Een hobby om proost tegen te zeggen ENGE VERZAMELING IN SEROOSKERKE Pakken we minder uit met Sinterklaas? F Ls. hoort y?- GENEESKUNDIGE INSPECTIE STELT ONDERZOEK IN NAAR VESTIGING DR. LECOMPTE R.SOAG 3 DECEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 i' door jacques cats De prijs voor de meest macabere hobby mag voor mij best naar Cornelist van Maelsaeke uit het WaLcherse Serooskerke. Zijn liefhebberij spitst zich toe op het uitknippen van overlij densadvertenties. Schriften vol heeft hij ervan. Keurig op wr iwiMtteai fcttjvajwn—rag. Zon het dit jaar weer net zo'n sinterklaasfeest worden als in de voorafgaande jaren? Zo'n uit de hand gelopen gebeurtenis waarbij voor steeds meer geld steeds grote re cadeau's van eigenaar wisselen? Met steeds minder malle foppakjes ra grappige gedichtjes, omdat men sen met koopkoorts doorgaans eerst kwistig met him uren strooien om daarna in tijdnood te raken? Zou hel weer zo'n feest worden dat uit puilt van overdaad? Het is onvoor stelbaar, maar het begint er toch weer aardig op te lijken. Ondanks de scherp gestegen prijzen, ondanks de groeiende werkloosheid en de sombere economische voorspellingen zien de winkelstraten er net zo uit sis ieder ander jaar: volle winkels waaruit topzware kopers naar bui ten wankelen. Grote verbazing bij de bedachtzamen onder ons, er voor de soveelste keer zeker van 'dat het zo niet langer door kan gaan'. Maar de opperste verbazang komt reker van de oude Sint-Nicolaas zelf. Al bij zijn aankomst in Enkhuizen Meld hij er duidelijk rekening mee dat zijn verjaardag dit keer weleens ®inder royaal zou kunnen uitpak ken, Jullie mogen misschien wel je «hoentje zetten", beloofde hij zijn aariamgertjes voor de beelbuis, en ij voegde er voor het eerst be dachtzaam aan toe; „Maar je moet richten tot, .ie moeder bet. goed raidt". Een opvaJllende verandering. Het is niet. alleen de sint, die veran derd is. Met. hem stellen steeds "tear opvoeders zich geremder op tegenover liet sinterklaasgebeuren wn gebruikelijk. Het mag op het ®pte gezicht dan mooi en prachtig lijken als je kind al zijn wensen rarvult ziet, op het tweede gezicht is «et iedere ouder zo zeker van het ?oede effect. Zij herinneren zich niet 'fflger hun eigen lege kinderhanden vroeger. Onder diezelfde, nu "elgevende handen zou er haast een tueuwe generatie ontstaan die uit- Mrnkt in ontevredenheid. Hoe ka.n eet ook anders als er niets meer te wensen overblijft? Zo kweek je on gemerkt kleine mensjes, voor wie Jiet op den duur nooit meer genoeg r Hartelijke kinderen die in pedan- wijsneuzen veranderen, steeds «jas boven baas bij het vriendje dat «el wat minder kreeg. Niemand wil tand graag in een keiharde op pepper veranderen, bij wie ander- rnSTls kind teleurgesteld afdruipt. Zün hoofdcadeau kwam immers bij buurkind als tussendoortje in de «noen? Het zijn ouders met dit u0" ervaringen in het achterhoofd o,e er; ondanks een dikke portemon nee, bewust een punt, achter zetten. zoeken contact met andere va- en, moeders. Van vriendjes, S x' bmir,genoot.jes, om met el- Zr overleggen binnen welke «renzen ze de cadeautjes zullen hou den. Ze ontdekken het ais een rede lijk voorbehoedmiddel tegen kinder verdriet,. dat je best kunt gebruiken zonder direct op weggooi-speelgoed over te stappen. GEKORTWIEKT Je hebt ook ouders die het, zeer calmpjes aanpakken zonder hoofdza kelijk opvoedkundige bijgedachten. Gezinnen die door allerlei oorzaken, werkloosheid, tegenslagen rond de landbouw, behoorlijk in hun beurrs gekortwiekt zijn. Zij grijpen dankbaar terug naar de oude grondslag voor een oergezellige pak jesavond. Die een schat aan tijd kost, bij elk pakje een rijmpje en leder kleinigheidje in complete kunstwerken verpakt. Zo'n ouder wets hoogtepunt waarbij het niet echt om de cadeau's gaat, <üe ook niet duur hoeven te zijn. Er zijn trouwens nog zoveel andere stemmen die hardop zeggen dat het maar eens met. minder moet. Het is alleen soms net, of je ze niet hoort. Neem nu es de gezamenlijke kerken van Nederland, die precies een week voor sinterklaas met een bijzonder voorstel kwamen. Eén vastendag per week, bedoeld als een wanhopige poging om de mensheid wakker te schudden op zijn welvaa-rtsmatras. Om de goedbedeelden aan den lijve zoals dat heet. te laten voelen wat het is om de dag met wemig eten door te komen. Niet eens met hon- ;er, alleen maa.r zonder iets extra's in je buik. Volgens de kei-ken een broodnodige en hardhandige aanspo ring om nu eindelijk eens ernst te maken met, de bestrijding van de voedsel-crisis in de wereld. Met een dergelijk besluit op je tafel moet Je van het moderne sinterklaasfeest wel een naar gevoel krijgen. Van de pagina's vol exclusieve hapjes die een damesblad je voorschotelt als een passende maagvulling voor het heerlijk avondje'. Met de beste be doelingen overigens, „want van 'nor maal' eten zal die avond wel niet veel komen". Van deze en andere na oorlogse ontwikkelingen krijgt een groeiend aantal landgenoten de buik vol. Niet omdat het zwartkijkers zijn die een ander geen lolletje gun nen. Ook niet door een kinderachti ge jaloezie op de extra december omzet van de middenstand. Die heeft het hard genoeg nodig en moet er ook behoorlijk voor poot aan spelen, dat, weet zo zachtjes aan iedereen. Het, is meer door het onbe haaglijke gevoel dat je bekruipt om dat het in ons welvarende stukje van de wereld kennelijk niet op kan. Maar wie daarover zacht iets denkt op de merken wordt voor zijn ge /oei overschreeuwd. ZEG MAAR 'U' Minderen? Dat kun je niet maken. Belgische arts mei vestigmgsplannen in Caizand zou niet over 'toelating' beschikken Dr. Lecompte „Praktijkruimte alleen voorzorg" CADZAND De geneeskundige inspectie in Zeeland zal een on derzoek instellen naar de toelaat baarheid van de praktijkruimte die de Belgische geriater dr. II. Lecompte heeft ingericht in een vakantiewoning aan de Vuurto renstraat in Cadzand-bad. Volgens de inspectie beschikt dr. Lecomp te niet over een door de Neder landse wetgeving voorgeschreven 'toelating' voor het uitoefenen van de geneeskunst in Nederland. De in Knokke woonachtige Belgi sche geriater is van mening dat hij een dergelijke toelating niet nodig heeft omdat het Europese Hof van Justitie in Luxemburg In mei van dit jaar heeft bepaald dat alle beoefenaren van vrije beroepen zich vrijelijk mogen vestigen in de lidstaten van de EEG „Bovendien zal ik hoogstwaar schijnlijk in Cadzar.d nooit pa tiënten behandelen. Ik heb die praktijkruimte hier alleen uit voorzorg ingericht. Het is een uitwijkmogelijkheid voor het ge val mij het werken in België onmogelijk wordt gemaakt. Ik verwacht dit. evenwel niet, omdat ik mijn strijd met de Belgische Orde van Geneesheren praktisch heb gewonnen. Ik beschouw de praktijkruimte in Cadzand als een soort levensverzekering. Ik betaal er dan nok 65.000 francs per jaar voor." aldus dr. Lecomp te. die verder benadrukte dat het zeker niet rijn bedoeling is pa tiënten uit Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan helpen." Ik heb al te veel patiënten. Ik kan er werkelijk niets meer bij hebben. Als ik die ruimte in Cadzand ooit nodig zal hebben is het voor de mensen die ik nu al help." Onlangs tekende de Belgische specialist beroep aan tegen een schorsing door de Belgische Orde van Geneesheren. Hangende dit beroep mag hij normaal zajn werk blijven doen. Dr. Lecompte heeft zich gespecialiseerd in het verouderingsproces van de mens. Hij is de auteur van het boek "hoe word ik duizend jaar.' De Orde van Geneesheren schorste hem omdat ze vond dat hij te veel de publiciteit zocht en daar in de goede naam van de Orde belasterde. De geneeskundig inspecteur in Zeeland, de arts S. Lelie, zal zich met de vestiging in Cadzand-Bad bezighouden zodra hij terug is van vakantie. Dr. Lecompte ver wacht hiervan geen moeilijkhe den omdat hij zien gedekt v.eet door het arrest van hef Europese Hof van Justitie. ..Ais ik geweten had dat er in Nederland zoiets bestaat als een geneeskund; ge in spectie had ik deze ingelicht. Maar ik zie niet in hoe men mij in Nederland kan weigeren, zeker niet in liet tolerante Nederland ADVERTENTIE I de vey mestdagh voor puzzles p| st. jacobsstraat 20-22 - telefoon 2136 - vlissingen Misschien vindt u het vreemd dat er in deze tijd, nu je voor 2,25 al een literfles Rosé kunt kopen, nog mensen zijn die ertoe overgaan om zelf wijn te maken. Toch gebeurt het, maar dat is zeker niet omdat men misschien wat goedkoper uit wil zijn. Als je alles rekent ben je mogelijk nog heel wat meer kwijt. Maar daar gaat het ook niet om. Het is gewoon een kwestie van liefhebberij. Op het ogenblik wordt het aantal thuis-eigen-wijn-makers in Neder land geschat op twintigduizend. Ook In Zeeland wonen ze. Er testoat sinds kort in deze provin cie zelfs een club van wijnma- kers. Zaterdagavond was het ge- lelscliap bijeen, een gelegenheid die dankbaar werd aangegrepen om ervaringen uit te wisselen, nieuwe ideeën op te doen en- om eens even van eikaars pro- duklen te kunnen nippen. De Zeeuwse wijnkring heeft een belangrijk man tot lid: het is Jan ran Sdiaik, leraar Engels en bio logie aan de christelijke mavo in Vlissingen, een enthousiast 'Self- brouwer', waarmee u in deze ko lommen al eerder kermis kon ma ken, Jan van Schaak is de -verta ler en bewerker van een zojuist, bij de uitgeverij Luitingh in La ren verschenen boekwerkje, waarvan de titel "zelf wijn ma ken' ai meteen duidelijk maakt dat het een handleiding is voor de aspirant wijnmaker. Het is omdat Van Schalk zelf wijnma ker is en dus weet waar hij 'over preat, het is niet zo maa.r een rêrtëier 'n boeiend boekje ge worden, vol wetenswaardigheden over allerlei spirituele activitei ten. Er staan bovendien 130 re cepten In, dus u zou met al die feestdagen nog in het vooruit zicht aardig uit de voeten kun- Wat me nou in deze hobby zo aantrekt is niet alleen dat je je visite een drankje van eigen ma kelij en merk kunt voor schote len, opwindender vind ik eerder de wetenschap dat je als wijnroa- ker eigenlijk iets stouts doet. Volgens de wet is zelf wijn ma ken verboden. Even had ik dan ook gehoopt op die wijnmakers- bij eenkomst de sensatie van een politie-inval te kunnen meebele ven, maar uit de woorden van Arnout Kwint heb ik afgeleid dat hef produceren van wijn voor gebruik eigen of' vriendenkring geen wetsdienaren in beweging doet komen. Het is me zelfs ter ore gekomen, dat er een officier van justitie deel uitmaakt, van die wijnkring, dus ik bedoel maar Meneer Kwint kan het allemaal weten, want hij is hoofdredacteur van "Onder de kurk', een even voor de hand liggende als toepas selijke naam voor een blad waar in men op de hoogte wordt ge houden van het. laatste nieuws over de huiselijke wijnberei ding. .Als het in de gistingsfles begint te borrelen is het alsof er een kind van je wordt geboren", zegt die meneer Kwint, waarmee het voor u wel duidelijk moet zijn dat deze meneer 'gewoon bezeten is van deze hobby. Hij liep deze overigens weinig zorgwekkende kwaal op in Engeland, waar hij na afloop van een congres ergens tlhuis werd genood can er een sherry te komen drinken. „Een erge goeie", zo herinnert Arnout Kwint zich nog. .Maar ik wist toen helemaal niet, dat het een eigen brouwsel was. Daar kwam ik pas achter toen hij me zo nadrukkelijk bleef vragen wat ik er van vond. En nadat hij had verteld, dat het een eigen pro- dukt was nam hij me mee naar de kelder en daar stonden rijen mandflessen te broepen en te borrelen en te doen. Ik werd er helemaal stil van". Teruggekomen in Nederland is de heer Kwint contact gaan zoeken met wijnmakers die daar al mee bezig waren. En hoemeer wijn- makers hij ontmoette des te meer kwam hij tot de ontdekking dat er aan de informatie over dracht nogal wat mankeerde. Er waren buren die va.n elkaar niet wisten dat ze al jaren wijn maak ten. „En nu is het zo dat je als je, Jaren wijn maakt je op de duur behoefte krijgt aan informa tie, want", zo zegt de heer Kwint, .je doet een aantal dingen goed en ook dingen fout en die we tenswaardigheden wil je erg graag kwijt. Vandaar dat, voor lichtingsorgaan". Wijn maken als tijdverdrijf: een hobby, die steeds meer terrein wint. Wat valt er te zeggen over de eindproaukten van de Nederland se wijn-doe-het-zelvers. ,Dat loopt zeer uiteen", zegt de heer Kwint. „Sommige wijnen zijn riet. te zuipen, sommige zijn erg goed en je hebt er ook middelmatige bij Het is gewoon de liefde van de man of vrouw die met dat spul bezig is en de toewijding waar mee je die hobby uitleeft die bepaald of je met een goed pro- dukt te maken krijgt". Het is, ook een hobby die de mensen dwingt om de natuur in te gaan Een vader gaat met z'n zoontje of dochter rozenbottels pl .ukken. Die rozenbottels kosten niks en de plantsoenendiensten zijn blij dat ze afgeplukt worden want dat komt alleen maar de rozenstruik ten goedé. Die rozen bottels komen thuis die worden gewassen en die worden verma len en dan wordt daar een hele goeie wijn van gemaakt. En dan wordt dat kostenaspect alleen maar bijzaak, want als je in uren besteedt aan die ene liter wijn dan wondt het een erg dure wijn. Het is zo zegt de heer .Kwint, gewoon een hele plezierige vrije tijdsbesteding. Je hebt te maken met een natuurproces en je kunt net zoveel variëren als je wil". Een kostbare hobby hoeft het. allerminst te zijn, zo verneem ik nog. De meeste spullen die Je nodig hobt staan al in het huis houden en wat je dan nog nodig hebt is een grote glazen fles een waterslot en gist en dan ben je er eigenlijk. En dan praten we schien tien gulden. Voor de beginnelingen die van wijn maken nog geen kaas heb ben gegeten zijn er nu tegen woordig zelfs thuis-wijn-maak- pakketten die al binnen drie we ken uitzicht bieden op t.waal tot veertien flessen witte, rode wijn of rosé. Voor de echte hobbyis ten is dat natuurlijk een soort, surrogaat, maar het zet de men sen, die nog nooit met, deze vorm van vrijetijdsbesteding in aanra king zijn gekomen wel aan het denken en aan het. werk en dan komt op een gegeven moment, het tijdstip vanzelf dat men gaat zeggen: en nou willen we zelf wel eens onze vruchtensappen gaan winnen. Nu moet. u zich niet voorstellen, dat al die brouwers van eigen wijnen willen opboksen tegen een gerenommeerde Cöte du Rhöne, om maar even een naam te laten vallen. ,Dat is ook de bedoeling niet", legt de heer Kwint uit. ,Een druif is altijd de allerbeste grondstof om wijn van te maken. Alleen het tragische van het geval is dat sommige landen, waar die druiven voorhanden zijn, niet hun uiterste best doen om van dat prachtige materiaal ook het beste te maken. Kijk en dan wordt het natuurlijk interessant om te zeg gen: Iaat. ik mij dan storten op de rozenbottels. op de appels of de witte bessen en proberen iets te maken wat een goede kwali- teit.swijn zeer nabij komt. En dat ls mogelijk". Of je slachtoffer kunt worden van je eigen hobby? Nou nee, dat geloof ik niet, meent Arnout Kwint. „Ik kan me voorstellen dat een alcoholist erop gebrand is om zo snel mogelijk zoveel mogelijk alcohol in het lijf te krijgen, maar als je daar nou weken of zelfs een half jaar op moet wachten dan ben Je tegen die tijd wel van de drankversla ving af. Bovendien, met die wijn die je zelf gemaakt hebt, spring je nogal voorzichtig om. Dat ga je niet zo maar opzuipen alleen omdat het drank Is". Vreemde overledenen worden niet ingeboekt. Het zijn uitslui tend de advertenties van 1 teken den die Van Maelsaeke in zijn collectie opneemt. „Kijk", zegt de zestig-jarige grondwerker, terwijl hij een schrift doorbladert, „neem nou deze advertentie. „Met die man heb ik vroeger nog in de klas gezeten. En die ken ik weer van de kerk, z.o zegt Van Mael saeke als hij een andere zwart omlijnd bericht heeft gelezen. „De moeder van deze man is. zo laat de Serooskerkse verzamelaar mij na enig verder bladeren in een andere jaargang weten, op het ogenblik ernstig ziek. Als ik die nou eerstdaags in de krant tegenkom knip ik die natuurlijk ook uit". Van Maelsaeke kan er uren mee bezig zijn met die advertenties. „Ik heb het eigenlijk van een oom van me", legt hij uit. „Die bewaarde de advertenties in doosjes. Maar ik plak ze liever Ln. Dat, is mooier. En ook over zichtelijker. Als we het dan weer eens over iemand hebben die dood is dan kan ik meteen na gaan, wanneer dat mannetje ook weer overleden is, en wanneer er bijvoorbeeld een weduwnaar komt te sterven kan ik precies nagaan wanneer zijn vrouw is gestorven- Daar kan wel vijfen twintig jaar tussen zitten. Maar ik heb ze allemaal in m'n schriften". De laatste tijd legt Van Maelsae ke naast dat overlijdensarchief ook een hele verzameling aan van berichten, die hebben te ma ken met de kerk. Beroepingen, nieuwbouw van kerken, nvriita- ties, ze krijgen allemaal een keu rig plaatsje in de mappen. Maar de advertenties blijven toch het meeste trekken. .Mevrouw Van Maelsaeke vindt het allemaal prachtig. Alleen moet haar man niet te lang in de schriften zitten bladeren. Soms, vertelt ze, zeg ik er wel eens wat van. Dan zeg ik tegen mijn man: Je moet nou die schriften maar eens wegdoen. Want anders word Je er nog akelig van". kort ge Postbode Frank SoseinsJd vond dat hij teveel poststukken te bezorgen had en daarom stop te hij in de afgelopen zes jaar 15 ton post bi 1.2011 zakken en sta pelde ze op op de zolder van zijn huis. De directeur van het postkantoor van Louisville in Kentucky zei dat het hem zou verbazen als sprake was van de grootste hoe veelheid achtergehouden post uit de geschiedenis van de posterijen van Kentucky. Het zal weken du ren voordat de berg is uitge zocht. Alleen de belangrijkste stukken zullen alsnog worden be steld. Tegen SosiensTd ls proces verbaal opgemaakt. jezelf" zeggen ze dan. Anders lijkt je man zo'n on-attente krent, nietwaar. Daar moet je ook aan denken. Zou het in 1974 met. sinterklaas weer precies eender gaan als de afgelopen jaren? Een uit de hand gelopen gebeurtenis? Of durven we eindelijk weer wat gewoner te doen, nu de grijze sint zelf voor het eerst wat minder ondoordacht beloftes :leed. Wellicht omdat hij zich einde lijk afvraagt of de Nederlander nog wel zoveel koopkracht, heeft. Wie weet op het idee gebracht door minister Duisenberg. die ons graag allemaal een cheque van honderd gulden had gestuurd. En dat. terwijl sen minister van financiën toch ste vig op de centjes pleegt te zitten. Hij kreeg het er wel niet doorge drukt, maar het is toch leuk gepro beerd. Misschien maar goed ook. Als je ziet wat we tegenwoordig aan bedragen op de toonbank moeten leggen, dan is het toch een druppel op een gloeiende plaat. Stel je voor dat het dezelfde druppel wordt die de emmer van onze bestedingsge woontes doet. overlopen. „Sinter daas blijft met de vijfenzestig-plus sers overwinteren in Spanje", zeggen we dan. „Niks om bij de pakker, neer te zitten, nu kost het ook geen geld dit jaar Zingen is genoeg Dag sinterklaasje, daaaaaag Kdjk maar eens naar de reclames, in kranten, in etalages. Tel maar eens voor een heel gezin de bedragen op van de geschenken waarmee als ■presentje' wordt geadverteerd. Meestal zijn die van een kaliber om 'u' tegen te zeggen. Vanaf eenvoudi- Met kleinere kinderen val je ook in de problemen voor je het weet. Waarmee zou je die nog es kunnen verrassen? Al eens aan een simpele, kompleet ingerichte p oppenbunga low gedacht? Een accu-scooter mis schien? Adverteerders met. kleine ca ge keukenapparaten, zo rond de ne gentig gulden, tot afwasmachines van een duizendje of twee. Een draagbare kleurentelevisie voor pa. En waarom niet ook voor de oudste soon? Wat denk je van een brom mer voor dóchter? Die is overigens ook best. blij te krijgen niet. een filmcamera, projector en scherm deautjes komen als een verademing op je af. En waarom mag je, al jaren, geen kleine dingetjes vragen voor in het huishouden? Geen nieuw broodmes, wat een luxe kan zijn als het oude nog goed is maar zwaar in de hand ligt Een anti-aanbrand pan- ictje, terwijl je al twee gewone aan- koekers hero. ..Vraag toch iets voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 7