzelfde verwijt kan nu worden gedaan jegens het kabinet: was het nu werkelijk nodig voor die ene procent met een kabinetscrisis te dreigen? In een redelijke coalitie hoeft dat toch niet. Misschien is dat de voornaamste con clusie van deze nacht waarin uit eindelijk niet behoefde te worden 'flauw gevallen', namelijk dat een machtsmiddel werd gehanteerd in een situatie die als regel bij een goede en hechte coalitie niet nodig is. Met an dere woorden: deze coalitie is niet zo hecht, nog steeds niet. De spanningen van deze week zijn niet op zichzelf staande symptomen: we hebben deze week al eerder in dit verband gewezen op uitlatingen van minister Wester terp. Dat alles kan duiden op een da lende politieke barometerstand voor dit kabinet. Nu er een rustpauze is in getreden de kamer is op kerstreces zou men zich toch eens moeten be- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 1