IN GOES ZIJ MOETEN HET braderie-goes WOENSDAG, 18 SEPTEMBER 1974 GOES De nieuwe ploeg is aan de slag gegaan; oudgedienden en debutanten. Samen vormen zij het team, dat de komende vier jaar voor een groot deel bepaalt, wat er in Goes gebeurt. De Goese gemeente raad wordt gevormd door dertien ervaren krachten en acht politici, die het klappen van de gemeentelijke zweep nog niet zo goed kennen. Opzienbarende ver schuivingen hebben zich bij de laatste verkiezingen niet voorgedaan. De CGG christelijke groepering Goesverloor twee zetels. De VVD en SGP wonnen er ieder één. De PvdA moest een zetel afstaan aan de PPR, een partij die daarmee voor het eerst tot de Goe se gemeenteraad doordrong. De samenstelling van het college van b. en w. is ongewijzigd gebleven. PvdA'er L. H. de Leeuw, de beide CGG'ers J. H. Roose en drs. J. Dijkgraaf en VVD'er L. H. Lindenbergh werden tot wethouder herkozen. Er waren énkele problemen rond de portefeuilleverdeling. Wethouder Lindenbergh uxis het niet eens met de verdeling, zoals die door de rest van het college was aanvaard. Hij liet zelfs door schemeren er niet voor terug te schrikken om op te stappen. Het bleek een storm in een glas water: alles kwam op z'n pootjes terecht. B. en w. kwamen als nog tot overeenstemming, en Lindenbergh blijft. DRS DIJKGRAAF Drs. J. Dijkgraaf (cgg) is de "penningmeester' van de gemeente Goes. Evenals in de vorige raadspe riode behartigt de 53-jarige wethou der onder meer de portefeuille fi nanciën. Daarom is het niet zo vreemd, dat hij zegt: „Binnen de financiële mogelijkheden moeten we proberen om alles wat er aan wen sen is, zo evenwichtig mogelijk te verdelen. We zullen er naar mosten streven alle sectoren aan bod te Men komen". De heer Dijkgraaf, directeur van het land- en tuinbouw- coöperatiecentrum West-Nederland, ziet een verbetering van de werkge legenheid als esn 'must'. „We moe ten het beleid erop richten, dat we niet alleen een vermeerdering van het aantal arbeidsplaatsen krijgen, we moeten er voor zorgen een zo gevarieerd mogelijk werkgelegen heidspakket te hebben". Meer aan dacht voor culturele zaken, acht de heer Dijkgraaf onontbeerlijk. Dijk graaf zit vanaf 1961 in de gemeente raad. Hij zegt over z'n politieke activiteiten: „Het is een zeer belang rijke zaak om je voor je eigen gemeenschap in te zetten". B.M.v. NIEUWENHUIJZE CGG-er B. M. van Nieuwenhuijze: 63 jaar, agrariër en sinds 1959 raadslid. Hij redeneert: „Alleen door actieve politiek, kun je proberen iets voor de samenleving te doen". Ver der zegt Van Nieuwenhuijze: „De inwoners van Goes zullen hier of vlakbij werk moeten kunnen vin den". Uitbreiding van de werkgele genheid staat bij hem dan ook num mer één. De binnenstad en de haven en sluisplannen vindt de CGG-er eveneens zaken van groot be lang. J. M. VAN DER WOUW VVD-er J. M. van der Wouw (44) is razend enthousiast aan zijn eerste optreden als raadslid begonnen. Hij is vast van plan 'de bezem te halen door het gemeentelijk beleid, want dat is hard nodig'. Zo meent de eigenaar van een winkel in schoe nen, leder- en suèdcldeding, dat er tot nu toe nauwelijks sprake is geweest van een actief industriebe leid, Verder vindt hij het broodno dig, dat in de kernen betere en meer voorzieningen tot stand komen. Uit voering van de.structuurschets voor de Goese binnenstad staat bij Van der Wouw hoog genoteerd. wikkeling voor, waarbij de kernen niet mogen achterblijven'. De haven en sluisplannen, binnenstad en reno vatie van woningen zij zo een paar zake, die volgens Maljaars de volle dige aandacht van de gemeenteraad voor zich op zullen eisen. De heer Maljaars is sinds 1962 gemeente raadslid. D. TANIS A. MALJAARS SGP-er A. Maljaars (62) heeft zich tot doel gesteld, „de door mijn Partij voorgestane beginselen uit te dragen, en aan deze visie in de raad mogelijk gestalte te geven". Voor Goes staat hij een 'evenwichtige, ont- CGG-raadshd D. Tanis zit sinds mei 1972 in de Goese gemeenteraad. De heer Tams (60) beschouwt het raadswerk als een hobby. „Ik inte resseer mij voor de gemeenschap". Volgens de hoofdcommies bij de rijksbelastingen zal Goes de komen de vier jaar goed op de centjes moeten passen. „Zoveel mogelijk de financiële zaken consolideren", noemt hij dat. De CGG-er vindt, dat Goes een stad moet worden 'waar het goed wonen en werken is'. Om dat te bereiken, zal er volgens Tanis gewerkt moeten worden naar: reali sering van de haven- en sluisplan nen, aantrekken van bedrijven in de dienstverlenende sector, uitwerking van de structuurschets voor de bin nenstad, uitwerking van culturele- en bej aardenvoorzieningen. J. P. LINDENBERGH „De gemeente moet zo mogelijk in een iets sneller tempo groeien, dan in de afgelopen vier jaar, zodat er gunstiger factoren zullen ontstaan om de belangrijke centrumfunctie te intensiveren en uit te breiden". Voor wethouder J. P. Lindenbergh (wd) is het duidelijk, dat problemen die een groei van de werkgelegenheid in de weg staan zo snel als dat maar kan worden overwonnen. Verbete ring van het vestigingsklimaat en mogelijkheden voor middenstands- en industriële bedrijven, zijn voor de 57-jarige landbouwer voorwaar den om de werkgelegenheid uit te kunnen breid-en. Het welzijnsbeleid zal volgens de VVD-wethouder (in 1949 werd hij raadslid in de voor malige gemeente 's-Heer-Arendskerke en is dat op een periode van vier na gebleven tot1 januari 1970. Toen werd hij wethouder van Goes) ook één van de belangrijkste zaken in de komende vier jaar moeten vormen. P. DUINKERKE PvdA-er P. Duinkerke: 43 jaar, ambtenaar bij de rijksbelastingen en sinds 1968 raadslid. .Zoals een an der postzegels verzamelt, hou ik me bezig met politiek. Ik koester de wens, dat ik via de politiek kan bereiken, wat mij als ideaal voor ogen staat". De heer Duinkerke wdl met zijn andere fractieleden trach ten 'de leefbaarheid van de stad zo goed mogelijk te houden, c.q. uit te breiden'. PvdA-raadslid Duinkerke gaat ervan uit, dat Goes 'n licht groei- 1 drs. J. Dijkgraaf (cgg). 2 B. M. van Nieuwenhuijze (cgg). 3 J. M. van der Wouw (wd), 4 A. Maljaars (sgp), 5 D. Tanis (cgg). 6 J. P. Lmdenber-Si (wd). 7 P. Duinkerke (pvda), 8 J. Ka'ooord (peda). 9 mevrouw L. J. Mol de Jager (wd), 10 drs. G. R. Heerebout. 11 ing. J de Graag (wd). 12 G. F. Möhlman (sgp), 13 burgemeester nxr. F. G. A. Huber, 14 J. H. Roose (cgg), 15 J. T. Laport (cgg), 16 ing. J. A. Salomé (pvda), 17 M. hoeve (cgg), 18 L. H. de Leeuw (pvda), 19 G. J. Eshuis (cgg). 20 J. P. G. van Ooijen (cgg), 21 mevrouw J. M. Prevoo-van den Heuvel (ppr). 22 J. G. V/elleman (pvda). 23 loco-secretaris P. de Bondt. de gemeente moet worden, „Svp geen grote stad. Veertig- tct vijftig duizend inwoners, meer niet". Hel socialistische raadslid vindt, dat werkgelegenheid ('passend in de om geving'), welzijn, en openbaarheid van bestuur zaken zijn. waar hard aan gewerkt moet worden. J. KAB00RD PvdA-er J. Kaboord (53) doet aan politiek, omdat hij 'samen met anderen wil werken aan een betere samenleving'. De heer Kaboord opzichter bij provinciale waterstaat heeft al een behoorlijke dosis raiadservaring opgedaan. Hij kwam in 1964 in de raad van de voormali ge gemeente Wolphaartsdijk. Bij de gemeentelijke herindeling maakte hij een overstapje naar de Gcsse raad. Kaboord meent, dat Goes moet doorgaan met zich te ontwik kelen tot. een woon- en werkgemeen- te, Een gemeente, met meer recrea tiemogelijkheden, werkgelegenheid ('geen vervuilende industrie, maar meermin de dienstensector'). Verder vindt" de PvdA-er, dat meer de na druk gelegd moet worden op de cen trumfunctie van Goes. Voor Kaboord houdt dat onder meer in: voldoende scholen en een uitbreiding van het aantal winkels. Problemen, die -vol gens Kaboord snel tot een oplossing gebracht moeten worden: de verbin ding van Goes-Zuid met het centrum en de riolering in de buitenkernen. L. J. MOL-DE JAGER Mevrouw L. J. Mol-de Jager (wd) vindt het voor het 'goed func tioneren van de democratie noodza kelijk, dat iedere burger zich poli tiek bewust wördt'. De 43-jarige huisvrouw heeft zich in het actieve politieke leven gestort, „omdat ik het de plicht van de vrouw vindt haar stem te laten horen binnen een bestuursorgaan, dat hoofdzakelijk uit mannen bestaat". Mevrouw Mol (in april 1973 belandde zij in de 'raad) wil zich inzetten om de woon- en werkomgeving in Goes te verbe teren. Zij vindt, dat Goes een meer regionale en interregionale functie op het gebied van onderwijs, ge zondheidszorg, dienstensector, recre atie en werkgelegenheid moet krij gen. De belangrijkste problemen, die volgens het WD-raadslid om een snelle aanpak schreeuwen: het wel zijnsbeleid, een verbetering van het vestigingsklimaat, uitwerken van de structuurschets voor de binnenstad en de haven- en sluisplannen. DRS G. R. HEEREBOUT Drs. G. R. Heerehout (bioloog) is lid van de PvdA. Hij is één ran de nieuwelingen in het- Goese raadsge- zelschap. De 28-jarige Heerebout ver klaart zijn politieke werk: „Bij het bestuderen van bepaalde problemen raak js vanzelf verzeild in de techni sche en politieke kanten ervan". Drs. Hssrebcut heept zich verdienstelijk te kunnen maken op het terrein van ruimtelijke ordening, milieu-proble men, cultuurbeleid en onderwijsza ken. Volgens Heerebout moeren er snel concrete plannen voor de bin nenstad op tafel komen. Over hét 'kemenbeleid': ,De dorpen moeten volwaardige leefgemeenschappen blijven. Daarom moeten er snel plannen voor uitgewerkt worden". De kwestie-Timmerman is de eerste grote zaak, waarmee de nieuwe raad geconfronteerd wordt; „Kopen", is het devies van Heerehout. Hij vreest, dat wanneer de gemeente Gces niet tot aankoop van de droge rij over gaat, de buurtbewoners tot in lengte van dagen in de stank zullen blijven zitten. Een aantal an dere wensen, die hoog op z'n ver langlijstje prijken: verbetering van de huisvesting van verenigingen en instellingen op cultuur gebied, res tauratie en herstel van sommige de len van de binnenstad, betere voor zieningen voor de jeugd en bejaar den en een goede theateraccommo datie. ING. J. DE GRAAG VVD-er ing. J. de Graag (49) is een 'nieuweling'. De heer De Graag leraar is vast van plan 'mee te werken aan gbede oplossingen voor die zaken, waarmee Goes wordt ge confronteerd'. Volgens de VVD-er zijn er in Goes weinig ernstige pro blemen aan te wijzen. „We zitten niet in een probleemgebied", is zijn mening. Wel vindt hij, dat het win kelapparaat in de Ganzestaa voor uitbreiding vatbaar is. C. F. MÖHLMAN De 41-jarigé C. F. Möhlman, di- recteur van het reformatorisch vor mingsinstituut, is de SGP-fractie ko men versterken. Hij doet dat, „om dat ik er zonder meer de noodzaak van inzie". „Vanuit mijn beginselen kan ik me niet aan de verantwoor delijkheid onttrekken, als er een be roep op mij gedaan wordt". Het is voor de SGP-er moeilijk een ant woord te geven op de vraag, wat er zoal in Goes moet gebeuren. „Als nieuweling zal ik me eerst in de lopende zaken verdiepen, om de gro te lijn te pakken te krijgen". Eén ding ligt hem echter na aan het hart: ,De handhaving van de open bare orde. De politie in Goes moet veel strenger gaan optreden". J. H. ROOSE CGG-wethouder J. H. Roose is al een 'ouwe rot in het vak'. In 1945 belandde hij voor het eerst in de gemeenteraad, en hij is nog steeds politiek actief. Roose vindt dat een 'gemeenschapsplicht'. De 57-jarige transportondernemer wil streven 'naar een zo goed mogelijk fifcctio- neren van de plaatselijke democra tie'. Hij meent, dat de bevolking zo veel mogelijk bij het bestuur betrok ken moet worden. „Niet alleen door inspraak, maar dooT een permanen te overlegsituatie". De heer Roose vindt, dat 'niet alleen het materële. maar zeker het immateriële' in het beleid, dat Goes gaat voren een belangrijkè»plaats verdient. J. T. LAPORT CGG-er J. T. Laport (50) maakt voor het eerst kennis met het raads werk. Hij vertelt: „Ik heb altijd met. veel belangstelling de gemeentelijke politiek gevolgd. Toen er een beroep np mij werd gedaan om de gemeen te te helpen besturen, heb ik niet lang geaarzeld". De administrateur van de vereniging voor christelijk onder wijs voor Zeeland verwacht, dat Goes voor belangrijke ontwikkelin gen staat, als hij het heeft over de structuurschets voor de binnenstad en de discussienota culturele zaken. „Daarnaast zal ruim aandacht be steed moeten worden -aan de wo ningbouw in de vrije sector". Andere problemen die volgens Laport om een spoedige aanpak vragen: werk gelegenheid, milieu, sport, onderwijs, cultuur, jeugdbeleid, en de positie van het midden- en kleinbedrijf, ING. J. A. SALOME „Belangstelling voor de maat schappelijke verhoudingen in onze samenleving brachten mij ongewild in de politiek", verklaart het nieuwe PvdA-raadslid, ing. J. A. Salomé (50). Hij wil via de Goese raad 'een aandeel leveren om de ontwikkeling en leefbaarheid van Goes te bevor deren'. De heer Salomé weg- en waterbouwkundige vindt dat Goes meer het accent zal moeten leggen op de centrale ligging van de gemeente. De heer Salomé denkt dan aan een versteviging van her. koopcentrum, aantrekken van kleine industrieën, voorzieningen voor be jaarden, onderwijsmogelijkheden en vestiging van diensten. M. LOEVE CGG-raadslid M. Loeve (52) is geen onbekende in het Goese politie ke wereldje. Deze gerechtsdeurwaar der en makelaar in onroerende goe deren zat van 1959 tot februan 1971 in de gemeenteraad. Nu maakt, hij zijn 'come-back'. Hij heeft zich in de politiek gestort, „omdat ik meen, dat de maatschappij bestuurd moet worden. En als je daaraan kunt deelnemen, moet je dat doen". Over de voor hem liggende periode als raadslid: „Er zullen prioriteiten ge steld moeten worden. In de gemeen te Goes ligt natuurlijk een pakket begerenswaardige wensen klaar. Maar we zullen dienen te letten op de portemonnee". De heer Loeve méént, dat bet gemeentebestuur de plicht heeft te streven naar een versteviging van de rol als koopcentrum en re creatiegemeente. Verder noemt hij een uitvoering van de sluis- en ha venplannen noodzakelijk, terwijl vol gens Loeve ook geprobeerd moet worden zoveel mogelijk toeleverings bedrijven voor de industrieën in het Sloegebied naar Goes te halen. Nog een ander aspect: ,De contacten met de buurgemeenten en de provinciale overheid moeten verbeterd worden. Want daar schort nog wel het een en ander aan", L. H. DE LEEUW In maart 1972 werd PvdA-er L. H. de Leeuw sinds 1966 raadslid wethouder. Nu zit hij weer ach ter de tafel van b. en w. De heer De Leeuw: „Wij zullen mogelijkheden moeten scheppen voor een goed woonklimaat. Geen confeetiewijken Goes zal volgens De Leeuw moeten vechten voor goede onderwijs-, re creatieve- en culturele voorzieningen, de werkgelegenheid, de binnenstad en het handhaven van het karakter van de dorpskernen. Hij motiveert zijn politieke interesse: „Toen ik mij bewust werd van de maatschappelij ke verhoudingen, kwam ik tot de conclusie dat er geen gelijke kansen voor iedereen bestaan. Dat is on rechtvaardig. Een stuk van mijn be ginsels vind ik in 't socialisme terug". De eigenaar van een zetterijbedrijf (51) hoopt met name iets te kunnen betekenen voor de kleinere zelfstan digen en de arbeidersklasse. ING. G. J. ESHUIS CGG-raadslid G. J. Eshuis (50) is provinciaal inspecteur bij de Gront- mij. Eshuis is raadslid sinds de herindeling. „Je moet wel aan poli tiek doen. Je kunt je er niet aan onttrekken, als je wat voor de ge meenschap over hebt". De heer Es huis kiest voor een 'rustige ontwik keling' van Goes. „We moeten de koers, die tot nu toe gevaren is, voortzetten". Eshuis vindt het moei lijk een keus te maken uit de pro blemen, die het eerst opgelost moe ten worden. „Dat is afhankelijk van de omstandigheden en van de finan ciën". Wel meent hij, dat 'net cul tuur- en welzijnsbeleid een hoge pri oriteit verdient. J. P. G. VAN OOIJEN CGG-raadslid J. P. G. van Ooijen noemt het haven- en sluiscomplex, het voortborduren op de structuur schets voor de binnenstad, betere voorzieningen in de sociaal-culturele sector, een nieuw stadskantoor en net welzijnswerk, als de belangrijkse problemen waarop de nieuwe raad sen antwoord moet- vinden. Van Ooi- ien (37 jaar en directie-secreraris- hoofd van de afdeling juridische za ken van de NV Watermij Zeeland) maakt al sinda 1&70 deel uit van de Met mevrouw J. M. Prevoo-van den Heuvel is de PPR voor het eerst in de Goese gemeenteraad vertegen- wcordigd. De 30-jarige huisvrouw legt haar politieke optraden uit met: „Politiek heeft te maken met het leven van alledag". Zij zal proberen rm de 'visie van de PPR duidelijk naar voren te brengen, om tot een meer progressief beleid te kunnen komen'. Volgens mevrouw Prevoo zijn het vooral de 'immateriële dingen', die voorrang moeien hebben. Openheid en openbaarheid van bestuur, de binnenstad, werkgelegenheid, cul- tuurbeleia en gewestvorming rijn volgens mevrouw Prevoo zaken die veelvuldig op de raadsagenda moe- ten prijken- J. G. WELLEMAN PvdA-er J. G. Welleman (33) heeft zo zegt hij, „de politiek van huis uit meegekregen". „Het is noodzakelijk, dat de mensen zich met politiek be- zighouden". Welleman hooföem- ployë bij de PTT is bijna 2: - jaar raadslid. Hij vindt dat Goes zich vooral als woongebied moet waar maken. Eén van de belangrijkste voorwaarden daarvoor is, volgens Welleman, dat er voldoende worun- gen mei betaalbare huren zijn. Ook zal Goes zich in moeten spannen om kleinere bedrijven binnen de ge meentegrenzen ze halen. Verder be kijkt Welleman de ontwikkelingen op het gebied van de middenstand met gemengde gevoelens. Hij consta teert. dat Goes een groot percentage van het winkelend publiek verliest aan steden ais Middelburg, Vlissia- gen. Bergen op Zoom en Roosen daal. De heer Welleman meent, dat dit opgevangen zou kunnen worden, door in Goes enkele warenhuizen ('als klanten trekkers' neer te zet ten. Welleman voorziet een toene mende werkloosheid in de bouw. Hij ."indt, dat Goes maatregelen, moet :re£fen, om dit op te kunnen vangen. Voorts vindt Welleman, dat Goes dies op alles moet zetten om een ?oed cultuurbeleid tot stand te hre*> gen. Toese gemeenteraad. Toch is hij i 'zich niet bewust aan politiek doen'. Hij tekent daar „Wanneer uit J een staat Goes op een gaat om de erkenning van Midden-Zeeland, beter nog: als centrum van het uev.<i%e- bied".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 39