RAND Nieuw leven in de fanfare IJzendijke Laurel Canyon Band in 'Drie Schouwen' in Axel exil* Kent U Zeeuwsch-Vlaanderen? vlaamse courant Strijd tegen verdovende middelen in Terneuzen „Zij noemden hem platvoet" is de ti- tel van een amusante vechtfilm, die van vrijdag 11 tot en met dinsdag .15 olrtobev in liet Terneuzense Luxor- theater wordt vertoond. Bud Spen cer speelt de rol van een man, eer lijk van inborst en met armen en banden als mokers. Hi,ï zet zich in voor de strijd tegen de handel in ver-dovende middelen. Deze film draait 's avonds om acht uur en zon dagmiddag om half vijf. Zondagmiddag om twee uur brengt Luxor een film gebaseerd op Karl May's boek 'De schat in het zilver- meer". Winnetou en Old Shatterhand beleven avonturen in de jacht en strijd voor een miljoenenschat. In het Ledel theater te Oostburg wordt de jodelsexfilm "Pikant gevrij in de Alpenwei" vertoond. Deze film mag als opvolger worden beschouwd van "Vrolijke ontucht in Tirol", al leen de sexavontuurtjes zijn anders van inhoud. Deze film draait van za terdag 12 tot en met dinsdag 22 ok tober, elke avond om acht uur. Norman Wisdom zet zondagmiddag om twee uur het "Warenhuis op stel ten". Ledel programmeert deze lach film voor de hele familie. PAPILLON' Vanaf vrijdag tot en met dinsdag draait in de bioscoop van Hulst de film 'Papilion'. Deze film speelt zich af aan het begin van de dertiger ja ren. De hoofdrollen worden gespeeld door Steve McQueen als Papilion en Dustin Hoffman als Louis Dega. Pa pilion, veroordeeld wegens moord op een souteneur en Dega, een interna tionaal befaamd vervalser, ontmoe ten elkaar op een schip, tijdens een transport naar de strafkolonies van Quavana. De beide mannen gaan een verbond aan, waarin Papillen Dega zal beschermen, in ruil voor veel geld, waardoor Papillon zal kunnen ontsnappen. Papilion en Dega doen verscheidene ontsnappingspogingen, maar worden telkens weer terugge haald. Ze belandden tenslotte beiden op het Duivelseiland', vanwaar ont snapping praktisch onmogelijk is. De ga'is dan volkomen gebroken en wil de rest van zijn leven op het eiland dij ten. Papillon bouwt echter een primitief vlot, waarmee hij, na een schier onmogelijke sprong in zee, zijn vrijheid of zijn dood tegemoet vaart. NIEUWE HISTORISCHE BRUG SE BRUGGEN Brugge krijgt in zijn eeuwenoude stadskern drie nieu we boobruggen over de romantisch Reien, die nu weer fris water be vatten, waarin zelfs onlangs ge zwommen werd. De weinig sierlijke draaibruggen, die toch nergens meer voor nodig zijn, zullen verdwijnen en de nieuwe zullen natuurlijk met historische ernst worden gebouwd, want hierover wordt in deze Vlaam se stad streng gewaakt. Trouwens, vorig jaar werden andere projecten met ophaalbrugjes na ernstig onder- zeek en de commissie voor stede- schoon en monumentenzorg van de hand gewezen. Wel komt er eentje aan de Lange Rei. Uit dit alles blijkt wel, dat men te Brugge alles in het werk stelt om de middeleeuwse sfeer, die wereldvermaard is, gaaf te bewaren. EEN ANDERE BRUG VAN 100 MILJOEN FR moest in april j 1. opgeblazen worden te Brugge. Het was nochtans een splinternieuw en uiterlijk ook erg sierlijk kunstwerk, maar het kon nooit in gebruik geno men worden. Het vertoonde immers barsten. De oorzaak? Er wordt be weerd, dat er een ernstige computer- fout werd gemaakt in de berekenin gen, maar dit is nu nog het voor werp van een reeks processen tus- sen de betrokken aannemer, de staat en enkele maatschappijen. In 1970 werd begonnen met de bouw van deze brug en de juridische strijd, die nu nog aan de gang is om de verantwoordelijkheid van elke partij af te bakenen, werd al in februari 1972 ingezet. Hoe dan ook, voor Brugge was gans deze onverkwikke lijke geschiedenis een lelijke klink in de kabel, want hierdoor was het niet mogelijk om de ring omheen de stad rond te maken. Vooral de ver binding tussen de deelgemeenten As- sebroek en St-Kruis en het station is op die manier steeds erg gebrekkig gebleven. De inwoners van dit ge bied ondervinden erg gebrekkig ge bleven. De inwoners van dit gebied ondervinden eveneens erge moeilijk heden om de autoweg Brussel-Oos- tende te bereiken, zeker wanneer ze zich in de richting van de kust willen begeven. Er werd wijselijk besloten niet te wachten tot alle juridische knopen door de magistra ten zouden doorgehakt zijn. Nieuwe projecten werden gemaakt en vol gend jaar zal deze broodnogige ver binding eindelijk tot stand komen. Geen gemakkelijke opdracht trou wens. vermits in april jl. de 130 meter lange en 25 meter brede brug over de kanaalarm aan de Kathelij- nepoort eerst -moest vernield wor den. Deze karwei werd opgeknapt door -de militairen van de Genie school en zoals hen wérd opgedra gen, zorgden ze ervoor, dat de pij lers en de twee landhoofden vrij gaaf bleven, zodat ze nu nog gedeel telijk kunnen gebruikt worden. Er was echter een keerzijde aan de medaille, want de ontploffing, ver wekt met niet minder dan 450 kg TNT veroorzaakte heel wat schade in de buurt. Binnenkort wordt nu begonnen met de bouw van de nieuwe brug en men is er ditmaal rotsvast van over tuigd, dat deze stevig en foutloos zal zijn. Aan het station wordt boven dien een tunnel gebouwd, zodat de bevolking van Assebroek en St-Kruis ook in 'n wip naar de autoweg Brus- sel-Oostende te Loppem zal kunnen rijden. Ondertussen moeten ze ech ter heel wat geduld oefenen, net als alle andere Bruggelingen trouwens, want wegens de vele in. uitvoering zijnde werken, beleeft men er thans een verkeerschaos van jewelste! KERSTMIS AAN HET IJZER FRONT Aan de hoge brug te Diksmuide heeft zich op 25 decem ber 1914 midden in de verbeten 1 oopgravenstrijd een van de ontroe rendste historische feiten afgespeeld uit de eerste wereldoorlog, die toen al vastgelopen was aan de berucht geworden IJzer. Majaar John Willi am Anderson, die te Diksmuide een Duits bataljon aanvoerde, was in het bezit gekomen van een gouden mon strans, die door een van zijn man schappen ontdekt was onder een stapel kolen in een klooster van dit verwoeste stadje. Hij nam het als militair wel vreemde, maar als chris ten toch erg zinvolle besluit, om de monstrans als kerstgeschenk aan de Belgen aan te bieden. Zo ontstond omstreeks 2 uur 30 in de namiddag plots een zonderlinge, maar helaas kortstondige 'wapenstilstand'. De monstrans werd in een zak gestopt en over de bevroren IJzer naar de overkant getrokken, waar het kost baar stuk in neo-gotische stijl en 63 cm hoog. werd in ontvangst geno men door aalmoezenier S. Vander- meiren, dit met de toestemming van kapitein Le Maire, bevelhebber van een compagnie Karabiniers, Deze Belgische militair werd nadien over geplaatst en de Duitse majoor sneu velde aan de Somme in 1916. Tij dens het afgelopen weekeinde werd dit merkwaardig historisch feit nog eens overgedaan te Diksmuide in aanwezigheid van de nu al 62-jarige zoon van de Duitse majoor, de heer Hubertus Anderson, gepensioneerd militair. Hij bracht het eveneens tot majoor, maar dan in de marine. Hij overhandigde in aanwezigheid van een schare ontroerde oud-strijders uit de eerste wereldoorlog de mon strans op de hoge brug van Diks muide aan de 80-jarige Renë Billen, die precies behoorde tot die com pagnie Karabiniers. Zeer velen heb ben zich echter dit unieke feit herin nerd, want de 'wapenstilstand' be perkte zich op die ijskoude middag van 1914 niet tot één enkele sector. De onlangs overleden 86-jarige Pete- rus de Man, uit Pervijze, die tot een wat verderop gelegen eenheid be hoorde, kon het merkwaardige ver haal enkele jaren geleden nog in geuren en kleuren vertellen. Aan beide zijden van de IJzer werd 'Stille Nacht, heilige nacht' in koor gezongen. Uiteindelijk is iedereen rec.htgesprongen en er werd gewuifd. Zelfs tabak werd uit gewisseld.. maar een uurtje later had weer een hels bombardement plaats. „Geen schot heb ik gelost", vertelde Petrus De Man, „want ik zou het, toen niet over mijn hart hebben kunnen krijgen". Aan tie ho ge brug te Diksmuide, waar nu een ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 IJZENDIJKE - De fanfare van IJ- iendljke is na vijftien jaar ontwaakt uit een sluimertoestand Geduld overwint' heet de vereniging en dat blijkt helemaal te kloppen. Dc muzi kanten van IJzendijke die m 1959 hun instrumenten aan de «algen hin gen waren wel zo verstandig om niet meteen ook de hele vereniging tief. De heren J. Thomaes, H. van de Vijver en H. Corijn willen-de fanfa re nieuw leven inblazen. „En omdat, de vereniging nog bestaat hebben we geen nieuwe statuten en meer van die poes-pas nodig," zegt Hans Corbijn, voor wie het buiten kijf is dat iedere plaats z'n eigen 'muziek' nodig heeft. „Je moet allerlei ge beurtenissen muzikaal kunnen op luisteren. Dat is ook ons streven, het is niet de bedoeling om mee le gaan doen aan concoursen en derge lijke." Aanvankelijk vestigde de com missie alle hoop op de fanfare van Hoofdplaat, waarmee men wilde sa menwerken tot 'Geduld overwint weer zelfstandig zou kunnen optre den. De samenwerkingsgedachte ket ste echter af op de onverzettelijk heid, waarmee de muzikanten van Hoofdplaat zich vastklampten aan hun eigen clubje. „Dat was een enor me tegenvaller," bekent Corijn. „We hadden zelf acht oud-muzikanten op getrommeld, maar we hadden er nogal een zwaar hoofd in om met zo'n kleine groep van de grond af te beginnen. Ook de gemeente Oost burg. die het initiatief wel wilde steunen, vond het maar een wankele basis. Eerlijk gezegd waren we toen bang dat het allemaal niet meer zou lukken." De redding kwam in de persoon van Roland Beernaert uit Terneuzen, die zich beschikbaar stel de om de jeugd van IJzendijke mu zikaal te scholen. Hans Gorijn, bij wie de liefhebbers zich kunnen aan melden, gaat nu proberen er animo voor te kweken middels de plaatse lijke scholen en de drumband. „We gokken op minimaal twintig leerlin gen. Met de acht oud-muzikanten erbij hebben we dan ten goede basis om opnieuw te beginnen. Als het lukt wil ook de gemeente meewer ken, niet alleen met subsidies, maar ook door het beschikbaar stellen van de oude instrumenten van Wer- onica' uit Zuidzamde. Die fanfare speelt op concoursen in de klasse uitmuntendheid en heeft dan ook het beste materiaal nodig, maar voor ons zijn die oude instrumenten prima geschikt om te beginnen. La ter kunnen we altijd nog zien of we via de gemeente en het Anjerfonds nieuwe kunnen aanschaffen." De ini- tiatïefcommissie is nu weer optimis tisch. Hans Corijn rekent erop dat de eerste aanmeldingen snel zullen binnenkomen. jaar in de krant hebben gehad. Trek king wijst uit dat het tientje dit maal naar Stanny Martens gaat. Zij woont aan het Reviusrondeel 459 in Kapelle aan de IJssel, maar blijkens het poststempel is haar kaartje in Hulst gepost. Gefeliciteerd, Stanny. Alleen we betwijfelen of de winke liers PZC-waaïüèbonnea in Zuid-Hol land accepteren. Maar waarschijn lijk kom je vaak in Zeeuwsch-Vlaan deren, dus is dit geld niet verloren. Stanny's oplossing luidt als volgt: „Uw fbto is genomen te Groenen dijk. Maar zo te zien mis ik niets op de foto. Er staan verder het bejaar denhuis en de kerk op". Alles goed. Het was de bedoeling geweest om de kerktoren af te dekken. In elk geval heeft de foto van deze week weer een blinde vlek. Stuur uw oplossing per briefkaart aan de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant, Nieuwstraat 22 te Terneu zen. In de linker bovenhoek schrijft u: Fotopuzzel 'Kent. u Zeeuwsch- Vlaanderen?'. Uiterlijk met de woensdagmorgenpost moet uw op lossing binnen zijn, kijk goed en succes. AXEL Vanavond vrijdag is The Laurel Canyon Band uit Vlïssïn- gen te gast in 'De Drie Schouwen' van Kees Visser in Axel. De vï.ff- mansformatie neeft een zogenaamde country-rock bezetting en haar re pertoire tendeert dan ook in die muziekrichting. The Laurel Canyon Band heeft al dikwijls opgetreden In Midden-Zeeland, maar was vaker nog daarbuiten werkzaam: in Noord- Brabant, Gelderland en in Noord-en Zuid-Holland. In het komende seï- zoen liggen er voor de Vlissingers optredens voor radio en televisie in liet verschiet. Zij maken ook deel uit van het festivalprogramma van het NCRV-jongerenprogramma 'Fil ter' waarin ze staan met groepen als Alquin en Kevin Coyne. De formatie bestaat uit Dave van Roggen gitaar, steel-guitar. mandoli ne). Hans Pietersen (gitaar), Louis Filius (drums) en percussie). Ad Os- të (basgitaar) en Henk Peij (zang, gitaar en percunsïe), Dave van Rog gen en Henk Feij maakten vroeger deel uit van de vocal-and insferumen- talgroup 'Bridge,' de Zeeuwse suc- cenformatie, die ook in Zeeuwsch- Vlaanderen geen onbekende was. Zij speelden destijds in de Pasajeros- soos in Hulst. Na de ontbinding van 'Bridge' hebben de twee overgeble ven leden zich in ruime mate met repeteren en bezinnen b6zig gehou den. Dat resulteerde uiteindelijk in The Laurel Canyon Band. Aanvanke lijk legden de leden zich toe op het interpreteren van en het improvise ren op stukken van Stephen Stills. Kris Kristofferson, The Eagles. Jac- kons Browne. Randv Newman en Gram Parnons, maar de laatste tijd leggen ze zich mede op aandrin gen van Dimitri van Toren en 3ove- ma-producer Tim Griek toe op eigen werk. In hun huidige repertoi re is die verandering al goed te merken. Het optreden in De Drie Schouwen' begint om 20.00 uur. Kees Visser, eigenaar van De Drie Schouwen' is overigens van plan in de toekomst meer groepen en solis ten te presenteren. Hij kijkt al uit naar folksingers en country-groe pen. Foto: The Laurel Canyon Bond. Ach ter van links naar rechts: Dave van Roggen. Hans Pietersen: voor: Ad Osté. Henk Peij en Louis Filius. Abusievelijk hebben we afgelopen week meteen maar de oplossing van (Ie fotopuzzel in de krant gezet. Fouten maken komt in de beste families voor, moet u maar denken, voor ii, fotopuzzelaar, was het een makje of misschien heeft u deze r fotopuzzel wel als een misleiding beschouwd. Laten we van deze laatste suggestie maar uitgaan, want er waren ver schillende briefkaartschrijvers bij die met vraagtekens stelde: „Maar wat ontbreekt er? Niets volgens l JHÜ" Dat klopte dus, het was een fotopuzzel zoals we die een paar Deze zwaaibrug over een kanaalarm bij de Kathelijnepoort in Bruggewerd nooit gebruikt, omdat er bars ten in voorkomen. Het kunstwerk werd opgeblazen en nu wordt op dezelfde plaats een nieuwe brug ge- Duitse week plaats heeft, stonden nu autoriteiten tussen de oudstrijders uit beide kampen en van beide we reldoorlogen, terwijl Beethovens 'Al le Menschen werden Brüaer' weer klonk. Eigenlijk zou dit feit in alle geschiedenisboekjes moeten vermeld staan. En dan mag men gerust een paar veldslagen en data overslaan.. NOBELPRIJSWINNAARS ZIJN MEESTAL GEEN UILSKUIKEN..' Deze ongezouten uitlating maakte senato rbburgemees ter Georges Mommerency in de gemeenteraad te Nieuwpoort, die een advies moest uitbrengen over de vestiging van een kerncentrale aan de IJzermcnding. Zoals verwacht, werd het een kor daat neen. maar de hoop werd even eens uitgedrukt, dat men zich in België ernstig zou gaan bezinnen over de gevaren, verbonden aan de reactoren. Precies in dit verband verwees de burgemeester naar de verdeeldheid, die onder eminente ge leerde heerst. Hij haalde als ken schetsend voorbeeld de houding aan van de Zweedse fysicus en Nobel prijswinnaar Hannes Alfven, die vroeger een voorstander was van kernsplijting ais oplossing voor het wereldomvattende energieprobleem. Nu pleit hij echter voor de opschor ting van de bouw van deze reacto ren, vooral omdat er nog geen ern stige oplossing werd gevonden voor de berging van de radio-actieve af val. De senator vond het wijs derge lijke raad niet in de wind te slaan, omdat Nobelprijswinnaars toch meestal geen uilskuikens zijn. Er werd eveneens gehamerd op. het feit, dat in alle officiële rapporten wordt aangeraden geen kerncentrales in te planten in dichtbevolkte gebieden, maar op dit stuk klopt de Belgische kunst natuurlijk vele records. In ondergeschikte orde vonden alle raadsleden de voorgesteld vestigings plaats, vlak bij een prachtig natuur- De lelijke ijzeren draaibrug aan dr Carmersstraat in Brugge wordt rcr vangen door deze sierlijke brug met- drie bogen. gebied en in de buurt van de jacht haven gewoon ondenkbare onzin. Raadslid L. Mertens drukte zijn oor deel hierover kernachtig zo uit: „Njet! En desnoods willen wij ook met, onze schoenen op tafel slaan. De Markt van Nieuwpoort zou na tuurlijk nog een slechter keuze zijn om er een reactor op te bouwen, maar daar is geen ruimte genoeg voorhanden". Scherpe protesten wer den eveneens voorgelezen van hande- laarsfconaen en van de horecasector. Toch wordt ondanks alies aan de Belgische kust gevreesd, dat- op natio naal vlak zal gepoogd -worden kern centrales aan zee te vestigen, vooral omdat er «-agens de enorme hoe veelheden koelwater, die men nodig heeft, geen ander alternatief ia. Hans Corijn: 'Iedere plaats heeft z'n eigen 'Muziek' nodig'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 23