Saneringsfonds voor de visserij op komst Olievoorraad voor 90 dagen verplicht Ir Manusama doet beroep op zijn landgenoten Extra huurverhoging blijft mogelijk KRITIEK IN VS OP BELEID TEGENOVER KLM-VLIEGRECHTEN Kan der Stee doet toezegging: lilson ontkent spionage door ex-minister Inisenberg ipreekt kritiek «naat tegen Abortus-apparatuur moet terug naar Amsterdamse arts m- en buitenland DOORBRAAK EEG-ENERGIE- BELEID Toch militaire VS aan Turkije Emancipatie- commissie geïnstalleerd Ingezonden brieven in Revo York Times: Uitbreiding ECD -oor controle op doorvoeren van nriisverlagingen WOENSDAG 18 DECEMBER \97* HOVINCIALE ZEEUWSE COUEANT 3 pEN HAAG (ANP) Minister ,nr. A. van der Stee van land bouw en visserij heeft de instel ling toegezegd van een stichting ontwikkelings- en sanerings fonds voor de visserij, onder het voorbehoud dat de internatio nale quoteiingsregeling voor de vangst van de belangrijkste vis soorten van kracht wordt. De quoteringsregeling, voorgesteld door je Noord-Oost-Atlantische Visserij Commissie (NOAVC), zal op 1 januari li, van kracht worden, als op 20 de- tember geen van de in die commissie samenwerkende landen er bezwaar te- (en maakt. Aanleiding tot het instellen van het fonds zijn de gevolgen van de overbe- nssing en de quoteringen waarmee men die overbevissing nu wil tegen- jaan. Voor de visserij zal een en an der volgens de minister een daling van de bedrijfsresultaten op korte en mid dellange termijn tot gevolg hebben. De minister heeft zijn plannen dinsdag röndeling meegedeeld aan de vaste jommissie voor de visserij uit de twee- je kamer, nadat hij overleg had ge leegd met het visserijbedrijfsleven. Het doel van het fonds zal zijn de her structurering van de visserij en de noodzakelijke sanering te stimuleren so te begeleiden. Het ministerie noemt «n viertal maatregelen waaraan ge- i3cht wordt en slechts als indicatie 'Kdoelde bedragen voor de kosten iarvan. De som van die indicatiebe- 10NDEN De Britse premier Harold iüson heeft beschuldigingen ontkend cit een vroegere Labour-minister spi tsige heeft bedreven voor Amerika deen communistisch land. Het gaat sa John Stonehouse (49), die van 1964 "70 als Labounninister van poste llen en van de luchtvaart was. Hij rudween vorige maand op mysterieuze iljie aan het strand van het Amerl- taose Miami. Rson verklaarde dinsdag ten over ran van het lagerhuis dat er geen Éijn van waarheid zat in alle pers- kichten die in 'de vorm van feiten" js gepubliceerd. Zijn verklaring was a antwoord op de persberichten dat Stnehouse werd genoemd als een )lon voor de inlichtingendienst van Sjrehoslowakije. Bovendien was door a parlementslid van Labour de sug- $9 gedaan dat Stonehouse werk- ssn was geweest voor de CIA. ksdagochtend kwamen de Times en 5 Daily Mirror met de mededeling dat Sooehouse als contactman van een ramunistische inlichtingendienst was E«md door Josef Froiik, een. xrchoslowaakse functionaris die in ar het westen uitweek. Wilson s dat de beweringen van Frolik wa ai onderzocht door de veiligheids- en dat ze ongegrond waren f (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de algemene liünciële beschouwingen over de ajtebegroting-1975 heeft minister Dui nberg (financiën) in de Senaat ge- i(Sd dat het bedrijfsleven zeker niet 'dort komt. IJVD en CDA willen één tot twee irccent verlaging van de vennoot- ispsbelasting, die de ondernemers |Er hun winsten moeten betalen, far zij vergeten dat het 3,5 miljard- biket van de regering de onderne- Iss 1 miljard gulden oplevert. Dat ptent in feite zelfs acht procent paging van de vennootsohapsbelas- aldus de bewindsman van finan- |HL Een meerderheid van de Senaat Hier andere VVD, KVP, AR, CHU) is' er tijdens de nadere heschouwin- B bij, dat de regering te weinig 1st voor het bedrijfsleven De Senaat stemde dinsdagavond in Hrderheid in met de financiële en tale plannen van het kabinet voor ÏERVOLG "4NTJ J_JN sl wat betere parlementaire repu te: een goed en getrouw kamerlid, Eten in eigen fractie en daarbuiten, a oud-minister bovendien. Ook dat itelangrijk: „Voor de continuïteit in fe politieke bewindvoering wordt het belang geacht dat vertrekkende Ulsters en staatssecretarissen een fêd heenkomen vinden", schreef Van ia Berg destijds. Er moet immers be- stelling blijven bestaan voor het Nêrlidmaatschap en de ministers- telie. Vanuit die Haagse achter pad nu is het te verklaren dat de be- aeming in Zeeland tot stand is ge- 'Msn zoals nu is gebeurd. Het' is niettemin een oogkleppen- j" beleid: Den Haag kijkt één bepaal de richting op en al het andere 'Kdt niet gezien of wordt niet belang- 1 geacht. In de wandelgangen van hmer vertelt men dat De Gaay I ptman zich verbaasd toont over de f* Zeeuwse reacties, vooral die uit kring: hij had die niet verwacht. f is inderdaad een subliem voor- ■-•d van een oogkleppen-houding. Als I het wat onvriendelijker zou wil- fffiggen dan kan dat gebeuren met jp titel van een boek, eens door de i Rrikaanse senator Fulbright ge- - ïjhreven: de arrogantie van de macht. Mt trieste is echter dat diegenen die te macht uitoefenen hun arrogantie pénaal niet beseffen. De Zeeuwse AR f'! bi ieder geval gepoogd dat twee testverwanten alsnog bij te brengen, "verdient daarvoor respect. dragen is 30 miljoen. Verder zal dan de begroting van de directie der vis serijen van het ministerie 4.5 miljoen naar het fonds worden overgeheveld. Vier maatregelen De vier maatregelen waaraan gedacht, wordt zijn: 1. Uitbreiding van de bestaande sane ringsmaatregelen voor de vloot, waarbij de grens van het bruto-ton- nage van schepen sterk zal worden AMSTERDAM (ANP) De door de justitie in beslag genomen medische apparatuur van een op 7 november jongstleden gesloten abortuskliniek aan de Sarphatistraat in Amsterdam moet aan de arts worden teruggege ven. Daar komt de beschikking op neer die de raadkamer van de Am sterdamse rechtbank dinsdag heeft ge geven op het door de arts ingediende klaagschrift tegen de inbeslagneming. In de beschikking staat dat de straf vordering zich niet verzet tegen de teruggave van de apparatuur. De offi cier van justitie mr. L. van den Berge gaat vermoedelijk van deze beschik king niet in cassatie bij de hoge raad in Den Haag. Aangenomen kan wor den dat de arts zijn werk in de kliniek weer zal hervatten. In juli sloten de twee doktoren van de abortuskliniek, toen bet 'Sarphati- huis' genaamd, de kliniek, nadat de hoofdofficier hun had medegedeeld dat hij zou ingrijpen als zij dit niet vrijwillig deden. In mei werd in deze kliniek een 37- jarige Belgische vrouw geaborteerd, die aan een tijdens de behandeling opgetreden bloeding overleed. Tegen beide artsen werd een strafvervolging ingesteld. Eén van de artsen opende op 1 november de kliniek. Daarna volgde de inbeslagneming en sluiting van de kliniek. Deze arts vroeg en verkreeg heropening van het gerechte lijk vooronderzoek in de strafzaak die oorspronkelijk op 21 november jongstleden had zuilen dienen voor de rechtbank in Amsterdam. KVP EN ARP: STUDIE FINANCIERING TREFT VOORAL MIDDENGROEPEN DEN H.AAG (ANP) De voorstellen van staatssecretaris Klein (onderwijs) inzake de studiefinanciering betekenen eep lastenverzwaring voor de midden groep en de grotere gezinnen. De regering neemt met de voorstëllen voor de studiefinanciering verder een ander standpunt in dan bij de behan deling van de collegegeldwet in mei JL Dit zijn de voornaamste bezwaren van de tweede kamerfracties van de KVP en ARP tegen de plannen van de staatssecretaris inzake studiefinancie ring zo zeggen de fracties in een verklaring. De KVP- en AR-fracties vra gen zich verder af wat nu de proce dure wordit bij de behandeling van de voorstellen. Op zijn minst hadden de kamercommissies van onderwijs en wetenschappen over de voorstellen moeten worden ge&nformeerd zo vin den de fracties. verruimd, terwijl de eis ten aanzien van de leeftijd van het schip be perkt zal worden. Indicatiebedrag f 14 miljoen. 2. Voor schepen die. vooruitlopend op verkoop, opgelegd worden, een sub sidie in de rente van de op dat schip drukkende lening over maximaal zes maanden. De in deze periode verval lende aflossingen kan het fonds ga randeren. Indicatiebedragen: 2 miljoen voor de subsidieregeling en 6 miljoen voor de garantierege ling. 3. Voor werkloos geworden maat schapsvissers een regeling, die v ziet in een sociale uitkering aan de ze vissers. Indicatiebedrag 5 mil joen. Cao-personeel dat werkloos wordt kan volgens het ministerie een beroep doen op de bestaande sociale wetten. 4. Naast de reeds in de begroting landbouw en visserij opgenomen be- dragen voor de experimentele visse rij f 3 miljoen in het fonds om het onderzoek naar uitwijkmogelijkhe den voor de viserij extra te stimule- Het bedrag van 4,5 miljoen, dat van de directie van de visserijen naar het fonds wordt overgeheveld, zal worden bestemd voor experimentele visserij en structuurbevorderende maatregelen op het gebied van aanvoer, handel en be en verwerking van vis. Voor zover nodig zullen toekomstige besluiten van het fonds ter toetsing aan de Europese commissie worden voorgelegd- De bedoeling is dat da directeur-gene raal voor de landinrichting en de vis serijen, ir. S. Herweijer, voorzitter wordt van het fonds. De directeur der, visserijen, ir. Th. J. Tienstra, zal secre taris zijn. Het bestuur zal verder be staan uit ambtenaren van de minis teries van landbouw en visserij, van financiën en van sociale zaken en ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven. Slot van pagina 1 men zijn. Het officiële communiqué van de Raad echter vermeldt dit Ne derlandse voorbehoud niet. Ook de Denen moeten wat de kernenergie betreft eerst nog naar hun parlement. Ook hun reserve is in het formele communiqué niet opgenomen, De commissieplannen streven naar gebruik van nucleaire energie of kolen voor de opwekking van elektriciteit en niet naar het gebruik van het, kostbare aardgas- Dit stemt aller minst overeen met het Nederlandse uitgangspunt. Ook deze kwestie moet in februari worden geregeld. Neder land zegt.: voor de opwekking van elektriciteit moeten wij wel olie ge bruiken, omdat noch nucleaire energie noch kolen toereikend voorhanden zUn- Nederland gebruikt zijn aardgas daarnaast om een strategische reserve op te bouwen teneinde in tijd van nood de elektriciteitsvoorziening te kunnen waarboven. De energieministers hebben gisteren een driejarenprogramma ter waarde van 148,75 miljoen gulden goedge keurd voor steun aan energiewinnings projecten. WASHINGTON (APA) De Ameri kaanse regering heeft toch nog succes gehad met haar niet aflatende druk op het congres om terug te komen van zijn besluit de militaire hulp aan Tur kije te staken. De senaat en het huis van afgevaar digden kwamen dinsdag tot een com promis: de militaire hulp aan Turkije zal tot 5 februari worden voortgezet. Wijzigingsnota wetsontwerp ingediend: DEN HAAG (ANP) Het wetsontwerp voorraadvorming aard- olieprodukten, dat in 1971 bij de tweede kamer werd ingediend, is gewijzigd. In een nota van wijzigingen wordt de verplichting voor importeurs en raffinadeurs om van de belangrijkste aardolieproduk- ten een voorraad aan te houden ter grootte van 65 dagen binnen lands verbruik, verhoogd tot 90 dagen binnenlands verbruik. In dè toelichting bij de nota van wijzigingen schrijft de minister van economische zaken drs. R. F. M. Lubbers dat de wijzigingen bedoeld zijn om het wetsontwerp in overeen stemming te brengen met een nieuwe richtlijn van de ministerraad van de Europese gemeenschappen. De verplichting om een voorraad aardoiispro dukten aan te houden wordt gezien als noodzakelijk om onderbreking in de voorziening met aardolieprodukten het hoofd te kun nen bieden. Tot dusver geschiedde dit in Nederland op basis van een uit 1961 daterende gentlemen's agreement met de oliemaatschappijen die in Ne derland ruwe olie raffineren. NA BERICHTEN UIT ZUID-MOLUKKEN OVER ARRESTATIES EN MARTELINGEN Extra kosten Voor de extra kosten die een gevolg zijn van de voorraadverboging vindt de minister het praktisch om via het bestaande prijsbeleid voor aardolie produkten een bevredigende oplossing te vinden. Wat de financiering betreft 25 dagen extra voorraad betekent ongeveer 12 miljoen ton produkt beraadt de minister zich over de wij ze waarop met name voor kleinere ondernemingen een oplossing voor eventuele moeilijkheden daarbij ge vonden kan worden. Vooralsnog lijkt het verstrekken van een overheidsga- rantie een praktische en wat de uit-i voering betreft een eenvoudige oplos sing. Ontheffingen Omdat ook werkvoorraden ruwe olie mogen worden meegerekend bij het aanhouden van de verplichte voorra den zijn bepaalde importeurs van aardolieprodukten in het nadeel. In het wetsontwerp is daarom voorzien in een gedeeltelijke ontheffing voor 20 dagen voor importeurs die aan bepaalde oorwaarden voldoen. De aftrek wegens uit de nationale bodem gewonnen ruwe olie wordt in het wijzigingsvoorstel beperkt om daarmee het tekort op het gestelde doel van een voorraad van 90 dagen op te vangen dat ontstaat door het verlenen van gedeeltelijke ontheffin gen voor onafhankelijke importeurs. DEN HAAG (ANP) De presi dent van de Republiek Zuid-Mo- lukken, ir. J. A. Menusama, heeft een beroep op zijn circa 40.000 in ons land wonende landgeno ten gedaan het hoofd koel te houden en de grootst mogelijke zelfbeheersing te betrachten. Hij heeft dit gedaan, zo heeft hij op een dinsdag in Den Haag gehouden persconferentie meegedeeld, omdat er uit de Zuid-Molukken 'zeer verontrus tende' berichten zijn binnengekomen, die onder de Zuidmolukkers grote beroering teweeg hebben gebracht. De berichten kwamen namelijk van arres taties van een groot aantal Zuidmo lukkers door de Indonesische autori teiten, omdat de Zuidmolukkers zich aan subversieve activiteiten ten gun ste van de republiek zouden hebben schuldig gemaakt. Bij de verhoren zou de Indonesische politie methoden hebben toegepast, die als onmenselijk worden beschreven, aldus ir. Manusa ma. In een brief heeft hij premier Den Uyl op de hoogte gebracht en gevraagd hem over deze kwestie te willen ontvangen. Ir. Manusama is in het bezit van brieven, die hij gaarne vertrouwelijk ter inzage zou willen geven, niet alleen aan de Nederlandse minister-president maar ook aan de organisaties als Amnesty Internatio nal, het secretariaat-generaal van de 'Concentration Camp Practices', het internationale Rode Kruis, de interna tionale liga voor de rechten van de mens en de Verenigde Naties welke organisaties ook door hem zijn inge licht. Aan de Nederlandse regering heeft hij verder verzocht de Indonesische rege ring en haar ambassadeur in ons land een nota te zenden, waarin gevoelens van afkeer en afschuw worden over gebracht en waarin tevens wordt ge wezen op alle mogelijke ongewenste gevolgen, die uit een dergelijke optre den kunnen voortvloeien. „Ik houd mijn hart. vast dat er iet Nederland zou gebeuren, hoewel ik daar begrip voor zou kunnen opbren gen, maar ik héb het natuurlijk liever niet", zo sprak hij. Hij hoopte tevens dat dïverxe actie- en pressiegroepen in ons land, die zich steeds hebben inge zet tegen ontoelaatbare onderdruk kingsmethoden in andere landen, nu ook him stem zullen verheffen tegen hetgeen op het ogenblik door Indone sië in de Zuid-Molukken wordt bedre ven. -IEKPRIJS 2 CENT OMHOOG DEN HAAG (ANP) De minimum prijs voor verpakte volle melk gaat met 2 cent omhoog van 83 tot 85 cent per liter. Het bestuur van het pro- dukfscnap voor zuivel heeft hiertoe dinsdag besloten. Waarschijnlijk gaat de verhoging begin volgende week in. DEN HAAG Minister-president drs. J. den Uyl en mevrouw drs. Paula Wassen-van Schaveren, voorzitter van de nationale advies commissie emancipatie, na de in stallatie in de Rolzaal. DEN H.AAG „Ik hoop dat er de komende jaren iets wezenlijks zal ver anderen in de maatschappij. Ik hoop dat vrouwen dan niet meer aLs het tweede geslacht beschouwd zullen worden en zij met dezelfde vanzelf sprekendheid en gelijkheid door de samenleving behandeld en geaccep teerd worden als mannen". Met deze woorden installeerde mi nister-president Den Uyl dinsdag in de Rolzaal aan het Haagse Binnenhof de Nationale Adviescommissie Emancipa tie, die in de wandeling eenvoudig „Emancipatiecommissie" gaat heten. De taak van deze commissie is de regering te adviseren zowel op verzoek als op eigen initiatief bij het voeren van een samenhangend beleid ter bevordering van de emanci patie van de vrouw. Paula Wassen-Van Schaveren, presi dente van de „Emancipatiecommissie" en ex-fractievoorzitster van de D'66 Eerste-Kamerfractie, noemde de taak van de commissie „geen luxe hobby maar een essentiële voorwaarde voor een vrijere samenleving". Aan de hand van een dia-projectie liet zij zien dat vooral in de sectoren van belastingen, onderwijs en vorming, psyc'no-sociale ontwikkeling, sociale zekerheid, wetge ving, arbeidsmarkt, politiek, maat schappelijke condities en bedrijven veel achterstelling van vrouwen is. Twaalf vrouwelijke kamerleden schitterden door afwezigheid, omdat zij het niet eens waren met de wat zij noemden eenzijdige samenstelling van de commissie, hetgeen zij tot uitdruk king hadden gebracht in een brief SALARIS- VOORSTELLEN AMBTENAREN DEN HAAG (ANP) Het Algemeen Comité van Overheidspersoneel (acop) heeft met de rooms katholieke en christelijke centrales van overheids personeel, na het mislukken van een centraal akkoord voor 1975 op cen traal niveau, voorstellen geformuleerd voor het overleg in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken Die voorstellen houden onder meer in: in het kader van de overeengekomen onverkorte voortzetting van het trend- beleid voor 1975 dien per 1 januari a^. een bijstelling van het salaris plaats te vinden op grond van de loonont wikkeling in het particuliere bedrijfs leven. De naast de salarissen toege kende toeslag ingevolge de machti gingswet dient per 1 januari a.s. in de salarissen te worden verwerkt- Er wordt voorgesteld bij wijze van voorschot een salarisverhoging toe te kennen van twee procent. Deze verho ging dient voor tenminste één procent in een voor ieder gelijk bedrag tot stand te komen. Overeenkomstig de regelingen, die in de bedrijfstakken die voor de trend re levant zijn getroffen zijn ter compen satie van prijsstijgingen, dienen in het kader van het trendbeleïd voor het overheidspersoneel in 1975 soortgelijke compenserende maatregelen te worden getroffen met een vloer van tenminste honderdvijfenzeventig gulden per pro cent op jaarbasis. (Slot van pagina 1 mate voorhanden waren, gebruik te maken. De WD'er De Beer wierp de minis ter tegen, dat hij greuime tijd geleden ae teruggang al had voorspeld. Gruij- ters hield echter vol. dat hij op grond van de begin dit jaar bekende gege vens, geen verkeerde voorstelling van zaken had gegeven. Hij beloofde de suggesties die zowel KVP als VVD in een noodplan hadden gedaan ter op voering van de bouwproduktie, zorg vuldig in overweging te nemen. Hij ontkende overigens dat vertragingen in het ambtelijk apparaat voor een deel debet zouden zijn aan de terug gang. Wel duurt tegenwoordig de be sluitvorming over bijvoorbeeld plaats en omvang van een bouwproject lan ger dan vroeger, maar dat komt door de grotere inspraak. Leningen Het, door D'66 voorgestelde systeem van geïndexeerde leningen voor de woningbouw wees de minister van de hand. In het algemeen is het mis schien wel een goede oplossing, maar uit het oogpunt van monetaire poli tiek acht de regering, en met name minister Duisenberg, invoering niet gewenst. Een systeem van indexlenin gen zal grote oliekapitalen naar ons land lokken en dat is niet te voorko men door het systeem uitsluitend voor de woningbouw toe te laten, meent de regering. Gruijters gaf echter toe, dat het systeem in de particuliere sector, bij voorbeeld bij de bouw van bedrijfsge bouwen, wel wordt toegepast. Ik heb de indexeringsbepaling, vroeger als privëpersoon, ook wel in contracten laten opnemen, zo deelde hij mee. Zoals verwacht kwam staatssecreta ris Van Dam bij de behandeling van het huur- en subsidiebeleid met de mededeling, dat de regering de door stromingsheffing intrekt. Hij zei de bezwaren tegen de praktische uitwer king van de heffing te onderkennen en kondigde een onderzoek aan om nog eens nader te bekijken of en hoe een wettelijke regeling op dit punt tot stand moet komen. Positievere geluiden kon zijn colle ga Schaefer laten horen ten aanzien van de stadsvernieuwing. Hij kwam met een „kerstpakket" op tafel, be staande uit een flinke verhoging van de rijkssubsidies bij woningverbete ring. Voor het eerst komen nu ook na-oorlogse woningen voor subsidie in aanmerking. Woningbouwverenigingen kunnen maximaal 50 procet van de kosten vergoed krijgen, als hun finan ciële positie na aftrek van de huurver hoging. niet toereikend is. Ook de vooroorlogse particuliere woningen krijgen meer steun. Als de verbetering van een woning meer dan 10.000 gul den kost, kan ae subsidie oplopen tot 3500 gulden voor mensen in de vier grote steden en 3000 gulden in kleinere steden. Er komen bijdragen van het rijk voor aanleg van centrale verwarming in na- oorlogse complexen woningwet woningen, mits ook de warmte- isola tie verbeterd wordt, verhoging van de bijdragen voor de klusjes meer geld voor verbetering van woningen in re- habiliatiegebieden en voor krotoprui ming (onder andere verhoging van de uit te keren verhuiskosten), verhoging van ds huurgewenningsb; j drage na woningverbetering en eeen rijksbijdra ge bij de verbetering van de eigen woning. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het con flict tussen de KLM en het Civil Aeronautics Board (Amerikaanse rijkslucht vaartdienst) over het trans atlantische passagiersver voer is het onderwerp ge worden van twee ingezonden brieven in The New York Times. In een op 5 decem ber gepubliceerde brief viel de schrijver, Percy Warner, de CAB aan voor een 'gewe tenloze greep naar de ver voersmarkt', die alleen maar kon leiden tot wijdverbreide tegenmaatregelen. Warner, die niet nader werd geïdentificeerd en ook de KLM- kringen in New York niet bekend Is, sprak over een „onbetamelijke regeringsactie" en wees erop dat de KLM zijn aandeel in het trans atlantische passagiersvervoer door hard werken en betere dienstverlening had veroverd. Dinsdag publiceerde The New York Times een tweede brief, ditmaal van Robert Booth, een vlieger van Pan American Air ways, die de opponent van de KLM is in het conflict. Booth stelde dat Warner kennelijk niet op de hoogte was van de bilate rale overeenkomsten tussen Ne derland en de Verenigde Staten, omdat er naast de vijf zogenaam de „vrijheden" (het recht, om over een ander land te vliegen, daar voor technische redenen te landen, passagiers van dat land naar een ander te vervoeren en omgekeerd, en passagiers van het ene naar het andere buitenland dan het eigen te vervoeren) een niet bestaand „zesde recht" be stond, waarvan de KLM en ande re Europese maatschappijen ge bruikmaakten. 'Zesde recht' Dit „zesde recht" bestond vol gens Booth uit het vervoeren van passagiers van land A via het eigen thuisland naar land B. „De KLM heeft geen rechten om pas sagiers uit New York naar Rome :e vervoeren", schrijft. Booth. Dat eervoer valt rechtens toe aan f *n Amerikaanse óf een Italiaan se luchtvaartmaatschappij. Niet- emin bestaat hei Noordatlantï- sche KLM-passagiersvervoer voor meer dan ae 'neift uit dit zoge naamde „zesde-rechttranspon." Volgens een zegsman van de KLM in New York staat er in de sinds 1945 tussen de VS en Ne derland afgesloten luchtvaarto vereenkomst en de amendemen ten daarop niets dat dit transito vervoer verbiedt. In Washington en New York circuleerde dinsdag het bericht dat de rechtbank in Washington het uitstel waarom de KLM had gevraagd voor de overhandiging van zijn dienstre geling aan de CAB, had afgewe zen. Het bericht bleek echter on juist te zijn. De rechtbank zal vermoedelijk eerst begin volgend jaar een uitspraak doen. Van Nederlandse zijde wordt ge hoopt dat- dit zal plaatsvinden nadat dr. Henry Kissinger advies over deze kwestie heeft kunnen uitbrengen bij de Ameri kaanse regering. Kissinger werd tijdens zijn bezoek aan Brussel door zijn collega Van der Stoel over de details van deze kwestie ingelicht. Een aantal van de than* getroffen maatregelen staat vr-nn'ht in de buur- en subsidlebnota van ilc bewindslie den van volkshuisvesting'. Het was de bedoeling ze halverwege het volgend jaar te laten ingaan, Maar 7* zijn een half Jaar naar voren gehaald, omdat staatssecretaris Schaefer merkte dat velen met de werkzaamheden wachten tot de regelingen van kracht zouden zijn. Om de gang In de stadsvernieu wing te houden worden de regelingen nu op I januari van kracht. UTRECHT (ANP) Minister Lubber* van economische zaken heeft de vak- centrales beloofd, dat prijsdalingen, zoals die nu al enter- tijd optreden voor bepaalde grondstoffen (plantaardige vetten bijvoorbeeld), zulten worden doorberekend in de consumentenprij zen- Hij heeft aan vertegenwoordiger* van de vakcentrales meegedeeld, da; de Economische Controledienst voor dit doel zal worden uitgebreid. Het overlegorgaan van KW. NKV en CNV heeft, hierover dinsdag zlin vol doening uitgesproken- Het heeft daar entegen 'met enige zorg' kennis geno men van het plan van minister Lub bers versoepelingen aan te brengen in het prijsbeleid. De vakcentrales hebban er begrip voor. dat het horecabedrijf door de minis ter wordt vrijgesteld van eer, maxi mum bij de doorberekening van de loonkosten. omdat deze bedrijfstak ernstige gevolgen neeft ondervonden van de energiecrisis en van de invoe ring van de 1 november-wet. Maar de argumenten die de minister aanvoert voor eenzelfde vrijstelling voor de groothandel in eet- en drink waren vindt het overlegorgaan onvol doende overtuigend. Directie: F. von de Veide, K Scherphuis en V/. F. de Pogter Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjuncf-hoofdredacleuren: M. P. Dieleman en C. van der Moas. BUREAUS: Vlissingen: Wetstraat 56-60, tel, (01134) 5144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Groie Markt 2, tel. (01100) 6140. Temeuzen: Nieuwstroat 22, fel. (01150) 4457. Hulst: Steenstroat 6, tel. (01140) 4053. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur; (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling; (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op zc- terdog: de plcotseli;ke kantoren van 9.00-11.30 uur. Redccfie: (01184) 4799. Expeditie: '01184) 2751. Overl. adv. maendag- t/m vrij dagavond van 2030 tol 22.00 jur (01184) 5144. Zondagavond von 20.00 tof 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 34,25; franco per post 37,75; per maand 11,60 losse nummers 0,50 (inclusief 4®/o btw). Advertentietarieven: 66 cent per mm; minimumprijs per advertentie 9,90; ingezon den mededelingen 27: x tarief. Brieven bureau van dit blad t 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4*/o btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 3