In de landbouw enori schade door regenval Ernstige wateroverlast op Walcheren, Noord-Beveland en delen van Z.-Vlaanderen Geen eensgezind beroep AR-fractie op Aantjes om in de kamer te blijven In St. Maartensdijk voor f 30.000 aan antiek gestolen 2 DRANKENCENTRUM 'WALCHEREN' ALMANAK 'Bituma 4' voor reparatie naar Papendrecht SUIKER FABRIEKEN OP HALVE KRACHT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 Ot^, w sommige piaaisen niet meer van ae watergang te onderscheiden. GEMALEN DRAAIEN OP TOP-CAPACITEIT (ADVERTENTIE) DEZE WEEK: BESSENJENEVER, Itr 7,95 BELLEFORT RODE WIJN (fles import) 3,95 en 3 voor 10,95 Smirnoff Wodka nu 12,95 President Rooseveltlaan 116 VLISSINGEN Tel. (01184) 7902 leeuwse Uit het Thoolse méldt men ons, dat een schooljongetje een dagje met zijn moeder elders verbleef om wat te winkelen. 'Daarbij' zo zegt het schrijven, was men langs een slager gekomen, welke blinde vinken voor een zacht -prijs je te koop had. Daar het jongetje in de eerste schoolmaanden ook al wat had leren lezen en ook al wat over diverse vogeltjes had ho ren vertéllen door de juf, hield hij zijn moeder staande en sprak heftig geëmotioneerd: „Ma, hier moest de politie toch naar kijken, want die slager vangt eerst vogeltjes, maakt ze blind en verkoopt ze dan ook nog alsof het niet erg genoeg is". VLISSINGEN Ondergelopen weilanden, overlopende sloten, bonenruiters tot aan 'de knieën' in het (regen)water, door heel Zeeland biedt het land een triest beeld, gevolg van de aanhouden de regenval. De Zeeuwse waterschappen zijn op top-capaciteit be zig zoveel mogelijk overtollig water af te voeren, maar hier en daar zijn de gemalen niet op de huidige extreem hoge waterstan den berekend. De ernstigste wateroverlast op het land doet zich voor op Walcheren, in het westen van Noord-Beveland en in som mige delen van Zeeuwsch-Vlaanderen. IR. H. VISSER: „SITUATIE VAN ÉÉN KEER PER TIEN JAAR" Op het kantoor van het waterschap ln Middelburg regent het telefoontjes van hoeren en anderen die mopperen en klagen. „De mensen hegrijpen niet, of willen niet begrijpen dat we zelfs met deze maximale capaciteit de situ atie geen baas kunnen," verzuchtte woensdag griffier mr. J. M. Lnteijn die met klem het die morgen plotse, ling verspreide gerucht tegensprak dat het gemaal 'Boreel' in Middelburg zou zijn uitgevallen. Op Walcheren is in de afgelopen da- r gen gemiddeld zo'n 20 mm regen per dag gevallen en de gemalen kunnen daarvan maximaal slechts 10 mm per dag 'uitslaan,' zodat de waterstanden bleven stijgen. Vooral bij Vlissingen en rond Middelburg, in het laagste gedeelte van Walcheren, staat het. wa ter op veel paatsen zo'n 70 centime ter. boven het normale peil. Dat is 1 onder meer te zien aan de Middel- burgse vesten. De vele tientallen stu wen in de Walcherse watergangen, die zijn bedoeld om de natuurlijke over loop van het water van het hogere kustgedeelte naar het lagere midden- deel te beperken, kunnen nu de grote hoeveelheden water niet voldoende te genhouden. Een vergelijkbare situatie op Walcheren heeft zich voor het laatst ongeveer tien jaar geleden voorgedaan. „Ook statistisch komt een dergelijke situatie eens in de 10 a 15 jaar voor," aldus ir. H. Visser, hoofd technische dienst van het wa terschap. De stijging van de waterstand in de Walcherse waterlopen veroorzaakt door de ongelijke verhouding tussen de lioeveelheid neerslag en de maxi male verwerkingscapaciteit wordt nog vergroot door de verzadiging van het ppoldérland na de regenval van de voorgaande weken. De heer Visser veronderstelt dat plaatselijk ook nog wel meespeelt dat de meeste boeren nog niet zijn toege komen aan de jaarlijkse verplichte schoonmaak van de sloten: „Dat begrijpelijk, de meenten doen dat pas in december omdat het in deze tijd '.ruk is met de oogst, maar we pluk ken er nu wel de wrange vruchten van. Niemand kan dat van te voren weten. Hij wijst er op dat de bema lingscapaciteit van het waterschap Wal cheren geheel aan de normen voldoet en dat 'n uitbreiding van de capaciteit, om berekend te kunnen zijn op een extreme situatie zoals die zich eens in de tien a vijftien jaar voordoet, eco nomisch niet haalbaar zou zijn. Overi gens heeft het waterschap reeds enke le dagen geleden .de oude, buiten ge bruik zijnde sluis bij de Spuiboezem in Vlissingen. die momenteel met zand wordt opgespoten in het kader van de boulevardwerken, tijdelijk in werking gesteld. Men moest eerst be zien of dat technisch mogelijk was. .Alleen hebben we er op het ogenblik nog niet zoveel aan omdat ook het buitenwater op het ogenblik nogal hoog is," aldus ir. Visser. Als het drie dagen niet zou regenen, zou de water stand op Walcheren het normale peil weer kunnen bereiken, zo verwacht ir. L-VIaanieren WEMELDINGE De binnenvaarttan- ker 'Bituma 4', die dinsdagochtend hij een aanvaring in het Brabants Vaar water op de Oosterschelde zwaar be schadigd werd, is naar Papendrecht gesleept. Daar wordt de tanker gere pareerd. De 'Bituma 4', die dinndag in aanva ring kwam met de Duitse tanker Uheintank', is dinsdagavond nog in Wemeldinge binnengebracht. Twee sleepboten hebben de binnen- vaarttanker later begeleid naar Papen drecht, BUITENEBDEUREN SCHUTSLUIS VAN ZANDKREEKDAM WORDEN VERWISSELD VLISSINGEN Van maandag 11 no vember tot en met woensdag 13 no vember 1974 zullen de buitendeuren van de schutsluis in de Zandkreekdam worden verwisseld. In verband hier mee zal het scheepvaartverkeer door deze sluis worden gestremd, dagelijks van 8-17 uur, terwijl na beëindiging van de dagelijkse werkzaamheden, uitslui tend kan worden geschut van ca. 3 uur vóór tot cd. 3 uur na het tijdstip van hoogwater. hoek. Westdorpe-Driespolder, buiten het ruilverkavelingsgebied. Minder on gunstig is de wateroverlast in de ruilverkavelingsgebieden Canisvliet en Koewacht. De verwachting is, dat de overlast als de regen ophoudt, na enkele dagen verdwenen zal zijn. N.-Beveland Op Noord-Beveland heeft het weste lijk deel van de hevige regenval gele den, in dat deel en in de omgeving Colijnsplaat is hier en daar sprake van ernstige wateroverlast op de per celen. Belangrijkste probleem daarbij is het voor het polderpeil 'te hoge' peil van het Veerse Meer. „Dat speelt eigenlijk al van de eerste week van september," zo zei een woordvoerder van het waterschap Noord-Beveland. Daarbij werd er op gewezen, dat dit mede in verband staat met de sterk toegenomen scheepvaart op het Veer se Meer. Als de regen ophoudt is de verwachting wel, dat het polderwater binnen enkele dagen voor een groot deel afgevoerd is, maar men vreest op Noord-Beveland dichtslompende gronden. Bij het waterschap Schouwen-Duive- land noemde men de regenval van de laatste weken 'uitzonderlijk^ al>. liet men weten dat de gemalen in het gebied de wateroverlast tot - nu toe 'goed aankunnen'. Daarbij wees men erop, dat in de natte oktobermaand 1960 een regenval van 158 millimeter op Schouwen werd gemeten, terwijl men nu tot 20 oktober 125 milli meter regen registreerde. Zowel bij het waterschap Schouwen-Duiveland als bij Tholen-St. Philipsland onder streepte men in dit opzicht het nut van een goede verkaveling. De wateroverlast speelt ook In Zeeuwsch-Vlaanderen. De kustgebie den zijn het sterkst door de enorme regenval getroffen, in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is bijvoorbeeld van nog meer waterlast sprake dan in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. In de driehoek Hoofdplaat - Biervliet - Driewegen spreekt de overlast het meest, daar lopen intussen ook sloten over. Voor dat gebied zijn plannen voor een betere afwatering in de maak. Van een gebied van 6000 ha wordt nu 1500 ha afgewaterd via een klein gemaal, de andere 4500 ha watert nog af via Cadzand. In andere Zeeuws-Vlaamse water schappen kampt men overigens ook met afwateringsproblemen. Zo noem de dijkgraaf Van Hoeve van het Axe- ler Ambacht de situatie in de laag gelegen gebieden van het waterschap als de omgeving Zaamslag, Reuzen- VLISSINGEN De suikerfabrie ken in het zuidwesten draaien op ongeveer vijftig procent van hun capaciteit; uit bet zuidwestelijk gebied komt vrijwel geen aanvoer van bieten, wat de fabrieken in Sas van Gent bijvoorbeeld aange boden krijgen komt voor een deel uit West-Brabant, maar vooral uit de noordelijke provincies en de IJsselmeerpolders. Die 'regeling' in de aanvoer moet wel worden gemaakt, omdat anders fabrieken geen produktie meer zouden kun nen maken: er kan de laatste we ken in feite alleen op de lichtere gronden buiten Zeeland gerooid worden. Als de regen blijft aanhouden, zal de produktie van de fabrieken in Sas van Gent waarschijnlijk tot onder de vijftig procent da len. In Zeeland staat nog onge veer 80 procent, van de bieten- oogst op het veld, in de nu vier weken durende campagne is slechts 20 procent aangevoerd. Het suikergehalte is in Zeeland laag, op Walcheren 15 pet, in het noorden ruim 15 pet, terwijl er ook sprake is van hoge tarra: 20 pet op de zandgronden, 30-35 pet op de klei- De verwachtingen komen erop neer, dat voor Nederland een pro duktie van 700,000 ton suiker wordt voorzien, tegen een suiker- opbrengst van 760.000 ton vorig jaar. Een woordvoerder van de Suiker unie verklaarde desgevraagd, dat suikertekorten op dit moment niets te maken hebben met de zeer matige oogst van dit jaar. „In drie maanden maken we de suiker voor het hele jaar. Als er sprake is van een magere oogst, komt dat pas halverwege volgend jaar tot uiting in geringere voor raden." Slot van pagina 1 normaliter nog zo'n 40 procent "vast staat." De gladiolen beslaan zo'n 570 hectare, warvan nog 95 procent in het veld staat: de witlof beslaat 144 hec tare en daarvan staat nog bijna 100 procent buiten, de knolselderij staat ook nog, voor bijna 100 procent bui ten, de totaal-oppervlakte is 188 hecta re. De wintermais beslaat ongeveer 60 hectare, waarvan ongeveer 100 pro cent nog steeds in het veld staat; de korrelmais, 400 hectare in Zeeland, staat ook nog voor bijna 100 procent buiten, terwijl de snijmais, die 850 hec tare bestrijkt nog voor ongeveer 85 procent öp het veld staait. Ir. De Wit had, naar aanleiding van die cijfers een berekening gemaakt, waarin hij tot de conclusie kwam dat, bij een voortdurende regenval, de boe ren zeker op 110 milj. gulden onkos ten komen. Wanneer een boer nog ƒ500,- per hectare zou 'lospeuteren' uit de grond zou dat betekenen dat hij geen verlies lijdt. Ir. J. A. Haenen, consulent in West- Brabant had. een rekensom gemaakt voor wat betreft de schade in zijn gebied. Hij rekende voor dat van de 6000 hectare consumptie-aardappelen in West-Brabant ongeveer 2000 hecta re is gerooid. Wat de bieten betreft ADVERTENTIE Markt 19 - Middelburg - Tel. 12998 berekende ir. Haenen dat van de 9500 hectare ongeveer 4000 hectare is ge rooid. De uien beslaan in West-Bra bant zo'n 450 hectare, waarvan 70 heotare is binnen gehaald, 120 hectare nog op de akker ligt en zeker 260 hectare nog in de grond zit. Ir. Haenen schatte dat nog bijna 100 procent van de gladiolen, die 200 hectare beslaan, in de grond zit. Het zelfde is het geval met de knolselderij in West-Brabant, die 350 hectare be strijkt. Voor 1 november ZLM-voorzitter Becu kwam tot de slotsom; „Vóór 1 november moet er al een heleboel gedaan zijn; zaken die nu niet konden worden uitgevoerd. De aardappelen moeten er uit, de bie ten zouden voor 75 procent verdwe nen moeten zijn en dan kunnen we de uien en de bruine bonen wel verge ten." De heer Becu kwam tot de conclusie dat de landbouw met enorme proble men wordt geconfronteerd: ..De maan den september, oktober, november en december kunnen we als verloren be schouwen. En nu krijgen we boven dien de handicap van de dagen die korter worden en de capaciteit, die daardoor verkleint." De heer Becu wees erop dat in soort gelijke situaties in 1960 gebruik werd gemaakt van de inzet van militairen. Hij herinnerde zich ook 1944, toen een groot aantal Belgên meehielp bij het oogsten. „Nu moeten we redden wat er te redden valt", meende de heer Becu. Reacties op oproep Secretaris W. Goeman van het land- hooul meer: „De landbouw blfts met een bijzonder aalaji! nu komt de klap das fes hard aan. Er ontsta» ju® den, waarvoor nog eSsz I zijn gevonden. Het voor een'groot aacïfell wanneer je praat ovKiSttj dan kun je zeker zeggaS'aw bijna alle boeren to Fik UIT WONING AAN MOLENDIJK OUDE KLOKKEN EN VEE TIN ST.-MAARTENSDIJK Tijdens het weekeinde is voor ruim 30.000,aan antieke voorwerpen gestolen uit, een woning aan de Molendijk te St. Maar tensdijk. Het antiek is eigendom van de heer H. I. S., eigenaar van hotel De Gouden Leeuw* te Scherpenisse, die sinds enige tijd de woning aan de Molendijk te St. Maartensdijk be woont S, een verwoed antiekverzame laar al lang bevreesd voor diefstal, daar antiek de laatste tijd nogal op gang doet. Hij liet zijn woning dan ook bijna onbeheerd achter. Vrijdagavond moet S. naar een recep tie. Omstreeks half tien verliet hij de woning. Een kostganger bleef nog tot omstreeks tien ipor een televisiepro gramma uitlcijken en vertrok daarna eveneens. Toen de familie S. om streeks half twee 's nachts weer thuis kwam, ontdekte zij de diefstal, worden aan aantal antieke klokken, een grote hoeveelheid tinnen voorwer pen en sieraden van mevrouw S. Ver mist. De dieven hebben vier grote koffers die zij in het huis hadden gevonden, gebruikt om de voorwer pen, behalve de klokken, in te vervoe- ver. De daders hadden, zo bleek uit KANS OP SOLLICITATIE AR-FRACTIEVOORZITTER NAAR COMMISSARISPOST IN ZEELAND STERK GESTEGEN (Van onze redacteur) DEN HAAG De kans dat frac tieleider Aantjes van de ARP zijn eigen voorkeur zal volgen en dat hij zal solliciteren naar de post van commissaris van de konin gin in Zeeland is sterk gestegen. De heer Aantjes heeft woensdag langdurig overleg gepleegd met zijn fractie en tijdens dat ge sprek is geen. eensgezind beroep op hem gedaan om de politieke post die hij nu heeft, te blijven bezetten. De fractie was over dat punt, zo zelden ingewijden na afloop van het beraad, verdeeld: een aantal leden stelde dat het gewenst zou zijn dat de heer Aantjes blijft als fractievoorzit ter, anderen zetten alleen de argumen ten voor en tegen het vertrek van Aantjes naast elkaar en enkele leden van de fractie stelden, dat hij er goed aan zou doen naar de Zeeuwse com- missarispost te solliciteren. Er is over de vraag of Aantjes zijn huidige func tie moet behouden of niet, zo werd woensdag gemeld, niet gestemd De fractievergadering werd beschre ven als een soort hoorzitting waarbij het niet tot beslissingen kwam en waarbij de leden elk voor zich ook geen direct advies gaven, maar slechts een beoordeling van de situatie. De ARP-kamerleden vinden dat hun leider zelf moet beslissen wat hij doet en dat hem geen dwingende adviezen moeten worden gegeven. Binnen de fractie verwacht men dat de heer Aantjes nu geen eensgezind beroep op hem is gedaan om aan te blijven als voorzitter naar de com- missarispost zal dingen. De heer Aan tjes zelf wilde woensdag geen reactie geven. „Ik heb de komende dagen een slot op de mond", zei hij. De voorlich ter van de AR-fractie liet alleen weten dat de heer Aantjes met zijn gezin en met. het partijbestuur, dat vrijdag bij eenkomt, zal overleggen wat hij moet doen. In het voorjaar van dit;jaar al liet de AR-fractieleider weten,' dat hij de commissarispost in Zeeland zeer aan trekkelijk vond, maar dat hij niet in aanmerking wilde komen omdat hij zijn huidige functie niet kon Nadat oud-minister-president Biesheu vel vorige week had laten weten, dat hij voor een benoeming in Zeeland niet in aanmerking wilde komen, zei de heer Aantjes maandag: „Het hangt van de anderen af of ik het verant woord zal vinden me van de post van fractievoorzitter los te maken. Wan neer de fractie en het partijbestuur beslissen dat ik gemist kan worden als partijleider in de Tweede Kamer, zie ik niet in waarom ik mijn eigen voorkeur niet zal volgen". het onderzoek van de ptüj geprobeerd om via de binnen te komen. OndstbWJ van een rammpje mislukte^ ging. Daama wrikten ze ril t. voet de garagedeur garage konden ze in de na men. De verbindingedeur ral gesloten. De dieven zijn uil terzijde via de Spori» -j, buit verdwenen. 1 Volgens de politie moeten 1 op de hoogte zijn gexees T-| I afwezigheid van de bw® zij trokken zich niets su u brandende lichten, die ma laten om niet de indnsi'j dat het huis verlaten was. Voor werktuigen uit schuur 'ST-ANNALAND - Uit HO bij een kas aan de Bosweg land is voor ongeveer werkbuigen, waaronder o gaat. gestó toe aan C. van I. Wtsw^r binnen te komen had forceerd. ontdekt, in onderzoek. Tijdelijk opklaringen ei plaatsen droog weer.M ke wind draaiend naarW-^r tingen. Maximum temp®® streets 11 graden. Vooruitzichten voor vriJWs Onbestendig en weinig temperatuur. Weersvooruitzichten in Held over BederWi „i Voor vrijdag: aantal u® 4; min.temp.: «aaffS-fcl max.temp.: omstreeks 'yUs; op een droge peno»™^! uur: 60 procent; droog etmaal: 30 Voor zaterdag: aantó^ 5; min.temp.: omstree^] ministens 12 uur: j.«pj een geheel droog e-ma». j 25 oktober ,-«■ Zon OP OW Maan OP w,("

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 2