PROVINCIALE ZEEUWSE COll l IT PZC KVP-ARP BLIJVEN BIJ BEZWAREN TEGEN V. D. LOUW Bende valsemunters opgerold door politie van Enschede L uiver Interieur Na voordracht kabinet voor burgemeesterschap Rotterdam: Biesheuvel bedankt voor Zeeland AKKOORD VS-MOSKOU OVER EMIGRATIE Minister.Lubbers: „Vestiging Total was grote wens regering voor regionale industrialisatie" Voor ruim half miljoen aan biljetten van flOD gemaakt Voor Russische joden en andere Sou)jet-burgers „Liever ie lucht in....' Pagina 2 217e jaargang - no. 246 Zaterdag 19 oktober 1974 hlnooirhc otijlcn BENOEMING IN DRENTE MEVR. SCHILT- HUIS DE EERSTE VROUWELIJKE COMMISSARIS DEN' HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft gisteren besloten mevrouw mr. A. P. Scbilthuis (53) bij de koningin voor te dragen voor de benoeming tot commissaris tier koningin in Drente. Mevrouw Schilthuis is de eerste vrouw- die in deze functie in ons land wordt benoemd. Zij is op dit moment PvdA- gemeenteraadslid van Den Haag. In 1917 studeerde zij af in de rechten aan de Groninger rijksuniversiteit; van 1956 tot 1967 was zij lid van de tweede kamer voor de Partij van de Arbeid. De PvdA-kamerfractie liet, via haar woordvoerder weten, verheugd te zijn over de helaas lang uitgebleven voor dracht van mevrouw Schilthuis. „De fractie wenst het kabinet geluk met deze eerste voordracht van een vrou welijke commissaris der koningin". De beslissing ten aanzien van de be noeming van mevrouw Schilthuis is naar de mening van mr. Aantjes, frac tievoorzitter van de ARP in de tweede kamer, zowel politiek als zakelijk ver antwoord. Zowel de provincie Drente als mevrouw Schilthuis zijn met de te verwachten benoeming geluk te wen sen, zo verklaarde mr. Aantjes vrijdag avond. Be heer Aantjes betreurde het dat door de samenloop met enkele andere be noemingen de suggestie kan worden 'gewekt, alsof deze benoeming niet op zichzelf reeds verantwoord is. Het ka binet had deze besslissing zijns inz reeds eerder en onafhankelijk van dere beslissingen moeten en kunnen ■Oud-premier mr. B. W. Biesheuvel (mooie Barend) weigert de door ricnn!0rvoi genoemde commissa- rispost ui Zeeland (pagina 4). Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 4, 5, 6, 7, 9, 11. Binnen- en buitenland op pa- güia 3,13, 29. Sport op pagina 25. Radio en tv op pagina 27. Beurs en economie op pagi- Eninde 1™"'s jvens staat deze week centraal in deze fnter- i 'Inter'. thv?,0m' hiedi tochtig thuislozen onderdak; Stemmen uit de Kerken. '"«Mc rarc. oe«e zou een reservaat niüVOOT ouden van da. ven. was de uitspraak ton een yan de dorpsbe- S; ioen Peul de Jon- Jde aaar ae meningen peil- TÊÊfp Ruif. Binnen en Buiten van Hans Warren. DEN HAAG Zowel KVP als ARP hebben laten weten het giste ren genomen besluit van het kabinet André van der Louw voor te dragen voor de benoeming tot burgemeester van Rotterdam te be treuren. Het CDA in Rotterdam (oppositie) zei de benoeming 'vol komen onaanvaardbaar' te vinden. Van der Louw zelf zei verheugd te zijn over de voordracht. „Wanneer de benoeming een feit is, hoop ik te kunnen aantonen dat de pu blieke discussies, die met name in de afgelopen weken zijn gevoerd, geen en kele rancune bij mij hebben nagelaten. Integendeel, ik zie er een extra aan sporing in om te functioneren als een goed beschermer van de democratische spelregels, niet alleen ten opzichte van degenen die mijn kandidatuur hebben gesteund, waarvoor ik dankbaar ben, maar ook en juist ten opzichte van de minderheden in de raad". verkrijgen. De bezwaren van de heer Aantjes zijn van polxtiek-zakelijke aard. „De partij van de Arbeid heeft in de Rijnmondgemeenten Rotterdam, Vlaardingen en Schiedam en in de Rijnmond-raad een greep naar de macht gedaan en een onverzoenlijke houding aangenomen. Deze gang van zaken is niet los te zien van de polarisatie-politiek zoals die in de af gelopen jaren door de PvdA onder het voorzitterschap van Van der Louw is gevoerd. Daarom kan de benoeming van de voornaamste exponent van deze partijlijn op de voornaamste post in het Rijnmondgebied gemakke lijk als een demonstratie worden op-, gevat," De heer Aantjes verklaarde: „De frac tievoorzitter van de PvdA met de twee de kamer. Van Thijn, heeft vorige week bij de algemene politieke be schouwingen de gang van zaken bij de collegevorming in Rotterdam afge keurd. De minister-president heeft zich, zij het in minder ondubbelzinni- Volgens het kamerlid Weijters, vice- voorzïtter van dc KVP-fractie is de burgemeesterspost in de Maasstad van nationale en internationale bete kenis. Daarom moet de burgemeester van deze stad een nationaal aanvaard bare man of vrouw zijn. Van der Louw is dat niet. Hij heeft ook onvol doende bestuurservaring voor deze post, aldus Weijters, die optrad als vervanger van fractievoorziter An- driessen die buitenslands vertoeft. Aantjes Mr. W. Aantjes, de fractievoorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij in de tweede kamer zei dat zijn bezwa ren zich niet richten tegen de persoon van.de heer Van der Louw. De heer Aantjes verklaarde vrijdagavond dat hij voor Rotterdam hoopt dat Van der Louw zich tot een waardig burge meester zal ontwikkelen, die de waar dering en sympathie van de gehele Rotterdamse bevolking zal weten te (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG Mr. B. W. Biesheuvel wil niet als com missaris der koningin naar Zeeland. De minister van binnenlandse zaken heeft deze door de ARP genoem de kandidaat gepolst, maar de heer Biesheuvel heeft op het laatste nippertje voor een benoeming bedankt. Minister-president Den Uyl. gister avond op de persconferentie hal verwege het kabinetsberaad: „Tot onze spijt hebben wij de conclusie moeten trekken dat we op dit moment niet in staat zijn over te gaan tot de benoeming van een commissaris der koningin in Zee land. De heer Biesheuvel heeft ver klaard erkentelijk te zijn dat hij voor een zo belangrijke bestuurs post door de minister van binnen landse zaken is gepolst. Na zorg vuldige afweging van alle factoren die bij zulk een belangrijke benoe ming een rol spelen, heeft hij doen weten niet voor een benoeming in aanmerking te willen komen." De weigering van Biesheuvel kwam als een volslagen verrassing, in Zeeland en in politiek Den Haag. Het kabinet heeft de be noeming in Zeeland voorlopig uit gesteld. „Te zijner tijd zal in deze vacature worden voorzien", aldus premier Den Uyl. Hij verklaarde dat mr. Biesheuvelwas gepolst 'omdat hij een bekwame kandidaat is'. Gevraagd naar zijn persoonlij ke reactie, verklaarde Den Uyl dat hij de beslissing van Biesheuvel respecteerde, maar dat hij er ver der geen gevoelens aan verbond. Hij ging niet in op vragen 'of er nu verder wordt gezocht in de ARP' en stelde dat hij van 'een behoorlijk lijstje met ARP-kandi- daten' niets afwist. Minister-pre sident Den Uyl sloot op een vraag in die richting de mogelijkheid niet uit dat evenals in Drente - ook in Zeeland een vrouw tot commissaris der koningin zou kun nen worden benoemd. (Zie ook pagina 4). ge bewoordingen in soortgelijke zin uitgelaten. Ik ben zeer belangstellend te vernemen hoe het oordeel van het bestuur van de PvdA en van Van dc-r Louw zelf hieromtrent is. Ik neem aan, dat het kabinet zich daarvan heeft vergewist, alvorens tot zijn be sluit te komen." De heer Aantjes stelde voorts dat er andere vragen zijn. Onder andere rijst de vraag of de commissaris van de koningin overeenkomstig zijn instruc tie een meervoudige voordracht heeft ingediend en de vraag in hoeverre er samenhang is geweest met andere benoemingen. „Alle vragen rondom de- (Zie slot pag. 3 kol. 1 ENSCHEDE: Mr. R. A. Gomalves flinks), of/icier van justitie in Almelo, en mr. R. Pel. hoofdcommis saris van politie in Enschede met voor hen op tajel ongeveer Jl. 500.000 aan valse honderd gulden biljetten. ENSCHEDE Na een onderzoek waarmee nog maar enkele dagen' geleden werd begonnen, is de Ensehedese politie erin geslaagd een bende valsemunters op te rollen. Het betreft hier naar alle waarschijnlijkheid een van de grootste zaken die ooit in Neder land heeft plaatsgehad. Hoewel de totale hoeveelheid vals geld, allemaal bankbiljetten van 100 gulden, nog niet bekend is, is vrij wel zeker dat het gaat om een bedrag dat ligt tussen de 500.000 en één miljoen gulden. Een deel ervan (meer dan 300.000 gulden) is in de drukkerij in de binnenstad van Enschede, waar vrijdagmiddag een inval werd ge daan. aangetroffen. Een vrijwel ge lijk bedrag is óf reeds uitgeven, of staat op het punt te worden uitge geven. Tot nu toe zijn vijf arresta ties verricht. Verwacht wordt dat nog meer aanhoudingen zullen vol gen. Vermoed wordt namelijk dat vrij veel personen zijn betrokken bij het in omloop brengen van het valse geld. De gearresteerden zijn een 30-jarige reclametekenaar uit Enschede, die als het brein achter de bende wordt omschreven, een eveneens uit Enschede afkomstige stuka door. de 33-jarige W. H.. wiens beroep onbekend is. een 27-jarige monteur uit Hengelo en een 41- jarige aannemer uit Almelo. Op de Almeloër en een van ae drie En- schedeërs na, hebben alle verdach ten een volledige bekentenis afge legd. De bankbiljetten van 100 gul den. die overigens alle hetzelfde serienummer (1151551647) hebben, zijn al opgedoken 3n Enschede. Al melo, Borne, Amsterdam, Apel doorn en Groningen. Caféhouder WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben overeenstemming bereikt over de emigratie van Russische burgers uit de Sowjet-Unie. De overeenkomst heeft niet alleen betrek king op Russische joden, maar ook op andere Sow jet-burgers. Het akkoord is vastgelegd in een brief wisseling tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken en senator Henry Jackson. De democratische senator Jackson heeft steeds vrije emigratie voor Rus sische joden verlangd als voorwaarde voor het verlenen van gunstiger han- delsvoorwaarden aan de Sowjet-Unie. Er is twee jaar lang onderhandeld tussen Jackson en zijn medestanders, de Amerikaanse regering en de rege ring van de Sowjet-Unie over een regeling van de emigratie en de toe kenning aan de Sowjet-Unie van de status van meestbegunstigde natie. Op een persconferentie in het Witte Huis zei Jackson dat een 'historische overeenkomst is bereikt op het vlak van de mensenrechten". Volgens de briefwisseling tussen Kis singer en Jackson zal de Sowjet-Unie in het beginstadium in ieder geval jaarlijks tenminste 60.000 uitreisvisa verlenen aan Russische joden. Volgens Jackson liggen er in Moskou 130.000 emigratie-aanvragen van Russische jo den die nog behandeld moeten t den. Volgens Kissingers brief aan Jackson heeft de Sowjet-Unie de volgende ver plichtingen op zich genomen: de Sowj et-autoriteiten zullen niet toestaan dat straf maatregelen worden genomen tegen mensen, die een emi- gratievergunning hebben aangevraagd; (Zie slot pagina 3 kolom 1 PRINS BERNHARD OPENT - IN TENT - RAFFINADERIJ VLISSINGEN-OOST BORSSELE Prins Bernhard heeft vrijdagmiddag de Total-raffi- naderij in het industriegebied Vlissingen-Oost officieel geopend door een bronzen plaquette te onthullen. Hij deed dat in de speciaal voor deze gelegenheid opgezette tent, voor het front van honderden ge nodigden. Drs. E. G. M. Driebeek, voorzitter van de raad van com missarissen van Total, overhandigde prins Bernhard een cheque voor het World Wildlife Fund, terwijl burgemeester G. H. E. M. van Waes van vestigingsgemeente Borsele een cheque 15.000, kreeg, „te bestemmen voor sociale of culturele doelen in de gemeen te". Minister van economische zaken dis. R. F. M. Lubbers onderstreepte in zijn felicitatietoespraak, dat de vestiging van Total in het Sloegcbicd een 'grote wens was in het kader van de regio nale industrialisatie. De regering heeft hier actief op ingehaakt en het pro ject om meer dan één reden krachtig gesteund". Hij noemde in dit verhand, dat een raffinaderij 'een zeer belang rijke rol zou kunnen spelen in de industriële ontwikkeling van het Wes- terscheldebekken'. Daarnaast aldus minister Lubbers juichte de regering het toe, 'dat een zo gerenommeerde maatschappij als de Compagnie Francaise des Pe- troles de industriële structuur ons land zou komen versterken werd het belang onderkend van nieu we industriële banden met Frankrijk' Minister Lubbers: „Hier deed zich bovendien de mogelijkheid voor om met behoud van de havenfunctie van Rotterdam industriële activiteit vooral daar te doen ontplooien, waar deze uitstekend in het beleid paste'. Evenals andere sprekers stond de mi nister stil bij de omstandigheid, dat het om een 'complex project ging: een olieterminal op de toen nog aan te leggen Maasvlakte, een pijpleiding (137 km) naar het Sloe door drie provincies, die de nog niet wettelijk geregelde leidingstraat zou doorkrui sen mét belangrijke rivier kanaal- spoor- en wegkruisingen, de raffinade rij met een nog te graven haven, steigers in die haven en in de Wester schei de. Minister Lubbers: „Het is duidelijk, dat een zo complex project nogal wat voeten in de aarde heefl gehad, voor men het bestuurlijk een? was. We moeten constateren, dat in een dichtbevolkt, gedecentraliseerd be stuurd Nederland de vestiging van eer raffinaderij en de aanleg van eer pijpleiding geen eenvoudige zaak zijn Vele gevarieerde belangen vrager daarbij om een afweging. Op zichzelJ in het én voor de betreffende onderne ming én voor alle overheden een grote problematiek om een zo gToot aantal langdurige vergunnings- en be roepsprocedures in elkaar te passen", zo zei hij. Wel meende de minister. (Zie slot pagina 9 kolom 1 snelLing toen de Almeloër ln een café in de binnenstad de kastelein een pakket overhandigde met een bedrag van 5.000 gulden aan raise bankbiljetten in ruil voor een be drag van 500 gulden. De man zei dit bedrag nodig te hebben voor een reis per taxi naar Amsterdam. De kastelein waarschuwde na het vertrek van de Almeloër onmiddel lijk de politic. Later in de nacht kon de man door de rijkspolitie ran Rarneveld in de taxi worden aangehouden. De man bleek in het bezit te zijn van nog enkele valse honderd gulden-büjette Tijdeus 't verhoor legde hij een volledi- een bekentenis af. Hierbij verklaar de hij de 5.000 gulden te hebben ontvangen van een Ensehedese stu kadoor, waarna de politie van En schede op de reclametekenaar stuitte van wie zij wist dat déze een nauwe relatie onderhield met -de stukadoor. Goed voorbereid Uit de verhoren is inmiddels komen vast te staan dat de reclameteke naar al anderhalf jaar lang voorbe reidingen had getroffen voor deze operatie. Alleen al met het tekenen is hij meer dan een half jaar doende geweest. Zijn werk wordt door justitie en politie als tech nisch bijzonder goed aangemerkt. De valse biljetten weken slechts op enkele kleine onderdelen af van de echte honderd gulden-biljetten. Zn blijkt de tekst, waarin over de strafmaat voor het vervaardigen en voor het in omloop brengen wordt geschreven, op de valse biljetten nauwelijks leesbaar te zijn. Dit in tegenstelling tot echte honderd gul den-biljetten. Tevens blijkt de blin- denstop. die op een honderd gul den-bankbiljet links op de voorkant is afgedrukt, niet voelbaar te zijn op de valse biljetten. Op grond van de verhoren van de stukadoor, de reclametekenaar en de Almeloer zijn vrijdagmiddag omstreeks twee uur nog twee man nen aangehouden. Bij een van hen werd een bedrag van 5400 gulden aan vals geld in huis aangetroffen. Beiden worden ervan verdacht te zijn betrokken bij de uitgifte van het valse geld. Ook al omdat de politie nog nauwelijks met deze mannen van gedachten heeft kun nen wisselen, hebben zij tot nu toe nog niet bekend iets met de valse munterij te maken te hebben. SPECIALISTEN MOGEN 8 PCT MEER VRAGEN DEN HAAG (ANP) De ministers van economische zaken en van sociale zaken en de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne heb ben na overleg met de Landelijke Specialisten Vereniging en de sectie specialisten van de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tand heelkunde besloten met ingang van 1 ?ktober 1974 voor de komende jaarpe- -iode aan deze specialisten een verho ring van de particuliere tarieven met 3 pet toe te staan. Hierbij werd enerzijds de algemene inkomensontwikkeling na 1 januari '1974 gerelateerd aan de stijging van de salarissen in ambtelijke dienst en anderzijds de stijging van de praktijkkosten in 1974 in de beschou wing betrokken. Het overleg met de Landelijke Specialisten Vereniging om tot een bevredigender tariefstructuur te komen vindt onverminderd voort gang, aldus de bewindslieden in een communiqué.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 1