ARBITER PIET KOSTER MET MINIMAAL VERSCHIL UIT SELECTIEGROEP GEWIPT Ben Velthuis bijna te laat, maar pakte Rijvers wel in WINST BABY SY EN GANTWARG WIELERC0MITE WALCHEREN WENST JAN M0ERDUK NIET ALS CONSUL „Teleurgesteld over systeem selecteren" Van Doorn installeerde raad betaald voetbal 15 KOUDEKERKENAAR GRIJPT MET 13/100STE PUNT NAAST BETAALD VOETBAL: Laatste Niemeyer schaaktoernooi Napoli gestraft PRESTATIELOOP TE VEERE Suurbier twee duels geschort LOTTO: 7 WINNAARS „HIJ MIST DE TACT OM MET MENSEN OM TE GAAN" Boeiende strijd in vierde ronde om schaaktitel SCHELDEGOUWEN HOUDT WILDRIT VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOUDEKERKE Piet Koster, de Zeeuwse top-voetbal- scheidsrechter, is met een uiterst gering puntenverschil (13/100) gewipt uit de selectie voor het betaalde voetbal. Van de twaalf Nederlandse arbiters, die deel uitmaakten van deze selectiegroep, moesten er zes afvallen. De 36-jarige Koude kerkenaar haalde een gemiddelde van 7,25 en 'bezette' daar mee de zevende plaats. De Limburger Van Rooy kon met 7,38 als gemiddelde waardering wel door, omdat hij op de zesde plaats stond. „Het Is erg onbevredigend als je er zo uitgaat", zegt Koster. „Ik ben niet eens zo teleurgesteld over het feit dat ik er uit lig. Ik ben per slot van rekening toch niet afgegaan. Maar ik ben wel teleurgesteld over het systeem van selecteren. De geluksfactor moest niet zo sterk aanwezig zijn. Je bent zo ontzettend afhankelijk van de rapporteurs, Heeft die vent een pesthui of bevalt hem Je figuur niet als je het veld op komt, dan moet je al verschrikkelijk goed fluiten wil hij je nog een goede waardering geven". Piet Koster heeft een aantal fraaie staaltjes van die willekeur meege maakt. Het frappantste voorbeeld is de rapportage die er gepleegd is tijdens de hoofdklas amateur- wedstrijd EDO-SDW. „Ik kreeg het rapport thuis met een zeven eneenhalf. Dat was opgemaakt door de heer Wille, die zo'n beetje de grote leider van de groep ge selecteerden was. Voor optreden tegen hard en ruw spel, wange drag en voor mijn persoonlijk heid gaf hij drie achten. Kom ik in Zeist en zie ik daar tot mijn stomme verbazing dat er nog een rapport is van die wedstrijd, wat me niet is toegezonden. Dat was door een ander gemaakt. Die vent gaf me voor dezelfde onderdelen drie vieren. Bij het onderdeel per soonlijkheid had hij het over de donkere, kleine gedrongen scheidsrechter". De Zeeuwse arbi ter was al even verbijsterd als Jaap Verkerk, de voorzitter van de scheidsrechtercommissie Zuid I, die hem naar de uitslag in het KNVB sportcentrum te Zeist be geleidde. „Ik zei tegen hem: ik zal straks eens even opstaan. Ik ben één meter tachtig en heb toch een flink postuur, hè. Misschien zelfs wel wat te breed geschou derd. Maar die rapporten zijn wel even zwaar geteld. Dan vraag je De verbazing valt nog op het ge zicht van de zwartharige Koster af te lezen. Minzaam glimlachend voert hij een tweede ongelooflijk klinkend (maar waar gebeurd) verhaal aan om te onderstrepen hoe de geselecteerden aan grillen van rapporteurs zijn overgele verd. „Na de wedstrijd Groningen- Veendam reisde Beltman (de ma nager van Groningen) een gedeel te van de thuisreis mee. Hij zek 'Koster, voor mij heb je een acht gefloten'. Ik kwam opgetogen thuis, want ik vond zelf ook dat het lekker gegaan was. Maar toen ik het rapport thuiskreeg stond er een zes in met een hoop kritiek. Ik heb onmiddellijk weer contact gezocht met Beltman om te vra gen of hij mij die acht toebedeeld had omdat hij met me meereisde en me zo'n aardige jongen vond. Toen las ik het rapport voor en werd hij verschrikkelijk kwaad. Beltman heeft onderzocht wie dat rapport geschreven had en het bleek een man van 68 geweest te zijn. Het is gewoon raar dat die beoordelingen zo ver uit elkaar liggen. Beltman is toch een oud- intemationaal scheidsrechter, die het toch kan weten", merkt Piet Koster op. vallen. „Ik heb al gezegd: ik heb het gevoel dat ze Koster uit Zee land er niet bij willen. Dat kan ik niet nader verklaren. Het is echt niet, zo dat ik al bij voorbaat de zaak wil afzwakken". Wanneer hij terugkijkt op de pc riode, waarin hij zich volledig heeft gericht op het bereiken van het betaalde voetbal, constateert hij zakelijk: „Het is niet mijn leukste periode geweest uit mijn loopbaan als scheidsrechter. Het v/as echt zenuwslopend. Ik geloof dat het voor een Zeeuw moeilijk is om in die wereld binnen te dringen. Dat. geldt ook voor de mensen uit het noorden. Het is opvallend dat de twee kandidaten uit de Randstad er v/el bij zitten, net als vorig jaar. Die zijn ge woon wat brutaler, onverschrok- kener. En bovendien zien zij ook ontzettend veel betaald voetbal en de scheidsrechters op dat niveau. Wij zitten ook met die verre rei zen. Als een elftal zo'n reis zou moeten maken gaan ze minstens een dag tevoren". STIMULANS De Zeeuwse toparbiter wijst er op dat hij negen wedstrijden heeft gefloten, terwijl enkele collega's van hem die er wel doorgerold zijn maar zes keer zijn beoor deeld. „Dat vind ik niet juist. Ik heb gewoon meer risico gehad om een slechte wedstrijd te fluiten Als ze mijn eerste zes wedstrijden hadden genomen was ik er glans rijk doorgerold". Koster haalde in die eerste wedstrijden punten om de vingers bij af te likken. Na vijf wedstrijden had hij een gemid delde van 8,2. Een wedstrijd daar na stond hij nog op ongeveer 7,8. IDEAAL SYSTEEM „Een ideaal systeem Is er niet te vinden", geeft hij toe. „Maar er PIET KOSTER: „Het is onbevre digend als je er zo uitgaat". kan wel het een en ander aan ver beteren. Op de eerste plaats moe ten alle scheidsrechters eigenlijk een gelijk aantal wedstrijden flui ten en bii afgelasting de wedstrijd inhalen. Bovendien is er geen en kel contact met de rapporteur, waardoor je nooit beslissingen kunt uitleggen. Zo'n man zal toch ook wel eens vraagtekens hebben. Ze zullen daar wel een reden voor hebben, bijvoorbeeld om beïn vloeding te voorkomen. Maar ais je vakmensen, eerlijke mensen hebt is die kans klein". De Koudekerkse fluitist zegt een voorgevoel, te hebben van zijn af- Koster wist toch dat die nadelige kanten aan de selectie zouden zit ten. Waarom is hij er dan aan begonnen? „Dat eergevoel van mij is daar de oorzaak van. Je probeert steeds hogerop te komen. Topvoetbal fluiten is voor mij net zo'n grote eer als toen ik in de eerste klas kon komen", antwoordt Piet Kos ter. Hij meent dat zijn afwijzing niet alleen voor hem teleurstel lend is, maar voor alle scheids rechters in dit district. „Als ik het gehaald had was dat voor velen een stimulans geweest. Dan had den ze gezien dat je het ook kunt bereiken als je in dit district fluit". „Ik ga het. eerst- een maand laten bezinken om dan te beslissen of ik als actief scheidsrechter door ga. Ik zit er al een tijdje over te denken door datgene wat ik er voor op moet brengen: de verre reizen en de verplichte trainingen. Nu had ik nog die sti mulans om op een hoger niveau te gaan fluiten, maar dat doel valt weg. Dus ben ik op een punt van hezadiging gekomen. Er zijn nog zoveel andere dingen, die ik graag zou doen. In de scheids- rechterscommissie of een be stuursfunctie in een voetbalver eniging. Want helemaal zonder voetbal zou ik nooit kunnen". ENSCHEDE Ook de Nederlandse hield aan zijn twee winstpartijen zelfs biljartwèreld heeft nu zijn Wim jas. Deze hardlopende rijksgenoot Im mers verwierf een aantal jaren gele den internationale bekendheid, door op het moment dat hij op de Olympi sche Spelen van Rome aan de start diende te verschijnen, haast in slaap op zijn kamer te vertoeven. Zonder in actie te zijn gekomen, kon Essajas hot olympisch dorp toen weer veria- Zo droevig is het voor biljarter Ben Velthuis gelukkig allemaal niet afgelopen. Maar de Oldenzaalse ere- klasser lag toeh ook in diepe rust verzonken toen hij voor de avond séance van het donderdag in Ensche de begonnen kampioenschap van Ne derland anker-kader 47-2 in de toer- nooizaal diende te verschijnen. Bij toeval werd hij nog op een zodanig tijdstip gewekt, dat de partij tegen Louis Rijvers toch nog nagenoeg op het vastgestelde tijdstip kon beginnen. Inspelen, zoals dat voor elk duel ge bruikelijk is. was er op arbitraal gezag evenwel niet meer bij. Daar maakte de lange Oldenzaler zich ui terst boos over. Het merkwaardige gevolg was ech ter, dat de geprikkelde Velthuis, die bij wijze van spreken al met de jas de hand Maar stond om naar huis te vertrekken, vervolgens tot een van de beste winstpartijen uit zijn, zich steeds meer ontplooiende carrière kwam. In vijf beurten, waarbij een magnifieke reeks van 234, kreeg Rij vers in feite geen schijn van kans, ook al twijfelde de bescheiden man uit 's-Gravenzande niet helemaal ten onrechte aan de gaafheid van een lange massé, zo'n carambole of tien voor Velthuis' afsluitende serie 75. Velthuis later over dit incident: was nog knap moe van de middag partij tegen Vet en omdat ik er weinig voor voelde om tussendoor naar Oldenzaal op en neer te rijden, heb ik Willy Stokkers de eigenaar van het Enschedese biljartpaleis, waar dit tateltoemooi plaats heeft - red. gevraagd of ik hoven niet ergens kon rusten. Dat was mogelijk en ik zou om kwart voor zeven door iemand gewekt worden. Ruimschoots op tijd om tien minuten voor begin van de partij aanwezig te zijn. Ze vergaten me echter wakker te maken. En als er niet iemand binnenkomt die er niets mee te maken had, was de hele zaak mooi in het honderd gelopen. Dat ik van de arbiter (de heer Van Doompselaar) toen niet eens even mocht inspelen, is voor gewoon onverteerbaar. Zeker na wat er aan het begin van het toernooi gebeurd is". Velthuis in 1972 zesde, vorig jaar vierde in het 47-2 handhaafde zich vooral door zijn triomf over Rijvers in de kop van het klassement na de eerste dag. 's Middags had hij de voor hem erg belangrijke eerste partij te gen Piet Vet in elf beurten tot winst gebracht, een aantal dat eigenlijk nog wat lager had dienen te zijn. Beide; biljarters startten moeizaam, totdat de Oldenzaler in de tiende beurt het ritme vond met een serie van 210. De resterende 75 caramboles kwamen daarna even gemakkelijk. Velthuis nog een beter algemeen gemiddelde (50,00 tegen 47,05) over dan Jean Bessems, die weliswaar Rijvers in zes beurten versloeg, maar 's avonds te gen Wim van Deventer, zeer tot zijn eigen ongenoegen, elf keer naar de tafel moest. De Limburger, kort geleden Neder lands kampioen 47-1 geworden, vlast erop Hans Vul tink in februari de Europese titel in deze spelsoort te GRONINGEN (ANP) In Groningen is donderdag het 13e Niemeyer schaak toernooi om het Europees jeugdkam pioenschap van start gegaan. Het is het laatste toernooi in deze vorm, want Niemeyer heeft van verdere sponso ring van dit internationaal jeugd- schaakgebeuren afgezien. De Europese jeugdtitelstrijd blijft evenwel in Gro ningen. De N.V. Nederlandse Gasunie heeft zich bereid verklaard gedurende de komende vijf jaar dit internationaal jeugdschaaktoernooi voor zijn rekening te nemen. De officiële opening werd door inter nationaal grootmeester Jan Timman. De eerste zeven ronden worden speeld volgens het Zwitsers systeem. Na deze zeven ronden worden drie fi nale-groepen gevormd. De resultaten uit de eerste ronde wa ren: Grinfeld (Israël) - Dieks (Nederland) 1-0; Deley (België - Knight (Gueru say) 1-0; Meinsohn (Frankrijk) - Iva- nov (Rusland) afgebr.; Mortensen (De nemarken - Podzielny (West-Duitsland) Va-Va; De Echaguen (Spanje) - Taruffi (Italië) afgebr.; Barlov (Joegosl.) - Borskowski (Polen) afgebr.; Pye (Ier land) - Salonen (Finland) afgebr.; Nunn (Engeland) - Swansson (Schot land) 1-0, Olafsson (IJsland) - Azzo- pardi (Malta) 1-0; Tiller (Noorwegen) - Schneider (Zweden) 0-1; Van der Sterren (Nederland) - Bichsel (Zwit serland) 1-0; Oeney (Turkije) - Ray- ner (Wales) Va-Va; Gigerl (Oostenrijk) - Ftacnik (Tsj.-Slowakïje) 1-0; Szekely (Hongarije) - Diminente (Roemenië) 1-0. (ADVERTENTIE) Wte Spaiye keuken! Osborne sherry ontnemen en ziet „Enschede" duide lijk ais een nuttig tussenstation. „Maar ik verloor de concentratie toen de hele partij niet op gang kwam". In het bezit van de maximale winst is verder alleen Christ van der Smissen, die van het drietal bovendien het royaalste moyenne heeft. De uitslagen van de eerste ronde zijn Jean Bessems 400 6 196 66,66 (Cadier en Keer) Louis Rijvers 98 6 61 16,33 's-Gravenzande) Ben Velthuis 400 11 210 36,36 (Oldenzaal) Piet Vet 173 11 71 15,72 (Berkhout) Lambert van Leur 18 2 16 9,00 (Oss) Hans Vultink 400 2 262 200.00 (Groenlo) Wim van Deventer 88 3 36 29,33 (Den Christ v- d. Smissen 400 3 240 133,33 (St.-Willebrord) 162 11 120 400 11 113 400 5 234 14,72 MILAAN (REUTER) De Italiaanse voetbalfederatie heeft eerste divisie club Napoli verboden de eerst volgen de drie wedstrijden op eigen terrein te spelen. Deze straf volgt op de inciden ten van zondag in de wedstrijd tegen Juventus Turijn. De club moet tevens een boete betalen van 2000 gulden. VEERE De conditieclub Vrouwen polder en de sportclub Veere houden zaterdag hun 6e prestatieloop door het prachtige bos en krekengebied van staatsbosbeheer te Veere. De parcoursen zijn ongeveer 5 km binnen drie kwartier en de 10 km binnen anderhalf uur aflegd ontvangt een herinneringsvaantje. De start vindt plaats bij de jachthaven Oost watering te Veere. De 5 kilometerloop begint om 14.00 uur en de 10 km-loop start een half uur later. Inschrijving is mogelijk tot 5 minuten voor de start. DEN HAAG De strafcommissïe be taald voetbal van de KNVB heeft Ajax- speler Wim Suurbier voor twee wed strijden. ingaande 20 december, ge schorst. Bovendien kreeg de Ajecied een boete van 250 gulden. Over Ben Thomas beslist de commissie "anavond na een mondelinge behandeling. De straffen, die alle ingaan op 20 de cember. zijn: Ajax: W. Suurbier, twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 250 gulden boete; Telstar: J. Zwaan, twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 150 gulden; FC Dordrecht: A. v. h. Hoff. een wedstrijd onvoorwaardelijk, een wedstrijd voor waardelijk (proeftijd een jaar) en 100 gulden, F. Groen, twee wedstrijden on voorwaardelijk, 100 gulden en een lo pende voorwaardelijke straf van een wedstrijd wordt in stand gehouden; Go Ahead Eagles: R. Geestman, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 150 gul den; Helmond Sport: W. de Haan, een westrijd onvoorwaardelijk, 125 gulden en verweer tegen omzetting een wed strijd voorwaardelijk, A. de Wert, een wedstrijd onvoorwaardelijk en 125 gul den; FC Den Bosch: L. Donkers, twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 150 gulden: FC Groningen: S. Bloemberg, 100 gulden; MVV: M. Nieuv/endijl', een wedstrijd onvoorwaardelijk en 100 gul den. Zes spelers kregen een boeking. DEN HAAG (ANP) Mr, H. W. van Doorn, minister van culluur, recreatie .n maatschappelijk werk. heeft dun- derila»; In Den Haag de leden van de •aad voor het betaald voetbal Kcintital- leerd. De raad, tot stand gekomen op initiatief van het bestuur betaald voet bal van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, is een uit 19 leden be staand adviescollege. Voorzitter is mr. Jacques Hogewoning. tevens pr:u-. ses van hel bestuur betaald voetbal KNVB. In de zaken. He; ministerie van financiën komt uit mot een waarnemer. Voorts Is de Vereniging van Nederlandse Ge meenten present, met daarnaast, (uiter aard) de verschillend .- belangenvereni-1 gingen in de voetbalbranche, zoals do FBO. VVCS. WON en BSBV. In zijn 'antwoord' op de Install at ie- rede van de minister gaf mr. Hogcwo ning als zijn mening 'dat de raad voor de voetbalsport. als vorm van top sport een rol ten vervullen in de beleidsontwikkeling van het departe ment van crm". De voorzitter van de raad distantieerde zich enigszins van de 'ongezouten kritiek' die de minister heeft moeten incasseren om diens nota sportbeleid. De heer Hogewoning vond de uitspraak van de bewindsman dat 'in de komende tijd meer systema tisch en in overleg met de betrokkenen aan de verschillende vraagstukken rond de topsport aandacht moet worden ge geven" zeer belangrijk. Hij zag hierin een duidelijke aanmoediging voor de leden van de raad. De eerste zaak die in de raad voor het betaald voetbal ter discussie zal staan is het beleidsplan betaald voetbal, op gesteld door het bestuur bv. De raad voor het betaald voetbal heeft de volgende leden: ars. J. van Gorsel DEN HAAG (AN'l'l De uitslag van tOto i-n lotto nu. V, luidt: Lotte: aantal deelnemers 1.105.818. In leg ƒ4.175X04. Prijzenbodro* ƒ2.023.716. Ie pnjs: 7 winnaars, die elk bruto 104.928 ontvangen; 2o prijs: 6 winnaars, die elk bruto 33.056 ontvanger; 3e prijs: 377 win naars, die elk 789 ontvangen; 4e prijs: 11.165 winnaars, die elk ƒ35 ontvangen; 5e prijs: 11.882 winnaars, die elk 33 ontvangenn. Toto: Aantal deelnemers 304.087. Inlog 823.738. Prijaenbedrag 443.537. Ie prijs: 29 winnaars, die elk 7.199 bruto ontvangen, 2e prijs: 1.504 win naars, die elk 65 ontvangen. 3o prij.s: 14.904 winnaars, die elk ƒ9 ontvangen. AMSTERDAM Reeds in de eerste ronde van het zesde internationale Suikerdamtoernooi is weer eens ge bleken hoe moeilijk het is om in de groolmeestergroep tot winst te ko men. Slechts twee positieve scores op zes partijen en wei voor Baba Sy en Ganlwarg. De Senegaleess trof weer Frank Drost, die uitermate vecll bedenktijd gebruikte. Zo had hij voor vijftien zetten niet minder dan ander-1 half uur nodig, hetgeen hem noopte tot enkele afwHekelingen om de tijd- controle te halen. De overblijvende positie echter bleek uitermate gunstig voor Baba Sy, die een doorbraak naar de damlijn kon forceren. Anatoli Ganfcwarg had vrouwe Forui na wel mee tegen Carlo Smith die het beste deel van het spel heeft gehad. Op een bepaald moment dacht de Amerikaan zelfs te kunnen winnen maar in de gespeelde variant bleef voor de Rus een combinatie schuilen, welke door Smith niet was onder kend. Jammer voor hem, want remise had hij zeker kunnen bereiken. Koe- perman verscheen wat later aan het bord, trok zijn jasje uit en begon fanatiek te spelen. Vriend en vijand zullen moeten toegeven dat hij dit uitstekend gedaan heeft. De vijfvoudi ge oud-wereldkampioen creëerde een prachtige positiepartij, waarvan Wiersma na afloop zei. dat als hij met de stenen van zijn tegenstander had gespeeld, er meer uit de bus v/as gekomen. Bij de 40e zet met nog elk zes stukken op het bord bood Harm Wiersma remise aan hetgeen door Koe perman werd geaccepteerd. De wedstrijdleider greep echter in, omdat voor de 50e zet geen remise mag worden overeengekomen. Plichtmatig schoven de combattanten toen nog tien zetten door. In de jeugdgroep verloor de Neder landse jeugdkampioen Hofstee verras send van Ro'oillard door een eenvoudi ge damcombinatie te overzien. Eerste ronde zijn: grootmeestergroep: Michel Hisard (Fra)-Watcheslav Tsje- golev (Sov) 1-1; Bassirou Ba (Sen)- Frank Hermelink (Ned) 1-1; Baba Sy (Sen)-Frank Drost (Ned) 2-0; Robert Clerc (Ned)-Jean Pierre Rabatel (Fra) 1-1; Carl B. Smith (VS)-Anatoli Gant- warg (Sov) 0-2; Iser Koeperman (Sov)-Harm Wiersma (Neó) Jeugdwerelakampioenschap: Bernard Robillard (Haiti)-Kor Hofstee (Nea 2-0; Ben Zion Bronsteïn (Isr)-Bernard Jouvert (Fra) 0-2; Edward Boezansky (Sov)-Jadrenko Ahel (Joe) 2-0; Ferdi nand Later (Sur)-Miroslav Stanek (Tsj) 2-0; Patrick Martens (Bel)-Hans Jansen (Ned) 0-2. VLISSINGEN De eventuele benoe ming van Jan Moerdijk uit Kapelle tot opvolger van wielerconsul Ben Mulder is voor het wielercomité Walcheren niet te pruimen. Volgens het comité zal Moerdijk een vruchtbare samen werking in de Zeeuwse wielersport in de weg staan. De leden van het comi té hebben al hun collega's van boven de Westerschclde uitgenodigd maan dagavond om acht uur een besloten vergadering bij te wonen in motel De Caisson te Biezelïnge. Op die verga dering zal getracht worden een motie van afkeuring op te stellen tegen de benoeming van Moerdijk en die toe te zenden aan het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) te Den Haag. Secretaris van het wielercomité Wal cheren Elias Bauer uit Middelburg wilde gisteravond niet meedelen wat het hoofdmotief is om de kandidaat consul te weigeren. Wel wilde hij kwijt dat de ervaringen die verscheidene co mités met hem hebben doorslaggevend zijn geweest. Bauer, die zelf aspirant jurylid is: „Op het technische gebied is hij wel geschikt. We hebben geen bezwaar tegen hem als jurylid. Hij kent de reglementen als geen ander. Maar hij mist net dat beetje tact om met mensen om te gaan. Er zijn ook nog enkele andere kleinigheden. De hoofdmoot hou ik liever achter mijn kiezen tot de vergadering". Volgens Bauer heeft Jan Moerdijk, die tijdens de wielerkoersen doorgaans op treedt als juryvoorzitter of wedstrijd leider. verscheidene malen erg tactloos opgetreden. „Als hij als juryvoorzitter buiten zijn boekje gaat kun je altijd nog de consul de zaak voorleggen Maar als hij consul is kan dat niet meer". Volgens de secretaris van het wieler comité Walcheren zijn er al zeven re acties binnen van andere comités die binnen het district van nu nog zitten de consul Ben Mulder. In totaal zijn er 15 comités in dat district. „We heb ben er verschillende nog niet kunnen bereiken", vertelde Elias Bauer. BENEDEN ALLE PEIL „Het is beneden alle peil dat het co mité Walcheren hier mee komt", reageerde sportcommissielid Arjaan de Schipper uit Kapelle, die Moerdijk bij het hoofdbestuur van de KNWU heeft voorgedragen voor Bet consulschap. „Wanneer je de situatie bekijkt kun je wel tien mensen voordragen, maar dan is er niet één bij die deugt voor hen. Hun argumenten veeg ik in een halve tel van de tafel. Als ze op de zelfde manier te werk gaan als ze vroe ger organiseerden lach ik er om. Ik hoop dat ik een uitnodiging krijg voor die vergadering. Maar dat zal wel niet. Ze voelen zich niet sterk want ze wil len het geheim houden", merkte De Schipper op. „Ze moeten zo fair zijn om Moerdijk uit te nodigen. Je kan iemand wel zwart maken achter gesloten deuren Dat is niet zo moeilijk. Als je eerlijk bent moet je het recht in zijn falie zeg gen". Het sportcommissielid hecht geen enkele waarde aan de voorgestel de motie van afkeuring. „Als ze die op sturen krijgen ze een net briefje terug dat het is ontvangen en niet t.er zake kundig is. Die motie wordt gelijk in de prullemand gesodemietert", DOMME MENSEN „Op tegenstand kun je allen maar van domme mensen rekenen. Ik moet er gewoon om lachen", luidde het com mentaar van hoofdrolspeler in de con sul-zaak, Jan Moerdijk. Hij wees er met grote nadruk op dat hij niet staat te springen om de functie van Ben Mulder over te nemen. „Ik ben er echt niet zo happy op om consul te worden, li: had liever gezien dat Ben Mulder nog jaren was aangebleven". Moerdijk zei zich niet te kunnen in denken dat hij zoveel vijanden heeft in de Zeeuwse wielerkringen. Het ver driet hem wel dat het comité Walche ren hem in een kwaad daglicht stelt „Als ik daar jurylid was stelde ik al tijd mijn jurygela ter beschikking, om dat ze onder zulke moeilijke omstan digheden koersen moesten organise ren. Ik heb persoonlijk nooit iets ge had met het comité. In nauwe samen werking heb ik de internationale da mes driedaagse mee georganiseerd". Jan Moerdijk hoopt uitgenodigd te worden voor de Bijeenkomst om hen van repliek te dienen, al verwacht hij niet dat de vergadering voor hem toe gankelijk zal zijn. Hij tilt niet zwaar aan de pogingen van het comité Wal cheren te voorkomen dat hij consul wordt. „Ik laat er mijn kerstdagen niet door bederven". Dames wereldkampioenschap: Barira- ra Graas (Ned)-Écf Nieuwenhuizen iNed) 1-1; Raymonds Barras 'Fra.)- Christiane Claus Bel) 2-0: Jadranka Nizic (Joe)-Elena Mïkhailovskaja (Sov) 0-2; LJly Munitz (Isr)-Iraida Spasskaja (Sov) 0-2. VLISSINGEN Nu de kruitdamp ln de strijd om de Zeeuwse schaaktitel na de derde ronde wat is opgetrokken blijken de gevolgen van de successen nogal desastreus. Adrie den Hamer, de kampioen 1973-74, heeft slechte 1 punt uit 3 wedstrijden behaald en bengelt onderaan de ranglijst. Ook Henk de Ridder zit met l'V punt beslist onder zijn niveau. Niemand kent pardon en salonremises zijn er nie: bij. Zo is het zeer verras send dat Jaap Tholenaar en Bert Henörikse op een gedeelde derde plaats staan. Oor Jansen maakt naam en faam waar en staa: met Cees de Wolf op kop. Iedereen is uiteraard zeer benieuwd hoe dit topduel in de vierde ronde zal verlopen- Jansen heeft wit. maar ook in de schaaksport zijn m"sterieuze krachten die op de loer liggen. Er zijn trouwens nog meer interessante partijen uit de bus gekom—Michael Wise tegen John Gommers bijvoorbeeld- S;mon San- ders-Henk de Ridder is ook zo'n par tij waarvan men niets kan zeggen maar die van belang is om aansluiting bij de kopgroep te houden. Dat alles is dan weer te beleven in Goes op zaterdag 4 januari in de vergaderzaal van de Westerkerk om 13-30 uur. Het volledige programma: C. Jansen-G. de Wolf; J. Tholenaar-B. Henderikse: M. Wise-J. Gommers; H. Geertse-C. Pro voost: M- Krijger-V.', van Wijnen; A. van der Weel-J- de Lange; W. Geertse- H. van de Graaf; S. Sanders-K. de Ridder; M. Westerweele-H, Oosterr- hout: A. den Hamer-M. den Hollander; A. Geertse-R. vain de Veken: A. Schee- le-A. van Oorschot; J. Zwarts-S. van der Heijden- MIDDELBURG De motor- en auto club Scheldegouwen houdt zaterdag de jaarlijkse Wildrit, een gezelligheids- rit voor automobilisten en bromfiet sers. Ditmaal wordt het een zoge naamde knobbelrit volgens een sys teem zoals dat traditiegetrouw werd toegepast in de Wildritten van de jaren 1950 tot 1960. Elke deelnemer start vanuit eenzelfde plaats. Vooraf dient men met een 'dobbelsteen te gooien waarop zes plaatsnamen staan vermeld- In de plaats die de dobbelsteen aangeeft dient os deelnemer zich te melden, waarna opnieuw gegooid moe: wor den. In totaal bezoekt iedere deelne mer dus zes plaatsen op Walcheren. In bepaalde gevallen is het mogelijk om tweemaal te starten: er is name lijk geen gemiddelde snelheid voorge schreven. Wel dient men voor een vastgesteld tijdstip de controlekaart in te leveren. Aan deze knobbelrit kan door iedere automobilist worden deelgenomen: er is geen enkele rally-ervaring voor ver eist. Voor de kinderen is deelname mogelijk aan een speciale attractie tij dens het rijden van de route. Voor deze rit kan vanaf 13X0 uur in geschreven worden in de kantine van de sportvelden aan de Nadorstweg te Middelburg. De deelnemers gaan vanaf 14.00 uur van start. De prijsuitreiking zal omstreeks 17.00 uur plaatsvinden. Tijdens de prijsuit reiking zullen de kampioensbekers worden uitgereikt aan de clubkampi oenen van MAC Scheldegouwen van dit jaar- Dit zijn: P. Poelman (A-klas bestuurders), M. Broggeman (A-klas kaartlezers) en de heer en mevrouw J. Vermeulen (kampioen B-klas),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 15