Spoedeisende vergaderingen in 15 Oosterscheldegemeenten Kamer uiterst kritisch over Oosterschelde „Inspraak streek bij Oosterschelde- besluit een farce" Ferhoging yan veertarieven De nieuwe tarieven „MASKERS IN STATEN ZULLEN AF MOETEN" Zo ziet het kabinet de Oosterschelde 't Nieuwste boek van Jan de Har tog Grootse Sint-Nicolaas- intocht te GOES IJJW6 li NOVEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT zaterdagmorgen motie op tafel IET UITSPRAAK KAAR DEN HAAG S^rUn tfgen morgenochtend <za- Ï*lse»J W seÏS aoi nllspraak. te doen over het ^fCenvan hct lial,inel'Dcn UT' fTrtormstuwcaissondam in de SJSheldemond lc bouwen, die 2?to 985 gereed zal kunnen zijn ^'i, de bedoeling dat aan de ge- £Jmden een eensliüdendc motie "r «w voorgelegd, waarin een JÜSfïec' zal doorklinken tegen 2Sf uitstel van de in 1978 beloof- ySiIrheid Dc juisie tekst van de Ltd vandaag, na het statendebat SriTOosterschelde worden gefor- de gemeente Reimers- '7/Lt niet mee aan deze actie, nu al vaststaat dat de raad Gs willen streek betrekken bij compartimentering \USSL\CEN Gedeputeerde staten feianil spreken in antwoord op rare 13Q de statenleden C. Balke- soilirp), H, Eversdijk (chu) en P. I [inert (kvp) als him mening uit, Uk toeken de belanghebbenden Itf.ütn moeien worden bij' de com- praenlering van de Oosterschelde. Hrt college acht bet gewenst, dat ten isaftii van de compartimentering de palure voor de planologische kem- (cfïw'nM wordt gevolgd. Tea aanzien van het uitstel van de cpinsle veiligheid zoals dat zcu TOtvioelen uit het bouwen van een smsstuwcaissondam ter afsluiting ra de Oosterschelde, stellen gs, dat torbij de mening van de Zeeuwse tolSng 'zeer zwaar, zo niet door- Ssgever.d, zal dienen te wegen', waar as het college de woorden van de vragenstellers overneemt. Het college Hrikart op verzoek van de vragen- les, dat tijdens de hoorzittingen ra de oommissie-Klaasesz géén op laag ter discussie is gesteld, waar- Ui de eanleg van een kanaal bij tede noodzakelijk zou zijn, zodat de regering zich niet kan beroepen op - K| deze hoorzittingen gevolgde daar zich niet lp dc motie zal kunnen vinden. De gemeentebesturen v/iilen met deze gezamenlijke uitspraak de bezorgd heid van de bevolking in het aan de Oosterschelde grenzende gebied ken baar maken over de wijzigingen die het kabinet wil aanbrengen in het nu geldende deltaplan. Maandag wil men met een deputatie, waarin ook afge vaardigden van provinciale staten van Zeeland en de waterschappen rond de Oosterschelde worden opgenomen, de ze uitspraak persoonlijk aanbieden aan minister drs. T. E. Westerterp van verkeer en waterstaat en aan de fracties uit de tweede kamer. Bij deze actie zijn betrokken de ge meentebesturen van Brouwershaven, Bruinisse. Duiveland, Middenschou- wen, Zierikzee en Westerschouwen, Goes, Kapelle, Kortgene, Wissenkerke, Tholen, Sint-Philipsland in Zeeland, Dinteloord en Fijnaart in Noord-Bra bant en Oostflakkee in Zuid-Holland. Coördinator van het geheel is burge meester E. Baerends van de gemeente Middensc'houwen- Begin deze week heeft hij contact gezocht met zijn collega's van alle gemeenten rondom de Oostersfhelde en de achterliggende wateren Keeten en Volkerak. 'Begrijpelijk' Volgens de heer Baerends doet de gemeente Reimerswaal 'om begrijpe lijke redenen' niet mee met de poging om een gezamenlijk standpunt onder de aandacht van de minister en het parlement te brengen. Er is ook over leg gevoerd met de fractievoorzitters van de politieke partijen in de staten van Zeeland met uitsondering van de W. AANTJES IN 'NEDERLANDSE GEDACHTEN' „IN FLAGRANTE STRIJD MET WAT KABINET HEEFT BELEDEN" VLISSINGEN Mr. W. Aantjes, frac tievoorzitter van de ARP in de tweede kamer, vindt dat de inspraak bij de recente regeringsbeslissing over de Oosterschelde afsluiten met een stormstuwcaissondam 'een farce' is geweest. Hij schrijft dat in een be schouwing in het jongste nummer van 'Nederlandse Gedachten.' „Aller vreemdst en in flagrante strijd met wat bij herhaling door het kabinet als beleid is heieden is, dat de beslissing is genomen zonder ruim voorafgaand overleg met de betrokkenen," aldus Aantjes. Hij wijst er op, dat de minister van. verkeer en waterstaat wel heeft aan gekondigd over de uitvoering overleg te plegen met de betrokken instanties in Zeeland, „over de beslissing zelf zijn zij niet gehoord." Aantjes: „De stem der Zeeuwen is de wettig en democratisch gekozen provinciale ver tegenwoordiging: de provinciale sta ten. Welnu, die hebben bij herhaling uitgesproken dat alleen een optimale veiligheid biedende afsluiting in de zeventiger jaren voor hen aanvaard baar zou zijn- Voor de anti-revolutio naire kamerfractie zijn dit standpunt en deze stem dan ook steeds zeer zwaarwegend geweest. In de kabinets beslissing is deze stem genegeerd." Hol Mr. Aantjes vindt, dat het door het kabinet beleden 'primaat van de vei ligheid' 'hol klinkt': .Andere overwe gingen verdringen immers de wette lijk gegarandeerde veiligheid. Als de nieuwe methode al gelijke veiligheid biedt (hetgeen nog allerminst vast staat, want zelfs de methode zelf staat nog niet eens vast), dan zal dit minstens zeven tot acht jaar later zijn." Hij wijst de opvatting van de hand, dat niet in geld meetbare waarden ondergeschikt gemaakt moeten wor den aan financiële overwegingen: „Als evenwel een tenminste zeven jaar uit gestelde en dan bovendien nog niet eens even zekere veiligheid ook nog driemaal zoveel meer kost, dan mag dit aspect toch wel enige aandacht hebben. Een beslissing, die de veilig- (Slot m pagina 1 «nveel mogelijk rekening te hou- de kwetsbare positie van het Ca willen aan die verlangens tege- EW komen door de tarieven voor vrachtauto's met een lager percentage te verhogen dan die voor personenau to's. Dat maakt het dan ook noodza kelijk aldus g.s. het enkele reistarief voor personenauto's tijdens de zomermaanden wat sterker te ver hogen. MIDDELBURG Zo zullen de verhoogde veertarieven er per januari vu uitzien, als de staten het voorstel van gedeputeerde staten volgen o minister Westerterp van verkeer en waterstaat ze goedkeurt: Pnsonen halve vracht fewr-ecauto's 36 sept, lot 15 mei Personenauto's 35 mei tot 16 sept lichte vrachtauto's vrachtauto's Vrachtauto's met aanhangwagen Retourkaart personen fetourkaart persor.er. halve vracht ^•wrter.boekjes personen Vaartankaarten: ^vaarten personen ^vaarten personenauto's jj* TO inwoners ZeouwstS-viaaöï'rën «■vaarten lichte vrachtauto's am voor inwoners Zeeuwsch-Vlaanderen •Jvaarten zware vrachtauto's em voor inwoners Zeeuwsch-Vlaanderen Id«m6n vrachtauto's met aanhangwagen .7°voor toners Zeeuwsch-Vlaanderen S!°enten inwoners Zeeuwsch-Vlaanderen voorge huidig steld tarief tarief 0,75 1 0,25 0,50 3,— 3,75 4,— 5,25 4,50 5,50 6,50 7,75 8,50 10,25 1,50 2,— 0,50 1,— 8,— 10,— 8,— 10,— 30,— 38,— 22,50 28,— 45,— 55,— •37,50 45,— 65,— 77,— 57,50 67,— 85,— 102,— 77,50 92,— 4 5,— 4,50 5,75 heid zou vervroegen en verhogen zou het geld waard zijn. Een beslissing, die de veiligheid vooruitschuift en mogelijk nog verzwakt is dat niet.' Geen tegenwicht In zijn beschouwing verklaart de heer Aantjes het ook nog zeer de vraag te achten of het. milieudoel van deze beslissing behoud kraamkamerfunc tie van de Oosterschelde wordt bereikt. „Deze onzekerheid van dit voordeel vormt geen tegenwicht tegen de zekerheden van de nadelen, waar mee mensenlevens rechtstreeks op het spel staan." Hij zegt 'zeer wel begrip' te kunnen opbrengen tegen het verzet dat uit een oogpunt van milieuzorg is gerezen 'tegen de industrialisatiewals, die over bet unieke Zeeuwse natuurge bied is gegaan. Maar het gerechtvaar digde verzet daartegen wordt met de ze kabinetsbeslissing op het verkeerde punt gehonoreerd. Het is onverant woord de rekening van dit verzuim nu te presenteren aan de door het water bedreigden." Naar de mening van de heer Aantjes werd het verzet tegen de afsluiting van de Oosterschelde tot een partijpo litiek shibolet. „Als ik voor deze her roeping van de beslissing van 1958 verantwoordelijk was, zou ik bij iede re storm geen oog meer dicht doen. „En hij herinnert aan het gedicht van Marsman: „En in alle gewesten wordt de stem van het water met zijn eeuwige rampen gevreesd en ge hoord." En voegt er aan toe: „In alle gewesten, behalve in het Catshuis in Den Haag in de nacht van 8 op 9 november 1974". PPR ('omdat men op grond van eer dere reacties ervan uitging dat. deze fractie in haar geheel een afwijkend standpunt, zal innemen). Bovendien zijn de besturen van de verschillende waterschappen in het Oosterscheldege- bied bij de standpuntbepaling betrok ken. Om vooral duidelijk te laten uitkomen dat het gaat 'om de stem uit het bij de Oosterschelde betrokken gebied' is de actie beperkt gebleven tot de wat. men zou kunnen noe men "belanghebbende gemeenten'. Het ziet er naar uit dat het zaterdag morgen in de vijftien gemeenten om korte raadsvergaderingen zal gaan, waarin de discussie zich zal toespitsen om de tekst van de nog nader te formuleren motie. De gemeentebe sturen rondom de Oosterschelde heb ben tot deze actie besloten omdat vanuit Den Haag meermalen is verze kerd dat men het standpunt uit het betrokken gebied zwaar in de Ooster- scheldeheslissing zal laten meewegen. Concert in De Beuk MIDDELBURG Het concert, van de "Chris Braun Band' in het Middelburg se jongerencentrum De Beuk wordt vanavond (vrijdag) gehouden. In een eerdere aankondiging van het bericht werd abusievelijk de indruk gevestigd dat het concert al gisteren werd ge houden. Het optreden begint om ne gen uur. (ADVERTENTIE Het Uitverkoren Volk Het derde deel van de grote vierdelige romancyclus Het Koninkrijk van de Vrede. In het jaar 1833 zijn er twee grote stromen in het Noordameri- kaaDse continent die elkaar bij het Quakerstadje Pendle HUI kruisen: de stroom van ontsnapte negerslaven uit het zuiden en het eindeloze transport van Indianen naar hun door hun blanke over winnaars aangewezen reser vaten. Twee tochten: één van de hoop en één van de wanhoop. Twee mensen die de ondergang van de eens zo trotse Indianen volken niet langer werkeloos kunnen aanzien, sluiten zich aan bij hun trieste tochtdoor de wildernis. 320 blz. In stempelband f 18,90 Bij elke boekhandel ELSEVIER PvdA-gewestvoorzitter Schouwenaar: 'Oosterschelde-verdeeldheid' in fractie Nalatigheid van vorige kabinetten DOMBURG „Ik geloof dat de vei ligheid van de mens en dier primair moet staan. Dat moet in ieder geval gegarandeerd worden. De bevolking rond de Oosterschelde mat die veilig heid als haar recht beschouwen. Daar naast is het bijzonder belangrijk dat het milieu zo goed mogelijk in stand wordt gehouden". Dat stelde de heer A. P. Schouwenaar, gewestelijk voor zitter van de PvdA en burgemeester van Brouwershaven, tijdens de open bare vergadering van de PvdA-afdeling Domburg, die donderdagavond werd gehouden in café Tramzicht. De heer Schouwenaar hield een inlei ding over de algemene politieke situa tie. Via de internationale en nationale politiek kwam hij tenslotte terecht op de gemeentelijke politiek. Ten aanzien van de Oosterschelde-kwestie stelde de heer Schouwenaar dat de beslis sing van het kabinet, een caissondam met stormstuwen, ook in Zeeland de nodige beroering heeft veroorzaakt. Hij meende dat de fractie van PvdA in de provinciale staten zich vandaag, vrijdag, tijdens de behande ling van deze Oosterscneldezaak ver deeld zal opstellen. .Men zal in de staten beslist de maskers af moeten zetten om tot een standpunt te kun nen komen", aldus de heer Schouwe naar. Hij stelde zich verder op het standpunt dat de vorige regeringen tne opzichte van de Oosterschelde nalatig zijn geweest. „In de vorige kabinetten, toen men wat milieubewuster werd, al een commissie Klaasesz in had moeten stellen", zo vond hij. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Wester terp van verkeer en waterstaat krijgt vóór volgende week dins dag als het OoslerscheJdedebat in de Tweede Kamer gevoerd wordt een aantal kritische vra gen te beantwoorden over de plannen die de regering met de zeearm heeft, De confessionele fracties, de WD, de SGP en DS'70 willen duidelijkheid hebben over de kosten, de veiligheid en de technische uitvoerbaarheid. Ter voorbereiding van het debat hebben rij de bewindsman een serie vragen voorgelegd, die voor al op die aspecten betrekking hebben. De fractie van de VVD vraagt, waarop de verwachting berust dat de stormstuw-caissondam technisch uitvoerbaar is en in stand gehouden kan worden. Bvoelt deze verwachting op gede gen technische adviezen van Rijkswaterstaat en zo ja. wil de minister deze dan publiceren, dan wel ter vertrouwelijke kennisne ming aan de Sta ten-Generaal doen toekomen", zo vraagt de VVD. De fractie vreest dat de stormstuwcaissondam pas om streeks 1990 klaar zal zijn, in plaats van rond 1985. Men wil ook weten hoeveel vertraging op treedt als uit studie zou blijken dat de stormstuw-caissondam niet technisch uitvoerbaar is of veel duurder wordt dan de rege ring nu aanneemt, waarna de Oosterschelde toch zou moeten worden afgesloten. Verder vraagt de WD enige kwantificering over de milieuwaarden die behouden blijven, en men wil weten of de mossel- en oester kwekerij en ze ker kunnen blijven voortbestaan. Over de veiligheid vraagt de VVD wat de gevolgen zullen zijn als tussen nu en 1985 zich een storm vloed voordoet zoals in 1953 of iets hoger, en welke normen de minister wil aanleggen voor par tiële dijkverhogingen. De verschillende fracties vra gen garanties over de directe en indirecte kosten en over de bij dragen die de waterschappen zul len krijgen. Ten slotte meldt de VVD dat er geruchten zijn dat de regering zou overwegen eerder gedane uitkeringen aan oester- kwekers terug te vragen. Men informeert of dat waar1 is en om welke bedragen het. dan zou gaan. De KVP en de andere fracties gaan eveneens in op aspecten van veiligheid, kosten en milieu. Zij willen ttan de regering een kov ten-batenanalyse die aan de kabi netsbeslissing ten grondslag heelt gelegen, en ze willen weten op welke manier de extra kosten over de verschillende departe menten verdeeld zuilen worden. De KVP vraagt een nieuwe toe lichting op de geraamde meerkos ten en men wil een onder- en bovengrens van die raming aan gegeven zien. Verder zijn er vra gen over het tijdschema dat geldt voor volledige afsluiting en voor de bouw van de stormstuw-cais sondam en men wil een over zicht van de jaarlijkse onder houdskosten. De regering krijgt ook het verzoek in te gaan op de bedenkingen van de provinciale waterstaat van Zeeland en er worden door verschillende frac ties nadere mededelingen ver wacht over de waterhuishoudin gen in Zuid-Nederland, de verzil- ting, de afwatering van West-Bra bant en de compartimente ring. De Tweede Kamer zal volgende week niet alleen dinsdag, maar ook woensdag besteden aan het Oosterscheldedebat. Aanvankelijk lag liet In de bedoeling de hele discussie dinsdag af te ronden, maar later Ls besloten op die dag alleen de Kamer in eerste ter mijn te laten spreken en de rest van het debat woensdag af te wikkelen. De AR-kamerleden Schakel. Schol ten. Van Houwelingen en De Boer waren donderdag, om zich nader te oriënteren, in Zee land. Zij spraken in Zierikzee met een delegatie van water schappen en verder met de Goese bioloog dr. ir. W. G. Beeftink, een partijgenoot. Later hadden zij nog een gesprek met leden van de CDA-fractie in de provinciale staten. De heer Schakel liet na het bezoek weten dat zinvolle, maar geen nieuwe informatie was verstrekt. STORINGSDIENST PZEM PER 1 DECEMBER DAG EN NACHT BEREIKBAAR MIDDELBURG Per 1 december de PZEM telefonisch ook buiten de kantooruren voor storingen te berei ken. In het bericht over de storings-' dienst van de PZEM in de PZC van donderdag is abusievelijk de datum van ingang van het nieuwe telefoon nummer niet vermeld. dooiiaatsluis Brouwersdam in aanbouw/ f^O miljoen gereed in 1978 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Op deze kaart de plannen van hel kabinet-Den Uyl met de Oosterschelde globaal weergegeven. Bij de verschillende waterstaats 'kunstwerken' is ver meld hoeveel van het globaal ge raamde bedrag van 1700 miljoen wordt geïnvesteerd en in welk iaar ze moeten gereed komen. Duidelijk blijkt ook uit deze bij de brief van minister Wester- terp aan de tweede kamer gevoeg de kaart dat het kabinet de aanleg van een gebogen Oester- dam achterin de Oosterschelde met een scheepvaart en afwate ringskanaal bij Waarde de logi sche consequentie van de keus voor een stormstuwcaissondam in de monding van de zeearm vindt. De scheepvaart van de Wester schelde af kan dan achter de Oesterdam zijn weg zoeken naar de nieuwe Schelde-Rijnver- binding. Verder zijn doorlaai en scheepvaartsluizen uitgezet in de Philipsdam, de Grevelingendam en de Brouwersdam. Overigens heeft het kabinet over die compar timentering vakverdelingnog reen uitspraak gedaan. In de brief lan de tweede kamer stond daar over: Intussen beseft het kabi net dat deze compartimentering belangrijke planologische gevol gen kan hébben voor de provincie Zeeland. Ten aanzien hiervan zal de regering dan ook pas een be slissing nemen nadat de minister van verkeer en waterstaat over deze aangelegenheid met de pro vincie Zeeland overleg heeft ge voerd". Gs Noord-Brabant over afsluiting Oosterschelde: „BELANGEN VAN BRABANT ZIJN NIET AAN BOD GEKOMEN" 's-HERTOGENBOSCH Gedeputeer de staten van Noord-Brabant vrezen, dat door de kabinetsbeslissing over de afsluiting van de Oosterschelde, de veiligheid van de Westbrabantse be volking onaanvaardbaar naar de toe komst wordt verschoven. Het Bra bantse college schrijft dit in een tele gram aan de voorzitter van de tweede kamer. Gs spreken in dat telegram er hun bezorgdheid over uit, dat er in he*, besluit geen aandacht is besteed aan de belangen van Brabant, met, name op het punt van de veiligheid, de waterbeheersing en de ruimtelijke or dening van West-Brabant. Gs van Noord-Brabant concluderen, dat bij de afweging van de verschillende belan gen bij de afsluiting van de Ooster schelde, deze Brabantse belangen (waarover gs dit jaar reeds brieven hebben geschreven aan de minister van verkeer en waterstaat en aan de voorzitter van de tweede kamer) niet. aan bod zijn gekomen. Aan het slot van het telegram vraagt het Brabant se college met nadruk de aandacht van de kamer voor de belangen en opvattingen van Noord-Brabant. Het telegram is donderdag (ADVERTENTIE) op zaterdag 23 nov. tussen 13.30-14.00 uur, aan de aanloophaven bij het museum. Publikatie GMC Zangavond chr. koren in M'burg MIDDELBURG De afdeling Zeeland van de Koninklijke bond van christe lijke zang- en oratoriumverenigingen houdt zaterdag 16 november een zangavond in de concert- en gehoor zaal in Middelburg. De zangavond be gint om kwart voor zeven. Deelnemende koren zijn "Hosanna' üit Zoutelande, 'Hosanna' uit Vlissingea; 'Harpe Davids' uit Colijnsplaat. Ka- peile-Biezeiinge'. 'God is mijn lied' uit Breskens, "Halle luja' uit Grijpskerke. 'Soli deo gloria' uit Oostburg, het 'Fliplands mannen koor' uit Sint-Philipsland; het her vormd kerkkoor uit Dreischor. 'Jubila te' uit Borssele en het hervormd kerk koor uit Nieuwdorp; het Nieuwlands Dameskoor. 'Een in geest en streven' uit Serooskerke. "De Zuiderzanger' uit Middelburg en 'Sursum Corda' uit Oostkapelle. Collecte De collecte voor de Nierstichting heeft in Hoedekenskerke ƒ420 opge bracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 7