Ik heb veel moeite met mijn afscheid" Roep om een hardere lijn binnen de CBTB n {Wktïïim M uwfeesttnaal iiou feestelijker ém zo'il lekke f stuk Kritiek op onderdelen oogstschade-regeling „Suikerbieten moeten ook onder schaderegeling vallen" Dragline gekanteld in Breskense haven; machinist gewond pokter vertrekt naar bakel Wering stichting ifgewezen Oud-burgemeester van Krabbendijke maandag overleden „het moet blijken dat het de zeeuwse boeren ernst is" „weinig illusies voor veehouderij" Schelde bouwt ketelinstaüatie yoer PNEM beperkte dijkbewaking !n district zuid ^OIHSOAG 18 DECEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUV/SE COURANT mSHEER-DIRECTEUR A. E. R. VAN OPDORP AFSCHEID VAN DEN BERG EN MARIA TERWEEL: GORS Ik heb veel moeite met mijn afscheid. Ik ben hier kort ge weest ik heb rr.'n best gedaan maar li ben er ook goed voor betaald. Dank u. Hot afscheid dat u mij nu ua zo'n kort dienstverband bereid is echter veel teveel. Ik voel mij nu echt ien 'veriaier'. Dat merkte de scheiden de geneesheer-directeur A. F. P. van Opdorp dinsdagmiddag op tijdens een afscheid bijeenkomst in de recreatie- jaal van Maria Terweel-Sint Maarten inde Groe in Goes. Dokter Van Opdorp die vanaf 1971 in Goes onder meer in Huize den Berg werkzaam was verbrekt naar Bakel ji de buurt van Helmond waar hij medisch directeur wordt van het ver pleeghuis Sint-Jozefsheil. Voor zijn periode als geneesheer-directeur van Den Berg en Maria Terweel- Sint Maarten in de Groe was dokter Van Opdorp arts in de zak van Zuid- Beveland. Hij woonde in 's-Heeren- iioek. Ik heb aan dat dorp de heste herinneringen; binnenkort kom ik weer om deel uit te maken van een jury tijdens het carnavalsfeest, 's- Heerenhoek is voor mij een enorme ervaring geweest" aldus de scheiden de geneesheer-directeurOver zijn Goese periode vertelde de heer Van Opdorp in een kort afscheidswoord dinsdagmiddag; Het is een moeilijke ijd geweest voor mijzelf. Het was moeilijk om een aantal verschillende sectoren in de gezondheidszorg te be reiden. Maar ik heb het allemaal het niet slüjd mijn vak." Samivoz-voorlichter C. J. Storm kondigde dinsdagmiddag sa groot aantal sprekers aan. In de srste plaats was daar Samivoz C. J. A. Nollen die onder stelde: Het is niet prettig om met zo'n kennis en zo'n kunde i gaan na een zo betrekkelijk iorte tijd. We hebben u leren kennen is iemand die in zo veel dingen tiinteresseerd was"- De heer Nollen ionstateerde dat dokter Van Opdorp !h geneesheer-directeur van Huize de nieuwe ontwikkelingen in de Efer, Ten slotte wees de heer erop dart het nieuwe woonge- ïéêd Brabant de heer Van Opdorp niet zal tegenvallen. En ik de hoop uit dat wij in de Wkomst op een bijzonder prettige wijze met u zullen samenwerken" zo Jesloot de heer Nollen. Hij overhandig- dokter Van Opdorp namsn Sami- J53 een rijwiel. De scheidende genees- ...rdireoteur probeerde de fiets di st uit. Hij reed een rondje door de sal Buigemeester nnr. F- G. A. Huber merkte onder meer op: De Goese (emeenschap betreurt het ten zeerste bt u hier maar zo kort werkzaam vet geweest". Mr. Huber sprak de Sop uit, dat u in het Brabantse een &ie tijd tegemoet zult gaan." De erectie van Maria Terweel en Sint Harten in de Groe mejuffrouw H. i Arkenstijn was kort: Temidden sa al de manlijke sprekers wil ik het op een bescheiden wijze doen vroti- ven eigen trouwens." Zij bedankte ter Van Opdorp en overhandigde het eerste exemplaar van het beekje "Maria Terweel-Sant Maarten a De Groe één geheel in de zorg". landbouwmuseum MDDELBURG In het kort geding üt het stichtingsbestuur van het Slreeklandbouwmuseum West- leeuwsch-Vlaanderen had aangespan- m over de exploitatie van het bij dit Heille bij Sluis staande museum bïhorende restaurant lieeft de presi- ómt van de arrondissementsrecht bank te Middelburg de eisende stich- Sng haar vordering ontzegd. Het, stichtingsbestuur had dit kort Sding aangespannen tegen mevrouw I Bakx de exploitante van het restau rant. Aanvankelijk werd het restau rant geëxploiteerd door het echtpaar Bakx. Aan deze situatie kwam een ebde door het overlijden van de heer Bakx. Mevrouw Bakx heeft de exploi- ïtie voortgezet maar het stichtings- I tetuur gaf de voorkeur aan een echt paar. Bij de behandeling werd nan I k eisende stichting het bestaan van tffl huurovereenkomst ontkent. Na- Inaens mevrouw Bakx werd gesteld fe er beroep mogelijk is op de aiurbeschermingswet bedrijven. I De rechtbankpresident overwoog on- Kr meer dat de huurovereenkomst j Éet te niet is gedaan door het overlij- ïn van de heer Bakx en dat het schtpaar kosten heeft gemaakt voor inrichting en inventaris van het isstaurant. De eisende stichting werd teroordeeld in de kosten van het Priing r 400. VLISSINGKN I)e heer L. Cnossen tot de herindeling op Zuid Bevp- land burgemeester van de gemeente Krabbendijke i.s maandagavond op 53-jarige leeftijd overleden. De lieer Cnossen overleed in het Bleulandzie- kenhuis in Gouda, waar hij op 5 december was opgenomen. Tot zijn dood was hij burgemeester van de gemeenten Haastrecht, Stolwijk en Vlist in de Krimpenerwaard. De heer Cn ossen was getrouwd en had vijf kinderen Illj was lid van de CHU. Dc- heer Cnossen werd op 17 oktober 1921 te Oudega in Friesland geboren. Na op verschillende gemeentesecreta- riën ervaring in gemeentelijke be stuurszaken te hebben opgedaan werd hij met ingang van 16 aprii 1957 als burgemeester van Krabbendijke be noemd. Deze functie heeft hij tot. de herindeling van Zuid-Beveland op 1 januari 1970 vervuld. Tot 16 december van dat jaar op die datum volgde de benoeming van de heer Cnossen tot burgemeester in de drie Krimpe- nerwaarder gemeenten was hij ambteloos burger. Het stoffelijk over schot van de heer Cnossen zal zater dag op de nieuwe algemene begraaf plaats te Woerden in welke plaats hij een deel van zijn jeugd heeft doorgebracht ter aarde worden besteld. Zaterdagmorgen om elf uur is er een rouwdienst in de Nederland-, se hervormde kerk te Haastrecht. Ds. Van Ardenne, voormalig predikant te Krabbendijke, zal in deze dienst voor gaan. Na afloop van de rouwdienst, is er in het kerkgebouw gelegenheid tot condoleren. Bij de leraarde bestelling op de begraafplaats in Woerden, zul len alleen familieleden aanwezig zijn. OP VERGADERING KRING WALCHEREN Dart boekje samengesteld door Kees Storm verschafte allerhande informa tie over het verpleegtehuis Maria Ter weel en het verzorgingshuis Sint Maarten in De Groe. 'Lastig zijn' Namens de directies van de verschil lende Goese tehuizen sprak de heer H. E. van Berkel verpleegkundig-direc teur van Huize den Berg. Hij zei onder meer: Door uw manier van lastig zijn is het bestuur regelmatig attent gemaakt op de aanwezigheid de noden van de huizen. Dat heeft geresulteerd in een verbouwing hier en vergevarderden nieuwbouwplannen voor Huize den Berg. Het is aan ons deze plannen verder uit te werken waarbij we kunnen rekenen op steun van het Samivozbestuur. We beloven u dat we 't dat bestuur op dat punt minstens even lastig zullen maken als u dat gedaan hebt zodat deze inrichting die zijn bestaansrecht mede onder uw leiding duidelijk heeft verworven spoedig en hopelijk zeer spoedig in een nieuwe accomodatie haar werk ten behoeve van de geeste lijke gehandicapte medemens kan voortzetten en uitbreiden." De heer Van Berkel noemde de heer Van Op dorp: Impulsief en ongeduldig natuur soms erg lastig. We waren het dan ook niet altijd eens maar u hebt de ontwikkelingen in de huizen inten sief begeleid en gevolgd." De voorzat ter van de oudervereniging van Huize den Berg de heer D. Dokman was dankbaar 'voor het werk dat u voor onze kinderen hebt verricht." Hij con stateerde dat 'de wijsheid nu naar bet- Oosten vertrekt." De heer Dokman verder: Uw vertrek vervult ons met meer dan bijzondere spijt. Maar nie mand zal een mens de opbouw van een carrière in de weg staan. Wij zijn u erkentelijk voor uw inzet en dank baar voor de samenspraak. Door uw inbreng heeft bijvoorbeeld het oudercomité definitief vorm ge kregen." Van de heer Dokman kreeg dokter Van Opdorp een aantal lang speelplaten. Voorbeeld Namens de collega's van geneesheer- directeur Van Opdorp sprak de heer J. Scheppers geneesheer-directeur van Huize de Hondsberg in Oisterwijk. Hij noemde dokter Van Opdorp en met name Huize Den Berg om de wijze waarop bijvoorbeeld de ouder vereniging is opgezet. Het is alge meen bekend binnen Samiyoz dat de samenwerking tussen de directie Den Berg en de ouders een voorbeeld kan zijn voor de rest." De heer Schreppers vond het bijzonder jam- (ADV ERTENTIE) mer dat dokter Van Opdorp niet bin nen de Samivozkring kan blijven wer ken. Maar begrip heb ik er wel voor" voegde hij er aan toe. Van zijn collega's kreeg dokter Van Opdorp een bureaulamp. Namens de bewoners van Maria Ter weel-Sint Maarten sprak de heer Son- ke een kort dankwoord. Hij zei onder meer: Er is al gezegd dat dokt* Griep u gaat opvolgen en dat dat ook .een goeie is. Of dat zo as wachten we maar af. U was in elk geval een mens onder de mensen. Gezegend zij uw weg uw werk en uw leven." Woorden van dank sprak tenslotte ook de heer J. Moison directeur van de katholieke Nijverheidsschool. U had een bijzon der grote belangstelling voor het on derwijs. We danken u voor uw werk; u hebt het altijd met volle inzet gedaan." Na het officiële gedeelte volgde een korte informele bijeenkomst. Toen nam nog een groot aantal me persoonlijk afscheid van het. echtpaar Van Opdorp. Op de foto: de heer Nollen overhan digt de scheldende geneesheer-direc teur Van Opdorp (rechts) een rijwiel, foo PZC). MIDDELBURG Binm-n de kring: Walcheren van de Christelijke Boeren j cn Tuindershnnd fGBTBi is dinsdag-j avond in Middelburg veelvuldig op een hardere lijn van de organisatie aange drongen. Op de ledenvergadering ont moette hel aangetreden bestuur van de CBTB West-Nederland een stem ming om zich en dat met de andere landbouworganisaties in i overlegsituaties met regering en inter nationaal in EEG-verband scherper op te steüen- Daarblj ontkwam het bestuur van I West-Nederland ook niet. aan een ste vig stuk kritiek vanuit de Walcherse 'achterhan'. Vooral van jongcrcnzijde klonk de roep om een hardere lijn. ..De gang van zaken zint ons met. Hetl moet blijken dat het de boeren in Zeeland ernst is," werd naar voren gebracht. De kritiek werd geuit tegen de achter grond van de aangekondigde oogst- schaderegeling van landbouwminister Van der Stee maar strekte zich in feite uit over het gehele landbouwbe- leid. Zo gaf een van de aanwezigen, het bestuur te verstaan zich bij onder-1 handelingen scherper op te stellen en niet. te vragen wat men wil. maar als handelaars te overvragen om zo uit eindelijk een redelijk resultaat bin nen te slepen. „We moeten ons agressiever opstellen. De landbouwonderhandelingen worden tot nu toe gevoerd vanuit de compro mis-gedachte van de jaren vijftig. Het gaat nu in de zeventiger jaren wat agressiever. Als we daar niet op inha- Geen nopen Jubileumconcert Hortus Musicus Religiosus te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM De stichting Hortus Musicus Religiosus geeft zon dagavond 29 december een jubileum concert in de kerk van de H. Maagd aan de Grote Markt in B-ergi-n op Zoom. Het concert heeft als thema: Hst geslacht Bach, motetten en can- tates van Joh. Set). Bad) en voorvade ren". Van Johan Sebasttaan worden de Langste en de kortste kcrkcantalt* uit gevoerd: Tch natte viel Bekiimmernis' en 'Nun ist das Heil und die Kraft". Aan het concert wordt vocaai-solosti-1 sche mede-werking verleend door An nie de Kroon (sopraan). Cockey Stu art (alt), Jac Hermans (tenor) en Jaap Dieleman (bas). Het concert be gint om 20.15 uur. De Hortus Musicus Religiosus ver zorgt met Kerstmis in de kerk van II. Maagd de nachtmis van 24.00 uur met de 'Messe de Minuit' van M. A. Char- pentier, alsmede met Engelse carols. Duitse motet-ten en Nederlandse kerst liederen. drze situatie reen maatn-gr-h-ri achter de hand, want we beschikken o\«t goeti enkel politiek wapen." zH de iicer De Jager. In de loop van de vergade tiing tuft bes CBTB-VOORMAN DE JAGER ZIET TOCH WEL SOELAAS IN COMBINATIE MET RIJKSGROEPSREGELING ZELFSTANDIGEN Toen mer bestuursz;. van harde acties werd gevoeld, werd er gesteld van „we moeten niet door gaan met het beleid van het verle den'" Daarop ciicigdc de heer De Jager de zaal uit om suggesties voor acties te geven. Zelf stelde hij bii voorhand dat. het vinden van eer. goede vorm van harde actie uitermate moeilijk is Anarchie MIDDELBURG CBTB- J. de Jager vice-voorzitter van deze landbouworganisatie in West-Neder land heeft clinstog op een reeks van punten kritiek geuit op de door landbouwminister Van der Stee afge kondigde oogstschaderëgeling. Deson danks zag hij de regeling in combina tie met de rijksgroepsregeling zelf standigen ais een soelaas voor de omvangrijke schade. De heer De Jager gaf zijn visie over de oogstsc'naderegeling dinsdagavond in Middelburg op een ledenvergade ring van de kring Walcheren. Zijn visie was toen al vooraf gegaan door scherpe kritiek van kringvoorzitter A. Lorier. Deze noemde de regeling 'on redelijk. niet rechtvaardig en teleur stellend'. In de discussie met de leden bleef kritiek op -de visie van de heer De Jager dan ook niet uit. Na kritiek als dat de regeling 'aan alle kanten ram melde' stelde de vice-voorzitter na drukkelijk dat ook hij deze onvol doende vindt. „Maar er is in ieder geval een regeling en dat is dan toch het werk van de organisaties." rea geerde hij op de kritiek. Evenals ZLM-voorzitter ir. D. Luteijn had de CBTB-voo rman nog enige hoop op een uitbreiding van de oog regeling die nu nog alleen voor de produkten aardappelen, uien en gladi olen telt. Daarvoor zag hij het. overleg tussen de tweede kamer commissie voor landbouw met minister Van der Stee van vandaag (woensdag) als slissend. Op een uitbreiding van de regeling tot de veehouderij had de heer De Jager zo zei hij ronduit niet veel illusies. Voor hem was dat mede een droeve constatering nadat hij eerder had vastgesteld dat de schade voor de veehouderij indrukwekkend was geble ken. Oogst 7975 Zijn pleidooi voor ^en betere oogst- schaderegeling baseerde de heer De Jager niet alleen op dc huidige situa- VOORZITTER VAN KEMPEN VAN SUIKER UNIE: GROOT TEKORT AAN SUIKER IN DE EEG UTRECHT „Wij achten het een zaak van rechtvaardigheid dat de sui kerbieten alsnog in de tegemoetko mingsregeling van de regering voor schade inzake overlast worden opgeno men". Dat zei drs. K. C. van Kempen, voor zitter van de coöperatieve vereniging Suiker Unie, dinsdag tijdens zijn toe spraak tot de jaarvergadering van de unie in het jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. Drs. Van Kempen had eerder opge merkt dat de grote regenval van dit jaar van aanvankelijk een geduchte tegenvaller tot een noodsituatie was uitgegroeid. „Het leed van dichtbij dat zien wij nu, maar ook het leed voor de toekomst is niet gering," aldus de Suiker Unie-voorzitter, die wees op de directe schade veroorzaakt, door niet te oogsten produkten en op de indi recte schade voor de bedrijven, die zich de komende jaren zal voordoen. Een ongunstig zaaiseizoen en vooral in het zuidwesten van het land snel om zich heen grijpende vergelingsziek- te in de suikerbieten vormden even eens tegenvallers. Drs. Van Kempen had waardering voor het leger en de grote groepen vrijwilligers die de door de regen getroffen boeren zo veel mogelijk hebben geholpen. Hij vond het merkwaardig dat de suiker bieten niet in de schaderegeling water overlast van de regering voorkomen: „De motivering is dat de suikerbieten waarschijnlijk nog zullen worden ge oogst, Of deze veronderstelling be waarheid wordt, valt te bezien. De stand van vandaag is dat ongeveer 3200 ha suikerbieten bestemd voor de Sui ker Unie nog niet zijn gerooid. In verband hiermee is besloten voorlopig de fabrieken te Zevenbergen en Sas van Gent open te houden en de overi ge deze week de campagne te laten beeindigen." De Suiker Unie-voorzitter achtte het van zeer groot belang voor boer, industrie en consument, maar ook voor de belastingbetaler, dat alle suikerbieten worden geoogst en ook tot suiker verwerkt, .maar de reali teit gebiedt te zeggen dat de toestand op verschillende bietenvelden zodanig is, dat de kans op oogsten praktisch nihil is." Drs. Van Kempen achtte het daarom rechtvaardig dat de suikerbie ten als nog in de schaderegeling van de overheid worden opgenomen. Onder gemiddelde Aangenomen dat alle bieten nog ge oogst zouden kunnen worden 'een optimistische aanname' dan zal de hoeveelheid verwerkte bieten van ruim 3JA miljoen ton slechts iets onder het gemiddelde van de drie voorgaande jaren blijven (3,3 miljoen ton). De suikerproduktie zal dan 430.000 ton belopen en 6 tot 7 procent achter blijven bij het. driejaarlijkse gemiddel de van 460.000 ton. Hoeveel lager de opbrengst zal uitvallen bij de genoem de 430.000 ton hangt af van de hoe veelheid bieten, die in degrond zal achterblijven. Het tarra-percentage, dat in vorige jaren 20 procent be droeg zal in de campagne 1974 rond de 28 procent 'bedragen, hetgeen meebrengt dat 450.000 Ion grond méér vervoerd en weggewassen moest wor den. Mede daardoor belopen de vrachtkosten dit jaar 3 tot 4 miljoen meer dan onder normalere omstandig heden. M-V»r slecht Drs. Van Kempen deelde mee dat men nochtans in Nederland op het punt van de suikervoorziening er ver gelijkenderwijs minder slecht voor staat dan in enkele andere EEG-lan- Globaal mag worden aangenomen dat de produktie in ons land ongeveer 700,000 ton witsuiker zal bedragen bij een geschat verbruik van rond 750.000 ton. „Het in te voeren kwantum is derhalve niet onrustbarend." Maar in de totale EEG is de suikervoorziening tot de volgende campagne niet ge waarborgd. De Suiker-Umevoorzitter constateerde dat aan de voorwaarden voor een goed suikerbeleid in EEG- verband niet is voldaan: Er is geen continuïteit en de prijzen voor telers en fabrikanten voldoen niet aan te verwezenlijke beleidsdoeleinden. De kostenverhoging voor de teler liggen vanaf '73 tot oogst 1975 op ruim 30 procent. Een bietenprijsverhogmg, zo als door de COPA gevraagd van 20 procent zou op zijn plaats zijn. Mr. G. J. de Gilder, voorzitter van de NSR gaf r Kempen tuatie f de rede van de heer Van i analyse van de sulkersi- de EEG. Voor 1974/75 zijn daar de behoeften geraamd op 11.271.000 ton, terwijl 9.093.000 ton suiker beschikbaar is. Er zal dus ruim twee miljoen ton moeten worden geïmporteerd. Overschotten uit Frankrijk. Beigië en Denemarken zullen gedeeltelijk de EEG-behoeften dekken, maar uit der de landen zal de twee miljoen ton verder moeten worden ingevoerd. Die invoer zal komen uit öe Britse Com- monwealthlanden en uit Oost-Duits- land, maar er blijft dan nog ongedekte hoeveelheid tussen 600.000 en één miljoen ton, waarvoor de suiker van de wereldmarkt moeten worden betrokken. Eind 1974 hebben de voorraden een dieptepunt van minder dan 20 procent van verbruik of minder dan 2V: maand verbruik bereikt, zo laag, dat de grens van uitputting van de voorraden is genaderd. Ramp ..Wanneer de oogst van 1975 onvol doende suiker zal opleveren zullen wij in 1975/76 een herhaling van de huidi ge situatie zien en als EEG wat onze suikervoorziening betreft in een ramp terecht komen." aldus de heer De Gilder. Hij citeerde de suikerdeskuncüge van de PAO, dr. Viton, die tot de conclusie was gekomen dat het waanzin is ie spreken van vermindering van suiker produktie in de ontwikkelde landen. „Dit is tegen de belangen van de mensheid in het algemeen." Mr. De Gilder was het niet eens met de minister van landbouw Van der Stee. die gezegd zou hebben dat de EEG moet oppassen voor een te grote zelfvoorziening om de suikerimporten uit de ontwikkelingslanden niet onmogelijk te maken in de toekomst. ,Die uitlating openbaart eerder passie dan kennis," aldus de NSR-voorzitter. „De EEG kampt nu met een enorm suikertekort. Wij blij ven hopen dat de huidige probjemen een ommekeer in het beleid van de Europese Commissie zal brengen, die tot gezamelijke planning en overleg tussen de Commissie en de suikerpro ducenten zal leiden in plaats van het huidige eenrichtingsverkeer," aldus mr. De Gilder. tie maar ook op de nabije toekomst. Volgens de CBTB voorman is de structuur van de landbouwgronden in Zeeland zoveel geweld aan gedaan dat nauwelijks op een normale oogst valt te rekenen. Dat toekomstbeeld hangt echter ook sterk af van de komende winterperiode. „Als we een droge win ter krijgen en het vriest een beetje dan kan er nog een heleboel goed komen," aldus de beer De Jager. De kritiek van de heer De Jager spitste zich toe op de volgende pun ten: de minimum- en maximumgrenzen zijn onjuist. De grens van 20.000 gul den zag hij zelfs als een verkapte vorm van inkomensnivellering. ,_En dat dan over de ruggen van al gedu peerde mensen. Ik vind dat een volko men verwerpelijke zaak," betoogde hij. als tweede bezwaar tegen het maximum aan de schade-uitkering noemde de vice-voorzitter het belem meren van de ontwikkeling van de middelgrote en grotere bedrijven. Vol gens de heer De Jager worden me: het maximum van 20.000 gulden Juist die bedrijven die hij de mees', levensvatbare noemde gedupeerd. „Deze bedrijven in hun ontwikkeling belemmeren is een aanslag op hun bestaansmogelijkheid en staat haaks op het structuurbeleid," aldus de heer De Jager. het bedrag van 2.000 gulden ver-l goeaing per hectare achtte de heer De Jager verder veel te laag. „Zelfs als men er van uit gaat dat dit een bodemvoorziening is, zoals de minis ter stelt, dan zitten er veel te grote gaten in." de beperking tot de produkten aard appelen, uien en gladiolen achtte de heer De Jager ook niet redelijk. Hij bepleitte opname van alle produkten. ,J>e niet in de regering opgenomen produkten zitten juist vooral op de kleinere bedrijven. tenslotte bepleitte de CBTB-voor- man opname van de veehouderij in de schaderegling. In leder geval gaf de heer De Jager te kennen acties als het niet betalen van belasting af te wijzen. „Dat is niet mijn lijn Dat gaat onherroepelijk naar anarchie. Dan gaat bet recht van de sterkste gelden en wij zijn nu luist de zwakke." beklemtoonde hij. !)<-«■ visie werd hem niet in dank afgenomen. Knngsecretarls L. Wattel proefde er zelfs 'een stukje demagogie' uit. De heer De Jager betreed dat laatste zelf overigens met kiem. ïuit de zaa' Krrbeeld t wr het leve Jager wilde zoiets een kans oen maar toonde grote twijfels over de uitvoerbaarheid. Het bevestigde vol gens hem de stelling dat er niet zoveel goede mogelijkheden voor har de actie zijn- VLISSINGKN De Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlfssin- gen zal voor een uitbreiding van de Amercentrale in Geert ruiden berg een ketelinstallatie bouwen. Deze installa tie zal geschikt zijn voor bet produce ren van ruim 186(1 ton stoom per uur. De produktie-eenheid wordt ingericht voor het stoken van zowel kolen als olie. Het Rijn-Schelde-Verolme ooncem heeft van de Provinciale Noordbra- banrse Electric:'.ei ts Maatschappij (PNEM) de intentieverklaring ontvan gen voor een opdracht ten behoeve van de achtste eenheid van de Amer centrale. Met deze opdracht, die me dio 1979 moet worden opgeleverd is een bedrag van rond 230 miljoen gulden is gemoeid. De turbinegenera- torinstallaVle met een capaciteit van 600 MW zal worden geleverd door het Konsortium Rotterdams-ene Droogdok Maatschappij en Brown Boveri Neder land. beide gevestigd te Rotterdam. Belangrijke deler, van de generator zullen door de elektrotechnische indu strie v/h W. Smit te Slikkerveer, on derdeel van het Holec concern, wor den gefabriceerd. De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en Smt zijn licentiehoudsters van Brown Boveri Cie. ALS GEVOLG VAN DE STORM VLISSIXGEN Als gevolg van de storm is dinsdagmiddag een dragline in de jachthaven van Breskens gekan teld. De machinist L. uit Schoondübe liep hierbij ernstig dijbeenletsel op. Hij is per ambulance naar het Sint- Antonïusznekenhuis in Oostburg over gebracht. De dragline gaf stenen aan de stenen leggers aan die bezig waren me: de glooiing voor de nieuwe Breskense jachthaven. De dragline kantelde en •■•iel tussen de dam wand en de steeng looiing. De machinist raakte bekneld in zijn cabine en moet met behulp van snijbranders worden bevrijd. Dok ter H. Hauer verleende eerste hulp. In verband met de hoge waterstand en een krachtige storm die het water opstuwde heeft de stormvloedsein- aienst in het district zuid dinsdagmor gen omstreeks half elf beperkte dijk bewaking ingesteld. Het KNMI-station •e Vlissingen mat dinsdagavond om streeks half tien een windsnelheid van 9. Op het lichtschip Noord-Hinder kwam men tot windkracht 10. In verband met de storm werd dinsdag morgen om kwart over zes de belood- sing van schepen in het Oostgat ge staakt. Later op de dag om 17.30 uur staakte het loodswezen ook de beloodang in de Wielingen. Op de reden van Vlissingen ging het belood- sen van schepen gewoon door. De hoogste waterstand is vanmorgen woensdag omstreeks half rijf be reikt, Bij het KNMI in Vlissingen verwachtte men een totale verhoging van 3.28 meter; wat 1.40 meter boven de normale hoogwaterstand is. Dins dagmiddag werd een hoogste water stand van ongeveer 2.50- gemeten. De veerdiensten over de Westerschel- de zijn dinsdag niet uit de vaart geweest. Wel liep een veerboot tussen Vlissingen er. Breskens 's morgens omstreeks half acht een uur vertra ging op toen een met rode bieten geladen boerenkar als gevolg van de storm kantelde. De kar, eigendom van de beer Van Capelle uit Torhout (B), begon door de storm te schuiven en viel om. £ien deel van de lading rolde over het dek. Bij aankomst van de veerboot in Vlissingen moest perso neel van de PSD de ravage eerst opruimen, voordat, de boot de terug tocht naar Breskens kon aanvaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 9