Jongeman hield adres gezocht meisje stil: eis zes maanden Cursus 'Zeeuws' DENKT U NOG AAN DE KERSTPOTTEN? JlTERDAG 21 DECEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT door jacques cats Kapiteine Meuleribelt is een aardig mens. Maar dat zijn ze eigenlijk allemaal daar bij het Leger des Heils. Vriendelijke, uiterst behulpzame mensen, waar je altijd bij kunt aanklop pen. Al was het in het holst van de nacht. Onopvallend wer kende mensen zijn het ook. In alle bescheidenheid verrich ten ze hun menslievende taak. Alleen zo rond deze tijd tre den ze even wat nadrukkelijk naar voren met hun kerstpot- tenacties. U hebt de potten ongewijfeld weer zien staan, op de hoeken van drukke winkelstraten, voor de deuren van de warenhuizen. De bestemming van de inhoud van die potten is in de loop van de jaren wel wat veranderd. „Vroeger," 550 vertelt me kapitei ne Meulenbelt, „werd het geld veel meer gebruikt om wat te doen voor de gezinnen die geen echt kersfeest konden vieren. Dan sprongen we bij met een kerst pakket, waarin dan thee, koffie, vlees snoep en een kerstkrans zaten. Maar tegenwoordig is het Leger veel meer actief om de geestelijke nood te helpen leni gen." „Die nod is ontzettend groot", zegt. kapiteine Meulenbelt. „Daar hebben de mensen gewoon geen weet vam. Dat komt door de jachtige tijd. Men heeft geen tijd meer voor elkaar. Iedereen heeft het te druk. Daardoor gaan er veel mensen vereenzamen. Ze zijn te vinden in alle leeftijdsca- tegoriën: bejaarden, maar ook jongeren. Je hoort zelfs van jong gehuwde stelletjes, die zeggen: wij zitten elke avond alleen. Ook veel alleenstaanden hebben het moeilijk." „En dat zijn dan voral de onge huwde mhoeders", weet de kapitei ne van het Leger des Heils. .ADe mensen reageren eigen lijk heel meArkwardig. ADe meesten zijn tegen abortus. Maar als er dan meisjes zijn die zo'n kind toch laten komen worden ze door de omgeving met de nek aangekeken. Het wordt eens tijd dat de mensen ook eens de gevol gen van hun uitspraken gaan dra gen, dat ze meer verantwoorde^ lijkheid nemen voor wat ze "zeg gen.". - De mensen kunnen ook erg cru zijn tegen elkaar. Men weet van geen achtergrond af en toch Ook bij het oplossen van geeste lijke noden is er geld nodig. Een bloemetje, een kleine attentie, het kost allemaal geld. Daarnaast zijn er de gevallen, waarbij de bijstandswet tekort schiet. Kapi teine Meulenbelt: „Gezinnen met veel ziektes komen soms in om standigheden te verkeren .waar van de buitenwereld geen besef heeft. Ook daar proberen we te helpen". Hoe het leger die hulpbehoeven den weet te vinden? „Ja", zegt kapiteine Meulenbelt. .meestal komen de mensen er zelf niet mee voor de dag. Veel mensen zijn te trots. Die vinden het alle maal niet nodig. Toch komen wij er op soms een hele rare manier achter, dat er geholpen moet worden. Onze mensen leven on der het volk. Ze komen weken lang in cafe's. En daar horen ze eens wat. En daar zien ze eens wat". „Geld is er ook nodig voor de kerstviering van de bejaarden en alleenstaanden. Dat kerstfeest gaat in Middelburg gewoon uit de hand lopen. Vorig jaar dach ten we al dat. we er veel hadden met driehonderd uitnodigingen, maar dit jaar waren het er al 425 bij elkaar. Dat komt omdat de mensen gewoon een stuk ge zelligheid 'willen. Dat missen ze zo. Ze komen heus niet. voor die attentie die ze krijgen. Ze willen gewoon praten met. elkaar. En zingen. Want vooral rond deze feestdagen hebben de mensen het zo druk met voorljereidingen -dat ze geen tijd hebben om iemand aan te horen". Een drukke tijd dus voor het Ik hoop dat u er uit kunt ko men. schreef ik vorige week nadat ik in een 'Inter' met dr. Ghijsen. de samenstelster van het Zeeuws woorden boek een aantal Zeeuwse ge zegdes. die op uitsterven staan, had opgesomd. Nou. heb ik uit een briefje van dr. Ghijsen begrepen, dat veel mensen er moeite mee hebben gehad om die gezeg des te doorgronden. „Ik hc-b menig telefoontje of praatje gehad en vraag om nade re uitleg." zo schrijft me dr Ghijsen. „De ccn wist geen raad met 'de vrouwe d'r angen en 'n paerd z'n tangen." de ander wilde meer weten over 'dan krleg Je vó 'n puut 'n paddc in de plek ke." Daarom geven we hier een aantal uitdrukkingen nog eens met. een nadere verklaring van dr. Ghij sen. Da sa v.ê koele zonder blaeze: dat zal wel luwen, dat zal wel lerecht komen. Z'is zó grftós op d'r nieuwe beuk az 'n puut dien-a póÓten knegt: ze is erg blij. net zo blij als een donderpadje dat. overgaat tot. puut, of anders gc-z/?gd een larve die overgaat tot. kikvors. allo beet.}es b»lpen. Dae moe'V. '.v>r of plu: daar moet ik het tij: maait altijd vrouw altijd bezig moet zijn V. Bin gin puup"uua. ik knipp»- gin twiml'l: dat is verschrikkelijk aardig, zegt dr Ghijsen. Een puupuus is «-en houten omhulv'. van een gouds-s pijp. En het slot van dut omhulsel heeft twee knipjes m plaats van een. En da: gezegde betekent n«t zoveel ais ik wil niet voortdurend herha- Ajje nie op Je tellen past. krieg Je vd'n puut 'n padde in de plekke: als je niet oppast koop je een kat Jn de zak. Van 'n mooie sclwutel kkjje nie ete: Je moet geen vrouw trouwen die alleen maar mooi is en niet behoorlijk het huishouden kan doen Tenslotte deze: De kribbe a'ngd- 'ooge: Ook zoie'-s aardigs, zegt dr. Ghijsen. Als een voerbak hoog hangt, kan een paard er maar met kleine beetjes var. eten. En ais iemand ergens ln dienst is. waar hij maar karig eten krijgt, dan zeggen ze om aan te geven dat er niet veel ai kan: de kribbe 'angd'oogc. Zo. dat was hel dan: ren soort Teieac-cursus Zeeuws voor lxxtn- ners. En een herhalingsoefening voor de gevorderden. Inderdaad, 't was glad vrééd. Leger des Heils. Maar ook een spannende tijd", zegt kapiteine Meulenbelt. „Wij zetten een hele boel al op in oktober. En dan hebben we al zes of zevenduizend gulden uitgegeven terwijl we nog geen dubbeltje op zak hebben. Maar dan hebben we toch altijd de hoop en het geloof dat het allemaal goed komt. De mensen geven trouwens gul. Bij het leger is er weinig afval. Wij hebben zelf weinig onkosten. En dat we ten ze". ^apdaagl staan de kerstpott-en er voor dé laatste dag. Ik hoop, dat u ze niet voorbij loopt. Want de Inhoud wordt ontzettend goed be steed. De eerste bijdragen over hon den. die kunstjes uithalen zijn nu binnen. Maar het bewijsmateriaal waarom ik vroeg valt over het algemeen wat wazig uit. Honden die hoogspringend op het achter plaatsje zijn gefotografeerd slaan op die reden ook wat schimmig op de kiek. Om. die reden kon ik de inzending van mevrouw Schoe uit Oost-Souburg wat moeilijk be oordelen. Een lief plaatje werd me ook toegestuurd door me vrouw Oppeneer in Sluiskil. De toelichtende brief vertelde me echter meer over Erik. de foxter- rier, die zoals mevrouw Oppeneer schrijft, een hart van goud heeft. Hond Erik maakte op het mo ment dat de parkiet van de fami lie eten kreeg, van de gelegenheid gebruik om zijn kop in het kooi tje te steken en zo de parkiet uit te nodigen op zijn snuit plaats te nemen. Parkiet Bartje heeft van dat aanbod menig keer gebruik gemaakt. Een foto van dit gebeu ren viel er echter niet meer te maken. Want de parkiet Bartje iti nu dood. En daarmee is Erik een vriendje kwijt. In Britannia in Vlissingen wordt rond de kerst de tentoonstelling Wild breien en haken' gehouden. De directie van Brit mag wel uit kijken met die expositie. Dat is yewoon de concurrentie binnenha len. Want straks breit natuurlijjc iedereen z'n eigen kerstdiner. Maandag werd de politic ln het Engelse Faringdnn, opgebeld door een man die in opperste alarm uitroep: „Red me eruit. Ik kan de deur niet nppnkrijgen". Brandweer en politie snelden toe. gaven de deur een zetje en open was-ie. HU sloot naar binnen. De opbeller had alsmaar staan du- Gelezen oud mopje in kerst nummer van de vereniging voor dienstplichtige militairen: Een soldaat klaagt nier het eten. „Heus kapitein, het lijkt meer op karton, dat hrood is absoluut niet te vreten". Kapitein: „Weet je wel dat de sol daten van Napoleon dolgelukkig waren met dit brood?" Zegt die soldaat: .Weet ik, kapi tein. Maar in die tijd was het ook nog vers". Ook gelezen in hetzelfde blad: een drietonner kreeg een onge luk tijdens de rit naar Zeeland. Er vielen enkele gewonden. Toen een van de gewonden bij de ka pitein kwam vroeg deze bezorgd naar de toestand van.... de drie tonner! Veel belangstelling heeft deze kapitein niet voor zijn soldaten. Zelfs na twee dagen was hij nng niet naar de gewonden in het zie kenhuis geweest. Maar ja. een irietonner is natuurlijk veel duur- ler dan een soldaat. En soldaten lijn er genoeg". De prijs voor 'ie meest zielige kerstboom gaat dit jaar naar het -yrharminkelige exemplaar op de Kleine Markt in Vlissingen. Ooed. dat er nog lampjes inhan- yen. anders viel ie helemaal niet yp. Ingezonden door de heer J C. Wed's de Swart te Middel burg: 'Gehoord in de bus van Middelburg naar Arnemuiden: „Er valt toch wat water eee'. .Jea. hoe kant ook anders na zo'n watergat .schandaal!" Gehoord op de markt te Goes: .Ze hebben vast Boenden benoemd, om de boeren te hel pen". Halve ton voor aankoop van een auto voor de provincie: zitten daar de voorrij-kosten ook in? Dijkgraaf Barbé: brave boeren zoon. Misschien iets voor Ivan Heyle om er een liedje van te ma ken. (RIEK, DIE 15-JARIG MIDDELBURGS MEISJE NAAR VRIEND IN IWEDIN BRACHT, VOOR POLITIERECHTER POLITIERECHTER: .EIGENLIJK EEN MISDADIGE ROL" MIDDELBURG Tijdens de zit- van de politierechter in Mid delburg is donderdagmorgen zes naanden gevangenisstraf geëist legen de 23-jarige Griekse jon geman G. K. uit Middelburg om dat hij vorig jaar bij ondervra gingen door de politie de hem volledig bekende verblijfplaats van het op 8 april 1973 van huis weggelopen minderjarige Mid delburgse meisje Tanneke W. K. had stil gehouden. (ADVERTENTIE) In 1975 wordt alles weer duurder. Ook de Bruynzeelkeukens. Koopt u daarom dit jaar nog! Dat scheelt een stuk. Prijs vinden wij natuurlijk ook belangrijk. Maar nog belang rijker vinden wij kwaliteit en service."Waarom? Nou eenvoudig, omdat uw keuken er volgend jaar nog moet zijn en ook het jaar daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en bruynzééi De Hoop B.V. afd. Keukens en Kasten Stationsweg 4,Terneuzen 01150-7940 Bruynzee! verkoopfiliaal Markt 15, Middelburg tel. 01180-29101 op 7 augustus dit .jaa.r uit eigen beweging naar haar ouderlijke huis is teruggekeerd, zich ophield terwijl hij haar zelf naar een vriend in Zweden had gebracht, waar het meisje bijna anderhalf jaar is gebleven. Nadat het 15-jarige meisje, dat hij wel eens in een koffiebar ontmoette, hem had verteld dat ze van huis wilde in verband met moeilijkheden omdat het niet zo best ging op school bood hij haar aan met hem mee te reizen naar Zweden waar hij werk wilde zoeken en waar zij in de plaats Lund in het huis van een studeren de vriend kon intrekken. Ze vertrok ken op 8 april met de trein naar Kopenhagen en staken vandaaruit per boot naar Zweden over. Omdat K. geen werk kon vinden keerde hij na drie weken via Denemarken naar Mid delburg terug en bleef het meisje uit eigen wil bij de vriend achter. Toen K. in Middelburg verschillende malen rlonr iie politie aan de tand werd gevoeld, bewaarde hij het stilzwijgen over de verblijfplaats va.n het meisje dat. inmiddels door Interpol werd ge zocht. K. voerde tijdens de zitting van de politierechter aan dat hij het meisje, die hij de belofte had gedaan om niets te vertellen, niet wilde verraden, maar politierechter rar. P. van Empel en officier mr. Th. Lebret- slingerden hem ernstige verwijten naar het hoofd omdat hij zich daardoor mede plichtig had gemaakt aan het verber gen van het minderjarige meisje en onnodig de ouders in dodelijke onrust, had laten zitten. Kwalijk Duidelijk kwam tijdens de behande ling van de zaak naar voren dat K. geen moment de bedoeling had gehad om er zelf met het meisje 'vandoor' te gaan: hij had haar alleen willen helpen: „Welnee, ik ben getrouwd en heb een kind," aldus verdachte die zich evenwel niet geroepen had ge voeld om het meisje tot andere ge dachten te brengen: ,Dat was haar zaak." „Gezien van de bant van de ouders, valt u dit toch zeer kwalijk te ne men," aldus de politierechter, „ik kan niet hegrijpen dat het niet tot u is doorgedrongen dat 11 eigenlijk een misdadige rol speelde." Ook de offi cier sprak van een 'bijzonder kwalijke zaak' en stelde in zijn requisitoir zelfs: „U heeft doelbewust het leed voor de ouders in stand gehouden en tot ondraaglijke hoogte laten opvoe ren." De officier achtte een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zes maanden op z'11 plaats. De politierech ter .besloot om pas aanstaande dins dag schriftelijk vonnis te wij- De politierechter veroordeelde, con form de eis, bij verstek de 21-jarige A. J. van der B, uit Rotterdam tot zes weken onvoorwaardelijke gevangenis straf voor diens aandeel in de vecht partijen die zich op 4 augustus in het cafetaria "De Zoom' en de bar 'Orilla' aan de Hogezaam in Ren esse afspeel den en waarbij een enorme ravage werd aangericht. De niet verschenen Van der B„ die men in alle bars en cafë's in de omgeving liever zag gaan dan komen, was zoals officier van justitie mr. Lebret formuleerde 'ëén van de kopstukken' die bij de vechtpartijen betrokken was. Een tweede gedagvaarde in deze zaak was de 19-jarige I. van den B. uit Ouddorp wiens aandeel wat minder groot was geweest. Deze verscheen evenmin op de zitting en werd bij verstek, even eens conform de eis, tot twee weken cel veroordeeld waarvan één voor waardelijk. „Er zijn voor deze jon gens zodanige straffen nodig dat ze zich goed afvragen of ze zich niet beter een beetje kalm kunnen hou den," meende de officier die ook vond dat in de straffen een stukje 'generale preventie' moest worden ingebouwd voor deze 'straat- en caféterreur.' Als getuigen verschenen de opper wachtmeester C. P. van der Velde van de rijkspolitie e>^ de barportier H. J. W. op de zitting. W., die vanuit de bar naar het cafetaria te hulp was geroe pen, was door verdachte Van der B in liet gezicht geslagen waarna hij op zijn beurt Van der B. met een stuk ijzer op het hoofd had geslagen. Be halve mishandeling van de portier werd Van der B.- ook beschuldigd van het stukgooien van de ruiten van het cafetaria en pogingen tot het intrap pen van een deur. Op verzoek van raadsman mr. F. W. Adriaanse besloot de politierechter de vuurwapenzaak tegen de 21-jarige A. A. uit 's-Heerenhoek aan te houden om een reclasseringsrapport af te wachten. De officier had twee weken onvoorwaardelijke revangenisstraf geëist voor het bezit van twee gewe ren en 1291 patronen. A. werd daar mee in de nacht van 3 op 4 november in Goes aangehouden na een dolle- mansrit. in de auto van zijn vader waarmee hij aan de achtervolgende politie trachtte te ontkomen en die eindigde met. een ongeluk doordat hij met de auto uit de bocht vloog. Doordat hij bij een routine-controle door de politie er als een razende vandoor ging, verraadde hij zich zelf. De raadsman wees er op dat A. die een half jaar geleden eveneens wegens vuurwapenbezit, door de politierechter was veroordeeld blijkt geeft- van ob cessies en een rarkwaardige Tiam- Twee mannen uit Dordrecht. W. A. L. F. en L, V. kregen ieder een boete van ƒ200 voor diefstal van 200 kilo oud ijzer. De officier ging ervan uit dat F., die al een minder gunstig strafblad had, het grootste aandeel had en hij eiste tegen hem twee weken cel en tegen V. tien dagen. Omdat beiden nog een voorwaardelijke gevangenis straf bij de politierechter in Dor drecht hadden lopen, besloot mr. Van Empel zich tot geldboetes te beper ken: .Dan moet de politierechter in Dordrecht maar zien wat hij met die twee weken voorwaardelijk doet." Wegens mishandeling kreeg A. van D. uit Brouwershaven een boete van 50. Van D. had een buurman een klap in het gezicht gegeven nadat deze met. een hamer op een door Van D, opge- Vrijpostig Enkele Brabanders en Belgen kregen donderdagmorgen geldboetes wegens het wegnemen van appels, aardappe len en uien. Het. Belgische echtpaar Van L. uit. Brecht had op 28 septem ber uit een boomgaard bij Wissenker- ke 30 kilo appels weggehaald. Het echtpaar 'opereerde' met. een auto vanuit een nabijgelegen camping waar ze verbleven. „Een aantal Belgen treedt in deze buurt nogal eens vrijpostig op," aldus de officier, „zoals nu dit weer. Een kwalijke handeling voor mensen die daar als toerist gastvrijheid genieten, en die dan bovendien nog tegen de politie zeggen: duizend franks als gej d'r geen werk van maakt." Vonnis: elk een boete van ƒ150 waarvan de helft voorwaardelijk. Bij verstek kregen H B. uit Roosen daal, H. de R. en A. A. uit Breda en de Beleen J. van de C. en W. G.voor soortgelijke feiten een boete van 100. De eerste drie hadden op 24 augustus bij Stavenisse 60 kilo aard appelen van een veld gehaald 'zij opereerden eveneens met een auto vanaf een camping) en de twee Bel gen maakten zich op 31 augustus schuldig aan diefstal van 25 kilo uien van het land bij Poortvliet. Wegens belediging kreeg tot slot bij verstek mei-rouw W. van de G. uit Borssele een boete van 150. Zij had een öorpsgenote een briefje gestuurd waarin ze melding had gemaakt, van het feit dat, ze de vrouw regelmatig thuis met een rijschoolhouder voor en na de rijlessen, had gesignaleerd waaruit ze had afgeleid 'dat u wel veel intiem contact met hem zult hebben.' (ADVERTENTIE) Sommige mensen hebben Anderen ditbeeidvandepolitie: weerdrt: Wie heeft er gelijk? Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en lissen zonder acte, mag ook niet Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht Hij moet er wél voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het uitdelen van een parkeerbon. Soms tot het aanleggen van een noodverband bij een gewonde. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander J(t i als een soort weldoener. "vttt L) Ze hebben allebei ongelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 11