Opvolging Starfighter houdt ook de Belgen bezig KISSINGER PRAAT OVER BEPERKING IN MOSKOU KERNWAPENS Van Agt sluit onderzoek gedrag kamerleden niet uit sas Bpügssr vr t Van Agt contra abortuskliniek m CPNWERPELLATIE OVER DASSAULT-AFFAIRE KLM BEREID TOT COMPROMIS Paulus-Puzzel. Voor nieuwe Amro-spaarders. Bewijs omkopingszaak moeilijk te leveren AL FABRIEK VOOR MIRAGE-ONDERDELEN AANWEZIG SCNDWAG «OB PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JOURNALIST UIT GEVOLG MOCHT MEE Amerikaan- r bij zijn i'in Moskon voor vier- mst haar mevrouw Gromïko. (ADVERTENTIE) MOSKOU (RTR, UPI) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, is woensdag in Moskou aangeko men voor vier dagen van besprekingen met de Sowjet-autoriteiten over uitbreiding van de overeenkomst ter beperking van de stra tegische kernwapens (SALT). Kissinger werd bij zijn aankomst begroet door zijn Sowjet-ambtgenoot Andrei Gromyko. Voor zijn vertrek eerder op de dag nitl Kopenhagen had Kissinger gezegd het te betreuren dat de toegang tot de Sowjet-Unie was geweigerd aan correspondent van Time, Strobbe Tal- (Van onze DEN HAAG Minister Van Agt van justitie sluit niet uit dat het onderzoek van de Haagse offi cier vari justitie mr.' Schimmel, zalHeiden tot eerrnadër onder zoek naar het gedrag van de tweede-kamerleden Dankert (jrvda) en Keja (wd). De minis ter laat dit echter afhangen van het verslag dat mr. Schimmel voor het eind van deze maand zal uitbrengen. Dat liet de minis ter woensdag weten tijdens de interpellatie-Wolff (cpn) in de tweede kamer. De CPN'er had de minster ter ver antwoording geroepen omdat het vol gens hem onjuist is 'dat de justitie Een mengt in de geheimen van de neede kamer. Volgens Wolff, die in du opzicht steun kreeg van Koning en Fransen (pvda). kunnen roede-zamerleden niet door de jus titie gehoord worden over hesprekin- f;n hacken commissievergaderin- was er vooral hoos over «a De Gaay Fortman (ppr) gehoord was als waarnemend voorzitter van oe tsfensiecommissie. Jfeer Van Agt was het met deze M»k me, eens. De Gaay Fortman is S5 hem gehoord als gewoon ka- wrlid om duidelijkheid te versehaf- KOT«r de vraag in hoeverre kamer- d kunnen uitoefenen op de I vaü oorlogsmateriëel door e regering De CPN was van mening ®t er wel andere kamerleden met ?.nLe"ar,mg z'in die daarover dui- Offljkheid kunnen versohaffen. Ook tweede-kamervoorzitter Vondeline Pin n t Jevi°on kamerlid gehoord Minister Van Agt was het eens met gevoelen van de tweede-kamer einen nvir ii !een klaarheid kan dèksmlr n geheimen van de twee- martnrac De Posltie van het Parle- n et in hS n 'i- onderzoek echter follltJl^mrende de minster, alleSheSI ^a"lerlede" hadden ringenaf to i e komen en verkla- m iJm£ Ielgen Zouden ze géwei- daartoe niemand hen '#de^r de nadruk ilr-F-srss voldoende- hij w,Ad(eze toezegging gendp mAtfo ™loot Zijn klaarlig- °tle wet meer m te ml op^heUud'de' drukle de minister rangena Kil L. 0genJaam(Ie steekpen- gennffaife tot °P de bodem uit te zoeken. „Alleen zo kan de verdenking die op dit huis rust worden weggeno men", hield hij de minister voor. De Brauw (ds'70) wilde ook een onder zoek naar het gedrag van de kamerle den. Hij wilde graag de vraag beant woord zien waarom de kamerleden Dankert en Keja niet meteen om een onderzoek gevraagd hebben. Het Franse weekblad de Canard En. chainé van woensdag verwacht diplomatiek incident van ernstige aard tussen Frankrijk en Nederland. Tijdens een der laatste ontmoetingen die het socialistische Kamerlid Piet Dankert met een aantal hoge verte genwoordigers van Dassault heeft ge had, zou één van hen onder zijn ogen een pakket ultra-geheime Amerikaanse militaire documenten uit een brand kast hebben gehaald. Documenten die door de officiële Franse inlichtingen dienst eerst waren ontcijferd en waar in de Amerikanen zelf de technische superioriteit van de Mirage boven hun eigen jagers erkenden. Toen Dankert zijn niet geringe ver bazing uitte over het feit dat deze militaire topgeheimen zich in handen van particulieren als de Dassault-i tegenwoordigers bevonden, was het laconieke antwoord: „Maar cher ami, begrijp nu eindelijk eens dat Dassault en Frankrijk precies hetzelfde is". Ook over het vroegere CHU-kamer- lid Kikkert en dekatholieke generaal Van Eisen, die voorzitter van de de- fensiecommissie in de kamer is, doet de Canard een boekje open. Van Kik kert wordt verteld dat hij zelf heeft toegegeven als informateur geld van Dassault te hebben getoucheerd. Gene raal Van Eisen zou, na een lang verblijf in het buitenland, bij zijn terugkeer in Den Haag de opperste nervositeit ten prooi de journalisten eerst stelselmatig hebben ontlopen. Tenslotte zou hij in de gangen van de kamer hebben tegengesproken ooit een Mirage te hebben aanschouwd. Een mededeling die een liberaal ka merlid toen onmiddellijk bestreed door de generaal te herinneren aan het bezoek dat zij deze zomer samen aan de montage-afdeling van Dassault in Bordeaux hadden gebracht. Talbott was de redacteur en vertaler van de omstreden memoires van de vroegere Sowjetleider Nikita Chroes- jtsjow. Hij was met Kissinger meege- vlogen naar Kopenhagen, in de hoop daar alsnog toestemming te krijgen om mee te vliegen naar Moskou. Maar de Russen zijn niet teruggekomen van hun weigering in - antwoord op drie verzoeken van het ministerie van bui tenlandse zaken vóór Kissingers ver trek. Kissinger heeft Talbott beloofd de zaak aanhangig te zullen maken bij zijn Russische collega Gromyko. Tijdens de tussenlanding in Kopenha gen heeft Kissinger gesproken met zijn Deense collega, Ove Guldberg. Ook ontving hij de Amerikaanse ambassa deurs in Denemarken, Zweden, Fin land en Noorwegen. Kissinger onderneemt een reis van minstens drie weken, die hem, na een verblijf van enkele dagen in de Rus sische hoofdstad, zal voeren naar een tiental andere hoofdsteden. Na Moskou bezoekt Kissinger achter eenvolgens New Delhi, Dacca, Isla mabad, Kaboel, Teheran, Ispahan, Sji- raz, Boekarest, Belgrado en Rome. Uit welingelichte bron is vernomen, dat Kissinger zich op 5 november ook naar de Turkse hoofdstad Ankara zou kunnen begeven. DEN HAAG De KLM is bereid énigszins tegemoet te komen aan Amerikaanse eis tot vermindering de capaciteit op de Noord-Atlantische- routc. Een woordvoerder van de KLM heeft dit bevestigd, maar wilde geen bijzonderheden prijsgeven omdat het plan in de luchtvaartbesprekingen tus sen Nederland en de VS, deze week in Den Haag, nog niet ter sprake' is gebracht. Het gesprek dat voor woensdag op de agenda stond, is dag verschoven. Beide delegaties hebben de woens dag benut om zich te verdiepen eikaars standpunten, Tijdens de bijeenkomsten van delegaties eerder deze week is overi gens naar voren gekomen dat de Amerikanen met hun besprekingen uit, de verminderde capaciteit in vier Eu ropese steden (Den Haag, Brussel, Bern en Kopenhagen) een voordeel van dertig miljoen dollar trachten te; slepen ten bate van Pa,n American Trans World Airlines. Zouden maatschappijen van deze „kleine" 1 den door de knieen gaan. dan kan met meer succes een aanval worden ondernomen op de grotere maatschap pijen, British Airways. Lufthansa en Air France. Sloi van pagina 1 ook voorstanders van abortus ontvan gen had. Zij zijn tegen elke abortus, tenzij een duidelijke medische indica tie die noodzakelijk maakt. Den Uyl liet de vertegenwoordigers van de twee stichtingen weten dat er geen kans bestaat dat. de wetgeving strenger zal worden. Zo'n daad zou er volgens hem toe leiden dat veel vrou wen in handen zouden vallen van illegale aborteurs. De regering zal dan ook stellig de houding ten aanzien van de abortus blijven aannemen die tot nu toe gold, liet de premier weten- Wel wil de regering volgens hein abortus in de toekomst binden aan ziekenhuizen die aan speciale medi sche voorwaarden voldoen. De Stichting Eerbiediging en Be scherming van Menselijk Leven heeft woensdag bij vijf rechtbanken in ons land de klachten gedeponeerd tegen 13 abortusklinieken. Zij beschuldigt deze klinieken ervan moord te plegen op ongeboren leven. De KVP-fractie in de Tweede Ka mer is van mening dat katholieke parlementariërs een eigen verantwoor delijkheid hebben en dat hun inzich ten ten aanzien van bepaalde belang rijke vraagstukken dus kunnen ver schillen van die van de katholieke kerk. Tot deze conclusie kwam de KVP-fractie woensdagavond tijdens een discussie over de brief van de Nederlandse bisschoppen over het ab ortusvraagstuk. De Nederlandse bisschoppen willen zoals bekend abortus nagenoeg hele maal verbieden en verwachten van de KVP dat zij zal proberen een strakke regeling in de wet op te nemen. KVP- leider Andriessen verklaarde eerder al zich niet gebonden te voelen aan de brief van de bisschoppen. Woensdaga vond discussieerde de hele KVP-frac tie over de brief. Het was de bedoe ling dat de fractieleden mevr. Garde niers en Van Schaik, die werken aan de formulering van een initiatief-wets- ontwerp over de abortus, hun voor deel met de discussie zouden doen. De Stichting Medische Zwanger schap Onderbreking (Stimezo) heeft verklaard de eenzijdige actie van de minister tegen de artsen van Bloemhovekliniek hoogst schadelijk te vinden. De patiënten van de kliniek komen nu in nog groter moeilijkhe den, aldus de Stimezo-woordvoerder. Zijn organisatie zal die vrouwen nim mer in de steek laten, zo liet hij weten. Hulp kan hen in geweten niet geweigerd worden. Ook de Dr. Rutgerssticht.ing is tegen sluiting van de Bloemenhovekliniek in Heemstède. In een verklaring zegt de stichting dat 'de grote ervaring van de stichting uitwijst dat abortus ook bij een zwangerschap van meer dan twaalf weken noodzakelijk en verant woord kan zijn. De stichting zal minis ter Van Agt vragen de vervolging te staken. "Medewerkers en bestuur van de Rut- gersstichting zijn ervan overtuigd dat er in de Bloemenhovekliniek verant woord wordt gewerkt. Dit bleek trouwens ook uit een onderzoek van de geneeskundige hoofdinspectie van het ministerie van volksgezondheid. „Als niet meer verwezen kan worden naar de Bloemenhovekliniek, komt de hulpverlening van de Rutgershuizen ernstig in gevaar", aldus tenslotte de verklaring. De Amro Bank heeft voor nieuwe spaarders een erg ieuke legpuzzel klaar liggen. Met Paulus de Boskabouter. En Eucalypta de Heks. En alle precies weet, welk type andere vrienden van jeugdig rekening voor u 't gunstigst Nederland. Waarom? Omdat is, vraagt u dat gewoon aar !t Wereldspaardag wordt. iemand van de balie. Dat U betaalt voor die puzzel wei- bepraten ze dan met iswaar 2,50, maar de Amro alle plezïer.die mensen stort ook meteen een riks op uw nieuwe spaarrekening. Dus u hebt 'm eigenlijk hele maal voor niks. (zolang de voorraad strekt) En als u niet van de Amro Bank. (Van onze parlementaire redactie.) dag in de tweede kamer toe. dat een De Haagse officier van justitie mr. H- R Schimmel zal het ongetwij feld moeilijk krijgen de nodige bewij zen op tafel te brengen in het onder zoek naar de beweerde omkoping de kamerleden Dankert en Keja. Ook minister Van Agt gaf woensdagmid dag in de Tweede Kamer toe, dat een waterdicht bewijs bijzonder moeilijk te leveren zal zijn. Hij zei het uit juridisch oogpunt twijfelachtig te vin den. of er wel van een echte poging in de zin van het strafrecht sprake Bij de vraag of het informele on derzoek van mr. Schimmel nog een strafrechtelijk staartje krijgt, doet zich allereerst het probleem voor dat het aanbod van 1,5 miljoen aan Dan kert in het buitenland is gedaan. De Nederlandse wetgeving geldt in princi pe alleen voor degenen die zich op Nederlands grondgebied of aan boord van een Nederlands schip of vliegtuig bevindt. In sommige gevallen bestaat wel de mogelijkheid om een delict, dat in het buitenland is begaan, in Nederland te vervolgen (te denken valt aan een Nederlandse diplomaat die Nederlandse staatsgeheimen in het buitenland openbaart, wat in het land zelf uiteraard niet strafbaar is), maar in het zaak Dankert-Botterman kans bijzonder klein. Verder is juist, bij een omkoping bewijs bijzon- T er zake der moeilijk te le veren. Getuigen zijn er bij het aan bod of de overhandiging van het geld meestal niet aanwezig, of ze zijn moeilijk aan 't spreken te krijgen. De enige kans ligt dan in het onderschep pen van correspondentie of het uit pluizen van de boekhouding. Hoewel het feit dat door een fabriek groot bedrag op iemands bank gestort, natuurlijk geen doorslagge vend bewijs is. Ten slotte is er het juridisch ingewik kelde punt van de „poging". Art. 45 van het wetboek van strafrecht zegt: „Poging tot misdrijf is strafbaar, wan neer het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft, geopenbaard en de uitvoering alleen ten gevolge van omstandigheden, van zijnen wil onafhankelijk, niet is vol- (Van onze correspondent) BRUSSEL In België is tot nu toe officieel niets gebleken van pogingen die verband zouden houden met de aanstaande ver vanging van de Starfighter. Niet temin is het een onmiskenbaar feit dat vrijwel vanaf het begin van de onderhandelingen over de aanschaf van hetzij een Frans, een Amerikaans of een Zweeds vliegtuig de Belgische voorkeur voor de Mirage als een vaststaand gegeven werd gehan teerd. Dagbladen beweerden dat defensie minister Van den Boeynants een bij zonder vriendschappelijke relatie met Mirage-leveraneier Dassault zou on derhouden. Zij signaleerden op een gegeven ogenblik zelfs een geheime ontmoeting tussen Van den Boeynants en Dassault gedurende de luchtvaart show in het Britse Farnborough. Van den Boeynants liet zich intussen alle beschuldigingen niet aanleunen: hij dreigde met processen nadat- een krant een brief afdrukte die door Dassault als een principebeslissing vóór de Mirage was uitgelegd. Daar is geen sprake van, zei Van den Boey nants. Overigens was het merkwaardig ge noeg een brief die door de aftredende Belgische regering nog in het kader van de lopende zaken was verzonden. De minister spande kort nadien een proces aan tegen de man wiens ont hullingen over de "gang van zaken bij de telegraaf- en telefoondienst de ad ministrateur-generaal van dit staatsbe drijf voor de rechtbank brachten. Want deze ingenieur Paul de Maegt onthulde tevens dat hij diverse malen yoor de telefoon en telegraafdienst bestellingen had moeten doen bij be drijven waarachter volgens hem steeds opnieuw de naam Van den Boeynants opdook. Dit ging Van den Boeynants te ver. Intussen is België" kennelijk niet éorruptievrij: Behalve RTT-admini- strateur-generaal Germain Baudrain, die thans al terecht staat en t-egen wie een lange gevangenisstraf en ver beurdverklaring van 25 miljoen fran ken aan steekpenningen is geëist, werd onlangs ook een ambtenaar ge arresteerd van de dienst voor export garanties. Deze had in zijn tuin een zwembad als relatiegeschenk aange legd gekregen na een goed verlopen transactie in Zaïre. Het is overigens de vraag of eventu ele omkopers zich wat België betreft wel zouden moeten richten op parle mentsleden wier invloed in dit land doorgaans nogal gering is. De werke lijke politiek wordt door de leiding van de politieke partijen gemaakt en in zekere mate door de vakbonden beïnvloed. Het parlement voegt zich dan plichtsgetrouw naar die beslissin gen. Niet voor niets zijn er in België dan ook nogal wat mensen die zich zorgen maken over de gezondheid van de parlementaire democratie, met pre mier Tindemans voorop. Woensdag woonden bijvoorbeeld in het parlement nog slechts vier parle mentsleden het slot van de debatten bij. de dag daar voor toen het toch ging over het economisch beleid van de regering haalden slechts negen kamerleden het einde van de dag. Het heeft voor de vliegtuigfabrieken die de gigantische order van vier Navo-landen in de wacht willen sle pen, misschien meer zin om hun acti viteiten te richten op het vakbondswe zen. België heeft al een fabriek voor Mirage-onderdelen als resultaat van een vorige aankoop-met-tegenprestatie, die voor 51 procent eigendom is van Dassault. Uit die hoek werd onlangs gewaarschuwd dat het niet aanschaf fen van de Mirage als vervanger voor de Starfighter werkloosheid teweeg zal brengen in deze sector van de luchtvaartindustrie. In een land met gevoelige partijverhoudingen, gevoeli ge taalverhoudingen, een voorthollen de inflatie, en stijgende werkloosheid kan dit een argument zijn dat mee telt. tooid". Daaruit blijkt, dat'het- voorbe reiden van een misdrijf op zich niet strafbaar is. Er moet „een begin van uitvoering zijn". Een groot aantal ar resten heeft de Hoge Raad aan de omschrijving van "t begrip poging ge wijd- Is het morrelen aan een fiets slot een poging tot diefstal? En het poolshoogte nemen in de buurt van een rijk gevulde brandkast? Of het, scheppen van een sfeer waarin mis- schien wel een lucratief aanbod aan een kamerlid kan-worden-gedaan? 1 Dit laatste zeker niet en ook nietj het schertsenderwijs noemen van een bedrag, zoals Bottenman zegt te heb ben gedaan. Of het onderzoek van mr- Schimmel inderdaad tot een vervol ging en veroordeling van ae heer Botterman zal leiden is dus allerminst zeker. Maar voor de kamerleden Dankert j en Keja zelf schuilt er ook een adder- tje onder het gras. hoewel in het. ACHTHONDERD ARTSEN WILLEN MEEDOEN AAN BLOEDPROEVEN UTRECHT (ANP) Van de 13(H) artsen aan wie een paar maanden geleden is gevraagd of ze na 1 novem ber willen meewerken aan het uitvoe ren van de bloedproef bij verkeers deelnemers van wie wordt vermoed dat ze teveel alcohol hebben gebruikt, hebben er tot nu toe 800 positief gereageerd. De geneeskundige hoofdinspectie heeft dezer dagen alle artsen in Nederland een bulletin gestuurd met wetenschap pelijke informatie over de nieuwe re geling en een verzoek om medewer king bij de uitvoering van de bloed proef. Volgens het ministerie van nog niet te voorzien, hoeveel 'cloeda! nemende artsen' er precies nodig zijn om de nieuwe regeling soepel te later, functioneren. wetsartikel dat hun boven het hoofd: volksgezondheid valt op dit ogenblik hangt geen strafbepaling is opgeno- - - - - - - men. dus bang voor een veroordeling hoeven zij in ieder geval niet te zijn. In art. 84 van het wetboek van straf-, recht staat dat als er in het wetboek sprake is van ambtenaren daar ook onder vallen alle personen, verkozen bij krachtens wettelijk voorschrift uit-l geschreven verkiezingen. De omkoping van Dankert en Keja zou dus vallen onder het begrip omkoping van amb tenaren. Nu staat er in het wetboek van strafvordering een wat stoffige bepa ling (art. 162), die cie laatste weken nog al eens van stal is gehaald en ambtenaren verplicht om aangifte te doen van strafbare feiten, waarvan zij in de uitoefening van hun ambt ken nis hebben gekregen. Slaat, dit artikel nu ook op Dankert en Ksja? Vast- staat dat beiden, om wat voor motieven dan ook, hun kennis over de omkoop-poging gerui me tijd voor zïc'n hebben gehouden. Als zij strafrechtelijk gelijk staan met ambtenaren, zouden ze van die om koop-poging onverwijld aangifte heb ben moeten doen aan de justitie. Zoals ook kamervoorzitter Vondeling, toen hij van de feiten hoorde, minis ter Van Agt direct om een onderzoek verzocht (zij het op verzoek van de kamerleden zelf). De vraag is echter of art. 84 straf recht ook betrekking heeft op art. 162 strafvordering of beperkt, is tot bet- wetboek van strafrecht alleen. Minis ter Van Agt, van huis strafrecht. werd w door de kamerleden Koning en De Brauw met. deze vraag geconfron teerd, maar moest het antwoord schuldig blijven. Strikt genomen lijkt de werking van art. 34 inderdaad beperkt tot. her. wetboek van straf recht, maar het is ook mogelijk het artikel naar analogie ook toe te pas sen op het qua onderwerp zo verwan te wetboek ran strafvordering. Wat. tegen dit laatste pleit, is de bedoeling van as wetgever bij net opstellen van art. 162. De overheid wilde namelijk voorkomen dat bij onregelmatigheden op de departemen ten, de zaak louter intern zou worden afgedaan, hetzij uit vrees om de vuile was buiten te hangen, hetzij omdat de onregelmatigheden disciplinair kunnen worden behandeld. De justitie wil ech ter overal graag van op de hoogte zijn en heeft daarom bepaald dat in ieder geval toch aangifte bij de politie moet worden gedaan. De justitie wil namelijk zelf kunnen bepalen of op grond van het algemeen' belang alsnog een vervolging moet worden inge steld. RUTH VOLGT JAWORSKI OP WAHINGTON (DPA) De Ameri kaanse minister van justitie heeft woensdag de 43-jarige Xenry Ruth benoemd tot bijzonder officier van justitie belast met het onderzoek naar de Watergate-affaire. Ruth volgt Leon Jaworskï op met ingang van zaterdag. Hij was toi nog toe de plaatsvervan- j ger van Jaworski. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagfer. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dielemon en C von der BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 5144. Middelburg: Markt 51, fel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 6140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steensfraot 6, tel. (01140) 4053. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vonof 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kon tooruren: Redactie: (01184) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kontoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01184) 2751. Over), adv. maandag- t/m vrij- dogavond van 20.30 tof 22.00 uur (01184) 5144. Zondagavond van 20.00 tof 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 31,70; franco per post 35,per maand ƒ10,75 losse nummers 0,50 [inclusief 4% brw). Advertentietarieven 66 cent per mm; minimumprijs per advertentie ƒ9,90; ingezon den mededelingen 2Vï x tarief. Brieven bureau von dit blad 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvroeg. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 3