Opa Lau kan dank zij u naar dochter in China Zeeuws Orkest begint volgende week aan zijn najaarstournee voor hoge kosten en «eerlijke concurrentie van sociale werkplaatsen Collecte WEET JE NOG WEL VAN TOEN? ALGEMEEN BESTUUR Oostburg wil restauratie kerk Groede subsidiëren tost" door Jacques cats WERK VAN BEETHOVEN EN BIZET EN COMPOSITIE 'ZEELANDIA' PIANISTE JANINA DACOSTA SOLISTE MIDDELBURG In door dirigent Jan Out heftig bewierookte vernieuw de concert- en gehoorzaal in Middel burg begint het Zeeuws Orkest vol gende week donderdag zijn najaars tournee, die dit voor Zeeland unieke en enige semi-beroepsorkest in de loop van de maand verder ook naar Goes, Zierikzee en Vlissingen voert. Nu nog is de Middelburgse concert zaal het domein waar het Orkest de laatste hand legt aan het programma. Dat bestaat uit drie delen. Jan Out: zelf karakteriseert, het als een feest programma. Uitgevoerd worden de vijfde, symfonie van Beethoven, or- kestfragmenten uit de opera Carmen van Bizet en de compositie 'Zeelandia' van de Nederlandse componist Koe berg. De uitvoering van dit stuk betekent een première voor Zeeland- De Hage naar Koeberg componeerde het in 1.919 en de door de maker zelf als 'eenvoudig muziekstuk' getypeerde compositie kreeg zijn eerste uitvoe ring een .iaar later in Scheveningen. Hel. stuk kwam Jan Out. dit jaat in handen via een vriend. Voor hem was het toen nog onbekend hoewel hij de componist in vroeger tijd nog wel heeft meegemaakt. Inmiddels toont de 64-jarige dirigent van het Zeeuws Or kest, zich zeer ingenomen met dit Hulde Koeberg componeerde zijn 'Zeelandia als een hulde aan deze provincie. Het is een instrumentale weergave van zijn herinneringen aan Zeeland. Hij werd er onder meer geïnspireerd zo schreef hijzelf bij de eerste uitvoe ring door de Zeeuwse meisjes en de carillons die over het 'wijdse, scho ne en eigenaardige land' klonken. Het Zeeuws Orkest brengt het najaar- programma met, de Middelburgse iiste. De hernieuwde confrontatie met het Zeeuws Orkest waarmee ze twaalf jaar geleden voor het eerst ken nis maakte belooft volgegns dirigent Out erg succesvol te worden. „Orkest en soliste voelen elkaar prachtig aan," vertelt hij. Out zegt het een week na de laatste repetitie van Orkest met soliste en enkele minuten voor een nieuwe repe titie met alleen met Orkest, in de grote zaal van het Middelburgse con certgebouw. Zo vlak voor het begin van een tournee oefent het Orkest niet langer in de kleine zaal maar kiest men de eigenlijke concertruimte. Stradivarius Die concertruimte krijgt van Jan Out grote waardering. In een wat bijj noemt 'juichkreet' over de vernieu-l wing van de accommodatie toont hij zich vooral ingenomen met het behoud van de akoestiek. „De Middelburgse concertzaal is nog steeds de Stradiva-j rius onder de concertzalen." Hij ge-! looft zelfs dat de akoestiek met de vernieuwing 'mogelijk nog verbeterd is'. Het. Zeeuws Orkest voortgekomen uit de "Vereniging voor Instrumentale Muziek," die ai in 1388 werd opgericht, telt momenteel zo'n 60 leden. Twee derde daarvan is amateur en eenderde van de leden behoort tot, de beroeps musici, onder wie behalve leraren van de muziekschool ook leden van orkes ten van buiten Zeeland. Dat samengaan van amateurs en be-' roeps verloopt al vele jaren uitste kend, verzekert Out. Zelf vindt hij het een fijne samenstelling. .De beroeps brengen de technische kennis en erva ring in en de amateurs inspireren anderzijds met hun enthousiasme."' Dat gaat bijzonder charmant Het Zeeuwse publiek kan er binnen kort. zelf kennis van nemen. Donder dag 21 en 'vrijdag 22 november speelt men in Middelburg, woensdag de 27e in Goes, de 28e in Vlissingen het speciale 'Schelde-concert' en ten slotte op vrijdag 29 november in Zie rikzee. BEZOEK ENGELS FREGAT AAN VLISSINGEN VLISSINGEN Het. Engelse fregat Torquay' brengt van 22 tot 25 novem ber aanstaande een bezoek aan Vlis singen. De 120 meter lange oorlogsbo dem dient als opleidingsschip voor navigatie- en technische dienst officie ren. Vrijdag 22 november, 's morgens omstreeks negen uur. zal het schip afmeren langs de kade van de binnen haven. Er staat onder meer een ont vangst. door b. en w. op het program ma. Het schip is zaterdag en zondag 23 en 24 november te bezichtigen voor het publiek, beide dagen van 13.30 uur tot 16.30 uur. De bemanning van de Torquay" zal enkele sportwed strijden spelen in Vlissingen. De eoliecte ten bate van de Nierstich ting heeft in Nieuwdorp 436,61 opge bracht. WNOVEMW "74 In deze kolommen heb ik u toen gevraagd of u met uw bijdrage zou willen helpen om deze wens te vervullen. U hebt het er niet bij laten zitten. De kosten van de reis Middelburg - Sjanghai wer den geraamd op zo'n zesdui zend gulden. En dat bedrag is er nu. Ruimschoots zelfs. Dank zij u. En ook dankzij die stichting 'Wij komen', die spontaan duizend gulden afstond en daarmee voor de eerste aanzet zorgde. Boven dien kwamen er doordat de stichting 'Wij Komen', de publicaties in deze kolom men overnam in het eigen blad ook nog eens giften bij uit verschillende delen van het land. En dat varieerde van een rijksdaalder tot hon derd gulden. We zijn er nu: de speciale bank rekening. die voor de actie voor opa werd geopend was gisteren een bedrag van 6648 binnen. De heer Reijnders, chef van de afde ling bevolking in Middelburg (ge heel links op de foto), die bij deze actie als bemiddelaar optrad en die samen met opa's huisge noot Foe meehielp om de papie ren in orde te krijgen, kon een gelukkige opa Lau Bo Choy het dagafschrift, laten zien met dit bedrag. En uw rubriekschrijver kreeg bij die gelegenheid te ho ren hoe goed dat, meeleven van u allen iiem "neeft gedaan. En of ik de dank toch vooral aan al die gever.-, en geefsters wilde over brengen. Wat ik dan bij deze doe Wanneer opa naar zijn docliter afreist is nog niet bekend. Het paspoort is rond, het terugkeervi sum is binnen, maar bet wachten is nog op een toestemming tot toelating in communistisch China. ^korbgeimÈpJtK Nieuw gezegde in de landbouw: het ruime sop Jdezen Gelezen op voorste truck van militaire colonne, die gistermid dag Vlissingen kwam binnen rij den; Pieper Express. Tractoren worden niet meer op de rem gezet, maar afgemeerd. U gaat vandaag de boer toch. ook helpen bij het vienrapen Ui, goed voor u Rob Olislagers. tweede jaars student in Alfred. (New York) heeft zijn naam in het vermaarde Quinnes recordboek gekregen. De ze Nederlander die enkele jaren geleden uitkwam voor het natio nale jeugdwaterpoloteam zorgde voor een wereldrecord door 35 uur achtereen te watertrappen. Het oude record stond op 32 uur. Ik denk dat het volgende record ergens op een Zeeuwse akker zal worden gevestigd- B. en w. Terneuzen willen pro stitulie-overlast in het centrum beperken. Naast blauwe zone nu ook een roze zone? Gelezen op voordeur in Vlls- singse torenflat: wij geven geen giften, want wij zijn zelf zo arm als een luis. Een excentrieke Londenaar die al. 15 jaar lang het publiek kond doet dat het eind van de wereld in zicht is: ..Ik heb nooit de hoop opgegeven dat het. vroeg of laat nog eens zal gebeuren." Een bericht uit een. Londense krant naar aanleiding van een incident in Nbord-Ierland: ..Gis teravond vuurde politie te London derry ter waarschuwing twee hooggerichte schoten al. Een man werd in de voet. een tweede in het been geraakt." T entoonstelin g 'Iedere dag milieudag' in Vlissingen VLISSINGEN Van maandag 2 de cember tot en met vrijdag 13 decem ber is in de voorhal van het stadhuis van Vlissingen de tentoonstelling Te dere dag milieudag' te bezichtigen. De expositie is het resultaat van een samenwerking tussen het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, het instituut voor natuur- beschermingseducatie, de gemeentelij ke dienst voor school- en kindertuinen van Den Haag en de rijksvoorlich tingsdienst. De reizende tentoonstelling geeft, een duidelijk beeld van hoe men wel en hoe men beslist niet met het, milieu moet omspringen. Op een veertiental panelen wordt aan dé hand van sugge stieve foto's en cijfermateriaal een indruk gegeven van vervuiling door afvalstoffen, autowrakken, horizonver vuiling, de verschillende milieuwetten enzovoorts- De tentoonstelling is elke dag, met uitzondering van de zaterdag en de zondag geopend van 's morgens 8 tot. 's middags 5 uur. De gemeente heeft alle Vlissingse scholen voor ba sis en voortgezet onderwijs op de expositie gewezen. Examen Aan de Era: dam slaa.de Waarde voo: KERKELIJKE MUTATIES gr „(hg uan, maar toch hebt u gisteren een oude man in Middelburg zielsgeluk- "t maakt. Gisteren is namelijk de actie voor opa officieel afgesloten. U hebt er de afge- U n weken regelmatig kennis van kunnen nemen. In Middelburg woonde een bejaarde Chinees opa Lau Bo Choy, die op zijn 81-ste nog een grote levenswens had. Graag zou m je berien hem nog kunnen dragen, nog eens naar Sjanghai afreizen om zijn zestig- die dochter, die hij in geen tweeënveertig jaar heeft gezien, te kunnen ontmoeten. Vandaag halen we opnieuw wat herinneringen op. Daarvoor moeten we wel terug naar 1912. Weet je nog wel van toen, schrijft me een meneer uit Middelburg. In zijn brief herin nert hij aan de totale zonsverduistering die toen in Zuid-west Nederland was te zien. Die Middelburgse briefschrijver was toen dertien jaar, maar hij weet het nog als de dag van gis teren, zo'n diepe indruk heeft dat natuurverschijnsel op hem gemaakt. „Het gebeurde om ongeveer kwart over een, tussen de mid dag". meldt hij me. Dat was een heel eigenaardige gewaarwording. Ik moest die middag naar het station, en ik liep in het half duister. De kippen gingen op stok, werd er later bekend ge maakt. Het was toen trouwens heel anders dan een gewone sche mering. Het. was eigenlijk meer een rozeachtige gloed. Om bang van te worden als je niet zou hebben geweten wat de oorzaak was. Ik kan me dan ook best voorstellen dat die zogenaamde heidense volken er doodsbenauwd voor waren." Tot zover die brief van die Mid delburger. De Vlissingsche Cou rant van 16 april 1912 maakte uitgebreid melding van de nade rende zonsverduistering. „Te elf uur zestien minuten zal op de centrale lijn die in ons land over Limburg loopt de zon rechts een deun in den rand gaan vertonen, die grooter en grooter wordt. De naar links schuivende maanrand bereikt even voor twaalf uur het midden van de zonnneschijf. Te twaalf uur 37 bereikt de verduis tering haar maximum. In Vlissin gen zo meldde de krant, begint het verschijnsel te 11.14, in Mid delburg te 11.16 en te Goes nog een minuut later." Ook werd de bevolking gewaarschuwd voor „het. grote gevaar bij de ver duistering met onbeschermde oogen naar de zon te zien. Her haaldelijk is daardoor sterke on geneeslijke vermindering van ge- ztcht •.scherpt/-. zelfs blindheid schuwd." Iedereen zag nieuwsgierig dr zonsverduistering tegemoetOm het verschijnsel goed te kunnen waarnemen stelde een regiments commandant zelfs een order op Aan de stafschrijver gaf hij dn volgende gegevens door: morgen zal er een zoneclips plaatshebben. Het regiment zal in het dagelijks tenue aantreden op het exerciv.e- veld en dan zal do kolonel komen en de zoneclips uitleggen. Bij be wolkte lucht gewone dienst in de exertitieloods. De stafschrijver schreef de vol gende order uit: ...Morgen zal er op bevel van den kolonel een zoneclips plaatshebben, het regi ment zal in dagelij ksch tenue aantreden en can zal de kolonel de zoneclips leiden. Bij bewolkte lucht, zal de zoneclips m de exer titieloods plaatshebben". Zo nu weet u allemaal waar Jan Blazer zijn stukje conference over de zonsverduistering van daan heeft. Die verduistering was anders uit stekend waar te nemen. Het was volkomen onbewolkt en de zon scheen helder. Misschien zijn er wel onder u die zich nog nadere bijzonderheden weten te herinne ren van die zonsverduistering in 1912. En voor degenen die het natuurverschijnsel niet hebben meegemaakt heb ik hier nog een troostrijk woord: in J999 komt van de economie 'inderdaad moeilijk is om sommige secotren in de werk plaatsen aan de gang te houden". Ondemocratisch Namens de gemeentebesturen van Aardenburg en Sluis meldde de heer L. de Clercq de gang van zaken bij de verkiezing van leden van het dagelijks bestuur on-democratisch te vinden. „Aardenburg en Sluis staan weer bui tenspel. terwijl Oostburg wel twee vertegenwoordigers in het dagelijks 'bestuur heeft. Wij zijn kennelijk al leen goed om te betalen, maar we hebben weinig vertrouwen in het da gelijks bestuur", liet hij weten. De bestuursverkiezingen hadden het volgende resultaat: herkozen werden de heren Molthoff, J. Vergouwe (plaatsvervangend voorzitter), J. Bley- enberg (penningmeester), mevrouw L. van de Plas-Tanis nam de functie van secretaris over van de heer O. Jacobs, terwijl de heren ,1. van de Voorde, G. van Schaick en J. Dieleman werden herkozen als leden van het dagelijks bestuur. Voor de zetels van de heren Van Schaick en Dieleman stelden Aar- denburg en Sluis wethouder G. Bonte van Aardenburg kandidaat, maar hij kreeg heide keren maar negen van de 26 stemmen- OOSTBURG -- Het Oostburgse ge inecntebesluur is in principe bereid ile al jaren slepende restauratie van de Nederlands hervormde kerk in Groede te subsidiëren. B. en w. willen conform de richtlijnen 30 pro cent bijdragen in de kosten waarvan het rijk vindt dat ze voor subsidie in aanmerking komen. De restauratiekos ten worden op het ogenblik geraamd op 1.347.390. Als het rijk alles wil subsidiëren zou dat voor de gemeente Oostburg neer komen op een bijdrage van ruim 404.000 gulden. Het college heeft dat er graag voor over, want 'dit fraaie kerkgebouw is reeds lange tijd drin gend aan restauratie toe', B. em w. herinneren er in hun voorstel dat de raad volgende week donderdag behandelt aan dat al in 1969 in het kader van monumentenzorg een subsi die werd beloofd. In 1972 werd die toezegging weer ingetrokken omdat liet ministerie van cvm karig was bedeeld met re-stauratiegelden. Latei- is toch weer herhaaldelijk geprobeerd om eventueel in DACW-verband met de restauratie te beginnen en het laatste subsidieverzoek komt van de architect. P. C. van Loo uit Middel burg, die behalve de gemeente ook rijk en provincie heeft aangeschreven. I II STEEDS AF WTCUZEN De steeds hogere ra nn het unciaal werkvoorzic- Wap Zeeuwscli-Vlaanderen en »[sl dal de sociale werkplaatsen wrujli concurreren met vrije be- flira hebben vrijdagmorgen een «drukt op de behandeling na begroting 1975 door het alge- "o Mar van het schap in Ter- J® De discussie over dc hogere (de acht Zeeuwsvlaamse ge» betalen in 1975 een paar ton tai dit jaar) spitste zich met tos op de 'topzwaarle' van het .Wend personeel. aer ff. van Alphen signaleerde ■w verhouding tussen leidinggeven- aa minder jaHde werknemers nu ««eigelrokken is, terwijl er nog «a matures zijn, In tegenstelling r-i Jf1 van,de t0P' neemt het m, de werkplaatsen zelf RA. iOok de heer W. Colsen pleitte i voor alleen personeel aan -«. ais dat perse noodzakelijk i j J" G' Molthoff van perkende dat van een zekere Personeelsbezetting sprake ,Sergeflt u niet dat we te met drie werkplaatsen ..dienst, Bovendien moe- ijr '"onsen de kans geven tiL,, s,^TPm6n'- anders raken t-L a gaan ui' van het fcw - soldaat de maar- fcmdtn dat:.he' arbeidsbureau Hu rut d!L .van de oorzaken r Sl€™s minder gehandicap te sociale werkplaatsen terecht, Li™ ,Jgen een kans in 'het ïc Wr s K ooncluderen dat ze maal niel werken. Er tTfrni-i*® r«den tot blijdschap ta-JSPfcknng van het perso- de heer Molthoff. fe WMI J i?p een 0Pmerklng - 'o'ij iflL Keizer, die meende Sffi? aj,n„met het kleine- cv-vk 50 vallde werknemers. «slde voorzitter Molthoff mee dat naar die vermindering een onderzoek wordt ingesteld door direc teur C. G. Bos van het werkvoorzie ningsschap gn samenwerking met het gewestelijk arbeidsbureau. Oneerlijke manier Met name de heren De Keizer en L- de Clercq vreesden dat de gesubsi dieerde werkplaatsen op een on li,jlte manier concurreren met de vrije bedrijven. Nadrukkelijk stelde de heer De Clercq de uitbreiding van de werk plaats in Oostburg discutabel. „Zijn al die investeringen nog nodig, nu het aantal minder valide werknemers afneemt;, terwijl we aan de andere kant met erg veel gezonde werklozen zitten en de kosten van werkvoorzieningsschap steeds stijgen. Ik vind het zonde dat zoveel gezonde werknemers thuis zitten omdat de gehandicapten persé moeten werken", liet hij weten. Het ontlokte de verga dering een aantal felle reacties. De heren J. van de Voorde, J. Home- link en H. de Jonge stelden het, recht op arbeid van zowel de gehandicapte als de gezonde werknemer voorop „Beide categorieën moeten delen in het arbeidsaanbod", zei -de heer Van de Voorde, die bovendien ontkende dat de werkplaatsen werken tegen afbraaktarieven, waartegen vrije be drijven niet kunnen concurreren. De heer De Jonge ging nog een stapje verder door te stellen dat. gehandicap ten in ieder geval zo lang mogelijk aan het, werk moeten worden gehou den, „omdat het voor hen ook een soort therapie is". Voorzitter Molthoff meldde da,t, het nooit, zo is „dat, vrije bedrijven een bepaald werk niet kunnen uitvoeren omdat wij er mee bezig zijn. Wij zijn blij met alles wat we krijgen". Een zekere subsidiering van vrije bedrij ven die 'ons werk laiten doen' ontken de hij niet. „Het alternatief ishel maken van een geheel eigen produkt, waarmee we nu bijvoorbeeld in Oost burg bezig zijn. maar het moet econo misch in orde zijn. We streven naar een hogere opbrengst per uur", aldus de heer Molthoff. Op een vraag van de heer De Keizer bevestigde direc teur Bos dat liet door de teruggang ADVERTENTIE OPTIEK - FOTO - FILM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 11