St. Jozefschool schreef voor reünie boekje over onderwijs Eede sinds 1650 Axelaar stapt naar zijn favoriete artiesten toe voor persoonlijk contact kxtl* Lierse al na 6 minuten verslagen door RWDM HOOFDONDERWIJZER W. STAELENS: „MET DE OPBRENGST VAN DIT WERKJE WILLEN WE FILMPROJECTOR KOPEN" WILLY VAN LOENEN CORRESPONDEERT AL JAREN MET ZANGERES ANITA KERR Best en braaf WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 ln de entree van de St.-Jozefschool teEede is een omvangrijk, documentatie- en schoolarchief opgezet. Leerlin gen hebben hieraan meegeholpen. EEDE In de r-k basisschool St- Jozef te Eede staat momenteel alles op zijn kop. Met vereende krachten zijn het onderwijzend personeel en de leerlingen de klaslokalen in ge reedheid aan het brengen voor de grote reünie van oud-leerlingen op zaterdag 28 december- Hoofdonder wijzer W. Staelens verontschuldigt zich voor de bende in zijn werkka mer: „We zitten volop in de voorbe reidingen, want we verwachten dat er heel wat reünisten zullen komen. Toch minstens zo'n drie- tot vierhon derd mensen. Links en rechts heb ik vernomen dat er velen zijn die deze gelegenheid niet willen missen om elkaar na jaren weer eens echt te rug te zien". Om de reünisten een blijvende herin nering te kunnen aanbieden is de heer Staelens enige maanden druk geweest met het samenstellen van een boekje over het Eedese onder wijs 'van vroeger tot nu' en met de opzetten van een tentoonstelling van oude schoolfoto's. De oorspronkelijk ke bedoeling van de heer Staelens was 'een feestgids' uit te geven waarin wat, wetenswaardigheden over de Eedese St-Jozefschool zou den worden beschreven. „Tijdens het speuren naar gegevens hierover stootte ik al gauw op berichten en feiten van voor die tijd. In plaats van een feestje leek het me toen leuker om een boekje te laten ver schijnen- Mijn grootste zorg is nu alleen krijg ik alle honderd exempla ren no? op tijd klaar. Ik denk dat; als ik de hele vakantie doordraai, ik het dan net red". Hoofdonderwijzer Staelens laat het dikke pak stencils zien dat straks door d>_ machine moet worden ge haald. Het boekje, bestaande uit vier hoofdstukken, wordt door gebrek aan voldoende financiën in stencil vorm met een harde omslag waarop 'vermoedelijk' een foto van de St- Jozefschool aan de reünisten aange boden. „Voor vijf gulden, mag ook meer zijn, kunnen de oud-leerlingén zo'n boekje kopen. Ik hoop vov.eel geld bimien te krijgen dat we voor de school een filmprojector met ge luid kunnen aanschaffen. Dat willen we graag maar zo'n apparaat, moet je begroten op ongeveer 3000 gul den. In elk geval kan het boekje na aftrek van de kosten een bijdrage i"" deze wens betekenen. We hebben al een anti-scoop en daar hebben we veel nut van. Dit toestel hebben we in België gekocht en daarmee kan je zonder verduistering allerhande za ken vergroot projecteren. In heel Zeeuwsch-Vlaanderen zijn we de eni ge school die zo'n apparaat hebben Voor het verkrijgen van bijzondere schoolgegevens uit het verleden en Onder het toeziend oog van hoofdon derwijzer W. Saelens zijn leerlingen bezig met het stencillen van het boek je over de historie van het Eedese ónderwijs. met name anekdotische verhalen zijn er zowel door de onderwijzers van de St-Jozefschool als door de leerlingen tal van gesprekjes met oudere mensen gemaakt. „Vooral van* de heel oude mensen die nog in leven zijn, hebben we zeef intessan- te anekdoten te horen gekregen. Want vooral aan het anekdotische gedeelte in het boekje hecht ik veel waarde- Het eerste deel bestaat uit de historie over het onderwijs van Eede. Tot 1650 hebben we kunnen teruggaan. Met de historie leun je weinig kanten uit want die staat grotendeels zwart op wit vast. Dus dat was alleen een kwestie van puzzelen om er een lopend verhaal van te vlechten. Voor die gesprekjes met oudere mensen hebben we de moderne interview-techniek toege past We zijn óp stap geweest met de taperecorder. Dit had wel als nadeel dat er een nogal wat ouderen waren die door de aanwezigheid van dit apparaat-nogal moeilijk los kwa men", aldus de heer Staelens. Het boekje zoals de reünisten hst op 28 december in handen krijgen, ziet er als volgt uit: het eerste hoofdstuk handelt .over geschiedkun dige school- en onderwijsfeiten van af 1650, hoofdstuk twee. het meest omvangrijke chapiter, verhaalt anek doten óver de school en het school leven van vroeger. Hoofdstuk drie geeft een opsomming van leerlingen die ,in de Joop der jaren in de schoolbanken van St-Jozef hebben gezeten, ook de verschillende onder wijzers worden genoemd. In het laatste hoofdstuk is de catalogus vóór de fototentoonstelling opgeno men, Over de opsommingen van na men van leerlingen zegt de heer Staelens: „Als ik er toe zou kunnen komen om -een vervolg op dit boek je te schrijven dan zou dat nieuwe boekje moeten gaa.n over wat er zoal van de verschillende leerlingen terecht is gekomen. Ik hoop dan ook dat er op de'reünie een hoop verhalen loskomen en ook adressen worden uitgewisseld die ik voor zo'n vervolgboekje zou kunnen ge bruiken". Til een van de klaslokalen wordt een expositie van oude schoolfoto's inge richt. Tot nu toe heeft hoofdonder wijzer Staelens 250 'foto's kunne be machtigen- „Voor een ouderavond enkele maanden terug had ik 83 foto's bijelkaar gescharreld. Via een oproep tijdens die avond ben ik nu aan zoveel meer foto's gekomen. Omdat ik ze maar te leen heb laat ik nu van al die foto's dia's maken zodat ze voor ons schoolarchief niet meer verloren gaan. Voornamelijk oude foto's laat ik op dia maken". Op de reüniedag zullen er twee da- voorstellingen worden gegeven. Om de originele foto's op het gemakje van dichtbij te kunnen bekijken is een leslokaal helemaal als expositie ruimte gereserveerd. De overige klassen zullen bestemd zijn als ont moetingsruimte waar de oud-leerlin gen van de St-Jozefschool naar har telust herinneringen kunnen ophalen. TKRNEL'ZEV In een schitterende wedstrijd tegen Lierse heeft RWDM zondag duidelijk bewezen momen teel in topvorm te verkeren. Na 6 minuten voetbal keek Lierse al te gen een 3-0 achterstand aan t-n RWDM heeft zich in de rest van de wedstrijd slechts beperkt tot het verdedigen van deze riante voor spro c. Lierse profiteerde onder an dere langs Hans Posthumus die een voorzet van Oekf lfoekema afrondde maar nog voor rust scoorde Sjaak Teugels zijn derde treffer waardoor RWDM een 1-4 voorsprong nam. Na rust waren de topschutters blijkbaar uitgeblust wat echter niet wegnam dat de wedstrijd het publiek een overgetelijke dag had ge-zorgd. Anderlecht bleef door die overwin ning van RWDM op vier punten achterstand. Zelf wonnen de Brusse laars niet al te overtuigend van KV Mechelen. Een strafschop van Ren- senbrink en een doelpunt van Jean Dockx waren echter genoeg om het tamme KV Mechelen een 2-0 neder laag te bezorgen- Ook in Antwerpen kwam het publiek zondag behoorlijk aan zijn trekken. Club Brugge en FC Antwerp vochten in een rechtstreeks duel uit wie zich in ieder geval op korte termijn nog met de drie topplaatsen wil gaan bemoeien. FC Antwerp was vooral in de eerste helft de betere ploeg. Door Lund kwamen de rood-witten al na 7 minuten op 1-0, maar de weer uitstekende Julien Cools maak te enkele minuten daarna gelijk <1- 1). Alfred Riedl en Karl Kodat zorg den daama voor 3-1 en Antwerp dacht op rozen te zitten- Club Brug ge ring echter na rust fel in de aanval en de Antwerpse defensie moest, alle zeilen bijzetten. Vooral Jean Trappeniers onderscheidde zich hierbij en zonder hem had Club Brugge ongetwijfeld een betere uit slag behaald. Fons Bastijns slaagde er nog wel in om Trappeniers met een afstandschot te kloppen maar in de nog resterende minuten kon Club Brugge het meesterschap niet meei in doelpunten uitdrukken. Door die overwinning van Antwerp kwam stadsgenoot Beerschot eigen lijk een beetje onverwachts op de derde plaats terecht. Beerschot heeft een vrij regelmatig seizoen en is in de laatste weken schoorvoetend na derbij gekomen. Afgelopen zondag leverden de 'mannekens' een schitte rende prestatie door bij FC Luik 4-0 overwinning weg te kapen, sano was de grote man bij Beer schot en hij had met twee doelpun ten een groot aandeel in deze over winning. Cornells en Van Pelt maak ten de 0-1 cijfers vol. Standard is ook op de terugweg Door een 0-3 overwinning bij Berin gen is Standard nu 6e in de rang schikking met slechts twee punten achterstand op nr. 3 Beerschot. Hen- rotay was bij Standard uitstekend op dreef en hij scoorde twee tref fers. Bukal fstrafschop) nam de der de voor zijn rekening. Cercle Brugge verloor enigszins de aansluiting door een teleurstellende 0-0 tegen Winterslag- Cercle had wel over de gehele wedtsrijd een veld- overwicht, maar Winterslag verdedig de uitstekend. Berchem verkeert de laatste weken ook in moeilijkheden. De ploeg speelt, niet slecht maar de voorhoe de heeft veel te veel kansen nodig om tot doelpunten te komen. Goal- getter Ludo Verjans die meestal de BELGISCH VOETBAL doelpunten voor Berchem voor zijn rekening neemt is duidelijk uit vorm en het is voor Berchem te hopen dat dit van niet al te lange duur is. Berchem verloor zondag met 2-1 bij Olympic Montignies. AS Oostende blijft thuis goede pres- aties leveren. Ditmaal werd het, een 3-0 overwinning op Beveren Waas dat lange tijd de hoop op een pun tenverdeling wist te behouden. Pas diep m de tweede helft kwam Oos- tende's topschutter Jan Simoen en kele keren vrij voor Jean Marie Pfaff en Simoen heeft daar dit jaar niet al te veel kansen nodig om tot doelpunten te komen. Goalgetter Lu- do Verjans die meestal de doelpun ten voor Berchem voor zijn reke ning neemt is duidelijk uit vorm en het is voor Berchem te hopen dat, dit van niet al te lange duur is Berchem verloor zondag met 2-1 bij Olympic Montignies. AS Oostende blijft thuis goede pres taties leveren. Ditmaal werd het een 3-0 overwinning op Beveren Waas dat lange tijd de hoop op een pun tenverdeling wist te behouden. Pas diep ln üe tweed tendes' topschutt kele kenen vrij Pfaff en Simoen helft kwam Oos- T Jan Simoen en voor Jean Mane a! :*1 r dit 8 etui plaats in de rangschik king van de eerste klas. Lokeren won met 2-0 VAN Charleroi en Waregem klom enkele plaatsen door een 1-0 overwinning op Dlest Stand: RWDM Anderlecht Beerschot AS Oostende KV Mechelen Ol. Montignies 17 10 7 0 27 43-16 17 8 7 2 23 32-11 17 9 4 4 22 28-16 RAKKKR WIM 0VERGAAUW, PETER NIEUWERE EN JOE PASS AXEL Moeder Van Loenen snapt niet waar haar 32-jarige zoon Willy de lef vandaan haalt om met iedere muziekartiest die in zijn ogen favo riet is een persoonlijke relatie aan te knopen. „Die stapt overal zomaar naar toe. Hoe komt-ie er bij? En moet je 's kijken wat een kast vol met platen, bandjes en wat een apparatuur die heeft staan. Hij geeft er handen vol geld aan uit. Als-ie vandaag over iets kikt dan heeft-ie het morgen. Ik wou dat Willy eens een autootje kocht, dan konden we er af en toe een uit". Willy van Loenen, woonachtig in Axel, blijft nuchter onder de "klaagzang' van zijn moeder. Hij heeft in zijn vrije tijd zijn hart verpand aan de mu ziek. In de woonkamer staat een prachtig stereo-meubel. „Heb ik van de week pas gekocht. Die ouwe was op", zegt Willy. Als een paar kast deuren worden opgengezwaaid kij ken we tegen een ongelofelijke col lectie langspeelplaten en geluidsban den aan. „Ik heb meer dan 30(1 elpee's en tientallen banden. Een tijdje geleden heb ik een prachtige hifi-recorder gekocht want muziek moet voor mi.j optimaal overkomen. Daarom heb ik nu ook een nieuwe stereo-gelui dsi nstallatie gekocht. Er gebeurt hier ook altijd iets bijzonders. Nu kwamen we er weer door middel van een open brief achter de wethouder B. in T.. een 'beste, brave boerenzoon' is. Dat 'beste brave' laat ik voor wat het is. 'Best' en 'braaf' zijn relatieve begrippen icoar je veel aan op kunt hangen. Als deze kwalifi catie uit de mond van de oude heer B. zou zijn opgetekend zou ik ze voor lief nemen, nu kan ik er niet achter staan en blijf sceptisch ten aanzien van beide omschrijvingen. De niets vermoedende B. senior wordt in de open brief met de haren erbij gesleept en wel als van beroep zijnde boer. Men vraagt zich af: was dat nu nodig'Beste brave B.' was toch voldoende geweest als aanhef van een brief? Toch kwam het bij me over als: 'Hè. wethouder B., is z'n vader boer? Oh, wist ik niet hoor doch nu u het zegt: de gezondheid straalt gewoon van die jongen af. Maar 'k had héél iets anders in gedachtenDe Barbéetjes, naam met een uitheemse klank, stammend uit een beroemd Frans circusgeslacht bijvoorbeeld. V moet weten, ik ben geweldig gecharmeerd van die naam. Somwijlen zou ik de afkomst gezocht hebben in kringen van het bankwezen dan weer in die van het uitgelezen gilde restaurateurs van een exquise 3-sterren-eet- h.uis. 't Is doodgewoon boersubsidiair landbouwer. Nou. mij best. het pleziert me zelfs omdat ik me altijd aangetrokken heb gevoeld tot duidelijke be roepen mei zichtbare resultaten. In dit geval ziet Het. verleden van onze jonge B. er natuurlijk heel anders uit: Dat is dollen geweest op de hooizolder, dief je verlos spelen op de deel en joelend blinde mannetje tussen de bomen in de wei. Met een open brief zeg maar openbaring bespaart de niet publiciteitsschuwe schrijver zich geren naar een brievenbus en de kosten van een postzegel. Boven dien kan hij rekenen op een wijdverbreide lees- dichtheid. Zo is reeds aangehaalde open brief geenszins een missive, alleen bestemd voor docto randus B. nee. de hele bevolking hier krijgt deze onder de ogen. (Dank zij dit onvolprezen dagblad). Eens te meer treft mij de vergroving van het woordgebruik. Want laat de. Zeeuwse, taal nu niet direct de schoonste zijn van allemaal is het daarom noodzakelijk dat door notoire heren m deze streek herhaaldelijk het menselijk residu in de volkse spreektrant Over het voetlicht wordt gesme ten? Eerst roept er iemand een vergadering toe: ..Terug naar de beerput'." Hè jakkes. Spreker heeft daar zeker stralende herinneringen aan. Nu was men in T. altijd zeer vooruitstrevend in het hygiënisch opruimen van allerlei afval. Het. huiselijk tonnen stelsel heb ik dan ook niet meer gekend. Wèl stel ik me bij genoemde kreet allerlei vooroorlogse zicht baar ingewikkelde toestanden voor: Een ijzeren wagen, uitgevoerd in aangepaste kleur, die voor komt rijden, mannen die heel dikke slangen aan elkaar passen. De wagen eigenlijk wel een mooie wagen in elk geval een vernuftig machten, waard om in een museum te staan opgebaard was cilindervormig met allerlei buizen en pijpen er bovenop. Een loeiende slurpeen man die hard 'jaaaaia' riep. een klepperend deksel en het ritueel in en om de beerput was voltooid. Terug tot de ópen brief. Daarin spreekt de steller over 'poepka- naal.' Hè toe. En ergens in het Axelse meent een notabel de woorden: 'poep aan de knikker in de mond.' Notabene bij de huldiging van iemand die 'Rtek-wèl' heet.' Belieft men nog peultjes? Gunst nog meer open brieven ïk moet er niet aan denken! Daarin Is al rekening gehouden met de kwadrofonie". Behalve het beluis teren van muziek beoefent Willy van Loenen ook praktische muziek. Sinds enkele jaren speelt hij gitaar. Hij is hiervoor uitgerust met een 'Spaanse' en een elektrische. Eigenlijk door de geestdrift waar mee Willy van Loenen zich aan zijn hobby overgeeft, is hij op zulke merkwaardige wijze met verschillen de muziekartiesten van naam in con tact gekomen. In 1966 zat hij voor de beeldbuis en zag toen een optre den van de Anita-Kerrsingers. Willy was helemaal weg van deze zangfor matie en schreef Anita Kerr, toen nog woonachtig in California een brief, met de vraag of er ook elpee albums van haar waren uitgebracht. Korte tijd later kreeg hij antwoord. Van lieverlee ontstond er een meer persoonlijke correspondentie tussen Willy en Anita. Nu is het al zover dat Anita Kerr steeds vooraf Willy een brief schrijft wanneer ze zeker weet, dat ze naar Holland komt. Nadat Anita Kerr van Amerika naar Zwitserland was verhuisd, corres pondeerde zij vaker met Willy van Loenen dan voorheen. Vol trots laat Willy een elpee zien die hij van haar cadeau heeft gehad. In een foto album heeft hij ook tal van kiekjes, waarop de Anita-Kerrsingers en Wil ly van Loenen staan vereeuwigd. Willy vertelt dat hij Anita een zeer bijzondere vrouw vindt die zich zeer sympathiek gedraagt. Uit een brief die Willy laat lezen blijkt dat ook: "Beste Willy, ik ben zo blij dat je mijn kerstkaart hebt ontvangen. Ik hoopte dat ik 'm vroeg genoeg had verstuurd. Ja. ik ontving ook jouw kaart en ik heb hem 'm op de muur geprikt. Ik had een prachtige muur vol kaarten van zoveel aardige mensen. Ze betekenden gewoon een waardevolle toevoeging aan mijn kerstversiering. Ik hoop dat je de boeken kunt krijgen die je nodig hebt- over de plaats waar ik je "ran vertelde. Als ze je niet kunnen pen, laat het me dan weten dan ik zien of ik ze zelf ergens voor >a op de kop kan tikken. De tentoon stellingen. met de konijnen. 'Anita Kerr doelt hiermee op vader Arthur van Loenen. secretaris van de Axels* konijnenhoudersvereniging) lijkt, me erg opwindend en erg interessant ook. Ik hoop dat je vader één van de beste konijnen had. Je moet era trots op hem zijn omdat, hij zo heel precies weet hoe die ze moet verzot* gen en met ze om moet gaan Deze brief schreef Anita Kerr ia januari 1970. Nog altijd krijgt Wijly. van Loenen lange brieven van haar. Omdat Willy van Loenen niet ae eerste de beste gitaarleraar -wilde hebben om te lessen, zoch: hij" naa/ het adres van Wim OvergaauwJ wiens spei hij in het bijzonder waar deert. getuige de vele elpee's. „Via zijn platenmaatschappij ben ik aan zijn telefoonnummer in Hilversum gekomen. Op zekere dag heb ik 'ra opgebeiö en gevraagd of ik eens langs mocht komen. Dat heb ik. gedaan". In zijn fotoalbum laat Wil ly huiselijke opnamen bij Wim Over- gaauw thuis zien. Door al dit soort contacten kost het Willy van Loenen ook niet veel moeite om kosteloos uitzendingen van de verschillende omroepen te mogen meemaken. Orn aat hij Manja Jordans. pr-vrouw van de Tros-televisie, een leuke foto van haar en Joe Pass (gitarist) had gestuurd heeft hij nu een soort, vrijbrief gekregen voor de komende programma's "Music all in' waarin artiesten van zijn voorkeur optre den. Door de week kent. Willy van Loenen een heel ander leven. Dan is hij administrateur bij het Horeca bedrijf Van Oosterorn in Hulst. Willy van Loenen draait graag en veel langspeelplaten van zijn favorie te muziekartiesten. zoals Anita Kerr, Wim Overgaauw. Joe Pass en Peter Nieuwerf. tFolo PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 29