'Oostkapelle zone:; recreatie zou em reservaat zijn voor ouden van dagen' cc* lATffDAO IP OKTOBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 19 '4 OOSTKAPELLE: Strand en duinen, bossen en weelderige bui tenplaatsen, bungalowparken, zomerhuisjes en kampeerterrei nen. Landinwaarts omgeven akkers nog het oude dorp met de kerk - de Nederlands-hervormde in 't midden. Een verla ten Dorpsstraat waarin vooral de snackhar van Jobse met de opzichtige gevelreclame van een brouwerij, de zslfbedienings- zaken van De Visser en Bimmel en het hotel-café-restaurant ■Zeelandia' met hun moderne aanzicht de invloed van de bad gast niet verhullen. Het wachten is, evenals voor de andere ne- weer een winter lang op betere tijden. hem heen. Je komt hem gewoon tegen op straat en hij nodigt je uit voor een kop koffie. te, lang geheel agrarisch en sterk protestants-christelijk, pas eigenlijk in de laatste tien jaar opgekomen als recreatieoord. De herindeling heeft beide bevolkin gen niet in één klap bij elkaar kunnen brengen. Zo maar enkele voorbeelden: in Domburg wordt op zondag gevoetbald, in Oostkapelle op zaterdag. Beide plaatsen hebben nog een eigen brandweerkorps en elk een muziekvereniging. Het gehe le culturele- en verenigingsleven is apart georganiseerd. Domburg heeft een middenstandsvereniging, Oostkar pelle nog steeds niet. dat er in de afgelopen jaren veel is gebeurd, al blijven er natuurlijk wensen zoals de vervanging van het oude verenigingsgebouw in de Dorpsstraat, ofw^l de bouw van een ontmoetingscentrum, nummer één op het werklijstje van de 'Stichting gemeenschapsbelangen Domburg Oostkapelle'. Vooral de sportwereld is sinds de herindeling goed bedeeld: een sportzaal en een nieuwe voetbal en tennisaccommodatie. Oostkapelle voelt zich ten opzichte van Domburg allerminst 'stiefmoederlijk' bedeeld. IX Verplaatsing en vertrek van winke liers - het zomerseizoen is kort en de concurrentie hard brengen leegstand mee en enkele tweede wo ningen dragen evenmin bij tot sfeer In de Dorpsstraat van Oostkapelle. Weliswaar minder als in het meer kostwaarts gelegen Domburg dat sinds 1 juli 19G6 met Oostkapelle één gemeente vormt doemt het verschijnsel van de tweede woning op als een spook dat de leefbaarheid aantast, Een kwalijk bijverschijnsel van de recreatie die ook zoveel goeds heeft gebracht. Oostkapelle zonder recreatie at zijn voorouden spreekt tuinder en I PvdA-raadslid Allewijn Don op stelli ge toon in 'Zeelandia' waar we op een winderige najaarsmiddag vrijwel 1 de enige klanten zijn. „Dan was de leefbaarheid zoek geweest, er zou meer jeugd zijn weggetrokken." bijna veertig jaar inwoner van voegt eraan toe: „In 1 staat nog steeds ge schreven dat de autochtone bevol king moet profiteren van de recrea tie. De algemene voorzieningen, zo als de sportzaal en de tennisbanen, ain niet alleen tot stand gekomen voor de badgast, ook de bevolking profiteert ervan. Men moet dat be seffen en ook bereid zijn er aan bij te nregen." Hij doelt op verhoging ran de gemeentelijke belastingen. Een redenering die hem in de afge lopen vier jaar, tosn hij wethouder in de gemeenteraad geduchte zoals wel meer -,u 4 --- "ij "'jn eigen manier krm aanpakte en waarmee hij vooral de MJ6OT confessionelen tegen zich in 't ha.r- nas te Het maakte hem zelfs tot Uk, us. een omstreden bestuurder, bemind 01verguisd tegelijk. Is daardoor J® herkozen als wethouder. Hoe Mill tl ook, hij' is Oostkappelaar on- rio Schrijvend over uostkapelle, je kunt niet om SOMBER IMPORT TREFFEN Haf LR MÉ' ht acfcfcl We praten over Oostkapelle en de herindeling. De 'inlijving' bij Dom burg, nu ruim acht jaar geleden. Met lede ogen zagen de Oostkappe- laars hoe hun gemeentehuis werd afgebroken. Domburg en Oostkapelle mochten dan de recreatie als over eenkomstige problematiek hebben, de overeenkomst in mentaliteit was ver te zoeken. Een historisch gege ven. Zegt een Oostkapelse midden stander van midden dertig: „Als je vroeger tegen je ouders zei dat je naar Domburg was geweest, nou dan was je in Sodom en Gomorra geweest." En L. Wonder gem uit de Oude Domburgseweg, geboren en ge togen in Oostkapelle, herinnert zich nog het wekelijkse treffen tussen jongeren van beide dorpen, zo'n vijf tig jaar geleden. Wie met een meisje uit het andere dorp wilde gaan, moest van goede huize zijn om er zonder kleerscheuren af te komen. Wondergem weet ook te vertellen: .Oostkapelle was tamelijk chauvinis tisch ingesteld. Vóór de herindeling behoorden vrijwel alle bossen en buitenplaatsen zoals het Berkenbos, Hoogduin en het kasteel Westhove, tot het grondgebied van Oostkapelle. Maar Domburg gaf ansichtkaarten uit, waar bijvoorbeeld op stond: 'Westhove, Domburg'. De Oostkappe- laars maakten zich 'daar behoorlijk kwaad over." Domburg ontwikkelde zich al lang geleden als badplaats voor welgestel- den. Daaruit ontsproot niet alleen een sterke ondernemingsgeest, maar daartegenover ook een socialistische gezindheid die nog voortleeft in een forse PvdA-afdeling. Daarentegen Oostkapelle: een plattelandsgemeen- De kernen zijn nog niet naar elkaar toegegroeid. Dezelfde middenstander van zoéven, schudt het hoofd en blikt peinzend vanaf het tafeltje in 'Zeelandia' de verlaten Dorpsstraat in: „Nee, de tradities zijn te sterk..." Don, al meer dan twintig jaar raadslid en destijds een van de weinige voorstanders van herinde ling, is er nu tamelijk somber over: ..Ik had vast gedacht dat de kernen elkaar zouden toegroeien. Dat't Het bestaat niet dat een gemeente met 3500 inwoners twee muziekvere nigingen in stand kan houden." De herindeling had naar zijn mening ook groter opgezet moeten worden, met de kustgemeente Vrouwenpol der erbij. Dat is altijd mijn mening geweest. Dan had je het hele kustge bied van Noord-West-Walcheren in één hand gehad-" De twee kernen zijn nog niet. naar elkaar toegegroeid. Maar moet dat dan? „Ach," zegt landbouwer L. Wat- tel, secretaris van de na de herinde ling vanuit de Domburgse gemeen schap tot stand gekomen 'Stichting gemeenschapsbelangen Domburg- Oostkapelle' die sindsdien de bouw van een ontmoetingscentrum in Domburg en een fraaie sportzaal in Oostkapelle heeft gerealiseerd: „Je moet dat niet forceren. Ook planolo gisch wordt daar niet naar toe ge werkt, er moet een groen gebied blijven tussen Domburg en Oostka pelle, er mag geen lintbebouwing komen. Belangrijk is een bestuurlij ke eenheid en wat dat betreft zie ik, na de aanloopperiode van zeg de eerste vier jaar, duidelijke verbeter ringen." Niemand bestrijdt in Oostkapelle Het verenigingsleven krijgt, ondanks de sombere woorden van Don, op het ogenblik nog voldoende kansen om redelijk tot goed te functione ren. Het informatieboekje van de gemeente, Wegwijzer', meldt vele contactadressen van muziek-, zang en sportverenigingen. De vooral ook op de badgasten gerichte sportzaal heeft nieuwe impulsen gegeven. Op vallend is echter dat veel verenigin gen drijven op de activiteiten van de 'import'. Een ontwikkeling die som migen zorgen baart, waarbij wordt aangetekend dat het de autochtonen ontbreekt aan gemeenschapszin. Wondergem bijvoorbeeld: „Je vindt in Oostkapelle nog te weinig mensen die zich voor honderd procent voor 't gemeenschapsbelang willen inzet ten, teveel die aan de kant bhj ven staan. Een gelukkige tendens is dat jongere mensen, die in de nieuwe wijken komen wonen, nieuwe initia tieven ontplooien en dan niet pre cies langs de platgereden paden." TEKST: PAUL DE JONGE FOTO'S: WIM RIEMENS Vooral de middenstand krijgt, waar het gemeenschapszin betreft, zware kritiek te verduren. Dezelfde mid denstander, die zijn naam liever niet in dit artikel terugvindt: „Ik zie de autochtone Oostkappelaar als, een echte individualist. De middenstan. der in Oostkapelle gunt een" ander niet dat ie een dubbeltje meer vangt." Waarbij nog moet worden aangetekend dat een vrij groot deel van de middenstand van elders komt. De middenstand en de begrippen gemeenschapszin, verantwoordelijk heidsgevoel. H. A. Schipper, ex-Spar- winkelier in de Dorpsstraat, nu ad ministrateur van de plaatselijke WV "Mooi Oostkapelle' en boven dien nog voorzitter van de bloeiende muziekvereniging (brassband) 'Cres cendo', weet er alles van. Schipper heeft zo'n twee jaar geleden de brui gegeven aan zijn winkeliersbestaan: de concurrentie werd te groot. „Er stonden eigenlijk teveel zaken. Ook de concurrentie van grootwinkelbe drijven in Middelburg en Vlissingen speelt, een grote rol." Schipper is de man die vergeefse pogingen heeft ondernomen om de Oostkapelse mid- denstand te organiseren: „Het is jammer dat de middenstand slui mert. Ze vinden het goed dat er veel gasten komen en profiteren er alle maal van, maar om zelf eens iets te doen..." Nu behartigt hij de VW- zaken: „Als er iets moet worden gedaan, dan knapt de VVV of de gemeente het wel op, denkt men," en hij is nie.t de enige. Schipper zag graag een samenwerking tussen WV en middenstand tot stand ko men om de badgasten meer te kun nen bieden. De te organiseren middenstand zou bereid moeten zijn vooral ook financieel min of meer naar Domburgs voorbeeld meer bij te dragen aan het vertier van de badgast. Die komt niet alleen in Oostkapelle om te eten en te slapen. De VW-mensen breken zich het hoofd over de vraag waar het geld en de mensen vandaan moeten komen om hst recreatiepakket van Oostkapelle kwalitatief te verbete ren, zoals dat in ambtelijke termen heet. Plannen zijn er genoeg, waar bij vooral de slecht-weer-recreatie op de eerste plaats komt, met name de opvang van de kinderen. stampen van nog meer bungalowpar ken. Ook het gemeentebestuur denkt er ongeveer zo over. De vrijwel algemene gedachte luidt: de aan dacht nu vooral richten op woning bouw die uitsluitend is gericht op de opvang van de natuurlijke bevol kingsgroei. Daaraan wordt hard ge werkt, getuige onder meer de uit breidingsplannen 'Halve Maan' en 'Vronesteyn' rond de kern van het oude dorp: vooral daar verrijst nu de nieuwbouw in de sector voor 'permanente bewoning". Niettemin zijn er ook nog plannen in uitvoe ring waar ae recreatie-bungalow nog verreweg favoriet is: het plan "Huis ten Duine' en het park "Duinhelm' langs en in ds buurt van de Duin weg, zijn er voorbeelden van. De Duinweg: de lintworm die het dorp met het strand verbindt en die zich heeft genesteld tussen het menselijk recreatieleven rond het Oosterpark, Dunopark, het park Reygersberg en ae bossen van De Manteling'. Een lintworm die in het hoogseizoen een massa badgasten, te voet en 'in blik' verwerkt. Een WV-plattegrondje roept dit suggestieve beeld op- Wondergem: „Geen nieuwe parken, we zijn nu groot genoeg. Ws moeten nu de zaak consolideren, verbeteren en verfraaien. Een heleboel mensen denken daar net zo over. Wat we nog aan natuur hebben moeten we zo houden. We moeten ervoor wa ken dat we niet verstedelijken, het moet leefbaar blijven. Streven naar verfraaiing van de gemeente. De op brengsten van de toeristenbelasting moeten daarvoor in toenemende ma te worden benut." Don: „We moeten geen nieuwe grond meer verwerven voor nieuwe bevol kingsaanwas. Het is welletjes. We moeten oppassen dat nieuwe wonin gen niet in de sector van de tweede woning vallen. Doet men dat niet dan straft dit zichzelf. Js ziet het in deze Dorpsstraat: verschillende pan den staan leeg. Het tast de leefbaar heid aan." Schipper, de v V-V-man, is wat min der drastisch: „De plannen die nu in uitvoering zijn, moeten we eerst eens goed afmaken. Natuurlijk be staat het gevaar dat alles wordt opgeslokt door de recreatie, maar het gevaar dat we overvol raken zie ik nog niet. We moeten waakzaam zijn, de recreant moet een beetje ruimte hebben. Laten we alles wat nu in uitvoering is eens goed afma ken. Intussen kunnen wij ook als WV ons eens oriënteren hoe het nn verder moet." Bezinning dus. Voer voor planologen. Wafctel: „Ik zou er persoonlijk groot bezwaar tegen hebben om hier een situatie te creëeren als in de Schouwse Westhoek, daar is nie mand mee gediend. We moeten het bordje 'vol' durven zetten- We moe ten alert zijn, alles in de juiste banen leiden, anders raakt de balans uit zijn evenwicht. De recreatie is een belangrijke pijler van het be staan geworden, is uit het dorp niet meer weg te denken, er is veel op gebaseerd. Als je zoveel mensen kunt ontvangen die hisr naar harte lust kunnen recreëeren, heb je een mooie taak. We moeten er wel voor waken dat we het zelf niet bederven. Nog even over Oostkapelle. de inte resse van de bevolking en de betrok kenheid bij het bestuur. Elke maan dag van half twee tot twee uur houdt de gemeentesecretarie zitting in Oostkapelle, in het wijkgebouw van het 'Groene Kruis'. Er wordt weinig gebruik van gemaakt. "Over bodig', oordeelt Don, met een moe deloos handgebaar. .De bevolking heeft geen interesse in het gemeen tebestuur. Het gemeentebestuur heeft zich vier jaar lang ingespan nen om de bevolking beter te infor meren, maar de inwoners zijn nog verder van het- gemeentebestuur af komen staan. Ik geloof niet dat het er door de herindeling beter op is geworden. Wie is daar de schuld van?", vraagt hij aan de Oostkapelse middenstander. "Beiden', veronder stelt deze, het antwoord min of meer schuldig blijvend- Don: irJe riet alleen mensen op de publieke tribu ne bij de gemeenteraad als ze den ken dat er sensatie is te t In de Dorpsstraat spreken we nog een oude man. Hoe hij zo denkt over het wonen en leven in Oostka pelle? „Ach, we hebben geen klagen, 't kon slechter. VOL J eind moet i*mJa?6nl!,'!U'omnffen in flet V'-an Duinhelm. Oostkapelle begint zich af te vragen of er niet een 1^1 men aan de uitbreiding van bouw in de recreaiiesfeer. Over één ding is men het in Oostka pelle vrijwel eens: het moet nu - het zij definitief, hetzij voorlopig - maar eens klaar rijn met het uit de grond Oostkapelle. Leegstaande panden en enkele tweede woningen dreigen ds

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 19