Bisschoppen in Rome beginnen aan tweede deel van synode Ministers: vijf cent op minimummelkprijs VAKCENTRALES WILLEN BOUW IN NOORD-BRABANT STIMULEREN theologische vragen rond evangelisering Telegram aan kamer van boeren en middenstanders Vijf ling in VS Dr. Van den Heuvel mag Zuid-Afrika niet in Vakantieperiodes kamer vastgesteld NVV-bond: onaanvaardbare situatie efficiency beurs 8 tm 16 oktober Pamflet tegen kardinaal Alfrink BOEK OVER BREKEN CODE DUITS OPPERBEVEL le WERELDOORLOG TWEE NEDERLANDSE VROUWEN IN ISRAËL MORGEN VOOR RECHTER NOG GEEN BESLISSING OVER INFORMATIEVE ETIKETTERING Onderzoek steekpenningen vliegtuigfabriek Om werkloosheid te bestrijden versnelde uitvoering plannen „Pers niet van overheidswege dienstbaar maken aan nermanente vorming" i JS defemina: ,-S f'y altijd goed *:ta|voor 'n dagje uit. j dit jaar helemaal. femina R 197, WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze correspondent) rOME Dinsdag is de bisschoppensynode aan het tweede deel van bet programma begonnen. Hierin komen de theologische vra gen aan de orde, die vastzitten aan de problemen van de evange lisering, waarover de bisschoppen in het eerste deel van de sy node zo uitvoerig hun ervaringen hebben uitgewisseld. Kardinaal Wojtyla uit Polen leidde dit tweede deel in. De inleiding was eigenlijk niet meer dan een samenvat- t£g van alles wat de bisschoppen aan theologische opmerkingen bij de voor bereiding van deze synode ten beste hebben gegeven. Hij maakte echter de lndnik of hij zelf zijn theologische inzichten ten beste gaf. Het was dan ook geen wonder dat hij op een later gehouden persconferentie stevig werd aangevallen door mgr. Fernandes uit India. Deze zei dat hij zijn bezwaren wilde gronden op de theologische in zichten die uit het eerste deal van de synode waren gegroeid. De theologie zoals hij nu uit het werkdocument naar voren komt, is nauwelijks vol doende om te antwoorden op de vra gen die de ervaringen van de bis schoppen opriepen. Het sacrament van de Kerk, zoals het Vaticaans concilie het noemde, WETSONTWERP REGELING GASPRIJZEN DEN HAAG (ANP) Onder een dinsdag bij tie tweede kamer inge diend ontwerp van wet aardgasprijzen krijgt de minister van economische zaken de bevoegdheid in te grijpen als de exportprijzen en de binnenlandse verkoopprijzen van het aardgas ach terblijven bij de marktwaarde van liet gas. Dit ingrijpen komt er op neer, dat de minister de uitvoercontracten en de drijven zal kunnen doorbreken, hij zal minimumprijzen kunnen vaststellen en hij zal regels kunen vaststellen voor de tarieven voor levering aan de eindverbruikers. Een oorspronkelijk in het wetsontwerp opgenomen bepa ling, die het mogelijk maakte de pre- ciese hoogte van de tarieven voor te schrijven, is geschrapt. De achter grond van dit voorstel van de minis ter is zijn wens om de aardgasprijzen, waartegen de Gasunie aan de distribu tiebedrijven levert, met vijf cent per kubieke meter te verhogen. De Vegin (vereniging van exploitanten van gas bedrijven in Nederland) heeft dit ge weigerd en verklaard een prijsverho ging van niet meer dan een cent per kubieke meter te kunnen aanvaarden. Minister Lubbers heeft daarop gezegd het parlement bevoegdheid te vragen, om in de aardgasprijzen in te grijpen en de contracten open te breken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De drie centrale land bouworganisaties en de drie midden standsorganisaties hebben in een geza menlijk telegram aan de tweede ka mer een dringend beroep gedaan aan dacht te schenken aan de positie van de zelfstandigen. Daarbij wordt gewe zen op de steeds slechter wordende inkomenspositie en de bedrijfsfinan- ciën. Dit is het resultaat van het dinsdagmorgen voor de eerste maal gezamenlijk gehouden overleg tussen de zes bonden. Vooral in de sociale- en fiscale verlan gens bleken de boeren- en midden standsorganisaties elkaar goed te kun nen vinden. In hun telegram aan de tweede kamer wordt erop gewezen dat landbouw- en middenstandsorganisaties samen 1.5 miljoen arbeidsplaatsen hebben en.dat juist in het kader van de werkloos heidsbestrijding aandacht aan de zelf standigen geschonken moet worden. De organisaties hebben afgesproken, indien noodzakelijk weer gezamenlijk overleg te zullen plegen. BALTIMORE (AP) In een zieken huis in Baltimore is dinsdag een vijf- Jmg geboren vier meisjes en een •longen. De kinderen maken het goed. Hun gewicht varieert van 1.170 tot 1.650 gram. De moeder, mevrouw Karen Rohrer, was tot nu toe kinderloos en werd daar zij vreesde dit te blijven behan deld met een middel genaamd Gana- doptropin. aldus dr. Arthur Haskins die de bevalling met de keizersnede TELT NU RUIM 2000 WERKLOZE RIJKSGENOTEN AMSTERDAM (ANP) Er zijn Ihans meer dan 2.000 werkloze rijksgenoten in Amsterdam. Eind september van dit jaar was 16,5 pet van het aantal mannelijke rijksgenoten in de hoofdstad werkloos en zelfs 18,7 pet van cle vrouwen. Dit heeft drs. E. F. J. Luijff, directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in Amsterdam, dins dag meegedeeld. Hij zei overi- pns toch een gunstige kentering te bespeuren: „Er is bij het be drijfsleven meer animo waar te nemen om rijksgenoten in dienst te hebben. Dat betreft niet alleen Amsterdam en omgeving maar ook verder weg in het land met "dme voor ongeschoolden' Wat de vrouwen betreft verwacht ars. Luijff gunstige mogelijkhe den in de huishoudelijke sector onder meer het horecawezen - bij de viering van het 700-jarig oestaan van Amsterdam in 1975. 1 e verwachting is dat er dan 40 congressen in de hoofdstad ge- nouden zullen worden, waarvoor EfisVneel aangetrokken moet ,Bove"riien worden er volgend jaar nog enkele hotels geopend". wordt hier weer teruggebracht tot preken en toedienen van sacramenten. De oude theologie steekt de kop weer op, zo zei mgr Fernandes. Wat be treft de sa menhang van menselijke treft cle samenhang v an menselijke ontwikkeling, bevrijding en evangelise- visum, "ÏJBt enige tijd geleden door de secretaris-generaal van de: Nedeerlandse Hervormde Kerk, dr. A. H. van den Heuvel, bij de Zuidafri- kaanse ambassade werd ingediend, is door de desbetreffende autoriteiten in Zuid-Afrika afgewezen. Aanleiding tot de aanvraag was een uitnodiging van de Zuidafrikaanse; raad van kerken. Bovendien had dr. Van den Heuvel veel persoonlijke en schriftelijke contacten gehad met zo wel zwarte als blanke Zuidafrikaanse kerken. Van daaruit werd sterk aange drongen op een hervatting van de persoonlijke dialoog. Als voorzitter van de ICCO (interkerkelijke coördi natie commissie ontwikkelingsprojec ten) had dr. Van den Heuvel tijdens een bezoek aan Zuid-Afrika de moge lijkheid willen onderzoeken om pro jecten in de 'thuislanden' vanuit Ne derland te steunen. ring is er een te grote nadruk op het I bovennatuurlijk karakter van het heil, waardoor er weer geen plaats wordt gelaten voor het volle geluk van de mensen hier en nu. Op dezelfde manier wordt bekering hier alleen gezien als bekering tot de I document onmiddellijk aan begonnen. Mgr. Schmitz Sauerborn uil Peru kon begrijpen dat men priesters veroor deelde die evangelisering louter willen zien als een politieke zaak. Maar hij vroeg of men dan tevens de priesters wilde veroordelen, die louter passief Kerk, in plaats van bekering van alle zijn, wat betreft de sociale kant van mensen, christenen en anderen, tot God. Fernandes meende dat dit theo logisch document, meer op de Kerk geconcentreerd is dan op Chris tus. Ontmoedigend Hij noemde het verder ontmoedi gend dat de oecumene, theologisch volkomen genegeerd wordt in dit stuk. Fataal noemde hij het, dat de theologie van de lokale Kerk totaal ontbreekt, terwij] die toch het, centra le onderwerp van de synode is gewor den. Trouwens ook onderwerpen als pluriformiteit in de Kerk. verscheiden heid van ambten en de plaats van de kleine gemeenschappen zijn onder de tafel gevallen. Fernandes hoopte dat de synodevaders buiten hun boekje zouden gaan en ook deze onderwer pen zullen aanroeren, die het docu ment niet noemt. Daar zijn dan ook enige bisschop pen dinsdag na voorlezing van het DEN HAAG (ANP) De tweede kamer heeft dinsdag de perioden van haar vakantie in het komend parle mentair jaar vastgesteld. Het kerstreces wordt gehouden van vrijdag 20 december tot en met maan dag 20 januari, het paasreces van vrijdag 21 maart tot en met maandag 7 april en het zomerreces van vrijdag 27 juni tot en met maandag 25 augus tus. DEN HAAG (ANP) De mi nisters van landbouw en visse rij en van economische zaken zijn bereid, een verhoging van de minimumprijs voor volle melk met vijf cent per liter toe te staan. Zij hebben dit dinsdag middag meegedeeld. In de afgelopen weken heeft het be stuur van het produktschap voor zui vel eerst besloten tot een verhoging van de minimumprijs met zeven cent, en toen daaraan de ministeriële goed keuring werd onthouden met zes cent. Ook die verhoging walden de minis ters niet toestaan. Vandaag gaat het produktschapsbestuur vergaderen om tot een nieuw besluit te komen. De verhoging met vijf cent, die de ministers wel willen toestaan is, naar zij meedelen, opgebouwd uit een ver hoging van de prijs bij levering door de fabriek aan de detailhandel met drie cent en een extra-verhoging met twee cent als bijdrage in de oplossing van de problemen van de veehouders en in het hijzonder die van de melk- detailhandel. In juli, zeggen de ministers, hebben zij met dit doel ook al een extra- verhoging met een cent toegestaan. De ministers zeggen voorts, ernaar gestreefd te hebben de verhoging van de prijs bij levering door fabriek aan detailhandel en van de minimumprijs bij verkoop aan de consument gelijk tijdig te doen geschieden. Dat is ech ter volgens de bewindslieden onmoge lijk geworden doordat het bestuur van het produktschap bij de vaststel ling van de minimumprijs geen reke ning wilde houden met de wensen die zij hierover van te voren bekend had den gemaakt. De tweede-kamerleden Van der Mei en Tolman (beiden chu) en Ter Woorst (kvp) menen dat minister Lubbers van economische zaken met zijn besluit de goedkeuring te onthou den- aan de beslissing van het pro duktschap voor zuivel over de verho ging van de minimummelkprijs, zeer zwakke groepen uit de middenstand (de melkdetailhandelgetroffen heeft. Met dinsdag gestelde schriftelijke vra gen willen de kamerleden aan de weet komen hoe de bewindsman dit sociaal verantwoord acht. 'Onaanvaardbaar' Het, bestuur van de vakgroep zuivelbe drijf van de algemene voedingsbond '7VV (AVB-NVV) maakt zich ernstig irgen over de 'onaanvaardbare situa- 3' die in de consumptie melksector ireigt te ontstaan. Ondanks alle po gingen van het produktschap voor zuivel om de zaak in goede banen te (ADVERTENTIE) dagëlijks.geopertdvan 10-17uur maandag 14 en dinsdag15 oktober ook van .19.30-22,30 uur' leiden, zijn de problemen vergroot, zegt het bestuur van de vakgroep in een dinsdag uitgegeven verklaring. Zeer ontevreden is het vakgroepsbe stuur over de houding van het minis terie van economische zaken en het gedrag van de directies van consump- tiemelkbedrijven. De bezwaren tegen het ministerie van economische zaken komen voort uit het feit, dat overheid aan het produktschap voor- zuivel (de werknemers zijn daarin paritair vertegenwoordigd) onvoldoen de mogelijkheden c.q. bevoegdheden geeft om orde op zaken te stellen. Ook de houding van de ondernemèrs wordt gelaakt. „Veel te veel preva leert het individuele ondernemersbe lang, zonder dat daarbij de belangen van de werknemers in de melkbedrij- ven een wezenlijke rol spelen." Volstrekt afwijzend staat het vak groepsbestuur tegenover de geopperde gedachte over te gaan tot een sys teem van individuele prijsvaststelling. de evangelisering. „Ik spreek namens Peru", zei hij. Mgr. Sadua van Addis Abeba haakte ook al in op de laatste gebeurtenissen in zijn land. toen hij zei dat het zwijgen van de kerk door een profetisch protest moet worden verbroken. Toen de studenten in zijn land zich hadden ingezet voor mensenrechten, hebben zij geen rugge steun gekregen van de Kerk. Afwijkend Een afwijkend geluid liet dinsdag alleen mgr. Ablewicz van Polen horen. Dat gericht zijn van de evangelisering op de wereldzaken, noemde hij een1 bedenkelijke vergissing. Hij vroeg de synode terloops de evangelische bood schap niet als uitnodiging te kenmer ken, maar als een plicht van de mensen. Ook drong hij aan op de samenstelling van een universele cate chismus, die dan als model moet dienen voor de diverse regionale cate chismussen. Ten slotte bepleitte de Poolse bis schop het recht om actief en passief te mogen evangeliseren. Kardinaal Thiandoum van Dakar kon bijvoorbeeld dinsdag nog eens voor pluriformiteit pleiten toen hij zei dat de zorg voor de Kerk in Afrika nu geheel voor verantwoording van inheemse mensen moet komen De missionarissen, zo zei hij, moeten te rug naar het tweede plan en zich als medewerkers van de inlandse pries ters beschouwen. (Van onze correspondent) ROME Opnieuw wordt tijdens deze vierde bisschoppensynode in Rome een kleine hetze tegen Nederland gvord Buiten de grote aula waar de synodee wordt ghouden, zijn aan de bisschop pen uit de gehele wereld pamfletten uitgereikt door een groep behoudende katholieken uit Italë, waarin de moder ne opvattingen in de kerk worden aan gevallen en kardinaal Alfrink van Utrecht als een grote rebel wordt afgeschilderd. Daarnaast is dinsdag in Rome aan alle bisschoppen en kardinalen op de synode het boek van prof. Comaeli de Vogel uit Utrecht in het Italiaans uitgereikt. Dat boek verscheen vorig jaar in Nederland al onder de titel „Aan alle katholieken van Nederland, aan allen". De vertaling is van de Nederlandse silesiaan pater Dury, die tegen het advies van de bisschop van s-Hertogenbosch in in de Lambertus- parochie in Eindhoven de mis bleef lezen toen de bisschop het besluit had genomen om die kerk te sluiten. Hét boek van prof. De Vogel, een bekeer linge, is een aanklacht tegen het be leid van de kardinaal en van de meeste Nederlandse bisschoppen. De Italiaanse vertaling werd aan de synode-bisschoppen overhandigd op een moment, dat kardinaal Alfrink zelf uiterst weinig van zich laat horen op deze synode en de meeste opvattingen die hij huldigt door een groot aantal bisschoppen uit de gehele wereld wor den vertolkt. LONDEN (RTR) Deze maand verschijnt in Londen het boek The ultra secret over de wijze waarop de Britse inlichtingen dienst in de tweede wereldoorlog de code van het Duitse opper bevel wist te ontcijfe ren. Schrijver is kolo nel-vlieger Frederick Winterbotham. Winterbotham was de man die het team van geheimschriftdes kundigen er technici samenstelde dat de sleutel vond tot een buitgemaakte Duitse eodeermachine bekend als 'Enigma', waarna de hele oorlog door boodschappen van het Duitse opperbevel on derschept konden wor den. De uitgever van het boek, Wei.denfeld and Nicholson, verklaarde dat het boek enige herschrijving van de geschiedenis van de tweede wereldoorlog nodig zou maken en dat premier Winston Churchill de groep van Winterbotham die zich 'Ultra' noemde als zijn belangrijkste geheime nieuwsbron beschouwde. Volgens Weidenfeld is er maan den onderhandeld met de autoriteiten alvo rens Winterbothams boek mocht worden uitgegeven omdat het project "Ultra' al der tig jaar staatsgeheim was. Een copie van de Duit se Enigma-machine werd medio 1939 door spionage verkegen en neergezet, in Blechley Park ten noorden van Londen. Het team van Ultra' maakte toen zijn eigen apparaat om de code te breken en de informatie door te geven aan de geallieer- dee opperbevelhebbers. In een voorwoord bij Winterbothams boek schrijft luchtmaar- schalk van de RAF sir John Slessor, dat het project 'Ultra' een nog groter triomf was dan de doorbraak die En geland in staat stelde tijdens de oorlog de Duitse spionage in Groot-Brittannië te controleren. BRUSSEL: OVERWINST IN DERDE WERELD MOET DAAR BLIJVEN UTRECHT (ANP) Overwinsten die Nederlandse multinationale onderne mingen in ontwikkelingslanden beha len. moeten ten goede komen aan de bevolking in die landen. Deze kanttekening plaatst de voorzit ter van de Industriebond NKV, de heer P. Brussel, bij de vorige week door de drie vakbondcontrales op ta- fel gelegde eisen dat onevenredig hoge winsten van ondernemingen moeten worden afgeroomd Inwilliging van die eis is voor de vakcentrales een j sleutelvoorwaarde voor hel afsluiten I van een centraal akkoord. Beschuldiging over slechte behandeling tegengesproken DEN HAAG, JERUZALEM De twee Nederlandse vrouwen, de 27-jarige Paula Witkam en Margaretha Heijnsbroek, die op 13 september in Israël werden gearresteerd, verdacht van hulpver lening aan een vijandelijke Palestijnse organisatie, zullen op 10 oktober terecht staan voor de militaire rechtbank in Ramalla ten noorden van Jeruzalem Het is de bedoeling dat een vertegenwoordiger van de Neder het process als waarnfimt ringen van t' vertegenw jij wonen. i het Nederlandse Palestina Comt drietal de mannelijke gearresteerde dc heer Willem Thleren wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten door de Israëlische auti zijn behandeld, worden van Nederlandse officiële zijde met kier ken Niets wijst erop dat zij niet op normale wijze zouden zijn bestaat evenmin twijfel aan dat er iets zou mankeren s8pro- bedeling van de verdachten, aldus een buitenlandse zaken. van het ministerie Wachten op uitspraak Lubbers DEN HAAG Zal de produkt- informatie die de Stichting In formatieve Etikettering na streeft, wellicht met een andere opzet, die wel werkbaar is, moe ten worden doorgezet? Deze vraag is aan de orde geweest tij dens de spoedvergadering, die' het stichtingsbestuur dinsdag hield. Het wachten is nu op de mening van minister Lubbers; (economische zaken Het spoedberaad was bijeengeroe pen nadat vorige week een brief van de Raad van Nederlandse Werkgever sverbonden in de openbaarheid kwam. De werkgevers vragen zich af of zij nog wel achter het, reeds tien jaar bestaande, werk van de Stichting In formatieve Etikettering kunnen blij ven staan. Tot dusver is weinig succes geboekt en over deze manier van produktinformatie wordt in de onder nemerswereld nogal verschillend ge dacht. Omdat de werkgeversvertegenwoor digers de helft van het bestuur der stichting uitmaken, ziet het er naar tut dat hef. werk nu in een impasse is! gekomen. De stichting was juist be- j goi.nen op verzoek van minister Lub-I bers 1e onderzoeken of er nog moge lijkheden zijn op vrijwillige basis dei DEN H informatieve etikettering in te voeren, ,\cl (ju: De minister denkt or over wettelijke derzoek maatregelen te nemen. j gedrag Gezien het standpunt van de werk- „over e gevers bleken in de bestuursvergade-j kamer- ring de consumentenvertegenwoordi-1 gers (de andere helft) te betwijfelen! of het werk nog wel op dezelfde basis j zal kunnen voortgaan Definitieve be sluiten zijn nog niet genomen. Het bestuur komt in december weer bij een. (ANP) Minister Van heeft besloten een oiv aten instellen naar het ■en vliegtuigfabriek tege leden van de tweede Woensdagmiddag zou minister Lub-, bers in de Tweede Kamer vragen van de PvdA'er KoKhoff beantwoorden. Dit kamerlid wil onder ande of de minister bereid voor de mformaticvi voort te laten zetten en de invoering van deze produktinformatie eventueel bindend voor te schrijven. BOSTON Ongeveer honderd 'olanlce herrieschoppers hebben tn Boston een automobilist, Jean Louis Andre, aangehouden en mis handeld. De man. die zijn dochter van school kwam halen werd ont zet door de politieman Deary (on der links). Hei waren de ernstigste rassenrellen sinds enige lijd gate den in Boston het gerechtelijke bevel at kwam tot integratie van zwarte en blanke scholieren. Voorzitter Vondeling van de tweede kamer laad de bewindsman om zo'n onderzoek gevraagd naclat m het Franse blad Ije Monde berichten wa ren verschenen als zouden Nederland se parlementariërs steekpenningen hebben gekregen van een vliegtuigfa- riërs verklaarden inderdaad door een van de Starfighter. Twee parlementa riërs verklaarden inderdaad door een vliegtuigfabriek benaderd te zijn maar het werk njet op aanbiedingen te zijn ingegaan, 'tikettcringppp.-kamerlid Waltmens heeft de re gering schriftelijk gevraagd of Frank rijk ons land herhaaldelijk heeft ver zekerd dat bij aankoop van de Mirage Parijs eraan zal meewerken de ver vuilde Rijn te zuiveren en de aankoop van agrarische produkten in Neder land te verhogen. Betekent dit. aldus Walt mans in zijn vragen aan minister Van der Stoel van buitenlandse zaken, da: Frankrijk op zich de mogelijkheden heeft tot zuive ring van de Rijn over te gaan en het storten van bijvoorbeeld afvalzouten in de Rijn te beëindigen. Vraagsteller baseert zich op een artikel over 'tech nopolitics in the air' in Time' van 23 september jongstleden. DEN BOSCH De voorzitters van de drie vakcentrales en een aantal deskundigen hebben maandag en dinsdag een bezoek gebracht aan de provincie Noord-Brabant. Ze hebben in Breda, Tilburg, Eindhoven en 's-Hertogenbosch besprekingen gevoerd met vertegenwoordi gers van het provinciaal be stuur, de voorzitters van de kamers van koophandel, econo mische diensten en opbouwor- ganen en natuurlijk ook met ver tegenwoordigers van het Indu strieschap Moerdijk. Op een dinsdagavond in het provin- lehuis te 's-Hertogenbosch gehouden persconferentie gaven de heren Lan- ser (CNV), Kok (NVV) en Spit (NKV) als hun mening te kennen, dat, hoewel niet gesproken kan wor den van een speciaal Brabants pro bleem, het naar hun inzicht noodzake lijk is dat. er voor deze provincie toch bepaalde maatregelen worden geno men. Ze hebben dan ook in een brief aan de Tweede Kamer de Zuidneder landse problemen onderstreept. Bouw De werkgelegenheid in Noord-Bra bant zal gestimuleerd moeten worden. Omdat de werkloosheid het grootst is in de bouw (Brabant heeft, een one venredig groot aantal mensen in deze sector) denkt men aan stimulerende maatregelen op dit terrein. Men denkt daarbij aan versnelde uitvoering van bepaalde, reeds geplande bouwwerken, stadssaneringen en mogelijk uitbrei ding van nieuwbouw. Het zal echter, zo werd gesteld, on mogelijk zijn alle in Frabant aanwezige werkloze bouw vakarbeiders werk te bezorgen en een begeleiding van hen die werkloos zijn geworden, dient dan ook snel mo ge jk te worden ontwikkeld. Bii deze begeleiding zal het gezin van de werk loze bouwvakarbeider moeten wor den betrokken. De arbeidsbureaus dienen en dit is een landelijke maatregel die de vakbonden eisen op de hoogte te woEden gesteld van ontslagen, maar ook van mogelijkheden tot werk, Bo vendien en ook dit is een landelij ke eis dienen omscholingen ter hand te worden genomen en waar nodig uitgebreid. Er moeten subsidies komen voor het. creëren van nieuwe arbeidsplaatsen. De huidige regeling van 5000 gulden per nieuwe arbeids plaats, die in bepaalde gebieden Nederland geldt, dient men tot Bra bant uit te breiden. In het overleg is ook gesproken over de instelling van ontwikkelings bureaus. De heer Kok meende dat in elke provincie een dergelijk bureau zou moeten worden opgezet; een bu reau dat coördinerend zou dienen te werken bij het organiseren van nieu we arbeidsplaatsen of bij het begelei den van investeringen, die dan onder toezicht van de overheid in bepaalde gebieden mogelijk gemaakt zouden moeten worden. 9-ntrent de trek van bedrijven naar| België, een probleem waarvan men in Brabant meent dat het bijzonder be-1 Iangrijk is, stelt men dat onderzocht' dient te worden wat in het kader van de EEG en de Benelux aan een moge lijke concurrentievervalsing kan wor den gedaan. Zo mogelijk zal de struc tuur in Nederland verbeterd moeten worden, om de vlucht van bedrijven naar het buitenland tegen te gaan. Het investeringsklimaat dient door specifieke regelingen vanuit de over heid te worden ondersteund. PREMIER DEN UYL: DEN HAAG (ANP) „Het van overheidswege dienstbaar maken van de pers aan de permanente vorming is zeker niet iets wat deze regering beoogt." Premier Den Uyl heeft dit dinsdag verkl aard in antwoord op een brief van het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren. waarin het genootschap zich verontrust toont over een zin uit de troonre de over pers. radio en tv. Die zin luidt: „Op het gebied van pers, radio en televisie streeft de rege ring naar het veiligstellen van een veelzijdige meningsuiting en het dienstbaar maken van de me dia aan permanente vor ming." Premier Den Uyl zegt. in zijn antwoord: „Gaarne wil ik trach ten de gevoelens van vrontrus- ting. die de door u aangehaalde zin uit de troonrede bij uw be stuur heeft gewekt, weg te ne men. Het eerste zinsgedeelte: „Óp het gebied van pers. radio en televisie streeft de regering naar het veiligstellen van een veelzijdi ge meningsuiting," slaat op initia tieven als het instellen van een bedrijfsfonds voor tie pers. Het tweede zinsgedee'ite: „Het dienst baar maken van de media aan permanente vorming." heeft in derdaad betrekking op de mate rie, waarmee de studiecommissie 'open school' zich bezighoudt. Het beperkte kader van de troon rede dwingt wel eens tot een wijze van uitdrukken, waarbij de bondigheid het wint van de nuan cering. Blijkbaar is dit ook hier het geval geweest." aldus drs. Den Uyl. De marerie van de 'open school' wordt in de toelichting op ae begroting van erm met de vol gende passage aangeduid. „Voor een betere spreiding van kennis, voor het ondersteunen van een democratische bewustwording en voor het inhalen van gemiste kansen bij bepaalde groepen van de bevolking, kan de open school van groot gewicht zijn. Op 25 juni jl. is de studiecommissie o- pen school' mede namens ons geïnstalleerd door de minister van onderwijs en wetenschappen. Met open school wordt bedoeld een zelfstandige instelling voor multimediaal onderwijs en vor ming, die in principe mogelijkhe den biedt voor studie, vorming en ontwikkeling aan jongeren en volwassenen uit alle bevolkings categorieën." De hoofdredacteu ren hadden er in hun brief op gewezen dat dit de enige In de begroting van erm is. w vorming en media bij elkaar bracht worden. (ADVERTENTIE) IB H B H H 112J Llli 32 rifj [15J Openingstijden; dagelijks van 10 -17 en van 19-22.30 uur,'szondags10-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 9