KATTENDIJKE, „IN DE KERNEN KENNEN ZE ME NAUWELIJKS" EEN DORP VOL ONRUST EN ONZEKERHEID braderie-goes Cafébaas, technicus, ptt-er en kunstschilder strijden voor leefbaarheid WOENSDAG, 18 SEPTEMBER 1974 Heel wat ménsen leggen, gezeten op brommer of fiets of in de auto, ettelijke malen per jaar de kronkelweg over de dijk naar Kattendijke af. Meestal zijn ze gestoken in waterdichte kleding, een petje of mutsje op het hoofd en laarzen aan de voeten. Bij eb trekken ze de slikken bij Kattendijke aan de Oosterschelde op om er zagers en pieren te zoeken. Die mensen, sportvissers, kan het nauwelijks schelen of de Kattendijkenaren tobben over de laatste stuiptrekkingen van het middenstandswezen: de kruidenier en het café Driehonderd inwoners telt Katten dij-., ke nog. Jaren geleden waren het er nog zeker tweehonderd meer, maar de klad kwam er in in de loop van de zestiger jaren. De jonge mensen vertrokken naar de Bevelandse cen trumgemeente Goes, waar ze een flatje konden betrekken in Zuid en waar ze ook een beetje af waren van 'het iedereen kent iedereen en iedereen controleert iedereen', een verschijnsel dat in iedere platte landsgemeente wordt waargenomen In Kattendijke werd niet gebouwd in elk geval niet in de sociale sector en met het uitblijven van de woning bouw was het aftakelingsproces in gang gezet. Sindsdien heerst er on rust en onzekerheid onder de bevol tóng, die eens voor het grootste deel bestond uit landarbeiders, maar nu al geruime tijd op een heelandere manier aan de kost komt. De mees te gezinshoofden werken bij Goese bedrijven. Dagelijks trekken ze over de Kattendijkse dijk naar hun werk. Niet met de bus, want de autobus onderneming ziet daar geen brood meer in. En de enige taxi-onderne mer, die het dorp kent, heeft de handen vol aan het vervoer van kleuters van en naar deschool in Goes. Vier keer per dag worden de jongens, en meisje-S met twee auto's heen en weer gereden. TELEFOON Een bakker of een slager heeft Kat tendijke niet meer en er is ook geen telefooncel. Wél zijn twintig van de negentig woningen in handen van mensen, die zich een tweede woning kunnen veroorloven in een rustig dorp. Maar ook dat is eerder nega tief voor de ontwikkeling van Kat tendijke- „In Kattendijke treedt geen verdere vergrijzing op, dat niet. Maar er zal wel heel wat moeten gebeuren om de vernieling van Kattendijke tegen te gaan en te voorkomen", zei wet houder L. H. de Leeuw op dinsdag 14 mei tijdens een politieke bijeen komst in 'Het Blokhuis' in Katten dijke. De wethouder, die samen met de andere leden van b. en w. ook al Dorpsgezicht: Kattendijke bekeken vanal de dijk, cjie de verbinding vormt met Goes. in Kattendijke met de bevolking had gesproken over de toekomst zei ver der: „Als we over woningen praten dan kan ik u verzekeren dat die er ook komen. Zonder meer. En wat ons nu in de eerste plaats te doen staat is dat b. en w. ën de bevolking moeten gaan bekijken op welke ma nier Kattendijke weer gezond ge maakt kan worden", liet was opmerkelijk te zien hoe de bevolking van het dorp in actie kwam. Iedereen, maar dan ook ie dereen. zette zich in voor 'de strijd voor de leefbaarheid'. Op een span doek dat wekenlang boven de Dorps straat wapperde stond: 'Kattendijke wil lei en* en in 'Het Blokhuis' werd een grote tentoonstelling gehouden, waar Kattendijke zich presenteerde, met al z'n verenigingen, met dc jeugdsoos in oprichting en met de brandweer. Daarna volgde de oprich ting van een werkgroep, die nu be staat uit veertien mensen. Opvallend aan die werkgroep (voortgekomen uit een initiatiefgroepje van zeven dat al geruime tijd op de bres stond voor de leefbaarheid) is dat er voor al 'import-Kattendijkenaren' deel van uitmaken. KOMKOMMER Cees van "den Boomgaard (31) en Heijmen Ceelen (34) wonen allebei aan de Monnikendijk en ze zitten buvendisn samen in de werkgroep. „Het is een beetje komkommertijd geweest voor ons. Veel vakanties en zo. We gaan deze week vreer begin nen. In de eerste plaats moet er een duidelijke taakverdeling komen", zegt Heijmen Ceelen. Een kunstschil der. een PTT-er, een technicus, een fabrieksarbeider, huisvrouwen, een cafébaas en enkele jongens en meis jes die nog 'scholier' als beroep kunnen opgeven, hebben elkaar ge vonden in de werkgroep. „We willen graat praten met de gemeente, maar we zullen erg goed moeten oppassen, want men moet er steeds van doordrongen zijn dat wij een actiegróep zijn, die zich niet op een dood spoor laat zetten. Alles wat er op het gebied van de ontwik keling van Kattendijke gaat gebeu ren, zullen we kritisch bekijken en wanneer het ons niet aanstaat- zullen we met publikaties én open brieven reageren op alles wat daar in Goes wordt uitgedokterd", zeggen de he ren Ceelen en Van den Boomgaard. B. en w. van Goes hebben al heel wat bezoekjes gebracht aan Katten dijke. In de vorm van hoorzittingen werd dan van gedachten gewisseld. Met hame de Teefbaarheidsmanifes- tatie', die enkele maanden in en om 'Het Blokhuis' werd gehouden, maakte indruk op burgemeester en wethouders. Er kwamen positieve reacties los, er werd nog eens gewe zen op het aardgas dat Kattendijke nu toch heeft, op de woningen die er. zullen komen en verder werd ook beloofd dat verschillende andere voorzieningen nog eens op korte termijn bestudeerd zouden worden. In Kattendijke is men voor wat de toekomst betreft helemaal aangewe zen op het Goese college én de gemeenteraad. Er bestaat een be stemmingsplan, ten Zuiden van "Het Blokhuis', waar bouwgrond ligt voor nieuwe woningen. „Dat plan doet afbreuk aan het dorp. Dan krijg je een soort uitstulping van de kom. Het zou veel beter zijn wanneer de gemeente zou besluiten om verschil lende lege plekken in te vullen en om in elk geval uit te breiden, aansluitend op de bestaande bebou wing langs de wegen", zeggen Van den Boomgaard en Ceelen. Er zijn meer wensen, bijvoorbeeld de weg wijzers, die vreemdelingen naar Kat tendijke moeten begeleiden. Ceelen: „Ik krijg soms mensen op bezoek die eerst in Kapelle of Wemeldinge terecht kwamen omdat ze gewoon niet af konden, gaan op de borden". Van den Boomgaa.d: „De oudere mensen zitten nog steeds te wachten op dat biljart, waarover heel Zee land weieens in de krant heeft gele zen. Je zou op den duur gaan gelo ven dat er buitenlandse professoren aan te pas moeten komen om te bestuderen of er wel een deugdelijk biljart geplaatst kan worden in 'Het Blokhuis', zolang duurt het al". UITERSTE Van den Boomgaard en Ceelen heb ben wel een verklaring voor het feit dat de bevolking van Kattendijke zich jarenlang, ondanks de dreigin gen, erg rustig heeft gehouden: „De mensen hier, meestal landarbeiders, wilden niet altijd tot het uiterste gaan. Er werd trouwens enorm op gekeken tegen de deskundigen. Dat is nu wel veranderd, vooral dankzij de komst van 'mensen van buiten'. En het blijkt nu dat iedereen eigen lijk op een paar gangmakers heeft zitten wachten. Daarom heeft de werkgroep nu heel Kattendijke ach ter zich". Het spandoek in de Dorpsstraat is nu weg. Maar de kreet 'Kattendijke wil leven' blijft de driehonderd in woners bezighouden. Op de camping aan de andere kant van de dijk is daar niks van te merken. Daar zit ten veel Duitsers, die zich weinig aantrekken van het dorpsleven. En wanneer die mensen inkopen gaan doen, stappen ze in de auto en rijden naar een supermarkt in Goes. Kattendijke. een dorp dat nog .steeds beschikt over een eigen brandweerkorps (er gaan geruchten dat de oude brandweerauto binnen kort een plaatsje krijgt in het Goese museum), een gezellige biljartclub, een schildergroepjc van bejaarden, een vrouwenvereniging, een muziek vereniging, een afdeling van de Plat telandsvrouwen (samen met Wilhel- minadorp) en een voetbalclub, de FC Kattendijke En de bevolking wil vechten voor het behoud van al die activiteiten. En er moet nog wat bijkomen ook. De Kattendijkenaren willen goede verbindingen met Goes, een telefooncel én vooral woningen. En het verhaaltje dat de Kattendij kenaren alleen maar een busverbin ding met Goes willen omdat ze dan achter dat vervoermiddel uit de wind naar hun werk kunnen fietsen is in de wereld gebracht door grap jassen. Het zullen wel geen Katten dijkenaren zijn geweest, want die nemen de strijd voor de leefbaar heid erg serieus op. De Kattendijkenaren koesteren de laatste vertegenwoordiger van de midden stand. Wanneer die vertrekt, wordt Kattendijke helemaal een 'spookdorp'. GEEN BAKKER, GEEN SLAGER EN OOK GEEN TELEFOONCEL BURGEMEESTER MR F. G. A. HUBER September 1974: bet is ruim vier jaar geleden, dat de nieuwe gemeente Goes gevormd werd. In januari 1970 hielden de zelfstandige gemeenten Kattendijke. Wolphaartsdijk, Kloetinge en 's-Heer Arendskerke op te bestaan. Ze werden bij Goes ingedeeld. Niet iedereen was daar op z'n zachtst gezegd erg gelukkig mee. Vooral voor de inwoners van de geannexeerde gemeenten betekende de dag van de herindeling een dag van rouw Hoe staat de bevolking van de kernen er nu tegenover? Burgemeester mr. F. G. A. Hubcr van Goes: ,,Het aantal mensen, dat zegt blij te zijn met de herindeling, is op de vingers van één liand te tellen. En dat is wel begrijpelijk. Er is een grotere kloof ontstaan tussen de bestuurden en bestuurders. Ik merk dat zelf. In Goes weten ze me wel te vinden. Op straat word ik vaak genoeg aangeschoten; de spreekuren worden druk bezocht. Maar in de kernen: ze kennen mij er nauwelijks. En de belangstelling voor de spreekuren is daar maar magertjes. Voor ons is bet pro bleem: hoe verkleinen wij de af stand tussen de bevolkiug en het gemeentebestuur. Maar we zijn er nog niet uit". Tn Oostburg en nog enkele andere Zeeuwse gemeenten worden de PTT kantoren in de kernen ingeschakeld. De bevolking kan er terecht voor wat kleinere gemeentelijke formali teiten, zodat ze niet voor ieder wis sewasje naar de secretarie in de 'hoofdkern' hoeven te komen. In Goes gebeurt dat nog niet. Burgemeester Huber: „Wij hebben met belangstelling bekeken, hoe dit in Oostburg wordt aangepakt. Wij zijn er erg enthousaist over. Ik hoop, dat dit ook hier gauw z'n beslag zal krijgen". Er is dikwijls kritiek vanuit de dor pen geleverd op het gemeentelijk beleid. Goes zou bevoordeeld wor den boven de kernen. Burgemeester Huber: „Die schijn wordt misschien gewekt. Maar het is zeker niet ons uitgangspunt. De bevolking moet zich laten horen. Dat zou ook voor ons veel gemakke lijker zijn. Als op bepaalde proble men niet de aandacht wordt geves tigd, laat je het zitten. Wij als bestuurders kunnen ook niet alles weten". Burgemeester Huber: „Ben ik per soonlijk niet zo voor. Ik vind het te zwaar. Zodra het een scmi-offieiee) karakter krijgt, wil het iets preten deren. Als er vanuit een bepaalde kern klachten komen, en zo'n dorps raad kan er niet onmiddellijk iets aan doen. komen er moeilijkheden. De ervaring heeft geleerd, dat de bevolking te veel van een dorpsraad verwacht. Ik voel eigenlijk meer voor hoe zal ik het noemen een soort belangencomitë. Kunnen die belangencomités reke nen op steun van de gemeente? Is Goes bijvoorbeeld bereid om er geld voor beschikbaar te stellen? Burgemeester Huber: „In principe wel. Maar als je geld geeft, kan dat een nadeel opleveren. Zodra je het gaat doen. is het onafhankelijke ka rakter eigenlijk een. beetje weg. En zo'n belangencomité moet onafhan kelijk van de gemeente kunnen blij ven werken. De onafhankelijkheid van de burger is een groot goed". Burgemeester Huber: „Je moet er blij mee zijn. Niets is belangrijker dan dat er discussies op gang ge bracht worden, voordat er beslissin gen genomen worden. Iedereen heeft het recht om mee te praten". Welke positieve kanten heeft de ge meente Goes- van de gemeentelijke herindeling ontdekt? Burgemeester Huber: „We zijn meer mans geworden. Het gemeentelijk apparaat beschikt nu meer over des kundigheid en specialisten. Op een kleine secretarie was het eenvoudig niet mogelijk om alle posten zo goed te bemannen, zoals dat nu liet geval is". De afgelopen vier jaar heeft het Goese gemeentebestuur voor een rriet onbelangrijk deel de taak gehad om de naweeën van de herindeling te overwinnen. Welke problemen zal de nieuwe gemeenteraad het hoofd moeten bieden? Burgemeester Huber: .„Mijn grote zorg is de gewestvorming. De pro vincie laat wat dit betreft veel te weinig van zich horen. De plannen die de minister met Zeeland heeft (burgemeester Huber heeft er on langs een hele nota aan gewijd) zijn onaanvaardbaar". En: „We zullen ai- les op alles moeten zetten, om de werkgelegenheid veilig te stellen. We moeten nieuwe industrieën aantrek ken, en zorgen dat er voldoende industrieterrein in gereedheid ge bracht wordt". Tenslotte: ..Goes zal zich moeten etaleren als een stad. -die centraal in het Deltagebied b'gt. Een stad. die ideaal gelegen is voor de vestiging van onderwijsinstellin gen. rijksdiensten, banken en bedrij ven. We zullen daar de komende vier jaar de aandacht op moeten vestigen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 47