THEATERACCOMMODATIE BEPALEN UITGAANSLEVEN GOES RUIM DERTIG CAFES EN ONVOLDOENDE -§m braderie-goes pzc „Soms een klein vechtpartijtje, naar verder V/On Vi5 WOENSDAG, 18 SEPTEMBER 1974 is het een veilige zaak" De taxichauffeurs hebben in het weekeinde niet te klagen. Het komt niet iedere week voor, maar vaak toch wordt er in de nacht van zaterdag op zondag doorgewerkt tot een uur of drie, half vier. Om één uur bellen bewoners van de Zak van Zuid-Bëveland om per taxi teruggebracht te worden naar hun dorp. SomS enigszins vrolijk in het hoofd'vanwege een glaasje extra, soms gewoon broodnuchter na een gezellig avondje in Goes. „Goes, het centrum van Zeeland", zeggen de middenstanders al jaren. Een hele verantwoording, zq'n een trumfunctie. Want het pakket mag niet alleen bestaan uit gezellige win kels en een lunchcafë onder het stadhuis. Er moet meer zijn, zoals een goede bioscoop, een ruime keu ze in bars en eethuisjes én vooral ook een goed theater. B. en w. van Goes zijn zich dat bewust. Want zijn het niet juist de burgemeester en de wethouders van Goes, die ieder jaar weer praten met de buurgemeenten over de geza menlijke aanpak van allerlei voorzie ningen? Goes is zich bewust van die centrumfunctie en de verplichtingen, die dat met zich meebrengt, ook op het gebied van het uitgaansleven. Natuurlijk concentreert dat uit gaansleven zich ook in Goes in het centrum van de stad. Dat is overal zo, want daar huist de sfeer, die dat leven nu eenmaal nodig heeft. Tege lijkertijd echter zorgt dat in Goes voor problemen. Geluidshinder, nau welijks parkeerruimte en vernielin gen zijn de belangrijkste voorbeel den van1 die problematiek. Het neemt niet weg dat Goes een rustig uitgaansleven kent. Voor de commis sie van openbare orde en veiligheid, die ruim een jaar geleden werd ingesteld, geeft de situatie weinig aanleiding tot vergaderen, in elk - ge val. f Ook brigadier De Wit va,de Goese gemeentepolitie komt tor. een ppsi- tieve conclusie. In tegenstelling 'tot verschillende andere steden in den lande hoeft de politie in de week ends geen extra krachten in te zetten, Zo af en toe wordt er wei eens een vuistslag of een trap uitge deeld, maar dergelijke ruzietjes om een meisje of over een verkeerd geparkeerde auto mogen nauwelijks naam hebben. Brigadier De Wit: „Och ja, soms een heel kléin vecht partijtje, maar veel stelt het nooit voor. Nee, we kunnen rustig zeggen dat, uitgaan in Goes een veilige zaak is. Een tijdje terug hebben we op zaterdagavond weieens wat moeilijk heden gehad, maar dat is nu weer voorbij". Maar dan de baldadigheid. Enkele jaren geleden nog kwamen met name de middenstanders van de Deltapromenade in het geweer, toen weekend na weekend een spoor van vernielingen werd achtergelaten door jongelui, die op weg van een bar naar een cafetaria boompjes afbraken, winkelruiten vernielden en bloembakken omkieperden. Zo nu en dan werd de tijdschriftenbrievenbus van het Rode Kruis tientallen me ters verder op de promenade aange troffen. De middenstanders troffen hun maatregelen. Zelfs werd nog niet zo lang geleden gesproken over het in de arm nemen van een bewa kingsdienst, die eerder in Den Haag goede diensten had bewezen en nu ook in Goes gevestigd was. SPIERBALLEN jeugdcafé, waar gebiljart wordt en waar twee flipperkasten voor het gokelement zorgen. „Ik zat eerst in Vlissingen, maar ik kwam tot de conclusie dat er in Goes heel wat meer mogelijkheden lagen. In Vlissingen was de markt een beetje verzadigd. Hier hebben we het helemaal op de eenvoudige toer gegooid. Een gerich te sfeer. Het slaat bij de mensen die we willen bereiken in elk geval aan. We krijgen hier vooral scholieren, vaak jongens en meisjes die hier even een stripverhaaltje komen le zen, terwijl ze op de bus of de trein wachten. Jongelui zijn vaak honge rig, hoe dat dan ook komt en daar op hebben wij ingespeeld met onze tosti's en met soep. Noem ons door de week maar een wachtkamer voor bus en trein", zegt Henk van Berkel. Uit Vlissingen .bracht, hij Henk van' der Hoeven mee, die nu in 'De Vrijbuiter' achter de bar staat. „Ik geloof dat ik niet alleen voor deze zaak spreek, wanneer ik zeg dat de bars in Goes het vooral van de weekeinden moeten hebben", zegt Henk van der Hoeven, die in De Vrijbuiter' ook regelmatig exposities van werk van Goese kunstenaars inricht. En verder is er in 'De Vrij buiter' ook ruimte voor schaken, dammen en dergelijke. Op die ma nier wordt ook een heel klein beetje gezorgd voor een compensatie voor het ontbreken van een echt jonge rencentrum. AVONDJE UIT Het is er allemaal niet van geko men. En de behoefte aan bewakers met grote spierballen en bassende honden is de laatste tijd nihil ge weest. Uitgaansleven, het is in Goes niet anders dan in andere plaatsen. Hoe wel, Goes telt alleen al meer dan dertig cafés en bars. De jeugd vindt in de weekeinden vertier in de bars in de Sint-Jacobstraat en bij het Schuttershof- De iets ouderen kun nen terecht in de bars, die tot twee- uur open zijn, op de Grote Markt en bij de Westwak Henk van Berkel, een rot in het horecavak, kwam in april 1973 naar Goes om er samen met. Henk van der Hoeven 'De vrijbuiter' te gaan exploiteren, Nu exploiteren de beide Henken én de Goesenaar Joop Oele ook nog café De Uilenspiegel', een De Goese jeugd, die een avondje uit wil, kan nog steeds niet beschikken over een open jongerencentrum. En dat, terwijl de plannen voor zo'n centrum ai bijzonder lang op tafel liggen. Plannen, die verwezenlijkt zouden moeten worden in een voor malig schoolgebouw aan de Beesten markt. Door allerlei moeilijkheden tussen de gemeente Goes en de stichting Zendrum, die de exploitatie van het centrum in handen zou krijgen, is de uitvoering van de plannen op de lange baan geschoven. Maar de behoefte aan een dergelijk jongerencentrum is aangetoond, daarvan is ook wethouder J. H. Roose overtuigd. Het wachten is nu op een nieuw te formeren stichting, waarmee de gemeente in zee kan gaan. In dat jongerencentrum wordt ook plaats ingeruimd voor een klein the ater, waar experimenteel toneel én amateurtoneel uit de gemeente zelf, voor uitvoeringen terecht zouden kunnen. Eén van de instellingen, die bij de realisatie van haar programma voor wat Goes betreft al jarenlang gecon fronteerd wordt met een gebrek aan goede accommodatie, is de stichting 'Jeugd en Muziek'. Deze stichting heeft, omdat dat nu eenmaal een bittere noodzaak is, haar toevlucht genomen tot het ontmoetingscen trum De Veste' aan de Keizersdijk. De Veste' is eigendom van de ker ken. Ad van 't Veer van 'Jeugd en Muziek' zegt over de activiteiten van de stichting in De Veste'. „We gaan er wekelijks op de donderdagavond filmvoorstellingen houden. Dat is in het afgelopen seizoen ook gebeurd en niet zonder succes, want gemid deld hadden we toch wel zo'n twin tig tot dertig mensen binnen. Verder zullen we incidenteel jazz-concerter. in De Veste' verzorgen en tenslotte is er ook nog een toneelvoo-rstel ling". Over de accommodatieproble men in Goes is Ad van 't Veer duidelijk wanneer 'hij zegt: „We kun nen er niet opgetogen Over zijn. 'Echt, we hoeven geen paleis, maar er moet toch wel snel iets gaan gebeuren". JAZZ-FANATEN In De Veste' komt, op initiatief van een groepje Bevelandse jazz-fanaten, om de veertien dagen een jazz-club bijeen. Huisorkest is "Whisper Not', maar op gezette tijden treden ook landelijke jazz-grootheden in het speciaal ingerichte jam-café op. De belangstelling is groot. Uitgaan in Goes betekent in elk geval voor wat de theateraccommodatie betreft, geconfronteerd worden met problemen. Die moeilijkheden con centreren zich in De Prins van Oranje' in de Nieuwstraat, het zalen complex waar de Bevelandse Samen werkende Culturele Instellingen het grootste deel van haar seizoenpro gramma afwerkt. De laatste jaren namen de klachten over de accom modatie, vooral wat betreft de grote zaal, toe. De stoelen zitten ongemak kelijk en zijn vaak, omwille van de ruimte, te dicht op elkaar geplaatst en bovendien is het vaak onmogelijk om achterin de zaal gezeten alles woord voor woord te volgen. Extra handicap vormen de afmetingen van het podium. Verschillende grote pro- dukties konden niet naar Goes ge haald worden omdat het toneel te klein was. De discussienota's culturele zaken, waarin de huisvestingsproblematiek aan de orde kwam, ontlokten flinke stromen van kritiek. De heer J. C. Scheffer van de Bevelandse Samen werkende Culturele Instellingen vond de plannen om een evenementenhal in Goes te bouwen (om op die manier met een klap alle accommo datieproblemen uit de wereld te hel pen) 'verontrustend'. Waarom? „Om dat de hal volgens ons een doodge boren kindje zal zijn, zeker wanneer het een zaak is van langere termijn. We worden al jarenlang geconfron teerd met een groot probleem, de ruimte. En dan wijs ik met name op de professionele kant van die cul tuur, de concerten en het toneel. Je zou kunnen spreken van een noodsi tuatie". Volgens de heer Scheffer hij zei een en ander al in mei tijdens een hoorzitting over ae bin nenstadsnota én de nota culturele zaken ligt de oplossing in een snelle verbouwing van De Prins van Oranje'. De gemeenteraad besloot op 15 au gustus dat er in Goes een evenemen tenhal moet verrijzen (bij het stati on), die een regionale of zelfs een provinciale functie zal moeten krij gen. Om de enige theateraccommo datie, die Goes nu in de vorm van De Prins van Oranje' kent, veilig te stellen, werd besloten het zalencom plex aan te kopen. Op het lijstje van b. en w. van Goes staat nu eerst de verbetering van De Prins' en op langere termijn de bouw van een evenementenhal. 'DE PRINS' oktober geopend met 'Grafin. Mariza* door de Hoofdstad Operette; op woensdag 16 oktober komt het Rot terdams Philharmoniscb Orkest naar Goes; donderdag 21 november ver zorgt Katrijn BV een voorstelling van Het Hemelbed'. Op woensdag 18 december komt het Stadstoneel Rotterdam naar Goes met De Wijze Kater' en op zaterdag 4 januari volgt Globe met 'Suiker, in het komende seizoen doen ook Jasperma de Jong, het Groot Limburgs Toneel en Toneel Goes aan. GRAND Het behoud én de verbetering van De Prins van Oranje' heeft bij de heer Scheffer vreugde opgewekt. „We zijn nu in elk geval verzekerd van het behoud van onze enige ac commodatie. En bovendien hopen we dat er vaart gezet zal worden achter de verbeteringen", zegt hij nu. Overigens heeft de huisvestings problematiek de Goesenaren niet kunnen weerhouden van een regel matig bezoek aan De Prins van Oranje'. „Het bezoekersaantal is meestal redelijk tot goed, maar vaak. heel erg goed", zegt de heer Scheffer. Hij constateert verder: „Toen de schouwburg in Middelburg open ging, was er duidelijk een trek in die richting waarneembaar. Dat is nu ver over; het komt nu weer allemaal terug". Het seizoen wordt op zaterdag 5 Het toneel mag in Goes met. proble men te kampen hebben; met. de film gaat het steeds beter. Tenminste als we bedrijfsleider J. A. Langkemper van het Grand Theater mogen gelo ven. Sinds februari van dit jaar verzorgt, de heer Langkemper na mens de maatschappij Wiebring en De Groot, theaterexploitatie de film voorstellingen in het Grand Theater. Wekelijks biedt Grand drie films. „Omdat we eigenlijk pas in Zeeland zitten is het voor ons de afgelopen maanden een beetje aftasten ge weest. Uit de afgelopen periode is gebleken dat films als Dive and Let Die', 'Superstar', 'Mash', "Help... de dokter verzuipt' en dergelijke tot de kassuccessen behoorden in Goes. We zijn ook begonnen met de nacht- voorstellingen en het is opvallend dat daarvoor een flinke belangstel ling bestaat. Per keer hebben we toch zeker honderd tot tweehonderd mensen binnen", zegt bedrijfsleider -Langkemper. Vanaf twee oktober is er in het Grand Theater iedere eerste woens dag van de maand een popfilm te zien. De geluidsinstallatie is daar voor speciaal aangepast; viersporen stereo, een volume van ongeveer tachtig watt en met in totaal zeven speakers. Op twee oktober wordt gestart met Woodstock. In oktober start ook een extra woensdagmatineeBedrijfsleider Langkemper: „We verwachten voor de komende tijd films als "Kanon nen van Navaronne', "Ben Hut", 'Ge jaagd door de Wind', "My Fair Lady', 'Lady Sings the Blues' en in het begin van het nieuwe jaar: "The Sting", "The Exorcist', The Grea Gatsby', De vijf van de Vierdaagse' en The Beatles' Story'. Nog één mededeling van de heer Langkem per: „Het is echt opvallend dat wij voornamelijk draaien met bezoekers in de leeftijdsgroep 20-25 jaar, ter wijl het landelijk gemiddelde tussen 16 en 25 jaar ligt". Het uitgaansleven in Goes: Toneel in De Prins van Oranje', shows in hetzelfde zalencomplex, een veertien daagse jazzclub in De Veste', een Grand Theater dat maar één streven heeft: nieuwe films sneller naar Goes halen dan vroeger en verder tientallen bars en cafés. Veel veran dering komt er niet in dat pakket. Of het moet zijn dat er over enkele maanden opnieuw een bar wordt geopend op de Grote Markt, terwijl er op de Kaden rond de Aanloopha ven straks ook twee eethuisjes open gaan. Tenslotte de VW-functdonaris. In zijn bekende "verkooppraatje" zegt hij: „Als ik Goes zou bezoeken en eens lekker uit zou willen gaan zou ik beginnen met een lekker visdiner in een visrestaurant in het centrum. Dan een bioscoopje en tenslotte een gezellig bezoekje aan wat bars. Ei zijn er genoeg in de binnenstad". Er. het vervoer naaf huis is geen punt. Goes telt twee taxibedrijven, die ook na 1 november CWeet je wetje' gedronken en achter het stuur, dan zakkie blazen), waarschijnlijk nog zonder taxameter voor een veilige thuiskomst zorgen. J-sOro on h Er is al heel wat geklaagd over de theateraccommodatie in Goes. Maar ook het komende seizoen doet de Prins van Oranje weer dienst als de 'cultuur- tempel' van de Bevelenden. Het gaat steeds beier mei 'Grand' in Goes. Iedere week kan er gekozen wor den uit drie films. Binnenkort start men ook met de vertoning van zoge naamde popfilms. Waar door de week kinderen in een cr'eche vertier vinden, wordt iedere veer tien dagen de jazzclub ingericht. 'Jeugd en Muziek' vindt ook onderdak ir het ontmoetingscentrum. Bij gebrek aan beter, dat wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 45