Temeuzen blijft bij standpunt: subsidie RPCZ is een rijkszaak Sint was even bij de maten Komst Broomchemie is nog niet voor 100 procent zeker VIJFTIG JAAR EEN MAN VAN DE KLOK B, EN W. OP VRAGEN UIT RAAD TIJDENS AFDELINGSONDERZOEK: STRAATLANTAARNS TERNEUZEN WELLICHT OP LAAG PITJE B. EN W. TERNEUZEN ANTWOORDEN RAAD: De AGO wist er raad op. hoort I0ERDAG 5 DECEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 1ENTE WIL ET MEEWERKEN I REGELING TERNEUZEN B en vv. van Temeu zen, handhaven het standpunt dat het' subsidiëren van het Regionaal Pedago- £Koh Centrum Zeeland een taak van bel rijk is, Ze zijn niet bereid om met ifldere Zeeuwse gemeentebesturen te overleggen over een gemeenschappelijk be regeling, omdat die de verantwoor delijkheid voor het functioneren van bet RPZC op de schouders van de «meenten legt, „die daartoe naar on- k stellige overtuiging financieel voldoende zijn toegerust". Uitschrijven b. en w. in antwoord op nogen uit de raad tijdens het afde- tegsonderzoek van de gemeentebegro ting, Uit him gegevens blijkt, dat op to moment vrijwel alle lagere en een gedeelte van de kleuterscholen in Ter- neuzen 'op enigerlei wijze' bij het work van het pedagogisch centrum v J?efcrokken' Het saai; om naar «batting 3800 leerlingen van het lager on 800 van het kleuteronderwijs. Het «"lege handhaaft echter de bezwaren tegen financiële verplichtingen die op tengere termijn worden'aangegaan, volgens opgave van het, RPCZ zullen ne bijdragen van de gemeenten voor volgend jaar 11,20 per kleuter en leerling bedragen, in totaal aa.300,voor 1975 bedraagt het on- aerdeel 'randvoorzieningen' f 29,29 per leerling. Daaruit moeten echter ook TOdere kosten bestreden worden Uit de raad zijn kritische vragen ge- stem over de opstelling van Temeu- ten aanzien van het PRCZ. Tij- oens het afdelingsonderzoek werd on dermeer geïnformeerd welke scholen on hoeveel leerlingen bij het werk van not centrum zijn betrokken en of dit met een bedrag van 0,15 per inwo ner de activiteiten nog wel kan voort- ~ïfn- Verder wordt er gevraagd we.K beleid Temeuzen denkt te voe ren en of de gemeente wil deelnemen oan een nieuw gesprek over de i tenslotte zijn er raadsleden nie-..., gteng naar het opvullen van het 'gat' zaamheden staakt en de banden wor den verbroken. Op deze vraag geven b. en w. geen antwoord. Regeling Temeuzen heeft bij het rijk onlangs een verzoek ingediend te worden ge plaatst op de lijst van gemeenten met een historische kern, die in aanmer king komen voor een uitkering uit een voor dart; doel ingestelde verfij ningsregeling. Op het verzoek is nog geen antwoord gekomen. Zoals bekend kan Temeuzen straks niet meer profiteren van het extra rijkspotje voor kleine stedelijke meenten, dat zal verdwijnen. De meente heeft met 21 andere plaatsen om handhaving gevraagd, maar b. en w. verwachten gezien de uitspraken van de regering tijdens de behande ling van de verfijningsregeling histori sche stadskernen niet dat er in de toekomst nog sprake zal zijn van een 'potje' voor kleine stedelijke gemeen ten. Vanuit de raad kwamen tijdens het afdelingsonderzoek ook vragen over het standpunt van Temeuzen ten aan zien van de retributieheffing voor de verontreiniging van het oppervlakte water en over de mogelijkheid de hoeveelheid af te voeren afvalstoffen met 25 procent te reduceren. B. en w. delen mee dat op grond van artikel 3 van de wet verontreiniging oppervlaktewateren alle inwoners met een riolering die aansluit op de 'Afval- Schelpen in 4 xelse -bliotheek AXEL In de openbare bibliotheek in Axel (Stationsstraat 5) wordt tot en met 21 december een schelpenten- toonstelling gehouden. De tentoonstel ling is volledig verzorgd door Ferdi nand Driever in Axel, een middelbare scholier, die het verzamelen van schel pen als hobby heeft. Deopeningsuren van de bibliotheek zijn: dinsdag, woensdag, vrijdag van 13.30-17.00 uur, woensdag- en vrijdagavond van 19 tot 21 iu ir zaterdag van 10 tot 13 uur. waterleiding Kanaalzone' 'zoutwaterlo- zers' zijn en derhalve een bijdrage schuldig zijn aan het rijk. „Aangezien het rijk het thans nog niet nodig acht- het warter van de AWL te zuiveren en hiervoor geen financiële middelen be schikbaar stelt worden met het rijk terzake besprekingen gevoerd", schrijft het college. Het is niet he-' kend of de huidige kortingsregeling gewijzigd of ongewijzigd zal worden gehandhaafd in '75. De afvalwaterlei ding studeert op mogelijkheden om de hoeveelheid af te voeren stoffen terug te brengen. Femeuzen wil gesprek met rijk iver bouw l.t.s. TERNEUZEN B. en w. van Temeu zen hebben staatssecretaris dr. J. Veerman van onderwijs om een ge sprek verzocht om te bereiken dat de bouw van een lts alsnog op het scho lenplan '74-'75-'76 kan worden ge. plaatst. Er Is nog geen uitnodiging van "Den Haag* binnen. Dit schrijven ze in antwoord op vra gen' tijdens het afdelingsonderzoek van de gemeentebegroting voor '75. Het college ziet geen kans in Temeu zen op korte termijn te komen tot een dagverblijf voor kinderen van werkende vrouwen. Niet alleen ontbre ken de financiën, maar de belangstel ling van vrouwen met gezinsverant- wootdelijkheid voor een volledige dagbetrekking is, hoewel groeiend, nog niet van dien aard dat de exploita tie van een dagverblijf mogelijk is. B. en w. vinden idee wel aantrekkelijk Uitgaven voor gezondheidszorg niet ie vergelijken TERNEUZEN B. en w. van Temeu zen bekijken of de verlichting korter kan branden. Ze vinden dat uit eea oogpunt van energie- en kostenbespa ring aantrekkelijk. Dit deelt het college mee In antwoord op vragen uit de raad tijdens het afdelingsonderzoek van de begroting. Het verminderen van het aantal bran- duren is geen zaak die de gemeenten afzonderlijk kunnen regelen, omdat het aan- en uitschakelen via elektri sche impulsen gebeurt. Voor een beperking van het aantal lichtpunten voelen b. en w. niet veel. Dan bestaat namelijk de kans dat de verkeersveiligheid in het gedrang komt en dat het parkeren in met uame de woonstraten moeilijkheden jplevert, Bet college gaat de zaak in ieder ;eval bestuderen. B. en w. vinden het moeilijk om uit te maken of Temeu zen te weinig voor gezondheidszorg uitgeeft. Vanuit de raad werden de kosten voor volksgezondheid in ves< lijking met die van andere plaatsen aan de lage kant genoemd- B. en w.: „Uit de vergelijking met de landelijke gegevens zou kunnen wor den geconstateerd dat wij voor ge zondheidszorg minder uitgeven dan andere gemeenten. Echter, een. verge lijking zonder precisering kan licht tot foutieve conclusies leiden. De cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven overigens slechts een grove en globale indicatie. Er zou moeten worden nagegaan welke com ponenten in alle gemeenten van be lang zijn. Een grote mate van voor zichtigheid bij de interpretatie van statistische gegevens is ons inziens geboden". BIBLIOTHEEK WORDT WELLICHT AFGEKEURD TERNEUZEN Volgens b. en w. van Temeuzen Is de vestiging van Broom chemie BV in Temeuzen nog niet voor de volle honderd procent ker. „Weliswaar is door dit bedrijf de Kamerlid spreekt voor AR Souburg SOUBURG De AR-kiesvereniging Souburg-Ritthem houdt vrijdag 13 de cember een bijeenkomst in gebouw 'Irene' te Souburg. Het tweede-kamer lid mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouter- se zal deze avond spreken over hei onderwerp 'Christelijk onderwijs meer dan een vrijblijvende zaak'. De biieenkomst begint om 19.45. Temeuzenaar F. van Glansbeek overleden TERNEUZEN In het Julianazieken- huis, waar hij al geruime tijd geleden was opgenomen, is woensdag op 60- jarige leeftijd de Temeuzense café houder F, H. M. van Glansbeek over leden. De heer Van Glansbeek was een be kende figuur in óe Temeuzense ge meenschap. De laatste jaren vertolkte hij tijdens de braderie de rol van 'Vliegende Hollander', de legendarische kapitein Willem van der Decken, die volgens de overlevering nog altijd over de zeeën zwerft. De heer Van Glansbeek stond in Ter- neuzen bekend als "Lange Frans', een naam die onverbrekelijk was verhon den met zijn etablissement "De Graan- beurs'. De begrafenis is zaterdag om 10 uur na een rouwdienst in de Trini- teitskerk. JITV0RING VAN HET WEIHNACHTSORATORIM IN SINT.JACOBSKERK VLISSINGEN De Vlissingse oran- toriumvereniging geeft zaterdag 14 de cember in de Sint-Jacobskerk een uit voering van het Weiimachtsoratorium van J. S. Bach. Solisten zijn Lia| Llgthart, sopraan Cocky Stuart, alt, I Tony Klaasen, tenor, en Hans Smout, bas. Verder verlenen medewerking het Dordrechts Kamerorkest en de orga-i nist Gert Oost. De uitvoering, die om acht uur begint, staat onder leiding van Izaak Ruissen. grond reeds aangekocht, maar de daadwerkelijke vestiging zal afhanke lijk zijn van het kunnen en willen voldoen aan de te stellen milieu-ei sen", schrijven ze in antwoord op raadsvragen tijdens het afdelingson derzoek van de gemeentebegroting. Eén van de raadsleden had bezwaar gemaakt tegen de stelligheid van de mededeling dat Broomchemie zich in Temeuzen zal'vestigen. B. en w. weten geen weg met de vraag of het economisch klimaat 'in concrete' ten gunste is gekeerd voor DOW en NSM, ,.in hoeverre het eco nomische klimaat in concrete ten gun ste is gekeerd voor de DOW en de NSM kan onzerzijds niet worden aan gegeven. Geconstateerd mag evenwel worden, dat beide concerns met nieu we fabrieken worden uitgebreid. Daar uit mag geconcludeerd worden, dat de economische perspectieven gunstig zijn voor deze bedrijven". Op een vraag of het college de moge lijkheid heeft om de NSM aan energie te helpen wordt meegedeeld, dat b. en w. niets nalaten om 'ter bestemder plaatse te pleiten voor het beschik baar stellen van meer aardgas aan do NSM". Stimulering Tijdens het afdelingsonderzoek zijn er ook vragen gesteld over de vooruit zichten van het subsidiebeleid in het kader van de aanvullende werkgele genheid, „zodat de gemeente kan blij ven profiteren van de verruimde mo gelijkheden tot uitvoering van kapi taalsobjecten". B. en w.: .-.Zekerheid kan in deze nooit worden gegeven. Gezien de con juncturele situatie en de kwetsbaar heid van de arbeidsmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen verwachten wij wel, dat het subsidiebeleid ter stimu lering van de werkgelegenheid in de toekomst en wellicht zelfs in ver sterkte mate zal worden voortge zet. Het college ziet begin januari een herzien plan voor een bibliotheekcen trale tegemoet. Plaats en vorm van het gebouw worden onderzocht. Een archi tect heeft inmiddels een voorlopig plan uitgebracht, waarbij door de di rectrice van de bibliotheek en de rijks- inspectrice een aantal kanttekeningen is gemaakt- De rijksinspectriee heeft het voorne men de minister te adviseren om dei huidige bibliotheek af te keuren, wat te zijnertijd kan resulteren in het intrekken van de rijkssubsidie. I (ADVERTENTIE) Er was eens een vrouw die het leven van haai parkieten wilde verzekeren. Die vrouw had een volière roet zo'n 50 parkieten waaronder enkele zeer zeldzame en kostbare exemplaren. Alles bij elkaar voor zo'n 9000 gulden. En daarvoor had de AGO een speciale Vogels-in Volière-verzekering, waarbij het leven van haar vogels verzekerd zou zijn in geval van brand, verstikking door rookont wikkeling en ontvoering na inbraak. Dat kan elke assurantie adviseur i> vertellen. DeAGO verzekert alles (en nog wat J?^). Muziekavond TERHOLE Het bestuur van de muziekvereniging 'Excelsior' te Terho le heeft besloten om zondag in het dorpshuis van Terhole een muziek avond te geven, die voor iedereen gra tis toegankelijk is. Niet alleen de fanfare treedt op. maar ook de Ter- hoolse drumband. De festiviteit begint om 19,00 uur. door jacques cats Van de week heeft het gemeentebestuur 'm officieel uitgeluid: Toon de Kam, de klokkenist van Amemuiden. Vijftig jaar lang zorgde Toon ervoor dat ze in Amemuiden bij de tijd ble ven. Vijftig jaar lang beklom hij de kerk, vlak bij zijn huis de veertig treden van de wenteltrap die hem tot boven in de to ren voerde. En daar vervulde hij trouw zijn taak, die bestond uit het opwinden van het torenuurwerk, het goed geolied hou den van het mechanisme en het toezicht op een juiste weerga ve van de tijd. En dat let heel nauw in Amemui den. Want die kerktoren daar is niet alleen vooralen van een ge woon uurwerk, bollen, schijven en -wijzers alleen schijven en wij zers geven er ook de astronomi sche verschijnselen mee aan. Een blik op die torenklok leert hoe laat het bij Vrouwenpolder hoog water is. Met een oog opslag is ook te zien of het groeiende, afnemende of volle maan is. Kijk, zegt De Kam, .als je horlo ge twaalf uur stilstaat en je draait "m op dan ben je weer bij." Maar bij deze klok moet je de tijd er bij tellen want andera gaat het astronomische uurwerk achterlopen." Erg veel stil heeft die klok niet gestaan. Daar zorgde De Kam wel voor met zijn oliespuitje. Maar soms waren wel eens ge beurtenissen, waar geen oliespuit je aan hielp- „Ik heb het," vertelt Toon de Kam. „wel eens in de oorlog gehad dat er een wijzer steng vastliep op een gasmasker of een geweer. Ik heb er genoeg ruzie mee gehad met die Duit sers." Was de Kam een man van de klok. zijn grootvader en over grootvader waren het ook. .Ei genlijk is die functie van klokke nist al meer dan honderd jaar in mijn familie," weet De Kam. „Zo ben ik er ook ingegroeid. Je zag als kind niet anders." Drie klokkenistengeneratles heb ben zich nu om de toren bekom merd. Die tijd ls nu voorbij. .Eigenlijk jammer," zegt de nu 71 jaar oude Toon De Kam, want ik heb het altijd beschouwd als een hobby." De Zeeuwse akkers zijn de laatste weken bijna platgelopen door allerlei politieke bonzen. Ministers liepen zo maar in het wild op hei veld. Pierre Lardinois die iets doet bij de EEG kwam hoogstpersoonlijk naar Zeeland om er de klei aan zijn laars te lappen en her en der zag je zelfs burgemeesters en raads- en statenleden voor deuien door de knieën gaan. Konden de kiezers eens eindelijk zien dat de h.h. politici ook wel eens andere dingen doen dan alleen maar praten. Na die bonte rij kon het natuur lijk niet langer duren dat nog iemand anders het land zou gaan betreden. En inderdaad: gisteren ontwaarde ik hem ergens in de bnurt van Amemuiden: St. Nico. [83S, De goedheiligman betrad er de sompige akkers om er het moreel te peilen van de vrijwilli gers te velde. En omdat wie zoet ikortgeöaRBptei tDe Britse advocaat John Brooks heelt maandag het proces gewon nen dat hij had aangespannen tegen het zondagblad dat hem had betiteld als een 'dégénéré en gevaar voor het jonge meisje', omdat zijn voorliefde uitgaat mar het slaan op blote vrouwen bipsen. Be advocaat van de rijke Brooks had zijn cliënt geprezen om zijn 'ronde en volkse benadering van Be' rechter aanvaardde dat Brooks nooit tegen de zin van een meisje te werk ging en hij hende hem een symbolisch smar- tegeld van het geringste munt- stuft dat in Engeland in omloop toe, een halve penny. „Om geld was bet me niet te doen", zei Brooks. „Ik héb mijn zaak ge- ttonnen en dat was hoofdzaak. Ik ga door met het slaan van blote vrouwenbipsen zolang hun bezit sters knap, bereid en vooral ver leidelijk zijn". Be door de Britse kranten met 'spanking squire' (de jonker met de losse hand) betitelde Brooks, is 64 jaar en getrouwd met een vrouw van 27, die zei dat zij nooit geslagen was. Toen Brooks zei dat hij zou doorgaan met zijn gewoonte, repliceerde, zij „ik lesje geleerd dacht dat had". is nog steeds lekkers krijgt had de sint voor de zwoegers op het land nog wat onder de kurk ook. Op zijn geschenkentoemee door Zeeland zal de sint vermoedelijk nu wel de deur voorbij gaan van mevrouw S. Brevet-Crusan uit Cadzand. Want die heeft haar sinterklaascadeau al te pakken. Zij kreeg het min of meer via het televisiescherm aangereikt. Dat gebeurde vorige week vrij dag tijdens een uitzending van het NCRV familiespelletje 'Zo va der, zo zioon'. Tijdens zo'n .uitzen ding worden de laatste tijd rei zen verloot onder ouders van emigranten. En deze keer viel mevrouw Brevet uit Cadzand in de prijzen. Zij mag op kosten van de NCRV naar haar zoon in Califomië. Bijna een geschenk uit de hemel, want mevrouw Brevet heeft haar zoon Cor in geen veer tien jaar gezien. Mevrouw Brevet vertelt: „Toen Oor weg ging zei hij: ik kom nog wel eens een keertje terug. En dat geloof je dan ook nog. Maar het is er al die tijd niet van gekomen. Hij heeft intussen een zoon gekregen. Die is nu acht jaar. Maar ik ken hem alleen van de forto. Mevrouw Brevet heeft er zelf wel eens aan gedacht om haar zoon te gaan opzoeken. Maar ja, zegt ze, „Califomië is- niet naast de deur. Als je in New York bent, zit Je nog maar op de helft. En hoe gaat dat: je spreekt de taal niet. En hoe zou het moeten met dat overstappen, Ik zou nog in een verkeerd toestel raken. Dat is nu geen probleem meer. Want ik ga met een groep ouders, die hun geëmigreerde kinderen bezoe ken". Uit brieven weet mevrouw Bre vet dat Cor het goed maakt. Hij is destijds op 29-jarige leeftijd als kapper naar de States ver trokken. Maar hij ging er aan de slag als tuinman. En nu is hij chef-kok. Straks kan mevrouw- Brevet met eigen ogen gaan zien hoe haar zoon het daar, z-over van Cadzand, heeft geschoten met zijn gezinnetje. „Het klimaat is er goed", weet mevrouw Brevet. De schoonou ders van mijn zoon zijn er na een bezoek zelfs gebleven. Of ik ook blijf? Nou, dat denk ik niet hoor. Ik ben nogal honkvast. Ik heb in Cadzand mijn winkeltje. En ik ben kosteres van de kerk. Dat kun je toch niet zo maar achterlaten". Stoute mensen, verdienen de roe vinden Sint en Piet. Maar je kunt het soms ook te gortig maken met straffen. Zoals in het geval van die militairen in Renesse. Die vrijwilligers in de landbouw had den vorige week een ongelukje: met vijf man logeerden ze in een bungalowtje op een camping. Toen een van de maten een stoel wilde verzetten struikelde hij, waardoor er een stoelpoot dwars door de hardboard wandbetim- mering ging. Om geen tramme lant te krijgen met het dienst hoofd camoufleerde de soldaat de beschadiging met een inventa rislijstje, met de bedoeling de beschadiging buiten de dienst om met de eigenaar van het onderko men te regelen. Maar de militaire leiding ter plekke zag dat als een verdoezeling van de feiten en deelde zoals dat in militaire ter men heet, een forse douw uit: alle vijf de militairen, die op het moment dat de -schade werd ver oorzaakt in de bungalow waren, werden verplicht om een week lang in een open tent te sla pen. „Nou, dat was niet bepaald een pretje", vertelt de 23-jarige Char les Felix uit Tilburg. Die tent was alleen in de vier hoeken vastgezet dus dat ding klapperde aan alle kanten. Bovendien was er geen grondzeil in, dus het was er nog knap vochtig ook. Met die storm van vorige week hebben we 's-nachts maar een uur of vier geslapen. We waren dood op toen we 's- morgens uit dié tent kropen. En toen konden we weer het natte Sint te velde. Als gulle schenker Dit keer geen afzichtelijke ver toningen met rondvliegende baar den en snorren. Nee de echt sint stond even op. land op. Dat slapen in die tent heeft overi gens maar drie nachten geduurd, zo laat soldaat Felix me weten. Twee horecamensen, Tilly en Piet de Keijzer stelden nadat ze het verhaal van de soldaten hadden gehoord direct hun eigen bunga low beschikbaar. En daar bren gen de soldaten nu met goedvin den van de superieuren die de straf die nog rest hebben kwijt gescholden droog en comfortabel de nacht door. „Het was anders wel nodig dat we ergens anders een slaapplaats kregen", vertelt Soldaat Felix. „Want sommigen van ons hadden al een aardige kou te pakken- Er was er zelfs een die klaagde over pijn in z'n rug. Zo zou je nog een longontsteking aan een straf overhouden. Dat is toch niet van deze tijd, zo'n lijfstraf?" „Ik zal dit verhaal eens aan de staf doorgeven", zei de sint me gisteren. En ik maar gissen welke staf hij nu bedoelt...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 7